ضربه های سر در کودکان و نوجوانان ( concuossion)

ضربه های سر خفیف در کودکان و نوجوانان مسئله شایع است.عوارض مغزی ناشی از نیروی بیومکانیکی در کودکان از بالغین متفاوت است. خرد سالان به تکانهای مغز که اصطلاحآ کانکاشن گفته میشود حساستر هستند. در کودکان زمان بیشتری برای برطرف شدن عوارض ضربه سر نیاز است. اختلالاتی از قبیل اشکال در تمرکز و یادگیری ، خفظ و نگهداری مطالب ، تمرکز بینائی و شنوائی ، کمی تعادل حرکتی و سرعت عمل ، کاهش تحمل به صدا و مطالعه ، و بالاتر از همه خستگی پذیری در فعالیتهای فیزیکی ، مواردی هستند که صرفآ با استراحت قابل جبران است. با رعایت نکردن استراحت در روزهای اول ( سندرم عوارض ثانوی بعد از ضربه سر ) پدید می آید.
در برخورد با مورد ضربه سر، گرفتن شرح حال از سابقه دقیق زمان و مکان و نحوه حادثه ، اشکال بروز علائم بیهوشی و فراموشی ، تهوع و استفراغ و سرگیجه ، سردرد و سیر تغییرات سردرد ، تعادل و توانائی راه رفتن ، از خود حادثه دیده و اطرافیان حاضر و نیز پرسجوئی تلفنی از شاهدان صحنه اهمیت دارد.
در معاینه توجه به هوشیاری و تمرکز حواس و ارتباط گفتاری و تماس چشمی ، فراموش و بیحالی و خواب آلودگی، علائم حرکات چشمها و اندامها ، تعادل در ایستادن و راه رفتن، و آتار ضربه در سایر اعضاء از جمله گردن و قفسه سینه و شکم اهمیت دارد.
در مواردی که در معاینه علائم ضایعه سر وگردن و نشانه های آسیب مغزی و عصبی مشاهده نشود گرفتن رادیوگرافی و سی تی اسکن ضرورت ندارد. نظر به اینکه در کانکاشن علائم صرفآ به کشیده شدن الیاف عصبی و جابجائی نسج مغز و تغییرات پاتوفیزیلوژیک حاصله مربوط میشود کوفتگی و خونریری در مغز و پرده های مغز مترقبه نیست.
مهمترین مسئله در درمان حادثه دیده داشتن امکان تماس بیمار و خانواده با پزشک معالج و یا مرکز درمانی در روزهای اول است ، توصیه میشود در هر مورد با مشاهده تغییرات درحال عمومی از قبیل ادامه یا تشدید سردرد ، خواب آلودگی و تغییر در هوشیاری ، تهوع و استفراغ ، اختلال تعادل و ضعف یک طرفه ، تاری دید و دوبینی ، اقدام به تماس و مراجعه فوری برای ارزیابی مجدد نمایند. اسکن مغز و نوار مغز در مواردی که موضوع شکایت و پزشکی قانونی مطرح باشد بهتر است بعمل آید. در جوامعی که شکایت بیماران از پزشکان بمنظور باج گیری رواج دارد پزشک جهت حفظ حقوق خویش مجبور به درخواست اسکن سی تی یا ام آر آی میشود.
اساس درمان در موارد ضربه های خفیف مغز که آسیب نسجی و خونریزی مغری پیش نیامده استراحت است. استراحت بمدت یک هفته تا ده روز معمولا کفایت میکند. اجتناب از فعالیتهای ورزشی و خستگی و دور بودن از محیط مدرسه و فعالیت توصیه میشود. استراحت فکری اعم از مطالعه و تلویزیون و کار با کامپیوتر به صلاح است. استراحت طولانی نیز موجب عوارض روانشناختی بیشتر میشود، و در مواردی مسائلی مثل تمارض و ترس از شروع فعالیت و استرس بعد از حادثه را پیش می آورد. در این موارد شروع تدریجی فعالیت با کنار آمدن تدریجی با مدرسه و محیط کار تا برگشت آمادگی جسمی و ذهنی به این نوع افراد کمک میکند.

