توضیح بی توجهی بهداشتی به بیمار

Reza
rezasepehree@hotmail.com
121.216.105.16
فرستاده شده در ۱۳۹۲/۰۷/۲۳ در ۶:۰۳ ب.ظ
با سلام٬

موردی که مطرح میکنم ممکن است ارتباط دقیقی با موضوع این صفحه نداشته باشد اما از یک بعد٬ معضل ارتباط را منعکس میکند.

سالها پیش … با فردی که دانشجوی رشته ی پزشکی بود آشنا شدم… در مقطعی که میبایست مدت زمانی در بیمارستان کار کنند٬ از بیماران و وضعیت اجتماعی ی آنان تعریف میکرد. میگفت اکثر بیماران فقیری که با آنها سر و کار داریم٬ بدنشان بوی بدی میدهد که حاکی از عدم نظافت و استحمام برای مدتی نسبتاً طولانیست. به نوعی نسبت به آنان اظهار تنفر میکرد. بدیهیست که در آینده وقتی این خانم پزشک میشد٬ این دید و ذهنییت را با خود بهمراه میداشت٬ تنفر از فقرا. سعی کردم وی را قانع کنم که این افراد خودشان دوست ندارند که در چنین شرایطی باشند و بهتر است شما خود را جای آنها بگذارید و حس کنید که فقر و به دنبال آن گرفتاری وغافل شدن از نظافت٬ بهداشت و ده ها مورد ضروری دیگر٬ چه به روز انسان میآورد. میتوانید به آنان آگاهی دهید٬ حتی شاید ندانند که بدنشان بو میدهد – کار فرهنگی/تربیتی/اخلاقی با اینگونه افراد٬ پزشک را به نزدیکی انسانی و عاطفی ی عمیقتری بسوی این بیماران فقیر٬ رهنمون میشود که میتواند ارتباط متقابل را بهبود بخشد که قطعاً راندمان کاری ی پزشک بر بیمار را افزایش میدهد. مبرهن است که قصدم توهین به هیچ پزشکی نیست.

j_seifi_md@yahoo.com
5.52.170.117
بازرسی برای جفنگفرستاده شده در ۱۳۹۲/۰۷/۲۳ در ۹:۴۳ ب.ظ | در پاسخ به Reza.
این موضوع مهم از دو منظر قابل توجه است، اول ضرورت بالا بودن سطح تحمل پزشک در برخورد با انواع ناملایمات و ناهنجاریها اعم از فیزیکی و روحی برحسب شغل و تعهدی که دارد، دوم همانطور که بخوبی مطرح نموده اید توانائی پزشک در بیان و توضیح مسائل و نارسائی هائی که بسهولت قابل اصلاح است. با موارد متعدد از این نوع همه روزه مواجه میشویم که مثلا بوی زیربغل یا دهان بیمار واقعآ حال آدم را بهم میزند ، بدون اینکه قصد توهین یا تحقیر داشته باشیم در خاتمه معاینه توضیح اشکال به بیمار و راه حل آن ، و اینکه چقدر ساده میشود این نوع ایرادها را برطرف کرد و به سلامتی خود بیمار و خانواده اش کمک نمود، نه فقط بیمار و اطرافیان از این موضوع ناراحت نمیشود، ممنون هم میشوند.

این نوشته در عمومی ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

17 Responses to توضیح بی توجهی بهداشتی به بیمار

 1. ساناز می‌گوید:

  سلام آقای دکتر من چند وقت پیش در اثر شنیدن خبر بد دچار علائم متعدد مثل سر گیجه و تهوع و گز گز دست و پا و باسن شدم که بعد از چند روز خوب شد البته ام آر آی هم دادم که طبیعی بود ولی بعد از یک ماه چند شبی میشه که مو قع خواب احساس مور مور در بدن و مخصوصا صورتم می کنم با توجه به اینکه خواهرم هم مبتلا به ام اس هست خیلی نگرانم اگر میشه من رو راهنمایی کنید

 2. ا ب می‌گوید:

