مرد 35 ساله با درد گردن، گرفتگی صدا، و اختلال بلع(ترجمه و خلاصه از مجله نیوانگلندcas18-2012 )

شرح سیر بیماری: بیمار مرد 35 ساله با درد گردن، گرفتگی صدا، و اختلال بلع به اورژانس مراجعه کرده، تا یک هفته قبل از سلامت خوب برخوردار بوده وبا فعالیت شغلی کارگری مشکل نداشت، شروع بیماری بصورت درد حاد طرف راست فک پائین با انتشار به گوش به همراه تاری دو طرفه دید و اختلال تعادل بوده، پس از نیم ساعت این علائم کمتر شده و درد شدید در طرف راست گردن وسر ظاهر شده بود. درمعاینه فشار خون مختصر بالاداشته ، اسکن سی تی مغز و گردن طبیعی بود، دو روز بعد علیرغم مصرف داروهای ضد التهاب گرفتگی صدا و درد و تورم در زبان و مشکل بلع ظاهر شده بود، در معاینه دندانپزشکی عارضه ای یافته نشده بود. در معاینه مجدد اختلال حس و حرکت در اندامها مشاهده نشده بود، دید طبیعی داشت، اختلال تعادل نداشت. در سابقه گذشته اش بعلت بیماری اوسئوژنز ایمپرفکت 35 با ر شکستگیهای جوش خورده داشته، هیچ دارو مصرف نمیکرده و اخیرآ دچار تصادف یا ضربه نبوده، به جهت کار در ساختمان سازی وسایل سنگین حمل مینموده، عادت به سیگار و مواد مخدر و الکل نداشت ، در سابقه فامیلی پدرش نیز زمینه شکستگیهای متعدد اسخوانی داشته است.
در معاینه عصبی طرف راست صورت نسبت به طرف مقابل تعریق کم داشت، در طرف راست در مقایسه با طرف چپ پلک پائین کمی بالاتر قرار گرفته و مردمک مختصر کوچکتر بود. ته چشمها نمای طبیعی داشته، صدا در تکلم کم دو رگه بود ، کام نرم به طرف چپ و بالاکشیده شده بود، زبان در طرف راست متورم بود و موقع درآوردن به راست منحرف میشده و در مقابل فشار به طرف راست ضعیف بود. طرف راست گردن تورم نداشت ولی به تماس و فشار حساس و دردناک بود. صدای سوفل در گردن شنیده نشد، بقیه علائم عصبی در معاینه طبیعی بودند. کلیه آزمایشهای خون و نوار قلب در حد طبیعی بود. اقدام تشخیصی بعمل آمد.
بحث تشخیص:
نکته مهم در برخورد با این گونه موارد عوارض عصبی توجه به محل آناتومی عارضه و علت های احتمالی است. توجه به سابقه بیمار و سیر بیماری نیز به تسخیص کمک میکند. در این بیمار گرفتگی صدا و مشکل بلع در شروع بیماری و مشاهده ضعف در حلق و زبان در طرف راست نشان از گرفتاری اعصاب جمجمه ای 9 و 10 و 12 میدهد. هسته های این اعصاب که در پونز(پل دماغی) و مدولا( بصل النخاع ) و قسمت بالای نخاع قرار دارند ، گرفتاری این مراکز در ضایعات مرکزی عصبی ( اینتر اکسیال ) با علائم دیگر عناصر تشریحی مجاور مثل نیستاگموس و علائم اختلال حسی و حرکتی و تعادلی همراه میباشد، و علائم گرفتاری دیگر اعصاب کرانیال وجود دارد. اعصاب 9 و 10 و 11 از سوراخ ژوگولر و عصب 12 از سوراخ هیپوگلوز از جمجمه خارج میشوند، اعصاب سمپاتیک چشم و صورت به همراه کاروتید داخلی از گردن به طرف داخل و خارج جمجمه دایت میشود، کاروتید داخلی در قاعده جمجمه در مجاورت اعصاب کرانیال 9 و 10 و 11 در خروجی فورامن ژوگولر قرار دارد . در این بیمار گرفتاری اعصاب 9 و 10 و 12 به همراه گرفتاری سمپاتیک ( کاهش عرق صورت، تنگی مردمک، و پارزی پلک که مجموعآ سندرم هورنر نامیده میشود) حاکی از وجود ضایعه در این ناحیه است. درد ناحیه فک و گردن و تاری دید و اختلال تعادل در شروع بیماری احتمالآ مربوط به تحریک عصب 5 و نارسائی گذزا در گردش خون مغز میباشد. محل ضایعه در این مورد را میتوان در ورودی کاروتید داخلی به جمجمه تصور نمود.
حال چه عللی را در یک فرد جوان و بدون زمینه آرتریواسکلروز و با سابقه اوستئوژنز ایمپرفکت میتوان متصور شد، در بیماری هائی مثل سندرم مارفان و اهلر دانلوز، دیسپلازی فیبروماسکولر و نکروز مدیال کیستیک عروقی ودر مواردی در فرد سالم به دنبال کشش و پیچش گردن پارگی جدار کاروتید موجب بروز علائم دیسکسیون کاروتید میگردد. شرائین کاروتید و ورتبرال در زیر جمجمه محل مساعد برای پارگی هستند، پارگی و خونریزی در زیر انتیمای شریان با گسترش به بالا و پائین و ایجاد تنگی و ترومبوز و آمبولی در مجرای شریان موجب بروز علائم ایسکمی مغز میگردد.
دیسکسیون شریان کاروتید دو گروهند، اول پارگی انتیما که موجب تنگ شدن مجرای شریان و آمبولی با ایجاد ایسکمی مغزی میشود ، دوم پارگی در ساب ادونتیشیا که با ایجاد آنوریسم کاذب و فشار به سمپاتیک دیواره شریان و اعصاب کرانیال 9 و 10 و 11 و 12 علائم عصبی مربوطه را ظاهر مینماید. در این بیمار با زمینه بیماری ژنتیک بافت همبند علاوه بر مستعد بودن به شکستگی های متعدد استخوانی شل بودن وترها و مساعد بودن رگها به پاره شدن وجود دارد، در مواردی بیماری استئوژنز ایمپرفکت فقط با توجه اسکرا ، که آبی رنگ است تشخیص داده میشود و بیمار قبل از اینکه شکستگی داشته باشد ممکن است پارگی در رگها نشان دهد .

