علائم شروعی مالتیپل اسکلروز ( ام اس )

سندرم یک علامت مجزای بالینی Clinical Isolated Syndrome (CIS)
تشخیص بیماری مالتیپل اسکلروز یک تشخیص بالینی است ، موقعی تشخیص قطعی بیماری داده می شود که علائم عصبی حداقل در 2 ناحیه مراکز عصبی در 2 حمله جداگانه در فاصله زمانی بیش از یک ماه پدید آمده باشد و این علائم مربوط به علل و بیماریهای دیگر نباشد. در مواردی، بروز علائم از نظر تعداد ضایعه و یا تعداد حملات برای تشخیص قطعی کافی نیست وبه عنوان احتمال کم یا احتمال قوی شروع بیماری در آینده را مطرح می کند. یکی از این موارد سندرم یک علامت مجزای بالینی (CIS) است در این شرایط بیمار ممکن است یک ناحیه از مراکز عصبی مانند عصب چشم یا ناحیه حرکت یک دست و یا قسمتی از نخاع با گرفتاری پاها را داشته و یکبار اتفاق افتاده باشد در چنین شرایطی پیش بینی امکان بروز حملات بیشتر در آینده و تبدیل CIS به M.S مشکل بوده وتصمیم گیری شروع درمان طولانی مدت مشکل تر. درمواردی مثل بروز تاری دید در یک چشم در فرد 15 ساله و تشخیص نوریت اپتیک که به درمان موقت پردنیزولون پاسخ داده و بیمار علائم دیگری نداشته باشد قرار دادن بیمار روی درمان پیشگیری M.S با تزریق اینترفرون برای سالیان متمادی چقدر موجه است؟!
چنانکه یک علامت عصبی بالینی مجزا با درمان یا بدون درمان فروکش نموده و MRI مغز طبیعی باشد کنترل بالینی و انجام MRI بعد از شش ماه تا یکسال توصیه می شود و درمان اینترفرون تجویز نمی شود.
در مواردیکه سن بیمار بین 18 تا 30 سال بوده در MRI مغز ضایعات منتشرنشان داده ، و یا در MRI ضایعه منفرد یا متعدد در ساقه مغز و نخاع وجود داشته باشد احتمال تبدیل CIS به M.S زیاد میباشد و شروع درمان با اینترفرون یا درمان های دیگر طولانی مدت توصیه می شود. موارد بینابین از CIS که علائم کمی در MRI دارند، پیگیری بالینی بیشتر و MRI با تزریق به فواصل کمتر به عمل می آید. نظر به اینکه با گذشت سالیان بعد از CIS شانس بروز ام اس بیشتر میشود ، کنترل بالینی و در موارد مشکوک به عود بیماری انجام اسکن ام آر آی توصیه میشود.

این نوشته در تخصصی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

1,216 Responses to علائم شروعی مالتیپل اسکلروز ( ام اس )

 1. سهیل می‌گوید:

  جناب آقای دکتر با سلام و خسته نباشید.
  من مدتی است به بیماری افسردگی متبلا شده ام شش ماه قبل احساس گز گز و مور مور در دستها و پاها داشتم که همان موقع آم آر آی باتریق و بدون تزریق انجام دادم که خدارو شکر هیچ پلاک یا ضایعه ای وجود نداشت.
  بعد از گذشت این شش ماه مجدد احساس گز گز و مور مور در دست ها و پاها داشتم که هفته پیش به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کردم که ایشان آم آر آی را بررسی کردندو نوار عصب و عضله از من گرفتند که نرمال بود.
  و به من گفتند که هیچ مشکلی نداری. ولی من گفتم که این آم آر آی مربوط به شش ماه قبل است ولی ایشان گفتند که نیازی نیست که آم آر آی مجدد بگیری و خدا رو شکر سالم هستی
  آقای دکتر من بعد از ده روز احساس بی حسی در سمت چپ صورتم دارم و همینطور احساس کم شدن دید و درد در قسمت پشت چشم چپ
  بسیار نگران و عصبی هستم که شاید ام اس باشد
  در ضمن بسیار استرسی هستم و وسواس فکری دارم.
  با تشکر از وقت جنابعالی

 2. سهیل می‌گوید:

  در ضمن آقای دکتر ، ایشان با چکش مخصوص به دست ها و پاهای من ضربه زدند ولی رفلاکس ها طبیعی بود و برای من فقط قرص فلوکستین 20 تجویز کردند .
  بی حسی فقط در سمت چپ صورتم است چند روز پیش هم این حالت پیش آمده بود ولی خود به خود برطرف شد. حالا مجدد همان سمت چپ صورتم بی حس شده است.
  با تشکر از لطف جنابعالی

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در معاینه سالم بودید جای نگرانی نیست.

   • سهیل می‌گوید:

    با توجه به اینکه ام آر آی مربوط به شش ماه پیش بوده آیا نیازی هست که مجدد ام آر آی انجام شود؟ در ام آر آی شش ماه قبلی هیچ نشانه ای از حضور پلاک و یا چیز دیگری نبود و همه چیز نرمال بود.
    اگر اینطور باشد علت بی حس شدن سمت چپ صورت و همچنین درد زیاد در پشت چشم چپ چیست؟
    با سپاس از لطف جنابعالی

 3. زهرا می‌گوید:

  ببخشید متوجه نشدم منظورتون از معاینه اعصاب چی بود؟؟ یعنی باید mri بگیرم؟؟ یا همون تست دکتر کافی بود؟؟

 4. گلنار می‌گوید:

  سلام آ قای دکتر
  من دختری 34 ساله هستم، به مدت دو هفته شبها گز گز دست و پای دوطرفه داشتم، که با ماساژ رفع میشد، بعد از این یک هفته بی علامت گذشت و یک بی حسی یک طرفه دست چپ و احساس داغ شدن ناگهانی بالاتنه چپ رخ داد گرگرفتگی در عرض چند دقیقه بهبود یافت ولی کرخی دست تا صبح باقی بود البته قادر به حرکت دادن کامل انگشتان بودم. احساس راه رفتن حشره روی پوستم به صورت پراکنده در کل بدن هم در من وجود دارد. آ یا پیگیری خاصی در این زمینه لازم هست؟ باتشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   علائم بیشتر به مشکل روان تنی و اضطراب مربوط میشود بعد از معاینه و اطمینان از سلامتی درمان موارد گفته شده صلاح است.