  سلام آقای دکتر.
  خواهربنده با سن50 سال سالها پیش از همسرش جداشده و دو پسر داره که دیر به دیر میبینه اونهاروو….
  مدتی است دچار همه چیز خواری شده از موی سر و بدنش گرفته تا سنگ و هسته خرما و…
  به خاطر همین مشکل گواری پیدا کرده و تحت درمان متخصص گوارش هست و احتمالا کولونوسکپی بشه.
  دچار اسهال شدیده و دستشوئی نمیره و خودش رو خراب میکنه.
  دچار افسردگی شدیده و کم طاقت و عصبانی شده
  لازم به ذکره ایشون حدود 15 سال پیش در بیمارستان روانپزشکی آزادی متعلق به آقای دکتر فوده دوهفته تحت درمان و شوک بود و از وضعیت اون زمانش رها شده(خراب کردن خودش،آتش بازی،جیق زدن در شبها،و…)
  ولی مجددا این مشکلات دوباره به سراغش اومده و به خاطر بوی بدش به علت خراب کردن خودش مشکلاتی رو برای اطرافیان ایجاد کرده.
  آیا با شوک درمانی مجدد و مصرف قرص امیدی به بهبودیش هست؟
  نام بیماری ایشون رو چیست؟
  باتشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   احتمالا تشدید بیماری شیزوفرنی مطرح میشود، حداقل مدتی کوتاه در بیمارستان بستری کنید، هم بررسی مغز با سی تی و هم آندوسکوپی از نظر وجود توده مو در معده و عفونت گوارشی و هم درمان داروئی برای اختلال روانی بعمل آورند.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   احتمالا تشدید بیماری شیزوفرنی مطرح میشود، حداقل مدتی کوتاه در بیمارستان بستری کنید، هم بررسی مغز با سی تی و هم آندوسکوپی از نظر وجود توده مو در معده و عفونت گوارشی بعمل آیو و هم درمان داروئی برای اختلال روانی کنترل کنند.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   احتمالا تشدید بیماری شیزوفرنی مطرح میشود،
   حداقل مدتی کوتاه در بیمارستان بستری کنید، هم بررسی مغز با سی تی و هم آندوسکوپی از نظر وجود توده مو در معده و عفونت گوارشی بعمل آیو و هم درمان داروئی برای اختلال روانی کنترل کنند.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   احتمالا تشدید بیماری شیزوفرنی مطرح میشود، حداقل مدتی کوتاه در بیمارستان بستری کنید، هم بررسی مغز با سی تی اسکن و هم آندوسکوپی از نظر وجود توده مو در معده و عفونت گوارشی بعمل آید و هم درمان داروئی برای اختلال روانی کنترل کنند.

 3. Reza می‌گوید:

  با سلام حضور آقای دکتر سیفی٬
  یکی از دوستان اخیراً در یک تصادف رانندگی صدمه دیده و دچار شکستگی پا٬ دررفتگی فک٬ از دست دادن چندین دندان٬ ترک خوردگی استخوان در ۳ ناحیه ی لگن٬ و آسیب مغزی شده. دیر به بیمارستان رسیده و قبل از رسیدن ۲ بار در آمبولانس میمیرد. در آی سی یو مدتی در کما بسر میبرده. در بیمارستان پایش جراحی میشود و ۸-۵ کیسه خون دریافت میکند. پزشکان گفته اند که مغزش ورم کرده بوده و با دارو سعی در رفع این مسئله شده بودند. پس از ۳-۲ روز به بخش منتقل میشود و در آنجا با اصرار اطرافیان مصدوم (احتمالاً به دلایل مالی) به خانه منتقل میشود. ام آر آی از مغز پس از خروج از بیمارستان تهیه میشود. یک جراح مغز پس از مشاهده ی ام آر آی و دیدن مصدوم در منزل٬ این بوده که داروهای قبلی (که احتمالاً برای تورم مغز و خونریزی آن مصرف میشده) قطع شود و فقط قرص آهن و مولتی ویتامین مصرف شود؛ فقط قسمت جلو مغز نشانه ی خونریزی و جمع شدن آب/مایع مانده که آنهم در حال جذب شدن است. بدلیل نارسایی کلیه (بالا بودن کراتین) قبلاً بمدت ۵ سال داروی مربوطه مصرف میکرده ولی پس از سانحه (حدود ۲ هفته) بطور موقت به دستور پزشک٬ مصرف آنرا قطع کرده (فقط قرص آهن و مولتی ویتامین مصرف میشود).
  مصدوم در ابتدا تقریباً هیچ چیز را بیاد نمی آورد ولی هم اکنون فقط جریان سانحه رانندگی را بیاد نمی آورد و نیز دچار کم خوابی است. مسئله نگران کننده برای اطرافیان این است که مصدوم گاهی بخصوص هنگام شب٬ دچار توهم میشود. بطور مثال با اینکه روی تخت دراز کشیده٬ به مادرش میگوید که او را به خیابان میبرند (و تصور میکند که در خیابان است). بنظر شما علت اصلی ی این توهم٬ یا اشتباه ذهنی چیست؟ آیا هنوز زود است که بتوان در این مورد نظر داد؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   جای بسی شکر است که شناخت و هوشیاری دارد، توهمات برطرف خواهد شد بیشتر در کنارش باصحبت و ماساژ و سرگرمی مشغول شان کنید. در مورد عوارض بعداز حادثه با متخصص کلیه و آی سی یو مشورت داشته باشید.