این نوشته در تخصصی, عمومی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

300 Responses to مرد 35 ساله با درد گردن، گرفتگی صدا، و اختلال بلع(ترجمه و خلاصه از مجله نیوانگلندcas18-2012 )

 1. ذبیخ می‌گوید:

  با سلام وقت بخیر
  حدود یک ماه و نیم پیش متوجه شدم که عضلات فکم رو منقبض نگه میدارم
  بعد از اون حدود یک ماه پیش متوجه درد عجیبی در ماهیچه های پایینی‌ گردنم در دو طرف و به مشکل بلع دچار شدم درآیند میان اختلالات حنجره ای داشتم که با گرفتگی شدید صدا مواجه شدم که برطرف شد
  این وسط آزمایش کامل مدفوعی ادرار و خون و تیروئید دادم که پزشک میگه همه چیز عادیه و ( آلان هم درد سنوزیت دارم با گوش سمت چپ و خلط پشت گلو که اون هم با مصرف دار کنترل شده) ولی این خفگی در ناحیه ی گردن که نا پیوسته به سراغم میاد کلافه ام کرده نظر شما چیه آقای دکتر
  با سپاس

 2. شيرين می‌گوید:

  ‎با سلام 
  ‎اقاى دكتر دخترى ٢٥ ساله هستم از شهريور سال گذشته ناگهان دچار صداى مفصل و صداى زنگ مانند داخل گوش سمت چپم شدم اين صداى زنگ مانند در تمام روز در گوشم به مدت ٣  ماه ادامه داشت و همزمان احساس سنگينى در فك و گردن و حلق و گلو داشتم زبان و فكم حالت بى اختيارى دارد مثلا مساقيم نمى توانم زبانم را بيرون بياورم و يا فكم را به چپ و راست تكان دهم ، با مراجعه به متخصصين گوش و فك و دندان و مغز و اعصاب و … انواع سيتى اسكن بر گوش داخلى ام ار اى گردن ، نوار گوش … ازمايشات مختلف همگى متفق و القول ادعاى سلامتى كامل من را داشتند !  اين مشكلات تا امروز كه دى ماه ٩٥ هست و يك سال و نيم تقريبا مى گذرد ادامه داشته همچنان صداى فك و احساس سنگينى در زير گلو و گرفتگى دو طرف گردنم وجود دارد ، خواهش مى كنم راهنمايى ام كنيد

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   احساس صدا و درد در مفصل فک نشانه آرتروز مفصل فک است که با ایجاد التهاب در اطراف مفصل اختلال در گوش میانی و صدای گوش ناشی از اختلال عملکرد گوش داخلی پیش می آید بهتر است مدتی با تمرینهای چرخش فک و جویدن نرم وسبک و قرینه به رفع مشکل اقدام شود. درمانهای ضد التهاب هم کمک میکند.

 3. احمد رضا می‌گوید:

  سلام به دكتر عزيز
  بسيار لطف ميكنيد كه جواب بيماران رو ميديد

  قربان من يه سال پيش وقتي ميخواستم از خواب بلند بشم سرم همش مي افتاد و يه فشار وحشتناك توي سرم بود كه به هر راهي بيمارستان شده و گفتم گوش تخليه كردن اما سر گيجه ريز داشتم طولاني نميكنم بعد از كلي ازمايش هنوز به نتيجه نوسيدم الان بعد از يك سال و يك ماه از خونه بيرون نميرم – علايم حساسيت بسيار بسيار زياد به صدا – رگهاي اطراف شقيقه باد ميكنيد بيشتر اوقات – اختلال در چشم – سمت به سمت راست توي يه زوايه خاص همون فشار عجيب مياد توي سرم – تعادل ندارم – وقتي راه ميرم احساس ميكنم سرم ميخواد بيفتد و سر گيجه دارم – گاهي يه نقطه از سرم به شدت يه تير سوزناك ميكشد و تپش قلب ميگيرم – صورت و اطراف لبم بيشتر وقتها كرخت ميشه – دستم بزارم زير گردنم و پاي راست تكون بدم يه فشار عجيب و سر گيجه مياد – ام ار اي سرم سالم اما ام ار اي گردن و كمر يه چيزهاي نوشته به اين صورت
  با توجه به bulging ظريف سانترال تحتانب سرويكال و مختصر كاسته شدن لوردوز طبيعي ستون مهرهاي سرويكال با احتمال اسكوليوز پوزيسيونل مربوطه بدون تغيير سينكال طناب نخاعي spinal cord كه در تصاوير مايلوگرام بهتر نمايان است نزد بيمار مشهود است

  كمر هم به چيزهاي نوشته كه اگر ايميل داشته باشيد من ارسال كنم

  دكتر خواهشا لطف كنيد جواب منو بديد من مشهد هستم و نميدونم بايد چه كنم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در معاینه اعصاب علت مشخص دیده نشده علائم آزمایشگاهی در حد جدی غیر طبیعی نیست. بایستی مسائل اختلال روان شناختی با مصاحبه و تستهای مربوطه ارزیابی و درمان در این خصوص بعمل آید.

   • احمد رضا می‌گوید:

    تشکر دکتر عزیز
    ببخشید مجدد اخرین سوال از خدممتون

    ایا این علایم میتونه از گوش باشه /؟
    یا بهتر بگم گوش این همه علائم به وجود بیاورد؟
    در MRI کمر هم اینو نوشته
    با عنایت به شروع استئوار تروز به همراه استئوفیتوز به نظر علائمی دال بر beginning of slight posterocentral and left Parasagittal Nucleus protrusion
    در این مناطق با درجاتی از فشار اکسترنسیک بر روی thecal بدون تغییر سینگال نخاعی spinal Cord که در تصاویر مایلوگرام بهتر نمایان است نزد بیمار مشهود است
    کونوس مدولاریس و فیلیوم ترمینالیس ضایعه قابل توجهی را نشان نمی دهند

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     علائم بیماریهای گوش اعم از شنوائی و تعادلی نشانه های خاص خود را دارد. در ام آر آی جابجائی دیسک بدون عارضه نخاعی توضیح داده شده این عوارض نیز بایستی با نشانه های بالینی سنجیده و تشخیص بالینی نسبت به عوارض تعیین شود.

