انتخاب درمان در بیماری M.S

اخیرا راهکار درمان بیماری M.S درچند مرکز تحقیقاتی از جمله سوئد و استرالیا مورد ارزیابی قرار گرفته و به نکات عمده و عملی زیر در درمان بیماری M.S تاکید شده است :

1- درمان بایستی نوعی انتخاب شود که برای بیمار قابل قبول باشد تا پایبندی بیماررا به ادامه درمان طولانی مدت تامین بکند.
2- در موارد شروع حاد بیماری و یا عود حاد ، تزریق متیل پریدنیزولون وریدی یک گرم در روز به مدت حدود پنج روز توصیه شده است.
3- هنوز بهترین درمان برای کنترل سندرم منفرد عصبی (CIS) و برای کنترل حملات عود در اثر بیماران M.S تزریق اینترفرون یکبار در هفته (interferon beta 1a) مثل آوونکس و سینووکس شناخته شده است.
4- در مواردیکه عود حملات مکرر بوده و عوارض عصبی با تزریق یک بار در هفته کنترل نشود، تزریق اینترفرون با دوز بالا( interferon beta 1 b)مثل ربیف سه بار در هفته و یا یک روز در میان مثل بتافرون ومشابه هایشان توصیه می شود.
5- کوپاکسون یا کوپامر (گلاتیرامر آستات) از راه غیر از اینترفرون ها با اثر ترمیمی بر روی میلین مراکز عصبی به طور انفرادی یا به همراه سایر داروها مصرف می شود. مشکل این دارو تزریق همه روزه آن و قیمت بالای دارو و اثر بخشی کم آن است ، لذا توسط FDA (سازمان مدیریت دارو در آمریکا) تایید نشده است.
6- در موارد شدید که بیماری به درمان با اینترفرون پاسخ نمی دهد و سیر بیماری به معلولیت منتهی می شود تزریق ناتالیزوماب (Taysabri) با قبول عارضه نادر آنسفالیت ویروسی وخیم توصیه شده است این دارو یک ترکیب انتی بادی مونوکلونال است که از چسبندگی اینتگرن آلفا 4 به رسپتورها ممانعت میکند.
7- برای مواردیکه تزریق درمانهای فوق به هر دلیل امکان نداشته و یا موثر نباشند شروع درمان و یا تغییر داروها به قرص خوراکی فینگولیمود (Gilenya)توصیه می شود. این درمان نیز خالی از عارضه نیست. عوارض شبکیه ، ریوی و قلبی دارد، برای بیماران قلبی تجویز نمبشود، شروع درمان به لحاظ بروز خطر کاهش ضربان قلب تحت نظر چند ساعته انجام میگیرد. به لاظ کاهش لنفوسیتها احتمال ابتلای بیماران به بیماریهای ویروسی زیادتر میشود. این دارو از طریق تغییر گیرنده های اسفنگوزین 1 فسفات غشاء سلولی و کم کردن فعالیت لنفوسیتها و تعدادآنها اثرش را اعمال میکنند.

این نوشته در تخصصی, عمومی ارسال و , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

121 Responses to انتخاب درمان در بیماری M.S

 1. ضیایی می‌گوید:

  ببخشید امپول کورتون دگزا بوده.

 2. ضیایی می‌گوید:

  ببخشید که پیامهام تکرار شده متوجه ارسالشون نشدم.

