احتمال ام اس ( مالتیپل اسکلروز ) در افراد بدون علامت با اسکن غیرطبیعی

مواردی هست که شخص بدون علت خاص و یا بعلل غیر از علائم ام اس اسکن مغزی میگیرد و نشانه های غیر مترقبه ام اس در اسکن ام آر آی مغز ونخاع مشاهده میشود. در شرایطی که شخص قبلا یا موقع گرفتن اسکن هیچگونه علائم بالینی بیماری را نداشته این سوال پیش می آید که کی و چه تعداد از این گروه علائم بیماری فعال را نشان میدهند و چه اقدام درمانی و پیشگیری ضرورت دارد.
مطالعه مرکز میوکلینیک از تعداد زیاد و در طولانی مدت ، این افراد نشان داده که ممکن است حتی بعد از 15 سال فعال شدن بیماری مشخص بشود. بروز علام ام اس از نوع عود کننده و فروکش کننده شایعتر است ولی مواردی کمتر از نوع پیشرونده اولیه بیماری نیز مشاهده میگردد. آنچه در این مطالعه تازگی داشته مواردی بوده که بشکل پیشرونده اولیه توآم با عودهای متناوب بوده ، دراین موارد به جهت سیربیماری شدیدتر، درمان پیشگیرنده بیشتر ضرورت داشته است. درمانهای جدید از جمله ناتالیزوماب و تریفلونماید در درمان این موارد بیشتر موثر بوده است.
نتیجه دیگر این مطالعه مشخص شدن اهمیت عوامل محیطی و کمی اهمیت زمینه ژنی در پیشرفت بیماری بوده است. از عوامل محیطی کمبود ویتامین د و مصرف سیگار ، هم در بروز و هم در تشدید سیر بیماری موثر شناخته شده است. بطوریکه مصرف ویتامین د و قطع مصرف سیگار در درمان ام اس تاکید شده است.
در این گزارش به در صد موارد بروز بیماری و ارتباط آن با وسعت پلاکها در مغز و نخاع اشاره نشده است.

این نوشته در تخصصی, عمومی ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

122 Responses to احتمال ام اس ( مالتیپل اسکلروز ) در افراد بدون علامت با اسکن غیرطبیعی

 1. شیرین می‌گوید:

  سلام آقای دکترمدت یکی دو ماهی است که در ناحیه پاهایم احساس بی رمقی میکنم گاهی در پای چپم حس برق گرفتگی دارم هیچ مشکل بینایی ندارم و در حرکت و راه رفتن هم اصلا مشکلی ندارم پس از مراجعه به پزشک و انجام ام آ آی 5 پلاک مغزی تشخیص داده شد آزمایشات تکمیلی و مایع نخاعی هم هانجام شد هیچ کدام مشکلی نداشت البته نتیجه آزمایش سیتولوژی مایع نخاعی هنوز آماده نشده تشخیص RIS را داده اند . با توجه به اینکه هیچ گونه حمله ای تا کنون نداشتم اولاً میخواستم بدونم تفاوت RIS با CIS چیه و ثانیاً آیا بر اساس پلاکها میتوان همین تشخیص را داد؟ چقدر جای نگرانی دارد؟

 2. دکتر سیفی می‌گوید:

  اگر در معاینه اعصاب علائم عارضه مغزی و یا نخاعی مشخص بشود تخقیق ضرورت مییابد. اگر مشکلی دیده نشوددرمان اضطراب کافی خواهد بود.

 3. زهره می‌گوید:

  سلام من مدتیه که احساس میکنم تمام علائم ام اس رو دارم از افسردگی و گریه بی دلیل بگیر تا تکرر ادرار و بی حسی دست و پا به متخصص مغز و اعصاب رفتم برام ام آر آی نوشت رفتم انجام دادم گفت هیچ مشکلی نداری اما من همش میترسم که داشته باشم آیا ممکنه داشته باشمو ام آر آی نشون نداده باشه؟همش میگن تلقینی و اینایی اما من همه علائمشو دارم

 4. زهره می‌گوید:

  یعنی ممکنه که ام آر آی بیماری رو نشون نده؟

 5. عاطفه می‌گوید:

  سلام
  من به طور تصادفی از سرم MRI گرفتم و پلاک های غیر فعال در مغزم مشاهده شد ، هیچ علائم بالینی ندارم ولی چون پلاک ها در ناحیه یی واقع شدن که پلاک های MS قرار میگیرن، بیماری رو MS تشخیص دادن ، نظر شما چيه؟

 6. مژده می‌گوید:

  سلام و عرض ادب آقای دکتر
  من دیروز ام ار ای گرفتم. البته از بس استرس داشتم تفسیرشو نگرفتم. عکس را به دو تا پزشک نشون دادم.
  یکی متخصص نورولوژی و دیگری جراح اعصاب، هر دو گفتند در عکس مورد مشکوکی نیست. ولی من احساس می کنم سرم منگ و گیج و سبک
  . امروز برام داروی افسردگی نوشتن ولی من علائم بالینی دارم که احساس می کنم سرم انقدر سبک به هر طرف حرکت می کنه. اول فکر می کردم بخاطر ترس از ابتلا به بیماری ام اس دچار این عوارض شدم ولی با اینکه پزشک ها این احتمال را رد کردن باز هم این حالت من برطرف نشده، چه کار کنم. دوباره استرس گرفتم که ممکنه مراحل اولیه بیماری باشه و در عکس نشون داده نشده است.

 7. دکتر سیفی می‌گوید:

  اگر در معاینه افت بینائی تایید شده علت عارضه عصبی بدون علائم اسکن احتمالش هست . درمان لازم حاد توصیه میشود

 8. دکتر سیفی می‌گوید:

  با این علائم مشکل ام اس مطرح نیست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ دو = 5

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>