 5. ایسا می‌گوید:

  سلام
  دو سال ونیم است که بتا فرون می زنم وهیچ مشکلی ندارم اخیرا برای ادامه تحصیل ازمایش HBS AG که reactive شد یک هفته بتا فرون را قطع کردم دوباره ازمایش دادم دوباره همان جواب داد
  HBS.Ab مقدارش 1 شد که کم بود HBc. Ab منفی بود
  HBe.Ag و HBe.Ab هز دو منفی بودند
  الان 3 هفته است که بتا فرون استفاده نمی کنم. دکتر نورولوژیستم در شیراز گفته که باید با دکتر صحرائیان مشورت کنم و در این مورد نمی دانند که چه کار کنیم. فعلا گفتند دارو را قطع کنم . من دسترسی به این دکتر ندارم خواهش می کنم مرا راهنمایی کنید. هیچ گونه تماسی با راههای انتقال بیماری نداشته ام. خیلی نگران هستم ایا ویروس از طریق دارو منتقل شده. در مقالات نوشتند که چون از البومین انسانی تهیه می شود امکانش هست. الان اگر بتا استفاده کنم سیستم ایمنی پایین می اد و نمی تواند با ویروس مقابله کند و اگر قطع کنم شاید دچار حمله شوم.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   از مرور منابع آنچه دریافت نمودم: ممنوعیت مصرف اینترفرون بتا برای HB+ ذکر نشده ولی بنظرم مسئله از دو لحاظ قابل تامل است، یکی کاهش دفاع بدن و احتمال فعال شدن عفونت خاموش و دیگری توام شدن عوارض هر دو مسئله روی سلولهای کبد. پس اگر مصرف دارو شروع شود بهتر است با نظر متخصص کبد پایش دوره ای بعمل آید. تا اینجا احتمالا صدها بیمار ام اس با هپاتیت ناشناخته اینترفرون دریافت نموده اند مشکلی پیش نیامده است. قضاوت من استفاده از داروهای کم عارضه مثل گلاتیرامر آستات ( کوپامر ) صلاح خواهد بود.

 6. ایسا می‌گوید:

  من سه نوبت واکسن هپاتیت را در کودکی تزریق کرده بودم

 7. ج می‌گوید:

  با سلام خدمت آقای دکتر سیفی و خسته نباشید آقای دکتر بنده یه بیمار ام اس هستم یک و نیم ساله حدودا مبتلا شدم از حدود سه ماه پیش زیر نظر خود شما مصرف کپسول سینوتک رو شروع کردم اما متاسفانه این ماه بعد از اتمام دارو الان سه روز دنبال کپسول سینوتک هستم که تو هیچکدوم از داروخانه ها موجود نبود در تبریز داروخانه های هلال احمر ،داروخانه دانشکده،تعاون،شیخ الرییس،و محلاتی همشون مراجعه کردم که متاسفانه موجود نبود و هیچکدام نداشتن و فقط تونستم یه تعدد 16 عدد از داروخانه دانشکده برای ده روز مصرف تهیه کنم خواهشن بفرمایین اگه تا اون زمان دارو نیاد که یکی از داروخانه ها اعلام کرد تو شرکت هم فعلا موجود نیست بفرمایین چیکار باید کنم بسیار نگرانم خواهشن راهنمایی بفرمایین تکلیف چیست با تشکر از شما

 8. ج می‌گوید:

  ژنریک دی متیل فومارات اگه منظورتون همون دیفوزل هست بسیار گرانقیمت هست و از توان فعلی ما خارج هست آقای دکتر بفرمایین که واقعا معلوم نیست سینوتک چی میشه؟یعنی دوباره نمیاد به داروخانه ها؟

 9. سمیه می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید. چن روزیه که من حین راه رفتن دست و پام بی حس میشه و میفتم زمین.این علایم چه بیماری هست.ممنون

 10. سمیه می‌گوید:

  البته این موضوع تو این هفته سه برام اتفاق افتاده نه هرروز.وقتی اینجوری میشم مجبور به نشستن میشم.حدود 5 سال پیش هم چشم راستم اصلا نمیدید بعد از یک هفته بستری بودن تو بیمارستان و ام ار ای گفتن ام اس نبوده و فقط تورم عصب چشمم بوده.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است معاینه مجدد و ام آر آی کنترل بعمل آید در مواردی شروع علائم مغزی به این شکل است شاید هم صرفا نگرانی و تلقین است.

 11. الهه می‌گوید:

  سلام
  دکتر من الان حدود دو هفته هست که احساس سنگینی و بیحسی سر رو دارم اولش فقط همین بود بعد یواش یواش دست و پاهام بی حس شدن البته به مدت طولانی نه ولی مثلا چند روز پیش رانندگی میکردم حین رانندگی دوتا دستام که روی فرمون بود بی حس شد و افتادن و شاید تقریبا 2 ثانیه بعدش تونستم فرمون رو بگیرم پاهامم قدرت قبل رو ندارن.اینا برام نگران کنندس چون من ورزش میکنم هرروز و این خیلی عجیبه.میخوام بدونم شما چه نظری دارید؟ دکتر باید چیکار کنم؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است معاینه اعصاب دقیق بعمل آید علل مختلف مغزی و عصبی از جمله کاتاپلکسی و استرس …. احتمالش هست.