 3. سمیرا شهرابی می‌گوید:

  با سلام آیا مصرف گلاتیرامر استات باعث چاقی میشود؟

 4. ستاره می‌گوید:

  با سلام
  آقای دکتر چند ماه قبل دچار گزگز در دست ها و پاهایم شده بودم که حدود چند ثانیه طول می کشید ولی متناوب نبود که با مراجعه به متخص داخلی و مصرف ویتامین بهتر شده بود ولی فکر ام اس از آن وقت رهایم نمی کند دو روز است که قسمتی از پای چپم دچار گزگز شده که چند ثانیه طول می کشد ولی متناوب است که با مطالعه سایت ها و مطالب ام اس بدتر می شود ولی هنگام خواب کاملا درست شده و مشکلی ندارم از یک ساعت قبل هم دست چپم دچار حالتی شبیه گزگز شده به نظرتون میتونه از ام اس باشه یا از اظطراب و ترس دچار چنین حالتی میشم؟و اینکه مراجعه به مطبتون وقت قبلی لازم هست یا نه؟و ساعت مراجعه را بگین ممنوم میشم.
  با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   (اگر در معاینه اعصاب عارضه عضوی دیده نشود ، این نوع علائم حسی متغیر و ناپایدار اغلب نشانه بیماری عضوی نیست و غالبا حاکی از اختلال اضطرابی و ترس از بیماری است. اغلب درمان موارد روان تنی و وسواس خود بیمار انگاری خیلی مشکل تر از درمان بیماری عضوی است، کنترل این مسئله چالش زمان بر روان پزشکی است.)
   اگر ساکن تبریز هستید میتوانید با شماره 04135550442 تماس بگیرید

 5. پرواز می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  من دختری 27 ساله هستم. خواهرم سال گذشته بیماری cisشان تشخیص داده شد.
  من چند ماه پیش بعد از تنش عصبی شدید، احساس خستگی و ضعف در دست و پای راستم داشتم که دکتر مغزو اعصاب گفتند تلقین یا چیزی شبیه این است و چند ماه دیگر برای ام آر آی اقدام کن. آلان دوباره بعد از تنش عصبی و استرس همان علایم را دارم . خیلی نگرانم آیا به بیماری خواهرم دچار شده ام؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در معاینه اعصاب علائم مشخص عارضه عصبی دیده نشود و اسکن طبیعی باشد احتمال ترس از بیماری و تلقین علائم مطرح میشود.

 6. الهام می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  من از سال 87 دچار تاری دید شدم که خود به خود خوب شد. دقیقا یک سال بعد سال 88 احساس ضعف در دست و پای چپم کردم که با MRI تشخیص ام اس داده شد و از اردیبهشت 89 تا اردیبهشت 95 ، هفته ای یک بار سینووکس تزریق میکردم که هیچ مشکل و حمله ای نداشتم. اواخر سال 94 رفتم کلینیک ام اس بیمارستان سینا، دکتر ام آر آی نوشت، جواب ام آر آی را دید گفت تو مغزت پلاک نداری خیلی کمه، به سختی میشه پلاک پیدا کرد، اما تو نخاعت زیاده، آزمایش NMO نوشت که منفی بود. گفت سینووکس خیلی خوب کنترل کرده اما من نگرانیم از پلاک های نخاعت هست با اینکه EDSS=1 هست. دکتر خیلی خیلی مردد بود برای تغییر دارو اما میگفت سینووکس ضعیفه، داروی قویتر استفاده کنی بهتره به خاطر پلاک های نخاعت. این شد که دارومو به سینومر تغییر دادم و 6 ماه بعد از تزریق سینومر، ام آر آی نوشت برام.
  جواب ام آر ای قبل از تغییر دارو که تقریبا 6 سال روند ثابتی و بدون تغییری داشت:
  with respect to patient ‘s history there are a few periventricular and pericallosal hyperintersitis in both centrum semiovale. there is typical steriation of corpus callosum. infratentoral involvement is present in lower medulla.
  survey of cervical cord especially in STIR sequence represent high signal area at entire cord.
  In the corresponding post contrast images which was obtained
  after 7 minutes delayed represent no abnormal enhancement in the cervical cord.
  A few faint periventricular enhancement are present especially in right deep temporal lobe suggesting activated plagues.
  MRI findings are compatible with revised Mc Donald’s 2010 criteria for suggestion of ”dissemination in space and time” in demyelinating disease.
  Gliosis or atropy is not seen.
  However, mass effect is not seen. Sella and CP angle appear normal.
  Cervical vertebral bodied, posterior elements and paravertebral soft tissue are normal.

