مرد 35 ساله با درد گردن، گرفتگی صدا، و اختلال بلع(ترجمه و خلاصه از مجله نیوانگلندcas18-2012 )

شرح سیر بیماری: بیمار مرد 35 ساله با درد گردن، گرفتگی صدا، و اختلال بلع به اورژانس مراجعه کرده، تا یک هفته قبل از سلامت خوب برخوردار بوده وبا فعالیت شغلی کارگری مشکل نداشت، شروع بیماری بصورت درد حاد طرف راست فک پائین با انتشار به گوش به همراه تاری دو طرفه دید و اختلال تعادل بوده، پس از نیم ساعت این علائم کمتر شده و درد شدید در طرف راست گردن وسر ظاهر شده بود. درمعاینه فشار خون مختصر بالاداشته ، اسکن سی تی مغز و گردن طبیعی بود، دو روز بعد علیرغم مصرف داروهای ضد التهاب گرفتگی صدا و درد و تورم در زبان و مشکل بلع ظاهر شده بود، در معاینه دندانپزشکی عارضه ای یافته نشده بود. در معاینه مجدد اختلال حس و حرکت در اندامها مشاهده نشده بود، دید طبیعی داشت، اختلال تعادل نداشت. در سابقه گذشته اش بعلت بیماری اوسئوژنز ایمپرفکت 35 با ر شکستگیهای جوش خورده داشته، هیچ دارو مصرف نمیکرده و اخیرآ دچار تصادف یا ضربه نبوده، به جهت کار در ساختمان سازی وسایل سنگین حمل مینموده، عادت به سیگار و مواد مخدر و الکل نداشت ، در سابقه فامیلی پدرش نیز زمینه شکستگیهای متعدد اسخوانی داشته است.
در معاینه عصبی طرف راست صورت نسبت به طرف مقابل تعریق کم داشت، در طرف راست در مقایسه با طرف چپ پلک پائین کمی بالاتر قرار گرفته و مردمک مختصر کوچکتر بود. ته چشمها نمای طبیعی داشته، صدا در تکلم کم دو رگه بود ، کام نرم به طرف چپ و بالاکشیده شده بود، زبان در طرف راست متورم بود و موقع درآوردن به راست منحرف میشده و در مقابل فشار به طرف راست ضعیف بود. طرف راست گردن تورم نداشت ولی به تماس و فشار حساس و دردناک بود. صدای سوفل در گردن شنیده نشد، بقیه علائم عصبی در معاینه طبیعی بودند. کلیه آزمایشهای خون و نوار قلب در حد طبیعی بود. اقدام تشخیصی بعمل آمد.
بحث تشخیص:
نکته مهم در برخورد با این گونه موارد عوارض عصبی توجه به محل آناتومی عارضه و علت های احتمالی است. توجه به سابقه بیمار و سیر بیماری نیز به تسخیص کمک میکند. در این بیمار گرفتگی صدا و مشکل بلع در شروع بیماری و مشاهده ضعف در حلق و زبان در طرف راست نشان از گرفتاری اعصاب جمجمه ای 9 و 10 و 12 میدهد. هسته های این اعصاب که در پونز(پل دماغی) و مدولا( بصل النخاع ) و قسمت بالای نخاع قرار دارند ، گرفتاری این مراکز در ضایعات مرکزی عصبی ( اینتر اکسیال ) با علائم دیگر عناصر تشریحی مجاور مثل نیستاگموس و علائم اختلال حسی و حرکتی و تعادلی همراه میباشد، و علائم گرفتاری دیگر اعصاب کرانیال وجود دارد. اعصاب 9 و 10 و 11 از سوراخ ژوگولر و عصب 12 از سوراخ هیپوگلوز از جمجمه خارج میشوند، اعصاب سمپاتیک چشم و صورت به همراه کاروتید داخلی از گردن به طرف داخل و خارج جمجمه دایت میشود، کاروتید داخلی در قاعده جمجمه در مجاورت اعصاب کرانیال 9 و 10 و 11 در خروجی فورامن ژوگولر قرار دارد . در این بیمار گرفتاری اعصاب 9 و 10 و 12 به همراه گرفتاری سمپاتیک ( کاهش عرق صورت، تنگی مردمک، و پارزی پلک که مجموعآ سندرم هورنر نامیده میشود) حاکی از وجود ضایعه در این ناحیه است. درد ناحیه فک و گردن و تاری دید و اختلال تعادل در شروع بیماری احتمالآ مربوط به تحریک عصب 5 و نارسائی گذزا در گردش خون مغز میباشد. محل ضایعه در این مورد را میتوان در ورودی کاروتید داخلی به جمجمه تصور نمود.
حال چه عللی را در یک فرد جوان و بدون زمینه آرتریواسکلروز و با سابقه اوستئوژنز ایمپرفکت میتوان متصور شد، در بیماری هائی مثل سندرم مارفان و اهلر دانلوز، دیسپلازی فیبروماسکولر و نکروز مدیال کیستیک عروقی ودر مواردی در فرد سالم به دنبال کشش و پیچش گردن پارگی جدار کاروتید موجب بروز علائم دیسکسیون کاروتید میگردد. شرائین کاروتید و ورتبرال در زیر جمجمه محل مساعد برای پارگی هستند، پارگی و خونریزی در زیر انتیمای شریان با گسترش به بالا و پائین و ایجاد تنگی و ترومبوز و آمبولی در مجرای شریان موجب بروز علائم ایسکمی مغز میگردد.
دیسکسیون شریان کاروتید دو گروهند، اول پارگی انتیما که موجب تنگ شدن مجرای شریان و آمبولی با ایجاد ایسکمی مغزی میشود ، دوم پارگی در ساب ادونتیشیا که با ایجاد آنوریسم کاذب و فشار به سمپاتیک دیواره شریان و اعصاب کرانیال 9 و 10 و 11 و 12 علائم عصبی مربوطه را ظاهر مینماید. در این بیمار با زمینه بیماری ژنتیک بافت همبند علاوه بر مستعد بودن به شکستگی های متعدد استخوانی شل بودن وترها و مساعد بودن رگها به پاره شدن وجود دارد، در مواردی بیماری استئوژنز ایمپرفکت فقط با توجه اسکرا ، که آبی رنگ است تشخیص داده میشود و بیمار قبل از اینکه شکستگی داشته باشد ممکن است پارگی در رگها نشان دهد .

