هیدروسفالی (Hydrocephalus)

مسدود شدن راه جریان و جذب مایع مغز و نخاع را که موجب بزرگ شدن بطن های طرفی مغز می گردد هیدروسفالی می نامند. با اینکه بزرگ شدن بطن ها در اسکن CT  و  MRI بوضوح دیده می شود، در مواردی تشخیص آن از بزرگ شدن بطن ها بعلت تحلیل مغز (هیدروسفالی جبرانی) مشکل است. در نوزادان علت آن اغلب در اثر بسته بودن جریان مایع مغز از مجرای آکودوک سیلویوس (مجرای بین بطن سه و چهار) بوده، که موجب افزایش فشار داخل بطن های طرفی و بطن سه و بزرگ شدن آنها می‌گردد، ولی فشار مایع در بطن چهار و اطراف مغز و نخاع پایین می باشد. این نوع هیدروسفالی را نوع انسدادی می نامند. در سنین بالا بسته بودن جریان مایع مغز و نخاع در ناحیه فضای سوب آراکنوئید بوده و موجب بزرگتر شدن همه بطن ها و افزایش فشار مایع در بطن ها و اطراف مغز و نخاع می گردد. این نوع هیدروسفالی را نوع مرتبط(Communicating) می نامند. در کودکان زیر دو سال بعلت باز بودن سوتورهای جمجمه هیدروسفالی موجب بزرگ شدن اندازه سر بیش از رشد مترقبه می شود، در بزرگسالان سیر هیدروسفالی تدریجی بوده و موجب اختلال در راه رفتن و حافظه می گردد. با افزایش تدریجی فشار مایع مغز و نخاع و بزرگتر شدن بطن ها، سطح جذب مایع بیشتر شده و در نتیجه فشار مایع به حال طبیعی می رسد. این وضعیت را هیدروسفالی با فشار طبیعی می‌نامند. در موارد حاد در مدت شش ساعت حجم بطن ها تا 80 درصد بزرگ می شود. در اسکن MRI علاوه بر بزرگی بطن ها و آتروفی مغز نفوذ مایع در ماده سفید مغز مشاهده می شود. در مواردی وضعیت ثبات یافته و متعادل تولید و جذب مایع مغز و نخاع با بزرگی بطن ها و آتروفی مغز سالها تحمل می شود. ممکن است ضربه های خفیف سر موجب بهم خوردن وضع وضع جبرانی بشود.

هیدروسفالی در کودکان بعلت ناهنجاریهای مادرزادی کیاری (Chiari)، تنگی آکودوک بعلت ناهنجاری مادرزادی یا خونریزی و عفونت نوزادی داخل بطن ها پدید می آید. بزرگ شدن سر با نازک شدن استخوان ها و جدا شدن سوتورها و در موارد پیشرفته آتروفی اوپتیک و اختلال حرکت چشم ها و اختلال تعادل و راه رفتن مشاهده می شود. در موارد حاد تهوع و استفراغ ديده می شود.

در نوزادان تحریک پذیری، مشکل تحمل تغذیه، بی حالی و استفراغ وجود دارد. در کودکان سنین بالاتر علاوه بر علائم فوق، سردرد، فلج یک یا دو طرفه اعصاب کرانیال ششم موجب انحراف چشم ها به داخل و دو بینی و اختلال تعادل در راه رفتن پدید می آید. در نوزادان بخصوص در پرمچورها(نارس) با سونوگرافی مکرر افزایش فزاینده بطن ها مشخص می شود.  5 درصد این موارد در آینده به شانت نیاز پیدا می کنند. ثبت دور سر در برگ مخصوص رشد نوزاد و کودک در فواصل معاینه تغییرات اندازه دور سر را از استاندارد رشد نشان می دهد. در کودکان سنین بالاتر دور سر بزرگ نمی شود، افزایش فشار مغز با بسته شدن مسیر جریان مایع بعلت های یادشده یا تومورهای مخچه و ساقه مغز و عفونت های داخل جمجمه موجب سردرد، استفراغ، اختلال دید و تعادل و سایر علائم مربوط به عامل ایجاد کننده را ظاهر می نماید. در معاینه، تورم پاپی، فلج چشم، عدم تعادل و تشدید رفلکس ها جلب توجه می کند. در موارد درمان نشده عوارض تاخیر رشد و نارسایی هورمونی پدید می آید. معالجه هیدروسفالی گذاشتن شانت است که مایع درون بطن طرفی را به فضای پشت پریتوان منتقل می کند. با بزرگ شدن کودک تعویض شانت ضرورت پیدا می کند.

تشخیص و تصمیم گیری شانت گذاری در هیدروسفالی در افراد بالغ مشکل است مخصوصاً در افراد سنین بالا که با ضایعات عروقی متعدد و کوچک و پارکینسون همراه باشند. انجام اسکن CT  و  MRIدر کلیه بیماران پارکینسونی برای تشخیص هیدروسفالی ضرورت دارد. سیسترنوگرافی با تزریق ایزوتوپ به مایع نخاع و پایش جریان آن برای تفکیک اشکال مختلف ضایعات و احتمال پاسخ به شانت کمک می کند.در حال طبیعی ایزوتوپ تزريق شده به مايع نخاع وارد بطن ها نمی شود و از طریق سوب آراکنوئید دور نیمکره ها جذب می شود.

در هیدروسفالی با فشار طبیعی بر عکس نوع جبرانی آلزایمر بزرگی بطن های طرفی بدون آتروفی نواحی تمپورال در MRI وجود دارد. قبل از اجرای شانت گذاری گرفتن مایع نخاع به مقدار حداکثر ممکن و پایش پاسخ مساعد از نظر اصلاح راه رفتن و حافظه و کنترل ادرار به قضاوت نتيجه عمل كمك مي كند. اسکن اسپیکت و اسکن دانسیته پروتون نیز در تفکیک موارد فوق کمک كننده است. عوارض بعد از شانت گذاری در 25 درصد موارد بصورت عفونت و هماتوم سوب دورال بعد از عمل پیش می آید. عدم پاسخ مناسب به عمل جراحی باعث شده که با تردید بیشتری بیماران برای عمل انتخاب بشوند.

