صرع ناقص بصورت سرگیجه Vertigenus epilepsy

صرع ناقص (Partial Epilepsy) با علائم متنوع از قبیل بهت زدگی و فراموشی گذرا، لرزش و پرش اندام ها و افتادن، احساس بوی ناهنجار، تداعی خاطرات و … و ندرتا سرگیجه آنی ظاهر می شود. در همه موارد حملات شبیه هم بوده و تکرار شونده است. تکرار حملات ممکن است خیلی به ندرت بوده یا به فواصل کم و هر ورز چند بار ظاهر بشود. هر حمله معمولا به مدت یک تا دو دقیقه طول می کشد، به ندرت حملات طولانی بوده گاهی چندین دقیقه یا بیشتر دوام می یابد. حمله صرعی سرگیجه به علت تحریک قشر ناحیه گیجگاهی راست یا چپ بوده و معمولا با بیحالی و رنگ پریدگی توام است. گاهی انتشار تحریکات صرعی به سایر قسمت های مغز موجب حمله کامل یا تشنج و بیهوشی می شود. در نوار مغز در فواصل حملات ممکن است اختلال در امواج مغزی مشاهده نشود، گاهی امواج تحریکی موضعی در یک یا دو طرف نواحی گیجگاهی ثبت می گردد. در مواردی نیز انتشار امواج صرعی به سایر کانون های مجاور مشاهده می شود. در MRI مغز ممکن است کانون صرع به صورت ناحیه تحلیل و تصلب قشر گیجگاهی (Temporal Cortical Atrophy & Sclerosis) جلب توجه می کند.

درمان این نوع صرع مثل سایر انواع صرع ها با درمانهای ضد صرع می باشد. در صورت مقاومت به درمان برداشتن ناحیه تحریکی با جراحی توصیه می شود.

شرح مورد بیماری

بیمار پسر 7 ساله ای اهل اربیل عراق است که با سابقه حملات سرگیجه مکرر و گذرا از هر روز چندین بار تا هر چند روز یکبار از 18 ماه قبل مراجعه داشته است. سرگیجه را بصورت احساس حرکت تصاویر به طرف چپ بیان می نمود. هر بار حملات کمتر از یک دقیقه طول می کشید و رنگ پریدگی توام با بیحالی و تکیه دادن، بدون افتادن و یا تغییرات دیگر در رفتار قابل مشاهده بود. در هنگام حمله کودک قادر به درک صحبت اطرافیان بود ولی به سختی می توانست به آنها پاسخ دهد. MRI مغز انجام گرفته از وی طبیعی بوده و آزمایش های خون اعم از نظر قند و کلسیم و شمارش خون طبیعی بود. در معاینه علائم اختلال در حرکات چشم و شنوایی نداشت. معاینه عصبی اعم از اعصاب جمجمه و حرکات تعادل طبیعی بود و هوش و رفتار طبیعی داشت. در نوار مغز (EEG) امواج نوک تیز مکرر پرولتاژ ناحیه تمپورال راست میانی با انتشار به کانونهای مجاور بطور مکرر مشاهده گردید. بیمار تحت درمان با دپاکین 250 میلی گرم (والپروات) قرار  گرفت.

این نوشته در تخصصی, عمومی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

368 Responses to صرع ناقص بصورت سرگیجه Vertigenus epilepsy

 1. الناز می‌گوید:

  دکتر بهم قرص تگرتول داده و گفته که روزی نصفی بخورم
  وگفت که حتی نیم ساعت هم جابه جا نشه اما نگفت که چند ساعتی بخورم.چند ساعتی است این قرص؟

 2. فردوس زمانی سبزی می‌گوید:

  سلام خسته نباشین.
  من 26 سالمه.دوبار سزارین داشتم.نزدیک 1ساله سرگیجه دارم.
  موقعی که بلند میشم گاهی چشام سیاهی میره میفتم دوزانو میشم بدنم تقریبا مث تشنج انقباظاتی پیدامیکنه که تو اون لحظه نمیتونم حرف بزنم تقریبا نمیفهمم چم میشه.به عنوان مثال سرم هی میخورده به زمین من نمیفهمیدم.
  نظر شمارو میخواستم بدونم.هنوز تاحالا دکتر نرفتم.
  فقط واسه گوش و حلق بینی رفتم گفت گوشت مورد نداره و سرگیجت شبیه عفونت گوش نیست

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این حالت شبیه حملات صرع ناقص یا موارد حمله ای دیگر است بایستی با معاینه وبررسی های اعصاب علت یابی شود.

