دارو (دارونمای) جدید ام اس

محض اطلاع از کم و کیف ماده کمتر شناخته شده گیاهی که به جهت تبلیغ در رسانه ها موج وسیع امید و کنجکاوی در بیماران ایجاد نموده، عین اطلاعیه ارائه دهندگان داروی گیاهی را از سایت شان در زیر آورده ام. بطوریکه نوشته شده ترکیب و نحوه اثر دارو نامشخص است و در معالجه روی تغذیه بیمار با خاصیت گرمی (که از نظر علمی مفهوم آن شناخته نشده) تاکید کرده اند، همچنین تجویز داروی شان را به همراه درمان تزریقی اینترفرون تجربه نموده اند و تا آنجا که من اطلاع دارم تجربه درمانی شان تحت نظر متخصص مغز و اعصاب معتبر بعمل نیامده است.
تولید کننده و مدعی معالجه ام اس در سایت خودشان راجع به داروی جدید مطلب زیر را نوشته اند:
اطلاعیه در باره مکمل گیاهی ام اس نوت .
با توجه اخبار متعدد مندرج در سایتهای خبری در باره مکمل گیاهی ام اس نوت بدینوسیله اعلام می نماید که مکمل مورد مطالعه، درمان قطعی بیماری ام اس نبوده و به عنوان مکمل، مورد بررسی قرار گرفته است و اثرات بهبودی نسبی در بیماران مشاهده گردیده است. در ارتباط با طرح تحقیقاتی به عمل آمده اطلاعات ذیل را به استحضار عزیزان می رساند:

طرح تحقیقاتی مربوطه با عنوان «بررسی تاثیر مکمل روغنی گیاهی خوراکی همراه با توصیه رژیم غذایی با طبیعت گرم بر علائم بالینی و فاکتورهای التهابی در بیماران مولتیپل اسکلروزیس» در مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی تبریز بعد طی مراحل مختلف داوری، بررسی و ثبت در مرکز کارآزماییهای بالینی ایران در سال ۱۳۸۹ تصویب و طی یک و نیم سال به مرحله اجرا درآمد. از ۱۰۰ بیمار ام اس وارد شده با فرم بالینی عود و بهبود یابنده با شدت بیماری (EDSS ) 6 و پایین تر، ۶۵ نفر دوره درمانی ۶ ماهه را به اتمام رساندند و بقیه، اغلب به علت حالت روغنی این مکمل و عدم تحمل آن شرکت در مطالعه را ادامه ندادند. در گروهی که مکمل روغنی دریافت نمودند و رژیم غذایی با طبیعت گرم را رعایت کردند بهبودی قابل توجهی در علائم ملاحظه گردید و بطور متوسط شدت بیماری یک درجه پائین آمد و در گروه دریافت کننده مکمل بدون رعایت رژیم اثر بهبودی کمتر بود. فاکتورهای التهابی نیز بطور متناسب تغییر یافت.

دو باره یادآوری می کند که در این مطالعه، درمان فوق به عنوان مکمل و در کنار سایر داروهای معمول مثل اینترفرونها بکار رفته بود و تغییرات احتمالی در داروهای معمول، زیر نظر متخصصین امکان پذیر بوده است.

با توجه به محدودیت تعداد بیماران مورد مطالعه و مدت محدود دریافت مکمل گیاهی مذکور، بررسی ابعاد بیشتر موضوع نیازمند مطالعات تکمیلی است. دسترسی به درمان گیاهی مکمل فوق بعد از اخذ تاییدهای لازم و صدور مجوزهای مربوطه از طریق مراجع ذیصلاح میسر خواهد بود و دریافت آن با نظر پزشکان متخصص مغز و اعصاب انجام خواهد شد و هرگونه تغییر در رژیم دارویی معمول بیماران (مثل اینترفرونها) با نظر پزشک معالج مربوطه ممکن خواهد بود.