 12. مینااا می‌گوید:

  سلام ‌دکتر‌خسته نباشید
  من سوال کردم ولی ‌فکر‌کنم‌ پاک شده
  حدود یک ماهی است بعد از کار زیاد طرف راست بدنم خواب رفته به غیر از سه انگشت از طرف‌ راست
  و روی دستم و سر و گردنم
  چند روزی است پای چپم هم خواب رفتگی داره
  بعد از این ام آر‌آی دکتر‌تشخیص شروع ام اس‌رو داد و آمپول سینووکس برام تجویز کرده
  به نظر شما تشخیصش درست بوده!؟
  brain mri:

  there are multiple callosal periventricular ,subcortical and centrum semiovale white matter abnormal signal
  foci in favor of demyelinating diseas

  cervical spine mri:

  there is abnormal signal 20*6mm intramedullary c5-6 to c6-7 lesion (myelopathy,demyelinating,mass?)
  c3-4 to c6-7 discs are centrally bulged.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   دیروز به این موضوع پاسخ داده شده در محل سوال جواب مشخص میشود. گفته شد علائم مغزی نخاعی در درجه اول ام اس را مطرح میکند.

 13. فریده می‌گوید:

  سلام خسته نباشید من ۳۱ سال دارم . مشکلات زیادی در زندگیم داشتم وطی آن خیلی دچار ناراحتی وخشم میشدم بیشتر اوقات عصبی وناراحت بودم ویا افسرده.چند وقت پیش موقع راه رفتن عدم تعادل داشتم درپاها.چند روز پیش هم پی درپی حالت تهوع وسرگیجه داشتم که یکباره دست سمت چپم از مچ وکف دست وانگشتان کامل بیحس شد برای چند دقیقه بعد هم بیحسی رو دریک طرف صورت درچپ حس کردم وبعد دهان وزبانم رفتم دکتر بهم قرص صد افسردگی فلکو ستین و ناپروکسن دادالان بهترم حات تهوع ندارم سرگیجه ندارم ولی کمی ترسیدم به نظر شما نیازی به ازمایشات نیست دست وپام هم مکررا خواب میره . بعد عمل آپاندیسم دچار فراموشی مقطعی میشوم وشبکه چشمم هم سوراخ شده لیزر کردم دربینایی هم دچار ضعف میشوم .لطفا راهنماییم کنید.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در معاینه اعصاب و داخلی و چک آپ عارضه ای دیده نشودجای نگرانی نخواهد بود درمان اضطراب و افسردگی با کنترل سیر بیماری کافی خواهد بود.

 14. هانیه می‌گوید:

  “سلام خدمت شمادکترمحترم
  من چندسالی هست ک سالی 4،5بار یک طرف بدنم ازنوک پا تافرق سرم دچارخواب رفتگی وبی حسی میشود حتی دندان وزبانم وبعداز20دقیقه به حالت اولیه برمیگردد دلیلش چی میتونه باشه”؟

 15. هانیه می‌گوید:

  “سلام مجدد،دکترمن باتابش افتاب به قسمت صورتمم گهگداری ضعف پیدامیکنه اجزای صورتم،به این هم پاسخ بدید ممنونتون میشم.”

 16. سمیه می‌گوید:

  سلام.خسته نباشید.من یه مدته سمت راست بدنم بی حس میشه و میفتم زمین. میخواستم علت رو بدونم.ممنون

 17. باران می‌گوید:

  سلام
  من خانمی ۲۴ ساله هستم چند روزی میشه یه حالت بی حسی و سنگینی در طرف سمت چپ سرم و گردنم دارم در چشم چپم هم درد و گرفتگی کمی احساس میشه دست چپم هم یه حالت خواب رفتگی پیدا کرده و سنگین به نظر میرسه پای چپ هم و انگشت شصت هم حالت بی حسی و سنگینی دارم
  البته من استرس و اظطراب زیاد دارم اینم بگم که همیشه عادتم هست که روی سمت چپ بدنم بخوابم
  سوالم از شما اینه که بخاطر استرس و بدخوابی دچار این عوامل شدم یا مشکلم ممکنه بابت چیز دیگه ای باشد؟
  ترس از وجود بیماری مانع مراجعه به دکتر برای من میشود .
  اینم بگم که در فک و دندان هایم هم حالت سنگینی دارم

 18. باران می‌گوید:

  این را هم ذکر کنم که من کودک مو شیر میدم و خیلی دچار ضعف بدنی میشم گاهی احساس میکنم که بدنم حالت لرزش از داخل پیدا میکنه ممکنه دچار کم خونی یا کمبود کلسیم هم شده باشم؟
  با تشکر

 19. تارا می‌گوید:

  با عرض سلام
  جناب آقای دکتر بسیار ممنون میشم اگر من را راهنمایی بفرمائید
  من در سال ۷۹ با اختلال در عصب بینایی یکی از چشمان ۳ روز بیمارستان بستری شدم و ام آر آی و آزمایشهای لازم انجام شد
  در نهایت تشخیص ام اس داده شد

  به دلیل روحیه پنهانکاری که داشتم به خانواده گفتم میگرن بود
  و حدود ۳ ماه درمان انجام میدادم که احساس بیقراری پاهام خیلی زیاد شده بود
  درمان را قطع کردم و فقط با روحیه زندگی کردم
  سال ۸۳ دوباره بی حسی در پاها و کف دستهام زیاد شد دوباره ام آر آی گرفتم دکتر گفت پلاک هات زیاد تر شده اما باز هم درمان را ادامه ندادم
  حدود ۸۸ دوباره mri گرفتم بازهم همونطور
  الان مدتیه مشکل مثانه و بی اختیاری ادرار دارم نزدیک به بیش از ۱ سال
  و در حال حاضر یک شوک عصبی داشتم و تقریبا ۴ روزه کف پاهام سوزن سوزنیه
  مشکل مثانه هم که هست
  تا به حال از نخاغ و گردن mri نگرفتم
  الان چیکار کنم؟
  لطفا راحنمایی بفرمائید.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   حتما در اواین فرصت درمان پیشگیری ام اس را جدی بگیرید امروزه داروهای تزریقی و خوراکی بهتری در دسترس است. نباید سهل انگاری موجب معلولیت برگشت ناپذیر شود.

