درمان با الکترو شوک (Electroconvulsive Therapy (ECT

ECT در سال 1938 برای درمان افسردگی و سایر موارد اختلال روانی شدید ابداع شد. با استفاده از بیهوشی عمومی و الکتروآنسفالوگرافی نحوه اجرا و پایش ECT از نظر بروز تشنج و سایر عوارض مغزی اصلاح گردید. منگی گذرا و اختلال اوریانتاسیون پس از هر جلسه شوک چند دقیقه دوام می یابد. مشکل یادگیری (Ante grade Amnesia) که باعث اشکال در حفظ مطالب جدید می شود و نیز فراموشی نسبت به گذشته (Retrograde Amnesia) معمولا بیش از چند روز دوام نمی یابد. در موارد فراموشی طولانی مدت بعد از ECT موضوع قابل تامل می باشد. بطور معمول یک دوره درمان ECT شش تا دوازده جلسه بوده که هر هفته دو تا سه بار انجام می گیرد. موارد اجرای ECT در افسردگی، اسکیزوفرنی، مانیای دوقطبی و کاتاتونی است. ECT صرفا به موارد مقاوم به درمان دارویی و نیز مواردی که موانع مصرف دارو و یا خطرات خودکشی و اختلال شدید سایکوز و کمی کارایی وجود داشته باشد محدود می شود. ECT در افراد پیر با افسردگی شدید بیشتر بکار گرفته می شود.

دستگاه ECT در رده وسایل گروه سه از نظر خطرات، مورد تایید وسایل پزشکی قرار گرفته است. گذشته از اینکه این وسیله در رده دو یا سه قرار گرفته همه ساله حدود یکصد هزار نفر در آمریکا تحت درمان با ECT قرار گرفته اند. بررسی مقایسه ای و کنترل شده در مدت چهار هفته، نشان داده که اثر ECT بیش از موارد  ECT پلاسبو (بدون جریان برق)، داروی پلاسبو و بعضی از دارو درمانی ها بوده است. ولی نتایج مقایسه ای ECT با دارو درمانی در بلند مدت مشخص نیست. در همه موارد در درمان با ECT نتیجه سریع تری بدست داده است. اجرا ECT به نیمکره غیر غالب (طرف راست در راست دستها) و استفاده از پالس کوتاه و یا خیلی کوتاه با نتایج بهتر و عوارض کمتر همراه بوده است.

بررسی در موارد شوک درمانی نشان داده است که اختلال اوریانتاسیون و یا اختلال حافظه گذشته، دو هفته بعد از انجام شوک وجود نداشت. عملکرد شناختی کلی بیماران پس از سه تا شش ماه بدون تغییر و در مواردی بعلت بهبود افسردگی بهتر بوده است. بدترین عارضه شوک درمانی اختلال در یادآوری خاطرات گذشته شخصی افراد بمدت بیش از شش ماه بوده، ولی خاطرات گذشته غیر شخصی مختل نشده بود. این عارضه در موارد ECT دو طرفه بیشتر است. اختلال در خاطرات اتوبیوگرافی را علاوه بر خود بیمار، اطرافیان نیز متوجه شده اند. این موضوع در افرادیکه افسردگی داشتند حائز اهمیت است. در افراد پیر با اختلال حافظه کهولت و عوارض عروقی مغزی ارزیابی این موضوع مشکل تر است. در هر حال در همه موارد حذف دائم مقادیری از خاطرات شخصی گذشته بعد از شوک درمانی تایید شده است. برای بیمارانی که از سایر روشهای درمانی نتیجه نگرفته اند قبول این عارضه با امضاء رضایت نامه قبل از شوک درمانی می تواند راه حل مناسبی باشد.

منبع:

http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMp1101096?query=TOC

93/1/12 گزارش جدید در مورد نحوه اعمال الکترو شوک در افسردگی:
مطالعه جدید نشان داده که نتیجه درمانی الکترو شوک برای معالجه افسردگی در افراد بالاتر از 60 سال به روش یک طرفه، و بااجراء شوک روی نیمکره راست اثربخشی بهتری دارد( میزان عود افسردگی در این روش 46% در مقایسه با 70% در روش دوطرفه). برعکس در افراد جوان اجراء شوک به روش گذاشتن الکترودها در نواحی پیشانی دو طرف موثرتراست. در گذشته الکترودها در نواحی گیجگاهی قرار داده میشد، به این روش اثربخشی درمان در مقایسه با روش جدید کم بوده است.

