پنج عامل شناخته شده در پیشرفت بیماری ام اس (مالتیپل اسکلروز) :

(گزارش از بزرگترین همایش کنگره بین المللی ام اس در کوپنهاک)
1- کمبود ویتامین د : در افراد با شروع جدید علائم ام اس یا سی آی اس ، در آنهائیکه سطح سرمی ویتامین د پائین دارند سیر بیماری شدید تر بوده و تبدیل سی آی اس به ام اس بیشتر است. میزان ضایعات مغزی در اسکن و آتروفی مغزی در افراد با کمبود ویتامین د بیشتر است. پاسخ به درمان با فینگولیمود نیز در این افراد نسبت به بیماران با سطح سرمی طبیعی یا بالای ویتامین د کمتر است. با توجه به این یافته افزودن مکمل ویتامین د به برنامه درمانی بیماران جدید ام اس جزئی از معالجه میباشد.
2- مصرف سیگار : بروز و شیوع بیماری ام اس در افراد سیگاری زیاد است، مدت سیگاری بودن در بروز بیماری دخالت ندارد، ام اس در مردان سیگاری سه برابر و در زنهای سیگاری یک ونیم برابر بیشتر از غیر سیگاری ها است. سیر بیماری هم ، در مبتلایان به سی آی اس و ام اس در افراد سیگاری شدیدتر است. پس از قطع سیگار میزان حساس بودن به بیماری کم میشود ولی حدود ده سال طول میکشد تا میزان خطر گرفتازی به عیار عادی برگردد.
3- عفونت مونونکلئوز : عفونت ویروسی با مونونکئوز ( ابشتاین بار ویروس ) در بروز بیمازی ام اس موثر است، در افراد با سطح سرمی بالای آنتی ژن ابشاین بار بروز بیماری بیشتر دیده میشود.( این بیماری از فرد به فرد معمولا با تماس دست و روبوسی منتقل میشود.)
4- مصرف بیشتر سدیم : در افرادی که نمک بیشتر مصرف میکنند شانس بروز ام اس بیشتر است، و افرادی که کمتر از طبیعی نمک مصرف میکنند نسبت یه افراد با مصرف نمک متوسط کمتر ام اس میگیرند. در همه این سه گروه سطح سدیم خون طبیعی است.
5- چاقی : افراد چاق و با زمینه سندرم متابولیک ( قند و کلسترول و فشار خون بالا ) نسبت به افراد سالم بیشتر به ام اس مبتلا میشوند.

این نوشته در تخصصی, عمومی ارسال و , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

26 Responses to پنج عامل شناخته شده در پیشرفت بیماری ام اس (مالتیپل اسکلروز) :

 1. Reza می‌گوید:

  با سلام٬
  آیا کمبود ویتامین د با در معرض نور مستقیم خورشید قرار دادن بدن (هر روز) قابل جبران است؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   حتی در هفته یک بار بمدت ده دقیقه تابش مستقیم نور به قسمت وسیع پوست ویتامین د مورد نیاز بدن را تامین میکند.

 2. Reza می‌گوید:

  آیا انسان هنگامی که در آب دریا شناور باشد٬ از طریق پوست بدن مواد مفید موجود در آب دریا را جذب میکند؟

  با تشکر از قراردادن مطلبی اینچنین مفید در این صفحه

 3. Reza می‌گوید:

  آیا این پنج عامل شناخته شده در پیشرفت بیماری ام اس٬ میتوانند جزو عوامل بروز بیماری ام اس در فردی که مبتلا به این بیماری نیست٬ باشند؟

 4. محمد می‌گوید:

  نظریه جدید در مورد بروز بیماری ام اس:

  این تحقیق كه در دانشكده دارو دانشگاه واشنگتن لوئیس انجام شده است، بدین علت با اهمیت است كه پزشكان معتقدند در این بیماری به علت مسیریابی غلط گلبول های سفید، سلول ها داخل مغز شده و به «میلین»، غشای دور سلولی كه نقش محافظتی دارد، آسیب می رسانند.