 4. مینا می‌گوید:

  با سلام.
  حدود یک ماه و نیم یا دو ماه پیش،قسمت راست گلوم نزدیک حلق در طول روز نیم ساعت یکبار تیر میکشید البته نه خیلی شدید و هیچ کدوم از علائم سرماخوردگی یا مشکل دیگه ای در داخل گلوم نداشتم و خودم فکر کردم این درد ممکنه به خاطر فشار دندون عقل نهفته ام در فک پایین باشه که بعد از یک هفته بهبود پیدا کرد.
  ولی بعد از چند وقت دوباره سمت راستم در نواحی زیر فک و پایین گوش و داخل گلوم درد شدیدی شروع شد طوری که غده لنفافی زیر گوشم متورم شد و درد شدیدی داشتم ولی بازهم هیچ علامتی از سرماخوردگی نداشتم و فقط با مصرف سفکسیم ۴۰۰ بعد از چند روز بهبود پیدا کردم.(البته من از بچگی سابقه ورم شدید و دردناک غدد لنفافی زیر گوش رو دارم و به دکترهای زیادی هم مراجعه کردم که تشخیص دادند بخاطر تنگی مجرای لنفافیه)
  بعد از اون دیگه ناراحتی در این ناحیه نداشتم تا اینکه از امروز صبح دوباره سمت راست گلوم از داخل شدیدا درد میکنه.همچنین وقتی ناحیه راست پایین گردنم روی مری رو فشار میدم درد شدیدی احساس میکنم.
  و از امروز صبح هم موقع غذا خوردن لقمه غذا به سختی از گلوم پایین میره و انگار تا چندثانیه گیر میکنه و ماهیچه های اون قسمتو به شدت فشار میده..حتی موقع خوردن مایعات و قورت دادن بزاق دهانم هم همین حسّو دارم… در حالت عادی هم احساس نرمالی در ناحیه مری ندارم و احساس گرفتگی میکنم.همه این علائم دقیقا از امروز شروع شد و حتی تا دیشب کاملا خوب بودم و هیچ مشکلی نداشتم.
    آیا این علائم ، مخصوصا این مشکل بلعم خطرناکن؟؟؟ میتونه نشونه وجود چیزی داخل مری باشه ؟ من به شدت ترسیدم و مخصوصا مشکل بلعم ترسمو دو برابر کرده.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   دو نوع درد در این ناحیه بعلت النهاب بدون علت و گذرا و عود کننده ظاهر میشود، نورالژی ویدین و کاروتیدینیا، متخصص اعاب و یا گوش و حلق در معاینه راحت تشخیص میدهد در هر مورد درمان فرق میکند و هیچکدام خطرناک نیست.

 5. فروغ می‌گوید:

  سلام دکتر عزیزم و خسته نباشید کمرم با دستورات شما خوب شد ولی یه درگیری جدید داررم ،جناب دکتر حدودا چهار ماهه در سمت راست صورتم در ناحیه فک و اطراف گوش احساس درد و بی حسی دایمی دارم درد گاهی شدید گاهی خفیف ولی مبهمه تقریبا همه جای فک پایینم و گوشم درد داره و بی حاله پایین دندان شش فک پایین سمت راستم احساس یه چیز سفتی دارم که اندازه یه عدسه بعدم اقای دکتر دندان پنج و شش فک بالا سمت راستو کشیدم چهارماهه پیش در واقع فک کردم علت درد فکم اونه ولی هنوزم جای اون دندونا درد داره از طرفی لوزه سمت راستمم باد گرده عفونتم نداره سمت چپ معمولیه واصلا برجسته نیست و از طرفی از همون موقع موقع قورت دادن هم مشکل دارم و یه دردی که گاهی تو سینم میپیچه گاهی میره زیر بغلم حتی مچ دست راستمم درد میگیره رهام نمیکنه رفتم اندوسکوپی اوکی بود opg دندان هم گرفتم دندان شش و عقل فک پایین راست پوسیده بود به خدا نمیدونم کجا برم چکار کنم بی حسی فک و درد موقع قورت دادن دیوانه ام کرده مرسی که انقد به حرفام گوش کردین

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است یک به یک به مشکلات رسیدگی کنید دندان پوسیده، التهاب گلو، آشفتگی روحی… هر کدام با حوصله یکی یکی قابل کنترل است.

 6. bi می‌گوید:

  سلام. یه مدتی هست که درد متغیر دارم. ینی درد در گلوم میاد بعد به پشت سر بعد به گردن و کتفم.ممنون میشم اگه علتشو بگید.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در معاینه عمومی و چک آپ عارضه ای دیده نشده احتمال عوارض استرس و نگرانی بیشتر از سایر علتها است

 7. Mitr می‌گوید:

  سلام دكتر
  من چند وقت پيش زبان كوچكم خيلى متورم شده بود كه خيلى اذيت مى كرد به دكتر مراجعه كردم كه گفت الرژى و دارو دادن اما بعد از چند وقت سرفه شديد كه همراه خلط و گرفتگى صدا شد به دكتر ديگه اى مراجعه كردم كه با يه آمپول بتامتازون صدام باز شد و سرفه هام قطع شد اما الان آب دهانمو قورت ميدم درد داره گلوم سمت راست در ضمن من سينوزيت دارم كه هميشه به گوشم ميزد سابقه سينوزيت دارم علت درد گلوم چى؟ممنون ميشم جواب من هم بدين

 8. Hi می‌گوید:

  با سلام من از تقریبا ۹ ماه پیش احساس میکردم که صدام تغییر کرده و دورگه شده…گفتم شاید سرماخوردگی یا گلو درد معموله صدام ی مدت گرفته بود…آب ریزش بینی نداشتم و هیچ یک ز علائم سرماخوردگی رو نداشتم..به دکتر مراجعه نکردم..عرق زنبق مصرف گردم تا شاید گرفتگی صدام باز بشه. بعد یه مدت دوباره گرفتگی صدا و گلو درد خفیف به سراغم اومد.بعد ی مدت دیدم خوب نمیشه رفتم دکتر. ایشون تشخیصی ندادن شربتی دادن گفتن که اگه خوب نشد بازم بیام(دکتر عمومی بودن) …و هنوز که هنوزه گرفتگی صدا باهامه و صدام خش دار شده و دورگه…شغل من تدریس هستش و از صدام استفاده میکنم ممکنه علتش از این باشه؟؟؟؟؟من خیلی حرص و جوش میخورم. خیلی میترسم یعنی خدای نکرده بیماری خطرناکیه؟مثل سرطان؟‌ من یه سال قرص روآکوتان مصرف کردم از اون نیست ک؟ به نظرتون من با این اوضاع تا وقتی تکلیفم مشخص بشه شغلمو بزارم کنار؟
  چون اگه بیماری خطرناکی باشه که نیاز به درمان طولانی مدت داشته باشه میخوام حداقل برای سلامتیم یکم فاصله بگیرم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تشخیص علت تغییر صدا با معاینه حلق توسط متخصص کار آسانی است اگر آبرژی و یا پولیپ و عارضه دیگر باشد به سادگی درمان میشود.

