علائم شروعی مالتیپل اسکلروز ( ام اس )

سندرم یک علامت مجزای بالینی Clinical Isolated Syndrome (CIS)
تشخیص بیماری مالتیپل اسکلروز یک تشخیص بالینی است ، موقعی تشخیص قطعی بیماری داده می شود که علائم عصبی حداقل در 2 ناحیه مراکز عصبی در 2 حمله جداگانه در فاصله زمانی بیش از یک ماه پدید آمده باشد و این علائم مربوط به علل و بیماریهای دیگر نباشد. در مواردی، بروز علائم از نظر تعداد ضایعه و یا تعداد حملات برای تشخیص قطعی کافی نیست وبه عنوان احتمال کم یا احتمال قوی شروع بیماری در آینده را مطرح می کند. یکی از این موارد سندرم یک علامت مجزای بالینی (CIS) است در این شرایط بیمار ممکن است یک ناحیه از مراکز عصبی مانند عصب چشم یا ناحیه حرکت یک دست و یا قسمتی از نخاع با گرفتاری پاها را داشته و یکبار اتفاق افتاده باشد در چنین شرایطی پیش بینی امکان بروز حملات بیشتر در آینده و تبدیل CIS به M.S مشکل بوده وتصمیم گیری شروع درمان طولانی مدت مشکل تر. درمواردی مثل بروز تاری دید در یک چشم در فرد 15 ساله و تشخیص نوریت اپتیک که به درمان موقت پردنیزولون پاسخ داده و بیمار علائم دیگری نداشته باشد قرار دادن بیمار روی درمان پیشگیری M.S با تزریق اینترفرون برای سالیان متمادی چقدر موجه است؟!
چنانکه یک علامت عصبی بالینی مجزا با درمان یا بدون درمان فروکش نموده و MRI مغز طبیعی باشد کنترل بالینی و انجام MRI بعد از شش ماه تا یکسال توصیه می شود و درمان اینترفرون تجویز نمی شود.
در مواردیکه سن بیمار بین 18 تا 30 سال بوده در MRI مغز ضایعات منتشرنشان داده ، و یا در MRI ضایعه منفرد یا متعدد در ساقه مغز و نخاع وجود داشته باشد احتمال تبدیل CIS به M.S زیاد میباشد و شروع درمان با اینترفرون یا درمان های دیگر طولانی مدت توصیه می شود. موارد بینابین از CIS که علائم کمی در MRI دارند، پیگیری بالینی بیشتر و MRI با تزریق به فواصل کمتر به عمل می آید. نظر به اینکه با گذشت سالیان بعد از CIS شانس بروز ام اس بیشتر میشود ، کنترل بالینی و در موارد مشکوک به عود بیماری انجام اسکن ام آر آی توصیه میشود.

این نوشته در تخصصی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

1,883 Responses to علائم شروعی مالتیپل اسکلروز ( ام اس )

 1. بهار می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  من دختری ۳۰ ساله هستم حدود ۷ ساله که رانندگی میکنم ۳ ماه پیش نتونستم ماشین رو کنترل کنم و از سمت چپ احساس سقوط میکنم و تعادلم رو از دست دادم و نمیتونم رانندگی کنم .به دکتر حلق و گوش و بینی مراجعه کردم تمامی موارد لازم رو انجام دادم و مشکلی نداشتم . همش احساس سرگیجه و اینکه توی سرم احساس میکنم دارم به درو دیوار میخورم .و همش بیحالم .این چه نوع بیماری هست ؟آیا نشانه ام اس می باشد ؟

 2. مونا هاشمی می‌گوید:

  سلام مدتی چندروزی هست اختلال حس در نوک انگشت اشاره و میانی دارم خواب رفتگی نیست ولی کمی بیحس است و احساس ورم کردگی دارم که بین دو انگشت منتقل میشود این احساس.ام اس است اقای دکتر؟

 3. S.m می‌گوید:

  سلام آقای دکتر .وقت بخیر .من دو دفعه است که یهو گونه سمت راستم به طرف چشم سر میشه.البته در حد چند ساعته.باید بگم یه دندون خراب دقیقا سمت راست بالا دارم که هنوز اقدام به ترمیمش نکردم.دیشب یه موضوع خیلی پر استرس برام پیش اومد و گونه سمت راستم شروع شد به سر شدن و حتی چشمم هم حدودا یک دقیقه سر شد.باید بگم به خاطر کمبود ویتامین ب ۱۲ پرش عضلات دست و پارو دارم که بیشتر قبل از خواب اتفاق میفته و لی الان چند روزه که در طول روز هم وجود داره.البته این روزها به شدت عصبی و مضطربم.یکم نگران ام اس هستم؟ امکانش هست با این علایم این بیماری و داشته باشم؟

 4. S.m می‌گوید:

  البته باید بگم دیشب تا آخر شب این مشکل داشتم.و امروز هم دوباره سر شدن خیلی خفیفی تو همون ناحیه حس میکنم.