  دیدگاه های جدید درباره چگونگی هدایت گلبول های سفید، این پیشرفت را برای محققان ممكن كرده است. آنان یك داروی ضد سرطان را از یك شركت دارویی دریافت كردند تا بتوانند این فرضیه خود را بیازمایند.

  دكتر رابین كلین، متخصص ایمن شناسی در مورد نتایج این بررسی می گوید: نتایج بسیار چشمگیر بود، زیرا ما به این نتیجه رسیدیم كه این دارو می تواند تركیب موثری برای درمان MS باشد. سلول های آسیب دیده دیگر نمی توانستند به مغز دسترسی داشته باشند و موش هایی كه بالاترین میزان این دارو را دریافت كرده بودند، از این بیماری محافظت شدند. این داروی ضد سرطانی حال برای تبدیل شدن به دارو در فاز یك قرار دارد. كلین و همكارانش یك رشته شیمیایی در مغز یافتند كه گلبول های سفید مجبورند برای ورود به مغز از آن بالا بروند، گلبول های سفید كه از خون خارج می شوند، در طول رگ ها و بافت ها می مانند و سپس از پرده های مغز وارد مغز می شوند كه در آن جا ممكن است به موانعی اضافی برخورد كنند و به میلین های شعبات نورون ها آسیب بزنند.

  وی می گوید: اثر ورود گلبول های سفید به مغز، به بافت ها بستگی دارد، در حالت عفونت ویروسی، سیستم عصبی وظیفه دارد بدن را از ویروس پاك كند؛ اما در بیماری های خودایمن نظیر MS این ورودی ها با آسیبها مرتبط است، لذا ما وظیفه داریم كه راهی برای دور ساختن گلبول های سفید از این ورودی ها بیابیم.

  كلین می افزاید: مسیر راهرو مانندی در قسمت رگه دار مغز با مویرگها وجود دارد كه خون را به سمت سیستم عصبی مركزی می برد. پله های این راهرو از مولكلولی كه CXCL۱۲ نامیده می شود، تشكیل شده كه وظیفه مكان یابی برای گلبول های سفید را بر عهده دارد و مانند پلكانی است كه سرعت آنان را كند می كند تا برای ورود به مغز ارزیابی، و تعیین كند كه آیا می توانند وارد مغز شوند. آزمایشگاه كلین قبلا یافته بود كه سلول های رگهای خونی كپی هایی را از این سلول در بافت خود دارند.

  وی قبلا اثبات كرده بود كه این بیماری در انسان ها و موش ها باعث می شود CXCL۱۲ از بافتها به رگها كشیده، و مرحله ارزیابی در مغز حذف شود و گلبول های سفید وارد مغز شده و به آن آسیب برساند.

  كلین امیدوار است با تركیب و توسعه CXCR۷ (داروی ضد سرطان) و تبدیل آن به CXCL۱۲ در بدن، جلوی پیشرفت بیماری را بگیرد كه این اتفاق در موش ها افتاده است. همچنین او معتقد است كه عوامل دیگری در كند یا تند كردن ورود سلول ها به مغز موثر است كه می تواند علت متفاوت بودن شدت، سختی، نحوه پیشرفت و علائم بیماری از یك بیماری به بیماری دیگر باشد.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   ضمن قبول اساس این فرضیه و تجربه، در تایید آن باید گفت که ازسالها قبل داروهای شیمی درمانی مثل آزاتیوپرین و سیکلوفسفوماید و نوانترن برای درمان ام اس مورد استفاده بوده و داروهای جدید نیز مثل تری فلونوماید در این زمینه به تازگی ساخته شده و بطور متداول مصرف میشود. ضمن تشکر از شما در ارسال این مقاله به لحاظ تازگی تحقیق عین ندشته را به اسم شما در سایت اصلی قرار دادم.

 5. Reza می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید به جناب دکتر سیفی٬

  طبق شواهد علمی که ذکر کرده اید٬ کمبود ویتامین «D» یکی از عوامل مهم بروز بیماری «M.S» و پیشرفت آن است.

  مورد دیگری که در وبسایت شما و متون علمی دیده میشود٬ اشاره به نور خورشید به عنوان منبع ویتامین «D» است.