گزارش سیر بیماری هیدروسفالی در یک فرد جوان:

پسر 14 سله در سال 1380 با اختلال تعادل و لرزش دستها بدنبال سرماخوردگی مراجعه نموده بود، از 3 سال قبل لرزش خفیفی در دستهایش داشت و از 6 ماه قبل بی علاقگی، موجب افت تحصيلی شده بود. به غیراز یکبار تشنج با تب در 3 سالگی بیماری قابل ذکری در گذشته نداشت، در معاینه مختصر کمی تعادل در راه رفتن و لرزش ارادی در دستها، اختلال عصبی دیگری مشاههد نشده بود. حرکات چشم ها و ته چشم ها و رفلکس های وتری طبیعی بود. تب و سردرد و استفراغ نداشت. در CT اسکن بزرگی بطن های طرفی و بطن سه مشاهده شد. بیمار با دریافت نیم قرص آستازولامید 250 میلی یکبار در روز در مدت یک هفته بهبودی نشان داد و در اسکن کنترل 2 هفته بعد کاهش مختصر حجم بطن ها مشاهده شد.

بیمار تا فروردین 1390 مشکلی بیماری نداشت و بکار کشاورزی مشغول بود در آن تاریخ اختلال تعادل بصورت خم شدن غیر ارادی به جلو موقع نشستن و یکبار افتادن با بیهوشی به مدت یک دقیقه بدون تشنج ظاهر شده بود. در معاینه اختلال تعادل در نشستن و راه رفتن و تشدید رفلکس های وتری در پاها مشاهده شد. حرکات چشم ها و ته چشم در معاینه طبیعی بود، سردرد و منگی و اختلال کنترل ادرار نداشت، خواب و اشتها به غذا طبیعی بود. اسکن CT بزرگی بطن های طرفی و بطن 3 را در حد شدید نشان داده بود. بیمار پس از 2 هفته دریافت آستازولامید 250 میلی گرم نیم قرص دوبار در روز رفع کامل علائم عصبی را نشان داد.

این سیر بیماری نشان دهنده وضعیت هیدروسفالی ثبات یافته است که گاه و بیگاه و بدون علت مشخص با علائم بهم خوردن وضعیت جبرانی مراجعه نموده و نیاز به اقدام جراحی نداشته است.

مطالب جدید در مورد هیدروسفالی جنین و نوزاد در لینک زیر موجود است.
http://www.fetalhydrocephalus.com/hydro/info-Congenital-Hydrocephalus.aspx

این نوشته در تخصصی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

3,240 Responses to هیدروسفالی (Hydrocephalus)

 1. علی می‌گوید:

  سلام ببخشید من یه سوالی داشتم و ازتون تمنا دارم که زودتر جواب بدید
  مادر بندا ۶۲ سالشه و فشار خونش بالاست و دیابت نوع ۲ هم داره اگا هر دوش کنترل شده هستن با این حال به خاطر بیماری هیدروسفالی دکترا میخوان رو مغزش شنت بزارن راستش ماهم میترسیم جراحی کنه جون باید ممغزشو عمل کنن بنظرتون هنگام جراحی مشکلی براش پیش میاد یا نه؟ ممنون میشم اگه جواب بدید

  پاسخ دادن

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بسته به علت هیدروسفالی ضرورت عمل فرق میکند اگر موضوع ثبات یافته اولیه و مادرزادی و بدون عارضه است عمل نمیشود اگر علل دیگر مطرح شده ضرورت عمل و عوارض در هر کدام متفاوت است.

  • یاسر می‌گوید:

   سلام خانم دکتر
   پدر من 70 سالشه و به علت عوارض بعد از عمل جراحی تومور، مشکل هیدروسفالی پیدا کرد. شنت کار گذاشتیم اما بعد از حدودا 4 ماه شنت بد کار کرد و کم کم مبتلا به فلج کامل شدند. آیا با تعویض شنت بهبودی حاصل میشه و کلا برگشت پذیر هست؟

 2. نگار می‌گوید:

  باسلام خدمت شما دکتر گرامی
  پدر من به بیماریNPHمبتلا هستند والان سه هفته از عمل شنت گذاری در سرشون میگذره خدا رو شکر خیلی بهتر شدن ولی حدود یک هفته است که دو بینی پیدا کردن ووقتی به سمت چپ نگاه میکنن چشمشون لوچ میشود ,بعد از مراجعه به چشم پزشک ومعاینه عصب چشم گفتند به چشم مربوط نمیشه وعصب چشم کاملا سالم هست,ایا به نظر شما به عمل شنت گذاری ربط دارد وتوصیه شما در رابطه با این مشکل چیست,باتشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر فلج #6 چشمی دارد احتمال جابجائی فشار مغز و اگر فلج #3 دارد احتمال عارضه مویرگی وجود دارد متخصص اعصاب به تشخیص و درمان کمک میکند.

 3. حسین می‌گوید:

  سلام آقای دکتر.میخواستم ببینم بزرگی غیر طبیعی سر ،با علائم هیدروسفالی در بزرگسالی درمان میشه؟ممنون

 4. فاطمه می‌گوید:

  سلام آقاي دكتر وقت بخير
  پونتو سربلار هيپوبلازي به چه معناست؟

 5. فاطمه می‌گوید:

  ممنون از جوابتون
  آقاي دكتر كودكي كه مخچه و پل. مغزش كوچك باشه چه اينده اي داره؟؟
  با كاردرماني ميتونه نتيجه بگيره؟

 6. الهه می‌گوید:

  با سلام وعرض ادب ، من ۳۲ هفته باردار هستم که توی هفته ۲۸ به طور اتفاقی با سونو متوجه وجود کیست آراکنوئید در سر جنینم شدم ، درحالیکه در هر دو غربالگری وسونوهای قبلی بچه ام سالم بود ، الان در ۳۲ هفتگی طی سونو مشخص شد که این کیست باعث باریکترشدن دوترال ونتریکول قدامی شده ودوترال ونتریکول خلفی ۱۵ میلی متر میباشد، ونیز هیدروسفالی وجود دارد ، آیا فرصت برای سقط جنین دارم ؟ نمیخوام بچه مشکل دار بدنیا بیارم

