مسمومیت جمعی بواسطه آرسنیک در یک منطقه

در سال 1346 در یکی از محلات شهر ممقان 3 نفر چاه کن که در قنات نزدیک حمام عمومی کار کرده بودند،فوت کردند. پس از مدتی مسمومیت درافراد این محله نیز مشاهده شد.با بررسی های انجام گرفته مشخص شد که این  مسمومیت ناشی از آرسنیک بوده است که از فاضلاب حمام عمومی به چاه آب شرب اهالی راه یافته بود. آرسنیک در مواد موبر (زرنیخ) مورد استفاده در حمام ها وجود داشت.

جذب مقادیر زیاد آرسنیک از پوست موجب مسمومیت حاد و نارسایی کلیه در 3 نفر شده بود. افرادیکه از آب آلوده چاه استفاده کرده بودند علائم مزمن بیماری را سالها به اشکال مختلف داشتند. علائم پوستی بصورت لکه های قهوه ای رنگ با ضایعات زگیل مانند در نواحی آفتاب گیر پوست بخصوص در صورت، جلو گردن و پشت دستها ظاهر شده بود که با خارش همراه بود، همچنین عرق فوق العاده بد بو شبیه بوی سیر در این افراد وجود داشت. فشار خون بعلت نارسایی مزمن کلیه ها در اهالی این منطقه وجود داشت، در 5 نفر با عارضه خونریزی مغزی منجر به فوت شده بود. نوروپاتی حسی بصورت کرختی انتهاها و نیز نوروپاتی خفیف حرکتی در بیشتر افراد، برای مدت مدیدی وجود داشت.

سرطانهای متنوع بخصوص سرطان های پوستی از نوع اسکاموس سل کارسنیوم متعدد در نواحی مختلف بخصوص پوست گردن، کارسنیوم ریه و روده و سمینوم در سالهای بعد در 11 نفر از افراد آن محله مشاهده شد. در افرادیکه از آب چاه استفاده نکرده بودند چنین علایم و عوارضی وجود نداشت.

این نوشته در عمومی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


5 + = سیزده

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>