تومور گلوموس ژوگولر- گزارش مورد بیماری

خام 72 ساله ، 18 ماه قبل بخاطر فلج عصب صورتی طرف راست که از حدود 45 روز قبل شروع شده بود مراجعه نموده بود. انحراف صورت، باز ماندن چشم و درد بناگوش در این بیمار،همانند علائم پارالیزی فاسیال بدون علت وجود داشت. علاوه بر آن در معاینه از بین رفتن شنوائی در طرف راست ، تحلیل رفتن عضله زبان در طرف راست همانگونه که در عکس دیده میشود، و محدودیت حرکت چشم راست به طرف بیرون، که در جمع حاکی از گرفتاری اعصاب کرانیال 6 و7و 8و 12 بود مشاهده شده . در معاینه، ته چشم ها و سایر اعصاب جمجمه طبیعی بود. مختصر عدم تعادل در راه رفتن و ایستادن روی پای راست مشاهده شد. درمعاینه گوش راست توده قرمز و شفاف مثل توت فرنگی که سه چهارم مجرای گوش خارجی را گرفته بود مشاهده شده . به استثنای وجود آرتروز زانوها ، بیمار از نظر معاینه عمومی مشکل سلامتی چندان نداشت.
آزمایشهای متداول خون، رادیوگرافی سینه، الکتروکاردیوگرافی بیمار طبیعی بود، در اسکن MRI مغز توده بزرگ فضاگیر در ناحیه زاویه مخچه و پل دماغی با خوردگی سوراخ ژوگولر(اجوف) در قاعده جمجمه با اینتنسیته زیاد در T2 و کمتر در T1 مشاهد شده بود.
علیرغم توصیه درمان جراحی یا رادیوتراپی، از طرف بیماراقدام به درمان نشده بود، در مراجعه بعدی 18 ماه بعد، تشدید علائم از نظر آتروفی زبان، فلج صورت، رشد توده تومور داخل مجرای گوش و افزایش حجم تومور با تخریب بیشتر عناصر مجاور همانگونه که در تصویراسکن CT دیده میشود وجود داشت.

آتروفی عضلات طرف راست زبان و پارزی طرف راست صورت(در تصویر طرف چپ)

توده داخل مجرای گوش راست که بیش از 80 در صد فضای مجرا را گرفته است.

تخریب دیواره های فورامن ژوگولر توسط تومور در تصویر اسکن CT .

حجم وسیع تومور گلوموس که ناحیه فورامن ژوگولر و جوانب آنرا اشغال نموده است.

منشاء تومور گلوموس ژوگولر از سلولهای پاراگانگلیونی است، اغلب در روی دیواره فورامن ژوگولرظاهر میشود ، توده پرعروق خوش خیم میباشد،بعلت ضرباندار بودن گاهی موجب وزوزگوش شده و بعلت فشار بر عناصر مجاور موجب فلج اعصاب کرانیال میگردد ،درمواردی بصورت توده در گردن و گاهی نیز در روی جسم کاروتید در محل دو شاخه شدن کاروتید اصلی پدیدار میگردد. درمان این تومور جراحی است، در مواردیکه اقدام جراحی غیر ممکن باشد رادیوتراپی ویا بستن رگهای تغذیه کننده تومور با ارسال آمبولی توصیه شده است.

این نوشته در تخصصی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

3 Responses to تومور گلوموس ژوگولر- گزارش مورد بیماری

  1. نورا می‌گوید:

    salam matalebe jalebi bud dust daram in mataleb ro besurate ekhtesasi tuye e-mailam dashte basham.

  2. Mahsa می‌گوید:

    با عرض سلام و خسته نباشيد
    مادر من مدتيه عدم تعادل در راه رفتن دارن ….

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


سه − = 2

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>