تومور هیپوفیز

یکی از مواردی که علائم مستقیم نورولوژیک ایجاد نمی کند و به کرات دیر تشخیص داده می شود تومور هیپوفیز در سنین مختلف است. علائمی از قبیل سردرد مزمن خفیف (بدون علامت عینی)، سستی و کاهش میل جنسی، تاری دید بدون اختلال میدان بینایی و ته چشم…را تظاهر میکند.

یک نمونه از این مورد به شرح زیر است:

مردی 83 ساله با سابقه فشار خون خفیف و آرتروز منتشر که در چند سال گذشته با مقادیر کم دارو کنترل شده و از سلامتی خوبی برخوردار بود با شکایت از سرگیجه و اختلال تعادل خفیف در یک سال گذشته مراجعه کرده بود. در معاینه علائمی حاکی از اختلال اعصاب کرانیال، پیرامیدال، مخچه ای و اعصاب محیطی وجود نداشت. مختصر محدودیت میدان بینایی را به علت کاتاراکت می شد تصور کرد، با توجه به آرتروز گردن، کمر و زانوها عدم تعادل جزئی قابل اغماض بود. به علت تداوم سرگیجه و اختلال تعادل سوبژکتیو اسکن CT به عمل آمد، آدنوم پیتوئیتر به اندازه 6 × 5.5 میلیمتر مشاهده شد. در بررسی بیشتر تغییرات هورمونی مربوط به هیپوفیز وجود نداشت. پریمتری مختصر محدودیت میدان بینایی را در طرف چپ نشان داد. پایش سیر بالینی با توجه به سن بیمار در نظر گرفته شد.

این نوشته در تخصصی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

4 Responses to تومور هیپوفیز

 1. الهه می‌گوید:

  سلام آقای دکتر بنده یه سوال داشتم متخصصا به من گفتن امنوره اولیه هیپوتالاموسی دارم و میزان fsh 2.5 و lh 4.9 و پرولاکتین 27 هورمونای تیرویید هم نرمال هست برخی متخصصا هم میگن این میزان نرمال هست خوب من نمیدونم علت این مشکلم چی هست؟؟؟سوال دیگه من اینه من قدم 175 هست نگرانی شدید از تومور هیپوفیز و هورمون رشد دارم اما هیچ کدوم برام ام ار ای ننوشتن و اما در کل ام ار ای سر چندین بار بخاطر سینوسام گرفتم و سینوزیت اسفنویید دارم ممکنه همین عفونت گهگاه اسفنویید باعث مشکل کمبود هورمونای من باشه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   یک بار ام آر آی امکان تومور هیپوفیز را رد میکند. سینوزیت موجب نارسائی هورمونی نمیشود. با بررسی نتایج آزمایشها و معاینه، متخصص غدد داخلی نسبت به تامین کمبود هورمونی اقدام میکنند.

 2. شادي درگاهي می‌گوید:

  سلام
  اقاي دكتر ميكرو ادنوم هيپوفيز باعث چه علايمي در بدن ميشه؟
  من به دليل بالا بودن پرو لاكتين ام ار اي انجام دادم و متوجه شدم كه ميكرو ادنوم دارم.
  و يك سري مشكلات در بدنم دارم ميخوام بدونم كه به خاطر ميكرو ادنوم هست يا خير

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ نُه = 16

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>