مرد 35 ساله با درد گردن، گرفتگی صدا، و اختلال بلع(ترجمه و خلاصه از مجله نیوانگلندcas18-2012 )

شرح سیر بیماری: بیمار مرد 35 ساله با درد گردن، گرفتگی صدا، و اختلال بلع به اورژانس مراجعه کرده، تا یک هفته قبل از سلامت خوب برخوردار بوده وبا فعالیت شغلی کارگری مشکل نداشت، شروع بیماری بصورت درد حاد طرف راست فک پائین با انتشار به گوش به همراه تاری دو طرفه دید و اختلال تعادل بوده، پس از نیم ساعت این علائم کمتر شده و درد شدید در طرف راست گردن وسر ظاهر شده بود. درمعاینه فشار خون مختصر بالاداشته ، اسکن سی تی مغز و گردن طبیعی بود، دو روز بعد علیرغم مصرف داروهای ضد التهاب گرفتگی صدا و درد و تورم در زبان و مشکل بلع ظاهر شده بود، در معاینه دندانپزشکی عارضه ای یافته نشده بود. در معاینه مجدد اختلال حس و حرکت در اندامها مشاهده نشده بود، دید طبیعی داشت، اختلال تعادل نداشت. در سابقه گذشته اش بعلت بیماری اوسئوژنز ایمپرفکت 35 با ر شکستگیهای جوش خورده داشته، هیچ دارو مصرف نمیکرده و اخیرآ دچار تصادف یا ضربه نبوده، به جهت کار در ساختمان سازی وسایل سنگین حمل مینموده، عادت به سیگار و مواد مخدر و الکل نداشت ، در سابقه فامیلی پدرش نیز زمینه شکستگیهای متعدد اسخوانی داشته است.
در معاینه عصبی طرف راست صورت نسبت به طرف مقابل تعریق کم داشت، در طرف راست در مقایسه با طرف چپ پلک پائین کمی بالاتر قرار گرفته و مردمک مختصر کوچکتر بود. ته چشمها نمای طبیعی داشته، صدا در تکلم کم دو رگه بود ، کام نرم به طرف چپ و بالاکشیده شده بود، زبان در طرف راست متورم بود و موقع درآوردن به راست منحرف میشده و در مقابل فشار به طرف راست ضعیف بود. طرف راست گردن تورم نداشت ولی به تماس و فشار حساس و دردناک بود. صدای سوفل در گردن شنیده نشد، بقیه علائم عصبی در معاینه طبیعی بودند. کلیه آزمایشهای خون و نوار قلب در حد طبیعی بود. اقدام تشخیصی بعمل آمد.
بحث تشخیص:
نکته مهم در برخورد با این گونه موارد عوارض عصبی توجه به محل آناتومی عارضه و علت های احتمالی است. توجه به سابقه بیمار و سیر بیماری نیز به تسخیص کمک میکند. در این بیمار گرفتگی صدا و مشکل بلع در شروع بیماری و مشاهده ضعف در حلق و زبان در طرف راست نشان از گرفتاری اعصاب جمجمه ای 9 و 10 و 12 میدهد. هسته های این اعصاب که در پونز(پل دماغی) و مدولا( بصل النخاع ) و قسمت بالای نخاع قرار دارند ، گرفتاری این مراکز در ضایعات مرکزی عصبی ( اینتر اکسیال ) با علائم دیگر عناصر تشریحی مجاور مثل نیستاگموس و علائم اختلال حسی و حرکتی و تعادلی همراه میباشد، و علائم گرفتاری دیگر اعصاب کرانیال وجود دارد. اعصاب 9 و 10 و 11 از سوراخ ژوگولر و عصب 12 از سوراخ هیپوگلوز از جمجمه خارج میشوند، اعصاب سمپاتیک چشم و صورت به همراه کاروتید داخلی از گردن به طرف داخل و خارج جمجمه دایت میشود، کاروتید داخلی در قاعده جمجمه در مجاورت اعصاب کرانیال 9 و 10 و 11 در خروجی فورامن ژوگولر قرار دارد . در این بیمار گرفتاری اعصاب 9 و 10 و 12 به همراه گرفتاری سمپاتیک ( کاهش عرق صورت، تنگی مردمک، و پارزی پلک که مجموعآ سندرم هورنر نامیده میشود) حاکی از وجود ضایعه در این ناحیه است. درد ناحیه فک و گردن و تاری دید و اختلال تعادل در شروع بیماری احتمالآ مربوط به تحریک عصب 5 و نارسائی گذزا در گردش خون مغز میباشد. محل ضایعه در این مورد را میتوان در ورودی کاروتید داخلی به جمجمه تصور نمود.
حال چه عللی را در یک فرد جوان و بدون زمینه آرتریواسکلروز و با سابقه اوستئوژنز ایمپرفکت میتوان متصور شد، در بیماری هائی مثل سندرم مارفان و اهلر دانلوز، دیسپلازی فیبروماسکولر و نکروز مدیال کیستیک عروقی ودر مواردی در فرد سالم به دنبال کشش و پیچش گردن پارگی جدار کاروتید موجب بروز علائم دیسکسیون کاروتید میگردد. شرائین کاروتید و ورتبرال در زیر جمجمه محل مساعد برای پارگی هستند، پارگی و خونریزی در زیر انتیمای شریان با گسترش به بالا و پائین و ایجاد تنگی و ترومبوز و آمبولی در مجرای شریان موجب بروز علائم ایسکمی مغز میگردد.
دیسکسیون شریان کاروتید دو گروهند، اول پارگی انتیما که موجب تنگ شدن مجرای شریان و آمبولی با ایجاد ایسکمی مغزی میشود ، دوم پارگی در ساب ادونتیشیا که با ایجاد آنوریسم کاذب و فشار به سمپاتیک دیواره شریان و اعصاب کرانیال 9 و 10 و 11 و 12 علائم عصبی مربوطه را ظاهر مینماید. در این بیمار با زمینه بیماری ژنتیک بافت همبند علاوه بر مستعد بودن به شکستگی های متعدد استخوانی شل بودن وترها و مساعد بودن رگها به پاره شدن وجود دارد، در مواردی بیماری استئوژنز ایمپرفکت فقط با توجه اسکرا ، که آبی رنگ است تشخیص داده میشود و بیمار قبل از اینکه شکستگی داشته باشد ممکن است پارگی در رگها نشان دهد .

این نوشته در تخصصی, عمومی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

422 Responses to مرد 35 ساله با درد گردن، گرفتگی صدا، و اختلال بلع(ترجمه و خلاصه از مجله نیوانگلندcas18-2012 )

  1. امیر می‌گوید:

    سلام جناب دکتر ایا پرش عضلات و بزاق بیش از حد دهان نشانه ای ال اس است ام ار ای و نوار عصب و عضله نرمال است و اتروفی عضلانی هم وجود ندارد پسری ۲۸ ساله هستم مرسی واقعا نگرانم کرده این موضوع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


3 + = شش

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>