موارد کوری و مرگ ناشی از مصرف مشروبات تقلبی ( الکل متیلیک )

اخیرا موارد آسیب دو طرفه اعصاب بینائی با کوری کامل و آسیب شدید اعصاب اندامها پس از مسمومیت با مشروبات تقلبی و موارد متعدد از مرگ به همان علت مشاهده شده است.
الکل متیلیک که به الکل چوب یا الکل صنعتی معروف است، پس از مصرف بسرعت جذب شده در کبد به فورم آلدئید و آسید فورمیک و نهایتآ به فورمیت تبدیل میشود. این ترکیبات با ایجاد آسیدوز و از کار اندختن آنزیمهای حیاتی سیتوکروم موجب آسیب غیرقابل برگشت سلولی میگردد
مصرف حدود 10 سی سی الکل متیلیک موجب کوری و مقادیر بیش از 30 سی سی موجب مرگ میشود. الکل متیلیک مخلوط در مشروبات الکلی تقلبی برای مصرف کننده قابل تشخیص نمی باشد حتی علائم مسمومیت اولیه با الکل متیلیک خفیفتر از علائم مسمومیت با مقدار معادل الکل اتیلیک میباشد.
علائم مسمومیت ثانوی با الکل متیلیک 10 تا 30 ساعت پس از مصرف بصورت تاری دید ، تنگی نفس، گیجی و استفراغ ظاهر شده ودر موارد شدید به تشنج و بیهوشی و مرگ منتهی میگردد.
در درمان موارد مسمومیت خفیف ، الکل اتیلتک و فومپیزول که با اثر رقابتی ،موجب دفع کلیوی الکل متیلیک میشود و تجویز بیکربنات و آسید فولیک موثر است، در موارد شدید دیالیز به دفع سموم کمک میکند. متاسفانه در غالب موارد مسموم وقتی متوجه علائم میشود که برای درمان دیر شده است.

این نوشته در عمومی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

4 Responses to موارد کوری و مرگ ناشی از مصرف مشروبات تقلبی ( الکل متیلیک )

 1. دکتر سیفی می‌گوید:

  اطلاع رسانی در این مورد برای پیشگیری از تکرار موارد دیگر وظیفه اخلاقی دست اندر کاران بهداشت و درمان است متاسفانه حتی شاهدان موارد مرگ و میر و رسانه ها هم کاملآ سکوت داشته و بی تفاوت بوده اند.

 2. مريم می‌گوید:

  ايا براي درمان كوري ناشي از استعمال الكل صنعتي راهي وجود داره؟ واينكه در مورد مرگ اعصاب چشمي اگه لطف كنين توضيح بدين خيلي خوشحال ميشم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در همان ساعات اول دیالیز و ترکیبات الکل اتیلیک و …. داده شود موثر واقع میشود بعد از سوخت عصبی درمان موثر جود ندارد.

 3. دکتر سیفی می‌گوید:

  با تشکر از شما هموطن خوب به خاطر ارسال مطالب مفید و متنوع در مورد بهداشت و سلامتی ، موفقیت بیشتر شما را در راه خدمت به پویندگان اطلاعات علمی در این زمینه آرزو دارم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− 2 = سه

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>