این نوشته در تخصصی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

774 Responses to درمان با الکترو شوک (Electroconvulsive Therapy (ECT

 1. جعفر می‌گوید:

  در ضمن اقای دکتر وقتی لرزش شروع میشه کف دستهام خیلی عرق میکنه

 2. زهره می‌گوید:

  سلام
  آیا دستگاه شوک درمانی از گذشته تاکنون تغییراتی در جهت کاستن عوارضش داشته است؟

 3. زهره می‌گوید:

  سلام به شما
  آیا بعد از اتمام شوک درمانی باز هم خطر و احتمال مرگ مربوط به خود شوک درمانی باز هم وجود دارد؟
  با تشکر

 4. ali.a می‌گوید:

  با سلام من هجده سال سن دارم و خواستم بپرسم الکتروشوک باعث پاکسازی کامل مغز میشه و اینکه احتمال برگشتن خاطرات وجود داره یا نه؟

 5. parisa می‌گوید:

  سلام ، من به دليل اتفاقات ناگوار در زندگيم حالات افسردگي و استرس شديد دارم خواستم ببينم از طريق شوك الكتريكي ميتونا خاطرات بد گذشته رو از بين برد؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با هر نوع درمان از جمله روان درمانی و دارو و الکتروشوک خاطرات تلخ عادی و قابل تحمل میشود ولی فراموش نمیشود.

 6. May می‌گوید:

  سلام
  افسردگی ماژور دارم. به مدت نمیدونم پونزده روز یا بیشتر و گمونم ده جلسه تحت شوک درمانی بودم‌ . با تعداد بالایی از فلوکستین خودکشی و رفته بودم تو آی سی یو. الان که یه مدته که بخاطر ندارم چقدر بعد از دوره ای دارو درمانی همه ی حالت هام قبل از خودکشی داره تکرار میشه و با این تفاوت که اینبار برای خودکشی میدونم چه مقدار از کدوم قرص میتونه موثر باشه.
  برای ادامه این زندگی واقعا غمگین و بد حافظه ام. انقدر اثر شوک درمانی مونده که با آلارم ماشین لباسشویی تا آشپزخونه میرم ولی شعله غذارو خاموش میکنم. بعد دوباره که صدای آلارم میاد یه بوقی ناشی از حماقت تو گوشم میشنوم. چون بعد از کلی فکر کردن یادم میاد که تو آشپزخونه بجای خاموش کردن آلارم چکار میکردم‌ . برای تولد بیست و چهار سالگیم قرص خریدم. و با اینکه روانپزشکم رو تغییر دادم بازم اوضاع روحیم خرابه‌ . مقاومتی برای بستری مجدد ندارم ولی به نظرم هزینه ی بی خودی میاد. مرگ رو هم خلاصی نمیدونم . حس میکنم فقط به یه جهنم دیگه قراره برم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   نمیدانم با چه زبانی به زندگی امیدوارتان بکنم. مرگ همیشه برای همه مهیا است. زندگی برای همه پر از مشکلات است منتها حد تحمل ها فرق میکند. صحبت با هر فرد که درد روحی تان را درک کند کمک میکند اگر از من کمکی میخواهید اول خواهش مرا قبول کنید اقدام مجدد برای خودکشی را از سرتان بیرون کنید. دوران منگی بعد از الکتروشوک گذرا است. ضمن مصرف مقادیر کافی ضد افسردگی خواب را تاحد 3 ساعت در شبانه روز کم کنید تحرک فیزیکی و فعالیت فکری را بیشتر کنید روابط معاشرتی و سرگرمی سالم را خوب برنامه ریزی کنید. به امید نتیجه بهتر با معالجات روان پزشک جدید و روزهای خوب برای تان.