 5. رسولی می‌گوید:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید آقای دکتر خانوم بنده حدود دو سال پیش به دلیل مشکلات و تنش های خانوادگی دچار گزگز در ناحیه انگشتان دست هایش به مدت دو هفته شد و دوباره حدود سه ماه بعد هم بعد از یک روز حالت تهوع فردایش دچار گزگز دست شد که اینبار به مدت یک سال دچار گزگز در نواحی انگشتان دست و انگشتان پا و صورت شد،که به دکتر مغز واعصاب مراجعه کردیم تست عصب از دست و پاهایش گرفت نرمال بود حرکات چشمانش هم بررسی کرد وانعکاس پاودست ونحوه راه رفتن را بررسی کرد همگی نرمال بود،ام ار ای مغز سالم بود،همسرم از فکر اینکه نکنه گزگز دست هایش از ام اس باشه شدیدا استرس گرفت که به طوریکه این گزگز که در ابتدا در دست هایش بود به پاهایش وچند روز بعد به صورتش هم سرایت کرد و ضربان قلبش هم بالا رفته بود،البته گزگز در یک زمان دست وپا و صورت رو درگیر نمی کرد چند وقت در دستش بود چند وقت در پاهایش وچند روز در صورتش،البته همسرم در زمان گزگز قدرت دست و پاهایش خوب بود وهیچ مشکلی از نظر گرفتن اشیا حتی جسم سنگین هم نداشت.قرص سرترالین به مدت یک سال مصرف کرد که استرسش رو کمی کاهش داد،به طوریکه خودش متوجه شده بود هر وقت اضطراب داشته باشه یا ناراحت باشه این گزگز به سراغش میاد و وقتی خودش رو آروم می کنه تا زمانی که آروم بشه مثلا یک ساعت باهاش هست وبعد بر طرف میشه. بعد از دو سال برای اطمینان ام ار ای از مغز وگردن انجام دادیم که نرمال بود.
  آقای دکتر آیا ممکنه این گزگز ها که اولین بار به صورت دو هفته در دست و دومین بار به صورت چند ماه در دست وپا وصورت بوده ازحملات ام اس باشد؟ چون شنیده بودم ام اس در طی دو سال ممکنه دو سه بار حمله داشته باشه

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   واقعیت این است که بیماری وسواس ( خود بیمار انگاری) یا مشکل روان تنی دهها بار از بیماریهای مغزی و نخاعی شایعتر و از نظر درمان خیلی مشکل و زمان بر است، نظر به اینکه قبول این مشکل برای بیماران سخت است با زمینه وسواس دنبال بیماری عضوی میگردند هزینه های کلان و سردرگمی و درمانهای انحرافی را متحمل میشوند، خیلی ها دهها بار معاینه و آزمایش …. را هم باور نمیکنند، بهتر است شما این موضع را جدی بگیرید و تا موقعی که علائم عضوی توسط متخصص تایید نشده به درمان این معضل قانع باشید.
   اگر در معاینه اعصاب عارضه عضوی دیده نشود ، این نوع علائم حسی متغیر و ناپایدار اغلب نشانه بیماری عضوی نیست و غالبا حاکی از اختلال اضطرابی و ترس از بیماری است. درمان موارد روان تنی و وسواس خود بیمار انگاری اغلب خیلی مشکل تر از درمان بیماری عضوی است، کنترل این مسئله چالش زمان بر روان پزشکی است.

 6. رسولی می‌گوید:

  ببخشید آقای دکتر ممکنه همسرم دچار cisباشه،یعنی در مرحله شروع ام اس باشه؟ چون خوانده بودم در این مرحله ممکنه ام ار ای نرمال باشه وهیچ پلاکی در ام ار ای دیده نشه ولی فرد در مرحله cisیا شروع ام اس باشه؟
  دکتر جان خیلی ممنون از زحمات شما

 7. رسولی می‌گوید:

  آقای دکتر عزیز در نظرات کاربران در چند مورد خوانده بودم همین مشکل همسر بنده رو داشتند، وام ار ای آن ها سالم بوده ولی بعد از گذشت چند سال با دادن دوباره ام ار ای متوجه شده در مراحل اولیه ام اس یا همان cisهست،به همین علت من هم این سوالات را ازشما پرسیدم که ممکنه با وجود نرمال بودن ام ار ای همسرم چند سال بعد دچار ام اس بشه،باتوجه به اینکه خود شما هم در توضیحات ذکر کرده بودین ممکنه تشخیص قطعی داده نشود،این گمان بوجود آمد که از شما برای رد این بیماری سوال شود با توجه به اینکه شما پزشک خوبی هستین وما در تبریز نیستیم که به حضور شما برسیم وهمه این ریزبین سوال کردن ها برای این بود که مطمئن شویم.باز هم تشکر از زحمات بی پایان وصبر حوصله شما در جواب دادن

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   متاسفانه هیچ تضمینی برای هیچ بیماری برای هیچکس در طولانی مدت وجود ندارد همانطورکه هرکس شانس هر نوع بیماری را در اینده داردام اس هم همانطور، جز اینکه نگرانی دهها بار بیشتر از خود ام اس مردم را گرفتار کرده است.

   • رسولی می‌گوید:

    یعنی شانس ابتلا به این بیماری در خانوم بنده در آینده به دلیل وجود این مشکلاتی که در این دو سال داشته و همچنان هنوز در مواقع استرس گاها همراهش هست بیشتر از افراد معمولی است؟مرسی

 8. مهتاب می‌گوید:

  سلام من تقریباً حدود 2 سال هستش که ظعف پا دارم اولا فقط شب ها زمان خواب بود ولی الان تقریباً چند ماهی هستش که از صبح تا شب از شب تا صبح ظعف شدید پا دارم واقعاً دیگه امونمو بریده مرتب ظعف میره و درد میکنه چند بار دکترم رفتم هر بار میخواستن قرص های اعصاب بهم بدن که من نگرفتم میخواستم بدونم ممکنه این مشکلم ممکنه مربوط به بیماری ام اس باشه یا نه؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

 9. مهسا می‌گوید:

