سندرم قسمت انتهای نخاع (کونوس مدولاریس)

ناحیه انتهایی نخاع کونوس مدولاریس (Conus Medularis) نامیده می شود که در ناحیه مهره های T12 و L1 قرار دارد. ضایعات این ناحیه ترکیبی از علائم نورون محرکه فوقانی و تحتانی با اختلال عملکرد مثانه و اسفنکتر آنال و فلج شل پاها مربوط به ریشه های ساکرال را پدید می آورد. در ضایعات این ناحیه برخلاف آسیب ریشه های عصبی لومبوساکرال (دم اسبی)، علائم اختلال حس و حرکت، قرینه است و اختلال حس ناحیه پرینه (نشیمن) در این سندرم وجود ندارد همچنین رفلکس های زانو از بین نمی رود.

ضایعات تروماتیک فقرات و نخاع موجب بروز علائم حاد عصبی ناحیه انتهایی نخاع می گردد. در مواردیکه سیر پیشرفت علائم تدریجی باشد امکان دارد عواملی مانند تومورها و ندرتا ضایعات دمیلینیزاسیون مطرح میگردد.

3 مورد جالب از این سندرم به شرح زیر مشاهده شده است:

1.  خانم 26 ساله ای با سابقه 6 سال بررسی برای نازایی که علت خاصی برای نازایی اش پیدا نشده بود با سابقه احتباس ادرار گذرا مراجعه نموده بود.  ناراحتی بیماراز 3 سال قبل شروع شده بود بطوری که این احتباس هر بار 2-3 هفته طول می کشیده. این بیمار در 3 دوره رتانسیون ادراری هر بار مجبور به تخلیه ادرار با کاتاتر می شده است. در معاینه اختلال حرکت و تعادل، تغییرات در حس ها و رفلکس های وتری وجود نداشت و نیز عملکرد اسفنکتر مقعد طبیعی بود. از طرفی MRI مغز و نخاع در دو دوره بررسی، یکی در شروع بیماری (3 سال قبل) و بار دوم یکسال قبل از مراجعه طبیعی بوده است. در EMG کاهش تونوس مثانه مشخص شده بود. اسکن سی تی پلویس طبیعی بوده و در سونوگرافی رزیجوی ادرار 100 تا 200 سی سی مشخص شده بود. اما در آخرین بررسی MRI بعلت بروز علائم مغزی نخاعی، ضایعات دمیلینیزاسیون منتشر در مغز و نخاع گردن، و ناحیه کونوس مدولاریس مشاهده شده بود. در این مورد علائم شروع بیماری MS در ناحیه انتهای نخاع، 3 سال قبل از شروع سایر علائم این بیماری پدید آمده بود.

2.  مرد 24 ساله با سابقه ناتوانی جنسی از 4 ماه قبل بصورت نبود نعوظ و مشکل دفع ادرار مراجعه نموده بود. وی از 6 سال قبل بدنبال تشخیص بیماری MS تحت درمان اینترفرون بود. در معاینه علائم دیسستزی خفیف دستها، تشدید رفلکس های وتری در پاها، اختلال دفع ادرار بصورت اشکال در شروع دفع، دفع مقطع و باقیمانده ادرار 60 تا 100 سی سی و نبود رفلکس جلدی شکم و کرماستر وجود داشت. در EMG افزایش تون عضله دترسور و کمی قدرت انقباض مثانه گزارش شده بود. در آخرین MRI بعمل آمده با تزریق، کانون هیپواینتنس در ناحیه کونوس نخاع بهمراه ضایعات متعدد مغز و نخاع گردن مشخص شده بود.

