کنترل دردهای نوروپاتیک

گزینش دیدگاه علی

با سلام خدمت جناب دکتر عزیز
من هم نتونستم متن اصلی مطلب مورد نظر را پیدا کنم و فقط ترجمه آن متن را که در سایت موسسه خیریه دیابت طبرستان آمده ، تونستم پیدا کنم که به شرح زیر می باشد :
اختراعی جدید برای درمان نوروپاتی

بیش از نیمی از افراد مبتلا به دیابت از نوروپاتی رنج می برند، این عارضه موجب ضعف، بی حسی و درد دردست ها و پاها می شود. برخی از بیماران این عارضه را نظیر احساس برق گرفتگی یا سوزن سوزن شدن پاها یا دست ها و برخی دیگر نظیر حس راه رفتن بروی آتش توصیف می کنند.

نوروپاتی محیطی اختلال در اعصاب محیطی، حسی، حرکتی و خودکار است که ستون فقرات را به پوست ، ماهیچه ها و ارگانهای داخلی متصل می کند. این عارضه می تواند بصورت موقت ایجاد شده سپس برای مدتی ناپدید شود یا اینکه به آهستگی در طی سالها پیشرفت کند و بصورت بسیار شدید ظهور کند .

بیش از صد نوع مختلف نوروپاتی محیطی وجود دارد که دارای علایم ، نحوه ی پیشرفت و پروگنوز خاص خود می باشند اما علایم شایع این بیماری مورمور شدن ، بی حسی، حس غیر طبیعی و درد در پاها است . با گذشت زمان این علایم به کل قسمت های پا و دست سرایت می کند. نوروپاتی به علل مختلفی بروز می کند . ۳۰ درصد همه ی موارد آن علت مشخصی ندارد (idiopathic) و در ۳۰ درصد دیگر موارد علت دیابت است. سایر علل این بیماری شامل تومورها، اختلالات خود ایمنی ، عفونت ها سموم یا عدم تعادل تغذیه ای می باشد.

تاکنون هدف اصلی همه ی درمانها برای این اختلال، کنترل عامل ایجاد کننده نوروپاتی بوده است. زیرا با رفع علت، نوروپاتی خود به خود بهبود می یابد. مسکن ها ، داروهای ضد صرع، کپساسین، پچ لیدوکائین و داروهای ضد افسردگی به منظور کاهش درد نوروپاتی محیطی تجویز می شوند. تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست می تواند به کاهش علایم این ضایعه کمک کند. در این روش الکترودهایی بروی پوست قرار داده می شود و جریان الکتریکی از طریق الکترودها با فرکانس های مختلفی از پوست عبور می کند. این روش باید بطور منظم تکرار شود تا تأثیرات آن مشاهده گردد.

در تکنولوژی جدید از یک تحریک کننده ی الکتریکی بنام ReBuilderبه جای دارو برای خلاصی از بی حسی ودرد این عارضه استفاده می شود. این وسیله ی جدید از فرستادن پیام عصبی به مغز جلوگیری می کند در نتیجه درد نوروپاتی محیطی دیابتی، نوروپاتی ایدیوپاتیک ، پلی نوروپاتی و نوروپاتی ایجاد شده به دلیل شیمی درمانی را مهار می کند.

این اختراع جدید همچنین برای درمان درد بیماریهای نظیر مالتیپل اسکلروز(MS)، سندرم پای بی قرار، دیستروفی عضلانی(MD)، Charcot Marie-Toothو سندرم piriformis entrapmentکارایی دارد .

دستگاه ReBuilderدر ۹۶ درصد از موارد موثر گزارش گردید. استفاده از این وسیله همراه با تغییر شیوه ی زندگی نظیر رژیم اختصاصی برای هر فرد و انجام ورزش می تواند انتخابی جدید برای درمان بیماران باشد.

دکتر Marc ottمی گوید: چون این اختلال با هدایت عصبی مرتبط است بنابراین باید راه حلی الکتریکی برای آن اختراع می شد. در این روش دستگاه با اندازه گیری میزان سیگنال غیر طبیعی که به مغز فرستاده می شود یک فرکانس الکتریکی مناسب را برای بازگرداندن عصب به الگوی طبیعی پیام رسانی تولید وانتقال می دهد. از آنجائیکه برای هر بیمار میزان غیر طبیعی بودن سیگنال های عصبی متفاوت است بنابراین لازم است ابتدا الگوی تخصصی هر بیمار تهیه و بررسی شود. به این منظور دستگاه به طور اختصاصی برای هر بیمار فرکانس خاص را تولید وتحریک الکتریکی را تولید می کند.

این درمان شامل ورزش بروی یک صفحه ی ارتعاشی است، این کار به بازگرداندن تعادل و کنترل نورولوژیک بیمار کمک می کند. دستگاه ReBuilderزندگی را برای افراد مبتلا به نوروپاتی قابل تحمل کرده است .