این نوشته در تخصصی, عمومی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

422 Responses to مرد 35 ساله با درد گردن، گرفتگی صدا، و اختلال بلع(ترجمه و خلاصه از مجله نیوانگلندcas18-2012 )

 1. علی محمدی می‌گوید:

  سلام وخسته نباشید .من مدتی پیش هنگام ورزش کردن بیخیال شدم و تمام بدنم شل شد بعد از یه مدت هر روز این حالت بهم دست داد تا اینکه الان وقتی یک مقدار حرف میزنم احساس خفگی و ضعف دست و پا باعث میشه آب دهانم خشک بشه و نفسم سخت و حتی بلند صحبت کردن هم برا مشکل شده و از دیروز در ناحیه ی پشت گردنم احساس گرمای شدید و بی حسی دارم میخواستم بدونم پیش چه دکتری برم بهتر

 2. سیاوش محمدی می‌گوید:

  سلام و عرض احترام.
  من متاسفانه از دی ماه نودوپنج تا الان که یک سال ازش میگذره مشکلاتی در بلع و صحبت کردن برام بوجود اومده و بیش از ده فوق تخصص حلق و بینی و حنجره رفتم و هیچ نتیجه ای نگرفتم… و یهو هم اینطوری شدم. یعنی یک شب خوابیدم و صبح روز بعد این مشکلات رو داشتم…. مشکل صدام رو اینطوری میتونم شرح بدم که صدام انگار زمخت و سفت شده و وقت حرف زدن انگار یه چیزی میپره وسط کلماتم و گیر میکنه واقعا نمیتونم خوب توضیحش بدم… در مورد بلع هم میتونم اینطوری توضیح بدم که انگار یه عضوی داره کارشو تو اون ناحیه اشتباه انجام میده و انگار از جا دررفته… چون آواز تمرین میکردم از تار صوتی ام عکس گرفتم و فیلم برداری کردم ولی سالم سالم بود و گره نداشت… حتی یه دکتری که از دستش راضی نیستم گفت مشکلت عصبیه و من و فرستاد متخصص اعصاب و روان و اونم منو بست به آسنترا صد میل و رسپریدون و شش ماه خوردم و داغون شدم و هیچ تاثیری نذاشت جز اینکه شبا کابوس میدیدم و بی حال و بی رمق بودم…. الانم یکی گفته برو دکتر باز ولی انبار برای لوزه ها و لوزه سوم… دیگه واقعا موندم چی کنم…. جدیدان هم وقتی نفش میکشم شبا وقت خواب انگار راه نفسم که از بینی میخواد بره پایین تنگ شده…. اگه میشه راهنمایی مختصری بفرمایید.. بخدا خیلی سخته یک سال بین برترین متخصصین ایران دست به دست بشی بدون اینکه حتی بفهمن مشکلت چیه…

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در معاینه اعصاب و گوش و حلق ایرادی دیده نشده این نوع اختلال آزار دهنده بدون علت اغلب مشکل روان تنی است با روان درمانی رفتاری بهتر کنترل میشود.

 3. سیاوش محمدی می‌گوید:

  لازم به ذکر هست که هیچ گونه دردی ندارم در ناحیه گلو و اینکه گفتم چیزی انگار لای کلماتم میپرد منظورم لکنت نیست بلکه کلمات را میگم و شنونده هم براحتی متوجه میشه ولی خودم عذاب میبینم.

 4. Ali musavi می‌گوید:

  با عرض سلام.
  من ۱هفته احساس میکنم چیزی در گلویم گیر کرده ست و درد میکند.
  و سینه و قلبم بعضی اوقات درد میگیره. البته نوار قلب چیزی نشون نمیده. ایک شب از یک مسئله ی خیلی ناراحت شدم بعدش خیلی شدید سرد درد شدم. ممکنه این درد ها سرچشمش از این باشه.
  با تشکر

 5. پگاه می‌گوید:

  با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون
  بنده ۳۰ سال دارم ۲ سال پیش به طور ناگهانی دچار گرفتگی شدید گردن شدم و و همزمان مشکل بلع و گرفتگی صدا پیش اومد. بررسی اندوسکوپیک مانومتری و phمتری طبیعی بود . Mri سر و گردن طبیعی بود. ازمایش تیروئید و سایر ازمایش های خون طبیعی و عکس دهان باز از گردن هم مشکلی رو نشون نداد. اما مشکل بلع گرفتگی صدا درد و سنگینی گردن و همین طور تنگی نفس و گاها گرفتگی قلب دوسال هست که وجود داره و روز به روز سخت تر شده ‌. به هردکتری که ممکن بوده مراجعه کردم اما متاسفانه هیچ کس پیگیری نمیکنه و دلسوزانه بررسی نمیکنه خواهش میکنم راهنمایی کنید و اگه لازم باشه بیام مطبتون
  با تشکر از شما

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با نبود اطلاعات بالینی عینی از معاینه و آزمایشها تشخیص غیر ممکن بنظر میرسد بایستی برای تشخیص نکات مثبت در دست داشت. اگر به تبریز دسترسی دارید با شماره 04135550442 میتوانید تماس بگیرید.

