علائم شروعی مالتیپل اسکلروز ( ام اس )

سندرم یک علامت مجزای بالینی Clinical Isolated Syndrome (CIS)
تشخیص بیماری مالتیپل اسکلروز یک تشخیص بالینی است ، موقعی تشخیص قطعی بیماری داده می شود که علائم عصبی حداقل در 2 ناحیه مراکز عصبی در 2 حمله جداگانه در فاصله زمانی بیش از یک ماه پدید آمده باشد و این علائم مربوط به علل و بیماریهای دیگر نباشد. در مواردی، بروز علائم از نظر تعداد ضایعه و یا تعداد حملات برای تشخیص قطعی کافی نیست وبه عنوان احتمال کم یا احتمال قوی شروع بیماری در آینده را مطرح می کند. یکی از این موارد سندرم یک علامت مجزای بالینی (CIS) است در این شرایط بیمار ممکن است یک ناحیه از مراکز عصبی مانند عصب چشم یا ناحیه حرکت یک دست و یا قسمتی از نخاع با گرفتاری پاها را داشته و یکبار اتفاق افتاده باشد در چنین شرایطی پیش بینی امکان بروز حملات بیشتر در آینده و تبدیل CIS به M.S مشکل بوده وتصمیم گیری شروع درمان طولانی مدت مشکل تر. درمواردی مثل بروز تاری دید در یک چشم در فرد 15 ساله و تشخیص نوریت اپتیک که به درمان موقت پردنیزولون پاسخ داده و بیمار علائم دیگری نداشته باشد قرار دادن بیمار روی درمان پیشگیری M.S با تزریق اینترفرون برای سالیان متمادی چقدر موجه است؟!
چنانکه یک علامت عصبی بالینی مجزا با درمان یا بدون درمان فروکش نموده و MRI مغز طبیعی باشد کنترل بالینی و انجام MRI بعد از شش ماه تا یکسال توصیه می شود و درمان اینترفرون تجویز نمی شود.
در مواردیکه سن بیمار بین 18 تا 30 سال بوده در MRI مغز ضایعات منتشرنشان داده ، و یا در MRI ضایعه منفرد یا متعدد در ساقه مغز و نخاع وجود داشته باشد احتمال تبدیل CIS به M.S زیاد میباشد و شروع درمان با اینترفرون یا درمان های دیگر طولانی مدت توصیه می شود. موارد بینابین از CIS که علائم کمی در MRI دارند، پیگیری بالینی بیشتر و MRI با تزریق به فواصل کمتر به عمل می آید. نظر به اینکه با گذشت سالیان بعد از CIS شانس بروز ام اس بیشتر میشود ، کنترل بالینی و در موارد مشکوک به عود بیماری انجام اسکن ام آر آی توصیه میشود.

این نوشته در تخصصی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

1,717 Responses to علائم شروعی مالتیپل اسکلروز ( ام اس )

 1. بهار می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  من دختری ۳۰ ساله هستم حدود ۷ ساله که رانندگی میکنم ۳ ماه پیش نتونستم ماشین رو کنترل کنم و از سمت چپ احساس سقوط میکنم و تعادلم رو از دست دادم و نمیتونم رانندگی کنم .به دکتر حلق و گوش و بینی مراجعه کردم تمامی موارد لازم رو انجام دادم و مشکلی نداشتم . همش احساس سرگیجه و اینکه توی سرم احساس میکنم دارم به درو دیوار میخورم .و همش بیحالم .این چه نوع بیماری هست ؟آیا نشانه ام اس می باشد ؟

 2. مونا هاشمی می‌گوید:

  سلام مدتی چندروزی هست اختلال حس در نوک انگشت اشاره و میانی دارم خواب رفتگی نیست ولی کمی بیحس است و احساس ورم کردگی دارم که بین دو انگشت منتقل میشود این احساس.ام اس است اقای دکتر؟

