علل مولتیپل اسکلروز

بررسی های چند میلیتی بیماران ام اس (مولتیپل اسکلروز) در کشورهای مختلف و مطالعه شواهد شیوع و سیر ببماری در سالهای اخیر شتاب بیشتری گرفته و شواهد مطمئن جدید از تحقیقات بدست آمده است.در این زمینه دو عامل ییشتر تایید شده است.
1- رابطه ابتلا به بیماری مونونکلئوز عفونی شدید در طفولیت و ابتلا بیماری ام اس در سالهای بعدی مسلم شده است. هر چه عیار آنتی بادی منونوکلوز در خون نوجوانان بالا باشد شانس ابتلاءشان به ام اس بیشتر میشود. تا پیدایش واکسن برای پیشگیری مونونکئوز، مثل سایر بیماریهای ویروسی همه گیر دوران مدرسه، مراقبت از کودکان در شرایط اپیدمی بیماری و کمک به سیر بهبودی سریع راه کار حیاتی بنظر میرسد.
2-رایطه کمبود ویتامین D با بروز بیماری ام اس مسلم شده است. ویتامین D ماده موثر در ساختار ژن ها و سیسثم ایمنی بدن است. افرادیکه دوران جنینی شان در فصل زمستان بوده و مادرشان در دوران بارداری از تماس نور خورشید محروم بوده اند بیشتر به ام اس مبتلا میشوند. افرا مقیم کشورهای اسکاندیناوی که کمتر نور آفتاب میبینند به ام اس بیشتر مبتلا میشوند.در کشور ما علت شیوع بیشتر ام اس در دختران و خانمها محرومیت شان از تماس آفتاب است. استفاده از کرمهای ضد آفتاب حداقل تماس نور خورشد را هم به دستها و صورت مانع میشود. وظیفه والدین و مربیان مدارس و مقامات یهداشتی است که به حیاتی بودن تماس مستقیم نور خورشید با پوست کودکان و نوجوانان با سلامتی پی برده و شرایط برخورداری از نعمت رایگان طبیعت در اختیار فرزندان شان بگذارنذ . هر قدر هم تغذیه شخص سالم وکامل باشد نمیتواند در محرومیت از تماس مستقیم آفتاب وبتامین د ضروری را تامین بکند.

این نوشته در تخصصی, عمومی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شش × = 24

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>