   • تارا می‌گوید:

    سپاس فراوان از توجه و پاسختون

   • تارا می‌گوید:

    ببخشید آقای دکتر باز هم سوال می پرسم
    اولین معلولیتی که باید منتظرش باشم مثلا چی میتونه باشه؟
    و آیا مشکل مثانه ام میتونه مرتبط با ام اس باشه؟

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     اغلب بیماران ام اس از کمی تعادل و ضعف پاها معلولیت نشان میدهد اختلال کنترل ادرار یکی از علائم اساسی ام اس است.

     • تارا می‌گوید:

      فعلا خودم دارم سعی می کنم قوانین طب سنتی را در تغذیه ام رعایت کنم
      با این وضع اگر درمان را شروع کنم مشکل مثانه ام رفع میشه؟

     • دکتر سیفی می‌گوید:

      این روش در حیطه کار پزشک نیست.

     • تارا می‌گوید:

      و آیا درد بی دلیل استخوان دنبالچه (پشت باسن سمت چپ) هم میتونه مرتبط با ام اس باشه؟

     • دکتر سیفی می‌گوید:

      چنین علامتی شرح داده نشده ولی هر نوع درد عصبی احتمالش هست ( نه دردی که به فشار مربوط باشد)

     • تارا می‌گوید:

      ممنون از توجه تون
      اما منظورم این بود که اگر الان درمان ام اس را با داروهای موجود بخوام شروع کنم، آیا فایده ای در بهتر شدن وضع مثانه ام داره؟ و اگر درمان نکنم آیا از این بد تر میشه؟
      با توجه به اینکه حدود ۲۰سال داره میشه که ام اس برای من تشخیص داده شده و پیشرفت چندانی نداشته، آیا ممکنه الان سریع پیش بره؟
      چون هزینه ی درمان باعث میشه بخوام به خانواده ام بگم که مشکل دارم
      درصورتی که تا حالا نگفتم

     • دکتر سیفی می‌گوید:

      درمان ام اس توفیری به عوارض گذشته ندارد برای پیشگیری از معلولیت است.

     • تارا می‌گوید:

      با آرزوی پیروزی و بهروزی برای شما،
      از راهنمایی هاتون بسیار ممنون
      سعی می کنم درمان را شروع کنم

 20. زهرا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید، ببخشید از دو سه ماه پیش احساس سرگیجه داشتم حس میکردم خودم گیج میخورم و انگار زمین زیر پام سست بود وقتی میخوابیدم حس میکردم زمین مثل تابِ و جام محکم نیست.دکتر عمومی رفتم تست خون و تیرویید دادم همه خوب بود یه سری تست ها هم انجام داد حرکت چشمم رو دنبال کرد و دستمو کشیدم و جفت پا ایستاده بودم و چشمم و بستم گفت خوبه ولی همچنان این حس و بعد از اون ترسیدم ام اس باشه من حدود یک سال و نیم پیش چشمم و لیزیک کردم گاهی حس میکن چشم چپم تار میبینه مثلا حالت عادی که با هر دو چشم نگاه میکنم همه چیز خوبه ولی یکی یکی که چشمامو تست میکنم چشم چپم تا تره یا گاهی با چشم چپم یه هاله سفید دور اجسام میبینم یا وقتی به لامپ نگاه میکنم ان.ار زه سایه از لامپ و میبینم یا زیر نویس تلویزیون رو با هر دوتا چشم خوب میبینم اما چشم چپم به تنهایی نور رو پخش میکنه انگار دولایه میشه نوشته ها.به چشم پزشکم گفم یه معاینه ساده کرد گفت همه چیز خوبه و مشکلی نیس. از استرس ام آر آی مغز هم دادم که گفت همه چیز نرماله و مشکلی نیست.فقط تشخیص سینوس فک بالایی بود که چون آلرژی خیلی شدیدی دارم فک میکنم بخاطر اون بوده سی تی اسکن هم برای الرژیم دادم که اونم گفت سینوس هام پر هست.الان چنتا سوال دارم:
  ۱.توی اینترنت خوندم میشه مغز سالم باشه ولی نخاع درگیر ام اس باشه سوالم اینه که منظور از نخاع همون ازمایش مایع نخاعی هست یا اینکه ام ار ای نخاع جداگونه هست و ام ار ای من ناقص هست؟؟ این قدر فک میکنم همش حس میکنم دوتا میبینم یا دست و پاهام مور مور و گزگز میکنه
  ۲.اگه چشمم یا گوشم مشکلی میداشت توی این ام ار ای مغز نشون داده میشد؟؟؟
  ۳.نیاز هست پیگیری کنم؟؟البته ام ار ای رو هنوز دکتر ندیده ولی همه چیزایز رو که نوشته نرمال هست و چیزی دیده نشده .به جز سینوس

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   علائم گفته شده نشان از بیماری عضوی ندارد تا موقعی که علت و بیماری عضوی دیده نشده اختلال وسواس و اضطراب را بهتر است معالجه کنید.

 21. زهرا می‌گوید:

  ببخشید اینا رو یادم رفت بگم گاهی هم حس بی حسی توی انگشتای دستم دارم برا هر دو دستم پیش اومده راست بیشترو یه قسمتی از ماهیچه پشت پای راستم انگار گرفتگی یا بی حسی داره ولی دردی ندارم.دکتر مغز و اعصاب هم در دسترس ندارم که برم

 22. زهرا می‌گوید:

  احساس زدن نبض روی سطح پای راستم نزدیک انگشتای پام البته پرشی چیزی نیس.ولی گاهی تازه کهدمیخوام بخوابم و خوابم عمیق بشه پیش میاد یهو دست یا پام یا یه قسمتی از بدنم یهو میپره یا تکون میخورم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این علائم نشانه بیماری جدی نیست احتمال پای نارام مطرح میشود. اگر پرشها مکرر و مواقع بیدار شدن هم باشد بهتر است سر فرصت معاینه اعصاب بعمل آید.