 3. S.m می‌گوید:

  سلام آقای دکتر .وقت بخیر .من دو دفعه است که یهو گونه سمت راستم به طرف چشم سر میشه.البته در حد چند ساعته.باید بگم یه دندون خراب دقیقا سمت راست بالا دارم که هنوز اقدام به ترمیمش نکردم.دیشب یه موضوع خیلی پر استرس برام پیش اومد و گونه سمت راستم شروع شد به سر شدن و حتی چشمم هم حدودا یک دقیقه سر شد.باید بگم به خاطر کمبود ویتامین ب ۱۲ پرش عضلات دست و پارو دارم که بیشتر قبل از خواب اتفاق میفته و لی الان چند روزه که در طول روز هم وجود داره.البته این روزها به شدت عصبی و مضطربم.یکم نگران ام اس هستم؟ امکانش هست با این علایم این بیماری و داشته باشم؟

 4. S.m می‌گوید:

  البته باید بگم دیشب تا آخر شب این مشکل داشتم.و امروز هم دوباره سر شدن خیلی خفیفی تو همون ناحیه حس میکنم.

 5. رسولی می‌گوید:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید آقای دکتر خانوم بنده حدود دو سال پیش به دلیل مشکلات و تنش های خانوادگی دچار گزگز در ناحیه انگشتان دست هایش به مدت دو هفته شد و دوباره حدود سه ماه بعد هم بعد از یک روز حالت تهوع فردایش دچار گزگز دست شد که اینبار به مدت یک سال دچار گزگز در نواحی انگشتان دست و انگشتان پا و صورت شد،که به دکتر مغز واعصاب مراجعه کردیم تست عصب از دست و پاهایش گرفت نرمال بود حرکات چشمانش هم بررسی کرد وانعکاس پاودست ونحوه راه رفتن را بررسی کرد همگی نرمال بود،ام ار ای مغز سالم بود،همسرم از فکر اینکه نکنه گزگز دست هایش از ام اس باشه شدیدا استرس گرفت که به طوریکه این گزگز که در ابتدا در دست هایش بود به پاهایش وچند روز بعد به صورتش هم سرایت کرد و ضربان قلبش هم بالا رفته بود،البته گزگز در یک زمان دست وپا و صورت رو درگیر نمی کرد چند وقت در دستش بود چند وقت در پاهایش وچند روز در صورتش،البته همسرم در زمان گزگز قدرت دست و پاهایش خوب بود وهیچ مشکلی از نظر گرفتن اشیا حتی جسم سنگین هم نداشت.قرص سرترالین به مدت یک سال مصرف کرد که استرسش رو کمی کاهش داد،به طوریکه خودش متوجه شده بود هر وقت اضطراب داشته باشه یا ناراحت باشه این گزگز به سراغش میاد و وقتی خودش رو آروم می کنه تا زمانی که آروم بشه مثلا یک ساعت باهاش هست وبعد بر طرف میشه. بعد از دو سال برای اطمینان ام ار ای از مغز وگردن انجام دادیم که نرمال بود.
  آقای دکتر آیا ممکنه این گزگز ها که اولین بار به صورت دو هفته در دست و دومین بار به صورت چند ماه در دست وپا وصورت بوده ازحملات ام اس باشد؟ چون شنیده بودم ام اس در طی دو سال ممکنه دو سه بار حمله داشته باشه

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   واقعیت این است که بیماری وسواس ( خود بیمار انگاری) یا مشکل روان تنی دهها بار از بیماریهای مغزی و نخاعی شایعتر و از نظر درمان خیلی مشکل و زمان بر است، نظر به اینکه قبول این مشکل برای بیماران سخت است با زمینه وسواس دنبال بیماری عضوی میگردند هزینه های کلان و سردرگمی و درمانهای انحرافی را متحمل میشوند، خیلی ها دهها بار معاینه و آزمایش …. را هم باور نمیکنند، بهتر است شما این موضع را جدی بگیرید و تا موقعی که علائم عضوی توسط متخصص تایید نشده به درمان این معضل قانع باشید.
   اگر در معاینه اعصاب عارضه عضوی دیده نشود ، این نوع علائم حسی متغیر و ناپایدار اغلب نشانه بیماری عضوی نیست و غالبا حاکی از اختلال اضطرابی و ترس از بیماری است. درمان موارد روان تنی و وسواس خود بیمار انگاری اغلب خیلی مشکل تر از درمان بیماری عضوی است، کنترل این مسئله چالش زمان بر روان پزشکی است.

