خطر سرطان ناشی از اشعه سی تی اسکن در کودکان

در ده سال گذشته موارد تصویربرداری سی تی اسکن در کودکان چند برابر شده است. بررسی ها نشان داده که کودکان به لحاظ حساس بودن به اشعه رادیواکتیو سی تی اسکن ، در سالهای آتی چند برابر بیشتر به انواع سرطانها دچار میشوند. در یک نوبت تصویربرداری با سی تی اسکن مقدار اشعه 100 تا 500 برابر بیشتر از رادیوگرافی ساده تماس با اشعه ایکس اتفاق می افتد. کودکان خرد سال و دختر بچه ها به اشعه رادیوکتیو بیشتر حساس هستند.حدود یک نفر از هر 300 تا 390 دختر بچه که در گذشته اسکن سی تی شکم لگن داشه اند به سرطان مبتلا میشوند ، این احتمال در پسر بچه ها تقریبآ نصف است. در کودکان خردسال با سابقه تصویربرداری سی تی احتمال ابتلا به لوسمی بیشتر است. احتمال لوسمی در کودکان زیر پنج سال 9/1 در ده هزار و در کودکان 10 تا 14 سال نیم در ده هزار است.
تخمین زده شده که اگر در تصویر برداری با کاستن 25% از سطح حداکثر اشعه بعمل آید احتمال بروز سرطان 43% کم میشود. همچنین با کم کردن تصویربرداریهای غیر ضروری و اجتناب از تصویربرداری مکرر دریک روز ، احتمال بروز سرطانها را در اینده کودکان کم میکند.

این نوشته در تخصصی, عمومی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نُه − = 1

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>