ضربه های سر در کودکان و نوجوانان ( concuossion)

ضربه های سر خفیف در کودکان و نوجوانان مسئله شایع است.عوارض مغزی ناشی از نیروی بیومکانیکی در کودکان از بالغین متفاوت است. خرد سالان به تکانهای مغز که اصطلاحآ کانکاشن گفته میشود حساستر هستند. در کودکان زمان بیشتری برای برطرف شدن عوارض ضربه سر نیاز است. اختلالاتی از قبیل اشکال در تمرکز و یادگیری ، خفظ و نگهداری مطالب ، تمرکز بینائی و شنوائی ، کمی تعادل حرکتی و سرعت عمل ، کاهش تحمل به صدا و مطالعه ، و بالاتر از همه خستگی پذیری در فعالیتهای فیزیکی ، مواردی هستند که صرفآ با استراحت قابل جبران است. با رعایت نکردن استراحت در روزهای اول ( سندرم عوارض ثانوی بعد از ضربه سر ) پدید می آید.
در برخورد با مورد ضربه سر، گرفتن شرح حال از سابقه دقیق زمان و مکان و نحوه حادثه ، اشکال بروز علائم بیهوشی و فراموشی ، تهوع و استفراغ و سرگیجه ، سردرد و سیر تغییرات سردرد ، تعادل و توانائی راه رفتن ، از خود حادثه دیده و اطرافیان حاضر و نیز پرسجوئی تلفنی از شاهدان صحنه اهمیت دارد.
در معاینه توجه به هوشیاری و تمرکز حواس و ارتباط گفتاری و تماس چشمی ، فراموش و بیحالی و خواب آلودگی، علائم حرکات چشمها و اندامها ، تعادل در ایستادن و راه رفتن، و آتار ضربه در سایر اعضاء از جمله گردن و قفسه سینه و شکم اهمیت دارد.
در مواردی که در معاینه علائم ضایعه سر وگردن و نشانه های آسیب مغزی و عصبی مشاهده نشود گرفتن رادیوگرافی و سی تی اسکن ضرورت ندارد. نظر به اینکه در کانکاشن علائم صرفآ به کشیده شدن الیاف عصبی و جابجائی نسج مغز و تغییرات پاتوفیزیلوژیک حاصله مربوط میشود کوفتگی و خونریری در مغز و پرده های مغز مترقبه نیست.
مهمترین مسئله در درمان حادثه دیده داشتن امکان تماس بیمار و خانواده با پزشک معالج و یا مرکز درمانی در روزهای اول است ، توصیه میشود در هر مورد با مشاهده تغییرات درحال عمومی از قبیل ادامه یا تشدید سردرد ، خواب آلودگی و تغییر در هوشیاری ، تهوع و استفراغ ، اختلال تعادل و ضعف یک طرفه ، تاری دید و دوبینی ، اقدام به تماس و مراجعه فوری برای ارزیابی مجدد نمایند. اسکن مغز و نوار مغز در مواردی که موضوع شکایت و پزشکی قانونی مطرح باشد بهتر است بعمل آید. در جوامعی که شکایت بیماران از پزشکان بمنظور باج گیری رواج دارد پزشک جهت حفظ حقوق خویش مجبور به درخواست اسکن سی تی یا ام آر آی میشود.
اساس درمان در موارد ضربه های خفیف مغز که آسیب نسجی و خونریزی مغری پیش نیامده استراحت است. استراحت بمدت یک هفته تا ده روز معمولا کفایت میکند. اجتناب از فعالیتهای ورزشی و خستگی و دور بودن از محیط مدرسه و فعالیت توصیه میشود. استراحت فکری اعم از مطالعه و تلویزیون و کار با کامپیوتر به صلاح است. استراحت طولانی نیز موجب عوارض روانشناختی بیشتر میشود، و در مواردی مسائلی مثل تمارض و ترس از شروع فعالیت و استرس بعد از حادثه را پیش می آورد. در این موارد شروع تدریجی فعالیت با کنار آمدن تدریجی با مدرسه و محیط کار تا برگشت آمادگی جسمی و ذهنی به این نوع افراد کمک میکند.