  سلام اقای دکتر من دختری 24ساله م حدود 4سال پیش ب دلیل بی حسی تو انگشت دستام و درد پام و بی حسی رفتم دکتر مغز و اعصاب ایشون برام ام ار ای سر و گردن نوشتن ک مشخص شد دیسک خفیف گردن دارن و برام فیزیو تراپی نوشتن و دو جلیه طب سوزنی کردم و مصرف قرص گاباپنتین ک خیلی خوب شدم ک بم گفتن چیزی سنگین بلند نکنم پای لب تاپ کمتر بشینم و گردنبند ببندم ک گهگداری با کار سنگین چون دانشجوی معماری بودن باز بی حس میشد دستم ک الان با گذشت چهار سال من چندماهی خیلی فشار عصبی روم بود ک میشد دست راستم خیلی بی حس میشد تا تو انگشتام و گاهی پاشنه ی پام خیلی درد میگرفت شست پامم نزدیک سه ماهه بی حس البته بیشتر شست پای راست و کمرمم گاهی درد میگیره ک میزنه تو باسن بعد پام . ک رفتم دکتر برام ام ار ای از سر و گردن و کمرنوشتن خیلی میترسم اقای دکتر احتمالش هست ام اس باشه??من خیلی استرسی هستم شده که با استرس یهو دستم بی حس شده با پام
  و تو سرعت بالا همش تپش و بی حسی تو فک و دست و پام مباد سراغم چون از سرعت تو اتوبان میترسم .دکتر قلبم رفتم گفتن که باید ی مدت دارو مصرف کنم تا از لحاظ روحی خوب شم گفت اگه نخوری عوارض ش میره بالا که نخوردم اقای دکتر ممکنه اینا عصبیم باشه یا از استرس ??چندباری م ب دلیل اینکه احساس بی حسی تو دستم مبکردم و تپش بخاطر اعصاب خوردی ک فرداش فورا نشون میزاد رفتم دکتر نوار قلب گرفتن گفت دکتر ک عصبی و برام الپروزولام نوشتن ک مصرف نمیکردم
  اقای دکتر مشکلم بنظرتون عصبی یا دیسک یا ام اس احتمالش هست???

 10. مونا می‌گوید:

  سلام من به فاصله ده روز دوبار دچار تنگی نفس ناگهانی شدم و به همراه اون مور مور شدن دست ها و پاهامو داشتم مور مور شدن شدی به طوری که دستام قفل شدن
  بیماری ویولس دارم و تحت درمان هستم و قرص سرترالین 100مصرف میکنم

 11. م.ف می‌گوید:

  سلام مادرم با ۵۹ سال سن چند وقتی میشه که در خواب از نوک زبان احساس برق گرفتگی و سوزس داره طوریکه زبونش رو لای دندونش فشار میده به دکتر مغز واعصاب هم مراجعه کرده میگن سی تی و سونو و نوارش عادیه.واقعا نگرانم لطفاکمک کنید

 12. مهسا می‌گوید:

  سلام اقای دکتر عارضه عصبی یعنی چی منظورتون??دکتری ک معاینه م کردن گفتن احتمالا شاید برای دیسکات باشه ولی باید کامل چکاب شی تا مطمئن شیم .اگه دیسک باشه یعنی عصبی??یا همون دیسک گردنم عود کرده باشه ??
  اقای دکتر دیسکم ب ام اس تبدیل میشه??

 13. نسیم می‌گوید:

  باسلام خدمت پزشک محترم
  من دوماه پیش یک روز سرگیجه به شدت وحشتناکی داشتم.بعداز اون اگه اشتباه نکنم به مدت سه چهار روز قسمت چپ سرم هرازگاهی حس برق گرفتگی داشتم که دکتر گفت درصورت دوام ممکنه عفونت گوش باشه و بایدپیگیرشم.اما دردم بعد چندروز خوب شد.تااین که الان بعداز دوماه،ازامروز دوباره همون برق گرفتگی ناگهانی رو سمت چپ جمجمه سرم حس میکنم.والبته گاهی اوقات خیییلی کم،مثلا چندماه درمیون حس خواب رفتگی سر دارم.بنظرتون ممکنه مشکل خاصی باشه و لازمه به متخصص مذاجعه کنم؟ممنون میشم اگه جواب بدید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این علائم نشانه اضطراب است با مراجعه به معاینه هم از تشخیص مطمئن میشوید و هم درمان مناسب توصیه میشود.

 14. زهرا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من 31 سالمه و کلا ادم استرسی هستم. چند وقت پیش دچار مور مور خفیف در دسن و پای راستم شدم که چند روز ادامه داشت و خود به خود خوب شد. آیا این میتونه علامت بیماری باشه؟

 15. بانو می‌گوید:

  سلام خسته نباشید. در سال هشتادو شش دچار نابینایی مطلق شدم در حال راه رفتن در خیابان بودم این اتفاق حدودا دو دقیقه ادامه داشت بعدش کمکم بیناییم برگشت و در این یازده سال هیچوقت دوباره تکرار نشد اما حدودا پنج سال هست که درگیر یک قلقلک بسیار ناخوشایند و شدید هستم که از گوشهام مخصوصا گوش چپ شروع میشه و به تمام دست چپم کشیده میشه بعضی اوقات روزهای زیادی بدون کم شدن قلقلک درگیر این موضوع هستم حدودا شش ماه هست که این قلقلک به فک سمت چپم کشیده شده و احساس میکنم باید فکم رو فشار بدم تا یه صدایی بخوره و در واقع فکم از اون حالت گرفتگی بیرون بیاد هر روزم درگیر این دو موضوع شده . چندین سال هست که بی دلیل دچار خستگی مفرط هستم و مدام خابم میاد اینقدر نیروی بدنیم کم هست که به کارهای منزلم نمیتونم برسم. فروردین نودو شش دچار عفونت شدید ریه شدم بعد از ازمایشات دکتر گفت دچار بیماری برونشیت هستی اما از انجایی که عفونت و درد در ناحیه سینه و سرفه های مکرر و گرفتگی شدید صدا چهار ماه ادامه داشت دکتر گفت نمیتونه برونشیت باشه و نیاز هست بسترستری بشی تا نمونه گیری و یک سری ازمایشات انجام بشه اما چون فرزندم خیلی کوچک بود معالجه رو ادامه ندادم . نمیدونم این قضایا بهم دیگه ربط دارن یا نه. بیست و نه سالم هستم . ممنون بخاطر وقتی که گذاشتید.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   علائم گفته شده بهم ارتباط ندارد و برای تشخیص بیماری معینی اختصاصی نیست بعد از کنترل استرس هر مورد که آزار دهنده باشد بتدریج در جای خود درمان شود.