  با مطالعه ی چند متن علمی متوجه شدم که بهترین شکل جذب نور خورشید و در نتیجه دریافت ویتامین «D» توسط بدن٬ بایستی سطح کامل بدن بدون لباس و پوشش و بطورمستقیم (و نه از پشت شیشه) در معرض تابش نور خورشید قرار بگیرد.

  پدید آمدن چنین شرایطی (در معرض تابش نور خورشید قرارگرفتن تمامی سطح بدن بدون لباس و پوشش و بطورمستقیم و نه از پشت شیشه) مستلزم فراهم آمدن حریم خصوصی و دیگر ملزومات مرتبط با آن است.

  در کشور ما٬ خانمها٬ به فراهم آمدن شرایط مذکور نیاز مبرم تری دارند زیرا بنا به رعایت اصول شرعی٬ بانوان در اجتماع و در فضای آزاد٬ ملزم به پوشش کامل با چادر یا روسری هستند و این نکته٬ شرایط در معرض تابش نور خورشید قرارگرفتن تمامی سطح بدن بدون لباس و پوشش خانمها را سلب میکند که قطعاً باعث کمبود ویتامین
  «D» در بدن آنها خواهد شد و این احتمال بروز بیماری «M.S» و یا پیشرفت آنرا تشدید میکند.

  شاید جای این باشد که مهندسین٬ معماران و یا آرشیتکتهای ما٬ در طرحهای ساختمانی ی جدید خود٬ به ایجاد مکانی در ساختمان٬ که بتواند این نیاز حیاتی را فراهم آورد٬ مبادرت ورزند. (به طور مثال ایجاد مکان و فضایی شبیه به پاسیو به شکلی که شیشه یا پنجره ی آن٬ قابلیت باز شدن و عدم انسداد تابش نور مستقیم خورشید به داخل ساختمان و ساکنین آنرا فراهم سازد).

  و شاید یکی از علل افزایش بیماری «M.S» طی سه دهه ی اخیر در ایران٬ پدید آمدن چنان شرایطی بوده است.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   ضمن تایید مطالب نوشته شده تان در مورد محرومیت از تماس نور خورشید بانوان و عوارض کمبود ویتامین د و بیماری ام اس زیادتر در خانمها ، بنظرم کمی آگاهی و بی توجهی بیشتر از کمی امکانات در این زمینه دخالت دارد. ضمن اینکه میدانیم اثرات مثبت نور خورشید و کمبود ویتامین د در سنین کودکی بیشتر موثر است و برای تقریبآ همه مردم این امکان وجود دارد که بچه خردسال و کودک را در محیط باز و معرض نور آفتاب قرار دهند، اغلب غفلت میکنند. حتی در مجتمع های آپارتمانی هم تعدادی خانم خانه دار محل آفتاب گیر و دور از دید را میتوانند برای نیم ساعت آفتاب خوری به خود اختصاص دهند ولی هیچگاه مسئله را جدی نمیگیرند.

 6. زهرا می‌گوید:

  باسلام و تشکر فراوان.
  بیمار ام اس هستم و سینووکس مصرف میکنم. این بیماری از چشم چپ و به طور کلی در سمت چپ بدنم علایم مربوط به بیماری ام را دارد.
  به تازگی در پره ی سمت چپ بینی ام فرورفتگی به طور ناگهانی به وجود آمده است و مرا نگران کرده است.
  علت چیست؟ (در سوراخ بینی سمت چپ تا بالا درد احساس میکنم)

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اختلال حس صورت و بینی در ام اس زیاد دیده میشود ، ولی تغییر شکل ها با عوارض مغزی قابل توجیه نیست. تغییر شکل بینی ممکن است به مسائل غضوی خود بینی مربوط باشد.

 7. سوگل اشفته عصار می‌گوید:

  من 16 سال است که ام اس دارم کورتن تراپی اوانکس شیمی درمانی وحال بتافرون اما نورخورشیدشدیدا

  اذیتم میکندوکلافه میشم ولی اگربدانم اینقدرمفیداست روزی یک ربع هم شده حتما درمقابلش قرارمیگیرم

  ممنون ازشما.