این نوشته در عمومی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

687 Responses to ضربه های سر در کودکان و نوجوانان ( concuossion)

 1. راضی می‌گوید:

  خدا خیرتون بده آقای دکتر؛ ممنونم … ببخشید خدایی نکرده بعدها موجب اختلال مغزی یا عقب افتادگی که نمیشه؟

 2. رسول می‌گوید:

  سلام خستته نباشید پسر ۳ساله ام ۲روز قبل پیشانی اش محکم به لبه ایوان خورد به طوری که درقسمت راست پیشانی اش برامدگی وکبودی نسبتا بزرگی ایجاد شد اول کمی گریه کردولی بعدارام شدوبه بازی اش ادامه داد اصلا بیحال نشد درمورد اتفاقات اخیر از اوسوال کردم فراموشی نداشت وهمه چیزش عادی بود شب موقع خواب وقتی پیشانیش رالمس کردم متوجه فرورفتگی درناحیه ضربه شدم الان روز سوم است واوحالش عادی است ولی فرورفتگی هنوزوجود دارد ایا خطری اورا تهدید میکند

 3. مهياري می‌گوید:

  سلام كودكب يك سال و نيمه دارم كه زمان بازي پيشانيش به زمين خورد سرش ورم كرد و قرمز و سياه شد الان ورمش خوب شده ولي يه حالت تو رفتگي داره الان دوماهي هست و يكم سياهه ايا مشكلي هست؟

 4. ایمان می‌گوید:

  سلام ببخشید آقای دکتر من دیشب روی سرامیک پام لیز خورد وسرم محکم برروی سنگ خورد و سرم از دیشب بسیار گیج میره وسردرد زیاد دارم همچنین حالت تهوع دارم میخواستم ببینم این مشکل باعت خونریزی مغزی نیست پس این علائم چیست

 5. نیلا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  خدا خیرتون بده که پاسخگوی ما والدین نگران هستین
  آقای دکتر پسر هفت ماهه ام دو شب پیش از روی تخت به ارتفاع 50سانت توی خواب غلت خورد و افتاد پایین روی قالی..متاسفانه منم خواب بودم………
  توی خواب هم گریه میکنه ولی بیدار نمیشه
  خیلی میترسم خدای نکرده به سرش آسیب رسیده باشه
  اخه دکتر گفت اگر تا سه روز استفراغ یا حالت تهوع یا بی قراری شدید داشت ببر سیتی اسکن
  یعنی این بی قراری امشبش بخاطر اتفاق دو شب پیش هست؟
  خیلییی نگرانم ممنون میشم زود جواب بدید

 6. فتانه می‌گوید:

  سلام اقای دکتر, پسر 1 ساله من دیروز با سر از تخت افتاد,حدود 20 دقیقه بیحال بود اما بعدش از بغلم اومد پایین و شروع کرد به بازی کردنو شیطنت,نه حالت تحوع داشت نه علاعم خطرناک و نگران کننده,اطرافیان بهم میگن ببر از سرش عکس بنداز ,ببرمش یا نیازی نیست؟

 7. فتانه می‌گوید:

  دکتر فراموش کردم بگم پسرم روی سرامیک افتاد

 8. زهرا می‌گوید:

  سلام کودک یک ساله ام از ارتفاع بیشتر از یه متر افتاد رو پله، بعد افتان گریه کرد کمی بعد شیر دادن بهش،از اون لحظه هم حالش خوبه،فقط کنار پیشونیش یکم کبود شده بود الآنم بیشتر از دو روز ازاون اتفاق میگذره ،ایا ممکنه براش اتفاقی بیفته؟

 9. Mahsa Abbasi می‌گوید:

  باسلام و خسته نباشید؛ من یه داداش ۳سال و نیمه دارم که در روز با عصبانیت دو،سه بار سرشو به دیوار میزنه .حرف هم کم میزنه ولی خیلی باهوشه حروف الفبا و انگلیسی رو بلده.میخواستم بدونم ممکن این ضربه ها اختلالی در حرف زدنش ایجاد کنه؟یا برای سرش(سلامتیش) مضر باشه؟

 10. ادرینا می‌گوید:

  سلام اقای دکتر .من یه دختر یکسال و نیم دارم از روی مبل به ارتفاع کمتر از نیم متر با‌پشت سر به زمین افتاد رو فرش .یک دقیقه گریه کرد و بعد اروم شد و بازی کرد.یکبارم چند ماه پیش پاش لیز خورد و با پشت سر افتاد رو فرش.هر دو مورد هیچ علائمی نداشت.میخواستم ببینم در این موارد امکان دارد در اینده به مشکلی بر بخوره؟