   • پگاه می‌گوید:

    بسیار سپاس گذارم دکتر من شیراز هستم اما به تشخیص دلسوزی سواد وتوجه شما اعتماد دارم و حتما میام تبریز
    متشکر از صرف وقت و راهنمایی تون

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     من اصلا راضی نیستم این همه راه بزحمت بیفتید، تو شیراز همکاران بسیار باسواد و خوب تشریف دارند بهتر میتوانند از نزدیک کنترل کنند.

 6. نوشين می‌گوید:

  سلام ببخشيد مادر بنده تقريبا يك ماه دچار گلو درد شده درد در ناحيه حنجره حس ميكند همراه با ترشح بوده اول زرد رنگ بود بعد بي رنگ شده و در ابتدا درد شدت زيادي داشت طوري كه به گوش زد و به اندازه ي يك سكه متورم زير فك بود نزديك گوش حالا كنار غده تيروييد اومده و بالا و پايين ميشود و دردناك هست همچنان طوري كه ميگه گردنم هم درد ميكنه تشخيص ابتدايي دكتر برونشيت بوده كه مصرف دارو هنوز درد آرام نشده التهاب كمي هم در ريه ديده شده از عكسي كه گرفتيم ميخواستم بدونم علتش چي هست كه خوب نميشه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   معمولا عفونت ميكروبي چنين سيري با گره لنفي در گردن ايجاد ميكند اگر در آزمايش خون نشانه عفونت ديده شود بايستي درمان شود.

 7. سید امیرحسین بنی طبا می‌گوید:

  سلام
  من خوابیده بودم . بلند شدم دیدم با گردن درد خیلی بدی مواجه شدم
  ورزشی برای این حالت پیشنهاد کنید
  تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بعد از گذاشتن گرما یا دوش آب گرم کشش و ماساژ ملائم ، اگر بهتر نشد معاینه و عکس برداری…درمان داروئی

 8. بابک می‌گوید:

  سلام آقای دکتر.خسته نباشید.امروز داشتم درس میخوندم ناگهان احساس سوزشی (مثل سوزن سوزن شدن توسط جریان برق ولی گسترش پیدا میکرد)
  در گلوم قسمت سیب آدمم احساس کردم.کمی گیج شدم احساس گرفتگی گردن داشتم و دست هام هم کم توان شدن.بعد خمین احساس برق ضعیف از گلوم به سمت شانه و پشتم رفت(اینو چند بار تجربه کردم) و ترس عجیبی بهم دست داد.هنوزم احساس میکنم گلوم گرفته.ممکنه برا حساسیت فصلی باشه؟.در ضمن من صرع داشتم و تگرتول و دپاکین مصرف میکردم که یه ساله قطع کردم.باتشکر

 9. علی می‌گوید:

  سلام جناب دکتر
  مردی 42 ساله هستم. مدت 4 ساله هر از گاهی درد بسیار شدید و مبهم و آزار دهنده ای در سمت چپ سینه ام و نزدیک قلب ظاهر میشه. دو بار رفتم متخصص قلب و اکو و تست کاملا سالم بود. الان چند روزه در حلقم احساس گرفتگی سنگینی و فشار سوزش دارم. دهنم خشک و گاهی سرفه های خشک و تناوبی دارم. به شدت مضطرب هستم. متخصص داخلی هم رفتم گفت مشکلی نداری. اما باز هم از بیماریهای مربوط به دستگاه گوارش نگرانم. لطفا راهنمایی فرمایید. با تشکر

 10. توحید می‌گوید:

  سلام اقای دکتر تثش،قلی دارم پفشار،خون با زمینه ارثی. انالاپریل وپرانول وکلوناز پام مصرف می کنم مدتیه دچار اسید معده شدم در بررسی اندوسکوپی مشکلی وحود نداست با قرص کاهنده اسید معده ام بهتر شد اما مدتیه احساس گیر کردن چیزی تو گلو دارم عکس سونوگرافی نرمال بود دکتر کفت پرانول راقطع کن همه داروهای بتا بلوکر را امتحان کردم متورال سنگبنی سینه کنکور اسهال شدید انتولول سر درد جالب اینکه اخساس گلو باز با من بود ودر نهایت به پرانول برکشت داده شدم دکتر میگفت جنبه روانی دارد اما جطور می تونید توضیح بدید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   استرس و اضطراب هم تغییرات فشار خون و هم بقیه علائم را توجیه میکند اگر با آرام سازی ارادی و ورزش و رژیم کم نمک کنترل نشود در جوار درمان فشاد خون درمان استرس لازم است.

 11. توحید می‌گوید:

  سلام مجدد اقای دکتر بهترین را کنترل استرس چی هست من پیاده روی خیلی دارم هررپز حدود یک کیلومتر کمتر ین مورد احساس می کنم تا بدن به عملی عادت می کنه براش عادی میشه در ضمن امروز دوباره به گوارش مراجعه نمودم وقرص تری فلویوپرازین یک میل تجویز نمود. ایا می تونم در کنا قذص کلوناز پام پلنالاپریل وپرلنولول قرص بوسیپرون مصرف کنم هر روز5میل

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   توصیه غیابی دارو منع مقرراتی دارد. با راهنمائی روان پزشکی بهتر از دارو درمانی در طولانی مدت اضطراب کنترل میشود.