 8. محمد می‌گوید:

  سلام
  من الان 5 ساله ماهیانه سه روز کورتون دریافت میکنم اوایل خیلی خوب بود ولی الان دیگه مثل چند ماه قبل اثری نداره و بعد از چند روز حالم بد میشه که نمیتونم تا اخر ماه تحمل کنم و مجبور میشم یک گرم کورتون وسط ماه تزریق کنم -ایا فردی که در ماه به صورت سه روز پشت سر هم3گرم کورتون مصرف میکنه-میتمونه به جای این سه روز هر ده روز 1گرم کورتون مصرف کنه – با حتما باید به صورت سه روز پشت سر هم باشه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این روال درمان ضمن اینکه ممکن است برای بعدها پرعارضه باشد معمولا کافی نیست، این درمان در جوار درمان اساسی بعنوان کمکی وگاه وبیگاه توصیه میشود.

 9. sarv می‌گوید:

  با سلام و احترام
  با سلام و احترام
  حضور محترم شما
  اینجانب 36 ساله متاهل و کارمند هستم مدت 2 سال است که روزانه10 ساعت پشت کامپیوتر هستم البته هر 30 دقیقه یکبار از جایم بر می خیزم و کمی راه رفته نرمش می کنم حدود 2 ماه پیش احساس سرگیجه پیدا کردم ولی پوزیشنی بود یعنی وقتی به ساعت دیوار نگاه می کردم یا سرم را بر می گرداندم دچار این حالت می شدم در قسمت راست صورتم بالای گونه و چشم راستم درد داشتم که الان کمی بهتر شده ولی کاملاً رفع نشده پس از آن دچار گردن درد و دردهای مبهمی در کتف سمت چپ و حتی سینه ام شدم که بیشتر تیر کشنده است الان تبدیل به گزگز شدید پای چپ و کمی پای راست شده ولی همچنان دردهای خفیف گردن، شانه، سینه و سر و چشم ادامه دارد به پزشک، داخلی، قلب، مغز و اعصاب، گوش مراجعه نمودم که عکس از سینوس، ام آر آی مغز و گردن را به توصیه آنان انجام دادم و تزریق ریلکسی مول، سینکتن و داروی سلبرکس را برایم تجویز نمودند و ام آر آی را سالم دانستند می خواستم بدانم پس علت این علائم چیست در ضمن در آزمایش خونم همه موارد نرمال بود از جمله تیروئید و … فقط میزان CRP مثبت یک بود و ESR 28لطفا بنده را راهنمایی فرمایید در ضمن پزشکی به من گفتند ام آر آی بدون تزریق پلاک را نشان نمی دهد آیا این صحت دارد؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   سرگیجه وضعیتی بیشتر به التهاب گوش داخلی مربوط میشود معمولا با تمرینهای آئروبیک برطرف میشود.بقیه علائم با توجه به طبیعی بودن معاینه، احتمالآ در ارتباط با استرس و نگرانی است. برای موارد این چنین ام آر آی بدون کافی است.

 10. sarvnaz می‌گوید:

