صرع ناقص بصورت سرگیجه Vertigenus epilepsy

صرع ناقص (Partial Epilepsy) با علائم متنوع از قبیل بهت زدگی و فراموشی گذرا، لرزش و پرش اندام ها و افتادن، احساس بوی ناهنجار، تداعی خاطرات و … و ندرتا سرگیجه آنی ظاهر می شود. در همه موارد حملات شبیه هم بوده و تکرار شونده است. تکرار حملات ممکن است خیلی به ندرت بوده یا به فواصل کم و هر ورز چند بار ظاهر بشود. هر حمله معمولا به مدت یک تا دو دقیقه طول می کشد، به ندرت حملات طولانی بوده گاهی چندین دقیقه یا بیشتر دوام می یابد. حمله صرعی سرگیجه به علت تحریک قشر ناحیه گیجگاهی راست یا چپ بوده و معمولا با بیحالی و رنگ پریدگی توام است. گاهی انتشار تحریکات صرعی به سایر قسمت های مغز موجب حمله کامل یا تشنج و بیهوشی می شود. در نوار مغز در فواصل حملات ممکن است اختلال در امواج مغزی مشاهده نشود، گاهی امواج تحریکی موضعی در یک یا دو طرف نواحی گیجگاهی ثبت می گردد. در مواردی نیز انتشار امواج صرعی به سایر کانون های مجاور مشاهده می شود. در MRI مغز ممکن است کانون صرع به صورت ناحیه تحلیل و تصلب قشر گیجگاهی (Temporal Cortical Atrophy & Sclerosis) جلب توجه می کند.

درمان این نوع صرع مثل سایر انواع صرع ها با درمانهای ضد صرع می باشد. در صورت مقاومت به درمان برداشتن ناحیه تحریکی با جراحی توصیه می شود.

شرح مورد بیماری

بیمار پسر 7 ساله ای اهل اربیل عراق است که با سابقه حملات سرگیجه مکرر و گذرا از هر روز چندین بار تا هر چند روز یکبار از 18 ماه قبل مراجعه داشته است. سرگیجه را بصورت احساس حرکت تصاویر به طرف چپ بیان می نمود. هر بار حملات کمتر از یک دقیقه طول می کشید و رنگ پریدگی توام با بیحالی و تکیه دادن، بدون افتادن و یا تغییرات دیگر در رفتار قابل مشاهده بود. در هنگام حمله کودک قادر به درک صحبت اطرافیان بود ولی به سختی می توانست به آنها پاسخ دهد. MRI مغز انجام گرفته از وی طبیعی بوده و آزمایش های خون اعم از نظر قند و کلسیم و شمارش خون طبیعی بود. در معاینه علائم اختلال در حرکات چشم و شنوایی نداشت. معاینه عصبی اعم از اعصاب جمجمه و حرکات تعادل طبیعی بود و هوش و رفتار طبیعی داشت. در نوار مغز (EEG) امواج نوک تیز مکرر پرولتاژ ناحیه تمپورال راست میانی با انتشار به کانونهای مجاور بطور مکرر مشاهده گردید. بیمار تحت درمان با دپاکین 250 میلی گرم (والپروات) قرار  گرفت.

این نوشته در تخصصی, عمومی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

440 Responses to صرع ناقص بصورت سرگیجه Vertigenus epilepsy

 1. الناز می‌گوید:

  دکتر بهم قرص تگرتول داده و گفته که روزی نصفی بخورم
  وگفت که حتی نیم ساعت هم جابه جا نشه اما نگفت که چند ساعتی بخورم.چند ساعتی است این قرص؟

 2. فردوس زمانی سبزی می‌گوید:

  سلام خسته نباشین.
  من 26 سالمه.دوبار سزارین داشتم.نزدیک 1ساله سرگیجه دارم.
  موقعی که بلند میشم گاهی چشام سیاهی میره میفتم دوزانو میشم بدنم تقریبا مث تشنج انقباظاتی پیدامیکنه که تو اون لحظه نمیتونم حرف بزنم تقریبا نمیفهمم چم میشه.به عنوان مثال سرم هی میخورده به زمین من نمیفهمیدم.
  نظر شمارو میخواستم بدونم.هنوز تاحالا دکتر نرفتم.
  فقط واسه گوش و حلق بینی رفتم گفت گوشت مورد نداره و سرگیجت شبیه عفونت گوش نیست

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این حالت شبیه حملات صرع ناقص یا موارد حمله ای دیگر است بایستی با معاینه وبررسی های اعصاب علت یابی شود.

 3. وفا می‌گوید:

  آقای دکتر یک سئوال دارم :آیا نوار مغزی که در آن امواج تشنجی دیده بشه میتونه به تنهایی صرع رو قطعی کنه؟یا افراد سالم هم ممکنه نوارشون مشکل دار باشه و این به تنهایی دلیل نیست؟

 4. حسین می‌گوید:

  سلام.خسته نباشید.من وقتی ۴ سالم بود تشنج کردم یه مدت خانوادم منو بردن دکتر ولی دیگه نبردن چند سال خوب بودم الان ۲۶سالم شده پارسال بودم خدمت تو خدمت حالم بد شد یعنی اینطوری بود که سر صبح چشمام یه درد خفیفی داشت و همینطور دردش بیشتر شد تا جایی که دردش حالمو خیلی خراب کرد و اول دستام و بعد دهنم قفل شد و چشام داشت سیاهی میرفت که منو بردن بهداری و شدت دردم کم شد و این درد تا یک هفته همرام بود ولی نه با اون شدت.این اتفاق سال ۹۲ هم واسم اتفاق افتاده بود.برای همین خیلی نگران بودم چند روز پیش رفتم پیش دکتر مغز و اعصاب و دکتر برام قرص کاربامازپین و دلوکسی کپ نوشت دلوکسی کپ مصرفش فقط شبه ولی کاربامازپین هم صب و هم شبه.من وقتی قرص کاربامازپینو مصرف میکنم بدنم سست میشه به شدت خوابم میاد و قلبم خیلی تپش داره اشتهای به غذام خیلی کمتر شده دشتشویی هم کمتر میرم افسردگی داشتم الان احساس میکنم بدتر شده شکمم اومده بالا با اینکه غذا خیلی کم میخورم به دکتر گفتم بهم گفته روزای اول اینطوریه قرصو نصفش کن.خیلی میترسم با اینکه دکتر گفته ولی خیلی میترسم عوارضشو خوندم خیلی زیاده مصرفشو کم کنم؟

 5. مینا می‌گوید:

  سلام خواهرمن مدتها بودکه هنگام صحبت کردن یه مکث کوچک داشتن ولی سریع این حالت تموم میشد .هفته پیش صبح تشنج داشتن .نوارمغز طبیعی نبود ولی اسکن وام ارای مشکل ینداشت.دکتر برای یک ماه نوبل500 دبار درروز تجویزکردن..این میتونه صرع باشه ایا باخودن قرص احتمال حمله هست؟لطفا راهنمایی بفرمایید خیلی نگرانیم داریم داغون میشیم ایا درمان دارهوایا باخوردن این دارو حمله باز داره….17سالشونه.