 7. ابراهیم می‌گوید:

  سلام اقای دکتر.برادرم 5 سال پیش با اختلال دو قطبی و انجام انواعو اقصام حرکات غیر عادی مبنی بر احساس گناه و مجازات خود و خودکشی.برهنه شدن.وسواس.افکاری مثل تحت نظر بودن از جانب ابر قدرتها و همزاد پنداری با فیلم دکتر جان نشت.برنده نوبل.و ارزوی رسیدن به درجات عالی از علم فیزیک و بی قراری شدید.تحلیل وزن بدن و نا امیدی و احساس شکست در زندگی در تهران پیش پروفوسر سیروس ایزدی در بیمارستان ایرانیان بستری کردیم.بعد یک ماه و 7 جلسه شوک خوب شد و با داروهای والپرات و کلوزاپین 100 و امپول هالوپریدول مرخص شد.بدون عوارض فراموشی قابل توجه.ولی تو مدت 5 ساال بعد همان ارزوی فیزیک در کنار خواب زیاد و انتظار اینکه کامل خوب بشه و فیزیک بخونه موند.زندگی نباتی با ارتباط کم با دنیای بیرون.الان همان نشانه های قبلی دوباره اومده ومیگن اسکیزو افکتیوه.به نظرتون شوک برای این مورد که با دوز بالای کلوزاپین زندگی کرده و مقاوم به درمان حساب میشه الان جواب میده؟امکان برگشت به زندگی تو سن الان 30سالگی وجود داره؟ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   برای این نوع موارد اسکیزوفرنی ارتباط مستمر با روان پزشک و پایش مستمر درمان برحسب تغییرات علائم از سایکوز به افسردگی و به مانیاک ضرورت حیاتی دارد با درمان کنترل شده زندگی در عادی مترقبه است صرفا درموارد حاد و مقاوم افسردگی الکتروشوک بهتر اثر میکند.

 8. وحید می‌گوید:

  سلام دکتر خسته نباشید من مدت ۶ساله که افسردگی دارم حر داروی هم که خوردم بعدتر شدم حدود دو ماه پیش دکتر amoxid را برآیم داد و الان بعدتر شدم و ناتوانی راه برم نظر شما چیست باید چه کار کونم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   افسردگی های مقاوم اغلب بعلت زمینه وسواس است که معمولا به درمان مقاومند روان درمانی و درمان وسواس موثر واقع میشود. داروی گفته شده جزو ترکیبات لیتیوم است برای تحریکات روانی تجویز میشود.

 9. وحید می‌گوید:

  سلام دکتر خسته نباشید من با amioxid-neurax خیلی بعدتر شدم
  ۱۰۰ متر راه میرم وزنم خیلی سبک مشه و بعد دیگه نمیتوانم راه برم قلبم سری مزند‌ آیا راه درمانی دارد

 10. 13 می‌گوید:

  سلام. خانم 25ساله ک یک سال قبل بطور ناگهانی باانحراف یک چشم دکتراها تشخیص دادن ک MSدارم … بامشکلات خیلی بدمواجه شدم ،زندگیم رفت رو هواا… شرح تک تک بلاهایی ک تو این زندگی سرم اومده درد اوره هرروزم بدتراز روزقبل… سوال و خواستم اینه ک ایا باشوک میتونم خاطرات حدود 9ده سال رو کاملا پاک کنم؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با روان درمانی و دارو بهتر میشود با خاطرات ناگوار گذشته کنار آمد. الکتروشوک برای موارد افسردگی مقاوم موثر است.

 11. خسرو می‌گوید:

  با سلام خواهر م پس از ای سی تی و دارو درمانی دچار بی اختیاری ادرار و مدفوع شده آیا بخاطر شوک درمانی بوده ؟ مرسی

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر ضایعه مغزی نخاعی رد شود عارضه ئی سی تی خودبخود برطرف میشود اگر زیادی دارو علت باشد کم کردن برطرف میشود.

