هیدروسفالی (Hydrocephalus)

مسدود شدن راه جریان و جذب مایع مغز و نخاع را که موجب بزرگ شدن بطن های طرفی مغز می گردد هیدروسفالی می نامند. با اینکه بزرگ شدن بطن ها در اسکن CT  و  MRI بوضوح دیده می شود، در مواردی تشخیص آن از بزرگ شدن بطن ها بعلت تحلیل مغز (هیدروسفالی جبرانی) مشکل است. در نوزادان علت آن اغلب در اثر بسته بودن جریان مایع مغز از مجرای آکودوک سیلویوس (مجرای بین بطن سه و چهار) بوده، که موجب افزایش فشار داخل بطن های طرفی و بطن سه و بزرگ شدن آنها می‌گردد، ولی فشار مایع در بطن چهار و اطراف مغز و نخاع پایین می باشد. این نوع هیدروسفالی را نوع انسدادی می نامند. در سنین بالا بسته بودن جریان مایع مغز و نخاع در ناحیه فضای سوب آراکنوئید بوده و موجب بزرگتر شدن همه بطن ها و افزایش فشار مایع در بطن ها و اطراف مغز و نخاع می گردد. این نوع هیدروسفالی را نوع مرتبط(Communicating) می نامند. در کودکان زیر دو سال بعلت باز بودن سوتورهای جمجمه هیدروسفالی موجب بزرگ شدن اندازه سر بیش از رشد مترقبه می شود، در بزرگسالان سیر هیدروسفالی تدریجی بوده و موجب اختلال در راه رفتن و حافظه می گردد. با افزایش تدریجی فشار مایع مغز و نخاع و بزرگتر شدن بطن ها، سطح جذب مایع بیشتر شده و در نتیجه فشار مایع به حال طبیعی می رسد. این وضعیت را هیدروسفالی با فشار طبیعی می‌نامند. در موارد حاد در مدت شش ساعت حجم بطن ها تا 80 درصد بزرگ می شود. در اسکن MRI علاوه بر بزرگی بطن ها و آتروفی مغز نفوذ مایع در ماده سفید مغز مشاهده می شود. در مواردی وضعیت ثبات یافته و متعادل تولید و جذب مایع مغز و نخاع با بزرگی بطن ها و آتروفی مغز سالها تحمل می شود. ممکن است ضربه های خفیف سر موجب بهم خوردن وضع وضع جبرانی بشود.

هیدروسفالی در کودکان بعلت ناهنجاریهای مادرزادی کیاری (Chiari)، تنگی آکودوک بعلت ناهنجاری مادرزادی یا خونریزی و عفونت نوزادی داخل بطن ها پدید می آید. بزرگ شدن سر با نازک شدن استخوان ها و جدا شدن سوتورها و در موارد پیشرفته آتروفی اوپتیک و اختلال حرکت چشم ها و اختلال تعادل و راه رفتن مشاهده می شود. در موارد حاد تهوع و استفراغ ديده می شود.

در نوزادان تحریک پذیری، مشکل تحمل تغذیه، بی حالی و استفراغ وجود دارد. در کودکان سنین بالاتر علاوه بر علائم فوق، سردرد، فلج یک یا دو طرفه اعصاب کرانیال ششم موجب انحراف چشم ها به داخل و دو بینی و اختلال تعادل در راه رفتن پدید می آید. در نوزادان بخصوص در پرمچورها(نارس) با سونوگرافی مکرر افزایش فزاینده بطن ها مشخص می شود.  5 درصد این موارد در آینده به شانت نیاز پیدا می کنند. ثبت دور سر در برگ مخصوص رشد نوزاد و کودک در فواصل معاینه تغییرات اندازه دور سر را از استاندارد رشد نشان می دهد. در کودکان سنین بالاتر دور سر بزرگ نمی شود، افزایش فشار مغز با بسته شدن مسیر جریان مایع بعلت های یادشده یا تومورهای مخچه و ساقه مغز و عفونت های داخل جمجمه موجب سردرد، استفراغ، اختلال دید و تعادل و سایر علائم مربوط به عامل ایجاد کننده را ظاهر می نماید. در معاینه، تورم پاپی، فلج چشم، عدم تعادل و تشدید رفلکس ها جلب توجه می کند. در موارد درمان نشده عوارض تاخیر رشد و نارسایی هورمونی پدید می آید. معالجه هیدروسفالی گذاشتن شانت است که مایع درون بطن طرفی را به فضای پشت پریتوان منتقل می کند. با بزرگ شدن کودک تعویض شانت ضرورت پیدا می کند.

تشخیص و تصمیم گیری شانت گذاری در هیدروسفالی در افراد بالغ مشکل است مخصوصاً در افراد سنین بالا که با ضایعات عروقی متعدد و کوچک و پارکینسون همراه باشند. انجام اسکن CT  و  MRIدر کلیه بیماران پارکینسونی برای تشخیص هیدروسفالی ضرورت دارد. سیسترنوگرافی با تزریق ایزوتوپ به مایع نخاع و پایش جریان آن برای تفکیک اشکال مختلف ضایعات و احتمال پاسخ به شانت کمک می کند.در حال طبیعی ایزوتوپ تزريق شده به مايع نخاع وارد بطن ها نمی شود و از طریق سوب آراکنوئید دور نیمکره ها جذب می شود.