 11. میثم می‌گوید:

  سلام.آقای دکتر
  پسرم وسط پیشونیش محکم خورد به لبه میزه و متورم شد و مشکل دیگه ایی هم نداشت.ولی بعد از دو ماه هنور ورمش هست.میخواستم ببینم خوب میشه یا همینطوری میمونه؟

 12. كيان می‌گوید:

  سلام اقاي دكتر
  دختر ٢٠روزه ام از روي مبل غلط رزوً افتاد روي فرش ارتفاع٣٠يانت بود هيچ علائمي نداشت فقط مثل هميشه كه شير ميخورد يكم پنيري بالا اورد خيلي كم وهمراه بادگلو بنظرتون بايد ببرم دكتر؟ياكارخاصي انجام بدم؟مشكلي هست يانه
  ممنون ازباسخگويتون

 13. آوینا می‌گوید:

  با سلام. دختر من 26 ماهشه. یک ماه پیش با سر از روی مبل افتاد روی سرامیکای کف. پیشونیش ورم و کبودی داشت. گریه کرد ولی علایم دیگه ای نداشت. بردیمش دکتر خدارو شکر سالم بود. ولی من نمیدونستم که باید کمپرس سرد براش انجام بدم. الان یک ماه گذشته. ورمش کمتر شده ولی وقتی به اون قسمت از پیشونیش دست میزنی اندازه یه مغز بادم هنوز ورم داره و خیلی کم کبودی.شنیدم بعضیا این ورم تا بزرگسالیشون خوب نشده.خیلی نگرانم.چیکار کنم تا ورمش از بین بره؟ هیچ درمانی نداره؟ پیش چه دکتری ببرمش؟

 14. نغمه می‌گوید:

  سلام.
  پسر ۷ ماهه من از فاصله ۳۰ سانتی افتاد وسرش به لبه تخت خورد و کمتر از یک دقیقه گریه کرد و هیچ علامت بدی نداشت.ولی پشت سر ناحیه برخورد ،یکم برجسته هست ولی دردی نداره.این خوب میشه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در یک روز اول علائمی پیش نیاید معمولا مشکل بعدی دیده نمیشود. بهتر است پزشک کودکان معاینه کند.

 15. محمودی می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر.پسر شش ساله من حدود یک روز پیش قسمت پیشونیش رو نسبتا محکم کوبید زمین.نمیدونم چقدر درد اومد ولی نه قرمز شد و نه باد کرد.خودش هم گریه نکرد و حالش تا امروز طبیعی بوده و هیچ علامتی نداشته.آیا ممکنه سرش خونریزی کرده باشه یا مشکلی باشه که بعدا خودش رو نشون بده.چون اولین بار بود سرش رو کوبید زمین خیلی نگرانم.و اینکه معمولا وقتی خودمون سرمون رو به جایی می کوبیم شدت ضربه بیشتره و جایی نوشته بود بعثی وقتا علایم هفته ها بعد خودش رو نسون میده.آیا ممکنه لخته خونی در سرش ایجا سده باشه.ممنون.

 16. مینا می‌گوید:

  سلام.آقای دکترآیا داد کشیدن و فریاد زدن سر کودک باعث آسیب مغزی و عقب ماندگی ذهنی در کودک میشود.وآیا باعث اختلال در یادگیری میشود؟چون جایی شنیدم مادری سر کودکش داد کشیده و کودکش عقب افتاده شده آیا این میتونه درست باشه؟ممنون.

 17. پروانه می‌گوید:

  سلام آقاي دكتر وقتتون بخير
  ببخشيد مزاحم شدم بنده يك سوالي داشتم اگه مشكلي نيس لطفا به بنده پاسخ دهيد.
  ديروز پسر خواهرم كه يك سال و نه ماه داره محكم از ناحيه پيشاني سمت راست خورد زمين .خيلي صداي بد و بلندي داد.اولش گريه كرده وعصباني شده بود و من رو مي زد.
  چون من باعثش شدم.اما كم كم آروم شد.وبه حالت عادي برگشت اما حدودا نيم ساعت بعدش حس كردم يه خورده آبريزش بيني داشته كه كسيم به اين موضوع دقتي نكرد.كه بعد ازاينكه پاك شدن ديگه نداشت.الان حدودا ٢٤ساعت از اون موقع گذشته. ومن هيچ علائمي غيراز اون نديدم اما دارم ديوونه ميشم.خيلي به هم ريختم و مي ترسم.
  شنيدم آبريزش بيني خيلي خطرناكه هرچند كم بود و ديگه هم تكرار نشد ولي دارم از نگراني مي ميرم.به كسيم نميتونم چيزي بگم.

