بروز MS در دختر 12 ساله مبتلا به ITP با سابقه MS در پدر

دختر 12 ساله با سابقه ایمیون ترمبو سیتوپنی (ITP) عودکننده، در مدت سه سال پنج بار بستری و تحت درمان با دگزامتازون و IVIG قرار گرفته بود. آزمایش های مغزاستخوان و سرولوژی، علت مشخصی از ترمبو سیتوپنی ثانوی نشان نداده بود.

علائم مغزی سندرم دمیلینیزان حاد (ADS) در چهارمین عود پورپورا با اختلال تعادل و نیستاگموس مشاهده شده است. CT اسکن مغز، کاهش دانسیته ماده سفید مغز را نشان داده و در MRI کانون های متعدد تشدید سیگنال در پارا و پری ونتریکولر، کورپوس کالوزوم، براکیوم پونتین و مدولا مشاهده شده است.

سه ماه بعد عود مجدد علائم عصبی مرکزی همراه با ترمبو سیتوپنی به صورت همی پارزی و استفراغ ظاهر شده است. معاینه مجدد علائم مربوط به ADEM را مطرح نکرده و CT اسکن مغز خونریزی مغزی را نشان نداده است.در هر دو مراجعه بیمار با دریافت دگزامتازون و IVIG بهبودی کامل یافته و با دوز نگهدارنده پردنیزولون مرخص گردیده است.

چهار ماه بعد سومین عود علائم عصبی مرکزی بعد از اسپلنکتومی با عود خفیف پورپورا به صورت علائم مغزی افتالموپلژی اینترنوکلئر و عدم تعادل ظاهر شده است. بیمار با دریافت استروئید IV به مدت 5 روز بهبودی نسبی یافته است.

سابقه MS در پدر بیمار

پدر بیمار از سن 49 سالگی به مدت 4 سال، چهار بار علائم مغزی و نخاعی MS را به صورت RRMS نشان داده و تحت درمان اینترفرون می باشد.در این بیمار و دخترش علل دیگر از قبیل واسکولیت، سارکوئیدوز، لوکودیستروفی متاکروماتیک و عفونت های ویروسی و میکروبی مشاهده نشده بود.

نکات جالب توجه در این گزارش

1.  شروع علائم RRMS در سن 12 سالگی

2.  همزمانی علائم MS با عود پورپورا

3.  عودهای مکرر MS با فواصل کم

4.  پاسخ سریع به درمان در هر نوبت

5.  گستردگی علائم MS در MRI با علائم بالینی کم

6.  بروز MS در پدر این کودک در سن بالا قبل از فرزندش

این نوشته در تخصصی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

6 Responses to بروز MS در دختر 12 ساله مبتلا به ITP با سابقه MS در پدر

 1. سارا می‌گوید:

  اللهم اشف کل مریض

 2. راضیه می‌گوید:

  سلام آقای دکتر سیفی..من از مریضای شما هستم نمیتوانم با مطب ارتباط بگیرم چند سوال داشتم.من باتجویز شما آزارام50-ماپروتیلین25-فولیک اسید1میلی گرمی. ب دلیل کم خونی آهن استفاده میکنم و هفته ی یک بار اینترفرون بتا1a استفاده میکنم سه هفته هست سردرد شدید دارم و مچ پام گاهی ورم گاهی ورمش میخوابدمیشود دلیلش یا آیا خطرناک هست وبه مطب بیایم را بگوید ..ممنون

 3. سارا می‌گوید:

  اقای دکتر سیفی سلام من همون کسی هستم که ام اس و سردرد میگرنی دارم که از ۱۹ سالگی دچار شدم در سن ۲۷ سالگی صاحب فرزند دختری شدم از همون دوران نگران انتقال بیماریم هستم در صورتیکه قبل از ازدواجم در مشاوره با دکتر مغز و اعصاب به من گفته شد که دلیل انتقال دیده نشده اما بعدها که دقت کردم خیلیها از یک خانواده دچار هستند ما در خانواده نداشتیم مادرم در سن جوانی تشخیص سکته خفیف مغزی  داشته که در اثر استفاده قرصهای هورمونی بوده من نگران دخترم هستم در ضمن بسیار عصبیم و گاهی نمیتونم ملاحظه بچه رو بکنم راهی برای رفع نگرانی من وجود داره یا نه ؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   شانس وجود ام اس در فرزند بیمار ام اس کمتر از سایر بیماریهای متداول است. با پرورش سالم کودکان و رفع بموقع عوامل مساعد کننده این احتمال خیلی کم میشود. برای کنترل عصبانیت هم راههای متعدد وجود دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− دو = 6

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>