 12. وحید می‌گوید:

  سلام دکتر خسته نباشید من مدت ۶سال که افسردگی شدید دارم هر دارویی را که خوردم بعدتر شدم من برای دارمان افسردگیم آمدم آلمان آنجا هم حرچی دارو میدان بعد تر شودم ۳ ماه پیش amioxid-neurax را دادن دیگری نمی‌توان راه برم ۱۰۰ راه میرم وزنم سبک میشه بعد Elontril bopropion را دادن از بعد هم بدتر شدم داخل بدنم مثل خانی زنبور شده همش میخواهند از یک جای بدنم بیاند‌بیرون میخواهم دوباره بییام ایران آیا دارمان داره

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این نوع علائم و مقاومت درمان اغلب در وسواس دیده میشود با پایبندی به یک پزشک و کنترل داروئی و روان درمانی طولانی مدت در ایران معالجه راحتتر و عملی تر است.

 13. محمدنور می‌گوید:

  سلام می خواستم بدونم افرادی که دچار سکته ی مغزی شده اند هم احتمال برگشت بحالت اولیه براشون ممکن هست؟

 14. یاسین می‌گوید:

  سلام .من 18 سالم بود که دچار بی خوابی شدم الان 12ساله که از این بیماری رنج میبرم به پزشکم زیاد مراجعه کردم ولی قرص جواب کار من نیست .الان چن ساله شبا شبی یه آلپوزلام میخورم ولی خوابم بیشترا وقتا سبکه.اگرم خواب عمیق داشته باشم بیشتر از 5ساعت نیست که اونم فکر کنم اثر قرص باشه.من قبلا آدم شادو سر زنده ای بودم .ورزشکار حرفه ای ام بودم ولی این چن سال این بیخوابی باعث شد من همیشه بی حال و حوصله و غمگین باشم .چون هرکاری میخاستم انجام بدم تو هر زمینه ای نه انرژی داشتم نه تمرکز .فقط حال روحی خراب و ضعف بدن و افسردگی الان برام مونده نمیدونم شاید یه تشخیص درست میتونست بهار زندگی منو که 20تا 30هستو خزون نکنه.تو این چن سال خیلی اذیت شدم خیلی .الان نمیدونم به کی مراجعه کنم اگر ممکنه یه دکتر خوب به من معرفی کنید خیلی به کمکتون احتیاج دارم چون روز به روز عصبی ترو غمگین تر میشم .تنها کسیم که امید میده که سلامتیت برمیگرده خودمم .

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بنظر میرسد نیاز به درمان افسردگی با کمک روان پزشک دارید. فرد سالم با کم خوابی عادتی هم اغلب سر زنده و نرمال است.

 15. محسن می‌گوید:

  سلام. اقای دکتر من حدودا چهار سال هست که قرص های مخصوص بیماری اعصاب و دو قطبی را مصرف می کنم .افسردگی نداشتم ولی و بیشتر اوقات به خاطرات گذشته خیلی فکر می کنم .منظورم این هست که خاطرات گذشته چه بد و چه خوب در ذهنم تداعی میشه و خاطرات بدی که از گذشته داشتم گاهی انقدر اذیتم می کنه که باعث میشه من زود عصبانی بشم و از کوره در برم. سابقه بیماری اعصاب نداشتم ولی پدرم داشتن و من فکر می کنم ارثی باشه.و مهمتر از همه اینکه میخواستم بگم من 24 روز در حال فکر کردن هستم به گذشتم و همه چیز کلا .میخواستم ببینم با الکتروشوک یا همان ای تی سی امکانش هست که دیگه فکرم اینهمه درگیر چیز خاصی نباشه و کمتر به چیزی فکر کنم.ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تفکر اجباری نوعی وسواس است به الکتروشوک چندان پاسخ نمیدهد بهتر است با درمان داروئی و کار و فعالیت مستمر و روابط اجتماعی سالم خودتان را در مسیر اندیشه منظم قرار دهید.

 16. B.h می‌گوید:

  سلام دکتر. خواهرم یک سالی هست دچار افسردگی و وسواس هست و یادآوری خاطرات بد گذشته اذیت اش میکنه یک ساله از داروی ضدافسردگی و وسواس استفاده میکنه و اخیرا اقدام برای شوک درمانی شده و سه جلسه تا الان رفته. اما تغیر زیادی نکرده .آیا شوک درمانی باعث درمان وسواس و افسردگی میشه؟

 17. رویا می‌گوید:

  سلام
  خواهر من 3ساله که روانپزشکش دکتر حسنی اختلال دو قطبی رو تشخیص دادن
  و الان که سومین باره مریضیشون عود میکنه براشون شوک الکتریکی سرپایی یا بستری تجویز کردن
  ولی ما خونه مراقبشیم و روانپزشکش مشکلی نداشت
  گفتن امکان خودکشی داره ولی خواهر من فقط ساکته و با قرصایی که بهشون میدیم و مراقبت مداوم هر روز دارن بهتر میشن…چیز غیر عادی نمیگن فقط حرف نمیزنن
  نظر شما چیه
  الان متوجه هیچی نیست ولی امکان داره قضیه بستری یا شوک حالشونو بدتر کنه
  تا الان بستری نشده

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   مصاحبه مکرر و اطلاح از وضعیت روانی سیر بیماری به سمت وسوی بهبودی یا افکار خودکشی نشان میدهد. اگر در مصاحبه پزشک این خطر را تشخیص میدهد بهتر است تابع روش درمانی شان باشید.

 18. رویا می‌گوید:

  3روز پیش به دکتر مراجعه کردیم ولی هنوز برا شوک اقدام نکردیم…سه ردز پیش حالش بد بود و همش میگفت میخوام تنها باشم…ولی الان نمیخواد تنها باشه…دو روزه با قرصایی که میخوره فقط ساکته
  از نظر من با توجه به سری اول بیماریش الان بیماریش حاد نیست تو کامنتا خوندم شوک تو مواردی که به دارو درمانی جواب نده

 19. دانین می‌گوید:

  سلام اقای دکتر من 31 ساله هستم و دوسال پیش همسرم رو که تمام عشقم بود تو تصادف رانندگی از دست دادم بعد از شش ماه خانواده من و خانواده همسرم با اصرار زیاد منو پیش یه رواشناس بردن و بعد از جلسه اول چون ضرورتی ندیدم ادامه ندادم اما خانوادهامون ول کن نیستند حالا من فهمیدم که دکتره کفته باید بستریم کنن و شوک و … میخوام بدونم میتونن؟؟ یعنی بدون رضایت خودم میتونن بستریم کنن یا شوک و اینا بدون رصایت خودم میشه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   فقط در شرايط خطر جاني بخود و يا ديگران با حكم قضايي بيمار رواني بدون رضايت خود بستري و در مان ميشود

 20. دانین می‌گوید:

  خب الان کی تعیین می کنه؟ شرایط چی؟ در چه صورتی حکم و ميدن؟ من چی کار کنم؟
  یه سوال دیگه ميتونن کاری کنن که من همسرمو فراموش کنم؟ ممنون از کمکتون

 21. 12 می‌گوید:

  سلام دکتر خسته نباشید دارمان افسردگی شدید با لیتیوم خوبه یا الکتروشوک

 22. مجتبی می‌گوید:

  سلام آقای دکتر برادر من 3سال که مشکل افسردگی داره ودر مقابل دارو درمانی مقاومت میکنه ودرست وحسابی استفاده نمیکنه وهمین امر باعث شده افسردگیش بیشتر بشه حالا بادکترش صحبت کردیم دکتر میگه باید شوک درمانی بشه واقعیتش خیلی ترس داریم خواستم ببینم نظر شما دراین مورد چیه

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   همکاری با پزشک و درمان داروئی و روان درمانی اساس معالجه است آخر سر الکتروشوک راهکار نهائی است

 23. 13 می‌گوید:

  سلام دکتر خسته نباشید من من افسردگی شدید دارم تمام داروهای افسردگی خوردم ولی بد تر شودم ۳ ماه است که داخل خانه هستم دیگه نمیتوان راه برم راه میرم وزنم سبک میشه یکم راه میرم بعزی از جاهای بدنم صفت میشه باز دوباره شول میشه تمام بدنم مول مول میکند بعزی وقتا نشستم یکدفگی بدنم زوف میکند ماهیچه حام شل میشی ینگار که میخواهم بمیرم دکترم برام لیتیوم تجویز کرده نمیدنم چکار کنم آیا خوبه به نظر شما و یک دکتر دیگه گفت برو الکتروشوک بده مخواستم بدانم من که بدنم خیلی ضعیف شده و همشم بدنم زوف میکند آیا الکتروشوک برای من خوبه

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر با درمان کافی افسردگی خوب نشود التروشوک توصیه میشود ولی اگر زیمنه وسواس باعث این عوارض شده درمان داروئی و رفتاری بیشتر موثر است.