 18. لیلا می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید.پسرمن شش سالشه.حدود یک سال و نیم پیش با پشت سر روی فرش زمین خورد.صدای خیلی بدی داشت و ضربه محکمی بود.حدود چند دقیقه گریه کرد و بعد آروم شد.اون موقع هیچ علامتی نداشت ولی بعدش خیلی سرحال نبود.اتفاق حوالی ظهر بود و بعد از هفت ساعت گفت که همون قسمتی که ضربه خورده درد میکنه و حالت تهوع هم داشت.این حالت سردرد و حالت تهوع چهار ساعت طول کشید وبعدش خوب شد.بردیم دکتر معاینه کردو گفت حالش خوبه.اون شب خوابید و تا دو هفته مشکلی نداشت.بعد دو هفته به مدت یک ماه بافاصله زمانی، بیست باری گفت حالت تهوع داره.از اون موقع هم تا حالا علامت خاص جسمی نداشت.آیا ضربه به سرش خطرناک بوده و نیاز به پیگیری بیشتری داشت و حالت تهوعش بعد دو هفته به خاطر ضربه به سرش بوده؟فقط حالت تهوع داشت و حالت تهوعش به مدت یک ماه بوده.مثلا روزی یه بار هرچندروز در میون به مدت کم.و سوال دیگه اینکه آقای دکتر امواج سی تی اسکن چقدر برای کودک مضره؟با تشکر از شما.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بعد از یک سال ونیم اگر کودک در معاینه سالم است جای نگرانی نیست اگر علائم مغزی دارد به هر صورت بایستی بررسی شود.

 19. سوفیا می‌گوید:

  با سلام من دخترم کنار سرش باد کرده دست می زنم نرمه ورمش امروز پیش عمه اش گذاشتمش وقتی برگشتم متوجه شدم . وقتی پرسیدم می گه نه اتفاقی نیافتاده ولی مطمننم از جایی افتاده دخترم هفت ماهست لطفا راهنمایی کنین ببرمش پیش دکتر یا نه البته نه بالا میاره نه خواب آلوده . این ضربه عوارضی در آینده داره ؟ چرا ورم سرش دست می زنم نرمه ؟ نباید سفت باشه؟

 20. نازی می‌گوید:

  با سلام .آقای دکتر من زمانی کودک بودم از ارتفاع ۱.۵ متری افتادم و سرم صربه دیده ولی ب دکتر مراجعه نکردن .من در دوران مدرسه خیلی سخت درس متوجه میشدم خیلی درس می خوندم حفظ می کردم و سریع فراموش می کردم هیچ وقت مشکلمو ب کسی نگفتم الانم تا کتابی می خونم بعد از چن وقت اسمشو نویسندشو فراموش میکنم .یا خاطرهای زمان قبلو وقتی دوستام تعریف میکنن من یادم نمیاد وخیلی زود همه چیزو فراموش میکنم .به نظر شما اگه الان پیگیری کنم احتمالا خوب شدن هست.با تشکر

 21. Negar می‌گوید:

  درود بر شما
  جناب دکتر من بچه ۹ ماهه م امروز پای منو گرفته بود ک بغلش کنم و من راه میرفتم بچه م یهو افتاد و سرش از پشت خورد زمین، کمتر از یک دقیقه گریه کرد و بغلش کردم آروم شد، ممکنه مشکلی براش پیش بیاد با این ضربه؟ قبلا هم متاسفانه چندبار افتاده و سرش از پشت زمین خورده ی وقتایی گریه کرده ی وقتایی هم نه، هربار هم روی موکت افتاده، توروخدا زودتر بگید دارم از استرس میمیرم

 22. لیلا می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید.سوالم اینه که امواج سی تی اسکن چقدر برای کودک مضره و عوارض داره.ممنون ازپاسخگویی شما.

 23. سیما می‌گوید:

  سلام دکتر عزیز من دیروز عصر داخل آشپزخانه نشسته بودم زیر سقف اپن که سنگ هست تا داخل کابینت چیزی بردارم و متوجه سنگ نبودم و سرم محکم خورد که درد زیادی گرفت تا 5 دقیقه نشستم الان انگار تازه دوباره سرم خورده ،و درد زیاد ، غذا زیادی نخوردم و تمام وسط سرم تا انتها سر درد خیلی زیاد لطفا بفرمایید چه اقدامی انجام بدم.

