علائم شروعی مالتیپل اسکلروز ( ام اس )

سندرم یک علامت مجزای بالینی Clinical Isolated Syndrome (CIS)
تشخیص بیماری مالتیپل اسکلروز یک تشخیص بالینی است ، موقعی تشخیص قطعی بیماری داده می شود که علائم عصبی حداقل در 2 ناحیه مراکز عصبی در 2 حمله جداگانه در فاصله زمانی بیش از یک ماه پدید آمده باشد و این علائم مربوط به علل و بیماریهای دیگر نباشد. در مواردی، بروز علائم از نظر تعداد ضایعه و یا تعداد حملات برای تشخیص قطعی کافی نیست وبه عنوان احتمال کم یا احتمال قوی شروع بیماری در آینده را مطرح می کند. یکی از این موارد سندرم یک علامت مجزای بالینی (CIS) است در این شرایط بیمار ممکن است یک ناحیه از مراکز عصبی مانند عصب چشم یا ناحیه حرکت یک دست و یا قسمتی از نخاع با گرفتاری پاها را داشته و یکبار اتفاق افتاده باشد در چنین شرایطی پیش بینی امکان بروز حملات بیشتر در آینده و تبدیل CIS به M.S مشکل بوده وتصمیم گیری شروع درمان طولانی مدت مشکل تر. درمواردی مثل بروز تاری دید در یک چشم در فرد 15 ساله و تشخیص نوریت اپتیک که به درمان موقت پردنیزولون پاسخ داده و بیمار علائم دیگری نداشته باشد قرار دادن بیمار روی درمان پیشگیری M.S با تزریق اینترفرون برای سالیان متمادی چقدر موجه است؟!
چنانکه یک علامت عصبی بالینی مجزا با درمان یا بدون درمان فروکش نموده و MRI مغز طبیعی باشد کنترل بالینی و انجام MRI بعد از شش ماه تا یکسال توصیه می شود و درمان اینترفرون تجویز نمی شود.
در مواردیکه سن بیمار بین 18 تا 30 سال بوده در MRI مغز ضایعات منتشرنشان داده ، و یا در MRI ضایعه منفرد یا متعدد در ساقه مغز و نخاع وجود داشته باشد احتمال تبدیل CIS به M.S زیاد میباشد و شروع درمان با اینترفرون یا درمان های دیگر طولانی مدت توصیه می شود. موارد بینابین از CIS که علائم کمی در MRI دارند، پیگیری بالینی بیشتر و MRI با تزریق به فواصل کمتر به عمل می آید. نظر به اینکه با گذشت سالیان بعد از CIS شانس بروز ام اس بیشتر میشود ، کنترل بالینی و در موارد مشکوک به عود بیماری انجام اسکن ام آر آی توصیه میشود.

این نوشته در تخصصی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

1,827 Responses to علائم شروعی مالتیپل اسکلروز ( ام اس )

 1. علی موسوی می‌گوید:

  جناب استاد عزیز ؛ دکتر سیفی
  با سلام ؛ احتراما سوالی از خدمت شما دارم که خواهشمندم با توجه به تجربیات چندین ساله خویش ؛ مرا راهنمایی کنید.
  مدت 2 سال تحت درمان با ربیف هستم؛ در این مدت از اتدا تشخیص تا اکنون ؛ حمله ای نداشته و از نظر بالینی سالم میباشم. اما در Mri هیچ گونه کاهشی در پلاک های متعدد مغز و یک پلاک گردن دیده نمیشود. به گونه ای که عکس و فیلم های سال 94 و 95 و 96 گویا که از یکدیگر کپی و چاپ شده اند.
  جناب دکتر ؛ آیا این عدم پیشرفت و حمله ؛ مربوط به عملکرد ربیف بوده ؟ و اصولا چرا هیچ گونه کاهش حتی جزئی دیده نمیشود ؟ شما درمان با ربیف را توصیه میکنید ؟
  چون به واقع به خود میگویم چه تفاوتی بین بنده و بیماری هست که فقط کنترل میکند و درمان نمیکند و اصولا چه زمان میتوان متوجه صحت سازش دارو با بیماری بنده شد ؛ آیا باید ریسک کرد و منتظر حمله بود.

  خواهشمندم تجربیات خود را مختصر در اختیار بنده و سایرین قرار بدهید
  با تشکر . موسوی

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   پلاکها ممکن است بدون تغییر چندان پابرجا باشند اینکه از نظر بالینی و اسکن شواهدی از عود نبوده پاسخ به درمان است و ادامه درمان توصیه میشود.