در هیدروسفالی با فشار طبیعی بر عکس نوع جبرانی آلزایمر بزرگی بطن های طرفی بدون آتروفی نواحی تمپورال در MRI وجود دارد. قبل از اجرای شانت گذاری گرفتن مایع نخاع به مقدار حداکثر ممکن و پایش پاسخ مساعد از نظر اصلاح راه رفتن و حافظه و کنترل ادرار به قضاوت نتيجه عمل كمك مي كند. اسکن اسپیکت و اسکن دانسیته پروتون نیز در تفکیک موارد فوق کمک كننده است. عوارض بعد از شانت گذاری در 25 درصد موارد بصورت عفونت و هماتوم سوب دورال بعد از عمل پیش می آید. عدم پاسخ مناسب به عمل جراحی باعث شده که با تردید بیشتری بیماران برای عمل انتخاب بشوند.

گزارش سیر بیماری هیدروسفالی در یک فرد جوان:

پسر 14 سله در سال 1380 با اختلال تعادل و لرزش دستها بدنبال سرماخوردگی مراجعه نموده بود، از 3 سال قبل لرزش خفیفی در دستهایش داشت و از 6 ماه قبل بی علاقگی، موجب افت تحصيلی شده بود. به غیراز یکبار تشنج با تب در 3 سالگی بیماری قابل ذکری در گذشته نداشت، در معاینه مختصر کمی تعادل در راه رفتن و لرزش ارادی در دستها، اختلال عصبی دیگری مشاههد نشده بود. حرکات چشم ها و ته چشم ها و رفلکس های وتری طبیعی بود. تب و سردرد و استفراغ نداشت. در CT اسکن بزرگی بطن های طرفی و بطن سه مشاهده شد. بیمار با دریافت نیم قرص آستازولامید 250 میلی یکبار در روز در مدت یک هفته بهبودی نشان داد و در اسکن کنترل 2 هفته بعد کاهش مختصر حجم بطن ها مشاهده شد.

بیمار تا فروردین 1390 مشکلی بیماری نداشت و بکار کشاورزی مشغول بود در آن تاریخ اختلال تعادل بصورت خم شدن غیر ارادی به جلو موقع نشستن و یکبار افتادن با بیهوشی به مدت یک دقیقه بدون تشنج ظاهر شده بود. در معاینه اختلال تعادل در نشستن و راه رفتن و تشدید رفلکس های وتری در پاها مشاهده شد. حرکات چشم ها و ته چشم در معاینه طبیعی بود، سردرد و منگی و اختلال کنترل ادرار نداشت، خواب و اشتها به غذا طبیعی بود. اسکن CT بزرگی بطن های طرفی و بطن 3 را در حد شدید نشان داده بود. بیمار پس از 2 هفته دریافت آستازولامید 250 میلی گرم نیم قرص دوبار در روز رفع کامل علائم عصبی را نشان داد.

این سیر بیماری نشان دهنده وضعیت هیدروسفالی ثبات یافته است که گاه و بیگاه و بدون علت مشخص با علائم بهم خوردن وضعیت جبرانی مراجعه نموده و نیاز به اقدام جراحی نداشته است.

مطالب جدید در مورد هیدروسفالی جنین و نوزاد در لینک زیر موجود است.
http://www.fetalhydrocephalus.com/hydro/info-Congenital-Hydrocephalus.aspx

این نوشته در تخصصی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

3,234 Responses to هیدروسفالی (Hydrocephalus)

 1. محبوبه می‌گوید:

  در ضمن سی تی اسکن و MRI همه خوب بوده ولی شنت کار نمیکنه

 2. امير می‌گوید:

  عرض سلام و خسته نباشيد خدمت آقاي دكتر سيفي
  من نوزاد ١١ ماهه اي دارم كه سندروم دندي واكر دارد و هيدروسفالي نيز دارد… چندتا دكتر مغز و اعصاب كه برده ام نظرشون اينه كه عمل شانت را انجام ندهيم ميگن كمكي بهش نميكنه و نتيجه واسه كاردرماني صفر زدند ميخواستم از شما بپرسم راهي واسه درمان اين بيماري هست؟؟علت اين بيماري چي ميتونه باشه؟؟نوزادان مبتلا به اين بيماري حداقل تا چن سال زنده ميمانند و زجر ميكشند؟؟
  واسه بارداري بعدي احتمال اينكه نوزاد دچار سندرم دندي واكر باشه وجود داره؟؟
  ممنون ميشم به ٤ سؤالم جواب بدين

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این ناهنجاری از درجه خفیف بدون عارضه چشمگیر تا شدید و غیرقابل انطباق با ادامه حیاط فرق میکند. بسته به اینکه نقص مغز چقدر وسعت دارد پیش آگهی فرق میکند. این ناهنجاری اعم از شکل ژنتیک یا عوامل محیطی اغلب تصادفی است و تکرار نمیشود. اگر ناهنجاری شدید است هر نوع اقدام درمانی و کمکی نتیجه بخش نیست

 3. امير می‌گوید:

  ممنون از جوابتون آقاي دكتر انشالله اجرتون با آقا امام حسين
  ميشه جواب ام ار اي رو واستون بفرستم كه بينم در چه حديه؟؟
  آقاي دكتر نوزادم از موقع تولد تا الان خيلي بدارومه همش گريه ميكنه و خوابش خيلي كمه و از شش ماهگي دچار تشنج بدون تب شده با اينها ميخواستم بدونم در حدخيف هست ياشديد؟
  عوارض دندي واكر شديد چه جوره؟؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   از روی معاینه عصبی و علائم ذهنی و حرکتی و حسی و…. و سیر پیشرفت تکاملی بهتر میشود وضعیت و آینده بیماری ارزیابی نمود. از روی تنها اسکن این ارزیابی ممکن نیست.

