عمل هسته های بادامی ( آمیگدالا ) مغز بطور خلاصه

سوال یک کاربر علاقمند به اسم رضا:
اگر در حوصله سایت و مقدور هست٬ ممکن است شما توضیح دهید که:
مکانیزم عملکرد مغز و اعصاب در هنگام بروز یک حمله ی عصبی٬ مانند حمله ی ناگهانی اضطرابی٬ Panic Attack یا هر حمله ی ناگهانی و غیر قابل کنترل شبیه به اینها٬ چیست؟
(در صورتی که فرد از هیچ دارویی استفاده نکرده باشد)٬
به عبارت دیگر٬ از چند ثانیه قبل تا چند لحظه پس از بروز این حملات٬ چه واکنشها و فعل و انفعالات شیمیایی در سلولهای مغز صورت میگیرد – چه واکنشهای خاصی در مراکز و شاخه های عصبی رخ میدهد.
پاسخ دکتر سیفی
هسته های بادامی مغز ( آمیگدال ها ) عملکردها و عوارض آسیب آن به زبان ساده
آمیگدالها یا هسته های بادامی مغز متشکل از چند هسته در داخل لوبهای گیجگاهی راست و چپ مغز قرار گرفته اند، به لحاظ ارتباط وسیع با بیشتر مراکز قشری و زیر قشری مغز عملکرد وسیعی در دریافتهای حسی و پردازش آنها و انتقال و دریافت پاسخ به مراکز مختلف اهمیت زیادی از نظر حافظه کوتاه مدت و احساسها و هیجانها و اعمال خودکار و نباتی دارند. بیشترین راه ارتباط آن از طریق نوار عصبی فورنیکس با قسمت داخلی لوب تمپورال که هیپوکامپ نامیده میشود برقراراست. ارتباط با لوبهای قشر پیشانی قاعده ای (فرونتال بازال ) و سطح داخلی فرونتال ( لوب سینگولا ) با هسته های عمقی مغز ( گانگلیونهای بازال و تالاموس و هیپوتالاموس ) در کمک به عملکرد متقابل حافظه و هیجانات و اشتها و خواب را در مراکز آمیگدالا تامین میکند.
امیگدالای طرف راست در مردان فعالتر است و واکنش تهاجمی بیشتر به این مرکز مربوط است. در زنان آمیگدالاس چپ فعالتر است و عملکرد آن بیشتر به معاشرتها و تعملات اجتماعی مربوط میگردد. ضمن متغییر بودن نهادی آمیگدالا در افراد مختلف مثلا در همجنس گرایان و اوتیسم و شیزوفرنی ، تغییرات ساختاری ثانوی مثل تحلیل رفتن هسته های آمیگدالا در افراد تحت فشار روحی و افسرده و سندرم استرس بعد از حادثه پدید می آید. واکنش سازی افراطی در وسواس ، واکنش کم تعدادی از هسته ها در اضطراب اجتماعی پدیدار میشود. راههای انتقال عصبی و محلهای هدف در مغز هم از لحاظ تشریحی و هم از نظر انتقال دهنده های شیمیائی نسبت به نوع واکنش ها متفاوت است. در حملات پانیک و اضطراب حاد برانگیختگی شدید با تحریک بینائی و یا صوتی و یا تداعی و…با ترشح فوق العاده زیاد اپی نفرین و دوپامین در آمیگدالها موجب تحریک هیپوتالاموس و سلسله واکنشهای رفلکسی و شیمیائی از جمله افزایش فشار خون ونبض و انرژی سوخت وسازی حاد میگردد.
آسیب آمیگدالا در قسمت جلو لوبهای تمپورال که اغلب بعلت ضربه مغز و یا خفگی و شوک پدید می آید، باعث بروز مجموعه علائم کمی حافظه نزدیک، بی توجهی و بی مبالاتی، ازبین رفتن مهار و بینش در خیلی مسائل از جمله در کنترل میل جنسی و غذا خوردن میگردد ممکن است یک یا چند علامت از این مجموعه در یک فرد پدیدار بشود، اغلب برای تمام عمر این پدیده بجا میماند. مجموعه پرخوری و کمی حافظه و بی مبالاتی جنسی تحت عنوان سندرم کلوور بیوسی شناخته شده است.

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

34 Responses to عمل هسته های بادامی ( آمیگدالا ) مغز بطور خلاصه

 1. Reza می‌گوید:

  با تشکر از توضیحات ارزنده و از اینکه برای تشریح موضوع وقت گذاشتید و زحمت کشیدید.