 2. مریم می‌گوید:

  سلام اقای دکتر.خسته نباشید.سی و.هفت سالمه ….. بالای سرم و صورتم تا تقریبا رو ابروهام.اونروزم نصف صورتم سمت چپ کلا از بالا تا پایین بیحس شدم.اما اون ی ساعت طولکشید و رفع شد.ضمن تشکر از شما منتظر جوابتون هستم

 3. مریم می‌گوید:

  سلام اقای دکتر.سوالم ثبت نشده ناقص رسیده انگار نت مشکل داره.اقای دکتر سی و هفت سالمه.شش ماهه ک نصف سرم از بالای سرم تا روی ابروهام ینی هم سر و هم صورت بیحس شدم تقریبا.اینحالت مداومه.درد ندارم اصلا.حتی موهای صورتم و سرم رو ک میکنم با دستم درد ندارم حسم خیلی کمه در این مناطق.ارتباط این با ام اس یا تومور چقدره?ممنون ازتون

 4. مریم می‌گوید:

  اقای دکتر اینم بگم ک از ابروهام ب پایین بیحس نیستم.پیشونیمو میتونم برای تعجب بالا ببرم اما برای اخم سختم میاد.چشمام مشکلی نداره.هردو هماهنگن.هیچ جای بدنم عدم ناهماهنگی ندارم.مشکلم فقط نصف صورتم و سرم هست.انگار یکی با دستش محکم سرمو گرفته ولی دردی ندارم.درظاهر هرکی نگاه میکنه میگه تو ک پیشونیت میتونی اخم کنی اما نمیبینن ک سختمه و نمیتونم.هردو چشمم مثل سابق پلک میزنه هماهنگ باهم.موقعی ک چشام خسته میشه بخام محکم پلک بزنم راحت نیستم چون حس کشیدگی در اطراف چشمام در صورتم دارم

 5. baran می‌گوید:

  سلام خسته نباشيد .من ١٩سالمه و چند روزي هست كه احساس ميكنم اكثر اوقات پشت سرم قسمت چب احساس ميكنم انگار كه خواب ميرود نميدونم علتش چيه لطفا راهنمايي كنيد

 6. مریم می‌گوید:

  اقای دکتر انگار امپول بیحسی زدن به صورتم.البته از ابروهام ب پایین الحمدالله حس دارم.اما بالاهاش تقریبا کاملا بیحسم.این بیحسی مداومه وحتی ی لحظه هم نیس ک حس داشته باشه.بدون درد هستم. سرم هم نصفش ینی از بالاش تا یکم پایینتر بیحسم ببخشید سوالمو دو قسمت نوشتتم.

 7. مریم می‌گوید:

  سلام اقای دکتر.منم همونم ک در مورد بیحسی مداوم بالای صورتم و سرم حرف زدم.فرمودین ک اگر در محدوه پنج صورت باشد باید ب مشکل عضوی مشکوک شد ببخشید من متوجه نشدم.ینی به چی مشکوک بشم?این ناشی از اضطرابه یا مشکوک ب ام اس یا فلجم? باتشکر از شما دکتر مهربون

 8. سارا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر. من پنج روز پیش به صورت ناگهانی کمرم درد گرفت طوری که نمیتونستم تحمل کنم و این درد بالای پای راستم زد و پای راستم هم درد گرفت. همین طور درد داشت تا به امروز که پنج روز میگذره. الان خیلی خیلی کم فقط در قسمت بالا سمت راست کمرم درد دارم و گاهی اوقا به پای راستم میزنه. ولی خودم حس می کنم که انگار دست و پای راستم یه جوریه. یعنی با اون یکی دست و پام یکی نیست. و این که توووو نت میخونم که میگن ضعف در پاها من اصلا متوجه نمیشم که یعنی چی ضعف در پا. یعنی پا چه جوری میشه وقتی ضعف می کنه. حالا میترسم چیز خاصی باشه. به نظر شما چیه؟

 9. سارا می‌گوید:

  البته اضافه کنم من مدت خیلی زیادیه که عینک …..آیا چیز خطرناکیه؟ ام اس نباشه؟
  ممنون میشم جوابمو بدید خیلی نگرانم و دارم افسرده میشم.

 10. حسن می‌گوید:

  سلام آقاي دكتر
  از حدورد ده سال پيش دچار استرس شدم و IBS هم تشخيص داده شد!
  از همون زمان تحت نظر پزشك اعصاب و روان بودم تا امروز ولي يك سالي هست كه دچار گزگز شدن پا ، احساس ضعف در پاها ، خستگي ، خواب رفتن پشت گردن و تا اندازه اي تاري ديد شدم. (اگه فعاليت بدني داشته باشم مثل ورزش ديگه علايم كمتر ميشه) حدود شش ماه پيش MRI از سر بدون تزريق انجام دادم كه چيزي نشون نداد. نوار عصب پاهام هم نرمال بودن! آزمايشام هم خوب بودن از ERS و ANA و …
  الان واقعا سر در گم هستم و نميدونم چكار كنم چون كسي تشخيص نميده و درماني هم ندارم ! نميدونم به چه پزشك ديگري مراجعه كنم…
  ممنون ميشم راهنمايي بفرمائيد.

 11. فائزه می‌گوید:

  با سلام،خدمت شما.
  بارها برای هر انسانی پیش اومده که وقتی یه دفعه از جا بلند میشن یا مدتی سرشون پایینه و یهو سرشون بالا میگیرن،یه سر گیجه زود گذر به همراه سیاهی چشم پیش میاد،منرحدود سه هفته ست به صورت مداوم این سیاه رفتن چشم رو دارم. یعنی هر پنج دقیقه یک بار دید چشمم به طور کامل به مدت دو الی سه دقیقه میره و همه جا سیاه میشه،سرم همیسه سنگینه و شبها از سر درد و چشم درد شدید خوابم نمیبره.بدنم شدیدا ضعف عضلانی داره و خیلی زود خسته میشم در حدی که دیگه تکون نمیتونم بخورم. ۲۸ سالمه و شدیدا میترسم برای این مورد دکتر برم،به نظرتون میتونه مشکل حادی باشه؟امکان داره که فقط مشکل بینایی خالی باشی و فقط نیاز به رفتن پیش چشم پزشک باشه؟تورو خدا راهنماییم کنید.

