علائم شروعی مالتیپل اسکلروز ( ام اس )

سندرم یک علامت مجزای بالینی Clinical Isolated Syndrome (CIS)
تشخیص بیماری مالتیپل اسکلروز یک تشخیص بالینی است ، موقعی تشخیص قطعی بیماری داده می شود که علائم عصبی حداقل در 2 ناحیه مراکز عصبی در 2 حمله جداگانه در فاصله زمانی بیش از یک ماه پدید آمده باشد و این علائم مربوط به علل و بیماریهای دیگر نباشد. در مواردی، بروز علائم از نظر تعداد ضایعه و یا تعداد حملات برای تشخیص قطعی کافی نیست وبه عنوان احتمال کم یا احتمال قوی شروع بیماری در آینده را مطرح می کند. یکی از این موارد سندرم یک علامت مجزای بالینی (CIS) است در این شرایط بیمار ممکن است یک ناحیه از مراکز عصبی مانند عصب چشم یا ناحیه حرکت یک دست و یا قسمتی از نخاع با گرفتاری پاها را داشته و یکبار اتفاق افتاده باشد در چنین شرایطی پیش بینی امکان بروز حملات بیشتر در آینده و تبدیل CIS به M.S مشکل بوده وتصمیم گیری شروع درمان طولانی مدت مشکل تر. درمواردی مثل بروز تاری دید در یک چشم در فرد 15 ساله و تشخیص نوریت اپتیک که به درمان موقت پردنیزولون پاسخ داده و بیمار علائم دیگری نداشته باشد قرار دادن بیمار روی درمان پیشگیری M.S با تزریق اینترفرون برای سالیان متمادی چقدر موجه است؟!
چنانکه یک علامت عصبی بالینی مجزا با درمان یا بدون درمان فروکش نموده و MRI مغز طبیعی باشد کنترل بالینی و انجام MRI بعد از شش ماه تا یکسال توصیه می شود و درمان اینترفرون تجویز نمی شود.
در مواردیکه سن بیمار بین 18 تا 30 سال بوده در MRI مغز ضایعات منتشرنشان داده ، و یا در MRI ضایعه منفرد یا متعدد در ساقه مغز و نخاع وجود داشته باشد احتمال تبدیل CIS به M.S زیاد میباشد و شروع درمان با اینترفرون یا درمان های دیگر طولانی مدت توصیه می شود. موارد بینابین از CIS که علائم کمی در MRI دارند، پیگیری بالینی بیشتر و MRI با تزریق به فواصل کمتر به عمل می آید. نظر به اینکه با گذشت سالیان بعد از CIS شانس بروز ام اس بیشتر میشود ، کنترل بالینی و در موارد مشکوک به عود بیماری انجام اسکن ام آر آی توصیه میشود.

این نوشته در تخصصی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

1,883 Responses to علائم شروعی مالتیپل اسکلروز ( ام اس )

 1. Negar می‌گوید:

  در ضمن در کنار احساس فشار، تاری لحظه ایی هم در چشم چپ دارم، و احساس دو بینی خیلی خفیف.

 2. Simin می‌گوید:

  با سلام.خواهرم یک ماه پیش دچار سبکی سر میشد.چند شب پیش هم هنگام عصبانیت دچار تورم ناگهانی چشم راست (به صورتی که چشمش جمع شد)،گزگز دو دست و دوپا در انگشتان و خارش ناگهانی لاله گوش چپ شد.یک درد همیشگی در پشت کنار گردن و ستون فقرات داره.دکتر اینها علایم ام اس هستند؟

 3. لللیلا می‌گوید:

  سلام من احساس مسنم دوبینی پیدا کردم یعنس به یه چقیز که نگاه میکنم شی پشتی رو دوتا میبینم میخواستم ببینم ام اسه

 4. Simin می‌گوید:

  دکتر علامت دیگری هم که خواهرم داشتند این بود که حس میکردند یک حشره دور لبش و کف پاش راه میره

 5. حمید می‌گوید:

  سلام
  5 سال هست مبتلا به ام اس هستم
  2-3 ماه هست که خیلی بی رمق و خسته هستم و این بی رمقی در کارهای روزمره اذیتم می کنه
  آیا این علایم تشدید بیماری هست یا جزو تاثیرات جانبی بیماری ؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ سه = 5

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>