 4. فروزان می‌گوید:

  سلام اقای دکتر من قبلا هم ب شما پیام دادم مادر من ۵۷سال داره و ۴ساله ک سرطان داره متاستاز در سر داشتن ک جراحی شد حدودا ۴ماه پیش.۲ماه بعد از عمل فشار سرش زیاد شد و شنت گذاشت ک ۱ماه گذشته هوشیاریش بهتر شده بود دردش کم تر شده بود ولی الان چند روز ک سر دردش شدید تر شده شب خوب نمیخوابه و دوباره مثل قبل عمل گوشش سنگین شده و میگه گوشم درد میکنه غذا نمیخوره و بالامیاره شما نظرتون چی هست??با سپاس فراوان

 5. سما می‌گوید:

  سلام
  نوزاد ده ماهه دارم با سایز سر ۵۰
  تحت درمان پیش دکتر مغز و اعصاب هستن
  ام ار ای سنو گرافی و ازمایش متابولیک و ویتامین و ادرار انجام دادن جواب همه سالم بوده
  چند تا سوال داشتم لطف میکنید جواب بدید.
  خوردن قرص استازولامید رشد سر را ثابت نگه میدارد؟
  خوردن شربت نوتروپیل در سایز سر از لحاظ بزرگ و کوچک شدن تاثیری دارد؟
  خوردن قرص استازولامید شب با شربت نوتروپیل صبح اختلالی ایجاد نمیکند؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   شربت نوتروپیل برای هیدروسفالی تاثیر ندارد ممکن است برای رشد و تکامل حافظه خوب باشد. اگر آب زیادی در مغز باشد آستازولامید تاحدی کم میکند.

 6. امير می‌گوید:

  سلام آقاي دكتر وقت بخير
  آقاي دكتر همانطور كه قبلا خدمتتون گفتم نوزاد يازده ماهه ام مبتلا به سندرم دندي واكر ميباشدكه با انجام ام آر اي دكتر اين تشخيص رو دادند ولي الان جواب ژنتيك اماده شده جوابش اينهpontocerebellar hypoplasia,type7 ميخواستم ازتون بپرسم اين چه نوع بيماريه؟؟
  چرا جواب ام آر اي با جواب ژنتيك باهم فرق دارند؟؟الان يعني بيماري نوزاد من دقيقاچيه؟؟
  علت اين بيماري چيه؟؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   برای هر بیماری اصطلاحات تعریف برحسب تخصص فرق میکند. از نظر ژنتیک نوعی جهش ژنی تعریف شده و از نظر اسکن آنچه در تویر دیده شده گزارش میشود. عناوین تعریفی در ماهیت مسئله فرق نمیکند اگر در اسکن و معاینه نارسی عمده در مخچه وجود ندارد نوع عارضه خفیف است و در سیر تکاملی زیاد مشکل پیش نمی آید. بیشتر بیمارانی تا بحال با سندرم دیده ام در اسکن بطور تصادفی دیده شده اگر بعلت های تصادفی اسکن نمیشدند هیچ علائمی در طی سالها نداشته اند.

 7. امير می‌گوید:

  ممنون از جوابتون آقاي دكتر انشالله خدا عمر باعزت نصيبون كنه
  الان بچه ي أولمه ميخواستم ازتون بپرسم احتمال تكرار در بارداري بعدي هست؟؟
  ببخشيد الان نوع عارضه با اسكن دكتر ميگن شديده يني مخچه اش ضعيفه بيشتر اب جمع شده با اينها ميخواستم بپرسم طول عمر اين نوزادان مبتلا به اين بيماري چقدره؟؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اغلب موارد این نوع ناهنجاری اتفاقی است و تکراری نیست. برحسب سیر تشدید هیدروسفالی طول عمر فرق میکند موارد با افزایش سزیع دور سر حین زایمان و یا درماههای اول فوت میشوند.

 8. امير می‌گوید:

  ممنون آقاي دكتر از زحماتتون
  ببخشيد كه خيلي سؤال ميپرسم آخه تو شهر ما دكتر فوق تخصص نداريم
  الان إينو ميخواستم بپرسم نوزادم اندازه دور سرش نرماله ولي با سونوگرافي كه موقع تولد انجام داديم اب دور مغز١١ ميليمتربوده و اخرين بار شش ماهگي به٢٧ رسيده بود و الان خيلي بي قراره و اصلا وزن گيريش خوب نيست با اينها آيندشون چي ميشه؟؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   ضرورتی به معاینه فوق تخصصی نیست اگر پزشک کودکان تشخیص مشکل جدی بدهند به مرکز درمانی ارجاع مینمایند.

 9. محبوبه می‌گوید:

  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر. قبلا هم مزاحمتون شدم. بیمار هیدروسفال ۱۳ساله داریم که عملکرد شنتش مختل شده بود و تو سی تی نشون میداد دور سرش اب جمع شده. با علایم عملکرد مردمک چشمش مشکل داشت بچه استفراغ و بیحالی. خواب زیاد به پزشک مراجعه کردیم. استازولامید دادن یه دوره. دارو به بدنش نساخت و وضعیت بدتر شد. اسپاسم عضلانی.بیحالی. لرز و عرق سرد. حالتهایی شبه تشنج داشت. به تهران منتقل کردیم. الان شنت کار افتاده. دور سرش اب نیس و استازولامید رو قطع کردن و دارو جایگزین دادن ولی بچه بیحاله. عملکرد چشمش عادی نشده. میگن مربوط به سرش نیس. اما حالت نرمال اصلا نداره. کندی حرکت و گاهی لرز. مشکل در تکلم و گردش مردمک داره. تمام مدارک پزشکیشو دارم بفرستم واتون؟
  بنظرتون به حالت عادی سابق برمیگرده؟ یا برای همیشه به این شکل میمونه؟یعنی بنوعی کندذهنی براش میمونه؟درحالی که قدرت ادراکش کاملا عادیه فقط تز نظر حرکتی کند شده
  تو رو خدا راهنمایی کنید یه خانواده درگیر هستن

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر مشکل عفونت مغزی یا آسیب پیشرفت مغزی از دوره انسداد شانت بجا نمانده سیر بهبودی بایستی خوب باشد با معاینه حضوری و روز به روز ، پزشک معالج اشکالات پیش آمده و سیر بیماری را بهتر تشخیص میدهد.