 12. فاطمه می‌گوید:

  سلام من مدتيه كمترازيك ماه كه ناگهاني به مدت چندلحظه سمت راست صورتم ودست راستم بي حس موقتي ميشه و واقعا ميترسم از اين مسله من ١٨سالمه ممنون ميشم راهنماييم كنيد واقعا ميترسم ميخوام بدونم مسله خاصي هست يانه

 13. نگار می‌گوید:

  اقای دکتر گزگز و یا بی حسی و بی رمقی پا و بدن در ام اس چقدر باید طول بکشه که از جهت معاینه اثبات بشه. ایا گزگز و بی حسی نیم ساعته میتونه ناشی از ام اس باشه؟ گزگز پراکنده ؟ لحظه ای و کم مدت

 14. علی می‌گوید:

  سلام
  استاد گرانقدر
  مدتی هست در سمت چپ بدنم از صورت تا پای چپم احساس کرختی و بی حسی دارم و حس می کنم بدنم دارای دو قسمت چپ و راست مجزا است لطفاً راهنمایی کنید شدیداً دچار نگرانی و استرس شدم . با تشکر فراوان

 15. جهانگیر می‌گوید:

  سلام اقای دکتر.خسته نباشید.من یک دوره تمام علایم ام اس رو داشتم.از جمله سرگیجه و شناور بودن.درد پشت سر.مور مور گذرا بیشتر سمت چپ بدنم.احساس ویبره در کف پا و انگشت.که به فاصله کم قطع و وصل میشد.عدم تعادل هم نمیشه گفت. سرگیجه هم نمیشه گفت.احساس شناور بودن و تکان خوردن داشتم.گزگز و مور مور ممتد نداشتم.گذرا ولی تکراری در طول روز.در بین این‌همه علایم به خصوص بحث تعادل و سرگیجه یک ماه که روال داشت رفتم متخصص مغز و اعصاب که ام ار ای نوشتن کامل.مغز نخاع گردن.ولی نرمال بود.حال دو ماه میگذره ولی من هنوز اون حس سرگیجه و شناور بودن رو دارم هنوز.چشم درد هم داشتم که ان هم پزشک معاینه کرد گفت چیزی نیست.حال با توجه به اینکه یک بار دو ماه پیش در بین این همه علایم که یک‌ماه پس از شروع علایمم ام ار ای داده بودم و سالم بود لازمه دوباره ام ار ای بدم چون میترسم اولش شروع ام اس باشه و علایم باشه و ام ار ای نشون نده‌.تمام رفلکس های پا اینا هم متخصص مغز و اعصاب انجام داد سالمه.بازم ام ار ای بدم ؟

 16. زینب می‌گوید:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید. من حدود ده روز پیش احساس سنگینی در فک و گردنم داشتم چند روز گذشت بی‌حال شدم و این احساس بدتر شد و سمت چپ صورتم مورمور شد و سرم هم مورمور میشد چند روزی استراحت کردم بهتر شدم اما دوباره امروز حالت مورمور شدن در سمت چپ صورتم رو دارم. من مشکل لوپوس مفصلی هم دارم که فعلا خاموش شده و قرص هیدروکسی کلروکین سولفات میخورم. چندباری هم خیلی عصبی شدم به حدی که فکم رو به شدت روهم فشار دادم. ممکنه عصبی باشه مشکلم یا دچار ام اس شدم؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در معاینه اعصاب نوع اختلال عارضه مغزی با منشاء مویرگی در زمینه لوپوس یا بماری دیگر از شکل اضطرابی تلقینی مشخص میشود.

 17. سمیرا می‌گوید:

  سلام خسته نباشید.من ۳۲سالمه.گاه گاهی که فشار عصبی بهم وارد میشد.طرف چپ بدنم گز گز میکرد.االان چند روزه که سمت چپ بدنم دست و پای چپم گز گز دارن و وقت خوابیدن به خواب میرن.آیا اینها علامت ام اسه؟

 18. شادی می‌گوید:

  سلام آقای دکتر، آیا برای بیمار ام اسی که یک ماه از اولین حمله ش گذشته و هنوز بهبود کامل پیدا نکرده و تحت درمان با سینووکسه، عصب کشی دندان و درکل کارهای دندانپزشکی ضرر داره؟ زمان مناسب برای این کار کی هست؟

 19. مرادی می‌گوید:

  با سلام ،
  و احترام
  خانمی هستم ۳۵ ساله وحدود دو ماهی است که احساس کرختی در سمت راست بدنم دارم و بی حسم (سر ، دستانم و پاهام )گاهی اوقات سمت راست بدنم به این قضیه دچار میشود و گاهی در ساق پای چپم احساس درد شدید میکنم که با گذاشتن بالش زیر ان و یا راه رفتن بهتر میشوم. البته دو سال است که به دیسک کمر مبتلا هستم و بی حسی پای راستم در دوسال پیش بسیار اذیتم میکرد. مشکل دوبینی ندارم و تعادلم به هم نمیخورد و خوب راه میروم ، و همش ترسم از بیماریه ام اس است لطفا مرا راهنمایی کنید. با تشکر.