 6. مینا می‌گوید:

  جناب دکتر میخواستم بدونم این مشکل میتونه صرع باشه تا کی اگر حمله ای نباشه میتونیم نگران نباشیم .ممنون

 7. شادی می‌گوید:

  سلام اقای دکتر من 27سال دارم،از حدود پنج سالگی تشنج کردم،فک کنم بخاطر تب زیاد،در15 تا 24سالگی تحت درمان با تگرتول روزی 600 میلی کاملا کنترل شد،بعد که دکتر خواست قطع کنه به مرور تشنجا شروع شد،الان که روزی 400 میلی صب و شب میخورم،200صب،200شب، فقط هنگامبیدار شدن از خواب چندلحظه تشنج میکنم و شباکابوسای زیاد میبینم طوری که گریه میکنم و جیغ میزنم،بنظرتون دلیلش چیه؟و ایا قرص تگرتول باعث ریزش مو میشه؟ممنون از پاسخگوییتون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر آثار تشنج دیده میشود درمان کمکی دیگر توصیه میکنند. اختلال خلق ممکن است جدا از مسائل بیماری و درمان باشد ریزش مو هم ارتباط به درمان نداشته و قابل کنترل است.

 8. شادی می‌گوید:

  سلام اقای دکتر خیلی ممنون از پاسختون، ببخشید منظورتون از درمان کمکی دیگه، یعنی داروی دیگه ای کنار تگرتول مصرف کنم؟مچکر از اینکه وقت میزارید.

 9. مریم می‌گوید:

  باسلام من ۱۸سالمه. یک سال و سه ماه ک تحت نظر پزشک هستم و یک سال قبل از مراجعه ب پزشک دچار بیماری صرع خفیف شدم قبل اینکه برم دکتر وقتی این حالت برام پیش میومد بیهوش میشدم ولی آب و کف از دهانم خارج نشده تا حالا.پزشکم ب من تتگروتل چارصد داد ک از یک چهارم شرو کردم و نصف صبح و نصف شب میخورم.حدود سه چار ماهی بود ک سراغم نیومد ولی هروقت ک ب ذهنم فشار میارم تا یچیزی یادم بیاد مخصوصا سر کلاس ریاضی.دستام عرق میکنه.و عضلات بدنم میپره.ب نظر شما آیا این بیماری برای من بطور کامل قابل درمان هست؟یا تا آخرهمراه هست؟ ممنون.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   علائم گفته شده نشانه بیماری یا عارضه دارو نیست. پیش بینی آتیه صرع راحت نیست بعضا بعد از چند سال با قطع درمان بیماری عود نمیکند.

 10. محمد امین می‌گوید:

  با سلام . آقای دکتر قبلا هم در مورد همسرم سوال پرسیده بودم . ایشان یک استروسیتومای لو گرید در ناحیه هیپوکامپ سمت چپ داشتند. فقط یک بار تشنج کامل داشتند و بعد از اون تا امروز فقط حملات ناقص داشته اند. روزی دو عدد قرص دپاکین 500 مصرف می کنند. اولین بار در اسفند 1395 شناسایی شد و در همان اسفند MRI, MRS انجام دادیم که ابعاد را 24 در 22 تشخیص دادند و گفتند فعلا جراحی نیاز ندارد. در آبان ماه جاری دوباره MRI در همان مرکز که بسیار دقیق هم هست گرفتیم که گفتند ابعاد ناحیه اصلی ثابت مونده و ابعاد ناحیه حاشیه تومور کاهش داشته به طوری که شده 17 در 17 . اما هنوز بر اثر فشار کم خوابی یا استرس یا به طور عادی تقریبا هفته ای سه بار دچار حمله یادآوری میشه. میخواستم بدونم کم شدن سایز تومور نشانه خوبیه و علت تکرار حملات چی بوده ؟ چرا پیش از اسفند 95 حمله نداشته؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   کنترل تومور با درمان داروئی کمکی دیگر ممکن است تومور کوچک نمیشود اشکال دید و تکنیک بیشتر محتمل است کنترل نشدن تشنج علامت خوبی در تومورها نیست.

 11. بهنام می‌گوید:

  سلام دکتر من یه پسر هفت ماه دارم که ریسه میره بردیم پیش متخصص قطره اهن با شربت لوبل تجویز کرد ما شربت لوبل بهش ندادیم تا اینکه دوباره ریسه رفت (در اثر گرفتن اسباب بازی) الان شربت شروع کردیم هر روز یک سی سی الان اشتهاش وخوابش خیلی کم شده میخواستم بدون شربت لوبل برای صرع مگه نیست چرا برا ریسه تجویز کردن در ضمن نوار مغز شم سالم بود خیلی نگران هستیم ممنون اگه جواب بدین

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   برای موارد ریسه رفتن داروی مشخص توصیه نمیشود. باید از حساس بودن کودن بتدریج کاست( بعضا بحال خود گذاشتن برای گریه عادی حملات گریه حاد و انسداد حلق را برطرف میکند)

 12. سمانه می‌گوید:

  سلام آقای دکتر. من در قسمت لوپ گیچگاهی سمت راستم توده خوش خیم ۲ سانتی دارم که باعث سرگیجه های بعضا همیشگی یا بفواصل چند ماه دارم که بعضی وقتا هم اول سرگیجه دارم و بعد به حملات شدید سرگیجه منتهی میشه و بیهوشی آگاهانه که فقط باعث میشه از شدت حمله هرجا هستم میفتم ولی نمیتونم چشمامو باز کنم ولی صحبت اطرافیانو میشنونم . حمله تقریبا ۲ دقیقه ای یا بیشتر عطول میکشه ولی بعدش بمدت چند روز سرگیجه دارم . دکتر مغز و اعصاب هم واسم قرص لوبل ۵۰۰ تجویز کردن که هر شب بمدت ۱ هفته شبی ۱ عدد و بعد شبی ۲ عدد تا آخر عمر مصرف کنم . میخواستم نظر شمارو هم بدونم . و بدونم آیا این قرص چاق کنندس ؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر مشکل از نوع صرعی است درمان با لوبل یا داروهای ارزان و موثر دیگر مفید خواهد بود ولی اگر غیر صرعی است باید از ماهیت حملات مطمئن شد این کاری است که نیاز به پایش بالینی دقیق دارد لوبل چاق کننده نیست.

 13. سمانه می‌گوید:

  آقای دکتر الان داشتم نظرات کاربران رو میخوندم یه مورد آقایی از اینکه دهنشون باز میشه و احساس خوشایندی بهشون دست میده گفته بودن . من هم در بچگی بعضی اوقات احساس بسیار بسیار خوشایندی از خنده بهم دست میداد که اصلا برام قابل توصیف نبود . جوری که اگر جلوی دیگران این اتفاق میافتاد و من میخندیدم بهم میگفتن چرا میخندی . و یک مورد دیگه هم اینکه وقتی سرمو رو شونه راستم میزاشتم سرگیجه ای شدید بهم دست میداد و لذت بخش که باعث میشد رفته رفته چشمام واسه چند ثانیه بیناییشو از دست بده و بعد که سرمو برمیداشتم درست میشد . اما این موارد که گفتم از چند سال پیش کامل از بین رفته و من اصلا به کسی نگفتم چون نمیدونستم چطور توصیفش کنم و هم اینکه خودم فکر میکردم آدم غیر عادیی جلوه میکردم . الان که نظر این آقا رو خوندم به خودم جسارت دادم و به شما گفتم . میخواستم بدونم آیا این حالات صرع بوده؟ و اینکه الان تبدیل به تومور شده؟ واقعا برام سوال شده!

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   از روی این شرح علائم نمیشود به تشخیص قطعی رسید. اغلب مصاحبه طولانی از خود بیمار و شاهدان عینی در این موارد کمک کننده است.

 14. سمانه می‌گوید:

  الان تحت نظر دکتر موسی تقی پور هستم در شیراز و از من نوار مغز کامپیوتری گرفتن که ببینن این سرگیجه و حملات از توده هست یا صرع . که مشخص شد از توده هست .و دکتر بهم گفتن اگر بعد از خوردن ۲ ماه از این قرص سرگیجه خوب نشد عمل جراحی میروسکوپی انجام میدن و توده رو برمیدارن . باز هم میخواستم نظر شمارو بدونم آیا عمل بهتر است یا خوردن قرص ؟ جراحی همراه با ریسک است؟ و آیا در عمل میکروسکوپی جمجمه برداشته میشه؟ ببخشید که سوالام طولانی شد . ممنون از پاسخگویی شما دکتر عزیز

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تصمیم جراحی به این سادگی نیست مجموعه سیر بیماری و علائم الکترو و ام آر آی و امکانات و تجربه جراحی در جمع به تصمصیم نهائی راهنمائی میکند.

   • سمانه می‌گوید:

    سلام آقای دکتر . از دیشب احساس سنگینی در دست راستم دارم که نگرانم کرده . آیا از عوارض خوردن قرص لوبل هست یا چیز دیگر؟ لازم هست به پزشکم مراجعه کنم یا خودش برطرف میشه؟

    • سمانه می‌گوید:

     آقای دکتر هنوزم دستم بی حس و سنگین هس و گزگز میکنه و به سمت پاهام هم کشیده میشه . احساس داغی و سردی هم در دستم دارم و به صورتمم میکشه . سمت راستم بیشتر درگیر هست تا چپ . لطفا راهنمایی کنید. با تشکر

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     مطمئن نیستم بهتر است با پزشک تان تماس یگیرید.

 15. سمانه می‌گوید:

  سلام آقای دکتر عذر میخوام از اینکه باز وقتتونو میگیرم . من الان ۲۰ روز هست که قرص لوبل مصرف میکنم اما اصلا سرگیجه هام خوب نشدن و چند وقت که چشم درد و سردرد هم به سرگیجه هام اضافه شده و بدنم هم دونه ریخته بیرون که نمیدونم از عوارض این قرص ها هستن یا نه ؟ بنظرم این قرص اصلا بهم نساخته و هیچ تاثیری در کنترل سرگیجه هام نداره .

 16. سمانه می‌گوید:

  اگه میشه لطفا یه توضیح مختصر در مورد عمل جراحی میکروسکوپی هم بدین . و اینکه آیا واسه عمل جراحی روی لوپ گیجگاهی جمجمه رو برمیدارن و توده رو خارج میکنن؟

 17. سمانه می‌گوید:

  باسلام. با توجه به تشخیص دکتر قرص لاموتریژن ۲۵ جایگزین لوبل ۵۰۰ کردم که ۱ هفته اول ۱/۲ قرص بود و بعد شبی ۱ عدد . که من بعد از ۱ هفته ۱ قرص کامل رو خوردم و حالم بشدت بد شد و باعث توهم زایی و پرخاشگری در من شد و بستری شدم . آقای دکتر دکترم نظرشون به جراحی نیست و من هر دارویی هم که عوض میکنن در من واکنش منفی ایجاد میکنه و هیچ تاثیری هم در کنترل سرگیجه هام نداره . اگه میشه لطفا راهنمایی کنید . ممنون از شما که با صبر و حوصله پاسخگو هستین .

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   از این سیر بیماری و عوارض چیزی سردر نمی آورم در مصاحبه و معاینه مفصل و پیگیری بالینی پزشک معالج میتواند تشخیص ودرمان صحیح را انتخاب کند.