 10. زهره می‌گوید:

  سلام آقای دکتر نوزاد من دو ماهه شده که مشکل هیدروسفالی شدید داره و مغزش کامل شکل نگرفته و فقط هاله ای ا آن (البته به قول دکتر) تشکیل شده دور سر آن موقع تولد 35 بود (البته هفته 35 بدنیا آمده) الان که تقریبا دو ماه شده (هنوز یک هفته دیگه مونده دو ماه بشه)دور سرش 49 شده و به خاطر عفونت شدید (قرص وان گان سیکلویر) مصرف می کنه و کبدو طحالش هم بزرگتره به خاطر این عفونت عمل شانت واسش انجام نمی دن گفتن اول عفونت خوب بشه کبدو طحال نرمال بشه بعد عمل . امکان کوچک شدن کبدو طحال وجود داره؟ در ضمن قسمت بزرگی از پای راستش تا زانو کبودی شدید داره علت این کبودی چی می تونه باشه؟ امکان داره عفونت بقیه قسمت های مغزش رو هم از بین ببره؟ علت مرگ بچه های با این عارضه چی تونه باشه؟ از کارافتادن مغزه یا چیز دیگه؟ممنون از پاشخگویی روشنتون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   احتمالا بزرگی کبد و طحال هم در زمینه بیماری متابولیک و ژنتیک است برای این قبیل موارد ناهنجاری شدید دستکاری جراحی صلاح نیست سیر طبیعی نارسائی را باید قبول کرد. علت مرگ اغلب پیشرفت نارسائی و عفونتهای تنفسی است. بهتر است از نظر نوع بیماری برای پیش بینی احتمال تکرار بیماری در حاملگی خود و فامیل بررسی بعمل آید.

 11. sara می‌گوید:

  سلام جناب دکتر
  ایا بیماری کیاری2 به علت ازدواج فامیلی است؟
  در هفته 18 بارداری گفتن جنین کیاری 2 داره و تشخیص داده شده, و گفتن بچه باید سقط بشه ,ایا دستور سقط درسته؟! پدر و مادر بچه, دختر عمو پسر عمو هستن,,عاجزانه ازتون میخوام پاسخ بدین, و منو از سردرگمی نجات بدین. تشکر
  میتونه به خاطر فامیل

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اغلب موارد این بیماری ناهنجاری تصادفی است اگر نقص تشکیل مغز و مخچه شدید است معلولیت کلی و یا سقط و مرگ جنین محتمل است. محض اطمینان مشورت با پزشک زنان دوم برای سقط لازم است.

 12. امیر حسین می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید مادر من 55سالش است و 4ساله دچار سرطان تخمدان است و اکنون بعد از شیمی درمانی های پی درپی سرش آب آورد و دکتر در تهران برایش آندوسکپی انجام داد اما الان بعد از دوهفته گذشت از عمل هنوز کنترل مدفوع و ادرار ندارد و اختلال حواس دارد و نمیتواند راه برود به نظر شما این حالت هایش خوب میشود؟ ممنون از شما

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   علت هیدروسفالی در این سن، قبل عمل و یا عوارض احتمالی بعد از عمل باید مشخص شود، اگر علت مشخص نشود سیر عوارض آینده امیدوار کننده نخواهد بود.

 13. امیر حسین می‌گوید:

  با عرض خسته نباشید خدمت شما ممنون از پاسختون مادر 55 ساله من درگیر سرطان است ودر اثر سرطان تخمدان و متاستاز بودن آن چندین بار شکم و بعد از آن ریه و در حال حاضر سرش آب آورد و عمل آندوسکپی مغز انجام داد و در حال حاضر با شیمی درمانی وضعیت سرطانش خوب است اما الان حالت هایش با گذشت دوهفته از آندوسکپی هنوز اختلال حواس خواب زیاد و نداشتن کنترل ادرار و مدفوع برای ما نگران کننده است به نظر شما با توجه به عمل آندوسکپی که انجام داده است طبق نظر دکترش 80درصد عمل خوبی داشته است به نظر شما این حالت هایش بهبود پیدا میکند؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   هرچه علائم گفته شده ناشی از عوارض مغری بیشتر طول بکشد امید جبران عوارض کم خواهد بود بهتر است علت عوارض مشخص شود.