  با سلام و احترام مجدد
  بنده قبلا برای شما نوشتم که(اینجانب 36 ساله متاهل و کارمند هستم مدت 2 سال است که روزانه10 ساعت پشت کامپیوتر هستم البته هر 30 دقیقه یکبار از جایم بر می خیزم و کمی راه رفته نرمش می کنم حدود 2 ماه پیش احساس سرگیجه پیدا کردم ولی پوزیشنی بود یعنی وقتی به ساعت دیوار نگاه می کردم یا سرم را بر می گرداندم دچار این حالت می شدم در قسمت راست صورتم بالای گونه و چشم راستم درد داشتم که الان کمی بهتر شده ولی کاملاً رفع نشده پس از آن دچار گردن درد و دردهای مبهمی در کتف سمت چپ و حتی سینه ام شدم که بیشتر تیر کشنده است الان تبدیل به گزگز شدید پای چپ و کمی پای راست شده ولی همچنان دردهای خفیف گردن، شانه، سینه و سر و چشم ادامه دارد به پزشک، داخلی، قلب، مغز و اعصاب، گوش مراجعه نمودم که عکس از سینوس، ام آر آی مغز و گردن را به توصیه آنان انجام دادم و تزریق ریلکسی مول، سینکتن و داروی سلبرکس را برایم تجویز نمودند و ام آر آی را سالم دانستند می خواستم بدانم پس علت این علائم چیست در ضمن در آزمایش خونم همه موارد نرمال بود از جمله تیروئید و … فقط میزان CRP مثبت یک بود و ESR 28لطفا بنده را راهنمایی فرمایید در ضمن پزشکی به من گفتند ام آر آی بدون تزریق پلاک را نشان نمی دهد آیا این صحت دارد؟)
  جدیداً دو هفته ای است که مگس پران درهر دو چشم به همراه تیک در چسم چپم پیدا کرده ام و خی لی اذیت می شوم میدان بیناییم را این ذرات گرفته اند که به صورت لکه سیاه هستند به چشم پزشک مراجعه نمودم که گفتند اگر جرقه شد مراجعه کن ولی آقای دکتر پس دلیل این گزگزها و این علائم بینایی که همه یکی پس از دیگری بوجود آمده چیست؟
  متشکرم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بتظر میرسد بیشتر این علائم با توجه به ماهیت بالینی و اسکن و آزمایشهای سالم جنبه اضطرابی دارد ، کم کردن استرس و فشار کاری به رفع علائم کمک میکند.

 11. bahrevari می‌گوید:

  از ٢ماه پيش من دچار يبوست شدم و بعد از چند روز پاهام از درون سرد ميشدن بعد يك روز سرم شديد درد گرفت كه در پي ان احساس سر گيجه داشتم و درد روي ابرو هام احساس مي كردم به پزشك مراجه كردم و گفت كم خوني با ويتامين ب١٢ و فوليك اسيد تجويز كرد ٢ هفته خوب بودم كه پدر بزرگم فوت كرد كه بازم علايم برگشت و ايندفعه در پاهام احساس ضعف داشتم رفتم دكتر مغز و اعصاب واسم نوار مغزي نوشت انجام دادم نتيجش خوب بود و ام ار اي هم انجام دادم گفت چيزي نشون نميده و دارويي تجويز نكرد هر وقت به اين بيماري فكر ميكنم دچار اسهال و سوزش مجاري ادرار هم پيدا كردم و به مدت ٣ روز پاهام سوزن سوزن شدن ولي بعد خوب شدم الان هر وقت از خواب بيدار ميشم قلبم شديد ميزنه تا جايي كه حس ميكنم بزنه بيرون تا الانم ازمايش كبد و خون وايدز و تيروييد و هپاتيت دادم همه نرمال بودن لطفا راهنمايي كنيد

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بنظر میرسد دچار استرس و علائم اختلال عصبی اتونوم روده و مثانه و دیگر عوارض روان تنی و اختلالات جسمی شکل هستید با آرام سازی هیجانی و کنترل استرس و در صورت نیاز با درمان داروئی و روان درمانی بهتر است با مشکل رودرروئی داشته باشید.

 12. bahrevari می‌گوید:

  به نظر شما بايد پيش روانپزشك بروم يا روانشناس؟

 13. ایسا می‌گوید:

  سلام
  واقعا این طور که در رسانه ها می نویسند سرنوشت بیماران ام اس بعد از 6-7 سال به صندلی چرخدار ختم می شود؟ من که انگیزه ای برای درس خواندن ندارم 3 سال است بیمار هستم و 5 ماه دارو مصرف می کنم الان بجز مور مور گاه وبیگاه در دست و پایم عارضه جدی ندارم ولی هر روز با ترس از این که نتوانم راه بروم بیدار می شوم. ایا بیمارانی داشته اید که مدت بیشتری سالم مانده باشند؟ انها چه مسیری را پیش گرفتند که مدت بیشتری سالم ماندند من 17 سال دارم واز 14 سالگی اولین بار بی حسی در یک دست داشتم که برطرف شد

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بیمارانی دارم که بعد از 25 تا 30 سال با بیماری توانائی در حد طبیعی دارند. شرط اصلی پایبندی به درمان و زندگی روال عادی است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 − = دو

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>