 3. وفا می‌گوید:

  آقای دکتر یک سئوال دارم :آیا نوار مغزی که در آن امواج تشنجی دیده بشه میتونه به تنهایی صرع رو قطعی کنه؟یا افراد سالم هم ممکنه نوارشون مشکل دار باشه و این به تنهایی دلیل نیست؟

 4. حسین می‌گوید:

  سلام.خسته نباشید.من وقتی ۴ سالم بود تشنج کردم یه مدت خانوادم منو بردن دکتر ولی دیگه نبردن چند سال خوب بودم الان ۲۶سالم شده پارسال بودم خدمت تو خدمت حالم بد شد یعنی اینطوری بود که سر صبح چشمام یه درد خفیفی داشت و همینطور دردش بیشتر شد تا جایی که دردش حالمو خیلی خراب کرد و اول دستام و بعد دهنم قفل شد و چشام داشت سیاهی میرفت که منو بردن بهداری و شدت دردم کم شد و این درد تا یک هفته همرام بود ولی نه با اون شدت.این اتفاق سال ۹۲ هم واسم اتفاق افتاده بود.برای همین خیلی نگران بودم چند روز پیش رفتم پیش دکتر مغز و اعصاب و دکتر برام قرص کاربامازپین و دلوکسی کپ نوشت دلوکسی کپ مصرفش فقط شبه ولی کاربامازپین هم صب و هم شبه.من وقتی قرص کاربامازپینو مصرف میکنم بدنم سست میشه به شدت خوابم میاد و قلبم خیلی تپش داره اشتهای به غذام خیلی کمتر شده دشتشویی هم کمتر میرم افسردگی داشتم الان احساس میکنم بدتر شده شکمم اومده بالا با اینکه غذا خیلی کم میخورم به دکتر گفتم بهم گفته روزای اول اینطوریه قرصو نصفش کن.خیلی میترسم با اینکه دکتر گفته ولی خیلی میترسم عوارضشو خوندم خیلی زیاده مصرفشو کم کنم؟

 5. مینا می‌گوید:

  سلام خواهرمن مدتها بودکه هنگام صحبت کردن یه مکث کوچک داشتن ولی سریع این حالت تموم میشد .هفته پیش صبح تشنج داشتن .نوارمغز طبیعی نبود ولی اسکن وام ارای مشکل ینداشت.دکتر برای یک ماه نوبل500 دبار درروز تجویزکردن..این میتونه صرع باشه ایا باخودن قرص احتمال حمله هست؟لطفا راهنمایی بفرمایید خیلی نگرانیم داریم داغون میشیم ایا درمان دارهوایا باخوردن این دارو حمله باز داره….17سالشونه.

 6. مینا می‌گوید:

  جناب دکتر میخواستم بدونم این مشکل میتونه صرع باشه تا کی اگر حمله ای نباشه میتونیم نگران نباشیم .ممنون

 7. شادی می‌گوید:

  سلام اقای دکتر من 27سال دارم،از حدود پنج سالگی تشنج کردم،فک کنم بخاطر تب زیاد،در15 تا 24سالگی تحت درمان با تگرتول روزی 600 میلی کاملا کنترل شد،بعد که دکتر خواست قطع کنه به مرور تشنجا شروع شد،الان که روزی 400 میلی صب و شب میخورم،200صب،200شب، فقط هنگامبیدار شدن از خواب چندلحظه تشنج میکنم و شباکابوسای زیاد میبینم طوری که گریه میکنم و جیغ میزنم،بنظرتون دلیلش چیه؟و ایا قرص تگرتول باعث ریزش مو میشه؟ممنون از پاسخگوییتون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر آثار تشنج دیده میشود درمان کمکی دیگر توصیه میکنند. اختلال خلق ممکن است جدا از مسائل بیماری و درمان باشد ریزش مو هم ارتباط به درمان نداشته و قابل کنترل است.

