متادون یا تریاک

نوشته رضا
با عرض سلام و ارادت خدمت جناب دکتر سیفی٬
همانطور که قبلاً ذکر کرده بودم٬ یکی از دوستانم که ۵۰ ساله و مدت لااقل ۲۰ سال مبتلا به اسکیزوفرنی است و داروی این بیماری را مصرف میکند-ضمناً ایشان حدود ۱۵ سال سابقه ی مصرف تریاک را داشته٬ که در ۵ سال اخیر آنرا میخورده است و حدود ۶ ماه قبل٬ پس از مسمومیت شدید ناشی از مصرف تریاک٬ از مصرف آن خودداری و متادون را جانشین آن کرده بود. شما توصیه کرده بودید که بدلیل طولانی بودن دوره ی بیماری و طولانی بودن دوره ی مصرف تریاک٬ وی کماکان متادون استفاده کنند که این توصیه کاملاً علمی و منطقیست. اخیراً متوجه شدیم که دوباره مصرف متادون را قطع و مصرف تریاک را جانشین آن ساخته. وقتی از وی دلیل این اقدام را پرسیدم پاسخ داد که در حین مصرف متادون از نظر شرایط فردی و اجتماعی بسیار غیر عادی٬ با سر و وضعی ژولیده٬ نامنظم٬ و بی توجه به نظافت شده بوده٬ بنابراین به مصرف مجدد تریاک روی آورده. البته به این موضوع نیز تأکید کرد که در صورتی که تریاک مرغوب! (با مواد شیمیایی دیگر مخلوط نشده باشد) مصرف کند٬ مسائل جانبی ی مصرف متادون را نخواهد داشت و به جای متادون با مصرف تریاک سالم! از نظر روحی-روانی در وضعیت بمراتب بهتری خواهد بود.

بنظر شما برای تصمیم گیری و عمل در شرایط فوق٬ آیا بهتر نیست که در انتخاب دو گزینه ی «بد» و «بدتر» (تریاک سالم! بعنوان گزینه ی بد٬ و متادون به عنوان گزینه ی بدتر)٬ گزینه ی «بد» یا همان تریاک را انتخاب و مصرف کند؟

پاسخ دکتر سیفی به رضا
طبیعی است که مصرف هیچکدام نه تریاک و نه متادون بهتر که نباشد ولی برای مواردی قسمت آخر نوشته تان کاملا منطقی است به دو دلیل:
۱- برای افرادی که سالها با مصرف تریاک زندگی متعادل داشته و سن شان بالا است ، و یا ترک تریاک به دلایلی مشکل است ادامه مصرف تریاک را مجاز میدانند.
۲- بطوریکه شخص مورد نظر اظهار نموده اند متادون در طولانی مدت بیشتر مسئله ساز و پرهزینه است . و از طرفی چون در موارد زیادی مصرف متادون دوز مسمومیت تصاعدی لگاریتمی دارد ( در واقع با مصرف دو برابر آن برعکس مشتقات تریاک اثر دو برابر نیست بلکه ده برابر میشود) بسهولت به مرگ منتهی میشود.

این نوشته در عمومی ارسال و , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

370 Responses to متادون یا تریاک

 1. Reza می‌گوید:

  حدود ۳۰ سال پیش٬ در مجله دانشمند مطلبی خواندم که (نه بطور دقیق) نوشته بود «…هنگام ترس و اضطراب٬ بدن/مغز مواد شیمیایی آرامبخش شبیه به تریاک یا مشتقات آن تولید میکند ولی چون این مواد توسط جسم و در داخل بدن ساخته شده٬ اعتیاد آور نیست…». بنظر شما این موضوع صحت دارد؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در وضعیت سرخوشی حتی در شرایطی مثل ادای شیدائی در آوردن تعدادی از انتقال دهنده های عصبی از جمله سوتونونین و مواد آندورفین در مایع مغز و نحاع زیاد میشود. در شرایط ترس مطمئن نیستم.

 2. Reza می‌گوید:

  در جای دیگری مطلبی خواندم که نوشته بود٬ مقدار بسیار کمی از تمام مواد و عناصر موجود در خاک زمین٬ در مغز انسان نیز وجود دارد. آیا این موضوع هم صحت دارد؟

 3. عالی زاده می‌گوید:

  باسلام واحترام دورسرجنین درماهسی ویکم 308 میلیمتره وگفتند 34 هفته هست ایا مشکل جدی است

 4. عالی زاده می‌گوید:

  ببخشید یادمرفت بگم bd هشتادوچهارمیلیمتر است

 5. Reza می‌گوید:

  عود اعتیاد؛
  چرا (گاهی) ترک مواد مخدر دائمی نیست؟

  فیلیپ سیمورهافمن هنرپیشه سرشناس به گفته خود بیست و سه سال پاک مانده و هروئین مصرف نکرده بود؛ اما مرگ ناگهانی او به علت افراط در مصرف هروئین این سوال را مطرح کرده که چرا ترک اعتیاد معمولا ناموفق می‌ماند و فرد دوباره به مصرف ماده اعتیاد آور روی می‌آورد؟

  برنده اسکار بهترین هنرپیشه مرد در سال ۲۰۰۵ ، زمانی که ۲۲ ساله بود و پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه نیویورک برای اولین بار به مرکز ترک اعتیاد مراجعه کرد. او هروئین مصرف می‌کرد و معتاد به الکل بود.

  در سال ۲۰۱۱ هافمن به روزنامه گاردین گفته بود “فقط بخاطر اینکه مدت زیادی از آن گذشته به این معنی نیست که مشکل مقطعی بوده است.”

  او دوباره مصرف را شروع کرده بود. سال گذشته هافمن اعتراف کرد که یک دوره ده روزه سم‌زدایی از هروئین و داروی تجویزی داشته است.

  مارک جانسون که خود زمانی معتاد به هروئین بوده و اکنون بنیانگذار موسسه‌ای خیریه برای معتادان است می گوید از سرگیری مصرف تصمیمی آگاهانه است که ممکن است از ماهها قبل شروع شده باشد بنابراین “هافمن می‌دانست که دوباره به مصرف روی خواهد آورد و این موضوع یکباره اتفاق نیفتاده است.”

  در خانه هافمن داروهایی پیدا شده که پزشک تجویز کرده بوده است. برای ترک معمولا مسکن، شل‌کننده عضلانی، آرام‌بخش و ضد اضطراب تجویز می‌شود.

  اما در مورد هروئین که مخدری بسیار قوی است باید بسیار محتاط بود.

  دکتر اسکات کراکوفر روانپزشک می‌گوید “در بسیاری از موارد فرد نمی‌داند که ترکیب هروئین و داروهای تجویزی می‌تواند سبب مرگ شود.”

