چند نکته اساسی در مورد کنترل صرع

 • چنانکه صرع بطور کامل کنترل شود، بتدریج از شدت حملات آن کاسته می شود و در مواردیکه حملات کاملا کنترل نشود معمولا این حملات شدت می یابد.
 • دوره های تشدید و فروکشی صرع با عواملی مانند هیجانات، خستگی، بیخوابی و مصرف الکل در ارتباط است. در بعضی موارد مشاهده شده است که بروز این حملات بدون ارتباط با عوامل مشخصی، تشدید یا تخفیف می یابد.
 • چنانکه حملات خفیف صرع در عملکرد فکری و جسمی بیمار مشکلی ایجاد نکند، نباید به خاطر کنترل بیشتر عوارض زیادی دارو را پذیرا شد.
 • بعضی از داروها در درمان برخی از انواع صرع موثرتر هستند و بعضی داروها باعث تشدید نوع خاصی از صرع می شوند. اثرات مثبت و منفی تعدادی از داروها قبل از مصرف آن همیشه قابل پیش بینی نیست.
 • چنانکه خود بیمار یا اطرافیان نزدیکش با همان نوع صرع به درمان معینی پاسخ مساعد داده باشند ادامه درمان با همان دارو توصیه می شود.
 • در مواردیکه صرع از بین چند دارو، به یک یا ترکیبی از داروها پاسخ مساعد بدهد تجویز آن با قبول عوارض کم دارو شایسته است. مثلا بیماری که کارش رانندگی است و سالها با ترکیبی از فنی توئین و فنوباربیتال یکبار در روز مشکلی نداشته است، عوارضی از قبیل هیپرتروفی لثه در آن فرد قابل اغماض می باشد. یا خانمی که قصد حاملگی دارد و تعویض والپروات با چند دارو دیگر حملات صرع را کنترل نمی کند، با توجه به اینکه عوارض ناهنجاری جنینی چند دارو بیشتر از عوارض والپروات بتنهایی است، بهتر است همان داروی انتخابی در دوره حاملگی نیز ادامه یابد.
 • داروهای ضد صرع جدید در مواردی تاثیر بهتری در کنترل صرع های مقاوم دارند، ولی به هیچ وجه بدون عارضه نبوده و ضمنا گران قیمت نیز می باشند. البته در مواردی هم اثر خیلی کمتری در مقایسه با داروهای ضد صرع قدیمی دارند.
 • معالجه دیگر بیماریهای جسمی و روانی بیماران اپی لپتیک مانند ناراحتی های گوارشی، میگرن و افسردگی نباید از نظر دور بماند. تداخل کم داورهای ضروری مانند ضد افسردگی ها با ضد صرع ها اغلب قابل تحمل است.
 • هر حمله صرعی باید در اولین فرصت با داروهای تزریقی مثل دیازپام، لورازپام، فنوباربیتال، فنی توئین و میدازولام کنترل بشود و علائم حیاتی بیمار از نزدیک کنترل گردد. چه بسا که ادامه تشنج به صرع مداوم با خطر مرگ منتهی بشود.
 • جلب همکاری بیمار برای پیگیری درمان و مصرف دارو، اصلی اساسی است. بیمار مبتلا به تشنج، اعم از خردسال و معلول ذهنی و یا یک فرد تحصیل کرده نیاز به تفهیم موضوع صرع و اهمیت معالجه را دارد. ممکن است یک حمله کوچک صرعی موجب خطر جانی بعلت سقوط از بلندی، حادثه در محیط کار یا رانندگی و یا غرق شدگی بشود.
این نوشته در تخصصی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2 Responses to چند نکته اساسی در مورد کنترل صرع

 1. حجت می‌گوید:

  سلام آیاکسی که 30سال بیماری صرع داردخوب شدنی هست یا خیر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× 8 = چهل هشت

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>