 2. ترکمند می‌گوید:

  بسیار مطلب ارزشمندی بود . ممنون

 3. فاطمه می‌گوید:

  سلام مادر من 49 سالشه وناحیه صورت و سینه وزانو هاش همیشه سرده (احساس سرمای شدید)حتی تو گرمای تابستون! بیشتر هم در ناحیه صورت .وقتی که هوا خیلی سرد باشه چشم و گوشش هم همون حالتو پیدا میکنه! وقتی که یه چیز گرم میذاره رو بدنش گرم میشه ولی بعدش که میره بیرون یا میشوره بازم همون طوری میشه تا حالا هومیوپاتی رفته ولی تاثیری نداشته سینوزیت هم نداره البته با توجه به عکس.در ضمن یک بار تحت عمل جراحی کیست ویک بار هم هموروئید قرار گرفته.

 4. سجاد می‌گوید:

  سلام آقای دکتر لطفا یه متخصص اعصاب و روان خوب تو تبریز به ما معرفی نمایید.با تشکر

 5. تارا می‌گوید:

  سلام اقای دکتر. ختسه نباشید. ممنونم که به سوال ها پاسخ میدید و پیشاپیش برای پاسخ به سوال منم ازتون ممنونم.
  اقای دکتر 3 ماه پیش سرگیجه گرفتم و سمت چپ من نصف روز بی حس شد و مور مور کرد و پای چپم هم درد گرفت. نورولوژیست یک ام ار ای مغز بدون تزریق برام نوشتند که اوکی بودند و منوفرستاند خونه.
  بعد چند وقت حدود یک هفته دوباره صورتم مور مور کرد و کمتر از قبل بود . که دوباره پیش دکتر رفتم و ام ار ای مغز با تزریق نوشتند. موقع ام ار ای هم ابتدا اون قطعه ای که روی سر میگذارن رو گذاشتن و بعد از چند دقیقه که در دستگاه بودم اون قطعه ای رو که تا روی شونه ها رو میگیره وصل کردن و جواب اون ام ار ای هم اوکی بود. (منظورم از بیان قطعات اینه که نمیدونم گردن رو هم ام ار ای کردن یا نه؟ )
  چند روز بعد دستم کمی شروع به لرزش کرد. و همچنان هم ادامه داره. مور مور صورتم کم شده. اما هنوزم گاهی میاد و در ده دقیقه میره.
  گاهی دستام خواب میره (البته وقتی توی خواب هستم )
  چند روزی هم یه نقطه زیر لبم به مورد مور می افتاد که وقتی زبونم رو ازیر لب بهش میزدم خوب میشد!
  گاهی هم کمرم وقتی قوز میکنم یا زیر سرپا وا میشم از یه نقطه خاص به مور مرو افته و اونم زیاد طول نمی کشه حدود یه ربع.
  پیش یه دکتر دیگه هم رفتم نواز مغزی و یه نواری اط عصب و عضله ازم گرفت که البته گفت نوار ام اس هست و گفت بهت تبریک میگم بدن خوبی داری و گفت هیچیت نیست.
  اما اقای دکتر لرزش دستم متوقف نمیشه. وقتی از خواب بیدار میشم خوبه وقتی از دستم استفاده میکنم اون دستم لرزشش بیشتر میشه. وقتی مشتم رو می بندم و یهویی باز میکنم دستم چند ثانیه میلرزه و بعد اروم میشه.
  اقای دکتر تروخدا به من بگید چرا من این مشکلات رو دارم.
  من ام ار ای نخاع ندادم. نخاعم رو بررسی نکردن چرا؟؟
  تروخدا کمکم کنید.
  من توی اینترنت خوندم گاهی همه ازمایشات برای تشخیص ام اس بدون مشکل هستند اما ام اس چند سال بعد عود میکنه. این درسته؟؟؟
  تروخدا جوابم رو جوری بدید مه متوجه بشم. ممنونم. خدا عمرتون بده.

 6. تارا می‌گوید:

  ببخشید اون اول دیدگاهم نوشتم : سمت چپ من. منطورم سمت چپ صورتم هست

 7. azadeh می‌گوید:

  با سلام .مطلب مربوط به اختلالات در آمیگدال را مطالعه کردم وتمام علایم در همسر من وجود دارد و رفته رفته بدتر هم میشود.او 38 سال سن دارد که واقعا نمی دانم چکار کنم آیا راه درمانی دارد؟ از علایم:خیانتهای مکرر با زنان سن بالا یا بیوه .افسردگی زیاد.اصلا از من و فرزندش جدا ست و تنهایی را دوست دارد.بی تفاوت به حضور من و یا ناراحتی من حتی اگر موارد غیر اخلاقی از او ببینم .اما با فرزندش به شدت مهربان و صمیمی.در کودکی هم گیجگاهش به کنار جوب برخورد کرده و بیهوش شده آیا احتمال آسیب در آمیگدال وجود دارد؟چکار باید کرد؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در غالب موارد این نوع مسائل بغرنج عصبی منشاء چند علتی دارد، آسیب مغزی دورال طفولیت، تعلیم و تربیت، حوادث روانی دوران رشد، شرایط محیطی بعدی همه موثرند. با مشاوره و درمان چندجانبی از جمله اقدامات مهاری با ایجاد محدودیتها موثر است. ضمن درمان وسواس تمایلات جنسی از ایجاد صمیمیت و گرمیت روابط سالم زناشوئی نباید مایوس شوید.