 18. سارا می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید ….من در سن 6سالگی در خواب تشنج کردم الان که نوزده سالمه هنوز قرص کاربامازپین روزی دو عدد 200 مصرف میکردم که زیر نظر پزشک با روزی دو عدد قرص 500 لوبل به علت اقدام به بارداری تعویض شد… اولین ماهی هست که لوبل را مصرف میکنم و سیکل ماهیانه ام عقب افتاده آیا ممکنه به علت مصرف لوبل باشه؟ و میشه لطفا بهم بگید که مصرف لوبل چه اثراتی ممکنه بر جنین بگذاره؟؟؟ ممکنه تشنجام از دوباره برگردن در زمان بارداری؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   معمولا برای تشنج معدود زمان کودکی که چند سال عود نداشته درمان بتدرج و با کنترل نوار مغز قطع میشود، در صد ناهنجاری با لوبل کمتر از داروهای ضد صرع دیگر است بهتر است پیشاپیش فولیک اسید مصرف شود نوع ناهنجاری به صدها شکل از جزئی ترین تا کلی ترین دیده میشود غربالگری موارد چشمگیر را نشان میدهد.

 19. ازیتا می‌گوید:

  با سلام و تشکر از پاسخ شما
  من از اواخرسال ۹۵ تا کنون ۵الی ۶بار دچار تشنج شدم و هر بار هم چند روز پس از اتمام دوره پریودی ام در حالت نماز اتفاق افتاده است خودم فکر میکردم ب خاطر کمبود اهن هست، دکتر برام کاربامازپین تجویز کرده اما من ک خوندم عوارض زیاده باعث کم خونی و فشار خون میشه وکلا بعضی اوقات هم تنگی نفس دارم ک با نفس عمیق کشیدن رفع میشه ما ب صورت ارثی فشار خون بالا هم داریم ،آیا با وجود این عوارض برای این قرص و مصرفش اش برای من مشکلی پیش نمیاد?

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تشنج صرعی با حمله ضعف و بیجالی و بیوش شدن با کمی فشار و قند و …. فرق میکند اگر تشنج صرعی بوده داروی ضد صرع مناسب سالیان متمادی توصیه میشود.

 20. نرگس خیراللهی می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر من الان دو روزه که سر گیجه دارم جوری که از پله بالا میخام برم تشدید میشه خیلی اذیت میشه این دو روز ی لحظه ام غط نشده قبلا هم سابقه سرگیجه داشتم اما تاحالا دو روز نشده بود نهایت یک روز سر درد تو قسمتای مختلف سر هم دارم بیحال و رنگ پریده ام هستم شما میدونی مسئله جدیه یا نه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   سرگیجه گاه و بیگاه اغلب بعلت مشکل گوش داخلی است معمولا خود بحود برطرف میشود در صورت ادامه بهتر است متخصص گوش معاینه کند

 21. Saeed می‌گوید:

  سلام من قبل بیماری صرع داشتم کاربامازپین مصرف میکردم ولی حدود ۱۲ ساله دیگه قرص نمیخورم تشنج هم نکردم ولی الان بعضی وقتا سر گیجه میگیرم میتونه علتش همون صرع باشه

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   سرگیجه صرعی بدون ارتباط با تغییر وضعیت سر و بدن و بودن عارضه گوش داخلی، بطور لحظه ای و تکرار شنوده احساس میشود

 22. سوزان می‌گوید:

  سلام اقای دکتر من یکسالو نیم پیش دوبار حالم بد شد اما فقط از حال رفتم ولی کاملا هوشیار بودم..درمان کردم..سری اخری که رفتم دکتر برام این گزارش رو نوشتنThe BRG consists of well organized and developed Alpha waves, intermixed with mild slow discharges,coordination with symptoms recommended
  میخواستم بدونم من خوب میشم..تو این یکسالو نیم اصلا حالم بد نشده

 23. سوزان می‌گوید:

  یعنی گزارش نوار مغز سالمه؟
  چون من این ازمایشو باید برای محل کارم ببرم.

 24. mary می‌گوید:

  سلام من 34سالمه وخانم هستم.ازسال 82ک برای اولین باردرخواب تشنج داشتم درحد رفلکس بدن بود ودارو مصرف کردم وبعدازچندسال دوباره تشنج داشتم ک داروی تگرتول دردوسال استفاده کردم وبازبعدچندسال تشنج داشتم ک دکترم داروی کاربامازپین 200تجویزکرد وبعدقطع دارو بخاطر شرایط روحی بدووبیخوابی واسترسهایی ک داشتم وضبعدچندماه ک ازقطع دارو گذشت دوباره تشنج داشتم ک اینبارگوشه زبانم وگازگرفته بودم وبعدچند دقیقه بهوش اومدم.قبل تشنج ماهیچه های پام مدت یکماه منقبض شده بودن ک بعدتشنج خوب شد.الانم دکترم نیستش ونمیدونم چکارکنم آخه دکترم گفته بودبجزکاربامازپین چیز دیگ نخورم.الان ب اجبار بعد13روزک ازتشنج گذشته پیش ی دکتررفتم ک بدون هیچ نوارمغزی برام قرص لوبل تجویزکرده نمیدونم چکارکنم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بنظر میرسد مصرف کاربامازپین یا داروی ضد صرع معادل با کنترل بالینی برای تمام عمر ضروری و حیاتی خواهد بود.

 25. آوینا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید، خانم ۳۳ ساله ای هستم که ۳ سالو نیم هست که متوجه توده خوش خیم مادرزادی در قسمت تومپرال راست مغزم‌شدم که دقیقا شروعش از وقتی باردار شدم بود که بعضی وقتا سرگیجه خفیف میگرفتم و بعد از گذشت ۲ سال چندبار سرگیجه های شدید گرفتم و رفتم دکتر که اولم فکر کردم سرگیجه از عفونت گوش هست آخرین دکترگوش که رفتم منو ارجاع دادن به متخصص مغزو اعصاب که بعد از دادن اما ار ای یه لکه روی لوپ گیجگاهی مشاهده کردن. الانم فقط هروقت استرس داشته باشم گهگاهی سرگیجه میگیرم هیچ قرصی هم مصرف نمیکنم .و روزی ۸ تا لیوان آب میخورم که باعث بهتر شدن سرگیجه هام میشه. الان قصد بارداری دارم و دارم فولیک اسید ۱ مصرف میکنم . میخواستم بدونم این سرگیجه ها در حین بارداری با توجه به تغییرات هورمونی بیشتر میشه؟ آیا خطری واسه جنین داره یا نه . اصلا باردار شدنم صحیح هست یا نه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در 2-3 نوبت ام آر آی در این مدت تغییری در اندازه توده دیده نشده و حملات سرگیجه به نوعی صرع ناشی از ضایعه مغز مربوط نبوده سرگیجه عادی در هر شرایط قابل کنترل است.