 20. فرشید می‌گوید:

  سلام اقای دکتر من تو ۷سال اخیر فیکسیشن چشم راستم و گوش راستم ضعیف شده میخواستم بدونم که ربطی به بیماری ام اس داره؟

 21. سارا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر، ممنون از سایت خوبتون، بنده حدود سه هفته س که احساس گزگز و سنگینی در صورتم (از بینی تا چانه) دارم، بعلاوه احساس گزگز های موقت هم در ساق پا و زانو دارم، کلا آدم کم انرژی ای هستم که زود خسته میشم و از بچگی هم مشکل تکرر ادرار داشتم، همچنین خیلی زود رنج و حساس هم هستم، میخواستم بدونم آیا امکانش هست به ام اس مبتلا شده باشم؟

 22. شادی می‌گوید:

  سلام اقای دکتر ببخشید من حدودا ۲۰روز پیش یهو سرم داغ شد وکل بدنم بی حس شد بعد ۵دیقه خوب شد بعد دو سه روز بعدش باز اینجوری شدم البته فقط شبا اینجوری میشم توی روز حالم خیلی خوبه هیچ خبری از این حالاتا نیست کف پاهام مورمور میشه سرم داغ میکنه چکاپم دادم گفته کم خونی شدید دارم ویتامین دی بدنمم کمه به نظرتون احتمال داره واسه اینا اینجوری بشم بعد من واسه سرپل ذهابم زلزله تاثیر بدی توی روحیم داشته

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   محموعه کمبود ویتامین و کمخونی و اضطراب پیش آمدها این علائم را ایجاد میکند با برطرف کردن مسائل و اعتماد بنفس خوب دستیابی به سلامتی مترقبه است.

 23. درسا می‌گوید:

  با سلام خدمت اقای دکتر من ۳۵ سالمه و یک فرزند دارم حدود یک ساله که سرم گیج میره و بدنم لرز میگیره خیلی گردن درد شدید میگیرم مثل قولنج کردم که خیلی صدا میده و پشت گوشم غده لنفاویم یک کمی تورم میکنه که البته دکتر برایه غده لنفاویم رفتم گفتن چیزی نیس و حالت سرگیجه دارم احساس میکنم زلزله داره میاد وقتی ایستادم بعضی مواقع نمیتونم خودمو کنترل کنم میخورم زمین بعضی موقع خودمو کنترل میکنم واین درد به قلبم هم زد وقفسه سینه درد و دست چپم و پایه چپم هم درد میکرد تست قلب اکو دادم گفتن چیزی نیس ماله اعصابه البته اسکن مغز هم انجام دادم منتهی سیاه و سفید گفتن اونم هم چیزی نیس ولی من هم چنان گردن درد شدید دارم با حالت سرگیجه بعضی مواقع پشت سرم حالت گزگز یا مور مور شدن داره وقتی داز میکشم بهترم وخیلی خوابم میگیره وقتی این حالت میاد سراغم به نظرتون مشکل من چیه میترسم دوباره برم دکتر البته پارسال ازمایش خون از دادم گفتن چیزی نیسوالبته بعضی موقع تو این حالت جمجمم یکمی باد میکنه هر دو طرف ماساژ میدم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در معاینه اعصاب و گوش حلق عارضه مشخص دیده نشده درمان اضطراب در اولولیت خواهد بود. در مواردی خود اضطراب بعنوان بیماری مسئله مزمن و آزار دهنده تر از مسئله جسمی گریبان گیر میشود بایستی مثل یک بیماری جدی درمان شود والا سردرگمی و بیراهه های متنوع درمانی پیش می آورد.

 24. درسا می‌گوید:

  البته اقای دکتر یادم رفت بگم وقتی سوار وسایل بازی میشم نمیتونم تحمل کنم بی هوش میشم سرم گیج میره و همینطور ماشین تند میده و دوطرف کتف هم درد میگیره وقتی گردن درد دارم من کلا ادم استرسی هستم دکتر قلبم بهم پیشنهاد روانشناس داد که برم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   روان درمانی هم کمک میکند میتوانی با ورزش متنوع به اضطراب کم تحملی نسبت به حرکات چرخشی غلبه بکنی.

