میگرن (Migraine)،تنوع بیماری و درمان در افراد مختلف

سردرد میگرن و علائم همراه آن در هر فرد از نظر شدت و تکرار فرق می کند. بنابراین روش درمان نیز نسبت به هر فرد و شرایط بیماری بایستی انتخاب شود.

چنانکه میگرن با فواصل بیش از هر 2-3 هفته یکبار عود نداشته و سردرد کمتر از یک روز طول بکشد درمان همه روزه تجویز نمی شود. پیشگیری حملات با کنترل عوامل برانگیزنده مانند خستگی، بیخوابی، عصبانیت و تغذیه بعمل می آید و برای سردرد گاه و بیگاه مصرف داروهای ضد درد کم عارضه از قبیل استامینوفن 500 تا 1000 میلی گرم یا پروفن 400 تا 800 میلی گرم به تنهایی و یا در صورت ضرورت با تزریق متوکلوپرومید برای مواقع استفراغ و استثنائا تزریق دگزامتازون کفایت می کند. ندرتا داروهای اختصاصی کنترل میگرن از نوع تریپتان ها بکار گرفته می شود.

در زیر به مواردی از بیماری و درمان مناسب آن، اشاره می شود:

 • درکودکان 4 تا 7 ساله ای که رفتار پر تحرک دارند و از کم اشتهایی، کم خوابی، عصبانیت، و حملات میگرن با سرگیجه ، تهوع ، تاری دید و سردرد بیش از 3 تا 4 بار در ماه رنج می برند، درمان مناسب، معمولا سیپروهپتادین نصف قرص (2 میلی گرم) شب قبل از خواب بمدت 3-4 هفته، میگرن و دیگر علائم فوق را کنترل می کند.
 • در افراد جوان با چاقی ، کمی فشار خون ، میگرن مزمن و شدید با عودهای به فواصل چند روز، درمان مناسب با توپیرامات 25 میلی گرم یک بار شب، و ندرتا دوبار در روز، انتخاب مناسبی است. در افراد با میوپی شدید احتمال عارضه گلوکوم حاد با مصرف این دارو وجود دارد. در بعضی از بیماران در شروع درمان، درد و گزگز گذرا در دستها و پاها در هفته اول و دوم شروع درمان مشاهده می شود.
 • در افراد جوان و میانسال با میگرن شدید و با تحریک پذیری عصبی و کم خوابی، درمان با توپیرامات 25 میلی گرم صبح و آمی تریپ تیلین 10 میلی گرم شب موثر است.
 • در افراد میانسال با فشار خون بالا بدون سابقه آسم و افسردگی، درمان را می توان با پروپرانولول 10 میلی گرم 3 بار در روز شروع، و به 20 تا 40 میلی گرم 3 بار در روز رساند.
 • در افراد جوان میانسال با میگرن، بخصوص از نوع کلاستر و بدون اختلال هدایتی قلب (ECG طبیعی) درمان با وراپامیل 40 میلی گرم 3 بار در روز ،به تنهایی یا بهمراه توپیرامات و یا آمی تریپ تیلین مناسب است.
 • در موارد سردرد میگرن مقاوم با خلق پایین در افراد جوان و میانسال، بدون مشکل دفع ادرار، و گلوکوم شروع درمان با مقادیر کم نورتریپ تیلین (10 میلی گرم 3 بار در روز و افزودن به 25 میلی گرم 3 بار در روز)، به تنهایی و یا به همراه پروپرانولول مناسب است. باید توجه داشت چنانکه نورتریپ تیلین با توپیرامات توام تجویز شود احتمال بروز گلوکوم زیاد است.
 • در موارد میگرن مقاوم در افراد با شخصیت های وسواسی و فوبیک و هیستریک درمان با هر یک از داروهای فوق بهمراه داروهای SSRI (مانند فلوکسیتین و سیتالوپرام) موثر واقع می شود.
 • درمان میگرن با والپروات در خانم ها بلحاظ عوارض ریزش مو و بروز کیست تخمدان در بلند مدت مناسب نیست ولی در مردها در مواردی با دوز 500 میلی گرم یک بار در شب موثر است.
 • در مواردی که بیمارنگران ضایعه مغزی است، انجام .C.T اسکن مغز و رفع نگرانی بیمار به معالجه کمک می کند.
 • در دوران حاملگی، میگرن معمولا فروکش می کند ولی در مواردی که نیاز به تجویز دارو باشد توپیرامات با مقادیر ذکر شده کم ضررترین درمان است.
 • در هر بیمار با سردرد میگرنی رعایت 4 اصل زیر توصیه می شود:

1.  وجود نظم در زندگی:رعایت اوقات منظم خواب و غذا و فعالیت.

2.  داشتن آرامش خاطر: دوری از استرس ها و عصبانیت و نگرانی.

3.  تغذیه مناسب: مصرف بیشتر مواد گیاهی و مصرف کمتر غذاهای پر چرب و تند و کنسرو شده (مانند پنیر کهنه و ترشی).

4.  داشتن فعالیت ورزشی حداقل سه بار در هفته در حد سنگین و قابل تحمل.

این نوشته در تخصصی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ شش = 15

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>