 9. یاسر ...... می‌گوید:

  با سلام
  من چند وقتیه دچار سر گیجه . درد در گلو فک درد هنگام جویدن غذا .گر گرفتگی بدن علی الخصوص صورت و سوزش چشم وگردن درد و یبوست شدیدشدم

  وقتی به دکتر مراجعه نمودم فشارم را گرفت و گفت معمولیه و اسرار بر این داشت که مشکلی ندارم .
  من خودم پیشنهاد دادم که تست قند ازم بگیرن که پس از مصرف ۴لیوان اب قند و صرف نهار مفصل روی ۷۰بود .
  حالا دکتر میگه شاید غدد ادرنالت مشکل داشته باشه

  ایا باتوجه به این شرایط جسمی امکان این گزینه چند درصده ؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بنظر نمیرسد مشکلی عضوی داشته باشید بخاطر افکار وسواس نباید مسائل عضوی کاذب ایجاد کنید تا موقعی که مشکل جسمی مشخص ندارد مسئله روان تنی را کنترل کنید.

 10. محسن می‌گوید:

  سلام جناب دکتر، وقت به خیر، 35 ساله هستم با سابقه اختلالات عصبی، مدتیه دچار بی رمقی در ناحیه گلو و فک هستم به گونه ای که احساس ورم و گرفتگی در ناحیه گلو و پایین برجستگی گلو دارم، هنگام جویدن عضلات فک و گلوم بی حس و بی رمق میشه و در هنگام جویدن احساس قفل شدن دارم و مجبور میشم با دهان باز بجوم، از دیروز غدی لنفاوی سمت راست فکم دچار سفتی و ورم شده و درد شدیدی در هنگام قورت دادن دارم. آزمایش کامل دادم که چهاردهم جوابش میرسه، چند وقتی هم احساس سنگینی شدیدی تو سرم دارم انگار کسی گلومو گرفته و رگهای گردنم رو فشار میده، خوشحال میشم بتونم از راهنماییتون استفاده کنم، با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در معاینه گوش وحلق عارضه حاد دیده نشده و آزمایش اولیه خون علتی نشان نداده مشکل جدی مطرح نمیشود.

 11. دریا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  من از دیروز هنگام قورت دادن بزاق در ناحیه راست گردن درد احساس می کنم من خیلی ترسیده ام
  آیا ممکن هست که از نشانه های سرطان تیروئید باشد؟؟

 12. رقیه می‌گوید:

  با سلام برای رفع گرفتگی گلو, عدم بلع, عرق سرد و ضعف داشتن و احساس سرگیجه که عمدتا در شب به سراغم میاد چیه؟

 13. قاسم می‌گوید:

  سلام و خسته نباشيد
  من ٢٥ سالمه، چندسالي هست ك از درد پا و دست و كمر رنج ميبرم، به متخصص روماتولوژي مراجعه كردم فرمودن رماتيسم مفصلي دارم چون انگشتان و كف دست راستم ورم ميكنه، ولي اين يكسال اخير همراه اين دردها، درد به قسمت شانه ها، كتف، سينه و پشت گردن گهگاهي هم پشت سر رسيده كه هنگام غذا خوردن يا نوشيدن چاي و نوشابع و … درد تشديد ميشه، احساس سوزن سوزن شدن و گرم شدن و سوزش شانه ها و پشت گردن و كتف، قفسه سينه به بالا كه تواني باقي نميذاره بهم، اينم اضافه كنم كه هنگام غذا خوردن يا نوشيدن مايعات يكم سخت از گلوم پايين ميره، اشتهاي غذا خوردن ندارم اصلا طوري ك خيلي لاغر شدم، و اينكه خيلي سكسكه ميگيرم. ممنون ميشم راهنمايي كنيد. با تشكر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در مواردی علائم روماتوئید به همراه اسکلرودرمیبا علائم گفته شده پدید می اید پزشک روماتولوژی در معاینه متوجه میشود.

 14. نغمه می‌گوید:

  سلام اقای دکتر من در ارواره سمت چپ افت زدم و الان حس میکنم در گلوم زیر فکم یه چیز در اندازه باقالا ورم کرده ک در سمت راستم نیست سمت چپ بینیم ابریزش داره و چشم چپم حالت سرما خوردگی و یک سر درد گذرا وگردن درد چند ماه قبل سمت چپ گلوم و گوشم درد گرفته بود ک خوب شد والان اینجوری شدم خواستم لطف کنین جواب بدین ایا مشکل حادی دارم؟البته ازمایش خون هم دادم هیچ مشکلی جز کم خونی ندارم ؟ممکنه بخاطر دندون هام یا دندون عقلمم باشه؟

 15. ناهید می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  مدتیه احساس سبکی و گاهی هم سنگینی سر و سرگیجه دارم، یه حالت گرفتگی و داغ شدن و سوزش خفیف هم در پشت گردنم دارم. اطراف گلویم هم احساس انقباض دارم که همین باعث حالت تهوع میشه. چشمهام هم تحت فشار هست به طوری که ناخوداگاه از این فشار بسته میشن و یه حالت سوزش هم دارن. دهانم هم بعضی مواقع در روز کمی خشک میشه. میخاستم ازتون راهنمایی بگیرم که آیا علتش چی میتونه باشه.
  در ضمن اینو هم بگم چندین سال پیش من گاهی از این سوتین هایی استفاده میکردم که بندش پشت گردن می افتاد، یه بار که گردنم به خاطر بند سوتین خیلی تحت فشار شدید بود سردرد شدیدی شدم و از همون موقع گردنم حساس شد و دیگه استفاده نکردم. الان هم نمیتونم گردنبند سنگین بندازم گردنم، و حتی یقه ی لباسم هم نباید سنگین باشه وگرنه بلافاصله سردرد میشم و چشام تحت فشار قرار میگیرن.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این علائم نشانه های استرس و اضطراب است با تمرینهای ورزشی و کم کردن استرس میشود سطح تحمل را بالا برد و بر علائم اضطراب غلبه نمود.