 25. Parisa می‌گوید:

  سلام دکتر خسته نباشید.من به دلیل استرس که مدتی داشتم به گلوبوس مبتلا شدم دکترا فقط قرص عصاب میدادن ک من دیگه نرفتم پیششون.درمورد طب هومیوپاتی تحقیق کردم دیدم خیلیا رفتن و جواب گرفت از بیماری های مختلف.حدود دو ماه پیش مراجعه کردم و یه قرص تو مطب استفاده کردم یه قرص هم دادن ک فرداش مصرف کنم.و مصرف کردم و ب کل اشتهامو گرفته بود ک دکترم گف مثل خونه تکونی شده بخاطر فعال شدن سیستم ایمنی بدنم.و سه هفته بعدش وقت دکتر داشتم رفتم دوباره یه قرص تو مطب استفاده کردم دوتا ام اوردم ک چند روز بعد بخورم اما نخوردمشون.تو این دوران من با دست چپم کیف سنگین مدت طولانی بلند کرده بودم ک دست چپم ازون موقع ب بعد احساس خستگی میکرد .میتونستم همه چیز بردارم اما حس خستگی داشت.انقد ک استرس داشتم و میترسیدم همش تو فکرو اضطراب بودم. الان دستم خوب شده ولی احساس میکنم گیجم.هیچ علائم دیگه ای ندارم.فقط تو اون دوران اضطراب این حس گیج بودن برام پیش اومده.حدود یک ماه پیش.میشه منو راهنمایی کنید

 26. Parisa می‌گوید:

  خب الان ب نظر شما حال من بخاطر استرسمه یا تاثیر داروعه (ک البته کم استفاده کردم)یا چیز دیگه ایه؟؟

 27. مينا می‌گوید:

  سلام آقاي دكتر.من الان ٣ ساله كه احساس سنگيني در طرف چپ بدنم رو دارم و روز به روز هم بدتر شدم.انواع آرمايش و سي تي و ام آر آي رو انجام دادم ولي مشكلي نداشتم.بعضي وقتها به مدت ١٠ روز تعادل ندارم و احساس سنگيني در سر رو دارم.موقع خواب بيشتر از سنگيني دست و پاي چپم از خواب بيدار ميشم.در آرمايشها سطح د ٣ به شدت پايين بود كه دكتر تا دو ماه برام آمپول نوشته كه هفته اي يدونه بزنم بعدش قرص رو شروع كنم.رفتم علايم بيماري ام اس رو خوندمو كلي ترس پيدا كردم كه نكنه ام اس داشته باشم.يه مدت هم صورتم لمس ميشد و احساس ميكردم سنگين صحبت ميكنم.دكتر قلب و مغز و اعصاب هم رفتم و اكو و تست ورزش هم انجام دادم ولي مشكلي نداشتم.لطفا منو راهنمايي كنيد.ممنون

 28. ج می‌گوید:

  باسلام خدمت شما جناب آقای دکتر سیفی و خسته نباشید بنده از بیماران شما هستم که تجویز کپسول سینوتک 240 روزی دو عدد کرده این به توجه به اینکه فعلا این دارو در داروخانه های تبریز موجود نیست کدوم دارو رو صلاح میدونین کپسول دیفوزل کپسول میلوبایوکس و فکر کنم یکی هم کپسول زادیتین بود ؟و لطفا راهنمایی بفرامیید آیا تعویض تکراری این داروها باتوجه به اینکه هر کدام از این داروها امکان داره در روزهای آینده یا ماههای آینده بازهم موجود نباشه آیاعوارض بعدی نخواهند داشت؟

 29. ج می‌گوید:

  با عرض پوزش فعلا که با توجه به اطلاعاتی که از داروخانه های خاص گرفته ام فعلا تا اطلاع ثانوی کپسول سینوتک تا اطلاع ثانوی مشخص نیست به داروخانه ها عرضه بشه یانه به هر حال ما هر ماه موقع گرفتن دارو استرس داریم که آیا داروی مورد نظر موجود خواهد بود یا نه

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   متاسفانه من هم سردرگمم، و منلبع مسئول هم علیرغم داشتن وب دارو درمان اغلب به سوالات ساده هم حواب نمیدهند. بنظرم هیچ ایراد ندارد اگر پزشک معالج تان صلاح بداند موقتا کوپامر یا سینومر تزریق کنید چون داروئی است که برای انواع مختلف ام اس در شرایط مختلف اثربخش و کم عارضه است.

 30. حمیده می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید
  من 37 ساله هستم در ایام عید 97 متوجه شدم که وقتی میخوابم قسمت سمت راست بدنم یه خرده به خواب میره نه زیاد تا این که 18/1/97 با فشار کاری زیاد و 5 ساعت یکسر پشت کامپیوتر نشستن متوجه شدم که گردنم خیلی درد میگیره سابقه درد گردن چندسال پیش داشتم احساس میکنم بازوی سمت راستم یه کوچولو نسبت به سمت چپ حسش کمتر هست و 4 انگشت پای سمت راستم انگار شل هست وقتی به سمت راست میخوابم پاهام نسبت به سمت چپ سردتر می شود میخواستم نظر شما رو بپرسم بنده کم خونی خفیف هم دارم ود درژیم هستم. لطفا بنده را راهنمایی فرمایید

 31. حمیده می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر خیلی خیلی ممنون از پاسخ شما
  ببخشید میتونه علائم ام اس باشه؟منظور شما از عارضه اعصاب چی میتونه باشه؟
  من سابقه گردن درد هم داشتم
  ان شالله همیشه سلامت و موفق باشید.