 7. الهه می‌گوید:

  با عرض سلام دوباره ، اگه جنین ۳۲ هفته هیدروسفال داشته باشه وختم بارداری بدیم ، امکان زنده موندن جنین هست؟

 8. سمانه می‌گوید:

  باسلام
  برادرم۲۷سالشه، ازپنج سالگی شنت سرداره
  چهارروزپیش بعدازبیهوشی وعدم تعادل و پایین امدن ضریب هوشی ودرانتها کمای موقت
  ابتدادوساعت بهدوساعت مایع مغزی ش تخلیه شدوبعدهم تعویض شنت انجام شد
  امشب ساعتدوبرای رفتن به دسشویی اصلا نمیدونست کجاست، راه روگم کرده بود، انگار هیچی یادش نمی اومد
  نمیدونم این اتفاق طبیعی بودیانه
  لطفاراهنمایی کنید، خیلی نگرانم
  نیازی به اسکن هست یانه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   حتما بایستی کار کرد شنت با اسکن کنترل شود اگر بطنها به حال اول برگشت کند سیر بهبودی خوب خواهد بود

 9. منصور می‌گوید:

  سلام جناب دکتر عزیز سوالی داشتم چندی قبل دختری 23 ساله از اقوام که دچار بیماری هیدروسفالی بود تشنج کرد و با لوله گذاری اب دور مغزش رو بیرون تخلیه کردن حدود 600 سی سی اب تخلیه شد و پس از چن روز بستری جان خود را از دست داد خواسم ببینم ایا میشه فهمید عفونت شانت مربوط به چه مدت قبل بوده که اینقد اب جمع شده بوده؟؟؟ ممنون از پاسخ شما

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   عفونت مغز بدون درمان در مدت چند روز به مرگ منتهی میشود، تجمع آن مقدار مایع نشانه سیر تدریجی انسداد میباشد. از روی شواهد بالینی و نتایج عکس و آزمایش مایع نخاع میشود به علت سیر بیماری منجر به مرگ رسید.

 10. مهسا می‌گوید:

  سلام
  همسر من تقریبا ۸ سانت بالاتر از گوش راستش در عرض چند روز یه فرورفتگی کف سرش ایجاد شده که خیلی درد نداره و سرش ضربه و … نخورده و ۳۷ سالشونه میخواستم ببینم چیز مهمیه
  با تشکر از شما

 11. مریم می‌گوید:

  سلام دکتر ببخشید من در هجده هفتگی جنینم بخاطر هیدروسفالی سقط قانونی شد بنظر شما برای بچه بعدی ممکن دوباره دچار هیدروسفالی بشه؟ قبل از بارداری مهمترین اقدام برای هیدروسفالی چیه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اغلب موارد این ناهنجاری اتفاقی پیش می آید، بندرت تکراری است. کنترل قبل و حین حاملگی متعارفی را پزشک زنان در نظر میگیرند.

 12. رضا می‌گوید:

  سلام در مورد هیدرو سفالی ببینم بیشتر ژنتیکی یا محیطی.و از طریق آزمایش ژنتیک قابل تشخیص است

 13. بهار می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر.اقایی در سن 16 سالگی بپصورت اکتسابی هیدروسفالشدن و در نهایت عمل کردن.الان 30 سالشونه و یسری علائم مثل ناتوانی های ذهنی و الزایمر البته خیلی کم دارن.میخواستم ببیمم ممکنه دوباره عمل نیاز بشه؟یا اون مایع در مغزشون جمع بشه؟؟؟

 14. باران می‌گوید:

  سلام.وقتتون بخیر.من در سن 16 سالگی از پشت بام افتادم و دکتر تشخیص هیدروسفالی داد و عمل کردم اما شنت تو سرم نذاشتن الان 30 سالمه احساس میکنم الزایمر دارم خیلی چیزها یادم میره یا یسری جاها ذهنم جواب نمیده کم کاری میکنه.میخواستم ببینم میشه بعد اینهمه سال دوباره تو سرم اب جمع شده باشه؟ایا این عوارض میشه ربط داشته باشه ب اون زمان؟نیاز ب عمل هس؟

 15. سمیه می‌گوید:

  با سلام آقای دکتر من به مدت یکسال و نیمه که گیجی سر دارم 32 سال دارم دکتر مغز و اعصاب رفتم نوار گرفت مشکلی نداشت گفتن از استرس داروی سیتالوپرام مصرف کردم بعد از 2 هفته حالم خیلی بد شد بعد قطع کردن الوینتا مصرف میکنم الان هم 2 ماهه که دارم مصرف میکنم ولی گیجی سرم بهتر نشده خیلی نگرانم یعنی امکان داره بیماری ام اس باشه البته سرگیجه نیست (گیجی و منگی سر هست )نفسم هم تنگ میشه دارو حساسیت هم مصرف میکنم ولی با اونا هم فرقی نکردم به نظرتان چکار باید بکنم گیجی سرم جوری هست مثل موقعی که آدم خیلی خوابش میگیره و گیج میشه همیشه همینجورم خسته شدم تیروئید کم کار و تالاسمی مینور هم دارم ولی با دارو تنظیمه لطفا راهنمایی کنید ؟با تشکر

 16. سمیه می‌گوید:

  با سلام آقای دکتر پسر من الان 4 سال ونیم داره که از همون موقع که به دنیا اومد ملاج سرش یه کوچولو باز بود یعنی به اندازه ی یک سانت در صورتی که بقیه ی بچه ها ملاج سرشون خیلی بزرگتر باز بود ولی اندازه ی رشد دور سرش نرمال بود خیلی نگرانم آیا مشکلی واسش پیش نمیاد تو یادگیری وحافظه الان هم خیلی پرحرف و شیطونه بعضی چیزها را خوب یاد میگیره ولی مثلا اسم و فامیل و سالش را که ازش میپرسیم یادش میره و اعداد را یاد نمیگیره درصورتیکه که بقیه هم سالیاش بلدن فقط میدوه لطفا راهنماییم کنید ؟ با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   به احتمال زیاد مشکل مغزی ندارند میتوانید ارزیابی حافظه با مراجعه روان پزشک کودک بعمل آورید.