  ترکیب هروئین و بویژه مسکن‌ها می‌تواند بسیار خطرناک باشد. به گفته دکتر دنی کارسی معاون مرکز ترک اعتیاد امریکا مسکن‌ها “شاید مغز را به یاد نشئه هروئین می‌اندازند و باعث می‌شوند عطش فرد به هروئین بیشتر شود.”

  علاوه براین وقتی فرد پس از مدتی پرهیز، دوباره به مصرف مواد روی می آورد متوجه نیست که تحمل بدنش مثل سابق نیست و او نمی‌تواند همان مقداری را که قبلا براحتی مصرف می‌کرده استفاده کند، و این می‌تواند سبب مرگ شود.

  اما چرا پس از سال‌ها دوری از مواد، چرا فرد تمام دلایل منطقی را که برای پرهیز از اعتیاد وجود دارد نادیده می‌گیرد و تمام عوارض و خطرات به جان می‌خرد؟

  موسسه ملی سوء مصرف مواد آمریکا می‌گوید عود اعتیاد در ۴۰ تا ۶۰ درصد موارد اتفاق می افتد. در مورد هروئین عود اعتیاد بسیار محتمل‌تر است و به ۸۰ درصد می‌رسد.

  چرا روی آوری مجدد به این رفتار خودتخریبی اینقدر شایع است؟

  عود اعتیاد

  اعتیاد پدیده‌ای بسیار پیچیده است که فروکش و عود دارد، بدون درمان و حمایت مستمر احتمال عود بیشتر هم می شود.

  متخصصان اعتیاد را “بیماری مزمن عودکننده‌ای” تعریف می‌کنند که باعث تغییر ساختار و عملکرد مغز می‌شود بنابراین به نظر مارک جانسون “اعتیاد بیماری‌ای است که ریشه‌کن نمی‌شود.”

  “وقتی فرد مواد را کنار می‌گذارد همه فکر می‌کنند که مشکل برطرف شده اما اینطور نیست.”

  بسیاری از متخصصان هم معتقدند اعتیاد را می‌توان تاحدودی بیماری‌ای دانست که تا آخر عمر باقی می‌ماند بنابراین مشکل اصلی خود اعتیاد و ماهیت مزمن آن است.

  دکتر جان مارسدن رونشناس اعتیاد کینگز کالج لندن می‌گوید “اعتیاد به هروئین اختلالی وخیم و ماندگار است و رهایی از آن بسیار دشوار است.”

  پرهیز از مصرف پس از ترک، نیاز به تغییرات بسیار وسیع و بنیادی در رفتار و نگرش فرد دارد. فرد باید ماده اعتیاد آور را بجای راه حل، جدی‌ترین مشکل خود ببیند.

  اینکه فرد پس از سال‌ها سوء مصرف بتواند این باور طولانی مدت را با موفقیت تغییر دهد چالشی عظیم است و فرد به آسانی می‌تواند دوباره به ورطه افکار و عادت‌های قدیمی بلغزد.

  عذاب و مبارزه دائمیالیوت اِلم از خیریه ترک اعتیاد به الکل و مواد بریتانیا می‌گوید مشکل ذهنی و روانشتاختی فرد معتاد را باید در همان حوزه افسردگی تحلیل کرد.

  “افراد می توانند با آن خود را وفق دهند یا حتی بر آن فائق شوند اما مشکل ریشه‌کن نمی‌شود.”

  “تمام انواع اعتیاد با جرقه‌ای می‌توانند شعله‌ور شوند. این جرقه ممکن است یک روز پراسترس باشد یا دعوا با همسر، به هم خوردن رابطه یا بیکار شدن، عود یک بیماری جسمی باشد یا از دست دادن دوست یا عضوی از خانواده، دیدن تبلیغ آبجو یا دیدن یک سرنگ” یا زنده شدن خاطره نشئگی یا مستی.

  این جرقه‌ها باعث می‌شوند در مغز مقداری اندکی دوپامین آزاد شود: “این افزایش دوپامین احساسی مشابه مصرف خود مواد ایجاد می‌کند.”

  وقتی این نشئگی کوچک ایجاد می‌شود ذهن معتاد برای ایجاد رضایتی که قبلا به آن عادت داشته به تمنا می‌افتد و برای تحریک دوپامینی قدیم، فرد را زیر فشار می‌گذارد.

  این روند ناخودآگاه و سریع اتفاق می‌افتد؛ به همین دلیل هم گاهی فرد دقیقا نمی‌داند چرا تَرک را شکسته و حتی به یاد نمی‌آورد که چگونه این اتفاق افتاده است.

  دانشمندان معتقدند وقتی این جرقه‌های ناخودآگاه در مغز معتاد زده می‌شود، افزایش دوپامین، فعالیت مراکز برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری را که در قشر پیشانی (فرونتال) قرار دارند مختل می‌کند.

  در نتیجه، فرایند فکری فرد، نیاز عاطفی یا استرس کوتاه‌مدت خود را بشکلی اغراق‌آمیز تفسیر می‌کند و روی آوردن به تسکین موقت و مضر مواد را بر منافع درازمدت پرهیز ارجح می‌بیند.

  این روند افکار و رفتار فرد را کاملا تغییر می‌دهد؛ صرف‌نظر از اینکه فرد چه مدت پاک بوده است.

  آقای دکتر سیفی٬ بنظرم نکته ی بعدی در این مقاله٬ یکی از ژرف ترین و دقیق ترین مباحث روانشناختی ی اعتیاد است:

  « عطش مصرف دوباره اتفاقی طبیعی است و متخصصان تنها راه غلبه بر آن را این می‌دانند که فرد پرهیز از مواد را هر روز و هر لحظه مهمترین اولویت زندگی خود بداند».

  فرد صرف‌نظر از اینکه چه اتفاقی برایش افتاده فقط باید فکر کند مهمترین چیز این است که سر وقت مواد یا الکل نرود. این هشیاری مدام کار راحتی نیست و حتی افرادی موفق مثل هافمن هم ممکن است نتوانند چنین کنند.

  آنها که از معتادان انتقاد و درباره آنها قضاوت می‌کنند این واقعیت اساسی را نادیده میگیرند که معتاد بیش از آنکه به لذت و رضایت برسد، دائم در عذاب و مبارزه با خود است.

  و این خود٬ اهمیت درمان و حمایت مستمر را یادآور می‌شود.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   افرادی از هر قشر و گروه بخصوص تیپهای هنری به دلایل چند از جمله ساختار ژنتیکی و تعلیم و تربیتی روحیات تکانشی با توانائی کم کنترل امیال و هیجانت دارند و همیشه مساعد ریسکهای انواع مختلف حوادث از جمله اعتیاد و خودکشی هستند. این قبیل افراد در تمام طول عمر نیاز به کنترل توسط روانپزشک و مددکار و دوست و فامیل دارند.
   ممنون از ارسال این متن ارزنده و ترجمه خوب این مطب.