به گفته ی دکترOttهر عصب دارای یک ریتم الکتریکی خاص است، این ریتم مانند ریتم قلب که در الکتروکاردیوگرام ثبت می شود، در افراد سالم نرمال و طبیعی است . اما شکل این موج الکتریکی به دلیل مشکلات عروقی و نرسیدن مواد مغذی کافی یا به دلیل تخریب اعصاب بوسیله ی مواد شیمیایی یا عوامل دیگر بهم می خورد. هنگامیکه الگوی این موج تغییر می کند دیگر حس فرد در لمس اجسام یا عملکرد فرد به صورت طبیعی نخواهد بود. در این صورت بخشی از اعصاب حسی یا اعصاب حرکتی دچار مشکلاتی می شوند. نوروپاتی می تواند اعصاب حسی یا اعصاب حرکتی و یا هر دو را تحت تأثیر قرار دهد، بنابراین بازگرداندن الگوی طبیعی به عصب مسئله اصلی است.

در این درمان نتیجه در اولین جلسه برای بیماران مشهود است گاهی بیماران در اولین جلسه ی درمان اعتراف می کنند که در طی ۲، ۳ یا ۴ سال گذشته پای خود را احساس نمی کردند و در همین جلسه ی اول حس پاهای آنها بازگشته است. در کنار این درمان استفاده از پلت فرم ارتعاشی و تغذیه ی نرمال سبب بازسازی مجدد ماهیچه ها و اعصاب شده و مجدداً آنها را به الگوی طبیعی و قبلی خود بر می گرداند. بنابراین حجم ماهیچه به حالت قبل برگشته و بیماران نتایج سریع و تعجب آور آنرا مشاهده می کنند. این روش سبب تغییر شیوه ی زندگی و تحرک بیشتر و دوری از بی تحرکی این افراد می شود در نتیجه این افراد مستقل از دیگران قادر به انجام کارهای روزانه ی خود خواهند شد.

منبع: mwww. rebuildermedical.co
پاسخ دکتر سیفی
با تشکر از شما بخاطر ارسال این مطلب جالب در مورد کنترل ناراحتی های ناشی از نوروپاتی ها ، بنظر میرسد در این روش از تحریک الکتریکی مناسب برای تحت تاثیر قرار دادن تحریک خودبخودی اعصاب آسیب دیده نوروپاتیک به همراه تمرینهای ورزشی برروی صفحه لرزان استفاده شده است. این روش تحریک که با وسایل مختلف از جمله تحریک کننده های الکتریک اجام میگیرد برمبنای تئوری کنترل دروازه ای درد ( nociceptive gate control theory )است. براساس این تئوری تحریک الکتریکی با آستانه کم موجب مهار انتقال درد و حس ناخوشایند به مراکز عصبی میگردد، بدون اینکه در ساختار عصب آزرده ترمیم ایجاد کند ، ولی ورزش احتالا به ترمیم عصبی کمک میکند و قطعآ بر باز شدن مویرگها و تقویت عضلات موثر است. بنظر میرسد وسیله ابدع شده ابزاری از انواع وسایل فیزیوتراپی بوده و احتمالا برای اسفاده خانگی کاربری ندارد.

این نوشته در عمومی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

5 Responses to کنترل دردهای نوروپاتیک

 1. عیوض می‌گوید:

  درباره نوروپاتیکبیشترتوضیح میدهدیدبهتربود

 2. شهره می‌گوید:

  درود و سپاس بیکران بر شما
  یکسال تمام مادرم از این درد رنج میبردند
  مشکل دیابت دارند و البته بیماری قند و 4 مهره کمرشون از 5 سال پیش دکتر متخصص گفته بودند فشار کاری و حرکتی نباید داشته باشند که البته کنترلش کردند. اما نکته اینجا بود که مدتها پیش هر متخصصی میرفتیم و تمام علایم و بیماری هایی که ایشون دچارش بودند رو توضیح میدادیم هیچ یک حتی یکبار به ذهنشون این موضوع خطور نکرده بود که مادر من رو از سوزش وحشتناک کف پایش که به مانند حس آتش گرفتن و سوزن سوزن شدن همراه با درد بود کمک کند. اما این مدت که در حال تحقیق و بررسی برای راهکاری درمانی برایش بودم این توضیحات کامل شما جامعترین و روشن کننده ترین توضیح در مورد این بیماری بود. چون امروز که یک عدد کپسول نوپینتین 300 رو با توجه به بررسی این روزها و نوشته شما با مشورت دکتر داروساز داروخانه دادم سوزش کف پایشان به صورت بسیار محسوسی از بین رفته البته فردا سعی میکنم متخصص این نوع بیماری را پیدا کنم چرا که متوجه شدم عوارض مصرف خودسرانه این دارو خوشایند نیست. به هر حال تشکر بسیار بسیار مرا پذیرا باشید و به اینگونه اطلاع رسانی و توضیحات علمی داروئی خود ادامه دهید. در پناه حق

 3. اسماعیل قنبری می‌گوید:

  دوسال پیش دندان 6پایینم عصب کشی وپرشد،بعدازاینکاردوباره دردداشتم..رفتم دندونپزشکی،عصب کشی مجددشدولی همچنان دردداشتم تاابان 94مجبورشدم دندونموبکشم وجراحی شد..ازابان تاالان همچنان همون قسمت دردمیکنه،به دندونپزشکای زیادی مراجعه کردم ولی کسی نتونست علت دردموپیداکنه..دردش کلافه کنندست،باچیزای گرم وسردتحریک نمیشه،دردخودبخود هست و به حالت نبضی هست.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   دردهای عصبی صورت اعم از تیک دولور که درد عصب سه شاخه است و یا درد آتی پیک صورت که مشکل روان تنی است، با معالجات اعصاب کنترل میشود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− شش = 3

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>