 17. سمیه می‌گوید:

  جواب سوالم

 18. نازنین مجد می‌گوید:

  سلام وقت بخیر مادر من هم دیابت دارن هم فشارخون هم انژو شدن و هم انژو پلاس درحین عمل خونریزی داخلی میکنن و بعدازاون دکترا به سرگیجه های غیرطبیعی بعداز عملش شک میکنن و دکتر مغز واعصاب اعزامش میکنن شنت مغزی میشه و الان دچار دو بینی شده سوال من اینه که دوبینی مادر من ممکنه تا کی ادانه داشته باشه

 19. سعید می‌گوید:

  سلام
  فرزند پسر ۱۰ ساله دارم در ۹ماهگی بعلت بزرگتر بودن دور سر نسبت ب اندازه نمودار رشد( حدود ۱ الی ۲ سانت) از سر پسرم سی تی اسکن گرفتیم و پزشک مغز و اعصاب گرفتگی بطنهای جانبی تشخیص دادن و گفتند هیچ مشکلی نیست الان هم خدارو شکر همه چیز نرمال هست و از هوش بسیار خوبی هم برخوردار است فقط اندازه دور سرش نسبت به هم سن سال خودش کمی بزرگتر است و مقداری هم کنار سرش (بالای گوشهایش) ورم دارد خواستم مرا راهنمایی بفرمائید ک بنظر شما به بررسی بیشتر نیاز هست ی ن ممنون

 20. ریرا می‌گوید:

  سلام دکتربزرگوار
  لطفا جواب این سونوگرافی رو برای من تفسیر کنید
  باتوجه به سونو گرافی ۳ هفته پیش که گفته بودند جنین هیدروسفال خفیف هست
  و اندازه بطنها
  Ieft11 و right 6 بوده وبقیه همه چیز نرمال بوده الان در ۲۹هفته و ۳ روز اینو جواب شوند بوده ممنون میشم از پاسخگویی شما

  Gestational 29w+3d
  Bpd 78m
  Ofd 96m
  Hc 273.3m
  Tad 79m
  Apad 79m
  Ac 248.2m
  Fl 53m
  Bpd/off 0.81
  Hc/Ac 1.10
  Bpd/Fl 1.47
  Estimated felat weight Hadlock Bpd_Hc_Ac_Fl
  1.316g
  2lbs 14 oz
  Centile 37.5
  Flat heart activity visualic
  Presentation cephalic
  Placental site anterior high
  Amniotic fluid index
  L.upper pool 5.4 cm
  R.upper pool 4.1mc
  L.lower pool 2.5cm
  Deepest pool 5.4cm
  Af lndex 12.0cm
  Normal growth scan and Alf were detected
  There is mild unilateral venticulomegaly
  Left side 10mm
  Right side 6.1

  سپاس فراوان

 21. فرزانه می‌گوید:

  سلام باتشکر از مطالب مفیدتون.پدرم 53سالشونه…حدود پنج سال پیش بود که به دلیل درد پا و کمر نتونست کار کنه و خونه نشین شد.دکتر هم نرفت…بعد ها اتفاقات بدی تو زندگیموم افتاد و پدرم استرس زیادی رو تحمل کرد…حدود چهار ماه پیش بود که متوجه شدیم تو حرکات عادیش دچار مشکل شده…توراه رفتن تعادل نداشتن…نمیتونستن یه چیزی رو دقیق بردارن چشماشون سه شماره ضعیف تر شد و…چندماه پیش به متخصص مفز و اعصاب مراجعه کردیم و بعدانجام سیتی اسکن وام ار ای تشخیص دادن ک پدرم به هیدرو سفالی مبتلا هستن.پزشکشون روزی دو عدد استازولامید 250تجویزکردن اما متاسفانه پدرم مرتب مصرف نکردن وهنوز چند ورق از قرصاش مونده.تو مراجعه اخر دکترن گفتن ک باید جراحی بشه و شانت گذاشته بشه.ولی میترسیم از عوارض عمل. میخاستم بپرسم اگ قرصاشونو کامل مصرف کنن میشه عمل نکنه؟ ریسگ عمل چقدره؟خیلی ممنون میشم پاسخ بدین

 22. فرزانه می‌گوید:

  دوستان میشه بگید عمل شنت گذاری هزینه اش تقریبا چقدره? بدون بیمه.بیمه سلامت

 23. فرزانه می‌گوید:

  ببخشید چرا به سوال من جواب ندادید.کلا سوالم تو صفحه نیس :(

 24. Kianush می‌گوید:

  با سلام
  من ۸ سال پیش قمه رفت تو سرم یک ماه بیهوش بودم وقتی بهوش اومدم فهمیدم چی شده قمه از سمت چپ درست خورده بود تو گیجگاهم من سه تا عمل جراهی انجام دادم قسمتی از پوسته سرم را دراوردند بعلت دیر رسیدن به بیمارستان که اونم طی یک عمل پروتز شد ولی مشکل حرف زدن داشتم وپای راستم هم فلج بودو کلا دچار یک شک عصبی شدم که اون زمان دکترم گفت که اینها بر میگردند وتو می تونی مثل قبل صحبت کنی که خدا را شکر اینگونه شد ولی حالا پس از ۸ سال من می تونم این شنت را بر دارم یا خیر ……
  باتشکر

 25. فرزانه می‌گوید:

  سلام دکتر.خیل ممنون از پاسختون…من گزارش ام آر ای رو تایپ کردم براتون میشه بگید هیدروسفالی پدرم خفیف هس یا شدید؟ نیاز به جراحی و شانت داره؟ کنترل ادرار نمیدونم چیه ولی پدرم نیم ساعت بعد از مصرف یک عدد استازولامید بیرون روی با حجم زیاد داره.هم چنین با مصرف این قرصا زیر چشم راستشون و گوشه لبشون حالت نبضی می پره.بازم خیلی ممنون
  The chniaue:
  The examination is performed using multiple thin slices on different planes and pulse sequences.