این نوشته در عمومی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

649 Responses to ضربه های سر در کودکان و نوجوانان ( concuossion)

 1. راضی می‌گوید:

  خدا خیرتون بده آقای دکتر؛ ممنونم … ببخشید خدایی نکرده بعدها موجب اختلال مغزی یا عقب افتادگی که نمیشه؟

 2. رسول می‌گوید:

  سلام خستته نباشید پسر ۳ساله ام ۲روز قبل پیشانی اش محکم به لبه ایوان خورد به طوری که درقسمت راست پیشانی اش برامدگی وکبودی نسبتا بزرگی ایجاد شد اول کمی گریه کردولی بعدارام شدوبه بازی اش ادامه داد اصلا بیحال نشد درمورد اتفاقات اخیر از اوسوال کردم فراموشی نداشت وهمه چیزش عادی بود شب موقع خواب وقتی پیشانیش رالمس کردم متوجه فرورفتگی درناحیه ضربه شدم الان روز سوم است واوحالش عادی است ولی فرورفتگی هنوزوجود دارد ایا خطری اورا تهدید میکند

 3. مهياري می‌گوید:

  سلام كودكب يك سال و نيمه دارم كه زمان بازي پيشانيش به زمين خورد سرش ورم كرد و قرمز و سياه شد الان ورمش خوب شده ولي يه حالت تو رفتگي داره الان دوماهي هست و يكم سياهه ايا مشكلي هست؟

 4. ایمان می‌گوید:

  سلام ببخشید آقای دکتر من دیشب روی سرامیک پام لیز خورد وسرم محکم برروی سنگ خورد و سرم از دیشب بسیار گیج میره وسردرد زیاد دارم همچنین حالت تهوع دارم میخواستم ببینم این مشکل باعت خونریزی مغزی نیست پس این علائم چیست

 5. نیلا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  خدا خیرتون بده که پاسخگوی ما والدین نگران هستین
  آقای دکتر پسر هفت ماهه ام دو شب پیش از روی تخت به ارتفاع 50سانت توی خواب غلت خورد و افتاد پایین روی قالی..متاسفانه منم خواب بودم………
  توی خواب هم گریه میکنه ولی بیدار نمیشه
  خیلی میترسم خدای نکرده به سرش آسیب رسیده باشه
  اخه دکتر گفت اگر تا سه روز استفراغ یا حالت تهوع یا بی قراری شدید داشت ببر سیتی اسکن
  یعنی این بی قراری امشبش بخاطر اتفاق دو شب پیش هست؟
  خیلییی نگرانم ممنون میشم زود جواب بدید

 6. فتانه می‌گوید:

  سلام اقای دکتر, پسر 1 ساله من دیروز با سر از تخت افتاد,حدود 20 دقیقه بیحال بود اما بعدش از بغلم اومد پایین و شروع کرد به بازی کردنو شیطنت,نه حالت تحوع داشت نه علاعم خطرناک و نگران کننده,اطرافیان بهم میگن ببر از سرش عکس بنداز ,ببرمش یا نیازی نیست؟

 7. فتانه می‌گوید:

  دکتر فراموش کردم بگم پسرم روی سرامیک افتاد

 8. زهرا می‌گوید:

  سلام کودک یک ساله ام از ارتفاع بیشتر از یه متر افتاد رو پله، بعد افتان گریه کرد کمی بعد شیر دادن بهش،از اون لحظه هم حالش خوبه،فقط کنار پیشونیش یکم کبود شده بود الآنم بیشتر از دو روز ازاون اتفاق میگذره ،ایا ممکنه براش اتفاقی بیفته؟

 9. Mahsa Abbasi می‌گوید:

  باسلام و خسته نباشید؛ من یه داداش ۳سال و نیمه دارم که در روز با عصبانیت دو،سه بار سرشو به دیوار میزنه .حرف هم کم میزنه ولی خیلی باهوشه حروف الفبا و انگلیسی رو بلده.میخواستم بدونم ممکن این ضربه ها اختلالی در حرف زدنش ایجاد کنه؟یا برای سرش(سلامتیش) مضر باشه؟