 6. رسولی می‌گوید:

  ببخشید آقای دکتر ممکنه همسرم دچار cisباشه،یعنی در مرحله شروع ام اس باشه؟ چون خوانده بودم در این مرحله ممکنه ام ار ای نرمال باشه وهیچ پلاکی در ام ار ای دیده نشه ولی فرد در مرحله cisیا شروع ام اس باشه؟
  دکتر جان خیلی ممنون از زحمات شما

 7. رسولی می‌گوید:

  آقای دکتر عزیز در نظرات کاربران در چند مورد خوانده بودم همین مشکل همسر بنده رو داشتند، وام ار ای آن ها سالم بوده ولی بعد از گذشت چند سال با دادن دوباره ام ار ای متوجه شده در مراحل اولیه ام اس یا همان cisهست،به همین علت من هم این سوالات را ازشما پرسیدم که ممکنه با وجود نرمال بودن ام ار ای همسرم چند سال بعد دچار ام اس بشه،باتوجه به اینکه خود شما هم در توضیحات ذکر کرده بودین ممکنه تشخیص قطعی داده نشود،این گمان بوجود آمد که از شما برای رد این بیماری سوال شود با توجه به اینکه شما پزشک خوبی هستین وما در تبریز نیستیم که به حضور شما برسیم وهمه این ریزبین سوال کردن ها برای این بود که مطمئن شویم.باز هم تشکر از زحمات بی پایان وصبر حوصله شما در جواب دادن

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   متاسفانه هیچ تضمینی برای هیچ بیماری برای هیچکس در طولانی مدت وجود ندارد همانطورکه هرکس شانس هر نوع بیماری را در اینده داردام اس هم همانطور، جز اینکه نگرانی دهها بار بیشتر از خود ام اس مردم را گرفتار کرده است.

   • رسولی می‌گوید:

    یعنی شانس ابتلا به این بیماری در خانوم بنده در آینده به دلیل وجود این مشکلاتی که در این دو سال داشته و همچنان هنوز در مواقع استرس گاها همراهش هست بیشتر از افراد معمولی است؟مرسی

 8. مهتاب می‌گوید:

  سلام من تقریباً حدود 2 سال هستش که ظعف پا دارم اولا فقط شب ها زمان خواب بود ولی الان تقریباً چند ماهی هستش که از صبح تا شب از شب تا صبح ظعف شدید پا دارم واقعاً دیگه امونمو بریده مرتب ظعف میره و درد میکنه چند بار دکترم رفتم هر بار میخواستن قرص های اعصاب بهم بدن که من نگرفتم میخواستم بدونم ممکنه این مشکلم ممکنه مربوط به بیماری ام اس باشه یا نه؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

 9. مهسا می‌گوید:

  سلام اقای دکتر من دختری 24ساله م حدود 4سال پیش ب دلیل بی حسی تو انگشت دستام و درد پام و بی حسی رفتم دکتر مغز و اعصاب ایشون برام ام ار ای سر و گردن نوشتن ک مشخص شد دیسک خفیف گردن دارن و برام فیزیو تراپی نوشتن و دو جلیه طب سوزنی کردم و مصرف قرص گاباپنتین ک خیلی خوب شدم ک بم گفتن چیزی سنگین بلند نکنم پای لب تاپ کمتر بشینم و گردنبند ببندم ک گهگداری با کار سنگین چون دانشجوی معماری بودن باز بی حس میشد دستم ک الان با گذشت چهار سال من چندماهی خیلی فشار عصبی روم بود ک میشد دست راستم خیلی بی حس میشد تا تو انگشتام و گاهی پاشنه ی پام خیلی درد میگرفت شست پامم نزدیک سه ماهه بی حس البته بیشتر شست پای راست و کمرمم گاهی درد میگیره ک میزنه تو باسن بعد پام . ک رفتم دکتر برام ام ار ای از سر و گردن و کمرنوشتن خیلی میترسم اقای دکتر احتمالش هست ام اس باشه??من خیلی استرسی هستم شده که با استرس یهو دستم بی حس شده با پام
  و تو سرعت بالا همش تپش و بی حسی تو فک و دست و پام مباد سراغم چون از سرعت تو اتوبان میترسم .دکتر قلبم رفتم گفتن که باید ی مدت دارو مصرف کنم تا از لحاظ روحی خوب شم گفت اگه نخوری عوارض ش میره بالا که نخوردم اقای دکتر ممکنه اینا عصبیم باشه یا از استرس ??چندباری م ب دلیل اینکه احساس بی حسی تو دستم مبکردم و تپش بخاطر اعصاب خوردی ک فرداش فورا نشون میزاد رفتم دکتر نوار قلب گرفتن گفت دکتر ک عصبی و برام الپروزولام نوشتن ک مصرف نمیکردم
  اقای دکتر مشکلم بنظرتون عصبی یا دیسک یا ام اس احتمالش هست???