 12. توحید می‌گوید:

  سلام اقای دکتر طبق تجویز متهصص گوارش تری فلوپرازین یک میل مصرف می کنم اما احساس تپش قلب دارم البته دارپی ضد فشارخون وپرانولول نصرف می کنم به نظر شما نیم میل ادامه بدم واسترس ومشکل اضطراب من به کمم اسنترا حل شده بود اما ریفلاکس اجازه ادامه ندادایا مصرف یک چهارم 50میل می تونه لثر بخش یاشه،من یا اینکه می دونم نشکل فشار خون من اعصاب اما به تمام داروهای اعصاب حساسیت دارم قدرت تحمل ندارم چکار کنم ؟

 13. بيتا می‌گوید:

  سلام من دختري ٣٩ساله هستم يك هويي فك پايين سمت راست صورتم سنگين شده و ي مقدار هم گوشم البته از روي صورت ي احساس سنگيني ميكنم ولي به هر جاي صورتم در اون قسمت دست ميزنم درد ندارد حتي با زبان يا دست به اطراف فك دست ميزنم بازم درد ندارم فقط وقتي دهانم را به سمت چپ يا راست ميبرم درد خفيف ولي احساس سنگيني ميكنه و همون موقع ي مقدار هم گوشم ميكشه دندان درد هم ندارم و هيچ ضربه اي هم بهم نخورده
  فقط دو روز قبلش بعد از شش ماه پلاك ژله اي براي برداشتن ارتودنسي بهم داده بودن رو گذاشته بودم
  ممكن از اين باشه يا ممكنه سرمو رو بالش بد گذاشته باشم چون الان يك هفته هست همينجوري هستم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر موقع خنذيذن يا منقبض كردن گونه ها غير قرينگي و فلج صورت ديده نشود جاي نگراني نخواهد بود.

 14. بيتا می‌گوید:

  البته يك سال واندي تو گلوم احساس ميكردم ي چيزي گير كرده و مثل ي گردويي ميمونه كه حالت شناور داره و بالا و پايي ميره دكتر هم رفتم بهم گفتن عصبي هست مال أعصابه اگر قليون و….مصرف نميكنيد و ي دكتر ديكه گفت حساسيت هست ته زبانتان ورم ميكنه كه شما اينجوري ميشيد و امپول ضد حساسيت دادن و بهتر شدم همون موقع ولي يك مرتبه با خوردن يعني گير كردن به در گلوم انگار اون گرفتگي كنده شد و رفت و بهتر شد و خوب شدم البته فعلن نميدونم بازم اينجوري ميشم يا نه ولي ١٠روز بعدش تو بينيم تبخال زد من كلن تبخال ميزنم هرزگاهي اما اينبار تو بينيم زد و دو روز بعدش فك پايين سمت راست صورتم و گوشم سنگين شده شنواييم و بيناييم خوبه

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در معاينه گوش و حلق سالم هستيد علت اسپاسم با منشاء رواني است اصطلاحا گلوبوس هيستريكوس گفته ميشود.

 15. پدرام می‌گوید:

  سلام و خسته نباشین
  من مدتی اضطراب داشتم رفتم روانپزشک دارو ترانکوپین بیپریدین فلوکسیتین پرانول تجویز کرد رو 5 مصرف بشدت ضربان قلب و حس توده در گلو کردم و اورژانس رفتم 1ماه حدودا میگذره و دارو مصرف نکردم ولی احساس بی حسی در دست و پا درد شدید پیشانی لرزش عضلا صورت و حس قفل شدن ارواره دارم بخصوص شبها ضمنا از 6 ماه پیش یکم لرزش عضلات صورت داشتم ولی بدتر شده
  میخواستم بدونم مشکل از چیه من فقط 5 روز دارو مصرف کردم که اینجوری شدم و داروهارو 1ماه نمیخورم و مشکلاتم وجود داره کلونازپام هم میخورم درست نمیشه

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   علائم در رابطه استرس و هراس است با روان درمانی و درمان داروئی مناسب در بلند مدت کنترل میشود.

 16. پدرام می‌گوید:

  سلام و وقت بخیر جناب دکتر تشکر فراوان از پاسختون
  من این سوال هم داشتم که
  احساس حرکت چیزی تو پیشانین دارم درد شقیقه پرش عضلات صورت لرزش دهان و دست مشکل رفلاکس که 6 ماه با دارو درمان نشده و چندین ماه مشکل توده تو دهنم که شبها این حس با لرزش همراه و دستها و پاهام کم جون میشه و کلا نگرانم 26 سال سن دارم با مصرف داروهای ضد افسردگی و ارامبخش که گفتم شروع شد ولی چندین ماه از بین نمیره گرچه 5 روز فقط استفاده کردم
  ایا نمیتونه ام اس باشه ؟

 17. مهسا می‌گوید:

  سلام خسته نباشید اقای دکتر.
  من حدودا یک ماه بیشتره که گوشام سنگینه هر دکتری هم رفتم میگه سالمم.
  حس میکنم چیزی توی گلومه و راه تنفسیم بعضی اوقات تنگ میشه.فک پایینم قسمتی که به گوش متصله در واقع سنگینه و یکم وقتی تکون میدم درد داره.رفلاکس معده هم دارم.متخصص دارو داده.تپش قلبم دارم.برای اون هم دارو مصرف میکنم.
  البته امسال کنکور دارم.فقط یه دکتر گف احتمالا مربوط به استرس زیاده.برم روانپزشک. به نظرتون مربوط به استرس میشه.خوب میشم؟ خیلی عذاب اوره .واقعا زجر میکشم از این وضعیت که همه میگن سالمی و خودم این حسو ندارم.دارم کم کم از این قضیه افسرده میشم.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این نوع اضطراب شدید و مداوم خودش یک بیماری است بیشتر از دارو با تمرکز ذهنی افزودن بر اعتماد بلنفس ، تمرینهای یوگا و نرمش و مطالعه بیشتر و خواب و خوراک منظم میتوانید پیشرفت و سلامتی خود را تامین کنید.