3.  خانم 38 ساله ای با سابقه سیر پیشرونده اختلال حس و حرکت در پاها بطور قرینه و عدم کنترل ادرار و مدفوع از 9 ماه قبل مراجعه نموده بود. در معاینه کاهش حس در محدوده S1 و L5 پاها، فوت دراپ دوطرفه، نبود رفلکس آشیل دوطرفه، شلی اسفنکتر مقعد و باقیمانده ادرار در مثانه بعد از دفع در حدود 100 سی سی داشت. MRI مغز و نخاع و کمر بار اول و دوم، 9 و 5 ماه قبل از مراجعه طبیعی بود. MRI بار سوم با تزریق، وجود ضایعه فضاگیر اینترمدولر 2×4 سانتی متر در ناحیه خلفی کونوس را نشان داد.آسیب شناسی بعد از جراحی، ضایعه کیست اپی درموئید را مشخص نمود.

این نوشته در تخصصی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

6 Responses to سندرم قسمت انتهای نخاع (کونوس مدولاریس)

 1. کیوان می‌گوید:

  پرسش در مورد در دفع بی اختیار……..

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تولید طبیعی گاز روده در 24 بطور طبیعی بیش از یک لیتر است و دفع آن موضوع طبیعی است، در افراد دچار روده تحریک پذیر و اختلال جذب میزان دفع زیاد است. ولی احساس دفع زیادی اغلب یک احساس غیر واقعی و مربوط به وسواس فکری است.

 2. موراشین می‌گوید:

  سلام . همسر من 43 سالشونه و حدود یک سال و نیم پیش دچار مشکل دفع ادرار ( سخت و قطره ای و کامل نبودن دفع ) شدن و همینطور اختلال نعوظ ( نعوظ ناقص و کوتاه از بعد زمانی ) و در MRI که سه سال پیش انجام دادن فشار روی عصب ال 5 براشون تشخیص داده شده بود. الان هم ایشون دچار درد شدید و مداوم در ساق پا هستن. با توجه به اینکه متخصص اورولوژی بزرگی پروستات ایشون رو با توجه به سنشون خیلی خیلی کم و نرمال تشخیص دادن ( الان 26 سی سی هست پروستاتشون ) آیا احتمال داره که مشکل دفع ادرار و اختلال نعوظ ایشون به خاطر دیسک کمرشون باشه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر فشار به ریشه های عصبی کمری و ساکرال در حدی باشد که موجب اختلال عملکرد ادراری تناسلی شود حتمآ با سایر علائم اختلال حسی و حرکتی و رفلکسی در معاینه مشخص میشود.

 3. عادل بابایی می‌گوید:

  سلام جناب آقای دکتر
  بنده به دلیل عدم مراجعه به موقع برای جراحی دیسک کمر دچار سندروم دم اسب شدم و هم اکنون قادر به کنترل و دفع ادرار و مدفوع خود نیستم و برای ادرار از سوند و برای مدفوع تنقیه میکنم
  یعنی با استفاده از شلنگ آب روی توالت فرنگی و فشار آب آن را تخلیه میکنم و مدفوع هم به شکل گوله گوله مثل گردو تخلیه میشود آنهم به سختی آیا این کار آسیبی به مقعد نمی رساند همیشه احساس باد در روده دارم و این مسئله آنقدر دردناک است که به خود روی زمین میپیچم چون نمی توانم براحتی باد شکم را تخلیه کنم
  خواستم از حضرتعالی بپرسم آیا راه درمانی سریعتری برای من وجود دارد؟
  چون بعد از مراجعه ب سه متخصص مغز و اعصاب همگی بر این موضوع اتفاق نظر دارند که فقط زمان حلال این مشکل میباشد هو اکنون حدود سه ماه از جراحی دیسک کمر بنده گذشته و تاکنون بهبودی حاصل نشده است.
  خواهشمندم در این زمینه راهنمایی بفرمائید .
  ام آر آی قبل و بعد از عمل با و بدون تزریق هم موجود میباشد.
  ام آر آی بعد از عمل به صورت دیجیتال هم موجود است در صورت لزوم میفرستم براتون . ممنون. عادل بابایی از رامسر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در صورت تنقیه طولانی مدت این روش عادت میشود، بهتر است ابتدا توسط متخصص گوارش از نظر کارکرد روده و کنترل یبوست ارزیابی بعمل آید آخرین راهکار عادت به تنقیه است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


1 × = یک

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>