 24. میلاد می‌گوید:

  سلام و وقت بخیر اقای دکتر دختر دو ساله ام امروز موقع دویدن در منزل تعادلش بهم خورد و پیشونیش با پایه مبل برخورد کرد که در لحظه اول یه فرو رفتگی روی پوستش به اندازه یه سکه بوجود اومد و حدودا یک دقیقه گریه کرد و بعد با کمپرس سرد فرورفتگی از بین رفت و بعد از حدود دو ساعت مقداری کبود شده و احساس میکنم زیر پوستش خون جمع شده و البته در این چند ساعت هیچ مشکل و.علامت خاص دیگه ای هم نداره بنظرتون خطر ناک هست؟متشکرم

 25. مونا می‌گوید:

  سلام .یه بچه پاش به سردخترم محکم خورد دخترم ازپشت افتاد زمین گریه کرد نفسش تورفت بعدش که گریه کردکلی بالا آورد بعدش رنگش زردشد الان هم شیرخورد خوابید .چیزی شده نگرانشم ببرمش دکتر می ترسم .چیکارکنم

 26. هانا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  دختر ۴ماهو نیمم از روی تخت تقربا ۶۰ سانتی افتاد روی زمین …خیلی گریه کرد…هیچ علامت مشکوکی هم نداشت….فقط سمت راست سرش به وسعت ی تخم مرغ ورم کرده
  الان تقریبا یک هفته ازش میگذره ولی هنوز ورم داره…دست که میذارم روش زیرش نرمه ولی استخونش مثل اینطرف سرش نیست‌…استخونش نامنظمه
  چیکار کنم؟ امکانش هست که جمجمش شکسته باشه و در آینده واسه رشد مغزش مشکلی ایجاد کنه؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 27. ليلا می‌گوید:

  سلام
  پسر ٨ ماهه خواهرم با پيشاني به زمين خورد و قسمت راست پيشاني ورم كرد. همون لحظه دكتر برديم و عكس انداختن و گفتن شكستگي نيست. الان بعد از گذشت ٥ ماه هنوز كمي ورم دارد و بالاي ناحيه ورم به اندازه يك سانت تو رفتگي وجود دارد.
  آيا اين ورم و تورفتگي باقي مي ماند؟

 28. ليلا می‌گوید:

  آقاي دكتر منظورم از يك سانت عمق فرو رفتگي نيست، اندازه عرضي روي پيشاني را مي گويم…عمق فرورفتگي بسيار كم مي باشد…الان فايده داره پيش دكتر مغز و اعصاب ببريم؟

 29. حمید می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما و با تشکر که با صبر و شکیبایی به همه سوالات هرچند تکراری جواب میدین.
  دکتر من یک پسر 18 ماهه دارم که زیاد به زمین میخوره تاحالا چندین بار با کله و یا پشت سر به زمین خورده قشنگ صدای زمین خوردنش میاد یا با دماغ زمین خورده اینجوری بگم زیاد با سر و صورت زمین میخوره الیته فقط در حد یک دیقه گریه میکنه و هیچ الائم دیگه ای نداره خیلی نگرانم که دور از جونش بعدا مشکلاتی از جمله مشکلات مغزی براش پیش نیاد ؟ بعد آیا این زمین خوردن ها طبیعی هستش ؟ البته اکثر مواقع دستش رو سپر قرار میده ولی بعضی مواقع نمیرسه دستش رو محافظ کنه .

 30. رضا عامری می‌گوید:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید چند وقت پیش پسر چهار ماهه من بر اثر بی احتیاطی من از بغلم افتاد و سرش به جدول خورد بعد از سی تی اسکن دکتر گفت دو لکه خونی خطرناک تو مغزش هست ولی ظاهرش خیلی معمولی است و اصلا بیهوش نشد آیا جای نگرانی هست یا نه وایا نیاز به عمل جراحی دارد احتمال موفقیت جراحی برای یه نوزاد چهار ماهه چقدر است؟