 32. مجتبی می‌گوید:

  با سلام با مشاهده‌ میلیت گردنی سال گذشته تحت کورتون تراپی قرار گرفتم چند ماه بعد بدلیل تنگی نفس وبا تشخیص سارگوئیدوز دوباره 6ماه قبل دوباره بستری وتحت کرتن تراپی قرار گرفتم ولی از ابتدای بیماری ابتدا قسمت چپ صورت و با بهبودی قسمت بالای سر وجلو بی حس شد به طوری که با خارش قسمت سر هیچ حسی نداشتم و بعد از مدتی اکنون چند ماهی است قسمت راست صورت را که لمس می کنم قسمت دیگر هم (همان سمت راست) تحریک ویا می خارد مثلا ملا لمس پیشانی پلکم می خارد ویا قسمتی از سرم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در اين توصيف شرح حال سوال مشخص نشده اشت، اختلال حس صورت بعلت ساركوئيدوز يا ام اس يا صرفا اضطراب پيش ما آيد.

 33. حمیده می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر
  به نظر شما ام آر آی انجام ندهم؟
  خیلی ممنون از صبر و حوصله شما

 34. سايه می‌گوید:

  سلام آقاي دكتر، من ٢٣ سالمه و افتادگي دريچه قلب دارم خيلي لاغرم و ميشه گفت چند ماهه زياد اضطراب دارم، اكثر مواقع حس خستگي ميكنم و تمايل به خوابيدن يا دراز كشيدن دارم و اخيرا حس ضعف توي پاهام دارم يا يه سري بدون دليل درد تو ناحيه راست شكمم داشتم حتي به دكتر مراجعه كردم ولي تاثيري نداشت و اون درد خود به خود بعد يه مدت خوب شد، علائم ام اس رو ميخوندم كه به مشكل مثانه اشاره كرده بود كه من اين مشكل هم چند ماهيه دارم البته نه به صورت حاد ، بعضي وقتا هم سردرد شديد دارم كه با قرص آروم ميشه ،امكانش هست اينا علائم ام اس باشه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   احتمال ام اس بعید است اگر درمعاینه داخلی و اعصاب سالم باشید با تمرینهای فیزیکی و اصلاح اعتماد بنفس میشود به ضعف و دردها غلبه نمود.

 35. Mahsa می‌گوید:

  من آنفولانزا داشتم ، بعدش درد پیشانی و چشم گرفتم ، که بهتر شده ولی چند روزه هنوز یکم درد پیشانی دلرم و موقع حرکت کردن چشم هر دو چشمم درد میکنه ؟ به چه پزشکی باید مراجعه کنم؟ ممنون

 36. Saman می‌گوید:

  سلام آقای دکتر. من 25 سالمه. چهار سال پیش کف دست چپم دچار گز گز خفیف شد که اهمیت ندادم و کم کم ساعد هردو دستم کرخت شد و بعد از تقریبا ده روز علائم کم کم رفع شد. این مشکل هر چند ماه پیش میومد و برطرف میشد. از سه سال پیش چشمم به نور حساس شده و رفته رفته شدت حساسیت بیشتر شده و اکثر اوقات مشکل فلاشینگ و دیدن نقطه های نورانی دارم که هر روز بعد از خواب صبح خیلی خیلی شدید میشه. مرکز میدان دید هم یک لکه محو میبینم. به متخصص چشم مراجعه کردم که گفتن شبکه چشم نرماله. الان یک ماهه که پشت دست ها و ساعد، ران و پاها دچار کرختی شده. مشکل چشم هم که همچنان آزارم میده. به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کردم و mri سر و گردن بدون تزریق انجام دادم که گفتند نرماله. به نظر شما چکار باید انجام بدم؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با این توصیف علائم از نوع اضطزاب و حساس شدن به تغییرات طبیعی دید و حس دستها است

   • Saman می‌گوید:

    خیلی ممنونم از پاسخ شما. همیشه مشکل فلاشینگ دارم که بعد از خواب صبح این مشکل خیلی خیلی شدید میشه به طوری که اگر بعد از خواب سریع وارد محیط پرنور بشم بخاطر فلاشینگ جلوی دیدم مختل میشه و وقتی چشمم رو میبندم تا چند دقیقه جرقه های فشفشه مانند میبینم. بیحسی دست و پا هم که دارم. امکان داره که با اینکه بیشتر از چهار سال از شروع این علائم میگذره بیماری ام اس باشه ولی تو mri مشخص نشده باشه؟ چه درمانی باید انجام بدم؟

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     اين علائم نشانه عارضه مغزي نيست

     • Saman می‌گوید:

      ممنون از پاسخ شما
      به نظر شما مشکل چشم ها و بیحسی دستها و پاها چیست و برای درمان باید چه کاری انجام بدم؟ متخصص چشم مشکلی تو معاینه ندیده و ارجاع داده به متخصص اعصاب. آیا نیاز به نوار چشم هست؟ خواهش میکنم راهنمایی کنید. درمان های متخصص های اعصاب بی تاثیر بوده و مشکل چشم منو درمانده کرده.