  Report :abnormal signal intensity area is noted at right cerebellar hemisphere with extending to vermis and left hemisphere which is low signal are T1 and flair and haggard signal on De and T2 weighted images.
  Three ventricular hydrocephalia is noted.
  Multiple hyper signal foci are seen at peri and paraventricular deep white matter on long TR images ,in favour of microvascular ischemic changes.
  There is no evidence of midline shift

  Pan sinusitis is noted.
  Further evaluation with IV contract MRI and MRA is recommended.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   هیدروسفالی سه بطنی با ضایعات عروقی مویرگی گزارش شده بهتر است از نظر نیاز شانت با متخصص جزاحی مغز مشورت شود.

 26. فرزانه می‌گوید:

  سلام دکتر.چطوری میتونم وقت بگیرم برای مطبتون؟
  باشماره ای ک تو یکی از سایتا بود تماس گرفتم اما موفق نشدم.

 27. شالانی می‌گوید:

  جناب آقای دکتر با سلام و ضمن تقدیر و تشکر جنابعالی . بنده نوزاد دختر 6 ماهه ای دارم که قد بلند ( بالای نمودار) و وزن بسیار خوبی دارد . دور سر دخترم 47 سانتی متر برآورد شده است . حرکاتش بسیار نرمال و از نظر ما عالیست . متوجه همه چیز میشود و رفلاکس های بسیار خوبی دارد و باهوش است . در سونوگرافی و سی تی اسکن انجام شده ، اطراف جمجمه اش مقداری آب تجمع کرده و کمی تنگی کانال بطن دارد . فرزند اولم هم سری بزرگ داشت و پدرشان نیز همینطور . کمی کمبود کلسیم داشت که آمپول دی سی تزریق شد. نگرانم . از نظر شما چه اقدامی باید صورت بگیرد .

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در معاینه و رشد دور سر اختلالی دیده نشود جای نگرانی نیست سونو مغز کودک زیاد مطمئن نیست. در صورت ضرورت اسکن توصیه میکنند.

   • لیلا می‌گوید:

    ممنون آقای دکتر از پاسخگویی و ممنون از وقتی که گذاشتید .
    همزمان با سونو گرافی ، اسکن نیز انجام شد که همان نتایج سونوگرافی را در برداشت . آیا ممکن است بزرگ بودن دور سرش حاصل کمبود کلسیم باشد ؟ چون موقع شیر خوردن عرق می کند و کف دست و پایش کمی رطوبت دارد و با تجویز پزشک متخصصش آمپول دی سی تزریق شده است .

 28. hekami47 می‌گوید:

  با سلام خدمت آقای دکتر
  بنده پسری 17 ساله دارم دو ماه بعد از اینکه بدنیا آمده بود مننژیت سختی گرفت بطوریکه همه قطع امید کردند و همه دکترها می گفتند که امکان خوب شدنش نیست به هرحال از ما اصرار با آنتی بیوک های خیلی قوی بچه به حالت نرمال برگشت ولی به علت مننژیت و هیدرو سفال شدن مغز یک مقدار سر از حالت طبیعی بزرگتر شد.ولی بعد از دو ماه بچه به حالت طبیعی برگشت به طوری که بعد از گرفتن اسکن مغز هیچگونه نشانه ای از مننژیت و هیدرو سفال وجود نداشت شد یک بچه عادی .به طوری که از هوش بالای در زمان کودکی و تا به حال برخوردار می باشد تمام نمراتش 20 و در تمام زمینه ها با هوش است چندی پیش جهت ضعیف شدن چشم راسش به دکتر مراجعه کردیم و دکتر تا پسرم را مشاهده کرد گفت این بچه در کودکی هیدرو سفال بوده و من هم ماجرا را برایش تعریف کردم و گفت که حتما پسرتان را ببرید پیش یک پزشک مغز و اعصاب و الا این هیدرو سفال باعث از بین رفتن مغزش می شود در صورتی که پسرم هیچگونه مشکلی ندارد که علایم هیدروسفالی داشته باشد نه سر درد نه عدم تعادل حتی یک آزمایش میدان دید هم داد و این آزمایش را گرفتیم و خیلی نرمال و عادی بود وقتی به ایشان نشان دادیم گفت که خوشبختانه بر روی دید هیچ تاثیری نداشته ولی اصرار داشت که حتما ایشون را به یک دکتر مغز و اعصاب نشان دهم حال از شما دکتر عزیز سوال دارم آیا نیاز هست که بعد از هفده سال این کار را انجام دهم این وضعیت طوری شده که خیلی بر روی روحیه پسرم تاثیر گذاشته که می گوید که من اصلا مشکلی ندارم و این کار را انجام نمی دهم اصلاً نمی تواند این موضوع را قبول کند حال شما چه راهکاری برای این موضوع دارید آیا نیاز هست که این کار انجام شود یا نه لطفا مرا راهنمایی کنید با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بعضا آثار هیدروسالی در ته چشم و اسکن دیده میشود تا آنجا که ثبات یافته و بدون علامت است جای نگرانی نیست و نیاز به کار بیشتر ندارد.

 29. پريسا می‌گوید:

  سلام اقاي دكتر
  من يه خانم ٣٥ سالم الان مدتيه كه روي همون ملاجم احساس درد و سوزش ميكنم حتي با دست فشارم ميدم اين درد رو حس ميكنم و اين درد تو ناحيه راست سرم بيشتره انگار بعد فشار دادن ميخواد مايعي از خفره بيني راستم خارج بشه تهوع و بي اشتهايي هم دارم و همين جور نا تعادلي خيلي كم به نظرتون اين ميتونه هيدروسفالي باشه
  ممنون ميشم جوابمو بدين

 30. Mahda می‌گوید:

  سلام خسته نباشيد من نوزده سالمه و شوهرم پسر دايي مادرمه يه سقط تو هجده هفتگي داشتم به تشخيص دكترا جنين ارنولد كياري و هيدروسفالي واسپينا بيفيداو مشكلات عصبي ديگري داشت ميخواستم بدونم ايا واسه بارداري بعدي هم اين اتفاق ميوفته؟چند درصد ممكنه اتفاقي باشه و ژنتيكي نباشه؟چند ماه بعد ميتونم دوباره اقدام كنم؟چه داروهايي رو بايد مصرف كنم برا ي جلوگيري از اين اتفاق

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این نوع ناهنجاری اغلب اتفاقی است تکرار کم دیده میشود موراد کنترل مشابه حاملگی های عادی خواهد بود.