 24. زهرا می‌گوید:

  با سلام
  من 20 سالمه. تست میلون را انجام دادم و دکتر تشخیص دادن که افسردگی اساسی و اضطراب فراگیر دارم. الان دو ماهه شبی 1 دونه قرص ونلافاکسین میخورم ولی واقعا هیچ تغییری در من ایجاد نشده و همون افسردگی و استرس قبلو دارم. از شدت اینکه هیچ کاری نمیتونم بکنم حدود 16 ساعت تو تختمم. میخواسم ببینم آیا میتونم درخواست شوک از پزشکم داشته باشم و خودم رو هر چه زودتر نجات بدم؟

 25. م ه می‌گوید:

  با سلام
  مادرم حدود ١٥ ساله كه به بيماريه اسكيزوفرنى مبتلاست٢ بار در بيمارستان ايران بسترىيش كرديم از ما اجازه شوك گرفتن اما بهش شوك ندادن و يه ماه بعد مرخصش كردن و گفت بقيه درمان بايد تو خونه انجام شه در صورتى كه مادر من هيچ تغييرى نكرده بود و قرصاشم مصرف نميكرد من به دكترش گفتم كه مادرم اصلا با ما همكارى نميكنه و قرصاشو نميخوره،اما گفتن تا زمانى كه قرصاشو مصرف نكنه ما نميتونيم واسش كارى انجام بديم،به نظر شما چرا بهش شوك ندادن؟من خيلى ساله كه درگير بيماريه مادرم هستم خيلى جاها بردمش اما هيچ كدوم از دكترا پيشتهاد شوكو به من ندادن حالش خيلى بده روز به روز بدتر ميشه اميدم از همه جا قطع شده خواهشاً راهنماييم كنيداگر شوك بديم بهتر ميشه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در درمان اسکیزوفرنی الکترو شوک چندان موثر نیست مگر اینکه با افسردگی شدید همراه باشد. پزشک معالج ممکن است تزریق طولانی اثر دارو را توصیه کنند.

 26. ماریه می‌گوید:

  سلام دکترِ نازنین من ۱سال ونیم افسردگی شدید داشتم و داروهای بی پریدین، توپیرامات،دپاکین، سرترالین،رسپریدون وپرفنازین مصرف کردم وهمچنین ۱۶جلسه سی تی شوک شدم خودم ۱ساله دارو ها رو کنارگذاشتم هیچ دارویی نمیخورم امکان برگشت بیماری هست یا خیر

 27. نجم الدین نوری می‌گوید:

  سلام اقای داکتر
  15 سال می شود،که از افسردگی،مقاوم و مزمن رنج میبرم تقریبا تمام داروهای،افسردکی،را استفاده کرده ام ECT و tms هم انجام داده ام مگر بجز از چند روز دیگر نتیجه نگرفتم قبلا هم از مشاوره خوب شما مستفید شده ام
  اکنون در باره تحریک عصب واگوس میخواستم برایم معلومات بدهید که برای. افسردگی،مقاوم چقدر مفید،است . و در کدام کشور،این عمل صورت میگیرد،فعلا من در ترکیه زندگی میکنم .

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تحريك واگ برعكس صرع در افسردگي كاربرد چندان ندارد در خيلي از كشورها از تحريك با جريان الكتريكي مستقيمDCS استفاده ميكنند.