 14. سمیه می‌گوید:

  سلام آقای دکتر من در هفته 32 بارداری هستم که در هفته 30 در سونوگرافی اندازه بطن های طرفی را 16 و 17 تشخیص داده اند و دکتر به گفته هیدروسفالی خفیف هست قرار است دوباره کنترل شود با سونو به نظر شما مشکلی از نظر ذهنی یا از نظر دیگر برا بچه ام پیش میاد خیلی نگرانم ممنون میشم زود ج بدین

 15. هاجر فیروزی می‌گوید:

  سلام و وقت بخیر دختر ۲۸ ساله هستم
  مادرم وقتی سر من باردار بوده توی صحنه تصادف قرار می گیره و این فشار عصبی روی من اثر می زاره و من از ابتدا در حرکت گردن دچار اختلال بودم و منو بسیار دکتر می بزند از نظر دکتر ارتوپدی هم ه هم ام ار ای مشکلی ندارم ولی الان به جای بهتر شدن در حرکت انگشت و مچ دست و پا هم دچار اختلال شدم و همچن تو رو خدا اگر راه درمانی هست کمکم کنید

 16. سمیه می‌گوید:

  سلام آقای دکتر من در هفته 34 بارداری هستم که در سونو 28 هفته تشخیص هیدروسفالی داده شد بعد دو هفته رفتم سه بعدی گفت 16 و17 هست العان هم که تازه رفتم سونو معمولی همونطوری هست آیا از نظر ذهنی مشکلی برا بچه ام پیش مباد دکتر گفت باید منتظر زایمان باشی بعد برز پیش یه متخصص مغز و اعصاب ممنون میشم زود ج بدین

 17. Fatemeh می‌گوید:

  سلام آقای دکترخسته نباشید
  خواهرزاده من 10سالش بودکه صبح که ازخواب بلندشدباسردردشدیدودرادامه کف بالااوردوبیهوش شدمتاسفانه اورژانس به بیمارستان دولتی امام حسین انتقالش دادنداونجاگفتندبچه توکماهست ظریب هوشیاریش 3بودگفتندیه لخته قدیمی توسرش بوده که الان باعث خونریزی درسطح وسیع شده وهیدروسفالی هم هست یه چیزی گذاشتندکه ازسرش خون تخلیه می کردوشانت هم گذاشتندرزیدنت سال سومی عملش کرددوروزسطح هوشیاری 3داشت ولی گفتندشده 5دست هاوپاشم گهگاهتکون داده بوده ولی بعد5روزگفتندسطحهوشیاریش 3هست ومرگ مغزی هست بادادوبیدادانتقالش دادیم بیمارستان پارسیان اونجادکترطباطبایی دیدش 4روزهم توlcuبودولی مرگ مغزیش تاییدشدواهدااعضاکردیم
  آقای دکتریعنی درعرض چندساعت خواهرزاده ام ازدست رفت بدون حتی یک شکایت ازسردرد…..
  حالاسوال من اینه که منم یه پسرده ساله دارم درطوسال 2،3باراول چشم دردزیادبعداین چشم دردباحالت تهوع زیادواستفراغ چندباره همراه میشه وبعدازچندساعت خودبخودخوب میشه خیلی ترسیدم نمیدونم علتش چیه البته اگرپسرم اول چشم دردش بیادبگه ومن یه استامینوفن بهش بدم اتفاقهای بعدی براش خیلی کم رنگ هست درضمن پسرم یک سالگی کلیه سمت راستشوازدست دادوتحت عمل دکترسیم فروش قرارگرفت که upjoشدیدمادرزایی تشخیصشون بودسن 9سالگی هم هردوگوششوعمل vtگذاری کردچون مایع پشت گوشش بودشنواییش خیلی کم شده بودالبته الانvtروبرداشتیم وتحت نظره ولی این چشم دردواستفراغ بعدش خیلی ترسوندم می خوام دکترمغزواعصاب ببرمش ولی میگن یه مایع رنگی تزریق می کنندتوسرش که برای عملکردمغزش خطرناکه اگرمیشه راهنماییم کنید….ممنونم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   به احتمال زیاد سردرد فرزند تان میگرن است حتما تابحال در جریان بررسی گوش اسکن مغز گرفته اند عارضه نداشته. بچه فوت شده با خونریزی مغز به احتمال زیاد پارگی آنوریسم مادرزادی بوده تکرار چنین مورد در فامیل بعید است. اگر اسکن نشده ام آر آی محض اطمینان از مغز صلاح است.

 18. زهره می‌گوید:

  سلام آقای دکتر من قبلا خدمتون عرض کرده بودم که یه نوزاد هیدورسفالی شدید (علت عفونت ) که یک دکتر گفته بود مغزش هنوز شکل نگرفته و نیازی به عمل شانت نداره و باید به سیر خودش واگذار بشه ولی دکتر دیگه این عقیده نداشت و گفت که مغزش شکل گرفته و این نوزاد دو ماهه رو عمل کرد بعد عمل سی تی از مغز نوزاد گرفتن و اظهار امیدواری کرد که بچه سالمه میشه می خواستم بدونم امکانش هست که فایل سی تی رو واستم ایمیل کنم تا شما هم نظر بدین واسم خیلی مهمه ممنون از شما

 19. زهره می‌گوید:

  سلام آقای دکتر هیچ خلاصه گزارسی از سی تی و ام ار آی اولیه بچه ام رو ندارم فقط اطلاعات روی سی دی بهم دادن

 20. زهره می‌گوید:

  سلام آقای دکتر من هیچ خلاصه گزارشی ندارم راهی نداره بتونم سی دی واستون ارسال کنم شما نظرتون بدین واسم خیلی مهمه خواهش می کنم

 21. حاصلی می‌گوید:

  سلام میبخشید اقای دکتر
  بنده کاردرمانم و گروهی در تلگرام با همکاری گفتاردرمان و روانشناس و فیزیوتراپ درست کردیم و از سراسر ایران خانواده هایی که فرزندشون به نحوی مشکل دارند عضو …..

  اگه تمایل داشتید ممنون میشم یه نیم ساعت پرسش و پاسخی در گروه باشه و قبول زحمت بفرمایید و سوالات والدین رو پاسخ بدید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   متاسفانه به جهت مشغله زیاد در رسانه های مجازی از این نوع فرصت فعالیت ندارم. از طریق این سایت هر موضوعی باشد با هدف همکاری و کمک و با اهداف آموزشی مسائل پزشکی برای کاربران دیگر آماده همکاری هستم.