 23. زهرا می‌گوید:

  علائم گفته شده نشان از بیماری عضوی ندارد تا موقعی که علت و بیماری عضوی دیده نشده اختلال وسواس و اضطراب را بهتر است معالجه کنید.
  ببخشید میشه منظورتون رو واضحتر بگید؟؟ یعنی پیگیر ام اس باشم؟؟ یعنی چی تا موقعی که علت و بیماری عضوی دیده نشده؟؟میشه یکم توضیح بدید استرس دارم لطفا ممنون میشم

 24. duru می‌گوید:

  با سلام، دختری 29 ساله هستم، سابقه کم خونی (فقر آهن) دارم که به گفته پزشکم با مصرف دارو برطرف شده است، اما چند روزی است دردهای آنی(به صورت جرقه زدن) در ناحیه سمت راست مغز و تیر کشیدن در قلب دارم و البته در پای چپم نیز (ناحیه پا و ساق پا) بی حسی احساس می کنم. البته به دلیل کارم نیز، ساعات طولانی با لب تاپ کار میکنم. ممنون میشوم درباره علل و عواقب بروز ایم مشکلات بنده رو راهنمایی بفرمایید.

 25. نیما می‌گوید:

  سلام
  خسته نباشید
  من حدود یکسال پیش یک حمله عصبی بهم دست داد (پانیک) که با مراجعه به روانپزشک بهبودی زیادی حاصل شد و الان حدود یک هفته است که در کتف و بازوانم احساس درد میکنم بعضی وقت ها انقدر درد کتفم زیاد میشود که از خواب بیدارم میکند در چشمانم و سرم هم کمی درد احساس میکنم من روزانه حدود 8 -9 ساعت با کامپیوتر کار میکنم الان به گفته پزشک من دچار افسردگی هستم و اضطراب دارم و این علایم مربوط به ان است ولی من میترسم بیماری ام اس داشته باشم و وقتی عصبانی میشوم درد بازوی چپم بیشتر میشود به دلیل نبود امکانات نمیتوانم به پزشک مراجعه کنم و یکسال قبل از قلبم نوار گرفتن و گفتند مشکلی نداری و ازمایش هایی هم که گرفتند نرمال بودند. الان میشه راهنمایی کنید با این علایم من ام اس دارم یا نه؟!

 26. سارا می‌گوید:

  ضمن عرض سلام و ادب خدمت شما دکتر گرامی
  من حدود هفت سال پیش در یه چشمم دو بینی به مدت چند روز داشتم ، اما روی تعادلم تاثیری نداشت، دو ماه پیش بدون هیچ علاءمی به پزشک مراجعه کردم و موضوع دوبینی را مطرح کردم، و ایشان برای من ام آر آی نوشتند، در ام آر آی پلاک مشاهده نشد، اما تشخیص التهاب مغز دادندو دو مهره سی ششو سی هفت گردنم بیرون زدگی دارد،تست بیماری خود ایمنی هم مثبت بود، در حال حاضر دارویی مصرف نمیکنم، جز قرص کلسیم به دلیل پایین بودن کلسیم، چند روزی ست که ساق هر دو پاهایم درد میکند و در کف پاهایم و دست چپم احساسی شبیه گزگز و برق گرفتگی دارم، مدام نیست اما در بیشتر ساعات روز این احساس را دارم ،آیا ممکن است به ام اس مبتلا شده باشم؟

 27. سارا می‌گوید:

  ضمن عرض سلام و ادب خدمت شما دکتر گرامی و تشکر از زحمات شما
  آقای دکتر من حدود ۷ سال پیش چند روز دو بینی در یکی از چشمانم داشتم که به پزشک مراجعه نکردم، تا دو ماه پیش بدون هیچ علائمی به پزشک مراجعه کردم و موضوع دوبینی را مطرح نمودم ایشان برای من ام آر آی نوشتند ،نتیجه به گونه ای بود که پلاکی مشاهده نشده بود اما التهاب وجود داشت و دو مهره گردنم بیرون زدگی دارد، در حال حاضر دارویی مصرف نمیکنم فقط قرص کلسیم به علت فقر کلسیم، چند روز است که در پاهایم از ساق تا انگشتان و دست چپم احساس خستگی و مور مور میکنم و گاهی تبدیل به حس برق گرفتگی میشود، آیا من مبتلا به ام اس شده ام، این را نیز ذکر کنم که تست خود ایمنی من مثبت است و مادرم ام اس دارند، من چند بار سوالم را پرسیدم اما متاسفانه تاپیک را گم کردم، اگر محبت کنید جواب را به ایمیلم بفرستید ممنون میشوم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   گفته شده که تا موقعی که در معاینه علائم عاضه عصبی دیده نشود جای نگرانی نخواهد بود. با درمان استرس احتمالا کنترل خواهد شد.

 28. پریسا می‌گوید:

  سلام اقای دکتر…مادرم 44 سالشه و چندین وقته شکایت همی پارستزی چپ (گزگز و بی حس شدن دست و پای چپ) و نیمه چپ صورت داره که مکررا در طول روز ایجاد میشود…که چند بار در طول روز تکرار میشه و از خواب هم گاهی بیدار میکنه…اختلال بصورت کرختی هست بیشتر که گاهی انگشتای پای همون سمت قلنج میکنه…تشخیص چی میتونه باشه خیلی نگرانم! :(

 29. پریسا می‌گوید:

  اقای دکتر در ضمن مادرم این مشکل رو حدود یکی دو ساله دارن و دیسک کمر هم دارند

 30. رفیعی می‌گوید:

  با سلام اقای دکتر بنده 18 سال سن دارم مدتی است دچار درد در پیشانی شدم که به استخوان های صورتم و گاهی چشمانم هم سرایت می کند دردش طوری است که احساس می کنم استخوان جمجمه ام درد می کنه. یه نقطه از سرم نزدیک گیج گاه هم هست که وقتی بهش دست میزنم تا چند سانت ان طرف طرش تیر میکشه دلیلش چی میتونه باشه؟نگرانم. ممنون میشم راهنمایی ام کنید

 31. راضیه می‌گوید:

  آقای دکتر

  من خانمی سی ساله هستم که تقریبا بیش از ده دوازده سال هست که باید حتما هنگام خواب با یک ملحفه تقریبا ضخیم روی پیشونی و سرم را بپوشونم و اگر در خواب این ملحفه کنار بره صبح از شدت سردرد و گزگز نمی تونم سرم را تکون بدم. فرق سرم سِر میشه و حتی موهای سرم را از شدت حالت سری نمیتونم شونه کنم و درد میگیره. راستش دکتر خاصی نرفتم ولی برای سینوس هام که به دکتر مراجعه کردم و این مشکل را گفتم اصلا حتی متوجه هم نمیشد که چی میگم. نمی دونم حتی به چه دکتری مراجعه کنم چون واقعا برام اذیت کننده شده. بعضی شبها از شدت گرما نمیتونم ملحفه را تحمل کنم ولی اگر روی سرم نندازم با اینکه هوا خیلی هم گرم هست ولی صبح دوباره سردرد شدید و گزگز و حالت سری دارم. مخصوصا روی دوطرف بالای سرم. همین الان چون دوشب قبل ملحفه کنار رفته بود سرم همچنان سر هست. لطفا راهنمایی بفرمایید که من چکار باید بکنم. مایه تمسخر دیگران هم شدم بخاطر انداختن ملحفه روی سرم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   میتوانید هنگام خواب کلاه کشی تا پیشانی بکشید. این حالت عادت به گرما شرطی شده است بتدریج میشود با با سونا و قرار گرفتن داخل آب سر مقاومت را بالا برد و حساسیت را به دما کم کرد.

 32. باران می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید. میخواستم علت مور مور شدن دست و پای راست به محض دراز کشیدن رو بدونم.ممنون.

 33. باران می‌گوید:

  اقای دکتر وقتی میشینم بعد از چن دیقه میخوام پا شم،کمرم درد میگیره و برا بلند شدن بهش فشار میاد.وقتی گردنمو به یه طرف کج میکنم وقتی میخوام برگردم به شدت گردنم درد میگیره.علت چی میتونه باشه.ممنون.

 34. باران می‌گوید:

  سلام.من بارانم در جواب سوالم فرمودین ممکنه التهاب مفصلی یا ارتروز باشه مشکلم.من 33 سالمه.یعنی تو این سن امکان پذیره؟ممنون.

 35. ج می‌گوید:

  با سلام خدمت شما جناب آقای دکتر سیفی و با تشکر از زحمات شما که نمونه هستین واقعا در امر خدمت رسانی و پزشکی ،آقای دکتر بنده یکی از بیمارها شما هستم که از عیر 95 دچار بیماری ام اس شدم و زیر نظر شما داروی سینوتک رو ازحدود 5 ماه پیش شروع کردم سوالم از خدمت شما اینه که دوتا از دندون های من در مراجعه به دندانپزشک نیاز به عصب کشی و دوتا پرکردن سطحی هست که دکتر دندون پزشک گفتن با شما مشورت کنم به خاطر بیماری ام اس خواستم بپرسم آیا نیازهست حضوری خدمتتون برسم؟دوم اینکه در کتاب خانم آن بوراچ کتاب چطور ام اس را شکست دادم تاکید داره که از آلگام دندانی با جیوه استفاده نشه در این مورد هم اگه راهنمایی بفرمایین ممنون میشم با تشکر از زحمات گرانقدر شما

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در شمارش خون اخیر کاهشی نشان داده نشده روت کانال بلامانع است. فرضیه ارتباط آمالگام با ام اس سالها قبل رد شده است.

 36. هما می‌گوید:

  سلام اقای دکتر،هشت سال پیش در خواب تشنجی داشتم که بعد از ام ار ای به وجود پلاک های مغزی پی بردند ولی هیچ علایم بالینی نداشتم هر شش با ماه ام ار چک میشدم.بعد از دو سال ام اری ای افزایش پلاک ها را نشان داد و با ازمایش مایع مغزی نخاعی اثبات شدم.باز هیچ مشکلی در چشم و یا اندامها نداشتم.تجویز امپول رو دادندپنج هفته تزریق کردم ولی چند ساعت بعدشبعد از اخرین تزریق در خواب دوباره دچار تشنج .تزریق رو قطع کردم.الان شش سال هست که هیچ تزریقی انجام نمیدهم و هر سال ام ار ای تغییری در تعداد پلاک ها نشان نمیدهد،مشکل جسمی هم ندارم .میخواستم نظر شما رو در باره نوع بیماری ام اس من بدونم.بسیار متشکرم از پاسخگویی شما.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این نوع تشنج گاه و بیگاه و چند پلاک ناچیز معملا درمیگرن دیده مسیشود علل دیگر بایستی بایستی در معاینات دوره ای رد شود.

 37. Mona می‌گوید:

  سلام من حدود دوماه پیش یکباره از حالت دراز کشیده بلند شدم جلو چشمام سیاهی رفت و افتادم البته بیهوش نشدم.اینم بگم که من کم خونی دارم.بعد از اون حالت تهوع خفیف و سرگیجه داشتم البته استرسم داشتم وقتی که به افتادنم و اینکه ممکنه ام اس داشته باشم فکر میکردم پاهام مورمور میشد یعنی از شدت استرس…رفتم دکتر گفت چیزی نیست اما با اصرار خودم ام آر آی دادم.یه نقطه توو سرم بود که در جواب نوشته بودsmall hyper signal due to geliosis…ب دو تا دکتر نشون دادم گفتن چیزی نیس اما خیلی می ترسم یکی از دکترها گفت سه ماه دیگه یه آم ار ای با تزریق بده که ببینیم چیه.
  به نظر شما ممکنه ام اس باشه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این علائم که مطرح کردید نشانه ام اس نیست ضعف و ترس از بیماری بیشتر مطرح است.