 16. ناهید می‌گوید:

  بی نهایت سپاسگزارم از شما آقای دکتر

 17. الي می‌گوید:

  سلام آقاي دكتر،من يه مدتيه احساس سنگيني و فشار در سر و گردن و شانه هام دارم،بازومم به شدت ضعف داره،فكم موقع باز و بسته كردن صدا ميده وموقع حرف زدن به شدت احساس فشار روي فك و گلوم دارم،در هنگام ايستاده واقعأ نميتونم حرف بزنم و در حالت خوابيده خيلي بهترم،چند روزي ام هست احساس سنگيني وسط زبونم و ي جور حس قلقلكك نوك زبونم دارم دندانپزشكم نايت گارد تجويز كرده چون تو خواب دندان قروچه ميرم و دندونام لب پر شده و گفت از استرسه،ولي من واقعأ موقع حرف زدن اذيت ميشم ونميتونم جمله بگم همش چند كلمه اي حرف ميزنم ك اونم با فشار زياد روي سر و فك و گلومه و حتي تن صدام هم تغيير كرده ب نظر شما مشكل من چيه؟ميتونه ام اس يا اي ال اس باشه تو نت سرچ كردم هر دوش اين علائم رو دارن،خيلي نگرانم،ممنون ميشم راهنماييم كنيد

 18. احمد می‌گوید:

  سلام جناب دكتر
  خسته نباشيد
  حدود يك ماه پيش گلو دردم شروع شد كه دكتر عمومي بهم انتي بيوتيك داد و پنج روز استفاده كردم و كمي اوضاع بهتر شد بعد از دو روز مجددا خارش شديد گلو پيدا كردم كه كاملا به سرماخوردگي باكتريايي شباهت داشت و مجددا به دكتر مراجعه كردم و تا ده روز اموكسي سيلين استفاده كردم و همراه با مسكن كه خوشبختانه علائم سرماخوردگي به پايان رسيد ولي همچنان گلو درد در زمان قورت دادن اب دهان وجود داره
  موقع بلع غذا مشكلي ندارم ولي موقع بلع اب دهان احساس درد در دو طرف گلو وجود داره
  محض اطلاع الرژي هم دارم و معمولا ابريزش شديد بيني را در صبحها دارم و مخاط بيني اينجانب اكثر مواقع حالت عفوني داره و چون با كوچكترين باد سردي سردرد مي گيرم فكر مي كنم سينوزيت هام عفوني هستن
  درد در ناحيه خرخره و گرفتگي در عضلات گردن هم دارم
  چيزي كه الان باعث نگراني من شده همين ماندگاري درد در ناحيه گلو و مخصوصا هنگام قورت دادن اب دهان هستش.
  ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد كه چكار بايد انجام دهم
  با سپاس فراوان

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اخیرا این نوع ناراحتی گلو بیشتر دیده میشود معمولا چند هفته طول میکشد احتمالا از آلودگی هوا و یا
   حساسیت فصلی است.

 19. گلناز می‌گوید:

  سلام آقای دکتر عزیز. خوب هستید. من از یک هفته پیش احساس بی حسی روی ماهیچه سمت راست صورتم کردم که نمود بیرونی نداره ولی وقتی میخواد به حال اول برگرده، کندی حرکتشو احساس میکنم. در ضمن در کنارش از امروز صبح احساس خستگی مثل خستگی و درد بعد از ورزش در ناحیه عضلات گلو از داخل دارم که بعد از حرف زدن بیشتر میشه. از یک هفته پیش بدلیل ریتم نامرتب قلبی داروی پروپرانول رو شروع کردم. ممنون میسم راهنمایی بفرمایید.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر علائم در این حد است احتمال بیماری عضوی بعید است در صورت مشاهده علائم عینی معاینه اعصاب لازم خواهد بود.

 20. الهه می‌گوید:

  سلام آقای دکتر ببخشید من حدود یک ماه پیش در سمت راست گردنم درد مبهمی داشتم که به گوش سمت راست انتشار داشت و دکتر بهم قطره گوش داد ولی خوب نشدم الان دردش بدتر شده و احساس میکنم یه توده ای در گلوم هس ولی تورم غدد لنفاوی گردن و مشکل بلع ندارم .سابقه اخیر عفونت گلو هم ندارم میتونید راهنماییم کنید؟

 21. zahra می‌گوید:

  سلام دکتر عزیز
  چند روزی هست که گلویم درد میکند و همچنین گردن و کتف هایم احساس میکنم کمی تب دارم و سرگیجه
  میخواستم نظر شما را در این باره بدانم ؟
  ایا به بیماری خاصی مبتلا شده ام ؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اغلب موارد این نوع علائم در اثر بیماریهای ویروسی است اگر در چند روز بهتر نشود معاینه داخلی یا گوش و حلق و آزماسش چک آپ توصسه میشود.

 22. ستاره می‌گوید:

  سلام آقاي دكتر،
  ميبخشيد،
  پسر من ديشب در حين بازي سرش با برجستگي روي گلوي من برخورد كرد بطوريكه باعث درد بسيار شديد در همون قسمت شد.
  از ديشب كه هشت و نه ساعتي ميگذره من درد شديدي در اين قسمت احساس ميكنم كه اين درد در هنگام بلع و البته قورت دادن آب دهان بسيار شديد ميشه.
  البته يك سي سي دگزا هم تزريق كردم.
  راستش كمي نگرانم چون اين مدل درد رو تا بحال تجربه نكردم،
  شما چه كاري توصيه ميكنيد انجام بدم.
  البته الان كه نصف شب هست و بخاطر درد نتونستم بخوابم.

 23. Ati می‌گوید:

  سلام من مادرم حدود دو ماه علايمي شبيه سرما خوردگي داره ولي دكتر كه رفت گفت ريه اسيب ديده و اسپره ميزنه ولي الان حدود يك هفته اس سمت چپ گردنش متورم شده و نفس تنگي داره انگار بايد همش سينه اش رو صاف كنه و درد قفسه سينه هم داره و به علاوه اين زخم معده داره جديدا كوچكترين وعده غذايي رو كه ميخوره ترش ميكنه و معدش سريع ورم ميكنه
  ممنون ميشم كمكم كنين

 24. رویا می‌گوید:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید نمیدونم هنوزم دراینجاهستید که جواب بدید یانه.بنده درماه ۸بارداری فرزندمو بازایمان طبیعی دفع کردم.ازاون زمان که الان ۴ماه میگذره من حال درستی ندارم.دکترزیادرفتم همگی میگن ازضعیفی بدن و اعصاب هست.علامت هایی که جدیدا به سراغم امدن.سنگینی سر ازاول بود که ی مدت سبک شد ولی الان هردو باهم.ولی سنگینی بیشتر.احساس فشار ودرد در سر مخصوصا دوطرف سر.شبا دوسه بارازخواب بیدارمیشم و اضطراب دارم.چشام ی حالت های خاصی داره نمیتونم زیاد به جایی نگاه کنم ی طوری میشه حتی باوجودعینک.احساس درد و پری در پیشانی و گردن.تازگیا احساس میکنم چیزی داخل سرم که بالا پایین میشه ینی میفته پایین.مخصوصا وقتی چشامو خیلی بازمیکنم.عدم تعادل ینی موقع ایستادن احساس میکنم دارم بالا پایین میشم زیر پام شناوره.یا وقتی نشیتم فک میکنم دارم میفتم.والان هم احساس تکون خوردن ازداخل.نوارمغز دادم سالم.من واقعا به تومور و بیماری های مغزی فک میکنم.یاازگوشم هست.توروخدا راهنمایی کنید.چکاپ ازمایشمم سالم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با اينكه در مسافرت هستم همه روزه به سوالات پاسخ ميدهم شكر گذار اينترنت پر ساعتم. اگر در معاينات تخصصي اعصاب و چشم و گوش علتي ديده نشده مشكل اختلال جسمي شكل يا روان تني بعد از حادثه مطرح ميشود. مثل بيماري جدي ديگر بايستي معالجه شود.

