توقع برخورد عاطفی از پزشکان

در شرایطی که اکثریت پزشکان خود خسته و کم حوصله یا افسرده اند، در اکثر موارد پاسخ گوئی به توقعات عاطفی بیمار از حوصله خیلی از پزشکان خارج بوده و خود را ملزم به اشتراک در مسائل عاطفی بیماران نمیدانند. آیا توقع بیمار و اطرافیانش از پزشک برای همدلی و همدردی منطقی است ؟
سطح تحمل و گذشت در پزشکان و سطح توقعات در بیماران متفاوت است، برحسب شرایط بیماری نیز بیمار و اطرافیان از پزشک توقعات متغیر دارند، به فرض اطرافیان کودک دچار ضربه مغزی هرچند بی خطر یا اطرافیان بیمار دچار تشنج کاذب و هیستری که از نظر پزشک موضوع ساده و بی خطر است و نیاز به آزمایش و درمان فوری ندارد، از نظر اطرافیان بیمار ممکن است برخورد پزشک را “بی تفاوت و بی احساس و بی مسئولیت” تعبیرکنند.
در مواردی بیمار با زحمت زیاد و صرف وقت و هزینه زیاد با امید دسترسی به نتیجه مطلوب تشخیص و درمان خود را به مرکز درمانی می رساند و با شنیدن پاسخ مایوس کننده مثل کاری از دست ما ساخته نیست یا باید به مرکز درمانی دیگر مراجعه بکند، دچارسرخوردگی و نارضایتی می شوند. در اینگونه موارد اعم از اینکه کمک تشخیصی و درمانی امکان پذیر باشد یا نباشد و نگرانی بیمار صحیح یا بی مورد باشد رفع استرس و نگرانی و اطمینان خاطر دادن از کم و کیف جریان بیماری به اندازه تشخیص و درمان اهمیت دارد. به عنوان مثال برای بیمار دچار انفارکتوس قلبی و یا سکته مغزی، برخورد محترمانه و دلسوزانه پزشک و کادر درمانی جز اساسی از برنامه درمان بیمار است. امروزه اکثریت بیماران از بی توجهی به بیماران و بی نظمی امور در بیمارستانهای دولتی شکایت دارند. برای اکثر پزشکان اتفاق افتاده که مراجعه کننده ای سالها بعد احترام و محبت ناچیز را فراموش نکرده و یا برخورد سرد و بی تفاوتش را به رخش کشیده است.

این نوشته در عمومی ارسال و , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2 Responses to توقع برخورد عاطفی از پزشکان

  1. اونچی محمد تقی می‌گوید:

    بنده مدت دوسالی است که در نظام پزشکی درگیر پرونده های پزشکی می باشم به عین شاهدم که در بیشتر مواقع با صرف کمی وقت و حوصله می توان جلوی بیشتر شکایت ها گرفت

  2. رضا می‌گوید:

    مهربانی پزشک و توجه کامل به بیمار یقینا در بالا بردن روحیه و بدست اوردن سلامتی بیمار بسیار مفید است .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


4 + پنج =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>