   • Mona می‌گوید:

    آقای دکتر یعنی اون هیپرسیگنالی که از جنس گلیوزه و در لوب پاریتالِ پلاک ام اس نیست؟نیازی نیست دیگه ام آر آی مجدد بدم؟

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     تفسیر نتیجه گزارش با مطابقت بالینی ممکن است.

     • Mona می‌گوید:

      ن راستش هیچ علائم خاصی ندارم بعضی اوقات که میرم بیرون باد میاد چشمم یه ذره درد میگیره و اطراف بینیم
      وگرنه بی حسی یا اختلال بینایی اصلا نداشتم
      نیاز هست مراجعه کنم و ان آر آی مجدد بدم؟

     • دکتر سیفی می‌گوید:

      این علائم نشانه بیماری نیستند.

     • Mona می‌گوید:

      دکتر این جواب ام آر ای منه
      نظرشما چیه؟there is a small hyper signal area in the peripheral of back of right parital lobe that is due to gliosis at first and need control mri

     • دکتر سیفی می‌گوید:

      کانون سفت شدگی سطحی در ناحیه آهیانه راست، و توصیه ام آر آی. این عارضه معمولا یادگار ضزبه قدیمی است.

 38. سها می‌گوید:

  سلام و وقت بخیر . جناب دکتر من وقتی که سرپا می ایستم قسمت بیرونی ران پای راستم و کنار زانو حالت گزگز پیدا میکنه که یا تکون دادن بهتر میشه ؛این حالت رو بعضی وقتا که نشسته تو وضعیت خاصی هستم هم دارم و یا اینکه زمانی دراز میکشم گاهی احساس میکنم گه با تغییر وضعیت بهتر میشه … ضمن اینکه وزن بالایی دارم و گاهی احساس ضعف و گزگز و پرش عضلات در قسمتهای مختلف بدنم دارم که سریع بعد از چند ثانیه رفع میشه . مدتهاست که این حس هارو دارم و این اواخر هم‌با ترس از بیماری بدار هم شده و اینکه اخیرا قسمت بیرونی گوش چپم هم درد میکنه که با فشار درد بیشتری رو احساس میکنم خیلی نگرانم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این علائم نشانه بیماری جدی مغز و نخاع نیست ممکن است اعصاب سطحی بعلت چاقی و کمبودهای ویتامین … به فشار حساس شده است.

 39. سها می‌گوید:

  و اینکه گاهی هم‌ پرش پلک و درد چشم خفیف دارم … مثلا ممکنه تو یک روز چند بار تکرار بشه و در یک روز اصلا تکرار نشه … خیلی منو بهم ریخته این نشونه ها

 40. هما می‌گوید:

  با سلام به اقای دکتر ایا تزریق دارو میتونه در کم شدن پلاگ ها تاثیر داشته باشه؟ ایا میتونه باعث بهبود غلاف های میلین ار بین رفته بشه و باعث بهبودی بیماری بشه؟ متشکرم از پاسخ شما

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   ضایعات کوچک و خفیف با درمان و حتی بدون درمان هم بهتر میشوند برای ضایعات جایگزین شده درمانهای موجود تاثیر چندان ندارند. گلاتیرامر و کلماستین گفته میشود به ترمیم میلین کمک میکند.

 41. هما می‌گوید:

  با سلام خدمت اقای دکتر میخواستم لطف کنید نشانه های ام اس خوش خیم رو توضیح بدید و اینکه ایا انتظار بهبودی وجود داره؟ بسیار متشکرم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   ام اس موقعی خفیف گفته میشود که تعداد و شدت حملات کم و عوارض نگذاشته و تعدا پلاک در اسکن کم باشد. ولی از نظر علمی ام اس خوش خیم تعریف نشده است.

 42. سیما می‌گوید:

  سلام آقای دکتر من مدتیه که به حالت ایستاده که هستم احساس بی حسی تو یک پام دارم و نشسته در یک‌حالت خاص هم همین حس بهم دست میده مثل گرفتگی عضله به همراه مور مور شدن و بی حسی که بیشتر بالای زانو و کناره های زانو احساس میکنم این احساس گذراست و اما در طول روز چندین بار متوجهش میشم . گاهی هم درد خفیف در چشم و مور مور شدن قسمت های مختلف بدن رو دارم … این احساس معمولا دائمی هستند اما گاهی اوقات شدت بیشتری پیدا میکنند و فکر منو مشغول کردن به شدت نگرانم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این علائم نشانه اضطراب است اگر در معاینه سالمید درمان استرس کافی خواهد بود.

   • سیما می‌گوید:

    ممکنه به دلیل اضافه وزن هم زانوی یک‌پا و اطراف زانو بی حسی و گزگز داشته باشه ؟به این خاطر که وقتی روی پای دیگه م می ایستم این احساس تقریبا برطرف میشه و در زمان راه رفتن اصلا احساس بی حسی و گزگز ندارم

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     چنین احتمال بعید است.

     • سیما می‌گوید:

      راهکارش چیه آقای دکتر ؟ فقط روی پای راستم این احساس و دارم به طوری یه مدت شدت زیادی داره و یه مدت هم خفیف خودشو نشون میده و بعد از مدتی هم دوباره شدت میگیره … بیشتر هم شبا موقع خواب سراغم‌ میاد من خیلی نگرانشم بیشتر هم وقتی سر پا هستم این‌ حس و دارم که ی کم که تکونش میدم و وزنمو روی پای چپ میندازم اروم میشه

     • دکتر سیفی می‌گوید:

      این علائم نشانه بیماری عضوی مشخص نیست اگر در معاینه سالم هستید به درمان اضطراب و ترس از بیماری پیگیر باشید.