 10. ادرینا می‌گوید:

  سلام اقای دکتر .من یه دختر یکسال و نیم دارم از روی مبل به ارتفاع کمتر از نیم متر با‌پشت سر به زمین افتاد رو فرش .یک دقیقه گریه کرد و بعد اروم شد و بازی کرد.یکبارم چند ماه پیش پاش لیز خورد و با پشت سر افتاد رو فرش.هر دو مورد هیچ علائمی نداشت.میخواستم ببینم در این موارد امکان دارد در اینده به مشکلی بر بخوره؟

 11. میثم می‌گوید:

  سلام.آقای دکتر
  پسرم وسط پیشونیش محکم خورد به لبه میزه و متورم شد و مشکل دیگه ایی هم نداشت.ولی بعد از دو ماه هنور ورمش هست.میخواستم ببینم خوب میشه یا همینطوری میمونه؟

 12. كيان می‌گوید:

  سلام اقاي دكتر
  دختر ٢٠روزه ام از روي مبل غلط رزوً افتاد روي فرش ارتفاع٣٠يانت بود هيچ علائمي نداشت فقط مثل هميشه كه شير ميخورد يكم پنيري بالا اورد خيلي كم وهمراه بادگلو بنظرتون بايد ببرم دكتر؟ياكارخاصي انجام بدم؟مشكلي هست يانه
  ممنون ازباسخگويتون

 13. آوینا می‌گوید:

  با سلام. دختر من 26 ماهشه. یک ماه پیش با سر از روی مبل افتاد روی سرامیکای کف. پیشونیش ورم و کبودی داشت. گریه کرد ولی علایم دیگه ای نداشت. بردیمش دکتر خدارو شکر سالم بود. ولی من نمیدونستم که باید کمپرس سرد براش انجام بدم. الان یک ماه گذشته. ورمش کمتر شده ولی وقتی به اون قسمت از پیشونیش دست میزنی اندازه یه مغز بادم هنوز ورم داره و خیلی کم کبودی.شنیدم بعضیا این ورم تا بزرگسالیشون خوب نشده.خیلی نگرانم.چیکار کنم تا ورمش از بین بره؟ هیچ درمانی نداره؟ پیش چه دکتری ببرمش؟

 14. نغمه می‌گوید:

  سلام.
  پسر ۷ ماهه من از فاصله ۳۰ سانتی افتاد وسرش به لبه تخت خورد و کمتر از یک دقیقه گریه کرد و هیچ علامت بدی نداشت.ولی پشت سر ناحیه برخورد ،یکم برجسته هست ولی دردی نداره.این خوب میشه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در یک روز اول علائمی پیش نیاید معمولا مشکل بعدی دیده نمیشود. بهتر است پزشک کودکان معاینه کند.

 15. محمودی می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر.پسر شش ساله من حدود یک روز پیش قسمت پیشونیش رو نسبتا محکم کوبید زمین.نمیدونم چقدر درد اومد ولی نه قرمز شد و نه باد کرد.خودش هم گریه نکرد و حالش تا امروز طبیعی بوده و هیچ علامتی نداشته.آیا ممکنه سرش خونریزی کرده باشه یا مشکلی باشه که بعدا خودش رو نشون بده.چون اولین بار بود سرش رو کوبید زمین خیلی نگرانم.و اینکه معمولا وقتی خودمون سرمون رو به جایی می کوبیم شدت ضربه بیشتره و جایی نوشته بود بعثی وقتا علایم هفته ها بعد خودش رو نسون میده.آیا ممکنه لخته خونی در سرش ایجا سده باشه.ممنون.

 16. مینا می‌گوید:

  سلام.آقای دکترآیا داد کشیدن و فریاد زدن سر کودک باعث آسیب مغزی و عقب ماندگی ذهنی در کودک میشود.وآیا باعث اختلال در یادگیری میشود؟چون جایی شنیدم مادری سر کودکش داد کشیده و کودکش عقب افتاده شده آیا این میتونه درست باشه؟ممنون.