 22. ی می‌گوید:

  سلام اقای دکتر من مدتیه دچار کمبود حافظه شدم براثر سردرد و دوبینی و افسردگی و استرس شدید ایا درمانی داره؟

 23. مریم می‌گوید:

  سلام‌ قبلن از پاسخگوییتون‌ ممنونم ….. دکتر من پسرم پنج سالشه و تاخیر تکلم داره من و خونواده صحبت هاش رو میفهمیم ولی دیگران خیر …. همه ازمایش ها و ام ار ای و نوار مغز نرمال هستن از یک سالگی به دلیل دیر راه افتادن زیر نظر دکتر اخوندیان بودند که تشخیص ایشون فقط کندی رشد بود و نه عقب ماندگی!
  برای پسرم گفتار درمانی تجویز کردند چند جلسه رفتیم ولی به دلیل گریه بیش از اندازه و اذیت شدن پسرم (تا اونجایی که از گریه بی حال میشد و بخاطر فشار زیاد روی لب و صورتش زخم میشد و خون میومد) ادامه ندادیم…. ایا روند طبیعی گفتار درمانی اینقدر سخت است ؟ لازم به ذکر است که عضلات لب و زبان پسرم خیلی نرم هستند

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   هر گونه یاد گیری با انگیزه مثبت ممکن میشود. هیچگونه فشار برای یاد گیری سازنده نیست. آموزش زبان مسئله ناخوآگاه و تلقین و تکرار است. لذا در خانه بطور شمرده و رسا گلمات ابتدا بین بزرگان رد بدن شود بطوریکه برای کودک جالب توجه و نوعی سرگرمی باشد بعد بتدریج کودک در این بازی مشارکت داده شود.با شنیدن خوب بیان خوب ممکن میشود.

 24. عزیزاله می‌گوید:

  باسلام خدمت دکتر سیفی عزیز,,,خانم من درسونوگرافی که در۱۹هفته و۵روزانجام داد,نوشته شده هیدروسفالی متوسط واندازه بطن های جانبی۱۵میلیمتر است بقیه چیزها نرمال است,باتوجه به اینکه ۲قلوباردار است ویکی ازقول ها سالم ,آیا ۲هفته آینده که سونوی مجدد میدهیم احتمال کاهش هست ,آیاممکن است جنین به حالت طبیعی برگردد,ارادتمند شما خدری ازشوشتر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر این اندازه در این سن دوام یابد و با رشد بیشتر بشود ناهنجاری مطرح میشود. در سونوی کنترل اگر به حد طبیعی برسد مشکلی پیش نمی آید.

 25. مریم می‌گوید:

  سلام دکتر ممنون از پاسخگوییتون
  یه سوال دیگه هم داشتم اینکه پسر ۵ ساله ام که توضیح دادم تاخیر تکلم داره ابریزش زیادی از دهنش داره مث بچه هایی مه تازه میخوان دندون در بیارن ایا این بخاطر شل بودن عضلات لب و زبانشه یا دلیل دیگه ای داره؟

 26. امیر جلالی می‌گوید:

  با سلام و سپاس از حوصله و دقت شما در پاسخگویی به سوالات. همسر بنده در ماه هفتم بارداری میباشد متاسفانه در سونوگرافی ماه قبل عدم تقارن در سایز دیامتر بطن های جانبی در ناحیه تریگون مشاهده شد
  بطن راست3.2
  بطن چپ 8.9
  در سونو گرافی جدید هم متاسفانه همین حالت دیده مشود به طوریکه نه تنها این اختلاف ترمیم نشده که اندازه بطن چپ به 9.8 افزایش پیدا کرده . میخواستم خواهش کنم در این مورد راهنمایی بفرمایید .

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تا اندازه 10 هم قابل قبول است اگر مجموع عرض بطنها با زمان تولد زیر 14/5 باشد مشکلی در این رابطه محتمل نیست.

 27. اسماعیل می‌گوید:

  سلام نوزادی سه ماه و نیم دارم که 40 روز زودتر بدنیا آمده و هیدروسفال بوده ماه گذشته واسش شنت گذاشتن مقداری دور سرش کوچک شده دور سرش قبل از عمل 52 و الان 45 است هنوز گردن نمیگیره و با چشمانش چیزی رو دنبال نمی کنه یعنی حتی به صورت مادرش هم مستقیم نگاه نمی کنه نمی خنده و هنوز چیزی به دستش نمی گیره دکتر مغز و اعصابش گفته بهش مهلت بدم که سرش کوچک بشه و بعد گردن بگیره و برای بقیه کارها هنوز وقت داره می خواستم بدونم آیا درسته؟ یا آسیب مغزی دیده؟ قابل جبران هست؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است با اسکن ساحتار مغز و ابعاد ضایعه احتمالی مغز مشخص شود، گو اینکه چاره کار همان انتظار رشد و پیشزفت است.