 6. شایان می‌گوید:

  شایان می‌گوید:
  دی ۲۵, ۱۳۹۲ در ۲:۵۱ ب.ظ
  سلام…استاد عزیز
  من ۱۰ سال مصرف تریاک داشتم و ۶ ساله معتاد به تریاکم، و اراده قوی برای ترک دارم حدود ۲ ماه هست مصرف ندارم..از قرص متادون برای ترک استفاده کردم، حدود یک هفته مقدار ۴۰ میلی گرفتم…دو هفته ۲۰ میلی و یک هفته هم ۱۰ میلی و ۵میلی..بعدش هم هر ۵ روز حدود ۳ میلی….الآن هم ۶ روز هست هیچ مصرفی از متادون و غیره ندارم، فقط اینروزها مقداری کم خوابی و بی تابی و گز گز در کمر دارم که البته همیشگی نیست، شبها بیشتر هست..دارم می جنگم که حتی یک میلی دیگر هم حتی برای یک بار نه متادون مصرف کنم و نه تریاک ولی این گز گز و بد خوابی رو راهنمایی میخوام که چیکارش کنم؟ و تا کی ادامه داره؟ نهایت کاری که میکنم در اینجور مواقع یه قرص یا یه نصفه قرص استامینوفن معمولی میخورم تا یکی دو ساعت خوابم ببره و بعدش با دلهره و عرق بیدار میشم، میخوام مقاومت کنم و این رنجها رو دارم تحمل میکنم که دیگه متادون مصرف نکنم حتی برای یکبار، من رو مدیون خودتون میکنید که راهنماییم کنید چیکار کنم بعضی وقتها این بد خوابی و بی تابی و گاها سردرد غیر قابل تحمل میشه….چیکار کنم؟ ایشالله خودتون و خانوادتون همیشه سالم باشید و از گزند بدور
  پاسخ دادن
  دکتر سیفی می‌گوید:
  دی ۲۵, ۱۳۹۲ در ۷:۰۸ ب.ظ
  خوشبختانه مسئله را به جای خوب رسانده اید فکر میکنم با یکی دو مراجعه به پزشک مغز و اعصاب و یا روانپزشک و دریافت درمان سبک از نظر بیخوابی و دیگر عوارض در کوتاه مدت راحت خواهید شد.

 7. مریم می‌گوید:

  کلاسهای 12قدمی ترک اعتیادبه خیلیهاجواب داده.امتحانش کنید.

 8. رضا می‌گوید:

  دکتر سیفی عزیز درود.
  صفحه تان خیلی مفید است. متشکرم.
  مسئله ای دارم و آن اینکه یکی از آشنایان که شیره تریاک میخورد اصرار دارد که دکترش گفته گرفتگی رگ پایش که منجر به بالن زدن شد بخاطر دو ماهی است که متادون مصرف کرده. این با هیچ تحقیقی جور در نمیاید ولی شخص اصرار دارد که دکترش چنین گفته و من باین نتیجه رسیدم که این را دست آویزی برای مصرف مواد کرده. اما میدانم که متادون را بی رویه مصرف میکرده مثلا صبحها یک در بطری شربت میخورده. اما با همه اینها ممکن است عوارض دیگری داشته باشد ولی نه گرفتگی رگ. نظر شما چیست؟

 9. علی.ح می‌گوید:

  با سلام.من بمدته 4سال تریاک میخوردم اما مصرفم زیاد نبود حتی به یک ربع هم نمیرسید..بعد از 4 سال انرا ترک کردم باکمکه متادون..البته با 20 میل شروع کردم وکم شد و تمام…اما بعد از ان دچاره دلهره وحشتناک شدم.و 4 5 سال ارامبخش الپرازولام و کلونازپام مصرف کردم…و بعد که دوزه قرص ها 10 میل شد دوباره با متادون دوزه قرصها را کم کردم..و در حاله حاضر چون شربته متادون ها مثل قبل نیست..در 24 ساعت 35 میل متادون و 1.5 میل ارامبخش استفاده میکنم…چند سوال داشتم که تشکر میکنم اگر جوابم را بدهید..اول واقعا نمیتوانم چیزی مصرف نکنم چون چندین بار ترک کردم ولی دچاره لرزش رعشه دلعره بیخابی..وحشتناکی میشوم میخاهم ببینم کلا متادون بهتر است یا همان تریاک..میدونم هیچ کدوم خوب نیست..اما اگر اجبار باشد شما کدام را پیشنهاد میکنید که چتد نخد تریاک یا 40 میل متادون???دوم قرص هایه اعصابم اگر متادون یا تریاک نباشد زیاد میشود..میتوانم متادون یا تریاک استفاده نکنم اما دوزهارامبخشهایم بالا میرود…الان نظره شما چیست ..خیلی پرسجو کردم اما ….از جواب و وقت گذاشتنه شما کماله تشکر را دارم..

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر سن تان زیاد نیست و عملا عوارض پیری ندارید میتوانید هرنوع مخدر را کنار یگذارید و تحت نظر روان پزشک درمان مناسب برحسب نیاز مصزف کنید.

  • ناصر ایران دوست می‌گوید:

   سلام دوست عزیز بنده حدود چند سال تریاک استفاده میکردم ویه بار یکی از دوستان قرص کلونازپام به من معرفی کرد که مثلا مصرف تریاک روکم کنم ومن خوردن قرص همانا ویک معتادی دیگر به عوارض اضافه شد ونشانی به همین نشانی حدود دوسال از این قرص کلونازپام استفاده کردم قیافه وصورت منو ریخته بود بهم تا اینکه عظمم رو جدب کردم کنارش بگذارم با مطالعه دیدم باید هردفعه که مصرف میکنم باید یک تراش ازش کم کنم من نامردتر از این قرص رو تو ی هیچ موادی ندیدم واقعا به تمام معناخیلی قرص مذخرفی هست بلاخره بعداز ششماه تونستم کنارش بگذارم وقیافه قبل رو بدست بیاورم تریاک سگش به تمام قرص وداروها می ارزد فقط از من به شما نصیحت دور کلوناز پام روخط بکش هر کس منو میدید فکر میکرد من مواد مصرف میکنم از این قرص فرار کن سختی داره ولی میشودمن شش ماه طول کشید که گذاشتمش کنار لامثب این قرص انسان رو خیلی بی غیرت .و بی خیال میکنه

 10. پیمان می‌گوید:

  به نظر شما مصرف تریاک مخرب تر است یا مصرف ترامادول

 11. حسین می‌گوید:

  سلام مدت 7سال اعتیاد داشتم 15 روز بعد ترک دچار پانیک شدم همراه تنگی نفس استرس اضطراب. استرس واضطرابم بعد 4ماه خوب شدند ولی هنوز تنگی نفس دارم .الپرازولام. نورتریبتیلین.میخورم.زمان اعتیادم تنگی نفس نداشتم ولی باوجود ترک سیگار تنگی نفس دارم ودر ضمن چن ماه بدن نیاز دارد تا به حالت قبل برگردد ایا تنگی نفسم مربوط به حمله پانیک است.چون روزها احسایش نمیکنم شبها زیاد میشه. کلا شبها حس خوبی ندارم.ایا دوباره پیش روان پزشکم برم یا دکترای داخلی.۴۴ سال دارم …

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اختلال گفته شده جنبه اضطرابی دارد با روشهای روان درمانی و داروئی میشود بتدریج مقابل کرد.