 43. ج می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشین خدمت شما آقای دکتر سیفی خواهشن بفرمایین بنده در مراجعه به داروخانه های تبریز متاسفانه فعلا کپسول سینوتک موجود نیست میتونیم به جاش داروی دی متیل فومارات بگیریم؟دوم کشیدن دندان در بیماران ام اس نیاز به مراجعه حضوری به مطب شما هست یا نه؟دندان درد شدید دارم

 44. سیما می‌گوید:

  سپاس از لطف و حوصله تون جناب دکتر

 45. مهسا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر.خسته نباشید.دختری 28 ساله هستم.چند روز هست ک کف دست و پاهایم سوزن سوزن شده و در کف دست چپم احساس بی حسی میکنم.البته بایستی این موضوع رو یادآور کنم ک دختری ب شدت استرسی هستم.آیا ممکن است این علایم نشاندهنده ی ام اس باشد؟

 46. اسدی می‌گوید:

  با سلام اقای دکتر پایین بودن تعداد ائوزینوفیل های خون به چه دلیل می تواند باشد؟

 47. سجاد می‌گوید:

  یا سلام
  مدتی دچار مشکل سو جذب آهن و B12 و کاهش سطح D بودم که باعث کمخونی فقر آهن و B شده است
  بخاطر کمخونی سر انگشتان دستم کمی سر و حالت سوزن سوزن شدن خفیف دارد که با یک دوه درمانی در حال درمانم

  ولی یک هفته ای است با خم کردن سرم به سمت پایین احساس گزگز و سوزن سوزن شدن در پشت و پهلو ها و گاهی دستها می شوم
  آیا این میتواند خطرناک باشد یا نشان از یک اختلال دیسک یا مهره ردن و یا در اثر کمخونی و کمبود آهن است؟

 48. سیما می‌گوید:

  سلام آقای دکتر . دختری ۲۶ ساله هستم مدتیه احساس گزگز و سوزن سوزن شدن تو پای راستم دارم که اکثر اوقات در یک قسمت ثابت از پام هست دائمی نیست و با ماساژ و گاهی با تغییر وضعیت پا بهبود پیدا میکنه و همینطور سرگیجه های گذرا که همراه با اون حس میکنم سرم از داخل ضعف میره ولی گذراست در حد چند ثانیه و در طول روز تکرار میشه و دردهای خفیف چشمی تو یک چشمم دارم که این هم در حد چند ثانیه ست و مدام در طول روز این علائم تکرار میشه … خیلی نگرانم کرده این علائم و وقتی به سراغم‌ میان تا مرز سکته میرم لطفا منو راهنمایی کنید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   ابن نوع علائم گذرا نشانه بیماری عضوی نیست در صورت نگرانی از بیماری بهتر است با مراجعه به معاینه اعصاب مطمئن شوید.

   • سیما می‌گوید:

    جناب دکتر منظورتون از گذرا چیه ؟ همینه که‌ به مدت چندین روز این‌علائم تکرار میشن هرچنددقیقه یا چندساعت یکبار نگران کننده نیست ؟ همونطور که گفتم مدتیه که فکر بیماری ذهنمو مشغول کرده این علائم به سراغم میان و در یک روز تا چندین روز بارها و بارها تکرار میشن و هر علامت رو چند ثانیه متوجهش میشم رفع میشه تا چند دقیقه یا چند ساعت بعدش و دوباره همون چندثانیه و رفع میشه و ..‌ همینجوری ادامه داره

   • سیما می‌گوید:

    ی سوال دیگه هم داشتم اینکه عفونتهای سینوسی هم‌ممکنه‌ باعث درد در یک‌چشم و اطرافش بشه ؟

 49. احمدرصا می‌گوید:

  سلام اقای‌ دکتر من حدود یکماهه که گیجی چشمها و ضعف عضلات کمر دارم در ابتدا گیجی زیاد بود و همچنین ضعف عضلات و در زمان عصبانی شدن ماهیچه ی کمرم به شدت میلرزید هر صدایی بهم استرس وارد میکرد دکتر مغز و اعصاب از من تست های مغزی مثل تست چشم و راه رفتن در مسیر مستقیم رو همون یکماه پیش گرفت و گفت تست مغزیت خوبه. برام قرص ویتامین ب ۱ سیصد میلیگرم تجویز‌‌ کرد دو هفته خوردم از نظر عمومی حالم بهتر شد الان بعد از گذشت یکماهو ضعف ماهیچه ی کمرم خیلی کم شده و همچنین گیجی‌ چشم اما کامل از بین‌ نرفته وقتی هم اسنرس بگیرم‌ یا زیاد عصبی بشم یکی از گونه‌هام‌ زیر چشمم حدود نیم ساعتی مور‌مور‌میشه و بعد قطع میشه. اینها علائم از علائم اولیه ام‌ اس‌ هست یا خیر؟

 50. هما می‌گوید:

  سلام اقای دکتر من فقط به خاطر تشنجی که هشت سال پیش داشتم و متوجه پلاک ها شدند گفتند ام اس داری .هیج علامتی نداشتم.4 بار تزریق کردم ولی بعد از تزریق پنجم دوباره دچار تشنج شدم. مصرف دارو رو قطع کردم. تا جالا غیر فعال بوده ولی ام ار ای اخیر افزایش پلاک در محل خطرناکی رو نشون داد. الان 45 سال سن دارم مشکل خاطی ندارم ولی وقتی به بهش فکر میکنم که بیماری خطرناکی دارم دچار گز گز دست چپ میشم حس میکنم بدنم بی حس شده. ایا حتی با درمان و تزریق دارو هم تشکیل پلاک های جدید و پیشرفت بیماری گریز ناپذیره ؟ ایا استرس میتواند در تولید پلاک های بیشتر موثر باشد؟ ایا من که بعد از 8 سال افزایش پلاک داشتم باید منتظر حملات باشم؟ متشکرم از پاسخگویی و همراهیتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


8 × = سی دو

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>