   • آوینا می‌گوید:

    بتازگی ام ار ای دادم و ازم‌نوار مغز کامپوتری گرفتن و گفتن علت سرگیجه ها وجود همین توده هست . اندازه اولیه توده در حدود ۱ سانت بود الان تقریبا نزدیک ۲ سانت شده .

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     بهتر است قبل از حاملگی با قضاوت بالینی مغز و اعصاب و جراحی مغز بعمل آید هرگونه شروع درمان جدی باحاملگی مشکل خواهد بود.

     • آوینا می‌گوید:

      آقای دکتر میخواستم بدونم که در دوران بارداری خود سرگیجه ها روی جنین تاثیر بد میذاره یا باعث نقص مادرزاری میشه؟ الان دارم فولیک اسید ۵ مصرف میکنم . البته من گهگاهی سرگیجه خفیف دارم و زود هم خوب میشه .

     • دکتر سیفی می‌گوید:

      سرگیجه روی حاملگی تاثیر ندارد.

 26. Sahar می‌گوید:

  با سلام
  دکتر برای درد فک پایین دهانم که مربوط به عصب سه قلو می شود قرصهای تگرتول و باکلوفن و پری گابالین داده است . ضمنا من بیماری ام اس را دارم و حدود 6 سال است که ربیف مصرف میکنم.
  الان دو روز است که عادت ماهانه ام عقب افتاده است . آیا به خاطر مصرف قرصهای باکلوفن و تگرتول و یا پریگابالین است؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   چند روز تاخیر پریود به هر علت و بدون هم علت هم امر عادی است. احتمالا به استرس بیشتر مربوط است تا دارو. در صورت ادامه بایستی از احتمال حاملگی مطمئن شوید.

 27. رامونا می‌گوید:

  سلام و عرض ادب برای اضطراب بهم فلوکستین دادن و یک سوال از من پرسیدن کامل متوجه نشدم دوباره توضیح خواستم ازمن چند سوال مختلف دیگر پرسیدن و گفتن شده مات و مبهوت به گوشه ای خیره شی گفتم بله و بهم گفتن مجبورم دپاکین بخورم اما من از عوارض دپاکین ترسیدم لطفا راهنماییم کنین من تشنج ندارم آیا واقعا مجبورم دلرو مصرف کنم چون دکتر داده و آزمایش چیزی جهت تشخیص داره نوار مغزم سالمه …. پس تشنج نمیکنم و مورد دیگه

 28. مینا می‌گوید:

  با عرض سلام خدمت آقای دکتر
  مادرم 70 سال دارد حدودا ده سال پیش ناگهان هوشیاریش را از دست داد و بیحس دراز کشید. رنگ صورتش هم پریده بود.وقتی اورژانس رو خبر کردیم و به بیمارستان منتقلش کردند به چیز مشکوکی در نوار قلب و سی تی اسکن مغزش پی نبردند و احتمال سکته مغزی خفیف دادند تا اینکه بعد از تزریق چند تا سرم مرخصش کردند. باز هم چند بار دیگر تکرار شد تا اینکه سه سال پیش پزشکی تشخیص تشنج داد و براش قرص لوبل دو عدد در روز را تجویز کرد که تا سه سال خوب بود بعدش به روزی یک قرص در روز تقلیل دادند تا اینکه در ماه گذشته دو بار دچار همون حالتها شد با این تفاوت که آب دهنش را هم نمیتونست در زمان بیحالی جمع کنه.الان دکتر قرصش را به سه عدد در روز افزایش داده.آیا اینها واقعا تشنج هست؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   علائم تشنج با شوک متفاوت است در تشنج افت فشار دیده نمیشود. در این سن اگر تشنج واضح دیده نشده اختلال ریتم قلب با مانیتور 24 ساعته باید پایش شود.

 29. آیکال می‌گوید:

  باسلام دکتر من حدود8سال هست که صرع ناقص دارم اوایل دکتر کاربامازپین بهم داد خوب نشدم بعد والپروات هم داد بازم کنترل نشد زبانم رابه کام میچسباندم وملچ ملوچ میکردم بدون اینکه خودم بفهمم دوروبریام میگفتن تاینکه 3سال پیش لاموژین وکلونازپام هم به داروهام اضافه کردن خوب شده بودم ولی نوارم سالم نشون نمیداد تا اینکه چند ماه پیش یک بار نوارم سالم نشون داد دکتر قرصامو کم کرد الان خوبم ولی گاهی وقتا حرکاتی توچشمام حس میکنم که یه لحظه جلوچشمام سیاهی میره وسرگیجه گذرا پیدا میکنم ودوباره نوار گرفتن متا سفانه امواج نوک تیز دیده شد ولی اصلا علایم اولیه تشنج رو ندارم دکتر گفت شاید دارو زیاد مصرف کردی واسه اونه شما چی نظر میدین؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر علائم تشنج با درمان شود نیاز به تغییر دارو و جساس شدن به نتیجه نوار مغز نیست. درمان اضطراب جدا از معالجه صرع بعمل می اید.