 12. میثم می‌گوید:

  سلام اقای دکتر بنده ۲۵ سالمه که به دلیل اضطراب واسترس وبی خوابی وحالت عصبی وهمش توخودمم رفتم دکتر روانپزشک برام الپروزولام وسیتالوپرام وبی پریدن داده که وقتی میخورم حالم خیلی خوبه ولی همه مردم میگن عوارض قرص ها خیلی بدهوجتی ازکشیدن مواد مخدر مثل تریاک بدتره,,,حالانمیدونم چیکارکنم تاحالا هیچ موادی نکشیدم بنظرتون اگه تریاک بکشم بهتر از خوردن این قرص ها نیست لطفا کمک کنید

 13. داوود می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  اول مختصر توضیحی میدهم و بعد سوالم را مطرح میکنم
  من حدود 8 سال است که به بیماری اسکیزوفرنی مبتلا هستم و مشکلات افراد اسکیزوفرنی را احتمالا می دانید
  بدن من را شخص یا اشخاصی کنترل میکنند (میدانم می گویید توهم است) و تصاویر مختلفی راجع به گذشته ام و خاطراتم به سویم می آیند و شخص یا اشخاصی درون مغزم دائما صحبت میکنند و دائما در حال تفکر هستم با این که نمیخواهم تفکر کنم نمیتوانم.
  من ابتدا به روانپزشک مراجعه نمودم و قرص های مختلف با عوارض مختلف را خوردم که هر کدام علائم بیماری را کاهش میداد اما نه به صورت کلی (من میخواهم به صورت کلی درمان شوم) و از آن گذشته عوارض هایی همچون افسردگی شدید (که طی این 8 سال بدجور آزارم داده) بی قراری اضطراب و ترس بی مورد گاهی اوقات وحشت زدگی و حساسیت به نور را دارد.
  سپس به سوی علم هندی که علمای آنها را مرتاض میگویند رفتم که موجودی و موجوداتی ماورا الطبیعه را به من معرفی کردند و گفتند یکی از آنها را باید زندانی کنم که با تمرین و ممارست فراوان حدود 17 بار این موجود را زندانی کردم ولی یا خودش یا به کمک سایرین آزاد شد و هیچ بهبودی ای در من حاصل نشد این شد که از علم هندی هم بریدم.
  در جایی خواندم که فروید گفته درمان اسکیزوفرنی فقط مواد مخدر است .
  سوالم از شما این است که آیا مواد مخدر مثل تریاک تاثیر گذار است و مشکلات این بیماری را از بین میبرد ؟
  راستش را بخواهید ترسیدم امتحان کنم و نتیجه نگیرم و علاوه بر اسکیزوفرنی معتاد هم بشوم ولی اگر این 3 مشکل را حل میکند (فقط همین 3 مشکل را درمان کند بقیه اش را درمان نکند هم مهم نیست )
  1- دایما در تفکر بودن -2 بدون اراده من دیگر بدنم خود به خود حرکت نکند 3- تصاویر در ذهنم نیایند
  آیا مواد مخدر مثل تریاک این 3 مشکل را حل میکنند؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   مطمئنآ مواد مخدر فایده ای که ندارد مضر هم هست، با توجه به شناخت خوبی که از خود دارید و آگاهی کامل که به علائم مثبت بیماری دارید با راهنمائی روان پزشک و روان درمانی و داروهای کم عارضه میتوانید خود را با کار کم مسئولیت مشغول کنید بتدریج بر علائم مزاحم غلبه کنید و یا با آنها کنار بیائید.

 14. مهرسا می‌گوید:

  سلام
  همسر من 23ساله هس مدت چندین ساله که ترامادول200مصرف میکرده والان باتوجه به دسترسی نداشتن به ترامادول روزی یک چهارم متادون 40میخوره اگر هم قرص نخوره بعد دوالی سه روز دوچار تشنج نفس تنگی تب ولرز شدید وموارد دیگه میشه الان حدودچند هفته هس که مصرف تریاک وجایگزین کرده به نظر شما تریاک بهتر هس یا همان روزی یک چهارم قرص متادون وبا توجه به سن کم وتشنج ایا امکان ترک کامل مواد وجود دارد ممنون میشم اگه جوابم روبدین

 15. saber می‌گوید:

  با سلام خدمت دکتر گرامی.بنده ۲۳سالمه. ولی سرخود متادون وصرف میکنم تا اینکه دوز مصرفیم زیاد میشه ان را با استامینفون ترک میکنم ولی بعد یک ماه دوباره سراغش میروم..سوالم اینه شیره بکشم ماهی یک بار بهتر است یا اینکه یک چهارم قرص ۲۰متادن بخورم فقط همین دیگه هیچی….ممنون.منتظرم جوابم

 16. saber می‌گوید:

  ممنون اقای دکتر ..ولی من میخواهم حداکثر ماهی یک بار اینکار را انجام بدهم..فقط میخوام بدونم کدام بهتر است همین خواهش میکنم بگین با تشکر

 17. saber می‌گوید:

  اقای دکتر فقط میخواهم بدانم از نظر علمی دود بهتر است یا قرص همین

 18. رضا می‌گوید:

  با سلام : نظرها و پستهای دوستان رو خوندم و بعضیها از (متادون) حرف زده اند . مصرف متادون مخصوصا برای ترک تریاک یا شیره و مشتقات ان از چاله کوچکی به چاه چندین متری افتادن هست ! پیشنهاد میکنم به هیچ عنوان برای ترعت مواد مخصوصا تریاک سمت متادون نروید ! یه زمانی میگفتند تریاک زهر است و سگ پاچه گیر است اما این متادون بارها و بارها بدتر از تریاک هست . درضمن در اکثر مواقع هم تا متادون میخوری خوبی اما در اواخر ترکت که دیگه دکتر داره سعی میکنه !مثلا! از روی متادون برت داره و همین و هم ترکت بده دوباره روی به همان مواد مخدر قبلیت میاری و البته با عمل چند برار . چون متادون برای مدتی گیرنده های مورفین مغز رو مسدود میکنه و نمیذاره که مورفین جذب بدن بشه ! در اخر هم اگر تریاکی باشی باید بری طرف شیره و شربت سوخته با حجم زیاد بخوری تا ساکتت کنه . برای خودم هم پیش اوومد که هم متادون مصرف میکردم و هم تریاکو شیره ! متادون رو میخوردم تا ساکتم کنه و میرفتم پای گاز و ساعتها با سیخ وسنگ تریاک یا شیره میکشیدم تا نشئم کنه ! درضمن بوپرنورفین رو هم مصرف کردم وقتی که قطع میشه صددرصد ارزوی مرگ خاهید کرد . پادرد و بی خابی وحشتناک همراه بدن دردو گز گز کلیه اعضای بدن . خاهشا و اگر نظر یک ادمی که این موارد رو تجربه کرد میخاهید سمت متادون نروید مخصوصا شربتش . اگر هم خاستید این کار رو بکنید باید قید ترک رو بزنیدو همین متادون رو جایگزین کنید ! از نظر من همان تریاکتان را مصرف کنید با مقدار کم از این داروهای ترک اعتیاد هزاران برابر بهتره .

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   متادون برای موارد اعتیاد سنگین و برای مدت محدود حد اکثر چند هفته جایگزین شناخته شده در همه دنیا است . متاسفناه در ایران معتادین جیره بگیر مراکز کنترل با سهولت ولی پرهزینه و مهلک میشوند.

 19. saber می‌گوید:

  حرف شما اقای دکتر متین قبول دارم منم دیگه هیشوقت استفاده نمیکنم…سوالم اینه فقط ب عنوان سوال همبن..ایا ماده صنعتی خطرناکتر از موادی چون تریاک و.شیره و.. ….هست ؟

 20. سيدسعيد می‌گوید:

  در كل از اينكه به مسايل معتادان پرداختين ممنونم ،ولي در پاسخهاتون يه بي حوصلگي مشاهده ميكنم كه با خوندشون احساس ميكنم زوركي دارين جواب ميدين .معتاد يك بيمار است و اين رو خود شما دكترها به مغز ما فرو كردين. ديروز معدم درد ميكرد رفتم دكتر مشكلم رو گفتم و بيان كردم كه ترياك مصرف ميكنم يك دفعه رفتارش عوض شد و معاينه رو قطع كرد گفت خوب همش از همونه و برام دارو نوشت،.خوب اينو كه خودم ميدونستم كه ترياك ضرر داره ولي گرفتارشم ،من توقعم از يه پزشك اينه كه با اين شرايطي كه دارم من رو راهنمايي و درمان كنه ،
  در سوالات دوستان بعضي ها پرسيده بودن ترياك بهتره يا متادون يا هر كوفت ديگه اي ،خوب حتما طرف نميتونه كامل ترك كنه و اينكه فقط جواب بشنوه جفتش بده به نظرم اين جواب رو خودش هم ميدونه كه تمام اين مواد مضر هستن ولي به دامش افتاده
  دكتر لطفا با عشق جواب بدين و راهكار مشخص كنيد
  يا علي

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در این مورد حق با شما است، مخصوصآ پزشکان داخلی و از جمله من داخلی اعصاب که کار و تجربه زیاد در مورد ترک اعتیاد ندارم ، بخواهند هم توانائی کافی در این زمینه ندارند، لذا در حد راهنمائی اولیه پاسخگوئی بعمل می آید، ولی اگر پزشکی نخواهد مسئولیت درمان بیماری را بپذیرد بهتر که بیمار را به همکار مناسبتر ارجاع نماید.

 21. ناصر ایران دوست می‌گوید:

  سلام دکتر خسته نباشید ..جناب اشنای دارم که روزی حدود نیم مثقال تریاک میخوره حال بخواهد با شربت متادون ترک کنه چه اندازه شربت بتید بخوره که جوابش بدهد ممنون میشم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   غلظت و اندازه متدون یا راحتتر قرص متادون را پزشک ناظر به ترک اوپیوم تعین و توضیح میدهد. در مواردی ترک متادون مشکلتر از تریاک است لذا اگر خیلی پیر نیستند با کاستن از مقدار مصرف میتوانند ترک کنند.

   • ناصر ایران دوست می‌گوید:

    سلام و تشکر از صبر وبزرگواری جناب عالی که جواب سئوالها را به روشنی ودقت میدهید

   • مرتضی می‌گوید:

    با عرض سلام وخسته نباشید خدمت آقای دکتر عزیز.من مردی 25 ساله هستم که حدود نه ماه است دچار پانیک شده ام اما واقعا شک دارم بیماری من پانیک باشد چون خیلی کم دچار استرس و اظطراب میشوم علائم بیماری من بیشتر شبها است موقع خوابیدن ترس از مردن شدیدی بهم دست میده و فکر میکنم اگه بخوابم میمیرم و وقتی ترسم شدید میشه ضربان قلبم بالا میره و احساس سبکی بهم دست میده فکر میکنم روحم از جسمم میخواد بزنه بیرونه خیلی وحشتناکه و بعد باید از محلی که هستم فرار کنم بیماری من چیه ؟به همین خاطر بعضی وقتها سه سی سی متادون مصرف میکنم اما بعد از نعشه گی حالم بدتر میشه ترو خدا کمکم کنید خیلی در زندگیم و کارم دارم دچار مشکل میشم با تشکر.

 22. اردشیر می‌گوید:

  سلام آقای دکتر.دو سال ترامادول با دوز 800 میل مصرف میکردم. و الان دوساله که متادون و از 5 قرص 5 میلی گرم به طور تدریجی رسوندم به یک قرص 5 میل که هر صبح مصرف میکنم . ولی گویا این یک قرص 5 میل ترکش از 5 گرم تریاک هم سخت تره. آیا همین رو هم نصف کنم یا تحمل کنم .
  خواستم میزان وابستگیمرو بدونم. ممنون میشم. با تشکر

 23. سدنیی. می‌گوید:

  آقای دکتر خواهش میکنم به سوالم جواب بدین.
  پدر من حدود بیست تا سی ساله تریاک مصرف میکرد..چند سال فقط تریاک رو میخورد اصلا نمیکشید..بعد با شربت متادون اشنا شد که اونو مصرف میکنه..ولی هرروز اطرافیاتش بهش میگن خیلی ضررش بیشتر از تریاکه..اونم میخواد دوباره تریاک مصرف کنه خواهش میکنم راهنمایی کنید.
  روزی شیش تا نه سی سی مصرف میکنه.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   مصرف هر کدام را میتواند بتدریج با کمک درمان جایگزین بدون مخدر تحت نظر پزشک وارد به مسئله ترک اعتیاد کنار بگذارد.