 31. فرزانه می‌گوید:

  سلام اقای دکتر
  ما چند هفته پیش با پدرم اومدیم مطبتون فرمودین پدرم دیگه استازولامید نخوره …دقیقا بعد از یک روز قطع قرص پدرم درد شدیدی تو پهلو سمت راستشون حس کردن و یبس شدن همچنین فشار خونشون رفته بود بالا به دکتر عمومی مراجه کردیم گفتن اسپاسم هست ،متاکاربامول و برای کنترل فشار خونشون دیپین تجویز کردن و گفتن مصرف استازولامید هارو باید ادامه بده.نظر شما چیه؟ یه مورد دیگه هم اینکه شما برای پدرم آنژیو گرافی تو بیمارستان عالی نسب تجویز کردین من رفتم برای انجام کارهای بستری کردن گفتن بایدبه یک متخصص آنژیو گرافی هم مراجعه کنیم و معرفی شمارو بهش نشون بدیم ولی من تو اینترنت گشتم همچین تخصصی ندیدم .میشه لطفا راهنمایی کنید؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تغییر فشلر خون ودرد یهلو به قطع آستازولامید ارتباط ندارد آنژسوگرافی بوسیله متخصص اینترونشن بعمل می آید.

 32. پریسا می‌گوید:

  سلام من ۲۶سالم هست.توروخدا راهنماییم کنید.صورتم بزرگ شده کشیده تر و پهن تر از قبل شده.دو سه ساله.داره بیشتر هم میشه.ولی بقیه بدنم مشکلی نداره.ولی استخوانهای صورتم فاصلشون ازهم بیشتر شده نسبت به حالت طبیعیش.گاهی ام استخانهای بالای ابرو برجسته تر میشن.چکارباید کنم مشکل من چیه.هیچ علایم دیگه از بیماری که گفتید ندارم جز این.هزارتادکتررفتم آزمایشام خوبن اونام نظری ندارن

 33. محدثه می‌گوید:

  سلام خسته نباشید. بیماری داریم‌که در اثر ضربه به سرشون ضربه مغزی شدن و واسشون شنت گذاشتن. الان شنت مسدود شدن و‌میخوان عوضش کنن میخواستم ببینم این عمل چقدر خطر داره برای بیمارمون. بیمار هم ۶۰سالشون هست

 34. مهدی می‌گوید:

  باسلام من برادرم عصب ششم چشمش فلج شده بود .بردین ستی اسکن گفتن چیزی نیست ام ار ای با تزریق داد دیدن که یک تومور مغزی پیش ساقه مغز دارد.الان از سر او اب نخاع گرفته اند .والان3ماه است که بعد از عمل یک. سمت بدن (چپ)او لمث شده و .تعادل خود را به دست نیاورده دکتر ها برای او قرص تمودال را نوشته اند .شما میتوانید راهنمای کنید که تعادل بدن براد من کی به دست میاید مرسی لطفا جواب بدهید.

 35. ناشناس می‌گوید:

  سلام خانومی سی ساله هستم. و دارای یک فرزند چهارساله. از سال هشتاد و هفت متوجه شدم میکرو آدنون هیپوفیز دارم. با پرولاکتین بالای هزارو پونصد. داستینکس مصرف میکردم سال نودو دو نرمال شد و من اقدام به بارداری کردم. و خوشبختانه مشکلی نبود. طی بارداری کم کاری تیرویید گرفتم و تا الان هرروز لووتیروکسین مصرف میکنم. الان چند وقته بدنم مور مور میشه. سرم خواب میره جوریکه نمیتونم از بالش بلند کنم. قاعدگی نامنظم دارم وزنم روز به روز بیشتر میشه. بالا تنه مخصوصا. این هم نتیجه ام ار آی داینامیک هر قسمت بدن بجز قلب. The examination is performed using multiple slices on different planes and pulse sequences The stalk is in the midline. No abnormally is seen in the hypothalamus or perisellar structures. ممنون میشم راهنماییم کنید.

 36. میلاد می‌گوید:

  با سلام خواهر من مشکل هیدروسفالی مادرزادی داشت. درمان شد بعد از گذشت 40 سال پریروز از تخت افتاده و به کما رفته ضریب هوشی 7 دارن و الان دوباره بیماری اوت کرده راه حل چیست؟ ممنون میشم

 37. وحیده می‌گوید:

  باسلام خدمت دکترعزیزم من۱۹هفته باردارم سونو ۱۳هفته گفتن جنین سالمه ولی درسونو۱۸هفته گفتم سرجنین کوچتراز۱۸هفته هس ازقسمت ستون فقراتشم برامدگی داره ومخچه هم پایینترازقسمته طبیعی هست گفتن بایدسقط بشه ایاامیدی هست که منسسقطش نکنم ایامیشه جنینوعمل کردکه خوب بشه یا دیگه امیدی نیس بایدبه ختم بارداری فکرکنیم وگرمتولدبشه چه مشکلی براش پیش میاد دکترترخداراهنماییم کنیددوتا دخترم دارم خداروشکرسالمن قبلش ازمایش ژنتیکم دادم گفتن سالمه

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در تشخیص مطمئن هستند کاری نمیشود کرد نگهداشتن جنین که بچه معلول مغزی نخاعی خواهد هیچ صلاح نیست

 38. ساینا می‌گوید:

  دختری دارم ۱۳ ماهه که هنوز بدون کمک نمیشود زمان زایمان به علت عفونت شدید مجبور شدم سزارین کنم و بچه بعد از به دنیا آمدن یه هفته داخل ای سید بستری بود الان روند رشد قد وزن و دور سر ش نرمال فقط غذا خوردم خیلی کم فقط میتونی غذای آبکی بخوره و تو شلوغی خیلی بد آروم بدون کمک نمینشینه ام آر آی هم انجام دادم گفته هیدروسفالی داره خواهش میکنم درمانش چیه؟

 39. زهرا می‌گوید:

  سلام خسته نباشید
  برادرزاده ام به پزشک مراجعه کرد و متوجه شدند بیماری هیدروسفالی دارد دور سرش را 3سانت بیش تر از حد معمول گفتند
  بعضی از پزشکان توصیه به شنت گذاری سریع کردن و یک دکتر متخصص توصیه کرده است به مدت 3ماه از قرص استازومید 250 مصرف کند و مجددا معاینه شود و بچه هم 6 ماهش هست و هیییچ علایمی ندارد
  میخواستم بدونم نظر شما چیه ؟ ممنون پیشم جواب بدی

 40. حمید می‌گوید:

  سلام اقای دکتر من یک بیمار هیدروسفالی هستم که بر اثر سقوط از ارتفاع ضربه مغزی شدم و خونریزی مغزی سپس بعد از و شنت مغزی دارم و میخواهم ان را درمان کنم تا از عوارض بعدی شنت رهایی پیدا کنم ایا راه درمانی که پروفسور سمیعی اراء داده در ایران قابل اجراست یا باید به بیمارستان هانوفر مراجعه کنم….روش درمانی ایشان به ابن صورت است که یک شنت خارجی کار میگذارند و اهسته اهسته فشار مغزی را کنترل میکنند چون مغز قادر به اصلاخ هست و میتواند خود را با شرایط جدید وقف دهد و مایع مغزی نخاعی به کار خود ادامه میدهد و نیاز به شنت برای بیمار نیست ایا این مسءله در ایران قابل اجراست…و ایا این امر شامل حال من میشد

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر با شانت سرجایش مشکل ندارید هر نوع دستکاری به ضرر تمام میشود. برای کنترل کارکرد و شانت و عوارض بایستی معاینه کنترل بعمل آید.

 41. حمید می‌گوید:

  اقای دکتر شما که میگویید هر نوع دستکاری روی شنت به ضرر تمام میشود..عوارض چیست؟بالاخره باید درمان بشود و این در اینده مشکل ساز میشود…..مثلا من چند سال پیش عکس از چشمام گرفتم و چشمام سالم بودند….ولی الان که تازه عکس گرفتم دکتر بهم گفت قوز قرنیه پنهان داری و نمیتونی لازک انجام بدی…..دکتر جان احتمال این وجود داره که هیدروسفالی وفشار مایع مغزی به عصب چشم اسیب رسانده باشد و باعث قوز قرنیه شده باشد…..اگر همینطور باشد که گفتم ابن یکی از از عوارض ان است….و همینطور از بین رفتن حس بویایی بعلت وجود شنت و هیدروسفالی که مدتی پیش عکس DTIو ترکتو گرافی گرفتم که در گزارش نامه MRI امده بود مسیرهای عصبی نرمال است ولی بعلت وجود قطعات فلزی در قسمت بالای جمجمه و تخلیه مصنوعی در مغز امکان پردازش اطلاعات وجود ندارد…….
  حال شما فکر میکنید چه عوارض دیگری وجود دارد به ضرر تمام میشود…..ایا قوز قرنیه بر اثر هیدروسفال و فشار مایع مغزی روی عصب بیناییست؟؟6

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   قوز قرنیه به هیدروسفالی مربوط نیست چشم پزشک بهتر موضوع را توضیح میدهد. در معاینه و سی تی پزشک معالج از دوحال یکی را توضیح میدهد یا شنت مسئله ندارد نیاز به دستکاری نیست یا مشکل دارد نیاز به تعویض است.

 42. shima می‌گوید:

  سلام دکتر سیفی عزیز ممنون از اطلاعات در صفحه تون
  ببخشید من الان هفته ۲۸بارداری ام دیروز رفتم سونو همه چیه جنین درست بود به غیر سر جنین که نوشته قطر بطن راست در حدود۱۱/۶میلی و توصیه کرده به prerinatologist تمام غربالگری های قبلی و ازمایش ها سالم بوده
  بنظر شما من باید چکار کنم کجا مراجعه کنم ؟درمانی داره نداره ؟ خودم هم
  یه کیست ده سانتی در تخمدان راستم هست و داره بزرگتر میشه ممنون از راهنماییتون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اندازه بالاي ده ميلي زياد است يك بار ديگر سونوي كنترل بعمل آيد اگر بيشتر نشود احتمالا مشكل جدي نخواهد بود

 43. گل می‌گوید:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من 34 سالمه و مثل اون بیمار که بالا توضیح دادید به جز لرزش خفیف دستهام که این روزها به لرزش کل بدنم منجر شده عارضه دیگری ندارم هر دکتری هم مراجعه کردم فقط پروپرانول برام تجویز کرده که به هیچ عنوان کوچکترین تاثیری در رفع بیماری من نداشته است الان نزدیک به 15 ساله که دچار لرزش دست هستم و دو سالم هست پاهام و گاهی کل وجودم دچار لرزش خفیف است اما هیچ گونه عارضه دیگه ای مثل بیهوشی و عدم تعادل و این حرفا نداشتم من ساکن تهران هستم و فکر نمی کنم به شما بتونم دسترسی داشته باشم خواهشا راهنمایی کنید که چیکار کنم تا این لرزش از وجودم بره

 44. غروب می‌گوید:

  سلام و درودچطور میتوم اسکن براتون بفرستم سوال داشتم در موردش باتشکر

 45. Mahsa می‌گوید:

  با سلام آقای دکتر میشه نظرتونو درمورد سونو جنینم در28 هفته و دو روز بدونم
  Hc 258
  Bpd 73
  Fl 56
  Ac237
  قطر قدامی خلفی شاخ خلفی بطن لاترال سمت dependent درناحیه تریگون دارای قطر 9.5 میلی متر است و در حد بالای طبیعی است

 46. Mahsa می‌گوید:

  ببخشید آقای دکتر یه سوال دیگه تو چند هفته ممکنه اندازه بطن های جنین تغییر کنه که دوباره به سونو مراجعه کنم چون خیلی نگرانم

 47. علی پری می‌گوید:

  با سلام
  دختر خواهرم تقریبا 4 نیم سالشه و هیدروسفالی مادرزادی داره دو بار عمل اندوسکپی شده، یک بار در سه ماهگی ویک بار دو سالگی و بدون شنت؛ الان دور سرش 60 هست و به موقع حرف زده و الان کاملا عادی راه میره؛ با تمام اینها آیا ممکن است بازهم در آینده مشکلی داشته باشد با ذکر اینکه روزی یک بار نصف استازلامید مصرف میکند؟
  و آیا این بیماری زمینه ارثی و ژنتیکی دارد؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اغلب هیدروسفالی ها تصادفی پیش می آید ممکن است در بعضی خانواده ها زمینه ارثی باشد. اگر در دو سال اخیر مشکلی پیش نیامده و سیر رشد دور سر متوقف است احتمال عوارض بعدی کم است.