 30. آیکال می‌گوید:

  دکتر من چی کار کنم موقع گرفتن نوار استرس نداشته باشم؟ایا استرس بر نتیجه نوار تاثیر گذاره؟ ودرابالا نگفتم من این حالت سرگیجه مانند که الان سراغم میاد بعضی وقتا اگه شدید باشه همراه با حالت تهوع هم میشه .ممنون ازشما

 31. سامان می‌گوید:

  سلام آقای دکتر خدا قوت – من(25ساله) 3 سال پیش با موتور تصادف کردم و دچار هماتوم اپیدورال مغز 4mm شدم و با ایست تنفسی و لوله تنفسی و کاهش هوشیاری اورژانس بستری شدم – شکستگی در ناحیه فک بینی و پیشانی و کف جمجمه داشتم – بعد از 3 هفته مراقبت ویژه بدون هیچ عمل جراحی از بیمارستان مرخص شدم و درمانمو پیش دکتر دیگه ای پیگیری کردم – 3 ماه مشکل تعادل داشتم و تا 6 ماه هم درد در تمامی نواحی سرم -با اینکه اثلا تشنج نشون ندادم اما داروی غالب مصرفیم ضد صرع بود
  برای یک سال دو عدد200 (گاباپرل یا گاباپنتین یا تگرتول) مصرف کردم
  یک سال فقط تگرتول روزی 1عدد شب (200) مصرف کردم و
  یک سال هم هست که نصف تگرتول 200 هر شب مصرف میکنم –
  اما طی این مدت سرگیجه دورانی شدیدی مخصوصا وقتی که دراز میکشم دارم تا 5 دقیقه طول میکشه که عادت کنم و بخوابم – طول روز هم کم و زیاد میشه(سینوسی)
  آیا امکان داره داروی مصرفیم کاملا قطع بشه؟
  (ضمنا نیاز به جراحی بینی به منظور مشکلات تنفسی بعد تصادفم دارم که تا الان عقب انداختم)
  با توجه به ضایعه مغزی و مصف تگرتول میتونم بیهوش بشم؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر ضربه مغزی موجب تشنج نشده و دلیلی برای تشنج وجود ندارد مصرف ضد صرع شش ماه توصیه میشود میتوانید به قطع دارو و نوار مغز تحت نظر پزشک از نبود زمینه تشنج مطمئن شوید و برای جراحی هم مشکلی پیش نمی آید.

 32. وفا می‌گوید:

  سلام عرض میکنم
  امیدوارم حالتان خوب باشد
  سئوالی داشتم: کندی امواج مغز به چه معناست؟و عوارض آن چیه؟من در اینترنت خیلی جستجو کردم اما مطلب دندان گیری پیدا نکردم.
  راستش برای مشکلی به پزشک مغز و اعصاب مراجعه کردم و پس از گرفتن نوار مغز به من گفتند چنین چیزی در نوار مغزم مشهود است اما درست توضیح ندادند و داروی خاصی هم تجویز نکردند.آیا این مشکل درمان ندارد؟یا مهم نیست؟
  دانستن جوابش برایم خیلی مهم است.خیلی سپاسگزار میشم که راهنماییم کنید… .

 33. وفا می‌گوید:

  ممنون آقای دکتر از جوابتون.ببخشید یه سئوال دیگه ام دارم: من صرع دارم.دپاکین 500 دو بار در روز مصرف میکنم…و الآن حدود یک و سال و نیمه که حمله ی مشهودی نداشتم.نوار مغزمم این دو دفعه ی آخر طبیعی بوده. ولی دو تا مشکل دارم که با پزشکم هم مطرح کرده ام ولی دارویی براش تجویز نکردن.اول اینکه هر دو سه روز یک بار و گاهی چند بار در یک روز به یک باره و خیلی ناگهانی در سرم احساس سبکی شدید و ناخوشایندی میکنم.چیزی شبیه به سرگیجه که انگار مثل موج ظرف چند ثانیه پشت سر هم از سرم رد میشه…خیلی توصیفش آسان نیست!این مسئله ربطی به تغییر حالت نداره و وقتی یک جا ساکن هم هستم اتفاق میفته!این اواخر خیلی زیادتر شده و به کرات اتفاق می افته…گاهی هم همراه با این حالت یا بدون آن صدای سوت یا یک طنین دنباله دار در گوشم میشنوم که اون هم مثل یه موج تو سرم پخش میشه!فشار خونمم نرماله…گاهی هم(البته شدت و دفعات تکرارش این یکی خیلی کمتر شده) ناگهانی حس عجیبی بهم دست میده که خیلی سخت میتونم توصیفش کنم.انگار یه دفعه همه چیز تو سرم قاطی میشه ولی درست نمیتونم توضیحش بدم.ناگهانی اتفاق میفته و سریعم تموم میشه…
  آیا اینها ارتباطی با صرع دارن؟اصلا مهم هستن؟البته به پزشکم گفتم ولی…

 34. وفا می‌گوید:

  سلام مجدد
  ببخشید!یک سئوال دیگه ام داشتم: میخواستم بدونم آیا ممکنه یک بیمار صرعی به یک دارو کاملا جواب بده و حملاتش برای مدتی(مثلا یک سال)کاملا کنترل بشه،نوار مغزشم نرمال باشه و با وجود این که دارو رو هم مصرف میکنه و همه چیزم خوبه بعد یه مدت دوباره تشنج کنه؟ مثلا چیزی شبیه مقاومت به دارو درش به وجود بیاد؟شبیه داروی خواب آور که بعد از مدتی که استفاده میکنی دیگه اون اثرو نداره و باید بیشتر و بیشتر استفاده کنی؟ ممکنه یک داروی صرع که تا مدتی خیلی موثر بوده بعد از مدتی کم اثر تر بشه؟
  و اصل سئوالمم اینه که میشه با وجود پاسخ مثبت به درمان بعد از یکی دوسال همزمان با مصرف دارو باز در فرد تشنج ایجاد بشه؟
  خیلی خیلی ممنون

 35. آوینا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر سوالی داشتم از خدمتتون . من خانم ۳۴ ساله ای هستم که یه توده مادرزادی خوش خیم در حدود ۲ سانتی روی تومپرال گیجگاهی سمت راست مغزم دارم که گه گاه باعث سرگیجه و سالی ۱ الی ۲ بار سرگیجه ها بمدت ۱۵ دقیقه شدید میشه که بعد برطرف میشه . من در بارداری اولم متوجه سرگیجه های خفیف شدم که بعد رفتم دکتر و متوجه تومور شدم .تا از قبل از بارداری اصلا هیچ سرگیجه ای نداشتم و دکتر بهم گفتن که بخاطر تغییرات هورمونی تومور فعال شده و الان دوباره قصد بارداری دارم . میخواستم بدونم اگه باردار بشم تومور بزرگتر میشه یا همون اندازه می مونه ؟ اصلا بارداری توصیه میشه یا نه؟ با تشکر از شما .