 24. حسین می‌گوید:

  سلام اقای دکتر حدودا ۱۰ماه تریاک راترککردم متادون مصرف کردم ولی کلا تو این مدت اززندگی وکار وتفریحو هرچه فکرکنید بیزارشدم دچارمشکل پانیک شدم دوباره مجبور شدم بمواد رو بیارم..تریاک..دچار عذاب وجدان شدم باخودم نمیتونم کناربیامدچارتنکی نفس شدم.الان الپرازولام شبها میخورم. تریاک هم روزها.نمیدونم باخودم چکار میکنم بکمک نیاز دارم. قبل ازترک مشکل نداشتم. بعد ترک اعصابم بهم ریخت.فکرکردم دوباره شروعکنم مثل اول میشم ولی اشتباهکردم میخوام عادی زندگی کنم نمیدونم چه کنم.الان هم قرص اعصاب میخورم هم تریاک

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با تصمیم و اراده قوی میتوانی در کوتاه مدت مقدار مصرف را کم و قطع بکنی نیازی به جایگزینی با مواد دیگر نخواهد بود فقط مدت گذرا علائم ترک داشته وابستگی روانی نسبتا طولانی را باید بتوانی با تلاش و فعالیت سالم مهار بکنی .

 25. دانیال می‌گوید:

  سلام مادذم 70 سال دار و شیره مضرف میکنه 20 سالعه 85 ذرضذ گرفتگی عروق قلب داره جنسام خوب نیس دکترم گفته نکش نمیدونم شربت تریاک جای گزین کنم یا متادن

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تحمل ترک اعتیاد برای افراد پیر با عارضه قلبی عروقی بدون جایگزین مشکل است، بهتر است با نظر متخصص ترک اعتیاد جایگزین داروئی مناسب انتخاب شود.

 26. مهرداد می‌گوید:

  بدون شک تریاک از متادون بهتره اصلا نباید با هم مقایسه شوند

 27. محسن می‌گوید:

  سلام و عرض خسته نباشید
  سوالی داشتم واین که\
  من بیماری دوقطبی دارم وداروهایی مانند ریسپریدون4 ووالپرات وپراپرانول مصرف می کنم ایا مصرف تریاک اثرات این قرص ها را خنثی می کنه خواهشن توضیحی کامل در این مو رد بدیدن ممنون

 28. حبیب می‌گوید:

  سلام
  36سالدارم و 14ساله که قطع نخاع شدم:12ساله تریاک مصرف میکنم نیم مثقال و موقع خواب کلونازپام2ونصف تریپ25میخورم:تریاک بدرد بخور دو ساله نیس و شیره تریاک هم. خوب نمیشه و عمل هم بالا میبره:خیلی درد جسمی دارم بی نهایت غیر قابل تصور میخوام با قرص متادون یا غیرو جایگزین کنم:اما نمیدونم چه بکنم در ضمن مصرف تریاک و ش فقط رفع خماری هس وبس ترو خدا سریع منو راهنمایی کنید:یه دنیا تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   متادون جایگزین تایید شده درمانی و قانونی است، با درمانهای کمکی دیگر دیگر اعصاب با نظارت پزشک متخصص میشود به درمان بیخوابی و افسردگی بیشتر کمک کرد.

 29. حبیب می‌گوید:

  ببخشید یادم رفت :باید با زجر همونو ادامه بدم. یا چه قرصی جایگزینش کنم با توجه به وضعیتم : اطلا نمیتونم ترک کنم نمیشه:بازم ممنونم خدا بهتون اجری عظیم بده

 30. ناصر می‌گوید:

  سلام
  آقای دکتر من سه ساله مصرف ترامادول دارم از صد شروع کردم به 250 رسیدم کمش کردم رسوندمش 50 ولی دوباره شروع کردم و رسیدم به 400 دویست ظهر دویست آخر شب الانم میخوام با شیره ترا رو ترک کنم و بعد شیره رو ترک کنم اواش ظهر ساعت 3 میکشیدم ساعت 9 ترا 100 و ساعت دوازده مجدد شیره میکشم الان ترا رو گذاشتم کنار و فقط شیره میکشم
  ب نظرتون از چاله به چاه نیوفتادم؟

 31. اسماعیل می‌گوید:

  مدت شش سال تریاک مصرف می کنم تصمیم گرفتم اصلا مصرف نکنم الان دارم گر می گیرم معده ام بهم ریخته عرق سرد می کنم ,چیکار کنم ,از روش سقوط ازاد استفاده کردم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این علایم ظرف چند هفته بتدریج خوب میشود با درمانهای کمکی غیر مخدر با نظارت پزشک تحمل بهتر خواهد بود.

 32. معین می‌گوید:

  سلام اگر مصرف داعمی باشد مصرف شربت تریاک بهتر یا متادون عوارض کدام کمتر

 33. نیما می‌گوید:

  دکتر سلام پدر من شصت و چهار سال سن دارد و خیلی سال است که تریاک را به صورت خوراکی مصرف میکند.حدود یک ماه پیش بود که درد شدیدی از ناحیه زیر شکم و شکم احساس کرد با عکس و ازمایش فهمیدیم دچار مسمومیت سرب است.بعد از ده روز مصرف قرص هایی که پزشک مربوط داده بود و ازمایشی که مجددا گرفتیم نشان داد که مقداری از سرب خارج شده اما نه کامل که دکتر گفت تا چند روز دیگر این مقدار سرب هم خارج میشود .بعدش ما پیش دو دکتر رفتیم یکی گفت دیگر نباید از تریاک استفادده کند حتی اگر بکشه باعث مرگش خواهد بود و دکتر دیگر گفت اگه بکشه مشکلی نداره و متادون تخریب زیادی داره.بابام وقتی میکشه دیگه درد نداره اما اون موقع که متادون میخورد درد شدیدی داشت.حالا سوالم خدمت جنابعالی اینه که با توجه به این شرایط شما نظرتون چیه ؟اگه بکشه مشکلی نداره ؟یا متادون رو تجویز میکنید.با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   متادون جایگزین خوبی برای تریاک است. اگر درد شکم بعلت مسمومیت سرب یا مشکل روانی نباشد بهتر است از نظر علل دیگر از جمله نارسائی شریانی بررسی شود.

 34. علی می‌گوید:

  با سلام من بدرم حدود 15 تا 20 سال مصرف تریاکو قطع کرد و بعد حدود همان زمان دچار به بیماری ای شد که فقط زمستونا دچار سلسله بول با حجمی برابر چند قطره توام با خون میشد . معالجات طبی موئثر واقع نشد با اینکه دکتر معلجش بیشنهاد مصرف مجدد تریاکهای کوبنی رو داد و بعد مصرف تاهمان سی سال کاملا سالم زندگی کرد لطفا در مورد این بیامد توضیح بفرمائید . با امتنان

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   مواد تریاک بخصوص آنچه امروز مصرف میشود آلوده به سموم مختلف بخصوی سرب است که عوارض شدید عصبی و خونی و کلیوی را موجب میشود. اگر قصد جایگزینی دارد بهتر است با متادون تحت نظر مرکز ترک اعتیاد قرار گیرد.