 31. صوفیا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر پسر یازده ماهه دارم که هر شب بلااستثنا دوبار سه بار بیدار میشه هر شب واقعا موندم چرا پوشک عوض میکنم اب میدم شیر میدم ولی بازم بیدار میشه
  دیشب که شب داشتم روپام میخوابوندمش به سمت راست که خوابوندمش چشماش رو به هم فشار داد سرش رو اونوری کرد دستش رو کشید به گوشش و پس سرش دلیلش چیه آقای دکتر

 32. صوفیا می‌گوید:

  آقای دکتر پسرم گهگاهی مخصوصا موقع شیر خوردن مدام دستش و میگیره به پشت سرش و پشت گردنش و سرش رو میخوارونه و فشار میده دلیلش چیه

 33. علی می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  از شکیبایی و صبر شما سپاسگزارم انشاءالله خداوند به عمر و خانواده شما سلامتی و عمر بابرکت عطا کند
  دختر 11 ماهه ای دارم که متسفانه در این سن گکم دوبار ضربه به سرش خورده دفعه اول استفراغ کرد و ما سریعا به اورژانس مراجعه کردیم که به حمدالله بعد از سی تی اسکن دکتر گفت اگر علائم را تا 72 ساعت نداشت مشکلی نداره و مشکلی هم نبود ولی بار دوم هنگام ایستادن از پشت سر به زمین افتاد و نگاهش خیره ماند و دستاش رو مشت کرده بود و قفل شده بود رنگش هم پریده بود حتی گریه هم نکرد و ساکت بود فورا رفتیم اورژانس در حین معاینه فکش به شروع به حرکت کرد به طور ناخودآگاه که فورا چند پزشک اومدند بالای سرش و یک سری معاینات انجام دادند و بعد از سی تی اسکن و ماندن 2 ساعت در بیمارستان دخترم رو مرخص کردند و گفتند علائم رو تا 48 ساعت چک کنیم اگر علائم نبودمشکلی نیست سوالی که من دارم اینه که بر فرض اگر علائم نباشه (البته کودک 11 ماهه سردرد شدید و…نمیتونه عنوان کنه) نباید به پزشک مغر و اعصاب مراجعه کنیم ؟اگر اختلال بینایی پیدئا کرده باشه چی؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 34. میلاد می‌گوید:

  سلام آقای دکتر.ممنون از پاسخگویی و صبر و حوصله شما.آقای دکتر پسر من کلاس اول ابتدایی هستش و تازه دو هفتس مدرسش شروع شده که انروز تو حیاط مدرسه و به خاطر بی احتیاطی خودش در خال دویدن به دانش آموز دیگه برخورد میکنه و پشت سرش به زمین میخوره.حدود پنج ساعت گذشته و علایم خاصی تا حالا نداشته ولی چون زمین لخت بوده خیلی نگرانم.ممنون میشم راهنمایی کنید.

 35. azizi می‌گوید:

  سلام پسرم شش سالشه امشب سرش خورد به سنگ پایینی دیوار زخم شد جوری که اندازه ی دو سه سانت باز شده سرش چیکار کنم خییییییلی نگران گریه هم نمیکنه سردرد اینام نداره از ترس اینکه چیزیش بشه خدای نکرده خوابم نمیبره چیکارش کتم نم ایا نگرانی هست در مورد سرش یا نه

 36. فاطمه می‌گوید:

  سلام آقاي دكتر من دخترم چهار سالشه شب داشتم ميخوابوندم يهو متوجه شدم يك طرف سرش برآمده تر از طرف ديگه ست خيلي نگران شدم آيا بايد به پزشك مراجعه كنم ممنون.

 37. اروین می‌گوید:

  سلام خسته نباشید دیروز پسرم که 14ماهشه از 6تا پله که حفاظ هم نداشت مستقیم با گوشه پیشانی از سمت چپ به زمین که موزاییک بود خورد قسمت گوشه چشمش وتا بالای ابرو وسط پیشانیش کبود وزخم شد بعدش یه ربعی گریه گرد که شیرش دادم و2ساعتی خابید امل وقتی بیدار شد بیحال بود ولی استفراغ نکرد.شب هم که خابید دیدم سرش داغه وتب خیلی زیادی کرده که بهش استامینوفن دادم ولی هنوز بیحاله.تا قبل زمین خوردن علایم سرماخوردگی نداشت وسرحال بود اما بعد از زمین خوزدن تب کرده وعطسه میزنه ویکم ابریزش بینی داره.ایا بنظر شما مشکلی داره؟؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


4 − = هیچ

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>