 16. محنا می‌گوید:

  سلام
  حدود یک ماه است که هردو دستم نوک انگشتام حالتی مثل گزش و ورم کردگی دارد گاهی کنار انگشت گاهی بند اخر انگشت.مثلا گاهی نوک انگشت وسطی دست راست به همراه نوک انگشت اخری دست چپ.یا فقط یک انگشت.یا دو انگشت از دو دست بصورت قرینه.گزگز نیست یا مورمور یا خواب رفتگی.میسوزد و انگار به جای داغ چسبانده ام و حس هم دارد.این علامت ام اس است؟

 17. Raoofi می‌گوید:

  با سلام من یک خانم 29 ساله هستم،مدتی که فشارهای عصبی روم زیاده تازگی وقتی عصبی میشم،دست و پاهام بی حس میشه.این می تونه علائم اولیه ی ام اس باشه؟ زمینه ی ارث هم نداریم.
  باتشکر

 18. مهسا می‌گوید:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید من پدرم 52سالشه حدود 8ماهی میشه شبا ک میخوابه وسطای شب پای راستش یکی دوبار انگار خشک میشه و نمیتونه تکون بده و بعد چند ثانیه ب روال عادی برمیگردد.الان مدت دو الی سه هفتس درد شدیدی در بازوی راست و ارنج احساس میکند پدرم خیلی زود عصبی میشن و زودجوشن .سابقه فشار خون و سنگ کلیه م دارن .قرص لوزامیکس اچ 50مصرف میکنن روزی یک عدد
  بیشتر اوقاتم فشارشون رو 15با اینکه قرص مصرف میکنن..
  علت این درد میتونه چی باشه اقای دکتر??ایا خطرناکه نیاز ب پیگیری داره??باید برن دکتر مغز و اعصاب??

 19. Shra می‌گوید:

  سلام خسته نباشید من 18سالمه و حدود ی ماه پیش بود سر کلاس درس ک بودم احساس میکردم لکه های سیاهی میبینم و بعضی از بخش های تخته رو خوب نمی بینم و تاره [من چشمام دوربینه و از عینک استفاده میکنم ]حدود 2مین بعد دست سمت راستم شروع ب گز گز کرد و یواش یواش نمیه راست صورتم هم همین طور شد ب طوری ک حتی زبونم هم گزگز میکرد و در نوک انگشتام احساس حرارت میکردم و دستام میارزید این حالت ها حدو 20مین یا شاید یکم بیشتر طول کشید بعد خوب شدم ولی ی سر درد وحشت ناک ب سراغم اومد …امروز هم برایم دقیقا این اتفاق تکرار شده …اقای دکتر ممکنه ک من بیماری خواستی داشته باشم

 20. Ms1 می‌گوید:

  سلام آقای دکتر من به شدت آدم استرسی و زود رنجی هستم دیروز صبح استرس خیلی شدید داشتم و آخر شب سمت چپ صورتم از پیشانی رو به پایین احساس کردم بی حسه امروز دیگه اینجوری نبودم چون مشغول بودم دوباره الان که بیکار شدم یکم ناراحت شدم اینجوری شدم الان بیشتر سمت چپ بینی ام روبه گونه هام اینجوری شد قبلا وقتی ناراحت میشدم فقط سمت چپ پیشانیم احساس بی حسی میکردم به نظر شما دلیلش چیه؟

 21. افسانه می‌گوید:

  سلام من بیست وشش سالمه ۲۱ساله که بودم درگوش چپم دچاروزوزشدم به چندین پزشک ومتخصص مراجعه کردم و تاحدودی کاهش پیداکرد اما ازبین نرفت.سردردزیاد میشم به خصوص وقتی گرسنه میشم یاغذای مونده میخورم.دچارکم خونی شدیدهم هستم.حالا امشب دستم مورمورمیکنه.میترسم ام اس گرفته باشم.ممکنه؟

 22. رویا می‌گوید:

  سلام اقای دکتر ورم در مرکز بینایی یا همون التهاب ماکولای چشم عموما در میگرن اتفاق میفتد یا در ام اس؟با درد همراه است

 23. Niloo می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید
  دختری هستم ۱۷ ساله هستم در روز علائمی برایم رخ میدهد ک باعث نگرانیم میشود
  من چکاب کامل هم دادم نه کم خونی دارم نه چیزی
  علائمی ک میبینم سرگیجه لرزش اندام ها ب صورتی که بین چند ثانیه تا ۱دقیقه روی زمین می افتادم وفقط میلرزم و چشمام سیاه میشه تازگی ها ضعف در دست راستم حس میکنم ب صورتی ک گز گز میکنه و میلرزه جوری ک نمیتونم چیزی ب دست بگیرم

 24. Elham می‌گوید:

  سلام و وقت بخير آقاي دكتر
  من پارسال باردار بودم و مشكلات زياد داشتم همش علائم ام اس بود،ولي بعد از بارداري ام آر اي با و بدون تزريق انجام دادم همينطور تست عَصب بينايي ولي خدا رو شكر مشكلي نداشتم و چون افسردگي داشتم تشخيص مشكلات اعصاب دادن وتا الان سيتالوپرام مصرف ميكنم با سوال از شما هم فرمودين مشكل روان تني و وسواس هست كه البته بعد از زايمان كم كم علائم برطرف شد ولي الان حدود دو هفته است حالت گزگز و برق گرفتگي تو انگشتام پام دارم و چون مرتب بچه بغلم هست به كمرم خيلي فشار مياد به نظرتون مجدد پيش نورولوژيست برم و ام ار اي انجام بدم يا ميتونه بخاطر سياتيك باشه
  ممنون ميشم راهنمايي كنيد