 8. شادی می‌گوید:

  سلام اقای دکتر خیلی ممنون از پاسختون، ببخشید منظورتون از درمان کمکی دیگه، یعنی داروی دیگه ای کنار تگرتول مصرف کنم؟مچکر از اینکه وقت میزارید.

 9. مریم می‌گوید:

  باسلام من ۱۸سالمه. یک سال و سه ماه ک تحت نظر پزشک هستم و یک سال قبل از مراجعه ب پزشک دچار بیماری صرع خفیف شدم قبل اینکه برم دکتر وقتی این حالت برام پیش میومد بیهوش میشدم ولی آب و کف از دهانم خارج نشده تا حالا.پزشکم ب من تتگروتل چارصد داد ک از یک چهارم شرو کردم و نصف صبح و نصف شب میخورم.حدود سه چار ماهی بود ک سراغم نیومد ولی هروقت ک ب ذهنم فشار میارم تا یچیزی یادم بیاد مخصوصا سر کلاس ریاضی.دستام عرق میکنه.و عضلات بدنم میپره.ب نظر شما آیا این بیماری برای من بطور کامل قابل درمان هست؟یا تا آخرهمراه هست؟ ممنون.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   علائم گفته شده نشانه بیماری یا عارضه دارو نیست. پیش بینی آتیه صرع راحت نیست بعضا بعد از چند سال با قطع درمان بیماری عود نمیکند.

 10. محمد امین می‌گوید:

  با سلام . آقای دکتر قبلا هم در مورد همسرم سوال پرسیده بودم . ایشان یک استروسیتومای لو گرید در ناحیه هیپوکامپ سمت چپ داشتند. فقط یک بار تشنج کامل داشتند و بعد از اون تا امروز فقط حملات ناقص داشته اند. روزی دو عدد قرص دپاکین 500 مصرف می کنند. اولین بار در اسفند 1395 شناسایی شد و در همان اسفند MRI, MRS انجام دادیم که ابعاد را 24 در 22 تشخیص دادند و گفتند فعلا جراحی نیاز ندارد. در آبان ماه جاری دوباره MRI در همان مرکز که بسیار دقیق هم هست گرفتیم که گفتند ابعاد ناحیه اصلی ثابت مونده و ابعاد ناحیه حاشیه تومور کاهش داشته به طوری که شده 17 در 17 . اما هنوز بر اثر فشار کم خوابی یا استرس یا به طور عادی تقریبا هفته ای سه بار دچار حمله یادآوری میشه. میخواستم بدونم کم شدن سایز تومور نشانه خوبیه و علت تکرار حملات چی بوده ؟ چرا پیش از اسفند 95 حمله نداشته؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   کنترل تومور با درمان داروئی کمکی دیگر ممکن است تومور کوچک نمیشود اشکال دید و تکنیک بیشتر محتمل است کنترل نشدن تشنج علامت خوبی در تومورها نیست.

 11. بهنام می‌گوید:

  سلام دکتر من یه پسر هفت ماه دارم که ریسه میره بردیم پیش متخصص قطره اهن با شربت لوبل تجویز کرد ما شربت لوبل بهش ندادیم تا اینکه دوباره ریسه رفت (در اثر گرفتن اسباب بازی) الان شربت شروع کردیم هر روز یک سی سی الان اشتهاش وخوابش خیلی کم شده میخواستم بدون شربت لوبل برای صرع مگه نیست چرا برا ریسه تجویز کردن در ضمن نوار مغز شم سالم بود خیلی نگران هستیم ممنون اگه جواب بدین

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   برای موارد ریسه رفتن داروی مشخص توصیه نمیشود. باید از حساس بودن کودن بتدریج کاست( بعضا بحال خود گذاشتن برای گریه عادی حملات گریه حاد و انسداد حلق را برطرف میکند)

 12. سمانه می‌گوید:

  سلام آقای دکتر. من در قسمت لوپ گیچگاهی سمت راستم توده خوش خیم ۲ سانتی دارم که باعث سرگیجه های بعضا همیشگی یا بفواصل چند ماه دارم که بعضی وقتا هم اول سرگیجه دارم و بعد به حملات شدید سرگیجه منتهی میشه و بیهوشی آگاهانه که فقط باعث میشه از شدت حمله هرجا هستم میفتم ولی نمیتونم چشمامو باز کنم ولی صحبت اطرافیانو میشنونم . حمله تقریبا ۲ دقیقه ای یا بیشتر عطول میکشه ولی بعدش بمدت چند روز سرگیجه دارم . دکتر مغز و اعصاب هم واسم قرص لوبل ۵۰۰ تجویز کردن که هر شب بمدت ۱ هفته شبی ۱ عدد و بعد شبی ۲ عدد تا آخر عمر مصرف کنم . میخواستم نظر شمارو هم بدونم . و بدونم آیا این قرص چاق کنندس ؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر مشکل از نوع صرعی است درمان با لوبل یا داروهای ارزان و موثر دیگر مفید خواهد بود ولی اگر غیر صرعی است باید از ماهیت حملات مطمئن شد این کاری است که نیاز به پایش بالینی دقیق دارد لوبل چاق کننده نیست.

 13. سمانه می‌گوید:

  آقای دکتر الان داشتم نظرات کاربران رو میخوندم یه مورد آقایی از اینکه دهنشون باز میشه و احساس خوشایندی بهشون دست میده گفته بودن . من هم در بچگی بعضی اوقات احساس بسیار بسیار خوشایندی از خنده بهم دست میداد که اصلا برام قابل توصیف نبود . جوری که اگر جلوی دیگران این اتفاق میافتاد و من میخندیدم بهم میگفتن چرا میخندی . و یک مورد دیگه هم اینکه وقتی سرمو رو شونه راستم میزاشتم سرگیجه ای شدید بهم دست میداد و لذت بخش که باعث میشد رفته رفته چشمام واسه چند ثانیه بیناییشو از دست بده و بعد که سرمو برمیداشتم درست میشد . اما این موارد که گفتم از چند سال پیش کامل از بین رفته و من اصلا به کسی نگفتم چون نمیدونستم چطور توصیفش کنم و هم اینکه خودم فکر میکردم آدم غیر عادیی جلوه میکردم . الان که نظر این آقا رو خوندم به خودم جسارت دادم و به شما گفتم . میخواستم بدونم آیا این حالات صرع بوده؟ و اینکه الان تبدیل به تومور شده؟ واقعا برام سوال شده!

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   از روی این شرح علائم نمیشود به تشخیص قطعی رسید. اغلب مصاحبه طولانی از خود بیمار و شاهدان عینی در این موارد کمک کننده است.

 14. سمانه می‌گوید:

  الان تحت نظر دکتر موسی تقی پور هستم در شیراز و از من نوار مغز کامپیوتری گرفتن که ببینن این سرگیجه و حملات از توده هست یا صرع . که مشخص شد از توده هست .و دکتر بهم گفتن اگر بعد از خوردن ۲ ماه از این قرص سرگیجه خوب نشد عمل جراحی میروسکوپی انجام میدن و توده رو برمیدارن . باز هم میخواستم نظر شمارو بدونم آیا عمل بهتر است یا خوردن قرص ؟ جراحی همراه با ریسک است؟ و آیا در عمل میکروسکوپی جمجمه برداشته میشه؟ ببخشید که سوالام طولانی شد . ممنون از پاسخگویی شما دکتر عزیز

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تصمیم جراحی به این سادگی نیست مجموعه سیر بیماری و علائم الکترو و ام آر آی و امکانات و تجربه جراحی در جمع به تصمصیم نهائی راهنمائی میکند.

   • سمانه می‌گوید:

    سلام آقای دکتر . از دیشب احساس سنگینی در دست راستم دارم که نگرانم کرده . آیا از عوارض خوردن قرص لوبل هست یا چیز دیگر؟ لازم هست به پزشکم مراجعه کنم یا خودش برطرف میشه؟

    • سمانه می‌گوید:

     آقای دکتر هنوزم دستم بی حس و سنگین هس و گزگز میکنه و به سمت پاهام هم کشیده میشه . احساس داغی و سردی هم در دستم دارم و به صورتمم میکشه . سمت راستم بیشتر درگیر هست تا چپ . لطفا راهنمایی کنید. با تشکر

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     مطمئن نیستم بهتر است با پزشک تان تماس یگیرید.