 8. علی می‌گوید:

  سلام
  خیلی گشتم جایی برای مطرح کردن سوال پیدا کنم که نکردم. به ناچار اینجا می نویسم.
  از 9 سالگی صرع داشتم، تشنج موقع خواب به صورت راه رفتن بدون هوشیاری و توهمات شدید بعدش. دکترم بهم نمی گفت چه صرعی و فقط با قرص های مختلف سعی به درمان می کرد. بعد از چند دوره استفاده و قطع دارو به این نتیجه رسید که درمان پذیر نیست و نهایتا قرص کلونازپام یک میلی (روزی 1 عدد) رو تجویز کرد و گفت تا آخر عمر مصرف کن.
  ایشون فوت کردن(دکتر شیرزاد اصفهان) و من همچنان همون درمان رو ادامه دادم تا موقعی که کاهش قدرت حافظه ام آزاردهنده شد و به دکتر دیگه ای مراجعه کردم. الان دکتر جدید میگه مبتلا به صرع گیجگاهی هستم،باید معایناتی انجام بده و احتمالا عمل کنه. به داروم هم روزی 2 تا کاربامازپین اضافه کرده.
  الان من از فردی که شبی یه قرص کلونازپام می خوره و غیر از مشکل حافظه، کمی خواب آلودگی (که البته عادت کردم)، مشکل دیگه ای نداره(در صورت خوردن قرص و کنترل خواب تشنجی رخ نمیده) تبدیل شدم به بیماری که روزی 3 تا قرص باید بخوره، یک هفته تحت معاینه توی بیمارستان قرار بگیره و احتمالا عمل بشه!
  به نظر شما منطقیه؟ این درمان رو انجام بدم؟ از چاله توی چاه افتادن نیست؟ آیا اگه عمل کنم حافظه ام بهبود پیدا می کنه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   موارد جراحی صرع برای بیمارانی است که با درمان کنترل نمیشوند اگر بیماری با یک نوع قرص طی سالیان زندگی نرمال داشته در او نیاز به جراحی دیده نمیشود. بعد از جراحی ممکن است حملات صرع کم بشود ولی برداشتن هر قسمت از مغز معمولا با عوارضی و از جمله با کاهش بیشتر حافظه مواجه میگردد. با توجه به سابقه و علائم به احتمال زیاد شما اصلا صرع نداشته اید ، ناراحتی به احتمال زیاد اختلال خواب بوده که به کلونازپام پاسخ داده است.

 9. مرتضی می‌گوید:

  سلام اقای دکتر من سالهاست که از بیماری فوبیا رنج میبرم و با دارو هم نتیجه نگرفتم افسردگی گرفتهم و از زندگی نا امیدم ایا اگر بخش امیگدال مغز که مربوط به ترس هست جراحی بشه مشکه من حل میشه ؟؟؟؟ اقای دکتر خیلی مهمه برام تو رو خدا جواب بدیید.ممنونم.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تابحال در معالجات بالینی برای فوبی جراحی متداول نبوده است، بهترین روش عملی روان درمانی رفتاری شناختی در جوار دارودرمانی است.

 10. morteza می‌گوید:

  سلام اقای دکتر ایا اصلا جراحی هسته های امیگدال و تخریب اونها ممکنه؟؟ اگه ممکنه وخطر نداره ایا تو ایران این کار انجام میشه؟؟ چون بعضی افراد که مشل داشته اند و کلسیم در امیگدال اونها رسوب کرده و تخریب شده طبق تحقیقاتی که رو اونها انجام شده در طول زندگی مشکلی نداشتن.

 11. رضا می‌گوید:

  سلام اقای دکتر ایا کسی که بیماری اوتیسم داره میتونه جراحی لوبکتومی تمپورال انجام بده برای درمانش یا خیر؟؟منظورم جراحی امیگدالا هستش.خیلی ممنونم.