 25. ایدا می‌گوید:

  سلام اقای دکتر خانمی 34 ساله هستم 7 سال پیش دچار نوریت اپتیک شدم .سال 93 باتشخیص ام اس سینووکس تزریق می کنم تابحال هیچ مشکلی جز همون نوریت نداشتم یک ماه پیش مجدد ام ار ای دادم و پلاک فعالی نداشتم ولی الان حدود یک ماه هست که احساس ضعف در پاهام دارم بطوری که مثلا می ترسم برم پیاده روی. ایا ممکن هست که بیماری من به نوع پیشرونده تبدیل شده؟ اقای دکتر هیچ علامتی مثل بی حسی یا گزگز ندارم فقط حس بی حالی و کم توانی در پاهام دارم(اونم وقتی که راه میرم نه در مواقعی که مثلا نشستم یا دراز کشیدم). ممنون می شم راهنماییم بفرمایید.

 26. باران می‌گوید:

  با سلام
  چند روزی است در ناحیه پشت ران چند بار در روز احساس داغی به مدت چند ثانیه میکنم و سریع رفع می شود . بدون گز گز شدن و بی حسی فقط چند ثانیه داغ می شود . مشکل چه می تواند باشد ؟

 27. مریم می‌گوید:

  سلام، آقای دکتر ۳روز هست سرگیجه دارم و حالت تهوع و ۲روز است که در هر دو پا زانو به پایین احساس خواب رفتگی و گزگز دارم و انگشتان هر دو دستم هم گزگزمیکند تار هم میبینم پیش چشم پزشک رفتم گفته از لحاظ بینایی مشکلی نداری میخواستم ببینم امکان داره مشکوک به msباشم راههای تشخیصی چیه؟ممنون

 28. سپيده می‌گوید:

  سلام خسته نباشيد..دخترى ٣٠ ساله هستم با سابقه كم كارى تيروئيدكه با دارو تحت كنترل هست و همچين قرص آهن مصرف مى كنم…يكبار كه از خواب بيدار شدم سرگيجه شديدبه طورى كه همه چيز ر و ٥ تا مى ديدم و حالت چرخشى داشت سرگيجه بعد از چند لحظه متوقف شد و تا ٣ ماه بعد تكرار نشد..سرگيجه دوم هم بعد از بيدار شدن از خواب بود كه بعد از چند لحظه متوقف شد البته خفيف تر بعد از سرگيجه دوم مدام سرگيجه دارم در حالت نشسته يا در حالت راه رفتن و چرخش سر حالت هاى مثل سرگيجه خيلى خفيف دارم يه مدت هم وقتى از خواب بيدا ر مى شدم بيحسى در انگشتان دستم داشتم و درد در دستم و گردن درد داشت…..،همينطور بعضى از ساعات در روز سردى بيش از حد در پاها ودست هام كه به طور يك دفعه شروع مى شه و بعد از يك ساعت برطرف ميشه بعضى وقت ها لرزش شديد در پاهام يا حركات پرشى در دستم ايجاد ميشه كه بعضى از اوقات در خواب ايجاد مى شه كه باعث ميشه از خواب بيدار بشم و تا يك ساعت هم ممكنه ادامه داشته باشه يا بعضي وقت ها وقتى مى خوام چاى بخورم دست و پشت سر و گردنم دچار لرزش خفيف ميشه…پيش دكتر مغز و اعصاب رفتم و ام ار اى انجام دادم البته بدون تزريق كه گفتن مشكلى نيست فقط آرتروز گردن دارى …فيزيوتراپى انجان دادم درد گردنو دستم خوب شد ولى هنوز سرگيجه دارم …يه مدت لرزش هام خوب شده بود ولى باز شروع شدنو سردى پاها و دستهام همچنان ادامه داره ….مى خواستم سوال كنم امكان داره مشكل ام اس داشته باشم؟

 29. محراب می‌گوید:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید من از بهمن ماه یک مقدار سرگیجه و بی حسی در خود داشتم به چند دکتر مراجعه کردم امپول ویتامین بی بهم دادن و گفتن مصرف کن تا اینکه پرش عضلات داشتمو کم شدن حافظه اینکه بار دیگه به دکتر رفتم قرص کلسیم و ویتامین دی که ازمایش داده بودمو حد ویتامینم 25بود تجویز کرد الان من پرش عضلاتمو مشکل حافظه ام خوب شده فقط سرگیجه ام داره اذیتم میکنه هرچند شدید نیست ولی گاهی حسش میکنم تو رو خدا تشخیص شما چیه ؟؟

 30. شکیبا می‌گوید:

  سلام اقای دکتر ممنون میشم اگر جواب بدین خیلی نگرانم
  من دختر ۲۳ ساله ای هستم که خیلی مضطرب و استرسی هستم؛یک هفته پیش وقتی از خواب بیدار شدم حس کردم که پشت ران پای راستم کاملا بی حسه اما نه مور مور میشد نه گز گز؛عصر همونروز تب کردم و بدن درد که شبیه به سرماخوردگی بود به پزشک عمومی مراجعه کردم داروهای سرماخوردگی دادن خوب شدم اما بی حسی ران پا همینطور ادامه داشت تا به امروز؛پریروز دوباره به پزشک عمومی مراجعه کردم سع تا آمپول ویتامین و عضلانی دادن و قرص ویتامین ب ۱ و آ اس آ و پوکساکیم؛؛عصر که آمپول هارو تزریق کردم دو سه ساعت بعد کل سر و صورتم گز گز میشد فردا صبحش گز گز دست ها و پاهام رو هم حس کردم یکم سر درد اما خیلی شدت گز گز های صورت و دست و پام در همون ردز کمتر شد؛یکم احساس سردردای ناگهانی و ضعف توی دست و پام دارم و غیر این ها هیچ مشکلی در بینایی و تعادل و این ها ندارم توروخدا راهنمایی کنید این ها ممکنه ام اس باشه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در معاینه تخصصی اعصاب علائم عضوی مشاهده نشود اختلالات حسی منتشر موجود ناشی از استرس و ترس از بیماری است.