 28. Ely می‌گوید:

  سلام دکتر، من خواهر زاده ام چهارسالشه و توی ۷ ماهگی عمل هیدروسفالی انجام دادن براش و الان ۴ روزه حالش خیلی بده تو ای سی یو هستش دکترا میگن دستگاهش ب مدت دو روز از کار افتاده و دور سرش عفونت پیدا کرده و چندین بار تا حالا تشنج کرده، دکترا اصلا نمیگن وضعیتش چطوره و جواب درست ب ما نمیدن محل زندگیمون هم گرگان هست و میگن اصلا امکان انتقالش ب شهر دیگه ای نیست، نظر شما چیه؟ خوب میشه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   موقتا با شانت بيروني كنترل عفونت بعمل مي آيد بعد شانت دايم جديد گذاشته ميشود

   • الی می‌گوید:

    تو بیمارستان به ما میگن فقط براش دعا کنین خوب شدنش معلوم نیست و اینکه فعلا با دستگاه زنده است و اصلا جواب درستی نمیدن ک چیکار براش میتونن انجام بدن و چندبار هم تشنج داشته و امروز ازش نمونه برداری کردن و میگن سه روز دیگه جواب آخر رو بهمون میدن

 29. امید می‌گوید:

  با سلام من بیست سالمه در نوزادی عمل هیدروسفالی کرده ام و الان دید چشم چپم خیلی کمه و با عینک هم متغیر نیست آیا به نظر شما قابل درمان است؟

 30. معصومه می‌گوید:

  سلام دختر 20ساله ای هستم وقتی دنیا آمدم هیدروسفال بودم و عمل جراحی رو انجام دادن سوالم اینکه من آیا اختلال در یادگیری دارم؟ و آیا این دلیل میشه من نتونم به درستی درس بخونم؟ در حال حاضر دانشجو ترم 3 روانشناسی دانشگاه آزاد هستم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر تا بحال مشکل یاد گیری مطرح بوده متوجه میشدید ولی هر نوع عارضه هر چند کوچک مغز به درجات کم در توانائی ها تاثیر دارد که با تلاش و تمرین میشود جبران نمود.

 31. زینب می‌گوید:

  سلام.
  پسر 15 ماهه دارم.رشد سرش سریع بود و الان 50 هست.11 ماهگی دکتر بردیم که سی تی دادن و مقداری مایع جمع شده بود اما زیاد نبود فقط شربت نوتروپیل دادن.یک سالگی میخزید.چهار دست و پا نمیکنه.تو روروک حرکت میکنه و از مبلها هم میگیره و راه میره.ولی به تنهایی حرکت نمیکنه و رو پاش کامل نمی ایسته؟؟؟باید چکار کنم؟؟؟؟خیلی نگران عدم تعادلش هستم.بیشتر حس میکنم میترسه که راه نمیده

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگرر سیر افزایش دور سر روی منحنی ثابت است مختصر تاخیر تکامل حرکتی با تمرینهای فیزیکی قابل جبران است. کنترل سیر تکامل توسط پزشک کودکان بایستی پیگیری شود.

 32. امید می‌گوید:

  سلام آقای دکتر من در بچگی شنت گزاشتند در سرم و الان چشمام ضعیفه میگن مال اون عملیه که کردی و عینک روت تأثیری نداره میخواستم بدونم آیا درمان داره؟لطفا خوب توضیح بدید

 33. سورکیان می‌گوید:

  سلام خسته نباشید
  من دو فرزند داشتم که یکی 7 ساله و دیگری 3سال داشت حدود 20روز است که دختر کوچکم به دلیل آب سر در بیمارستان بستری بود که فوت کرد علام بیماری که داشت 1 ماه بود که حالت تهو داشت و ما دکتر هم رفتیم اما آنها فکر می کردند ویروسی هست بماند بیمارستان هم بستری شد روز دوم فهمیدن که تشنج کرد و سیتی گرفتن که دیر فهمیدن و دخترم به کما رفت و بعد فوت کرد حالا سوال اصلی این است که ما برای بچه بعدی نگرانی داشته باشیم که این اتفاق برای او هم می افتد یا خیر باتشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   جای تاسف است که هیدروسفالی بموقع تشخیص داده نشده و عمل نشده. این ناهنجاری که گاهی شدید است در دوره جنینی تشخیص داده میشود و گاهی خفیف در تمام عمر علامتی نشان نمیدهد در این چنین موارد تشخیص با اسکن مغز است. هر پزشک بدون انحام اسکن در تشخیص کم می آورد. بعید است نوع زمینه فامیلی باشد. محصض رفع نگرانی تان اسکن ساده خاطر جمعی را تامین میکند.

 34. الی می‌گوید:

  سلام آقای دکتر، خواهر زاده ام‌ ک حدود ۱۳ روزه تو آی سی یو هست و قبلا در موردش براتون توضیح داده بودم بالاخره دکترا گفتن ک مشکل از شنت مغزش نبوده و گویا مغزش دچار ویروس شده ک انگار چندین بچه اینطور شدن ایا وجود همچین ویروسی درسته؟ و اینکه هوشیاریش ۳ هست و دکترا میگن علائم حیاتی رو داره بجز تنفس ک با دستگاه نفس میکشه ایا امیدی هست؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   از چگ.نگی علت مطمئن نیستم اگر چند روز بیشتر سطح هوشیاری 3 باشد احتمال برگشت به سلامتی کم است.

   • الی می‌گوید:

    آقای دکتر ۵ روزه که هوشیاریش ۳ هست و بیشتر نشده

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     توقف در همین وضع زیاد خوب نیست.

