سردردهای مبهم ، ترومبوز سینوسهای وریدی سر

سردردها به علل مختلف مغزی و عروقی و بیماریهای سیستمیک به اشکال مختلف با دوره های متنوع، اغلب از روی سابقه بالینی ومعاینه تشخیص داده میشوند. در موارد مشکوک به عارضه مغزی انجام آزمایشهای خون و مایع نخاع وندرتاً اسکن CT و MRI ضرورت می یابد. در مواردی مشکل تشخیصی به علل نادرپیش مییاید. یکی از آن موارد بسته شدن سینوسهای وریدی سر بعلت لخته شدن خون ناشی از بیماریهای انعقادی خون، عفونتهای گوش و سینوسهای بینی، اختلالات هورمونی و مصرف قرصهای ضد حاملگی هورمونی و افزایش غلظت خون بعلت بی آبی و بیماریهای خونی و بدخیمی و….میباشد.
انسداد سینوسهای وریدی ضمن اینکه بعلت بیماری زمینه ای پدید مییاید، دارای علائم بالینی مشخص با افزایش فشار داخل جمجمه، تورم ته چشم، علائم عصبی موضعی و تغییرات مشخص موضعی در اسکنCT یا MRI بصورت تورم یا انفارکتوس در مغز و مخچه میباشد.
مواردی از سردردهای مزمن و بنا به اظهار بیماران” خیلی شدید و مقاوم” مشاهده میشود که پزشک ناچار به تحقیق بیشتر با آنژیوگرافی و ونوگرافی میگردد، در اغلب موارد آنژیوگرافی عارضه ای نشان نمیدهد، لیکن تغییرات متنوع نهادی سینوسهای وریدی مغز در MRI مغز علائم انحرافی نشان میدهد، که نه فقط به تشخیص کمکی نمیکند بلکه دردسرهای بیشتری هم به سردرد اضافه میکند. این قبیل بیماران که اکثراً دچار مشکلات روان تنی مزمن هستند با تشخیص موهوم و درمانهای پر عارضه ضد انعقاد و استروئید به مشکلات و عوارض بیشتر دچار میشوند. تصویر زیر نمونه ای از تغییرات مادرزادی شایع است که در آن سینوس وریدی طرفی چپ باریکتر از طرف راست میباشد که اشتباهاً ترومبوز وریدی تشخیص داده شده بود.

این نوشته در تخصصی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2 Responses to سردردهای مبهم ، ترومبوز سینوسهای وریدی سر

  1. امین می‌گوید:

    سلام اقای دکتر. چند سالیست در قسمت سرم احساس فشار زیر جمجمه. همراه سوزش شدید و گاهی درد رنج میبرم. همچنین مشکلاتی در تکلم دارم. گاهی اعضای بدنم بی اراده تکان میخورند یا میپرند. ذهنم کند شده. گاهی تاری دید دارم. به مشکلات روحی روانی مثل افسردگی و ضعف اعصاب دچار شدم. به جراح مغز و اعصاب مراجعه کردم. MRV و mra گرفتم. دکتر تشخیص داد که دچار ترومبوز مغزی هستم. وارفارین تجویز کردند. حدودا ۲ ماه مصرف میکنم. برای اطمینان از مشکلم به چند دکتر و جراح مغز و اعصاب مراجه کردم. اما هیچکدام ترومبوز را تایید نکردند. لطفا راهنمایی کنید. با تشکر

    • دکتر سیفی می‌گوید:

      اگر تغییراتی در ساختار قاعده جمجمه و مغز مشاهده نشده اغلب تغییرات دیده شده در وریدها در اسکن از نوع مادرزادی است که با لخته و بسته شدن اشتباه گرفته میشود. اگر علائم اختلال عضوی در معاینه دیده نشده بهتر است مسائل روان تنی بررسی و درمان شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− سه = 3

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>