 31. مريم می‌گوید:

  سلام اقاي دكتر .خانمي٣٧سالههستم.دركل بدنم خصوصا مغز به صورت دايم احساس ناخوشايندي دارم.حسي مثل خوردن دوتا سيم برق به هم و جرقه زدن .خصوصا وقتي ناراحتم توي مغزم بيشتر ميشه.به نظر شما اين علامت چه بيماري ميتونه باشه

 32. سارا می‌گوید:

  سلام خسته نباشید من چندوقته مفاصل دستام شدید درد میکنه بعضی وقتا کاملن انگشتای دستم خشک میشه و دردناکه و بسشتر دست راستم درگیره این درده کفه پاهامم مدام درد داره و مور مور میشه پشت گردنم و کمرم موقع حرکت دادن یه چی مثه دعدو برق تیر میکشه چشم راستمم یه مدته یه پرده مات جلوش میاد و چشمام به حدی درد داره که دلم میخواد محکم فشارش بدم مدام سردرد دارم بعضی وقتا جمله یا کلمه ای که تو ذهنم دارم رو نمیتونم به زبون میارم ینی تو ذهنم میدونم چی میخوام بگم ولی موقع حرف زدن اشتباه میکنم شدیدن زود رنجم و عاشق غذاهای سردی جاتم مثه ماست و دوغ و ترشی بجز مواقعی که سردرد یا سرگیجه دارم که باعث میشه راه رفتن و تعادل سخت بشه باقی مواقع مشکلی تو راه رفتن ندارم دو بینی هم ندارم حالا به نظرتون اینا علائم ام اسه و باید برم دکتر یا بخاطر کمبوده چیزیه؟ ممنون از توجهتون

 33. سارا می‌گوید:

  یادم رفت بگم تکرر ادرار و مشکل دفع و کم شدن حافظه و بی اشتهایی هم دارم

 34. محراب می‌گوید:

  آقای دکتر یعنی من با مشکلاتی که داشتمو دارم ، مشکلم بیماری ام اس نیست؟؟ بخدا من دانشجوام الان شیش ماهه که به خودم تلقین کردم ام اس دارم و به دنبال مرگ میگردم ، صبح و شب این نوع بیماری رفته تو فکرم و همه حا باهامه من اصلا توانایی دویدن روزی دو کیلومتر رو دارم بدون اینکه به زمین بخورم یا هرچیزی ولی گاهی سرگیجه ام با خواب رفتگی پاهام منو یاده بیماری های بد مینداره …… شما رو به خدا تشخصتون چیه اقای دکتر

 35. الهام می‌گوید:

  سلام آقا دکتر . من خیلی از ام اس میترسم . ادم به شدت استرسی هستم . من آذر ماه سبکی سر داشتم و دستم از مچ کمی آرنج خواب میرفت البته بیشتر تو خواب بود و اینکه تحت فشار قرار میگرفت اینجور میشد که بعد از چند دقیقه خوب میشد . رفتم پیش دکتر متخصص مغز و اعصاب ایشون ام ار ای گوش و مغز که شامل مخچه و هیپو فیز و پشت سر بود دادن . و گفتن دستت مربوط به تونل کارپ هست. نترس اینا علائم ام اس نیست . چون تاری دید و تکرر ادرار و مدفوع و بی حسی پا اینا رو نداشتم . ام ار ای دادم سالم بود . دیگه پیگیر نشدم . ولی دو ماه پیش پام از باسن تا زانو و گاهی از زانو و ساق پا و انگشت درد داره و خواب میره و گز گز میکنه ، که چند دقیقه است و زود خوب میشه . دستم دوباره از مچ دست فشار قرار میگیره خواب میره و یک دقیقه بعد خوب میشه . سبکی سر رو همچنان دارم . به شدت ترسیده و استرس گرفتم . تو رو خدا بگید من ام اس گرفتم ؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   صرفا با معاینه بالینی و مطمئن شدن از نبود علائم عینی بیماری میشود خاطر جمع شد هم برای تشخیص و هم درمان مشکل که احتمالا وسواس آزار دهنده است مراجعه به متخصص لازم است.

 36. شیرین می‌گوید:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید، من از حدود بیست روز پیش بعد از استرس سنگین تحویل پروژه دچار گزگز و خارش و درد دست و پای چپم شدم، بعد از حدود پنج روز این گزگز و درد مداوم تاحد زیادی کاهش پیدا کرد ولی به دنبال اون درد تو چشم راستم شروع شد که با حرکت چشمم به یک سمت شدیدتر میشد و البته در اواخر روز چشم چپمم درد میکرد، سه بار به چشم پزشکی مراجعه کردم ولی با معاینه عصب چشم گفتند که وضعیت چشمانم نرمال است، دو بار هم این مدت به دو نورولوژیست جداگانه مراجعه کردم که با گرفتن mri با تزریق و بدون تزریق مغز و vep چشم و معاینه علائم عصبی گفتند که علائم خاصی ندارم، و دکتر نورولوژیست ۳ عدد آمپول دگزامتازون تجویز کردند، با تزریق این آمپول ها درد چشمم بهتر شده ولی گز گز و درد دست و پا و خارش بدنم به سمت راستم هم تا حدودی منتقل شده، من الان به نظر شما چکار کنم؟ حتی کمی هم احساس ضعف در سمت چپ بدنم دارم و به شدت استرس ام اس رو دارم، در ضمن دختر و ۲۲ ساله هستم، مننون میشم راهنمایی کنید؟ به نظرتون دوباره mri کامل از گردن و کمر و مغز بگیرم؟