 15. سمانه می‌گوید:

  سلام آقای دکتر عذر میخوام از اینکه باز وقتتونو میگیرم . من الان ۲۰ روز هست که قرص لوبل مصرف میکنم اما اصلا سرگیجه هام خوب نشدن و چند وقت که چشم درد و سردرد هم به سرگیجه هام اضافه شده و بدنم هم دونه ریخته بیرون که نمیدونم از عوارض این قرص ها هستن یا نه ؟ بنظرم این قرص اصلا بهم نساخته و هیچ تاثیری در کنترل سرگیجه هام نداره .

 16. سمانه می‌گوید:

  اگه میشه لطفا یه توضیح مختصر در مورد عمل جراحی میکروسکوپی هم بدین . و اینکه آیا واسه عمل جراحی روی لوپ گیجگاهی جمجمه رو برمیدارن و توده رو خارج میکنن؟

 17. سمانه می‌گوید:

  باسلام. با توجه به تشخیص دکتر قرص لاموتریژن ۲۵ جایگزین لوبل ۵۰۰ کردم که ۱ هفته اول ۱/۲ قرص بود و بعد شبی ۱ عدد . که من بعد از ۱ هفته ۱ قرص کامل رو خوردم و حالم بشدت بد شد و باعث توهم زایی و پرخاشگری در من شد و بستری شدم . آقای دکتر دکترم نظرشون به جراحی نیست و من هر دارویی هم که عوض میکنن در من واکنش منفی ایجاد میکنه و هیچ تاثیری هم در کنترل سرگیجه هام نداره . اگه میشه لطفا راهنمایی کنید . ممنون از شما که با صبر و حوصله پاسخگو هستین .

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   از این سیر بیماری و عوارض چیزی سردر نمی آورم در مصاحبه و معاینه مفصل و پیگیری بالینی پزشک معالج میتواند تشخیص ودرمان صحیح را انتخاب کند.

 18. سارا می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید ….من در سن 6سالگی در خواب تشنج کردم الان که نوزده سالمه هنوز قرص کاربامازپین روزی دو عدد 200 مصرف میکردم که زیر نظر پزشک با روزی دو عدد قرص 500 لوبل به علت اقدام به بارداری تعویض شد… اولین ماهی هست که لوبل را مصرف میکنم و سیکل ماهیانه ام عقب افتاده آیا ممکنه به علت مصرف لوبل باشه؟ و میشه لطفا بهم بگید که مصرف لوبل چه اثراتی ممکنه بر جنین بگذاره؟؟؟ ممکنه تشنجام از دوباره برگردن در زمان بارداری؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   معمولا برای تشنج معدود زمان کودکی که چند سال عود نداشته درمان بتدرج و با کنترل نوار مغز قطع میشود، در صد ناهنجاری با لوبل کمتر از داروهای ضد صرع دیگر است بهتر است پیشاپیش فولیک اسید مصرف شود نوع ناهنجاری به صدها شکل از جزئی ترین تا کلی ترین دیده میشود غربالگری موارد چشمگیر را نشان میدهد.

 19. ازیتا می‌گوید:

  با سلام و تشکر از پاسخ شما
  من از اواخرسال ۹۵ تا کنون ۵الی ۶بار دچار تشنج شدم و هر بار هم چند روز پس از اتمام دوره پریودی ام در حالت نماز اتفاق افتاده است خودم فکر میکردم ب خاطر کمبود اهن هست، دکتر برام کاربامازپین تجویز کرده اما من ک خوندم عوارض زیاده باعث کم خونی و فشار خون میشه وکلا بعضی اوقات هم تنگی نفس دارم ک با نفس عمیق کشیدن رفع میشه ما ب صورت ارثی فشار خون بالا هم داریم ،آیا با وجود این عوارض برای این قرص و مصرفش اش برای من مشکلی پیش نمیاد?

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تشنج صرعی با حمله ضعف و بیجالی و بیوش شدن با کمی فشار و قند و …. فرق میکند اگر تشنج صرعی بوده داروی ضد صرع مناسب سالیان متمادی توصیه میشود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− دو = 4

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>