     • دکتر سیفی می‌گوید:

      اگر در معاینه اعصاب هم علتی دیده نشده درمان روان پزشکی لازم خواهد بود

 37. مجید می‌گوید:

  باسلام.اقای دکتر من ی چند وقتیه حالت سبکی سر داشتم بعد از خوردن شام هم نفس کشیدن برام سخت میشد و سرگیجه پیدا میکردم به متخصص داخلی مراجه کردم قرص پنتوپرازول50 و ی سری قرص دیگه داد خوردم بد نشدم ولی بعضی وقتها پشت گردنم یهو خالی میشه انگار یه سر کننده از پشت گردنم بهم تزریق میکنن یهو میاد داخل بدنم چنان دلشوره ای وارد بدنم میشه که انگار بدنم سست شده اعصابم شدید میریزه بهم نفس تنگیم شروع میشه پشت گردنمم ی حسی پیدا میکنم انگار یکی بزور صاف نگهش داشته ازمایش خونم دادم مشکلی نداشتم.لطفا راهنماییم کنید.

 38. مجید می‌گوید:

  میشه لطفا راهنمایی کنید که چکارباید بکنم یا پیش چه دکتری باید برم چون وضع مالی خوب نیست نمیخوام الکی هزینه کنم بی فایده باشه.باتشکر

 39. Yasaman می‌گوید:

  سلام اقاى دكتر من به مدت ٤ ماه از قرص راكوتان براى جوش صورت استفاده كردم كه اواخر ماه چهارم پس از يك روز ورزش به درد عضلانى و گز گز پاها و دست چپ مبتلا شدم كه ادامه داشت تا ٢ هفته..به عمين علت فكر كردم از عوارض قرصه و آن را قطع كردم… پس از چند روز علايم از بين رفت اما پس از ١٠ روز كه دوباره ورزش كردم گز گز با شدت بيشترى برگشت… ام ار اى كمر دادم كه مشكلى نداشتم … در معاينه هو نوار عصب عضله هم مشكلى ديده نشد… ممكن است از علايم اوليه ى ام اس باشد؟

 40. حمیده می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر
  آقای دکتر من ام ار ای انجام دادم گفتند دیسک شدید گردن مهره 4 و 5 دارم قرص گاپانتین و باکلوفن و ملوکسیکام و نورتریپتیلین 10 دادند الان 5 روز هست که دارم استفاده میکنم و گردنبند هم روزی 10 ساعت میازارم به نظر شما چیکار کنم که زودتر خوب شم کارمند هم هستم و پشت سیستم هم میشینم گردنم خیلی میکشه میشه بنده را راهنمایی فرمایید
  خیلی ممنونم

 41. حمیده می‌گوید:

  با سلام مجدد
  آقای دکتر میتونه شروع ام اس باشه ام ار ای مغز کردم نرمال بود

 42. حمیده می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر
  خیلی ممنون از این که قبول زحمت فرمودید و به سوالم پاسخ دادید
  دکتر مغز اعصاب با چکش به پاهام زد گفت من در معاینه چیزی نمی بینم و سالم هستید
  دوبینی یا سرگیجه یا عدم تعادل ندارم ولی آقای دکتر همش فکر میکنم دارم درگیر این بیماری میشم و دست راستم سردتر از دست چپم هست وقتی فکر میکنم انگار سردتر میشه واقعا نگران هستم
  ان شالله همیشه سلامت و موفق باشید

 43. bano0 می‌گوید:

  سلام آقای دکتر من ۱۹ سالمه یه فشار شدید عصبی بهم وارد شده و توی روز چند بار هی احساس میکنم توی صورتم تار عنکبوت هست و اذیتم میکنن.
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 44. حمیده می‌گوید:

  با سلام وقتتون بخیر
  خیلی ممنون که به سوالم پاسخ دادید سعی میکنم دیگه افکار منفی نداشته باشم
  موفق و سلامت باشید

 45. زهرا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  من۲۲ سالمه،خیلی ادم استرسی و مضطربی هستم،بعد از یک اتقا بد توی زندگیم سردرد های کمی داشتم بعد از اون گردن درد گرفتم و حالا پاهام درد میکنن ،سوزن سوزن میشن و درد های عصبی دارم ،گاهی اوقات قسمت هایی از بدنم گرم میشن یا سرد میشن،یکم هم احساس برق گرفتگی تو پام دارم،با ترس میخوابم و صبحا زود از خواب بیدار میشم و استرس شدید دارم
  نگرانم ام اس گرفته باشم
  نظر شما چیه؟

 46. مهدی می‌گوید:

  سلام جناب دکتر سیفی.پسری ۲۰ ساله هستم.نزدیک یک هفته ای میشه که دچار کم حسی و کرختی در سمت راست بدنم به ویژه صورتم و دندانهای سمت راستم میباشم.حدود یک سال پیش هم ابن مشکل برام بوجود اومده بود و رفع شد ولی الان حس میکنم بیشتر شده این مشکلم.نمیدونم بخاطر استرس هست یا چیز دیگه ای .هم اینکه کنکوریم و هم اینکه عزیزمو از دست دادم ۹ ماه پیش.ضمنا تو دو سه روز اخیر در پشت کمرم ناحیه نزدیک به نخاع برای چند ثانیه احساس گز گز و مور مور شدن میکنم و رفع میشه.البته اینم م که تو این مدت احساس تشنگی بیشتر و خشکی دهان هم دارم.ولی بیشتر از همه این کرختیه سمت راست بدنم اذیتم میکنه.میشه بگید دلیلش چی میتونه باشه؟.بخشید که طولانی شد.ممنونم از وقتی که میزارید