 37. مازیار می‌گوید:

  سلام آقای دکتر

  آیا مشروبات الکلی مثل آبجو برای بیماران ام اس مضر هست

 38. مهسا می‌گوید:

  من ديشب يه سرگيجه دوراني شديد داشتم جوري كه خونه به دور سرم ميچرخيد به همراه عدم تعادل در راه رفتن و البته بهم ريختن خواب و سردرد در قسمت پشت سر از گيج گاه به سمت راست و گوش سمت راست و سردرد در قسمت شقيقه ها هم به همراه داشت و گوش سمت راستم هم حالت گوش درد داره به همراه سست شدن و مورمور شدن دست پا ميشه و البته در تمام طول شب و تا صبح كه بيدار شدم هم اين سرگيجه و سردرد پشت سر و گوش درد ادامه داره كمكم كنيد كه بدونم مشكلم چيه به نظر شما ممكنه علايم ام اس باشه ؟

 39. فاطمه می‌گوید:

  سلام آقای دکتر.
  خسته نباشید همسر بنده تابستان پارسال دچار بی حسی یا به عبارتی فلج سمت چپ بدن شدند یک هفته بیمارستان بستری بودند دکتر متوجه علت بیماری نشدند بعد ایشون را منتقل کردیم یزد دکتر مشکوک به ام اس شدند بعد داروی کورتون تجویز کردند که بعد از دو ماه دوباره بهشون مراجعه کنیم. این بار دکتر با بررسی ام ار آی قبلی و یک سری معاینات تشخیص قطعی ام اس دادند. وقتی اومدیم شهر خودمان برای تشکیل پرونده و گرفتن دارو مجبور شدیم پیش دکتر دیگری رفتیم که ایشان در ام آر ای همسرم هیچ ضایعی که مربوط به ام اس باشد مشاهده نکردند. برای احتیاط پیش دکتر دیگری رفتیم و ایشان هم همین موضوع را تایید کردند. قبل از عید1396 گهگاهی سردرد می شدند ولی از عید به بعد سردردها کمتر شد تا دو روزی هست شبها احساس گزگز و مور مور شدن در سمت چپ بدن دارند که خواب را ازشون سلب کرده و از بابت این موضوع بسیار ناراحت هستم که ممکن است ام اس داشته باشند.لطفا من را راهنمایی کنید. با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   شاید مشکل میگرن فلجی بوده که اخیر عود نموده تشخیص در همه حال با معاینه و قضاوت بالینی است

   • دختر می‌گوید:

    با سلام و احترام
    آقای دکتر ممکنه توضیح مختصری درمود میگرن فلجی بدید؟ میخوام بدونم فلج سمت چپ بدن در صورتی که ناشی از میگرن فلجی باشه، از نظر زمانی، فرد حداقل و حداکثر چقدر دچار فلج هستش؟
    با سپاس فراوان

 40. زینب می‌گوید:

  باسلام دختری ۲۵ساله هستم چندماه یه بار یاپاهایم خواب میره وکاملا سنگین وبی حس میشه یا دست هایم یا یه دست وعلاوه برسنگینی وبی حسی بی قراری هم دارم وهروقت دستامو بالا میگیریم برای چند دیقه سریع سنگین وبی حس میشه ودستام شل میشه میادپایین بطوری که حتی نمیتونم بیشتر ازچنددقیقه بچه چنده ماه ای رو بغل کنم وبادست بگیرم چون دستام سنگین وبی حس میشه آزمایش هم دادم کم خونی ندارم
  جناب دکترسیفی لطفا راهنماییم کنید که بدونم علت چیست باتشکر

 41. علی جوان می‌گوید:

  با سلام خدمت جناب اقای دکتر بنده اهل اورمیه و ۴۴ ساله هستم ۳ سال پیش دچار حمله ی شدم که فقط مچ پای چپم بالا نمی امد بعد چند روز کاملا درست شد و تنها مشکلی که داشتم این بود که وقتی سرم را خم می کردم پای چپم دچار گز گز میشد ان هم طی چند ماه خوب شد وطی mri
  انجام شد در این چند سال زیر نظر دکتر نظر باغی ۳ پلاک در مغز و تنگی کانال نخایی گردن و دییسک خفیف گردن نشان داده تمام عکسبرداریها با تزریق و بدون تزریق بوده حالا ازامسال ۹۷دچار همان مشکل قبلی شده ام پای چپم از قسمت ران دچار گز گزلحظه ای می شود وسریع برطرف می گردد در حالی که اصلا قدرت پام کم نمی شود و تا به حال تنها داروی استفاده شده گاباپنتن ۱۰۰ می باشد به نظر شما بنده دچار چه مشکلی هستم و راه درمان ان چیست با تشکر فراوان ارادتمند شما

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تنها با معاینه و توجه به علائم بالینی عصبی اعم از عارضه ریشه ای دیسک یا نخاع یا مغز میشود از تشخیص مطمئن شد.

