توقف سیر بیماری در مالتیپل اسکلروز

مالتیپل اسکلروز (ام.اس) به عنوان یک بیماری مزمن وپیشرونده التهابی مراکز عصبی شناخته شده است. تنوع در سیر بیماری آن از شکل خفیف و بدون عارضه تا وخیم و علیل کننده متغیر است. در اکثر موارد حملات بیماری در سالهای اول، معمولاً عارضه کمی به جا می گذارد ولی با گذشت چندین سال و اضافه شدن عوارض با باقیمانده از حملات قبلی ناتوانی بیمار در حرکت و تعادل و کارآیی ذهنی بیشتر میگردد.
مواردی از بیماری هم که کمتر در کتب ومقالات بدان اشاره شده، توقف یا پسرفت سیر پیشرونده بیماری است تا حدی که بیماران میتوانند سالیان متمادی با عوارض باقیمانده از حملات قبلی و با محدودیت کم و بیش در تواناییهایشان به فعالیت و اداره امور خود بپردازند. حتی بعضاً با گذشت زمان نه تنها بیماری شدت پیدا نمیکند بلکه به تدریج توانایی بیمار بهتر هم میگردد.
با بررسی پرونده 435 بیمار که تعداد 387 نفر از آنها سابقه مراجعه بیش از 5 سال داشتند، در 36 نفر با سنین 27 تا 48 سال با وجود عدم مصرف دارو و یا درمان ناقص ام.اس. در 5 تا 10 سال گذشته، سیر متوقف داشتند، بدین معنی که در 16 مورد تغییری در ناتوانی حرکتی آنها مشاهده نشده، در 12 مورد تغییر جزئی (در حد 0.5 درجه در مقیاس EDSS) تشدید وجود داشته و در 8 مورد بهبودی نسبی حرکتی مشاهده شده بود. کلیه این 36 نفر در EDSS زیر 5.5 قرار داشتند لذا قادر به اداره امور روزمره خود بودند. تنها تشدید نسبی در کاهش تواناییهای حافظه و ذهنی در 18 مورد بود. به طوریکه در حفظ مطالب و اسامی، محاسبه، یادآوری مطالب و سرعت پردازش فکری در حد خفیف دچار پسرفت بودند. 8 نفر از این تعداد که عادت به مطالعه داشتند خستگی ذهنی را در مطالعه احساس میکردند.
توقف سیر بیماری در این حد در مقایسه با بیمارانی که تحت درمان بودند، چشمگیر است. چون تعدادی از بیماران ام.اس که در سالهای اول بیماری به طور جدی تحت اختصاصی ام.اس بودند در اکثریت موارد در عرض چند سال تشدید به مراتب بیشتر ازاین گروه نشان دادند. این مشاهدات صرفاً متغیر بودن سیر بیماری را در افراد مختلف مبتلا به ام.اس و مراحل مختلف بیماری نشان میدهد. به این معنی که بیماری در تعدادی از افراد در طول زمان خود به خود سیر متوقف شونده دارد و این موضوع به هیچ عنوان اثرات درمانهای ام.اس را در همه افراد کم اعتبار نشان نمی دهد. احتمالاً چنانچه این گروه از بیماران تحت درمان قرار بگیرند، کارکرد حرکتی و ذهنی خود را به مراتب بهتر حفظ میکنند.
در کل میتوان گفت در تعداد کمی از بیماران سیر پیشرونده بیماری بعد از سالها متوقف میشود و ممکن است بیمار به درمان کمی احتیاج داشته باشد ولی پیشگیری از حملات بیماری و معلولیت با استفاده از درمانهای جدید بویژه در سالهای اول بیماری تاکید میگردد. نکته جالب آنکه مشاهده شده، افرادی که از آرامش خاطر، اعتماد به نفس بالا و حمایتهای همه جانبه از طرف محیط و خانواده و فعالیت جسمی و فکری برخوردارند، سیر بیماری خوش خیم دارند.

این نوشته در تخصصی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

4 Responses to توقف سیر بیماری در مالتیپل اسکلروز

 1. مسعود می‌گوید:

  نکات جالب زیادی داشت – امید داشتن شاید همیشه کارسازترین راهکاراست.

 2. مسعود می‌گوید:

  من فکر می کنم اگه بتونین از نمودار برای نمایش داده ها استفاده کنید ، انتقال مفهوم بهتری داشته باشه، و برای بیان کمیت های نسبی از درصد. پیروز باشید.

 3. كاميار می‌گوید:

  بسم الله النور.سلام.اقاي دكترمن ازشمادرخواستي دارم كه انشاءالله اجابت كنيد.يكي اينكه چراشماازوالدين وياخواهروبرادربيمارنمي پرسيدكه سيگاري هستديانه.منظورم داشتن والدين وبرادروخواهرسيگاري است نه خودبيماري …

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با سلام، مصرف سیگار در تشدید سیر بیماری ام اس مشخص شده است، در خیلی از موارد از جمله آسم و آلرژی هم اثر سوء دود سیگار ( سیگاری غیر مستقیم ) در آینده کودکان مشخص شده است، ولی همه چیز در همه مسائل را نمیتوان عمومیت داد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پنج + 5 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>