 36. سارا می‌گوید:

  عرض سلام و خسته نباشید
  یک سئوال داشتم: آیا کسی که لوبل مصرف میکند(دو با در روز) در آزمایش خون و ادرارش این مصرف نشان داده میشه؟ یعنی فاکتوری در آزمایشات روتین خون و ادرار هست که تحت تاثیر مصرف لوبل قرار بگیرد و پزشک متوجه بشه بیمار دارو رو مصرف میکنه یا نه؟

 37. سارا می‌گوید:

  سلام مجدد آقای دکتر . ببخشید من میخواستم در مورد مطلبی ازتون سئوال کنم که شرحش ممکنه یه کم طولانی بشه برای همین قبلا بابتش ازتون عذرخواهی میکنم.موضوع اینه که یه خواهر 26 ساله دارم که چند ساله مبتلا به صرع شده اما خیلی خیلی در مصرف دارو اهمال کاره و یکی دوبار هم خودسرانه داروهاشو قطع کرده و باعث عود حمله هاش شده. الآن لوبل 500 دو بار در روز مصرف میکنه(یا بهتره بگم باید بکنه) ولی فکر میکنم دوباره گذاشته کنار!!
  بار آخر دکتر براش آزمایش ادرار و خون نوشته و آزمایشو داده حالا با اجازتون گرچه نتیجه اش طولانیه و براتون وقت گیره احتمالا اما میخواستم لطف کنید و نگاهی بهش بندازید و به نن بگید از رو این نتیجه شما که متخصصید ree Thyroxine Index 8.63
  TSH ECIA 1.44
  vitamin D Total – CLIA 29.1

  خیلی خیلی از شما سپاسگزار میشم که جواب منو بدین چون خیلی نگرانشم ولی نمیذاره برای دکتر رفتن همراهش باشم و اگر چیزی بهش بگم بدجوری عصبانی میشه!

 38. سارا می‌گوید:

  انگار جواب آزمایش خیلی طولانی بوده و کامل برای شما نیومده!چون من همه شو براتون نوشته بودم اما الآن چیزی که تو صفحه ی خودم میبینم ناقصه!
  خیلی عذر میخوام که زیاد رو سئوالم پافشاری میکنم اما اگه شما رو سیستم خودتون کل جواب رو دریافت کردین میشه به من بگین آیا مصرف میکنه یا نه؟
  خیلی برام مهمه که بدونم! اگرم ناقص دریافت کردین میتونم دوباره براتون بفرستم؟

 39. س می‌گوید:

  ببخشید جناب دکتر من آخر متوجه نشدم که مصرف میکنه یا نه؟؟؟؟

 40. علی می‌گوید:

  آقای دکتر من تشنج شدید دارم ولی تشنج نمی کنم استخوان سرم فرو میرود یعنی تخریب می‌شود من ناگهانی دچار این بیماری شدم درد شدیدی در سر دارم پشت سرم دو تا استخوان زده بیرون هرچی قرص مصرف میکنم فایده ندارد زود عصبی میشم سمت دو گیجکاه سرم فرو می رود پسر 18ساله هستم کمکم کنید

 41. محمد می‌گوید:

  سلام . من چند وقت پیش در حالی که نشسته بودم . بلند شدم و تعادلم رو از دست دادم و زمین خوردم. و این سه بار و بمدت سه ماهه یکبار برام پیش اومد. رفتم پیش دکتر مغز و اعصاب و برام نوار مغز نوشت . و نتیجه رو بهش نشون دادم و گفت از نظر مغزی مشکلی نداری . بهم گفت برو دکتر قلب شاید سنکوپ باشه. رفتم و هم اکو و هم تست سنکوپ دادم و دکتر گفت از نظر قلبی مشکلی نداری . میخوام بدونم چرا این اتفاق برام افتاده و ایا نیاز به مصرف دارویی دارم یا نه.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   احتمال افت فشار ارتواستاتیک است اگر با ورزش کنترل نشود بررسی بیشتر قلبی عروقی لازم خواهد بود.

   • محمد می‌گوید:

    دکتر من در حالت عادی هم فشار خونم روی ده هست و فکر کنم پایینه. و بعد از اون جریان پیش یک دکتر رفتم بهم گفت که وقتی بلند میشی فشارت میفته . داروهای تقویتی برام نوشت به علاوه یه قرص هم نوشت اسمش فنی توعین کامپاند بود گفت شبی نصف از این قرص بخور . الان تقریبا هفت ماهه اون اتفاق برام نیفتاده . من اسم دارو رو سرچ کردم نوشته بود که جزو داروهای ضد صرع هستش و شک کردم . میخوام بدونم که نیازی به مصرف این قرص فنی توعین دارم یا نه

 42. سیامک می‌گوید:

  با سلا خدمت شما دکتر گرامی من 50سال سن دارم در اواخر خرداد ماه 97 بدون اینکه اعلائمی داشته باشم بستگانم میگویند غش کرده ام وبعداز مدتی بهوش آمدم اصلاً نمیدانم چه اتفاقی افتاد لازم بذکر است یکی دو ساعت قبل از این اتفاق فرد شروری بصورت گفتاری سبب نارحتی شدید روحی بنده شدواین اتفاق باعث افزایش ضربان قلب وهمچنین رنگ پریدگی وسردی زیر ناخنها وکف دستانم گردید و قبل از غش یک عدد قرص لوزار 25مصرف کردم.به بیمارستان رفتم در MRI وهمچنین ستی اسکن همه چیز بحمد الله نرمال بود ولی در نوار مغز دکتر متخصص گفت اختالال مشاهده می شود واین صرع خفیف است واز آن موقع تاکنون در طول 24 ساعت دو عدد قرص لاموژین 100استفاده می کنم البته لازم بذکر است چون فشار خون بعلل ثانویه دارم یک عدد قرص لوزارتان 25 نیمی از آن را درروز ونیم دیگر آن را در شب مصرف می نمایم وبحمد الله فشار خونم حداکثر 10یا9 وحداقل 8یا 7می باشد البه بعضی مواقع سرم گیج میرود وتا حدی سرم درد می کند ولی زود برطرف می شود. لذا خواهشمند است مرا راهنمایی فرمایید که آیا دچار صرع شده ام ؟ونیز علت این سرگیجی چیست با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   یک بار تشنج صرع نیست اغلب بعلت تغییرات ضربان قلب و افت فشار یا قند پیش می آید در نبود عارضه مغزی بررسی ریتم قلب در مانیتور 24 ساعته و نگهداری فشار خون در حد طبیعی توصیه میشود قطع ضد صرع با نظارت پزشک معالج توصیه میشود.