 28. زهرا می‌گوید:

  باسلام
  من دختری ۲۰ ساله هستم با کلی ارزو برای اینده ام
  پارسال کنکور دادم ولی نتیجه دلخواهم رونگرفتم شروع کردم برای امسال ولی با توجه به اینکه پیشرفتی در امتحانات ازمایشی نداشتم شروع کردم به سرزنش خودم اینقدر این کار ادامه پیدا کرد که روی افکارم کنترل نداشتم و استرس شدید داشتم به دکتر مراجعه کردم تشخیص وسواس فکری دادند و دستگاه tms و دارو پیشنهاد دادند فقط دارو رو مصرف کردم که حالم بدتر شد پیش روانپزشک دیگری رفتم دارو تغییر دادند بهتر شدم ولی هنوز افکار ازاردهنده دارم خودم احساس می کنم باید افکارم پاک شود به دکتر درخواست الکتروشوک دادم ولی قبول نکردن اقای دکتر واقعا می خوام این کار رو انجام بدم تنها امیدم همین روشه افسردگی هم دارم و همش احساس نا امیدی و خودکشی همش خودم رو می زنم استعدادم رو تو هنر پیدا کردم و می خوام در رشته نقاشی ادامه تحصیل بدم اما وقتی فکر می کنم من این مریضی رو دارم و احساس می کنم همش درحال گناه هستم افکارم تشدید می شود
  اگر الکتروشوک افکار من رو پاک کنه حاضرم تمام خطراتش رو تحمل کنم
  ایا الکتروشوک می تونه به من کمک کنه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است با نظر روان پزشک که ضمن مصاحبه ارزیابی تشخیصی و برنامه درمانی بعمل آورده همراهی کنید و مراحل رمان بدون عارضه را طی کنید اگر پزشک معالج در مرحله ای مفید تشخیص دهند حتما توصیه میکنند.

 29. fateme می‌گوید:

  سلام اقای دکتر،خسته نباشید،عذرمیخام الکتروشوک در درمان فوبیای شدیدهم موثره؟

 30. fateme می‌گوید:

  سلام،ایا دد درمان فوبیای شدیدهم شوک موثره،اخه دارو تاثیری نداشته

 31. fateme می‌گوید:

  سلام،ببخشید اگه فوبیا با دارو ورفتاردرمانی وبیوفیدبک ونوروفیدبک درمان نشه،شوک موثره؟

 32. fateme می‌گوید:

  دیدگاهم رو نمیبینم

 33. اناهیتا می‌گوید:

  سلام اقای دکترمن ۱۷سال دارم وازبچگی فوبیاداشتم والان چندسالی هست افسردگی گرفتم وشب هاخیلی به سختی خوابم میبرد واصلاتنهایی خوابم نمیبرد وبه طوری که به مسائل فک میکنم همش گریه میکنم واول پیش دکتراعصاب وروان رفتم چندماه داروخوردم هیچ تاثیری نداشت وبعدپیش دکترروانشناس رفتم اوناگفتن برم برای شوک عصبی ایابرم ترسام ازبین میره دوباره بازگشت نداره؟در درس خوندنم اختلال ایجادنمیکنه یاباعث الزایمرنمیشه ممنون میشم جواب بدین

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   برای سن شما بخاطر فوبی کمتر روان پزشک الکتروشوک تجویز میکند. رفتار درمانی شناختی و حساسیت زدائی روانی با راهنمائی روان پزشک مجرب بهتر موثز میشود.

 34. ناشناس می‌گوید:

  سلام آقای دکتر شوهرم دو هفته میشه که بستریه ،مشکلش افسردگیه،گفتن شوک درمانی نیاز داره ،به نظر شما امیدی به خوب شدن این افراد هست ،من میتونم امیدوار بشم که خوب میشه ؟آیا درسته که میگن خاطرات بدشون بعد از شوک درمانی ۲تا ۴ماه قابل بازگشته ،لطفا راهنماییم کنید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با ترکیب درمان داروئی و شوک و روان درمانی اغلب افسردگی ها تا حدی که بکار و زندگی طبیعی برگردند معالجه میشوند.

 35. حامد می‌گوید:

  سلام پسر يازده ساله دارم كهسال گذشته با افسردگي شروع شد علايم بيماري دوقطبي رو داره نشون ميده.
  دارو اصلا مصرف نميكنه دكتر نميره . بستري و شوك درماني آيا صلاح هست يا تو خونه بسختي نگه داريم؟
  آيا شوك مشكلي نداره توي اين سن؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   برای این موارد که اغلب وسواس شدید یا شروع اسکیزوافکتیو است درمان داروئی با روان درمانی در شرایط بستری بهتر و بی ضررتر است.