 17. پروانه می‌گوید:

  سلام آقاي دكتر وقتتون بخير
  ببخشيد مزاحم شدم بنده يك سوالي داشتم اگه مشكلي نيس لطفا به بنده پاسخ دهيد.
  ديروز پسر خواهرم كه يك سال و نه ماه داره محكم از ناحيه پيشاني سمت راست خورد زمين .خيلي صداي بد و بلندي داد.اولش گريه كرده وعصباني شده بود و من رو مي زد.
  چون من باعثش شدم.اما كم كم آروم شد.وبه حالت عادي برگشت اما حدودا نيم ساعت بعدش حس كردم يه خورده آبريزش بيني داشته كه كسيم به اين موضوع دقتي نكرد.كه بعد ازاينكه پاك شدن ديگه نداشت.الان حدودا ٢٤ساعت از اون موقع گذشته. ومن هيچ علائمي غيراز اون نديدم اما دارم ديوونه ميشم.خيلي به هم ريختم و مي ترسم.
  شنيدم آبريزش بيني خيلي خطرناكه هرچند كم بود و ديگه هم تكرار نشد ولي دارم از نگراني مي ميرم.به كسيم نميتونم چيزي بگم.

 18. لیلا می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید.پسرمن شش سالشه.حدود یک سال و نیم پیش با پشت سر روی فرش زمین خورد.صدای خیلی بدی داشت و ضربه محکمی بود.حدود چند دقیقه گریه کرد و بعد آروم شد.اون موقع هیچ علامتی نداشت ولی بعدش خیلی سرحال نبود.اتفاق حوالی ظهر بود و بعد از هفت ساعت گفت که همون قسمتی که ضربه خورده درد میکنه و حالت تهوع هم داشت.این حالت سردرد و حالت تهوع چهار ساعت طول کشید وبعدش خوب شد.بردیم دکتر معاینه کردو گفت حالش خوبه.اون شب خوابید و تا دو هفته مشکلی نداشت.بعد دو هفته به مدت یک ماه بافاصله زمانی، بیست باری گفت حالت تهوع داره.از اون موقع هم تا حالا علامت خاص جسمی نداشت.آیا ضربه به سرش خطرناک بوده و نیاز به پیگیری بیشتری داشت و حالت تهوعش بعد دو هفته به خاطر ضربه به سرش بوده؟فقط حالت تهوع داشت و حالت تهوعش به مدت یک ماه بوده.مثلا روزی یه بار هرچندروز در میون به مدت کم.و سوال دیگه اینکه آقای دکتر امواج سی تی اسکن چقدر برای کودک مضره؟با تشکر از شما.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بعد از یک سال ونیم اگر کودک در معاینه سالم است جای نگرانی نیست اگر علائم مغزی دارد به هر صورت بایستی بررسی شود.

 19. سوفیا می‌گوید:

  با سلام من دخترم کنار سرش باد کرده دست می زنم نرمه ورمش امروز پیش عمه اش گذاشتمش وقتی برگشتم متوجه شدم . وقتی پرسیدم می گه نه اتفاقی نیافتاده ولی مطمننم از جایی افتاده دخترم هفت ماهست لطفا راهنمایی کنین ببرمش پیش دکتر یا نه البته نه بالا میاره نه خواب آلوده . این ضربه عوارضی در آینده داره ؟ چرا ورم سرش دست می زنم نرمه ؟ نباید سفت باشه؟

 20. نازی می‌گوید:

  با سلام .آقای دکتر من زمانی کودک بودم از ارتفاع ۱.۵ متری افتادم و سرم صربه دیده ولی ب دکتر مراجعه نکردن .من در دوران مدرسه خیلی سخت درس متوجه میشدم خیلی درس می خوندم حفظ می کردم و سریع فراموش می کردم هیچ وقت مشکلمو ب کسی نگفتم الانم تا کتابی می خونم بعد از چن وقت اسمشو نویسندشو فراموش میکنم .یا خاطرهای زمان قبلو وقتی دوستام تعریف میکنن من یادم نمیاد وخیلی زود همه چیزو فراموش میکنم .به نظر شما اگه الان پیگیری کنم احتمالا خوب شدن هست.با تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


8 × هشت =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>