پرونده پزشکی متعلق به کیست؟

برای هر بیمار که به مراکز درمانی مراجعه می نماید باید پرونده تشکیل شود. پرونده باید بطور خوانا نوشته شده و کلیه اطلاعات لازم در مورد بیماری، وضعیت جسمی و روحی بیمار، نتایج آزمایشها، اقدامات انجام گرفته، داروهای تجویز شده و موارد حساسیت دارویی و … را شامل شود.

نکات مثبت در مورد شرایط اجتماعی، و شغلی و خانوادگی و وضعیت روانی بیمار نیز بایستی در پرونده قید بشود.

در هر مرکز درمانی پرونده باید کاملا در شرایط محرمانه نگهداری شود و اطلاعات آن اعم از جزئی و کلی صرفا در دسترس پزشک مرکز و اعضا مجموعه که وظایف رازداری اخلاقی دارند قرار بگیرد.

پرونده صرفا متعلق به مرکز درمانی تهیه کننده است.

آیا بیمار حق گرفتن پرونده خودش را دارد؟

خیر.

در اختیار داشتن پرونده در دست بیمار ممکن است موجب تنش های بیشتر و تعبیر نامناسب از نوشته های آن شود. ممکن است افراد مختلف از پرونده سوء استفاده کنند. لذا نظر به اینکه پرونده متعلق به مرکز درمانی است، پرونده به خود بیمار و یا به اطرافیان بیمار تحویل داده نمی شود. هرگونه پاسخ در مورد تشخیص و سیر و پیش آگهی بیماری بسته به مرجع درخواست کننده بطور کتبی با رضایت بیمار و یا در پاسخ به مراجع حقوقی داده می شود. بدون حضور بیمار و رضایت وی هیچگونه اطلاعات در مورد مسایل پزشکی وی بکسی داده نمی شود.

این نوشته در عمومی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

One Response to پرونده پزشکی متعلق به کیست؟

  1. Fdebri می‌گوید:

    Whoever edits and publishes these artciels really knows what they’re doing.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


2 − یک =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>