 42. سارا می‌گوید:

  سلام اقای دکتر .خانمی 32ساله هستم .بعد از زایمان فرزندم برای مدت شش ماه دچار پیچ خوردن بیش از اندازه نرمال مچ پا میشدم که خدا رو شکر رفع شد ولی بعد از ان تقریبا مدت یک سال می باسد که احساس میکنم سمت چپ گردنم از پشت درد میکندولی درد قابل تحمل بدون مصرف مسکن…از اردیبهشت ماه 97یعنی در طول سه ماه گدشته نیز علاگم متعدد را تجربه کرده ام از احساس گرما و سوزش شدید در دست و پا و به دنبال ان گزگز و مو مور شدن و سپس خواب رفتگی دست ها و جدیدا هم احساس لرز و نبص شدید در نقاط مختلف خصوصا پای چپم رو احساس میکنم …. خواهشا من رو راهنمایی کنید خیلی نگران و ترس از ام اس و یا ای ال اس دارم؟؟؟

 43. شکیبا می‌گوید:

  سلام دکتر ممنون از راهنمایی ها دلسوزی هاتون؛دکتر من ام ار ای مغز و نخاع با و بدون تزریق انجام دادن متخصص معالجم گفتن که هیچ پلاکی تو مغز و نخاعت دیده نمیشه و اصلا امکان ببماری ام اس نیست و بی حسی پشت ران پات بخاطر فشار یکی از دیسک های کمرته که باید از اون مراقبت کنی و مشکل دیگه ای نداری؛با این وجود دیگر از عدم وجود بیماری ام اس مطمئن باشم؟

 44. حمید می‌گوید:

  با سلام خدمت دکتر بزرگوار
  من 5 سال هست اکتووکس مصرف می کنم ولی سالی 5-6 بار علایمم بدتر میشه (مثل تاری دید و سفت شدن عضلات و گزگز و بی حالی و خستگی) و هر بار بعد 3 روز تا یک ماه خوب میشن اغلب بدون دارو بعضی وقتا هم تترا کزاکتاید زدم
  mri هم نسبت به قبل در نخاع و مغز 2-3 تا پلاک اضافه شده
  دکترم ادامه مصرف اکتووکس رو تجویز می کنه ….
  احساس می کنم وضعیتم نسبت به پنج سال پیش بدتر شده (کارهایی که قبلا راحت انجام می دادم الان برام سخت تره و خسته میشم و علایم با کوچکترین کاری تشدید میشه)
  آیا با این سیر بیماری نیاز به تغییر دارو نیست؟

 45. الناز می‌گوید:

  سلام آقای دکتر،خسته نباشید
  من ۲۷ سالمه و حدود ۱ هفتس که احساس لرزش و‌ پرش در انگشت اشاره دست راست و احساس بی حسی و گز گز شدن در دست و پای راستم دارم،به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کردم و بعد از معاینه تشخیص دادن به علت استرس هستش،پوکساکیم و پروپرانولول تجویز کردن که بعد از ۱ روز مصرف داروها لرزش انگشتم بهتر شد ولی گز گز دست و پام بهتر نشده،میشه لطف کنید راهنماییم کنید،خیلی ممنونم

 46. شادی می‌گوید:

  سلام اقای دکتر پیشاپیش تشکر میکنم از راهنمایی تون و وقتی که در اختیارمون میذارید؛من مشکل گز گز دست و پا و سرگیجه داشتم به پزشک مغز و اعصاب مراجعه کردم ام آر آی مغز و نخاع با و بدون تزریق تجویز کردن انجام دادم نتیجه را براشون بردم؛در گزارش ام آر آی من تنها مشکلی که هست یک مورده و اون هم نوشته
  there are a few tiny bright T2 signal intensities in perventricular white matter bilaterally which are nonspecific and of uncertain significance (UBO).
  no abnormal focus in corpus callosum,callososeptal margin,periventricular and infratenroral white matter are seen.
  این چند جمله رو هایلایت کرده و در تفسیر نهایی نوشته
  a few tiny UBO,chronic headache
  demyelinating disease is not regarded
  دکتر گفت هیچ پلاکی نداری و اصلا بیماری ام اس ممکن نیست و حتی یک دارو هم تجویز نکرد گفت برو و نگران نباش
  آیا اینUBOهای مذکور در گزارش اصلا جای نگرانی نداره؟؟؟
  اینها پلاک محسوب میشوند؟
  توروخدا پاسخ بدین خیلی نگرانم!
  ممنونم

 47. شیرین می‌گوید:

  با سلام دوباره، آقای دکتر من همچنان گزگز بدن و درد چشم راستم ادامه داره، دکتر بعد از آمپول های دگزامتازون ۲۰ عدد قرص پردنیزولون ۵ میلی گرم تجویز کردند که فقط کمی تو کاهش گزگزها و درد چشمم موثر بوده، البته همراه گزگز ها درد مفاصل و اندام ها رو هم به طور موقتی دارم ولی گزگز دست و پام تقریبا تمام مدت هستش، به نظرتون من چکار کنم؟ دوباره به نورولوژیست دیگری مراجعه کنم؟ ممنون میشم از پاسخگوییتون چون تمام این علائم به طور کاملا ناگهانی بروز کرده به شدت نگرانم

 48. Hn می‌گوید:

  با سلام.ایا با گرفتن ام ار ای از سرو گردن و نرمال بودن انها نیازی به ام ار ای کمر و پشت هم هست؟یعنی ممکنه شروع ام اس از کمر یا پشت باشه؟

 49. زهرا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر آیا برای تشخیص پلاکها در ام اس ام آر آی بدون تزریق کافیه ؟یاحتما باید با و بدون تزریق باشه ،ممنون

 50. Vahid می‌گوید:

  سلام اقای دکتر در مورد گیجی و سرگیجه بعد خواب راهنماییم کنید.بعد از بلند شدن از خواب گیج میشم حدود نیم ساعت و حس میکنم دارم میفتم .دلیلش چی میتونه باشه فقط بعد خواب اینجور میشم؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ چهار = 10

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>