 10. مونا می‌گوید:

  سلام من به فاصله ده روز دوبار دچار تنگی نفس ناگهانی شدم و به همراه اون مور مور شدن دست ها و پاهامو داشتم مور مور شدن شدی به طوری که دستام قفل شدن
  بیماری ویولس دارم و تحت درمان هستم و قرص سرترالین 100مصرف میکنم

 11. م.ف می‌گوید:

  سلام مادرم با ۵۹ سال سن چند وقتی میشه که در خواب از نوک زبان احساس برق گرفتگی و سوزس داره طوریکه زبونش رو لای دندونش فشار میده به دکتر مغز واعصاب هم مراجعه کرده میگن سی تی و سونو و نوارش عادیه.واقعا نگرانم لطفاکمک کنید

 12. مهسا می‌گوید:

  سلام اقای دکتر عارضه عصبی یعنی چی منظورتون??دکتری ک معاینه م کردن گفتن احتمالا شاید برای دیسکات باشه ولی باید کامل چکاب شی تا مطمئن شیم .اگه دیسک باشه یعنی عصبی??یا همون دیسک گردنم عود کرده باشه ??
  اقای دکتر دیسکم ب ام اس تبدیل میشه??

 13. نسیم می‌گوید:

  باسلام خدمت پزشک محترم
  من دوماه پیش یک روز سرگیجه به شدت وحشتناکی داشتم.بعداز اون اگه اشتباه نکنم به مدت سه چهار روز قسمت چپ سرم هرازگاهی حس برق گرفتگی داشتم که دکتر گفت درصورت دوام ممکنه عفونت گوش باشه و بایدپیگیرشم.اما دردم بعد چندروز خوب شد.تااین که الان بعداز دوماه،ازامروز دوباره همون برق گرفتگی ناگهانی رو سمت چپ جمجمه سرم حس میکنم.والبته گاهی اوقات خیییلی کم،مثلا چندماه درمیون حس خواب رفتگی سر دارم.بنظرتون ممکنه مشکل خاصی باشه و لازمه به متخصص مذاجعه کنم؟ممنون میشم اگه جواب بدید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این علائم نشانه اضطراب است با مراجعه به معاینه هم از تشخیص مطمئن میشوید و هم درمان مناسب توصیه میشود.

 14. زهرا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من 31 سالمه و کلا ادم استرسی هستم. چند وقت پیش دچار مور مور خفیف در دسن و پای راستم شدم که چند روز ادامه داشت و خود به خود خوب شد. آیا این میتونه علامت بیماری باشه؟

 15. بانو می‌گوید:

  سلام خسته نباشید. در سال هشتادو شش دچار نابینایی مطلق شدم در حال راه رفتن در خیابان بودم این اتفاق حدودا دو دقیقه ادامه داشت بعدش کمکم بیناییم برگشت و در این یازده سال هیچوقت دوباره تکرار نشد اما حدودا پنج سال هست که درگیر یک قلقلک بسیار ناخوشایند و شدید هستم که از گوشهام مخصوصا گوش چپ شروع میشه و به تمام دست چپم کشیده میشه بعضی اوقات روزهای زیادی بدون کم شدن قلقلک درگیر این موضوع هستم حدودا شش ماه هست که این قلقلک به فک سمت چپم کشیده شده و احساس میکنم باید فکم رو فشار بدم تا یه صدایی بخوره و در واقع فکم از اون حالت گرفتگی بیرون بیاد هر روزم درگیر این دو موضوع شده . چندین سال هست که بی دلیل دچار خستگی مفرط هستم و مدام خابم میاد اینقدر نیروی بدنیم کم هست که به کارهای منزلم نمیتونم برسم. فروردین نودو شش دچار عفونت شدید ریه شدم بعد از ازمایشات دکتر گفت دچار بیماری برونشیت هستی اما از انجایی که عفونت و درد در ناحیه سینه و سرفه های مکرر و گرفتگی شدید صدا چهار ماه ادامه داشت دکتر گفت نمیتونه برونشیت باشه و نیاز هست بسترستری بشی تا نمونه گیری و یک سری ازمایشات انجام بشه اما چون فرزندم خیلی کوچک بود معالجه رو ادامه ندادم . نمیدونم این قضایا بهم دیگه ربط دارن یا نه. بیست و نه سالم هستم . ممنون بخاطر وقتی که گذاشتید.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   علائم گفته شده بهم ارتباط ندارد و برای تشخیص بیماری معینی اختصاصی نیست بعد از کنترل استرس هر مورد که آزار دهنده باشد بتدریج در جای خود درمان شود.

 16. محنا می‌گوید:

  سلام
  حدود یک ماه است که هردو دستم نوک انگشتام حالتی مثل گزش و ورم کردگی دارد گاهی کنار انگشت گاهی بند اخر انگشت.مثلا گاهی نوک انگشت وسطی دست راست به همراه نوک انگشت اخری دست چپ.یا فقط یک انگشت.یا دو انگشت از دو دست بصورت قرینه.گزگز نیست یا مورمور یا خواب رفتگی.میسوزد و انگار به جای داغ چسبانده ام و حس هم دارد.این علامت ام اس است؟

 17. Raoofi می‌گوید:

  با سلام من یک خانم 29 ساله هستم،مدتی که فشارهای عصبی روم زیاده تازگی وقتی عصبی میشم،دست و پاهام بی حس میشه.این می تونه علائم اولیه ی ام اس باشه؟ زمینه ی ارث هم نداریم.
  باتشکر

 18. مهسا می‌گوید:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید من پدرم 52سالشه حدود 8ماهی میشه شبا ک میخوابه وسطای شب پای راستش یکی دوبار انگار خشک میشه و نمیتونه تکون بده و بعد چند ثانیه ب روال عادی برمیگردد.الان مدت دو الی سه هفتس درد شدیدی در بازوی راست و ارنج احساس میکند پدرم خیلی زود عصبی میشن و زودجوشن .سابقه فشار خون و سنگ کلیه م دارن .قرص لوزامیکس اچ 50مصرف میکنن روزی یک عدد
  بیشتر اوقاتم فشارشون رو 15با اینکه قرص مصرف میکنن..
  علت این درد میتونه چی باشه اقای دکتر??ایا خطرناکه نیاز ب پیگیری داره??باید برن دکتر مغز و اعصاب??

 19. Shra می‌گوید:

  سلام خسته نباشید من 18سالمه و حدود ی ماه پیش بود سر کلاس درس ک بودم احساس میکردم لکه های سیاهی میبینم و بعضی از بخش های تخته رو خوب نمی بینم و تاره [من چشمام دوربینه و از عینک استفاده میکنم ]حدود 2مین بعد دست سمت راستم شروع ب گز گز کرد و یواش یواش نمیه راست صورتم هم همین طور شد ب طوری ک حتی زبونم هم گزگز میکرد و در نوک انگشتام احساس حرارت میکردم و دستام میارزید این حالت ها حدو 20مین یا شاید یکم بیشتر طول کشید بعد خوب شدم ولی ی سر درد وحشت ناک ب سراغم اومد …امروز هم برایم دقیقا این اتفاق تکرار شده …اقای دکتر ممکنه ک من بیماری خواستی داشته باشم