 4. akramrasvad می‌گوید:

  وقت بخير جناب دكتر سيفي
  زني 52ساله شاغل در ارگان دولتي دو ازدواج ناموفق داشتم يكي در سن 19 سالگي كه به بيماري اسكيزوفرني مبتلا بود كه بعدها متوجه شدم و ازدواج بعديم در سن 30 سالگيم با همكار اداري بود كه ظاهراً از نظر اجتماعي مورد قبول در جامعه بود اما در كمتر از سي روز متوجه بيماري پارانوئيد ايشان شدم ولي بخاطر فقر فرهنگي ، نداشتن سرپناه ، مورد قضاوت قرار نگرفتن نزد همكاران ، 19 سال زندگي اجباري و نكبت بار با يك بيمار پارانوئا را تحمل كردم چون ايشان ازدواج اولش بود با ضرب و شتم و بزور داراي 2 فرزند پسر شدم تا زماني كه بيگناهم دانشجو شدند و با شهادت رفتار پدرشان در دادگاه غيابي با حضور نماينده دادگاه طلاق گرفته و نجات يافتم.
  اما مسائل به اين راحتي نبود براثر فشارهاي عصبي كه در 2 زندگي 10 و 19 ساله متحمل شدم دچار خارش شديد از كمر به بالا سرو صورت شده و ريزش كل ابروها و مژه هايم روز به روز تعلمات زندگي گذشته و وضعيت فعلي را بر من سخت و سختر كرده از شما پزشك محترم عاجزانه براي درمان كمك ميطلبم . با تحقيقات ادواري و اينترنتي به يك سري داروها و روغنهاي گياهي پناه برده مژه هايم كمي بهتر شد ولي دائمي نيست يكدفعه صبح وقتي بيدار مي شوم با كمال تعجب مي بينم تيكه اي از مژه هايم نيست و خاليست يا همينطور ابروهايم خيلي خيلي سخت است ولي با استفاده از كرمهاو داروهاي گياهي بعد از يك هفته درمان مژه هايم كم كم رشد ميكنند ولي پايه اين مژه ها بسيار بسيار سست و بدون درد است طوريكه با اشاره دست كنده مي شود اما ابروهايم كه ديگر رشد نكرد.
  به دكتر مغز و اعصاب مراجعه نمودم و چند قرصي داند كه فقط بيتفاوت به اطراف بودم درمان قطعي بري ريزش و خارشم نشد. لازم بذكر است كه روي پوست دست چپم حالت اگزماي گسترده و روي آرنجهايم هم خشكي و خارش و اگزما مانند پسوريازيس مشاهده مي شود كه چندين پزشك پوست هم مراجعه داشتم ولي هيچكدام درماني قطعي برايم نداشتند. ؛ از جنابعالي تقاضاي كمك و راهنمايي جهت درمان ريزش ابروها و مژه هايم را دارم. سپاسگزارم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   خارش مزمن و ریزش منتشر مو و اگزما در رابطه با اختلال خود ایمنی است که مطمئنآ عوارض استرس طولانی مدت زندگی تان بوده است. بعضآ عوارض درمان این نوع مسائل از نظر سلامتی و روحی و کارکردی و اقتصادی به هزینه هایش نمی ارزد. اگر ریزش مو بثورات پوستی یک جنبه ایرادی زندگی شده باید از ده راه دیگر جنبه های مفید و موثرتر پیدا کرد و عمر را با توانمندی و آرامش گذراند. در جوار آن آرامش و پیشرفت است که اغلب بهبودی کلی نه فقط در نشانه های ظاهری که در همه ابعاد مهمتر پیش میرود.

 5. توکلی می‌گوید:

  باسلام خدمت جناب دکتر سیفی اینجانب مهری توکلی حدود 1.5سال است که بخاطر درد میگرن مریض شما هستم حدود یک هفته پیش بخاطر فشار عصبی دچار حمله شدید عصبی شدم که بعد از آن وقتی زیر نور آفتاب قرار میگیرم دچار سیاهی رفتن چشم به طور مداوم میشوم و وقتی از خواب بیدار میشوم تعادلم را از دست میدهم و به زمین میافتم و سمت چپ پشتم و همچنین سمت چپ پشت سرم مدتی است که دچار درد میشود به طوری صبح نمیتوانستم موقع بیدار شدن از جایم بلند شوم و درد سرم نیز بیشتر شده است خواهشمندم مرا راهنمایی فرمایید با تشکر شماره پرونده141060

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این علائم هم بیشتر به عود میگرن شباهت دارند در خانه به پرونده ها دسترسی ندارم ، به مطب زنگ بزنید امکانآ راهنمائی بیشتر بتوانم بکنم

 6. توکلی می‌گوید:

  با تشکر از محبت و لطف شما استاد بزرگوار

 7. توکلی می‌گوید:

  با سلام خدمت با سعادت جناب دکتر سیفی یک سوال از شما در خصوص دردهای شکمی داشتیم ما به پاسخ های شما ایمان داریم در صورت امکان ما را راهنمای فرمایید من حدود 5 روز پیش احساس ضربان دار شدن سمت چپ پایین شکم موقع خواب میشوم و احساس سنگینی در همان ناحیه دارم که این ضربان دار شدن بیشتر شده و حالا در تمام روز این احساس را دارم و درد در معده پس از خوردن غذا لطفا ما راهنمایی فرمایید.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بعضا افراد حساس با احساس ضربان طبیعی آتورت در شکم دچار تشویش میشوند، ندرتآ هم در افراد پیر گاد شدگی و آنوریسم آئورت شکمی حادثه ساز میشود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت × = 14

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>