 35. احمد می‌گوید:

  با سلام
  آقای دکتر من ده سال مصرف تریاک نیم مثقال داشتم.هر دفعه که میخوام با متادون سم زدایی کنم به راحتی به یک چهارم قرص بیست که میرسم نمی تونم کمتر کنم و ناخواسته دوباره سراغ تریاک میرم.اگه میشه راهنمایی کنید.
  اجرتون با سفارشات

 36. مجیدی می‌گوید:

  سلام اقای دکتر دوستم متادون 40 مصرف میکنه بدون اینکه اعتیادی بهتریاک یا هروئین داشته باشه دلیل مصرفش رو استرس عنوان میکنه ومیگه وقتی مصرف میکنم جسارت واعتماد بنفس بهم میده که راحت میتونم حرفمو بزنم
  این دلیل مصرفشه قصدترکم نداره .چه پیامدی براش داره اقای دکتر لطفا راهنماییم کنین

 37. احمد می‌گوید:

  سلام دکتر عزیز من حدوده6 ماهه روزی یک چهارم قرص20متادون دارم خواهش میکنم یک راه اسان به من بگویید.فقط خواهش میکنم نفرمایید به پزشک متخصص و اعصاب روان اینجور چیزها مراجعه کنید که امکان وتوشخصیت جسمی من اینها نیست.تویک کلام یک راه نمیگم بی دردو راحت..راهی که کمترین عارضه مشکل بیخوابی روحل کنه….نوکرتم دکتر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر بتوانید آن یک جهارم هم چند مدت نصف و بعد قطع کنید ایده آل خواهد بود. اگر نیاز به داروی جایگزین باشد صرفا در مراجعه به پزشک تجویز دارو مجاز است.

 38. احمد می‌گوید:

  سلام دکتر عزیزو باغیرت من تمام سوالات ونظرات دوستان را خوندم و دیدم که شما بادارایت کامل به تک تک آنها جواب های دقیق و آگاهانه داده ای..امیدوارم هریک ازاین دوستانی که باراهنمایی های شما پاک وسالم میشوند به ازای هرنفر خداوند خیرو برکت وسلامتی را به شما وخانواده محترمتان هدیه کند..باورکن دکتر بعضی ازدوستان نه نیاز به پزشک متخصص نه کمپ نه هیچ جای دیگه ندارند فقط نیازبه کمی آگاهی وراهنمایی دارند که پاک وسالم بمانند که حضور شما این را بدون هیچ هزینه ودردسری برای انها فراهم کرده است..این کارشما کاربزرگ وخدا پسند دانه ایست برای این دوستان که وقت گرانبه هایتان را صرف این راه میکنید.امیدوارم هیچوقت دراین راه خسته نشید وهیچ وقت نبینم که این صفحه غیره فعال باشدو دیگر سوال وجوابی نباشد..آمین…بدرود

 39. احمد می‌گوید:

  خسته نباشید دکتر من میتونم زیادبرام سخت نیست که یک چهارم قرص20رو دوباره نصف کنم.ودر 24ساعت باهمون نصفه نصف سرکنم.فقط به نظرشما بهترین زمان ساعت مصرفش رو چه وقت بذارم بنظرت شب مصرفش کنم یاروز.بنظرت چند روز با نصفه نصف ادامه بدم.درحال حاضر مصرف الان من بعدازظهرساعت دو هست البته به طور نامنظم بعضی روزا ساعت دو سه چهار..

 40. احمد می‌گوید:

  فقط دکترشرمنده سوال آخراینکه من برای خودم همچین برنامه ای چیدم که شب روز اخری که تصمییم میگیرم به طور کلی قطع مصرف کنم سه چهارم یک قرص20میل رو یکجا میخورم بعد تا دو سه روز حالم عادی وخوبه بدون هیچ دارویی ولی از روز سوم که کمی عوارض شروع میشه روحیه ام به این دلیل خوبه که پیش خودم میگم بابا این سه روز بدون هیچ دارویی دارم سرمیکنم مگه چیه دیوونه ام بازبرم سراغش.ازلحاض روحی به خودم امیدمیدم که روز چهارم پنجمه دیگه تمومه.اینطور کمتر اذیت میشم وبه هیچ دلیل حاضرنمیشم این سه چهارروز پاکی رو خراب کنم وادامه میدم تاتموم میشه..دکترجان دوست دارم نظرتو دراین مورد ببینم که اشتباهه یانه..البته شایداین روش برای همه صدق نکنه..بنظرخودم این روش فقط برای کسانی که مصرف دوزخیلی پایین دارند ومدت مصرفشون کمترازیک سال باشه بهترجواب میده..یاحق..به امیدپاکی همه

 41. حسین می‌گوید:

  دوستان عزیز من الان 26 سالمه 4 سال داروی متادون روزی 22 میلی از نوع شربت استفاده میکردم قبل از اون اعتیاد به تریاک داشتم ولی تریاک هیچ خطری برام نداشت فقط روزی 1 گرم مصرف داشتم که بعد از اون به متادون اعتیاد پیدا کردم الان 8 ماه میشه متادون رو یک دفعه ترک کردم و دوباره تریاک رو جایگزین کردم اونم فقط روزی 1 گرم به صورت کشیدنی و الان خیلی راضیم چونکه جواب ازماش کبدم خوب شده این داروی متادون باعث نابودی کبدم و دندونام شد فقط خداوند نجاتم داد من واقعا” سوال دارم چرا باید بین بد و بدتر ما بدتر را انتخاب کنیم من الان روزی 1 گرم تریاک مصرف میکنم خیلی هم راضی هستم فقط از خودم میپرسم چرا اصلا” به متادون روی اوردم چونکه من فکر میکردم هر چی که پزشگان تایید کنند خوب و بدون ظرر است ولی واقعا این نظر اشتباه پزشگی زندگی و بدنم را نابود کرد

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   پزشکان صدیق متادون را برای مدت کوتاه کمتر از چند هفته برای ترک اوپیوم تجویز میکنند. بنا به نوشته ها ضرر و خطر متادون خیلی کمتر از اوپیوم است، بخصوص که امروزه خطر مسمومیت با تریاک بعلت ناخالصی با سرب خیلی بالا است.

 42. احمد می‌گوید:

  حسین جان دوست عزیز من حدود8ماهه مصرف روزانه یک چهارم قرص 20میل را دارم..دراین مورد دکترعزیز جواب قانعی وبسیارخوبی به من دادند…دوست دارم ازتجربه شماهم استفاده کنم چون شما این دوره راگذارنده ای شاید راه خوبی داشته باشی حسین جان اگه میشه برای کمک به من راهی برای مشکل بیخوابی بعد قطع مصرف پیداکنی.باید عرضکنم مصرف من دراین مدت8ماه بیشترازیک چهارم نبوده شاید خلی کم شاید کمتر از ده بار نصف 20مصرف کردم.