 25. رویا می‌گوید:

  درضمن اقای دکتر من حالت گیجی ومنگی دارم.موقع نشستن حالت بدی بهم دست میده هرلحظه میگم بیهوش میشم وکلا بهم میریزم غذاخوردن ونشستن برام شده عذاب.اخرین دکتری که رفتم متخصص گوش حلق بینی بود و گفتن یامربوط به سندرم شیهان و غده هیپوفیز و یا روان پریشی همون اضطراب واینا.و گفتن بهتره ام ار ای بدی تامطمئن بشی.من خیلی میترسم دوس ندارم ام ار ای بدم.دکترای زیادی رفتم تاحالا نگفتن نیاز به ام ار ای داری

 26. Sorush می‌گوید:

  سلام جناب دکتر عزیز.۳۲سال سن دارم ۱۰روز پیش موقع غذا خوردن در قسمت پایین گردن ناحیه تیروئید سمت چپ دردی شبیه گرفتگی عضله بوجود اومد چند ساعت بد به اون ناحیه دست میزدم حالت برآمدگی ودرد و احساس کردم.الان وقتی به اون قسمت دست میزنم و خمیازه میکشم یه برآمدگی همراه دردو دارم.موقع بلع غذا حس نمیکنم چیزی گیر میکنه ولی موقعی که گردنمو سمت راست میچرخونم در همون حالت آب گلومو قورت میدم درد میکنه.البته الان سینوزیت و انحراف بینی دارم ولی هیچ وقت اعلائم پرکاری یا کم کاری تیروئدو نداشتم.ممنون میشم پاسخ بدید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   ممكن است تورم غده لنفي يا التهاب غضروف آن ناحيه علت درد است متخصص حلق در معاينه راحت متوجه ميشود.

 27. azam می‌گوید:

  سلام وقت بخیر اقای دکتر قسمت بالای گردنم از سمت چپ درد میکنه و به گوشم میزنه وقتی راه میرم احساس میکنم سمت چپ سرو گوشم لق هست نشانه چیه؟

 28. نازنین می‌گوید:

  با عرض سلام خدمت شما. خانمی ۳۳ ساله هستم دارای دو فرزند یکی ۵ ساله و دیگری۴ ماهه.حدود ۲۰ روز پیش بعد از چند روز فشار عصبی شدید ناگهان فک درد گفت و بعد از حدود نیم ساعت که در ماشین بودیم احساس کردم صورتم داره بی حس میشه و بعد پاهایم خیلی حالم بد شد بیشتر از تزس احساس کردم دارم میمیرم همه اینها در دو سه دقیقه طول کشید خلاصه کلیه ازمایشها و ام ار ای مغر و سی تی اسکن را انجام دادم که گفتن مشکلی نیست فشار عصبی بوده.ولی الان هنوز بعضی وقتا احساس میکنم گردنم میگیره و یه حس سنگینی در فک پایین و دندانهایم دارم با توجه به اینکه به بچه شیر میدهم و خیلی نگران هستم به نظر شما باید چیکار کنم با تشکر از شما

 29. نوشين می‌گوید:

  با سلام
  آقاي دكتر من ٢٨ ساله هستم و حدود يكماه هست كه در گوش سمت چپ لوزه سمت چپ و سمت چپ گردنم احساسه فشار و گرفتگي مبهمي دارم كه در زمان خوابيدن اصلا حس نميشه گاهي اوقات احساس تيركشيدن و سوزش رو هم دارم به متخصص گوش و حلق و بيني مراجعه كردم مشكلي نداشتم گاهي در همون سمت سر درد هم دارم ولي تمام دردها خفيف و قابل تحمله
  در يكسري روزهاي ماه نزديكه قائدگي اين گرفتگي بيشتره
  به نظره شما دليلش چي ميتونه باشه؟
  با سپاس

 30. مریم می‌گوید:

  با سلام
  اقای دکتر من ماه رمضان که جزء خوانی داشتیم وقتی قران میخواندم دو سه صفحه نخوانده صدایم میگرفت و دیگر نمیتوانستم ادامه دهم انگار صدایم تمام میشد دیگر به جلسه نرفتم وچون خیلی کم حرف میزنم یادم رفت که این مشکلو داشتم دو هفته قبل احساس بوی بد شدیدی در دهانم کردم چند روز بعد از اون متوجه برامدگی ریزی جلوی گوش سمت چب شدم که دردی ندارد و زخم داخل بینی طرف چب و زخم سقف دهان سمت چب که بعد چند روز زخم دهانم خوب شد وبعد از اون احساس بدی در سرم قسمت بیشانی احساس اینکه میخواد درد کنه اما نمیکرد وحالت خفیف تهوع که یک هفته است این حالتها رو دارم و همچنان داخل بینی دردناک و سوزش چشم که باید نیمه باز نگه دارم و بشت چشمم هم گرما حس میکنم تغییر صداهم دیروز که مهمان داشتم دوباره به سراغم امد که همه برگشتند و به صورتم نگاه کردند و خوشبختانه زیاد طول نکشید در یک هفته دو کیلو بیدلیل وزن کم کردم
  ببخشید طولانی شد بفرمایید علت چه میتواند باشد

 31. مریم می‌گوید:

  خیلی ممنون به خاطر جوابدهی سریع
  اقای دکتر من شهرستان هستم و دسترسی به دکتر گوش و حلق ندارم به نظرتون نیاز هست برای انجام تستهایی که فرمودید به تبریز بروم یا واجب نیست البته من اینجا به بزشک عمومی مراجعه کردم گفت توده جلوی گوشم ممکنه توده چربی باشه و چندتا دارو و قطره نوشت که اگه گوشم درد گرفت استفاده کنم و لی من چون گوشم درد نمیکرد نگرفتم و البته ایشون هم گفتند بهتره به متخصص مراجعه کنم

 32. ایوب می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  ماه پیش گوش چپم عفونت شدید داشت چند بار دکتر رفتم هر بار ی سری انتی بیوتیک. الان درد در ناحیه ی گلوی چپ فک چپ مشکل بلع درد در پشت سر سمت چپ، درد خفیف در ناجیه یه شقیقه یه سمت چپ. سی تی مغزی گرفتم مشکل نداشت، سی تی سینوسها هم هیچ مشکلی نداشت عکس فک و دندان هم بدون مشکل بود ازمایش خون کامل گرفتم چند سری هیچ مشکلی ندارم ، دکترایه گوش و حلق و بینی هم ک میگن مشکلی نداری.
  الان یک ماه هستش بعد شدت عفونت نوک انگشتان پای چپم هم گزگز پیدا کرده و کل این دردها رو هم دارم.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در معاینات و بررسی ها مشکل خاصی نیست درد با کیفیتی که شرح داده اید به احتمال زیاد اضطرابی است. تا موقعی که علتی یافت نشود کنترل اضطراب کافی خواهد بود.