 43. سپیده می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  مادرم پارسال متوجه شدیم مننژیوما داره, ۱ تا۲دقیقا ارتباطش با محیط قطع می‌شد و بعدش میگفت که خاطرات بدی براش مرور میشه و گاهی هم گریه می‌کرد ولی بعدش کاملا عادی می‌شد , دکتر قرص سرترالین و رسپریدون تجویز کرد،ماهی یکی دو بار تکرار می‌شد ولی خوببود تا هفته پیش که ۴ روز و با دفعات تکرار شد که یک دکتر دیگه تگرتول تجویز کرد، فعلا خوبه ولی خیلی کرخت و خواب آلود

  تشخیص شما چیه آقای دکتر؟؟

 44. Paria می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  ببخشید برادرم ۱۵ سالشه
  در کودکی یکبار حالت تشنج داشت بعد مراجعه به دکتر نوارمغز و ….سالم بود
  تا اینکه یک ماه پیش یکدفعه در مهمونی قفل کردو افتاد و کف کرد بعد بهوش اومدن حالت فرار داشت البته لازمه بگم گفت که ترامادول خورده
  نوارمغزو ….سالم بود دکتر بهش دپاکین داد گفت یه ماه بخوره
  بعد قطع دارو ۶ روز بعد دوباره براش اتفاق افتاد اما ضعیف تر از دفعه پیش
  الان براش دپاکین ۵۰۰ شبی یکی تجویز کردن
  میخواسم ببینم تا چندوقت باید مصرف کنه؟واینکه این حالت براش میمونه تا آخر عمر؟؟واینکه بازی با موبایل و پلی استیشن براش خطر داره؟؟؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر بدون مصرف مواد و بدون دلیلی دیگر تشنج عود نموده پیشگیری داروئی صرع بایستی سالها ادامه یابد. هر نوع خستگی مفرط جسمی و فکری خوب نیست.

 45. انا می‌گوید:

  سلام اقاي دكتر.شوهرم صرع دارد .نوع حساسيت به نور .يه مدت خيلي حالش خوب بود و قرص دپاكين ٥٠٠ روزي ٣ بار ميخوردو اتوسوكسيمايد روزي ٢بار.دو هفته پيش به دليل بي خوابي ودرست مصرف نكردن قرص دچار حمله شديد ٢بار در روز شد.ودكتر جديدش گفت فعلا اتوسوكسيمايد بهش نديم و دوباره مكث هاش برگشته خيلي ناراحتيم.ايا اين مريضي كلا خوب ميشود؟جراحي روش انجام ميشود كه كلا از بين برود؟

 46. انا می‌گوید:

  به جاي اتوسوكسيمايد داروي ديگري ميشه جايگزين كرد؟چون گير نمياد اصلا

 47. رضا می‌گوید:

  با سلام خدمت اقای دکتر پسر من 8 ساله است مدت دو هفته است که به یک نقطه خیره و خنده های ناگهانی به مدت 20 یا 30 ثانیه انجام می دهد به پزشک مراجعه به مدت 11 روز در بیمارستان فوق تخصص مغز و اعصاب بستری و دارو از طریق سرم تزریق می شد و پس از ترخیص دکتر مربوطه قرصهای دپاکین و تگرتور تجویز کرده اند که از هر کدام 1.5 صبح و 1.5 شب مصرف میشود ولی پسرم با انجام تحرک و رفتن در محیط شلوغ مجددا دچار عارضه فوق میشود لطفا در این زمینه راهنمایی بفرمائید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر حملات با اختلال هوشیاری و تغییر اتونوم ( تغییر رنگ و ترشح بزاق و قورت دادن ) همراه است و هربار به همان شکل ظاهر میشود احتمال صرع ناقص وجود دارد درمان معمولا با یک نوع قرص ضد صرع شروع میشود. در درجه دوم اختلال شدید هیجانی مطرح میشود که با مصاحبه دقیق و وسیع از هیجانات کودک علت مشخص میشود.

 48. رضا می‌گوید:

  سلا م ببخشید مجدد مزاحم اوقات شدم متاسفانه پس از مصرف قرصهای دپاکین و تگراتور پسرم هنوز روزی 2 یا 3 بار مشکل خنده غیر ارادی را دارد و دکتر مربوطه قرص لوبل را اضافه کرده اند دلشوره دارم لطفا راهننمایی کنید میترسم پسرم به دارو مقاوم شود آیا باید دکترش رو عوض کنم. لطفا جوابمو بدید بدجور درمونده شدم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است از نظر علت اختلال هیجان اینکه ن.ع صرصی یا غیر صرعی است از روی فیلم و نوار مغز تصمیم گیری شود. تشخیص حدسی و درمان غیابی منطقی نخواهد بود.

 49. زهره می‌گوید:

  سلام آقاي دكتر وقتتون بخير
  ببخشيد دخترم 9 سالشه و ازپارسال دچار چند حمله تشنجي به صورت موضعي شد يعني فقط فكش قفل شده بود و دچار حمله عمومي نبود و الان به مدت يك ساله كه تگروتل 400 شبها و تگروتل 200 صبحها مي خوره و در اين مدت ديگه حمله نداشته و نوار مغزش هم خوبه و از طرفي به علت اضطراب و استرس زياد كه با ناخن جويدن و مو كندن و وسواس همراه بود جديدا به مدت 20 روزه كه با نظر دكتر اعصاب ريسپريدون شبي نصف و قرص فلوكسامين شبي يك عدد كامل مي خوره ولي جديدا به شدت دچار لكنت زبان و مكث در صحبت كردن شده كه اين امر باعث اختلال در تمركز و ارتباط با دوستاش شده و در درسهاش هم خيلي كند شده
  به نظر شما اين اختلالات گفتاري به خاطر مصرف قرصهاي جديد نيست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   عوارض دارو در معاینه اعصاب براحتی قابل تشخیص است در صورت تردید غیر از داروی تشنج قطع بقبه داروها را امتحان میکنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت + = 14

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>