 18. مهسا می‌گوید:

  با سلام خدمت شما
  من در حال حاضر ۱۷ سال سن دارم جنیست هم دختر هستم من دو سال پیش دچار لرزش ناگهانی یا رعشه در ناحیه فک و قسمت آرواره ها شدم برای چند ثانیه که تکرار نشد تا الان که دوباره برایم هر شب تکرار میشود این احساس و حس لرزش در تمام قسمت دندانها را دارم در تمام روز و حس لرزش در آرواره ها گاهی هم احساس میکنم موقع صحبت قدرت تکلمم کند میشود به پزشک مغز و اعصاب مراجعه کردم سیتی اسکن و نوارمغز و ام آر آی گرفتند از من نرمال بودند تشخیص بیماری روان تنی دادند که با دو دوره مصرف داروهای آسنترا و دپاکین و کلونازپام و پروپرانول و زولفت لرزش ها بر طرف نشد و الان در تمام بدنم پرش عضلانی دارم

 19. مهسا می‌گوید:

  دکتر من چند بار دچار حالتی شدم که مراجعه کردم به پزشک گفتن حملات هراس هست و اینکه من در مدت ۳ ماه ۶ کیلو وزن کم کردم یعنی از ۶۳ کیلو شدم ۵۷ کیلو چند روزی خیلی شدید احساس خستگی میکردم که با خوابیدن هم رفع نمیشد اما الان دیگه اون حالت رو ندارم آزمایش خون هم دادم نرمال بود وقتی هم از پله بالا میرم چشمام سیاهی میرن

 20. مهسا می‌گوید:

  دکتر ترس من بیشتر بیماری ای ال اس هست
  ممنونم که وقت میزارید و به سوال ها پاسخ میدید

 21. Pooneh می‌گوید:

  سلام اقاي دكتر دختر ١٩ ساله اي هستم كه حدود ٣ ماه پيش به طور نا گهاني دچار دو بيني و اختلال بينايي شدم
  بعد از ان گرفتار گرفتگي شديد گردن و حالا دمشكل گلو دارم يعني نميتونم زياد صحبت كنم و نميتونم لبخند بزنم به درستي ميشه كمكم كنيد؟!

 22. mahbobeh می‌گوید:

  سلام.خسته نباشید.من چند روزی هست که احساس گرفتگی در گلو دارم و تیروییدم احساس گرما میکنم.کم کاری تیرویید دارم.چند هفته ای هم هست که دچار التهاب روده شدم.اندسکوپی هم انجام دادم سال گذشته گفتند رفلاکس دارم.ولی از همه بیشتر گرفتگی عضله ای شدید دارم در قسمت شانه و کتف و گردن.میخواستم ببینم مشکل از چیه به نظرتون.ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در معاینه داخلی و آزمایشها همه چیر کنترل شده است اختلال اضطرابی باید درمان شود.

 23. mahbobeh می‌گوید:

  ممنونم از پاسخگوییتان.ببخشید وقتتونو میگیرم ..میتونم بپرسم منظور از معاینه داخلی چیست؟؟

 24. مهدی صلاحی نژاد می‌گوید:

  سلام دکتر سیفی از دیروز ناحیه زیر گوشم درد میکنه میخواستم ببینم علتش چیه

 25. مهسا می‌گوید:

  سلام دکتر سیفی عذر میخوام که باهم سوال میکنم از شما من موقعی که مثلا توی نور باشم و یهو نور خواموش بشه فکم شروع میکنه به لرزیدن مثل شب موقع خواب که چراغ رو خواموش میکنم یا وقتهایی که توی تاریکی هستم و صفحه موبیال روشنه و وقتی خواموشش میکنم ناگهانی فکم دچار حسی مثل رعشه یا ماهیچه لرزه میشه و لرزشش کاملا قابله حس هستش یعنی دستم رو بزارم زیر چونه ام لرزش تمام فک و عضلاتش رو حس میکنم من این مشکل رو سه ساله دارم قبلا کمتر بود اما الان همیشه در طول روز هم لرزش خفیف دارم توی سی تی اسکن و ام آر آی هم چیزی نشون نداده و من از بابت ای ال اس خیلی نگرانم

 26. مهسا می‌گوید:

  دکتر احساس میکنم اصلا مشکل نمیتونه ریشه در اضطراب داشته باشه

 27. صبا می‌گوید:

  با سلام .من مدتی هست ک یه نو ع احساس سنگینی در فک پایین سمت دندانهای عقلم و زیر گوشم یه نو ع احساس گرفتگی یا حساس شدن و گاهی خارش دارم,البته مدتی است ک دچار کمبود آهن و کمبود ویتامین D پتاسیم و منیزیم هستم ک البته مکملها را طبق دستور پزشک استفاده میکنم علت این سنگینی و حساس شدن در گوش و منقبض شدن فک مربوط به چیست.

 28. مهسا می‌گوید:

  من به مشکل ….. همیشگی شد آیا لرزش فک هم میتونه به خودارضایی ربطی داشته باشه دکتر واقعا از مراجعه به پزشک ها و نتیجه نگرفتن خسته شدم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   هم عادت اولیه و مسائل بعدب نشانه درون گرائی و استرس و کمی رشد و تعالی اجتماعی است میتوانید بتدریج فاعالیت مثبترا جایگزین اضطراب کنید.

 29. مهسا می‌گوید:

  دکتر من عذر میخوام و شرمنده ام که انقدر سوال میپرسم اما آیا این لرزش و پرش فک میتونه از علایم ای ال اس باشه

 30. مهسا می‌گوید:

  ممنونم از زحماتتون دکتر که به پرسش ها جواب میدید ان شاالله خدا خیر کثیر دنیا و آخرت بهتون عنایت کنه

 31. ساسان می‌گوید:

  سلام اقای دکتر ممنون میشم پاسخ بدین
  حدودا 6 میشه لرزش در ناحیه لب و عظلات صورت دارم همراه با حس توده در گلو این حس شب ها موقع استراحت شدید میشه جوری که به زحمت تنفس میکنم گلوم انگار چیزی گیر کرده معاینه شدم مشکلی در گلو نبود رفلاکس معده هم دارم وقتی که میخندم طولانی لین لرزش لب و پرش عظلات صورت و گلو خیلی بیشتر میشه دست ها و پاهام میخوابه و سوزن سوزن میشه پیشانی و چشم حس درد بعضی اوقات دارم احساس فشار در گوش هم میکنم چندین دکتر رفتم دارو مصرف کردم تغییر نکرده و هنگام بلند شد چشمام سیاهی میره

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با درمان بهتر اضطراب این نوع علائم معمولا کنترل میشود.