   • ایوب می‌گوید:

    واقعا ممنون از جوابدهیتون جناب دکتر
    فکم ب طرفین حرکتش میدم صدای شدید خرت خرت داره آیا ب نظرتون گلوددر و مشکلات ذکر شده میتونه بخاطر آسیب دیدن عصبای اون ناحیه از جانب فک باشه؟
    اگه بخاطره اونه چجوری میشه حلش کرد.
    بازم ممنون و سپاسگذارم

 33. معصومه می‌گوید:

  سلام آقای دکتر مادر من از سه هفته پیش دچار درد در دهان و دو طرف دهان و کام بالا شد .یکی دو روز بعد دچار مشکل بلع و درد گلو و گرفتگی و دو رگه شدن صدا شد. به طوری که در خوردن حتی مایعات مشکل داشت و مگفت احساس میکنم چیزی در گلومه . یا میگفت گلو زخم شده و همچنین میگفت گلو فرو میره . 3یا 4 روزی که اینجوری شده بود صبح زودفشارش به 19 رسید ه به اورژانس بردیم و نوار قلب گرفت و گفت چیزی نیست . البته کتف سمت راستشم درد داره . بعد بردیم دکتر داخلی که دارو داد برای غرغره گلو و گفت اگه خوب نشد متخصص گوش و حلق مراجعه کنید که گوش و حلق سی تی اسکن تجویز کرد که توی سی تی اسکن نوشته عدم تقارن ناحیه سوپراگلوتیک و هیپو فارتیکس به صورت افزایش ضخامت دیواره راست حنجره و aryepiglottic fold مشاهده گردید . که دکتر گفت گلوش باد کرده اگه تا سه هفته خوب نشد ام آرآی انجام بدیم . امروز 24 روز است درد و سختی بللع کمی بهبود یافته . اما دستش کم و بیش درد داره سرفه خیلی کم که بهتر شده اما تعریق هم داره کمو بیش .آیا نیاز به آزمایش دیگری هست ؟ در ضمن متخصص داخلی هیچ آزمایش ویا عکسی انجام نداده

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این مسئله با بیماری اعصاب ارتباط ندارد به احتمال زیاد عفونت قارچی کاندیدیا در زمینه اختلال ایمنی موجب طولانی شدن گردیده بهتر است چک آپ کلی از خون و ریه ها دندانها بعمل آید

 34. محمدرضا می‌گوید:

  با سلام
  33 سال سن دارم نزدیک به دو سال است که به طور ناگهانی متوجه نبض غیر عادی در سمت چپ گلویم در زیر فک شدم به متخصص گوش حلق وبینی مراجعه کردم سونو گرافی رنگی از عروق کاروتید انجام داد و مشکلی نبود گفتن طبیعی است ولی این نبض غیرعادی همراه با درد سمت چپ گلو از بین نرفته است به خصوص زمانی که گردنم را به طرفین می چرخانم رگ همان قسمت (سمت چپ)تیر می کشد لطفا من را راهنمایی کنید که چکار کنم واقعا از این وضعیت خسته شده ام.
  با تشکر از پاسخ جنابعالی

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در معاینه نبض غیرعادی دیده نشده احتمالا به نبض طبیعی کاروتید حساس شده اید درمان ضد اضطراب کافی خواهد بود.

 35. مهسا می‌گوید:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید، من 22 سالمه و ی مدت معده درد داشتم ب همراه زدن نبض مانند معده و دو طرف سر، بعد الان معده ام کامل خوب شده همه چی میتونم بخورم، اخیرا هم گلوم چرک کرده و رگ های گردنم گرفته ب طوری ک سرمو نمیتونم بچرخونم ب سمت راست بعد این رگ ها تا روی قفسه سینه ام اومده و الان گوش راستم ی حالت عجیبی داره ک نمیدونم چجوری بگم درد نیس، و اینکه از گردن، قفسه سینه و سرم مث نبض میزنه، ممنون میشم راهنمایی کنید

 36. محمد می‌گوید:

  با سلام خدمت دکتر سیفی عزیز
  من چند ماهی هست مشکل ودرد معده دارم حدود سه ماه پنتاپرازول مصرف می کردم بعد از یک هفته که داروها رو گذاشتم کنار دوباره علائم برگشت ومجدد رفتم دکتر این دفعه بهم لانزوپرازول و آموکسی سیلین و مترونیدازول برام نوشت وشروع به مصرف کردم الان گلو درد گرفتم وجلوی گلوم خیلی درد میکنه .آقای دکتر لطفا راهنمایی کنید که این درد گلو ممکنه حساسیت به داروها باشه درد ممکنه دتروها روی تیروئید اثر گذاشته باشه
  با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر علائم عفونت در گلو وجود ندارد و در معاینه گوش حلق سالمید احتمالا منشاء درد معده و دیگر دردها عصبی است درمان اضطراب بجا خواهد بود

 37. مصطفی می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید
  پسری ۳۳ ساله هستم
  مدتی بیماری زونا داشتم و حدود دو ماه این بیماری و درگیری های عصبی و پوستی با من بود
  بعد از یک هفته از بیماری یک درد در ناحیه گلو سمت راست بالای گردن ته حلق بوجود امده که وقتی دست میزنم انگار یک غده به اندازه لوبیا انجا است
  خیلی بی حالم و هر روز شروع ب مولتی ویتامین خوردن کردم
  وقتی درد میگیره سمت راست گلوم از درد شدید بی حس میشه و بدنم خسته و بی حال میشه
  سردرد بدی هم در جلوی پیشانی میگیرم
  قدم ۱۷۴ وزن ۶۷
  چه دستوری میدهید
  ممنون

 38. من می‌گوید:

  من چند وقتی احساس میکنم موقع خمدیدن یا یه جوری حرف زدن گلوم «استخوان زیر فک»یه حالت قفل میشه و بعد از چن دیقه خوب میشه
  ایا خطرناکه؟؟؟؟من 15سالمه.