   • علی پری می‌گوید:

    خخییییلی ممنون از پاسختون
    عوارض احتمالی چیا می تونه باشه و چطور میشه متوجه عود کردن دوباره بیماری شد؟

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     قبل از بروز علائم و مشاهده عوارض در معاینه حدس و گمان علائم گمراه کننده میباشد

     • علی پری می‌گوید:

      آیا دور سر باز هم رشد طبیعی خواهد داشت با توجه به اینکه سر انسان بالغ بزرگتر از چهارسالگیش است؟

     • دکتر سیفی می‌گوید:

      رشد دور سر را اگر دیاگرام مربوطه توجه کنید بعد از 4 سالگی خیلی کم است

 48. دکتر سیفی می‌گوید:

  به همه سوالات رسیده تا آخر وقت شب پاسخ داده میشود.

 49. محمد می‌گوید:

  سلام . تکان دادن انگشتان پا در مینومننگوسل نشانه فعال بودن اعصابه کل پا هست ؟
  تحریک بیضه ها و الت تناسلی هنگام ادرار نشانه ی ارادی بودنه ؟

 50. سمیه می‌گوید:

  چرا نوشته های من ارسال نمیشن؟

 51. رویا می‌گوید:

  سلام اقای دکتر عزیز
  من از 42 سالگی دچار لرزش دست راست و کشیدگی پای راست روی زمین شدم بطوریکه زمین میخوردم.دکترهای مختلفی رفتم همه تشخیص پارکینسون دادند و شروع به درمان با داروهای پارکینسون کردم.دکتر اخرم که بسیار عالی هستند تشخیص NPH یا همان هیدروسفالی دادن.اما گفتن بنوعی پارکینسونیسم است اما پارکینسون نیست ولی داروها هنوز باید مصرف بشوند. اخیرا گفتند باید اب نخاع کشیده شوند.هنوز اگر قرص نخورم لرزش دستان هست تکلمم کنی بد شده
  گاهی نه همیشه. خیلی زود انرژی ام تخلیه میشود پشت ماشین نشستن برام سخت شده

 52. الی می‌گوید:

  سلام آقای دکتر واقعا ممنونم از پاسخگویتون، آقای دکتر شیر رو تونسته هضم کنه و حدود دو روز کامل تشنج نداشته ک متاسفانه امروز تشنج کرده و دکتر خودش رفته مرخصی و دکتر دیگه ای ب ما میگه مغزش عفونت کرده توروخدا بگین چیکار کنیم آیا میشه منتقلش کنیم ب تهران؟ دکترش وقتی میگم خوب میشه فقط سر تکون میده

 53. دکتر سیفی می‌گوید:

  در معاینه اعصاب بهتر میشود از سالم بودن همه ریشه های عصبی مطمئن شد.

 54. دکتر سیفی می‌گوید:

  هر نوشته بعد از مطالعه همان روز پذیرفته و پاسخ داده میشود.

 55. سيمين می‌گوید:

  سلام دكتر قبلا گفتم دختر هجده ماهه من كه الان بيست و سه ماهشه إتروفي خفيف مغزي داره دكتر الان رو دو تا زانوش وايميسه و به حالت دروازه بستن هم به اصطلاح قديميها وايميسه دو تا دست از طرفين را بگيريم راه ميره اما تنهايي نه حرفم اگه مجبور بشه مامان بابا هام اب نه ميگه تو رو خدا بگيد چه كنم از كار درماني بهم ميگن بچه شما حساسيت كف پاش بالاست بايد تابش بدي تا مايع گوش ميانيش به تعادل برسه دكتر دارم ميميرم از غصه بگيد چه كنم دارة چي لازم داره

 56. دکتر سیفی می‌گوید:

  برنامه کاردرمانی بایستی با نظر متخصص مغز و اعصاب کودکان و اجراء کاردرمانگر مجرب پیگیری شود.( حساسيت كف پاش بالاست بايد تابش بدي تا مايع گوش ميانيش به تعادل برسه ) برایم نامفهوم است

 57. ناشناس می‌گوید:

  با سلام دکتر
  من دختری 19 ساله ام، در 2 سالگی عمل کردم و شنتی رو در سرم قرار دادن اصلا مشکلی نداشتم تا اینکه 2 سال پیش بخاطر سر درد های شدید به دکتر مراجعه کردم و دکتر اقدام به تعویض شنت داخل سرم کرد ، بعد از اون عمل هر چند وقت یک بار دچار سردرد های شدید همراه با تهوع و استفراغ میشم و یک بار هم تشنج کردم و هر چی به دکتر مراجعه میکنم میگن سالمم و هیچ مشکلی ندارم
  لطفا راهنمایی کنید
  با تشکر

 58. دکتر سیفی می‌گوید:

  در مرحله حاد سي تي مغز علت را مشخص ميكند اكر كاركرد شانت خوب باشد احتمال ميگرن مطرح ميشود

 59. دکتر سیفی می‌گوید:

  درمان پارکینسون با داروهای متنوع و با کنترل بالینی توام با ورزش و فیزیوتراپی از محدودیتهای حرکتی جلوگیری میکند. اگر علائم کاهش حافظه و اختلال تعادل و اختلال کنترل ادرار پیش آمده تست تخلیه مایع نخاع از نظر تشخیص هیدروسفالی با فشار طبیعی لازم است.

 60. دکتر سیفی می‌گوید:

  با توصیه پزشک معالج بهتر است هر گونه تصمیم بعمل آید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× 2 = چهار

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>