از عزیزان تقاضا می شود از تماسهای مکرر با این مرکز(nsrc.tbzmed.ac.ir) اجتناب نمایند

این نوشته در تخصصی, عمومی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

223 Responses to دارو (دارونمای) جدید ام اس

 1. مهسا نقیه می‌گوید:

  با عرض سلام و احترام
  آقای دکتر در حال حاضر برای انجام طرح پژوهشی خود به تعداد ۲۵ بیمار ام اس نیاز دارم.
  در این طرح از روش های نوین بیوفیدبک درمانی برای توانبخشی حرکتی و گرفتن سیگنال emg سطحی در حین انجام یک بازی رایانه ای بیماری فرد تشخیص داده می شود.
  شما در این زمینه میتوانید به اینجانب کمک کنید
  میتوانم با شما در تهران جلسه ای داشته باشم و طرح پژوهشی که مورد تایید تعدادی از اساتید دانشگاه است را بیش تر توضیح بدهم و شما در زمینه معرفی بیماران میتوانیید در انجام این طرح پژوهشی اینجانب را یاری رسانید؟
  با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   من محل کارم در تبریز است. در طبابت خصوصی کمتر فرصت برای تحقیق وجود دارد از مراکز دانشگاهی بایستی کمک بگیرید.

 2. مهسا نقیه می‌گوید:

  عذرخواهی میکنم ۱۵ بیمار مبتلا به اسکلروز چند گانه جهت انجام این پژوهش نیاز است.

 3. مریم می‌گوید:

  با سلام من سه سال تشخیص ام اس داده شدم البته شک زیادی هم به لوپوس داشتن اما کمیسیون پزشکی لپوس رد کرد سه سال سینووکس استفاده کردن چند وقتیه پس تصویر مدت زیادی روی جشمم می مونه وقتی نور به چشمم می تابه مدت زیادی اون منطقه روشن میمونه دکتر ازمایش انتی ان ام او دادن و ام ار ای جدید اما ازمایشگاه اشتباهی ازمایش nmda رو انجام داد که مثبت بود جواب ام ار ای هم normal lordotic curvature of the cervical spine is seen. A high signal intensity lesion in the cervial cord is noted with no enhancement which can be due demyelinating lesion.the posterior elements appear d با این اوصاف ایا من دویک هستم اصلا این ازمایش nmdaکه بالا هست یعنی چی ایا mnd یاals ندارم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در اسکن مغز پلاک چندان دیده نشده بهتر است تست NMO مجدد بعمل اید علائم سیر بیماری در تایید بیماری مشخص دیگری نیست.

 4. ج می‌گوید:

  با سلام وخسته نباشین خدمت شما آقای دکتر سیفی خانم بنده در نوروز 95 به علت تاری دید در چشم چپ تشخیص بیماری سی آی اس داده شدن بعد از حدود 7 ماه در کنترل دوره ای نتیجه ام ای آر بهبودی قابل توجه نوشته شده بود و پزشک متخصص تایید کردن وضعیت خوبه اما متاسفانه از دوروز پیش بی حسی خفیف در حد ده درصددر روی پاش هست موقتی به صورت هم رفته که صورتش الان خوب شده و فقط در پآ هست فعلا خواهشن راهنمایی بفرمایین که این میتونه نشونه فعال شدن پلاک و حمله جدید باشه؟و آیا نیازی به مراجعه حضوری و درمآن با کورتون یا دارو دیگر هست راهنمایی بفرمایین خواهشن با تشکر از زحمات شما

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است در معاینه بالینی مشخص بشود که اختلال حس پیش آمده از نوع عارضه مغزی نخاعی است یا محیطی و یا تلقینی، اگر بعلت عارضه مرکزی باشد ممکن است ارزیابی با ام آر آی و درمان پالس لازم باشد.

 5. فاطمه می‌گوید:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من این دارو که مکمل هست را از کجا میتونم تهیه کنم ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


5 + یک =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>