   • پرهام می‌گوید:

    جناب دکتر بهترین درمان دارو؟ هر درمانی هست راهنمایی کنین ممنون میشم
    و ایا بیماری جسمی نیست؟

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     در مشاوره بالینی برنامه روان درمانی و دارو در طی مراحل نسبتا بلند مدت برنامه ریزی میشود.

     • پرهام می‌گوید:

      جناب دکتر بدون دارو هم امکان پذیره؟
      و این حقیقته که دارو اعصاب عوارضش تا مدادم عمر میمونه
      چون اصل مشکل من وقتی شروع شد چند روز ترانکوپین بیپریدین فلوکستین به دستور پزشک مصرف کردم و دیگه این حس خفگی و لرزش که با اون دارو پیش اومد از بین نمیره

     • دکتر سیفی می‌گوید:

      برای موارد شناخته شده علمی نباید تردید های عامیه را دخالت دهید.

 32. ساسان می‌گوید:

  ودا 6 میشه لرزش در ناحیه لب و عظلات صورت دارم همراه با حس توده در گلو این حس شب ها موقع استراحت شدید میشه جوری که به زحمت تنفس میکنم گلوم انگار چیزی گیر کرده معاینه شدم مشکلی در گلو نبود رفلاکس معده هم دارم وقتی که میخندم طولانی لین لرزش لب و پرش عظلات صورت و گلو خیلی بیشتر میشه دست ها و پاهام میخوابه و سوزن سوزن میشه پیشانی و چشم حس درد بعضی اوقات دارم احساس فشار در گوش هم میکنم چندین دکتر رفتم دارو مصرف کردم تغییر نکرده و هنگام بلند شد چشمام سیاهی میره

 33. حامد می‌گوید:

  سلام من یه دیدگاه مطرح کردم نمیدونم کجا رفت و کجا پیداش کنم،راهنمایی میکنید لطفا

 34. دنیا می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید،
  منم مشکلی مشابه دارم، آیا درمانی نداره؟
  شرح: گوش دردی که از گوش میانی به جلوی گردن میزنه و دردی مشابه تنگی کانال مچ دست که به بازو و کتف و گردن و پس سر و بالای سر (دقیقا ناحیه تقسیم دو نیمکره) میزنه، به حدی که باعث گرفتی ماهیچه ها میشه
  دردها به صورت مزمن و فقط در ناحیه چپه بدنه و ذره ای درد در سمت راست وجود نداره
  نوار عصب و عضله اختلاف بسیار ناچیز رو نشون میده و ام.ار.ای سر و گردن و… نرماله
  و نکته اخر عصب بینایی سمت چپ هم ناقص تشکیل شده

 35. باران می‌گوید:

  با سلام
  من حدود ٣ سال پيش براي بار اول بعد از چند روز بي خوابي و خستگي، عضله اي در گردن تا انتهاي زبانم گرفت كه بلع و صحبت كردن برايم بسيار دشوار شد، حتي بزاق دهان را نمي توانستم قورت دهم….حدود ٥-٦ ساعت طول كشيد تا بعد از خوردن مسكن و ايبوبروفن گرفتگي عضله ام خوب شد… اين اتفاق چندين بار ديگه هم افتاد… و امروز بعد از دو سال دوباره و خيلي شديد اين گرفتگي اتفاق افتاد كه گردن و گلو و سمت چپ فك و گوش چپم رو درگير كرد و تا ٤-٥ ساعت از شدت درد به خودم ميپيچيدم تا دوباره مسكن خوردم و گرفتگي عضله خوب شد… به نظر شما علتش ويروسي هست يا مربوط به اعصاب هست؟!

 36. Lida adineh می‌گوید:

  سلام.خسته نباشید.
  اینجانت دوماه پیش به دلیل بد خیم بودن غده تیروئیدم که یک نودوا4میلی و یک نودول6میلی بود عمل کتومی تروئید انجام دادم که خدارو شکر غدد لنفاویم در گیر نشده بود.دو ماه دیگه نوبت ید درمانیمه.
  مدت 15روزه ک دوباره احساس گرفتگی در گلو دارم.احساس میکنم دوباره یچیز تو گلوم گیر کرده.میترسم.ایا انقدر میتونه رشد سریع باشه که چیزی جدید در اومده باشه؟؟

 37. نوید می‌گوید:

  سلام جناب دکتر ترس از بیماری و خود بیمار انگاری چگونه درمان میشود؟من بدلیل بد شدن حالم با دارو اعصاب دیگه از مصرف دارو هم وحشت دارم و میخورم حس خیلی بدی بهم دست میده؟

 38. فرنوش می‌گوید:

  با سلام چند روزی هست که احساس گرفتگی در ناخیه گلو دارم درد از گردنم شروع میشه مث ی رگ ک ازسرم میاد ب کتف و بازوم میزنه. حس میکنم قلبمه. گاهی حس میکنم غذا تو گلومه. هفته اینده عمل فتق شکمی دارم. استرس گرفتم. کمکم کنید. چ دکتری باید مراجعه کنم

 39. پژمان می‌گوید:

  سلام جناب دکتر
  احساس تو ده در گلو دارم با حس برگشت مایع از گلو رفلاکس معده هم دارم ولی این گرفتگی به حدی میشه که شب نفس نمیتونم بکشم و بشدت بی قرار میشم لرزش بدن هم گرفتم و تاندونای انگشت دستم وقتی پشت متورم و لرزش داره حس گز گز داره پیشانی و شقیقه هام هم درد داره این علائم شب ها بشدت زیاد میشه
  1مدت هم دارو اعصاب و ارامبخش مصرف کردم که بدتر شدم
  چکار کنم جناب دکتر ؟
  ایا میتونه ام اس و تومور مغزی باشه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   علائم گفته شده به بیماری عضوی مشخص شبیه نیست اگر ضمن درمان استرس علائم عینی دیده شود بررسی های بیشتر بعمل می آید

 40. ناصر می‌گوید:

  با سلام و احترام
  جناب آقای دکتر سیفی
  من جوانی ۳۸ ساله هستم که به گفته پزشکان از روی ام آر ای دیسک کمر و گردن نه چندان شدید دارم. ولی تا زمانی که زیاد پشت کامپیوتر نشینم و با موبایل زیاد کار نکنم مشکلی ندارم. اما امسال هر از گاهی به ویژه شبها دردی در ناحیه سمت چپ قسه سینه مثل تیر کشیدن احساس میکنم که پیش متخصص قلب هم رفتم گفت که قلبت مشکلی نداره. البته خیلی وقت پیش بهم گفته بودند که دریچه قلبت مقداری شله. مقداری هم درد در ناحیه زیر بغل و مقداری درد در سمت چپ گلوم دارم. می خواستم بدانم که آیا این دردها به دیسک گردنم ربط داره؟ آیا خطرناک هستند؟ نی ترسم ناگهانی فلج شوم. البته چندسالی است به خاطر مریضی مادرم خیلی خیلی ناراحت و پریشانم و مضطربم و همیشه استرس دارم. یادم نبود بگم خدمتتان که دو انگشت کوچک دست چپم هم دوساله که گاهگاهی بی حس می شوند و گزگز دارند و بندهای این دو انگشت هم انگار آرتروز دارند. آقای دکتر لطفا و خواهشا راهنمایی فرمایید که بیماری من واعا چیست؟ پیش چه دکتری برم؟ چکار کنم؟
  با نهایت احترام و تشکر

 41. محمد می‌گوید:

  سلام.خسته نباشید.حدودا چهار ماه پیش ی حمله قلبی بهم دست داد که قلبم بشدت میتپید احساس خفگی بهم دست داد بعد از این هرچندوقت یکبار این حمله بهم دست میده ضربان قلبم به 140 150 میرسه و احساس خفگی بهم دست میده پیش متخصص قلب و داخلی مغزواعصاب و ریه و هرچی که شما بگین رفتن هما گفتن هیچ مشکلی نداره.الان چهارماه هستش که مشکل بلع پیدا کردم و قفسه سینه و پشتش به شدت درد میکنه و به فک و گلوم دردش میرسه طوری که نفس عمیق نمیتونم بکشم.نمیدونم واقعا پیش چه دکتری برم

 42. سحر می‌گوید:

  سلام آقای دکتر ، من نزدیک به 4 ؛ 5 روزه که وقتی چیزی قورت می دم پشت چپ سرم تیر می کشه و همین طور گوش چپم هم درد می گیره رگه های گردن هم درد داره به نظرتون علت چیه و به چه پزشکی مراجعه کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   مشکل از حلق خواهد بود متخصص گوش و حلق بهتر کنترل میکند

   • سهیل صادقی می‌گوید:

    باسلام وخسته نباشیدمن چندوقته سردردهای شدیدی دارم وحتی گردنم کلاسنگینی بدی داره هنگاررگهای گردنم وسرم داره روزبه روزسنگین ترمیشه دکترهم که رفتم گفت رگهای سرت ضعیف شد ومیگرن داری دارودادامااصلاتغییری نکردم روزبه روزبدترمیشم وکل اعضای بدم یک دفعه ازتحرک می افته بدم کلاضعیف میشه دوی پاهام به زوروای میستم دستامم چندمدته زیادحس نداره خیلی این روزادردسرم ودردچشمام وسنگینی گردنن بیشترشده میشه راهنماییم کنیدقلبمم ازبچگی مشکل داره اولاش تپش قلبم زیادبوداماالان خون به قلبم خوب نیرسه

 43. مهدی زاده می‌گوید:

  سلام.
  مردی 29 ساله هستم .چند وقتی هست سمت راست گلوم درد میکرد .بعد شد سمت راست و وسط .بعد از چند وقت سمت راست و وسط و چپ.بعد فقط سمت چپ درد میکرد .به حدی که قورت دادن آب دهنم هم اذیتم میکنه.بعد قسمت مثلثی گلوم شدید شدید درد میکنه .الان هم همزمان با درد که کمتر شده حس میکنم گلوم زیر شده.
  ممنون میشم بفرمائید مشکلم به چه دلیله.دکتر متخصص هم رفتم برام قرص ازیترومایسین .کتوتیفن نوشتن.
  ببخشید خودم فک میکنم که شاید سرطان باشه .

 44. محمد می‌گوید:

  سلام.من بعد از یه ورزش سنگین مشکلی برام پیش اومده که موقع بلع غذا، ناحیه پشت گردنم درد بدی به وجود میاد که خیلی اذیت میکنه.لطفا راهنمایی کنید جناب دکتر

 45. مریم می‌گوید:

  من مدت ۸ ماه هست که همش احساس میکردم در گلویم خلط دارم و مدام از آب ونمک برای شستشو گلو و بینی استفاده میکردم و مدتی خوب میشد و دوباره شروع میشد که یک ماه پیش دکتر رفتم و به من ام کسی سلین ۵۰۰ دادکه خوب نشدم دوباره رفتم و این بار سونوگرافی از گلو داد که فعلا نتیجه را نمیدانم گاهی توده در گلویم باعث حالت تهوع میشه و من باید مدام از آدامس استفاده کنم میشه بگید احتمال چه بیماری هست ?

