خانم 42 ساله با کاهش دید یک چشم از یک سال قبل

خانم 42 ساله دچار کاهش دید پیشرونده چشم راست از یک سال قبل شده بود. سابقه سردرد،ضربه سر، عِفونت چشم یا سینوس ها ندارد. در معاینه حرکات چشمها، اندازه و واکنش نوری مردمکها و رفلکس قرنیه ها طبیعی است. دید چشم چپ 20/20 و چشم راست 6/20 است. معاینه ته چشم چپ طبیعی و چشم راست وجود رنگ پریدگی در دیسک اوپتیک را نمایان می نمود. در پریمتری محدودیت میدان بینائی چپ در ناحیه داخلی فوقانی وجود دارد.معاینه سایر اعصاب کرانیال وحسها وحرکات اندامها وتعادل طبیعی است. بررسی مدارک قبلی پزشکی بیمار نشان می دهد که افت بینائی چشم راست رو به تشدید است. بررسیهای هماتولوژي وبیوشیمی و C Tاسکن و MRI اسکن بدون تزریق مغز و اوربیتها طبیعی است. اسکنMRI با تزریق کنتراست وجود توده اکترا اکسیال به اندازه 3×3×4 میلیمتر در کف فوس قدامی طرف چپ جمجمه در سطح طرفی عصب اوپتیک با کیفیت جذب کنتراست نشان داد. بیمار با تشخیص مننژیوم برای جراحی ارجاع داده شد. پیگیری نتیجه عمل جراحی و تشخیص پاتولوژی اعلام خواهد شد.

پیگیری بعد از جراحی

بیمار6 هفته پس از جراحی با کرانیوتومی و برداشته شدن مننژیوم بدون ، عارضه عمل ، سیر بهبودی خوب نشان داده، دید چشم راست 50 تا 60 در صد اصلاح شده است.

این نوشته در تخصصی ارسال و , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

6 Responses to خانم 42 ساله با کاهش دید یک چشم از یک سال قبل

 1. ندا علیا می‌گوید:

  سلام.خواهش میکنم آدرس دکتری که چشم این خانم 42 ساله رو عمل کرد به من بدین.من هم مشکل مشابه دارم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   سلام
   چنانکه در اسکن مغز تومور منژیوم تشخیص داده شده و در صورتیکه اندازه تومور خیلی بزرگ نیست جراحی آن کار سختی نیست و در تهران یا سشهرستان محل اقامتتان میتوانند عمل بکنند. اگر تصمیمتان به جراحی در تبریز باشد میتوانم معرفی بکنم.

 2. هدی می‌گوید:

  سلام میخواستم بذونم بیرون آمدگی چشم و از بین رفتن بینایی هم میتونه این دلیل رو داشته باشه؟
  تشخیص ها متفاوت بوده 1-تومور کاذب 2-مننژیوم 3-سرطان خون ؟؟؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با سلام برجستگی چشم با حذف بینائی ممکن است بعلت وجود توده در کاسه چشم باشد که با اسکن میشود ماهیت ضایعه را تشخیص داد، هر کدام از موارد ذکر شده تان نشانه های مشخص خود را دارد.

 3. زیبا می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید
  ۲۳ سالم هست .و از یک سال پیش لکه قرمز رنگی در چشمم اشکار شد و همراه درد خفیف بعد یک هفته لکه قرمز بر طرف شد و بعد آن یک ماهی با درد چشم و به مرور به سرم هم منتشر شد با معاینه اولیه چشم پزشک گفتن مشکلی نیس و عکس چشم رو انداختم با ۲۱ درصد خطا گفتن به مغز و اعصاب مراجعه کنم و بهد دو دکتر مغز و اعصاب با گرفتن آب نخاع و ام آر ای تزریقی گفتن کمی فشار مغزی دارم و همچنان درد چشم و سرم هست که در هفته ۲ تا ۳ بار درد شدید میگیره و با افتادگی پلک مواجه میشم و دوباره به چشم پزشک مراجعه کردم با تشخیص رنگ پریدگی عصب چشم گفتن باید عکس و محورد دید چشمم رو بگیرم و من به شدت تحقیق کردم که رنگ پریدگی از علائم ام اس هست لطفا راهنماییم کنید …با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بسته به اینکه گزارش معاینه ته چشم ، تصویر برداری شبکیه و اسکن مغز، شدت افت بینائی، و میدان بینائی چه مدل باشد از چندی نوع علت یکی را میشود حدس زد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


8 − چهار =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>