صرع ناقص بصورت سرگیجه Vertigenus epilepsy

صرع ناقص (Partial Epilepsy) با علائم متنوع از قبیل بهت زدگی و فراموشی گذرا، لرزش و پرش اندام ها و افتادن، احساس بوی ناهنجار، تداعی خاطرات و … و ندرتا سرگیجه آنی ظاهر می شود. در همه موارد حملات شبیه هم بوده و تکرار شونده است. تکرار حملات ممکن است خیلی به ندرت بوده یا به فواصل کم و هر ورز چند بار ظاهر بشود. هر حمله معمولا به مدت یک تا دو دقیقه طول می کشد، به ندرت حملات طولانی بوده گاهی چندین دقیقه یا بیشتر دوام می یابد. حمله صرعی سرگیجه به علت تحریک قشر ناحیه گیجگاهی راست یا چپ بوده و معمولا با بیحالی و رنگ پریدگی توام است. گاهی انتشار تحریکات صرعی به سایر قسمت های مغز موجب حمله کامل یا تشنج و بیهوشی می شود. در نوار مغز در فواصل حملات ممکن است اختلال در امواج مغزی مشاهده نشود، گاهی امواج تحریکی موضعی در یک یا دو طرف نواحی گیجگاهی ثبت می گردد. در مواردی نیز انتشار امواج صرعی به سایر کانون های مجاور مشاهده می شود. در MRI مغز ممکن است کانون صرع به صورت ناحیه تحلیل و تصلب قشر گیجگاهی (Temporal Cortical Atrophy & Sclerosis) جلب توجه می کند.

درمان این نوع صرع مثل سایر انواع صرع ها با درمانهای ضد صرع می باشد. در صورت مقاومت به درمان برداشتن ناحیه تحریکی با جراحی توصیه می شود.

شرح مورد بیماری

بیمار پسر 7 ساله ای اهل اربیل عراق است که با سابقه حملات سرگیجه مکرر و گذرا از هر روز چندین بار تا هر چند روز یکبار از 18 ماه قبل مراجعه داشته است. سرگیجه را بصورت احساس حرکت تصاویر به طرف چپ بیان می نمود. هر بار حملات کمتر از یک دقیقه طول می کشید و رنگ پریدگی توام با بیحالی و تکیه دادن، بدون افتادن و یا تغییرات دیگر در رفتار قابل مشاهده بود. در هنگام حمله کودک قادر به درک صحبت اطرافیان بود ولی به سختی می توانست به آنها پاسخ دهد. MRI مغز انجام گرفته از وی طبیعی بوده و آزمایش های خون اعم از نظر قند و کلسیم و شمارش خون طبیعی بود. در معاینه علائم اختلال در حرکات چشم و شنوایی نداشت. معاینه عصبی اعم از اعصاب جمجمه و حرکات تعادل طبیعی بود و هوش و رفتار طبیعی داشت. در نوار مغز (EEG) امواج نوک تیز مکرر پرولتاژ ناحیه تمپورال راست میانی با انتشار به کانونهای مجاور بطور مکرر مشاهده گردید. بیمار تحت درمان با دپاکین 250 میلی گرم (والپروات) قرار  گرفت.

این نوشته در تخصصی, عمومی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

346 Responses to صرع ناقص بصورت سرگیجه Vertigenus epilepsy

 1. الناز می‌گوید:

  دکتر بهم قرص تگرتول داده و گفته که روزی نصفی بخورم
  وگفت که حتی نیم ساعت هم جابه جا نشه اما نگفت که چند ساعتی بخورم.چند ساعتی است این قرص؟

 2. فردوس زمانی سبزی می‌گوید:

  سلام خسته نباشین.
  من 26 سالمه.دوبار سزارین داشتم.نزدیک 1ساله سرگیجه دارم.
  موقعی که بلند میشم گاهی چشام سیاهی میره میفتم دوزانو میشم بدنم تقریبا مث تشنج انقباظاتی پیدامیکنه که تو اون لحظه نمیتونم حرف بزنم تقریبا نمیفهمم چم میشه.به عنوان مثال سرم هی میخورده به زمین من نمیفهمیدم.
  نظر شمارو میخواستم بدونم.هنوز تاحالا دکتر نرفتم.
  فقط واسه گوش و حلق بینی رفتم گفت گوشت مورد نداره و سرگیجت شبیه عفونت گوش نیست

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این حالت شبیه حملات صرع ناقص یا موارد حمله ای دیگر است بایستی با معاینه وبررسی های اعصاب علت یابی شود.

 3. وفا می‌گوید:

  آقای دکتر یک سئوال دارم :آیا نوار مغزی که در آن امواج تشنجی دیده بشه میتونه به تنهایی صرع رو قطعی کنه؟یا افراد سالم هم ممکنه نوارشون مشکل دار باشه و این به تنهایی دلیل نیست؟

 4. حسین می‌گوید:

  سلام.خسته نباشید.من وقتی ۴ سالم بود تشنج کردم یه مدت خانوادم منو بردن دکتر ولی دیگه نبردن چند سال خوب بودم الان ۲۶سالم شده پارسال بودم خدمت تو خدمت حالم بد شد یعنی اینطوری بود که سر صبح چشمام یه درد خفیفی داشت و همینطور دردش بیشتر شد تا جایی که دردش حالمو خیلی خراب کرد و اول دستام و بعد دهنم قفل شد و چشام داشت سیاهی میرفت که منو بردن بهداری و شدت دردم کم شد و این درد تا یک هفته همرام بود ولی نه با اون شدت.این اتفاق سال ۹۲ هم واسم اتفاق افتاده بود.برای همین خیلی نگران بودم چند روز پیش رفتم پیش دکتر مغز و اعصاب و دکتر برام قرص کاربامازپین و دلوکسی کپ نوشت دلوکسی کپ مصرفش فقط شبه ولی کاربامازپین هم صب و هم شبه.من وقتی قرص کاربامازپینو مصرف میکنم بدنم سست میشه به شدت خوابم میاد و قلبم خیلی تپش داره اشتهای به غذام خیلی کمتر شده دشتشویی هم کمتر میرم افسردگی داشتم الان احساس میکنم بدتر شده شکمم اومده بالا با اینکه غذا خیلی کم میخورم به دکتر گفتم بهم گفته روزای اول اینطوریه قرصو نصفش کن.خیلی میترسم با اینکه دکتر گفته ولی خیلی میترسم عوارضشو خوندم خیلی زیاده مصرفشو کم کنم؟

 5. مینا می‌گوید:

  سلام خواهرمن مدتها بودکه هنگام صحبت کردن یه مکث کوچک داشتن ولی سریع این حالت تموم میشد .هفته پیش صبح تشنج داشتن .نوارمغز طبیعی نبود ولی اسکن وام ارای مشکل ینداشت.دکتر برای یک ماه نوبل500 دبار درروز تجویزکردن..این میتونه صرع باشه ایا باخودن قرص احتمال حمله هست؟لطفا راهنمایی بفرمایید خیلی نگرانیم داریم داغون میشیم ایا درمان دارهوایا باخوردن این دارو حمله باز داره….17سالشونه.

 6. مینا می‌گوید:

  جناب دکتر میخواستم بدونم این مشکل میتونه صرع باشه تا کی اگر حمله ای نباشه میتونیم نگران نباشیم .ممنون

 7. شادی می‌گوید:

  سلام اقای دکتر من 27سال دارم،از حدود پنج سالگی تشنج کردم،فک کنم بخاطر تب زیاد،در15 تا 24سالگی تحت درمان با تگرتول روزی 600 میلی کاملا کنترل شد،بعد که دکتر خواست قطع کنه به مرور تشنجا شروع شد،الان که روزی 400 میلی صب و شب میخورم،200صب،200شب، فقط هنگامبیدار شدن از خواب چندلحظه تشنج میکنم و شباکابوسای زیاد میبینم طوری که گریه میکنم و جیغ میزنم،بنظرتون دلیلش چیه؟و ایا قرص تگرتول باعث ریزش مو میشه؟ممنون از پاسخگوییتون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر آثار تشنج دیده میشود درمان کمکی دیگر توصیه میکنند. اختلال خلق ممکن است جدا از مسائل بیماری و درمان باشد ریزش مو هم ارتباط به درمان نداشته و قابل کنترل است.

 8. شادی می‌گوید:

  سلام اقای دکتر خیلی ممنون از پاسختون، ببخشید منظورتون از درمان کمکی دیگه، یعنی داروی دیگه ای کنار تگرتول مصرف کنم؟مچکر از اینکه وقت میزارید.

 9. مریم می‌گوید:

  باسلام من ۱۸سالمه. یک سال و سه ماه ک تحت نظر پزشک هستم و یک سال قبل از مراجعه ب پزشک دچار بیماری صرع خفیف شدم قبل اینکه برم دکتر وقتی این حالت برام پیش میومد بیهوش میشدم ولی آب و کف از دهانم خارج نشده تا حالا.پزشکم ب من تتگروتل چارصد داد ک از یک چهارم شرو کردم و نصف صبح و نصف شب میخورم.حدود سه چار ماهی بود ک سراغم نیومد ولی هروقت ک ب ذهنم فشار میارم تا یچیزی یادم بیاد مخصوصا سر کلاس ریاضی.دستام عرق میکنه.و عضلات بدنم میپره.ب نظر شما آیا این بیماری برای من بطور کامل قابل درمان هست؟یا تا آخرهمراه هست؟ ممنون.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   علائم گفته شده نشانه بیماری یا عارضه دارو نیست. پیش بینی آتیه صرع راحت نیست بعضا بعد از چند سال با قطع درمان بیماری عود نمیکند.

 10. محمد امین می‌گوید:

  با سلام . آقای دکتر قبلا هم در مورد همسرم سوال پرسیده بودم . ایشان یک استروسیتومای لو گرید در ناحیه هیپوکامپ سمت چپ داشتند. فقط یک بار تشنج کامل داشتند و بعد از اون تا امروز فقط حملات ناقص داشته اند. روزی دو عدد قرص دپاکین 500 مصرف می کنند. اولین بار در اسفند 1395 شناسایی شد و در همان اسفند MRI, MRS انجام دادیم که ابعاد را 24 در 22 تشخیص دادند و گفتند فعلا جراحی نیاز ندارد. در آبان ماه جاری دوباره MRI در همان مرکز که بسیار دقیق هم هست گرفتیم که گفتند ابعاد ناحیه اصلی ثابت مونده و ابعاد ناحیه حاشیه تومور کاهش داشته به طوری که شده 17 در 17 . اما هنوز بر اثر فشار کم خوابی یا استرس یا به طور عادی تقریبا هفته ای سه بار دچار حمله یادآوری میشه. میخواستم بدونم کم شدن سایز تومور نشانه خوبیه و علت تکرار حملات چی بوده ؟ چرا پیش از اسفند 95 حمله نداشته؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   کنترل تومور با درمان داروئی کمکی دیگر ممکن است تومور کوچک نمیشود اشکال دید و تکنیک بیشتر محتمل است کنترل نشدن تشنج علامت خوبی در تومورها نیست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


سه + = 6

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>