درمان ساده تر برای موارد عود خفیف مالتیپل اسکلروز ( ام اس )

در مواردی بفاصله چند هفته بعد از درمان پالس ( کورتون وریدی ) و ضمن ادامه درمان با اینترفرون ، عود خفیف ام اس بصورت اختلال حرکتی و یا حسی ظاهر میشود. اگر علائم ظرف چند روز خودبخود برطرف شود نیاز به درمان اضافه پیش نمی آید ولی اگر پس از چند روز علائم دوام داشته و وجه مشخصه عارضه عصبی مرکزی داشته که بشکل گرفتاری نخاعی یا چشمی یا مغزی ظاهر میشود، و چنانکه علائم خیلی حاد و شدید نباشد، از آدرنوکورتیکواسیروئید (ACTH) که نوع سنتتیک آن به اسامی Tetracosactide وSynacthen در بازار موجود است میشود استفاده کرد. برحسب شدت عارضه 5 تزریق یا بیشتر بصورت عضلانی همه روزه یا یک روز درمیان تجویز میشود. عوارض این درمان نسبت به کورتون خوراکی و تزریقی کمتر است. نگارنده در 70 الی 80 در صد موارد با این روش برگشت علائم بیماری را مشاهده نموده است.

این نوشته در تخصصی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

1,601 Responses to درمان ساده تر برای موارد عود خفیف مالتیپل اسکلروز ( ام اس )

  1. ارزو می‌گوید:

    سلام.خسته نباشید اقای دکتر من 10خرداد97دچار بیحسی در هردو پا شدم واین بی حسی به تدریج طی 20روز تا کمرم رسید وشکمم را نیز درگیر کرده بود به حدی که کنترل ادرار ومدفوع خود را نداشتم تا اینکه با انجام ام ارای تشخیص ام اس داده شد 5روز کورتون درمانی وسپس ریتوکسیمب تزریق شد وبعد 2هفته دوباره تزریق انجام شد الان 2ماه از تزریقم میگذره احساس گزگز در پاهاو شکم وکمرو دارم ایا احتمال حمله وجود داره ؟

  2. وحید می‌گوید:

    سلام اقای دکتر ببخشید مادر من ۹ سال پیش که بعلت از بین رفتن قسمتی از بینایی یکی از چشم هاشون رفتن دکتر و ایشون با ۳ عدد پلاک براشون تشخیص ام ای نذاشتن و هیچ دارویی ندادن و ما هم پیگیری نکردیم که بعد ۳ سال ای بار بعلت عدم تعادل رفتن که تعداد پلاک ۹ شده بود که سینووکس هفته ای یک بار شروع کردن با داروهای ضد افسردگی ایا دارو هم لازم بود چون احساس میکنم وابسطه شده و اینکه چند سالی است بیماری خاموش شده امکانش هست دیگه عود نکنه مادرم ۵۴ سالشونه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 − نُه =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>