 39. نفیسه می‌گوید:

  سلام پارسال عفونت تیرویید گرفتم وبعد آن چند بار همسرم من خفه کرده چون مشکل اعصاب دارند و حالا مدت ۶ ماه هر غذایی میخورم در گلوم گیر میکنه و بعد دو هفته خورده غذا میاد بیرون که آزارم میده بفرمایید چکار کنم .
  باتشکر

 40. جواد می‌گوید:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید.من شغلم معلمی امسال هم سال اولمه بعد چند،هفته احساس میکنم گلوم قسمت پایین درد،داره البته این درد،موقع بلعیدن و قورت دادن نیست بلکه وقتی با دست فشار میدم و گردنم رو به طرف بالا میبرم اون ناحیه درد میگیره…البته دو روز قبلش علائم سرما خوردگی داشتم و ابریزش بینی و احساس سنگینی سر …میخوام بدونم این علایم سرما خوردگی یا انفولانزا میتونه باشه یا برای زیاددحرف زدنم و داد،کشیدنم هم میتونه باشه یا علائم یه بیماری خطر ناکیه…من یه چند،هفته پیش هم در بدنم احساس سوزن سوزن شدن داشتم و اواخر ش هم پشت گردنم و نزدیک کتف سوزش داشت تا اینکه خوب بودم و و این گلو درده اومده سراغم به نظرتون چه دلیلی میتونه داشته باشع؟؟؟؟
  تشکــــــــــر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در معاینه درد و تورم تیروئید یا علت دیگر دیده نشود احتمال درد اضطرابی مطرح میشود درمان نسبت به علت فرق خواهد کرد.

 41. شهرزاد می‌گوید:

  با سلام خدمت شما
  من دیروز کمی در ناحیه زیر فک سمت راست احساس ناراحتی داشتم.
  امروز با چرخاندن و فشار انگشت به گردنم درد احساس میکنم. سمت راست گردنم از زیر فک تا توی گردن مثل یه رگ که با فشار انگشت درد میگیره. ضمن اینکه وقتی گردنم را کامل به سمت چپ میچرخانم و همزمان بلع انجام میدهم همون قسمت درد میگیره. در حالت عادی هم فک سمت راستم یه درد خفیفی داره. خیلی نگران شدم.

 42. samaneh می‌گوید:

  لام آقای دکترمن 25سالمه پارسال یه تیکه استخوان مرغ پریدبه گلوم که که زوددراوردم بعدگذشت ماهها میومدم هرچیزی بخورم که ازگلوم مزه وبوی بدی میومد هرچی که میخوردم یه لحظه بودرمیومدبیرون چندماه اینطوری سرکردم الان که میام به سمت راست گلوم دست بزن فشارمیدم یه نقطه ای ازگلوم دردداره انگارزخمه وقرص مترونیدازول وسفالکسین مصرف کردم ازبوش یه کم کم شده ولی درداون نقطه ادامه داره من دندانم عقلم هم خرابه یه جوریه که دردش میزنه به رگهای گلوم وپشتم وقفسه سینه ام اوایل قبل مصرف قرص دیدم لوزه ی سمت راستم سفیده باخوردن دارو سفیدیش خوب شداحساس میکنم یه تیکه ازگلوم چرک کرده وعفونت شدیدداره وقتی آب میخورم بازبوش بلندمیشه

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است معاینه دقیق گوش و حلق و در صورت لزوم اسکن گلو بعمل آید اگر آبسه و کیست و غیره تشکیل بشود بایستی تخلیه شود.

 43. محمد می‌گوید:

  سلام اقای دکتر ، مدتی هست حرکت و احساس عجیبی در پست گوشهام دارم محل غدد لنفاوی حالت سنگینی که میاد و مدتی عادی میشه و همچنین احساس عجیبی مانند سنگینی در ماهیچه سمت راست جلویی گردن بطرف گوش این هم میاد و میره ،با تشکر

 44. وحید می‌گوید:

  با سلام
  من 22 سالمه مدتیه ک احساس میکنم انگار توده ای در گلومه و احساس خفگی داشتم ب متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کردم عکس حنجره هم گرفتم گفتن ک التهاب دارم قرص ضد التهابو انتی بیوتیک مصرف کردم اما الان تقریبا یک ماهه حس میکنم عضله ی نزدیک گلوم گرفته و گوش سمت راستم بعضی وقتا کیپ میشه اون حس توده در گلو رو هم هنوز کمو بیش حس میکنم .

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در معاینه و بررسی های ضروری علت مشخص دیده نشود اشکال از نوع گرفتگی استرسی ( گلوبوس هیستریکوس) مطرح میشود. درمان اضطراب کفایت میکند.

 45. هيوا می‌گوید:

  با سلام ،يك سوال داشتم جناب دكتر ،من دختري ٢٩ ساله هستم,نزديك به چندين ماه كه گرفتگي گوش تا گردن دارم و كاملا محسوس وبعضي وقت كل كوش و كردنم را در بر مي كيره،مدتي بعد غدد لنفو سمت راست كلوم بيرون زد و چندين دكتر مختلف رفتم و انتي بيوتيك خوردم و ازبين نرفت،اخرين متخصص عفوني دستور سونو گلو دادن و نتيجه از اين قرار بود؛ادنوپاتيدر قسمت خلفي تحتاني ورگردن با افزايش كورتكس و افزايش عروق هيل آن ميتواند ضايعه انفلاتوما و به احتمال كمترلنفوپروليفراتيو باشد كنترل پس از درمان و يا بيوپس پيشنهاد ميشود.اين نتيجه بود و دكتر به من دوباره انتي بيوتيك تركيبي و بسيار قوي دادن و از بين رفت ولي بعد از ماهها همچنان اون گرفتگي گوش و گلو ا دارم،لطفا كمك كنيد،لطفا

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این موضوع در تخصص من نیست اگر غدد لنفاوی متعدد و بدون درد است بایستی نمونه برداری شود غدد دردناک و معدود اغلب التهابی و خوش خیم است

 46. masi می‌گوید:

  لسلام دکتر خسته نباشید.من یه خانم 31ساله هستم ودوماهه ورم صورت مخصوصا چشم .گرفتگی صدا خفگی.درد در پشت گ دن که به دستها میزنه طوری که نمیتونم ظرف بشورم.مشکل در بلعیدن غذای ریز دارم.شست پام به طرف پاشنه کشیده میشه و خشک میشه و درد شدید داره.تو خواب دست و پاهوم خواب میرن.خستگی مفرط دارم.زبونم سنگین میشه.بالا رفتن از پله ها واسم مشکله.بنظرتون اینا میتونه علادمت چه بیماری باشه.سابقه کم کاری شدید تیرویید دارم و الان مدت زیادیه قرص مصرف نمیکنم.ممنون میشم جواب بدین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پنج + = 14

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>