 20. Ms1 می‌گوید:

  سلام آقای دکتر من به شدت آدم استرسی و زود رنجی هستم دیروز صبح استرس خیلی شدید داشتم و آخر شب سمت چپ صورتم از پیشانی رو به پایین احساس کردم بی حسه امروز دیگه اینجوری نبودم چون مشغول بودم دوباره الان که بیکار شدم یکم ناراحت شدم اینجوری شدم الان بیشتر سمت چپ بینی ام روبه گونه هام اینجوری شد قبلا وقتی ناراحت میشدم فقط سمت چپ پیشانیم احساس بی حسی میکردم به نظر شما دلیلش چیه؟

 21. افسانه می‌گوید:

  سلام من بیست وشش سالمه ۲۱ساله که بودم درگوش چپم دچاروزوزشدم به چندین پزشک ومتخصص مراجعه کردم و تاحدودی کاهش پیداکرد اما ازبین نرفت.سردردزیاد میشم به خصوص وقتی گرسنه میشم یاغذای مونده میخورم.دچارکم خونی شدیدهم هستم.حالا امشب دستم مورمورمیکنه.میترسم ام اس گرفته باشم.ممکنه؟

 22. رویا می‌گوید:

  سلام اقای دکتر ورم در مرکز بینایی یا همون التهاب ماکولای چشم عموما در میگرن اتفاق میفتد یا در ام اس؟با درد همراه است

 23. Niloo می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید
  دختری هستم ۱۷ ساله هستم در روز علائمی برایم رخ میدهد ک باعث نگرانیم میشود
  من چکاب کامل هم دادم نه کم خونی دارم نه چیزی
  علائمی ک میبینم سرگیجه لرزش اندام ها ب صورتی که بین چند ثانیه تا ۱دقیقه روی زمین می افتادم وفقط میلرزم و چشمام سیاه میشه تازگی ها ضعف در دست راستم حس میکنم ب صورتی ک گز گز میکنه و میلرزه جوری ک نمیتونم چیزی ب دست بگیرم

 24. Elham می‌گوید:

  سلام و وقت بخير آقاي دكتر
  من پارسال باردار بودم و مشكلات زياد داشتم همش علائم ام اس بود،ولي بعد از بارداري ام آر اي با و بدون تزريق انجام دادم همينطور تست عَصب بينايي ولي خدا رو شكر مشكلي نداشتم و چون افسردگي داشتم تشخيص مشكلات اعصاب دادن وتا الان سيتالوپرام مصرف ميكنم با سوال از شما هم فرمودين مشكل روان تني و وسواس هست كه البته بعد از زايمان كم كم علائم برطرف شد ولي الان حدود دو هفته است حالت گزگز و برق گرفتگي تو انگشتام پام دارم و چون مرتب بچه بغلم هست به كمرم خيلي فشار مياد به نظرتون مجدد پيش نورولوژيست برم و ام ار اي انجام بدم يا ميتونه بخاطر سياتيك باشه
  ممنون ميشم راهنمايي كنيد

 25. ایدا می‌گوید:

  سلام اقای دکتر خانمی 34 ساله هستم 7 سال پیش دچار نوریت اپتیک شدم .سال 93 باتشخیص ام اس سینووکس تزریق می کنم تابحال هیچ مشکلی جز همون نوریت نداشتم یک ماه پیش مجدد ام ار ای دادم و پلاک فعالی نداشتم ولی الان حدود یک ماه هست که احساس ضعف در پاهام دارم بطوری که مثلا می ترسم برم پیاده روی. ایا ممکن هست که بیماری من به نوع پیشرونده تبدیل شده؟ اقای دکتر هیچ علامتی مثل بی حسی یا گزگز ندارم فقط حس بی حالی و کم توانی در پاهام دارم(اونم وقتی که راه میرم نه در مواقعی که مثلا نشستم یا دراز کشیدم). ممنون می شم راهنماییم بفرمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 × هفت =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>