  و جواب MRI جدید که 6 ماه بعد از تزریق سینومر گرفتم:
  with respect to patient ‘s history there are a several periventricular and pericallosal hyperintersitis in both centrum semiovale. there is typical involvement of corpus callosum and both temporal lobe white matter. infratentoral involvement is not seen.
  survey of cervical cord especially in STIR sequence represent high signal area at entire cord.
  In the corresponding post contrast images which was obtained
  after 7 minutes delayed represent faint abnormally enhanced plague in the left frontoparietal lobe periventricular white matter.
  MRI findings are compatible with revised Mc Donald’s 2010 criteria for suggestion of ”dissemination in space and time” in demyelinating disease.
  Gliosis or atropy is not seen.
  However, mass effect is not seen. Sella and CP angle appear normal.
  Cervical vertebral bodied, posterior elements and paravertebral soft tissue are normal.

  با توجه به نتیجه دو ام آر آی به نظر میرسد تعدادی پلاک در مغز اضافه شده اما inferatentorial involvement مشاهده نشده و پلاک های نخاع هم همچنان زیاد است. حالا با این شرایط، سوالم اینه که آیا همون سینووکس با این که مقدارش کم بود اثر بخش تر نبوده؟ و اینکه آیا میتونم دوباره به سینووکس تغییر دارو بدم، به اندازه قبل اثربخش خواهد بود؟
  دکتر، خواهش میکنم جوابم رو شفاف بدین، خیلی فکرم رو مشغول کرده، کلا تمرکزم رو بهم زده این قضیه، خیلی بهش فکر میکنم که آیا تغییر دارو درست بوده و آیا میشه برگشت به داروی قبل؟
  ببخشید دکتر خیلی وقتتون رو گرفتم. از وقتی که میگذارید، سپاسگزارم.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   نظر به اینکه در طول درمان با سینوکس و سپس با سینومر در هر دو ام آر آی کنترل فعالیت بیماری خوب کنترل نشده بنظرم بهتر است به درمان خوراکی برحسب تحمل دارو و امکان کنترل بالینی با نظر پزشک معالج درمان انتخاب شود.

 7. سارا می‌گوید:

  سلام آقا دکتر
  من دو ساله ام اس دارم و دارم سینووکس مصرف میکنم، حمله هم نداشتم، البته میخوام با پزشکم هم مشورت کنم، منتها میخواستم بدونم نمیشه دو هفته یکبار بزن؟اصلا بیماری هست که اینطوری تزریق کنه؟

 8. هستی می‌گوید:

  سلام.. طبق ازمایشات من إم إس ندارم ولی طبق نظر پزشک متخصص محتمل این بیماری هستم.. چون پلاکهایی تو سرم دیده شده.. اول رسیژن تزریق شدم، ولی مشکلات گذشته مثل گز گز پا ، و ناتوان شدن تو راه رفتن داشتم، رسیژن شد کوپامر.. دو سری ک کوپامر تزریق شدم برام سینومر نوشت و مجدد کوپامر.‌ سینومر با کوپامر متفاوت نیستن؟

 9. فاطیما می‌گوید:

  سلام اقای دکتر من 3سالی میشه ک ام اس دارم،جدیدن ام ار ای ک دادم دکتر خودم گفت خوب داره کنترل میشه ولی با دیدن گزارش دکتر ام ار ای امپولمو از سینووکس به ربیف تغییر داد میخواستم ببینم یعنی حادتر شده بیماریم؟چقدر پیش رفته که امپولام تغییر کرده؟

 10. نیلو می‌گوید:

  سلام، ببخشید که باز مزاحمتون میشم داروی کوپامر من تا برسم خونه حدود دو ساعتی بیرون از یخچال بوذ(هوا حدودا 15 درجه بود) به نظرتون خراب شده و نباید استفاده کنم؟

  باتشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 × شش =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>