 12. حامد می‌گوید:

  سلام دکتر سیفی
  ضایعه 52x42mm در گانگلیون و پیشانی گیجگاهی لوب بازال سمت چپ دیده می شود
  این جواب قسمتی ازmri0 0به نظر شما وضعیت بیمار خطرناک
  با تشکر

 13. سحر می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  لطفا بفرمائید ترشح هورمون نفرین و نوراپی نفرین به آمیگدالا ربط داره یا نه؟

  ممنون

 14. پیام می‌گوید:

  سلام آقای دکتر عزیز متشکرم از مطالب بسیار خوب و همچنین پاسخ هایی که می دهید و راهنمایی های ارزشمندتان
  راهنمایی های شما در این چند ماه اخیر به من باعث درمان حملات اضطرابی و خودبیمارانگاری ام شد و الان مدتی است هر روز چندتا از مطالب ارزشمندتان را در این سایت می خوانم و بسیار استفاده می کنم امیدوارم همیشه شاد و سلامت باشید
  ببخشید آقای دکتر من در جایی که سکوت مطلق باشد در سرم صدای مانند سوت زودپز یا جریان برق می شنوم و این حالت از کودکی در من وجود داشته اما درجایی که صدا باشد این صدای سوت شنیده نمی شود . آیا این سوت کشیدن درمان دارد ؟ و آیا نشانه بیماری خاصی است ؟ باتشکر از شما

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   حساس بودن گیرنده های صوتی شایع است. اجتناب از صداهای بلند و مواد غذائی قندی و محرک های تند و رعایت ورزش و کاستن از استرس موثر است. اگر با افت شنوائی همراه باشد معاینه و بررسی لازم خواهد بود.

 15. مهدي می‌گوید:

  با عرض سلام خدمت جناب دكتر سيفي
  مادر من 63 دارند و وسواس شديدي نسبت به شستن دست ها و لباس هاي خود دارند. با توجه به مطالبي كه فرموديد آيا مشكل از آميگدال هست؟ چه راهي را براي درمان ايشان پيشنهاد مي فرماييد؟
  متشكرم

 16. پیام می‌گوید:

  با عرض سلام خدمت جناب اقای دكتر سيفي.
  جناب سوالی در ارتباط با بادامه مغز داشتم که تفاوت میان بادامه چپ و راست مغز در مردان چیست .
  و مرد بدون بادامه سمت راست در حدود سن 40 سالگی جه مشکلی در دراز مدت پیدا میکند.
  با تشکر و درود فراوان.

 17. ن-ا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  چند ساله که از افسردگی و سویچینگ م‌ود رنج میبرم و زندگیم مختل شده ، چندین دکتر عوض کردم و انواع داروها رو خوردم هیچ وقت نیست که کاملا کنترل بشه بیماریم ، اخیرا دکتر دپاکین بهم داده که یک ماهه دارم نیخورم خیلی عوارض داره از جمله چاقیه شدید ، علائم آسیب آمیگدال رو خوندم انگار این دارو عینا همینکار رو باهام کرده ، درست فکر میکنم یا اشتباه میکنم ؟ البته شاید خیلیش با مریضیم و داروهای قبل صورت گرفته ولی دپاکین انگار کاملا آسیب زده !!!

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   داروهای متنوع برای کنترل بیماری وجود دارد برحسب شدت و مرحله بیماری و سازگاری شخص دارو انتخاب میود خودتان نباید در مورد تشخیص و درمان تصمیم گیرنده باشید.

 18. اولگا می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید.
  من دختر۱۸ سالم.حملات پانیک شدید روزی ۸ تا ۱۰ بار دارم در حدی که بعد حملات مثل فلجی دستو پاهام رو نمیتونم حرکت بدم.با دارو ها و روانپزشک های زیادی درمان کردم ولی بی نتیجه بوده.امسال کنکور دارم و باید خوب بشم.فقط یک سوال دارم ممکنه آمیگدال من آسیب دیده باشه.آخه از وقتی شروع شد که خانمان را رنگ میکردیم و من در اتاق تازه رنگ شده ماندم.ابتدا حمله نبود ولی کم کم بدتر شدم.یک تا دوساعت از قبل از اینکه حمله شروع بشه سطح هوشیاری من بسیار کاهش پیدا میکنه طوری که اطرافم رو نمیفهمم و خیلی خمیازه میکشم و از توی گوشهایم آب بیرون میآید ولی عفونت ندارند و سالم اند.تورو خدا کمکم کنید.باید چکار کنم چه دکتری برم؟سال پیش کمخوابی های خیلی زیادی هم داشتم مثلا شبی ۱ساعت با استرس زیاد آیا ربطی دارد؟خیلی ممنونم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است تحت نظر روان پزشک به درمان اضطراب مزمن بیشتر پایبند باشید اگر لازم ببینند به تخصص گوش یا اعصاب ارجاع میکنند.

 19. مشایخ می‌گوید:

  سلا م

  ممنون ازشما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


یک + 4 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>