 47. سارا می‌گوید:

  سلام اقایه دکتر
  دختر خاله من ام اس گرفته و خالم مدام از بیماریش تعریف میکنه و این ک من کلا ادم استرسی ام …چند وقته تو گوگل مطالبی درمورده اعلایم ام اس سرچ میکنم و اون اعلائم و تو خودم میگردم و نزدیک به سه روز کف پام گزگز میکنه و سرم سنگینه حس میکنم تعادل ندارم و همچنین تکرر ادرارم دارم ممکنه ام اس باشه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بع احتمال زیاد علائم تلقینی دارید اگر در معاینه اعصاب علتی دیده نشود اضطراب را بایستی درمان کنید.

   • سارا می‌گوید:

    سلام اقایه دکتر
    من هفته پیش نشانه هایی مثل گیجی و سرگیجه ممتد و سوزن سوزن شدن نوک انگشت پاها وهمچنین گاهی خارش و سوزش و بی حسی و سر درد داشتم به مدت یه هفته بود ولی تقریبا یه هفته اس بهبود نسبی پیدا کردم ولی الان حس میکنم قسمت پهلو و شکمم گاهی وقتا سفت میشه و همچین یه پایه چپم قسمت ساق پام سفت میشه دکتر باید برم یا مثل اعلائم قبلی خوب میشه؟

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     اگر اخیرا معاینه علتی نشان نداده این علائم جدید هم احتمالا از نوع اضطراب است.

     • سارا می‌گوید:

      سلام اقای دکتر با تشکر از پاسخ گویی و شکیبایی شما
      من ب دلیل اعلائمی (درد و کرختی در ناحیه شکم کمر و ساق پا و سرگیجه )ک داشتم به دکتر متخصص مراجعه کردم و پس از معاینات به من دارو گاباپنتین و تیاماکس ۳۰۰ دادن و گفتن داروها رو مصرف کنم اگه خوب نشدم تا ۳ روز دیگه ام ار ای بدم..اقایه دکتر من واقعا استرس بدی دارم هر شب گریه میکنم از چون پاهام بی حسه صبح ک از خواب بیدار میشم میترسم پاهام تکون نخوره فقط تنها چیزی ک دکتر خوشبینم کردن گفتن تو معایناتت مشکل نبود به نظر شما من زودتر ام ار ای بدم ؟

     • دکتر سیفی می‌گوید:

      این نوع علائم اضطرابی با درمان کامل ضد اضطراب در مدت چند هفته برطرف میشود. با درمان تسکینی بعید است اختلال اضطرابی کنترل شود، اگر در معاینه سالم هستید جای نگرانی نیست اگر واقعا علائم حسی تشریحی دیده شود اسکن ضروری است.

 48. حمیده می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر
  آقای دکتر شما قبلا فرمودید که افکار منفی اگر ادامه پیدا کرد اضطراب و وسواس مدیریت کنید
  دوباره پیش یه دکتر دیگه رفتم ایشون هم حرف شمارو تایید کرد به من قرص امگا3 و ویتامین B1 داد ولی از فرداش وقتی غذا میخورم احساس پری تو گلو دارم ودست چپم یه خورده گز گز میکنه خیلی گزگز جزئی هست
  اشتها به غذا هم ندارم و وزنم هم کم شده
  خواهش میکنم بنده را راهنمایی کنید که چه دارویی استفاده کنم که مثل قبل شاد باشم و فکرهای منفی نکنم
  الان وقتی میبنم این قدر ضعیف شدم فکر میکنم ای ال اس گرفتم خیلی میترسم
  خواهش میکنم بفرمایید علائم ای ال اس چیست؟
  موفق و سلامت باشید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   علائم جدید هم نشانه وسواس است بهتر است با روان پزشک درمان اساسی برای این بیماری شزوع شود مسئله درمان بسادگی توصیه دارو بطریقه غیابی نیست.

 49. حسین احمدی می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  من 17 سال دارم ، در بیشتر اوغات از زانو به پاییین بی حس میشم جوردی که اصلا نه میتوانم راه برم و نه میتوانم از سر جام بلند بشم و تا یک روز هم ادامه دارد . بیشتر وقت ها که استرس شدیدی میگیرم این طوری میشم ولی بعضی موقع هم یکباره از زانو به پایین بی حس میشم جوری که یک بار تو مدرسه بودم یکباره افتادم زمین .
  نمی دونم بیماری ام اس هست یا نه ؟
  اخه چون عمه ی منم هم ام اس داره میترسم ارثی از اون گرفته باشم .
  ممنون از شما

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر تلقین ترس از بیماری نباشد دهها علت الا ام اس ممکن است مطرح شود که با مصاحبه و معاینه مشخص میشود

 50. حمیده می‌گوید:

  با سلام خیلی ممنون از لطفتون
  چشم
  ان شالله همیشه سلامت و موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


2 + شش =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>