 43. احمد می‌گوید:

  سوال دیگر من این هست جایگزین شربت دراین مرحله اخر بهتر نیست یاباهمون قرص ادمه بدم..چون اگه قرار براین باشه که دوزمصرفی روکم کنم یاشربت بهترو دقیق تر میشه کم کرد چون یک کم مشکل هست بخوام یک چهارم قرص20 رو دوباره نصف کنم نمیشه تودست جانمیگیره..ولا خودم هم خسته شدم هم خندم میگیره که بخوام ازیک چهارم قرص بیست میل شروع کنم ودوز کم کنم.در حالی که بعضی نظرات دوستان روخوندم که مصرفشون زیادبوده والان که به یک عدد کامل قرص20رسیده خوشحال هستند.ومن که مصرفم یک چهارم قرص 20هست نگران هستم..حسین جان بنظر شما چکار کنم داداش

 44. احمد می‌گوید:

  سلام دکترجان به نظر شما من اگر بخواهم دراین مرحله آخر شربت را جایگزین یک چهارم قرص20 بکنم چطوره؟؟؟؟چون برای کم کردن دوزمصرفی نمیشه یک چهارم قرص را بطور دقیق نصف کرد ..آیااین درسته که شربت خیلی قویترازقرصه…مصرف من الان دیگه داره کم کم به8ماه میرسه واین داره منو نگران میکنه؛؛دکتر جان من باید چکارکنم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   قرص پنج میلی متادون هم تولید میشود. شربت را مراکز پخش بخاطر احتمال مصرف زیادی افراد در دست مردم قرارا نمیدهند.

 45. baran.m می‌گوید:

  SALAM KHASTE NABASHI
  AYA EMKAN DARAD KESI METADON RA JAYGOZINE GHORSE ASAB K

 46. مینا می‌گوید:

  سلام .خسته نباشید. من پدرم سالهات ک اعتیاد داره.. اعتیادشم اکثر مواقع ب تریاک بوده ولی ی مدت کوتاهی هم شیشه مصرف میکرده ولی الان حدود پنج شش سالیه که داره متادون میخوره ولی الانم خیلی وابسته ب این قرص شده و اینکه شنیدم خیلی عوارض داره و بهم پیشنهاد کردن ک بهشون اپیوم بدم..سوالم اینه ک عوارض کدوم بیشتره و ایا میشه از متادون ب اپیوم رو اورد. در ضمن پدرم 60 سالشه..با تشکر

 47. Alia می‌گوید:

  با سلام خدمت آقای دکتر
  بنده چند سوال داشتم. پسر برادر من با من زندگی میکنه چون پدرش و مادرس فوت کردن و ۱۷ سال سن داره الان چند وقته که چندین بار موردای مخدر ازش پیدا کردم از قبیل گراس و … ولی دیشب از خواب بیدار شدم دیدم حالش بده و داره استفراغ میکنه و توهم شدید زده از خودش پرسیدم چی مصرف کردی گفت متادون رو پودر کردم از طریق بینی کشیدم بالا آیا به نظر شما میتونه گفته ایشون صحت داشته باشه؟ و اینکه بنده احساس میکنم چیز دیگری بوده چون من به صدای فندک از خواب بیدار شدم. و اینکه نمیدونم واقعا چه کاری باید انجام بدم برای نجات این بچه؟؟؟؟ در ضمن ایشون فوق العاده باهوشه و اینکه به مشاور هم مراجعه کردیم ولی نتیجه نداد. حالا شما اگر امکانش هست راهنمایی کنید و اینکه یه مشاور خوب به بنده معرفی کنید که واقعا این مشکل رو بتونه حل کنه.
  سپاسگذارم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   احتمال مسمومیت ناشی از مصرف پودر ترامادول از طریق استنشاق و یا کشیدن شیشه در این موارد بعید نیست. بهتر است همه جانبه از مراقبت دایم و هم ارتباط مستمر با یک نفر مشاور دلسوز و قابل دسترس و هم فراهم کردن سرگرمی های سالم ورزشی و هنری همه جانبه را باید در نظر گرفت.

 48. یسنا می‌گوید:

  سلام یکی از فامیلامون اول شیره مصرف میکرد الان به مدت پنج ساله متادون مصرف میکنه و رفته ازمایش داده کبدش خراب شده ایا میتونه باز شیره مصرف کنه چون نمیتونه ترک کنه سنش بالاست

 49. احمد می‌گوید:

  سلام دکتر جان خسته نباشید من حدوده.10ماه هست مصرف نصف قرص 20میل متادون داشتم..البته لازم به ذکرهست که بگویم 7ماهه اول نصف نصفه قرص 20مصرف داشتم یعنی یک چهارم قرص20.والان دوماهه که به نصف 20رسیده…راستش من در مورد ترک تدریجی وکم کردن دوز چیزهایی شنیدم…ازدوستان عزیز همه داداش ابجی یا گل میخوام هرکی ای پیام ومیبینه بیاد همینجا جواب بده ازتجربه هاتون یتشنیده هاتون به من کمک میکنه.همتون دوست دارم وارزوی سلا متی براتون دارم..بدرود.یاحق..خدانگهدار لحظه های خوش زندگیتون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   حتما خودتان مطلع هستید که متادون جایگزین موقت چند هفته برای مواد اوپیومی است اگر طولانی مصرف شود ترکش مشکلتر از ترک مخدر اولیه است. برای افراد پیر امکان قطع خالی از خطر نیست. میتوانید مدت دوسه هفته یکچهارم و بعد ترک کنید. در صورت برخورد با هرنوع مشکل بایستی تحت نظر روان پزشک و با کمک دارهای غیر مخدر میتوانید در کوتاه مدت از وابستگی خلاص شوید.

 50. احمد می‌گوید:

  سپاس دکتر از توضیح علمی وسخاوتمندانه شما.فقط دکتر من برنامه دارم برای زمان و مکان اون یک چهارم قرص 20 که قرار هست دوسه هفته ادمه بدم..من زمان مصرفش را درکل این دوسه هفته را ساعت11شب گذاشتم.اینطوری هم روز وهم شب را پیوند میدهم و درطول درمان ازعوارضش کمی حداقل درامانم..بنظر شما درست هست درطول این مدت مصرف همش ساعت11شب هست..اگرپیشنهاد یاساعت خاصی درنظر دارید بفرماید..چون من درهر24ساعت باید فقط یک بارو دریک زمان وساعت مشخص مصرفش کنم نباید یک ساعت عقب یاجلو بیفتد..

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


2 + = چهار

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>