 36. جواد می‌گوید:

  سلام من نزدیک به دوماهه اضظراب واسترس بالا وخلق پایین وافسردگی دارم دارو های ضد افسردگی مثل سرترالین اپو الپراز و ریسپریدون وپروپرانولول استفاده میکنم ولی خوب نشدم یعنی اصلا تغیر نکردم ایا برای من شوک درمانی نیازه؟چون تا الان دارو برام کارساز نبوده

 37. مریم می‌گوید:

  باسلام؛جناب دکتر از الکترو شوک برای درمان پانیک هم استفاده میشه؟من مدتیه که دچار حمله پانیک میشم قصد بارداری دارم ولی بارداری و زایمان برام شده یه کابوس و ترس وحشتناک

 38. زهزه می‌گوید:

  با سلام
  آقای دکتر اگه سالم وبدون بیماری روانی شوک بدی چی میشه؟

 39. زهره می‌گوید:

  در صورت تشخیص اشتباه میشه
  اون موقع چی میشه؟

 40. زهزه می‌گوید:

  در صورت تشخیص اشتباه شوک داده بشه چه اتفاقی برای فرد می افتد؟

 41. مریم می‌گوید:

  سلام دکتر.الکتروشوک چقدر در درمان اعتیاد تاثیر داره؟بیماری که دچار توهم وبدبینی شده؟امیدی هس؟

 42. زهره می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  شوک درمانی روی هوش
  استعداد خلاقانه مانند کسی که رشتش گرافیک بوده
  روی هر یک از اینها
  می تواند تاثیر منفی داشته باشد؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در روزها و هفته های اول کمی تمرکز و لرزش ممکن است مشهود باشد ولی مذرا است. در افراد وسواس ممکن است ادامه تلقین عارضه معضل باشد.

 43. معصومه می‌گوید:

  سلام میشه لطف کنید و بگید هزینه هرجلسه حدودا چقدره؟ متشکررررم

 44. روح الله می‌گوید:

  با سلام اینجانب چندین سال که فلووکسامین مصرف می کنم اما افسردگی و اضطرابم بعضی اوقات خوب می شود و بعضی اوقات بد ودر فصول پاییز و زمستان بیشتر این حالت را دارم (بی انگیزه-خواب آلوده-تحریک پذیر-بی قراری و عدم تحمل صبر و…) می خواستم بدانم با الکتروشوک درمان می شوم یا تا آخر عمر باید فلووکسامین مصرف کنم (در صورتی که این دارو در مواقع هم که حالم بد میشه تاثیری نداره) می خواستم ببینم اصلا درمان میشم یا تا آخر عمر باید با این حال بسازم نظر شما چیست ؟با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   افسردگی معمولا دوره ای است در زمانهائی ممکن است به دارو نیاز نباشد در مواقعی نوع و دوز دارو به همراه روان درمانی موثر است. اثر شوک هم اغلب برای چندین ماه موقت است

 45. بهروز می‌گوید:

  با سلام

  به خاطر افسردگی چندبار بستری شده ام آخرین بار حدود شش ماه پیش بود که دکتر بدون اجازه به من شوک زد و الان مدتها است به بی خوابی و کم خوابی شدید دچار شده ام .
  آیا اینها اثر همان شوک است یا خیر ؟ اگر اثر شوک باشد چه باید کرد ؟

 46. شهبد می‌گوید:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید اقای از الکترو شوک میتوان برای درمان وسواس فکری استفاده کرد؟

 47. شهبد می‌گوید:

  سلام مجدد اقای دکتر این موضوعی که میگند بیماری های روحی اگر مجدد عود کنه درمانش سخت تر و طولانی تر میشه درسته؟؟؟؟

 48. sahar می‌گوید:

  سلام،خسته نباشید،ببخشید اقای دکتر من نوززده سالمه،وازپنج سالگی دارای اضطراب شدید هستم،ودارو ورفتاردرمانی نتیجه موثری نداشته،ایا شوک درمانی موثره؟

 49. sahar می‌گوید:

  راهی برای درمان فوبیای
  شدید وجود داره؟اگه با رفتاردرمانیو دارو بهبود پیدا نکرد؟

 50. sahar می‌گوید:

  شوک نمیتونه موثرباشه?

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


2 + = چهار

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>