 46. مهران می‌گوید:

  با سلام من یک ماه پیش گوش سمت چپ از قسمت بیرونیش یه حس عجیب و غربی دارم که مدام گوشمو حس میکنم نه دردی داره نه مشگلی تو شنوایی فقط گوشم حس میکنم نمیدونم چه جوری توصیحش بدم فقط انگار غضروفای گوشم یه لحظه منقبض شده ببشتر زمانایی که بهش فکر می کنم میتونم حسش کنم و زمانایی که درگیر کار یا سرگرم کاریم هیچی حس نمیکنم استنباط شخصیه خودم حس میکنم عصبیه چون وقتی استرس. بیشتر میشع ممنون میشم نظرتونو بدونم و بهم بگید پیشه چه متخصصی برم

 47. مهران می‌گوید:

  با سلام من یک ماه پیش گردنم سمت چپ خیلی درد گرفت بطوری که سرم بزور می چرخندم به طرفین بعد من مراعت کردم که خوب بشه که شد چند وقت بعدش والیبال بازی کردم از همون ناحیه مجداا در حین بازی گردنم گرفت بطوری که تیر کشیدنش به پشت سرمم میزد الان بعد یک ماه یه وقتایی خودم برای امتحان از این که خوب شد گردنم میچرخونم به سمت چپ یه تیر خفیف میکش میخواستم نطرتون بدون و چیکار کنم یه موضوع دیگه اینکه سمت چپ سرم یه مدتی لحظه ای یه درد خفیفی میگیره میره میخواستم راجبه اینم راهنماییم کنید ایا به گردنم ربط داره یا یه چیزه دیگس ممنون از وقتی که میزارین

 48. محمد جهانی می‌گوید:

  باسلام
  من در حدود اذر ماه سال ۹۶ یه شب که دراز کشیده بودم احساس میکردم که دارم تکون میخورم.یعنی سکون های معمولی که ادم احساس نمیکنه رو من بیشتر احساس میکردم که سرم داره تکون میخوره کم کم احساس فشار در نوک بینیم و داخل گوشام که دایم حس میکردم گوشام کیپنو با فوت کردم سعی میکردم بازشون کنم و این فشار رو روی سرم و دور سرم هم حس میکردم.دچار اختلال خواب شدم و توی خواب یه حالتی میشدم که توضیحش سخته .این فشار ها هیچوقت بصورت سردرد نبود.یه مشکل دیگه که به وجود اومد این بود که اگه تو خواب گرمم میشد این اختلالا تشدید میشد یا گرمم میشد شروع میشد حالتام.به دکتر مراجعه کردم ام ار ای نوش و انجام دادم گفت مشکل نداره و حتی سونگرافی رگ های مغز هم انجام دادم که مشکل نداشت کم کم بهتر شدم و حتی یکی دوماه کامل خوب میشم و دوباره شروع میشن.پیش پزشک گوش و حلق و بینی هم رفتم که مشکل نداشتم .این واخر کمی دزد در ناحیه گردن و مخصوصا گودی بالای گردن دارم که ام ارای گردن هم گفت مشکل خاصی نداری شاید یکم ارتروز گردن
  کیپ شدگی گوش و فشار پشت سر و گردن هنوزم هست.من نمیدونم به چه دکتری مراجعه کنم .و وقتی سرو رو خم میکنم و صورتم رو به پایینه فشار ها بیشتر میشه و شبا خیلی بد میخابم .لطفا کمکم کنید باتشکر

 49. محمد جهانی می‌گوید:

  درد ناحیه گردنم رو پشت کتفم هم احساس میکنم و یه حس خستگی توی گردنم دارم .کلا اگر افتاب هم به سرم بزنه و گرم بشه این فشارو حس میکنم که از بیرون به سرم وارد میشه .یه حالتی انگار دارن سرمو فشار میدن .اما سردرد ندارم اصلا .تاری دید ندارم .مشکل شنوایی ندارم
  شباچندین بار از خواب میپرم و بالشم رو جابجا میکنم.وقتی کمرم رو به عقب میبرمو گردنم تو زاویه ۴۵ قرار میگیره عضلات گردنم بهشون فشار میاد و به گردنم.
  خواهش میکنم راهنماییم کنید یک ساله درگیرم
  چندین باز دکتر مغز و اعصاب و جراحی مغز و اعصاب مراجعه کردم اما متوجه مشکلم نشدن و با قرص اعصاب سعی در درمانم داشتن که بعد مدتی مصرف تغییری جز خواب الودگی نداشتم .ممنون 32 سالمه و مشکل افسردگی یا فشار عصبی نداشتم و کلا زندگی اروم و اسوده داشتم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این علائم نشانه بیماری عضوی خاص نیست اگر در معاینه سالم هستید و بررسی های چک آپ و تصویر برداری چیزی نشان نداده درمان مشکل روان تنی و وسواس معمولا در طولانی مدت کارساز می افتد.

 50. بهروز می‌گوید:

  سلام آقای دکتر. امیدوارم خوب باشید. من الان چند ساله که وقتی یه جایی باید سکوت رو رعایت کنم و کلن موقعیت هتی استرس زا به طرز ناخودگاه فکم رو منقبض می کنم. چند سال پیش در خواب هم دندون قروچه داشتم که برطرف شده ظاهرن.
  الان چند روزه که سمت چپ گلوم درد می کنه. گوش چپم هم درد داره و بالای چشم چپ و قسمت چپ سرم احساس سوزش دارم . قسمت چپ سقف دهان م دچار تورم و زخم شده. خیلی نگرانم دکتر لطفن جواب بدید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت − = 3

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>