     • الی می‌گوید:

      خیلی ممنون از پاسخگویتون آقای دکتر، دکترا قطع امید کردن ازش ولی پدر و مادرش اجازه جدا کردن دستگاه ازش رو نمیدن و هنوز امیدوارن واقعا شرایط بدیه نمیدونیم اصلا چیکار کنیم و تاکی قراره اون بچه تو ای سی یو باشه الان بیشتر از دو هفته است ک بی هوشه حتی دکتر میگه چشمامش و پاهاش رو از دست داده و فقط قلبش می تپه ولی باز هم امید دارن

     • دکتر سیفی می‌گوید:

      اگر سه نفر پرشك عوارض مغزي را شديد و غيرقابل برگشت تاييد كنند ادامه نگهداري بي حاصل خواهد بود

 35. شیدا می‌گوید:

  بآ سلام و وقت بخیر
  ممنون از جوابگویی های دقیق تون
  من مادر باردار 37 هفته هستم و دلیل نگرانی و سوالم بزرگ بودن سایز بطن های جانبی مغز جنین هست، که در آزمایش غربالگری دوم در هفته 19 مقدار AFPدر خون 2.36 گزارش شد و در سونو سه بعدی سایز حداکثر نرمال برای بطن ها تشخیص داده شد و در هفته 23 سایز بطن ها 8.2 میلیمتر و در تکرار مجدد هفته 27 سایز 8.2 ثابت بود اما الان در هفته 37 سایز بطن ها دوباره با 1 میلیمتر افزایش به 9.2 رسیده و من و همسرم خیلی نگران این قضیه هستیم که این عارضه خاصی را در پی داشته باشد یا این قضیه بعد از تولد اوج پیدا کند و واقعا سر در گم هستیم و از شما تقاضای عاجزانه واسه راهنمایی میخوام
  ممنونم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این اندازه بطنها طبیعی است

   • شیدا می‌گوید:

    ببخشید آقای دکتر چون سونولوژیست تاکید بر گرفتن ام آر آی از جنین داشتن برای اطمینان کامل ماهم نگران شدیم و از شما درخواست راهنمایی در این مورد رو داشتم که آیا ام آر آی بگیریم از جنین یا خیر چون حتما باید بریم تهران و آنجا امکان ام آر آی از جنین هست و در شهر ما نیست.

 36. شیدا می‌گوید:

  ببخشید که اصرار دارم آقای دکتر آمل چون دکتر سونولوژیست توصیه به ام آر آی از جنین داشتن برای اطمینان از سلامت کامل جنین حالا بنده میخوام که راهنمایی بفرمایین که با وضعیت توضیح داده شده آیا خطری فرزند مرا تهدید میکند و نیازی به ام آر آی هست یا خیر؟
  خیلی ممنون میشم دقیق راهنمایی بفرمایین

 37. شیدا می‌گوید:

  آقای دکتر امروز دوباره سونو دادم که اینبار نوشتن که به نظر میرسد سپتوم پلاسیدم تشکیل نشده است. خواهش میکنم بفرمایین که چه عواقبی دارد و برای فرزندم چه مشکلی پیش میاد؟

 38. امین می‌گوید:

  سلام آقای دکتر ، کودکی دارم در ۲ ماهگی خونریزی حاد مغزی کرد ولی به طور معجزه آسایی پس از ۱۲ روز از خیلی بهتر شد و از آی سی یو مرخص شد ولی بعد از ۲ هفته که برای چک آپ رفتیم مشخص شد سر آب آورده است ولی گفتند باز هم کمی صبر میکنیم ، الان در طی ۲ ماه دور سر بچه ۲/۵ ( دو و نیم ) سانت بزرگ شده ، آیا غیر طبیعی است ؟ و آیا تا چه مدت ما باید مدام دور سر را چک کنیم که بفهمیم آب آورده یا نه ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است پزشک کودکان علائم عمومی و مغری و چشمی و دور سر را هر دو تا هفته مدتی کنترل کند در صورت سیر تشدید به مغز و اعصاب ارجاع میکنند.

 39. اسماعیل می‌گوید:

  سلام نوزادی 4 ماهه دارم که در دو ماهگی براش شنت گذاشتن به تازگی چند روز است که پرش چشم راست و لب داره بعضی اوقات همراه با پرش دست هم می باشه ممکنه چی باشه بیماری خاصی داره؟

 40. اسماعیل می‌گوید:

  سلام من نوزادی 4 ماه دارم که هیدروسفالی و براش شنت گذاشتن هنوز گردن نمی گیره با چند تادکتر مغز و اعصاب که صحبت کردم یکی گفته اگه تا شش ماهگی گردن نگیره هیچ وقت نمی گیره و یکی دیگه میگه تا دو سالگی زمان هست برای گردن گرفتن کدوم احتمال درسته؟ اگر گردن نگیره یعنی دیگه هیچ کار دیگری هم نمی تونه انجام بده؟

 41. مهدی می‌گوید:

  سلام من چند وقته یعنی بیشتر از دوسال که دربالای سرم و پس سرم احساس ناخوشایندی دارم. یک نوع التهاب و گاهی که سرم را تکان میدم مث اینکه آب داشته باشه تکون میخوره. حالت گرگرفتگی، عدم تعادل و درد دارم. ام آر آی و سی تی اسکن و …چیزی نشون نداده. یکی میگه از دیسک گردنه. یکی میگه استازولامید بخور. یکی میگه عصبی هست. ولی هرچی هست واقعا اذیتم میکنه. به خدا کلافه شده ام. خب اگه چیزی نیست چرا هر دقیقه و ساعت در این دوسال درد و التهاب و خارش و نبض رو در قسمت بالای سرم احساس میکنم؟
  حالت لرز و تب مداوم دارم و تعادلم به راحتی به هم میخوره. عرق میکنم. آزمایش خون و غدد هم کامل بود. لطفا راهنمایی مناسبی بفرمایید.

 42. فاطمه می‌گوید:

  سلام آقاي دكتر وقت بخير
  دختر15 ماهه اي دارم كه مبتلا به سندرم دندي واكر ميباشد و هيدروسفالي نيز داردكه بنا بر تشخيص دكتر فرم بيماري شديده و نيازي به گذاشتن شانت نديدن والآن سوالي كه از شما داشتم اينه كه كودكم هنوز گردن نميگيره و به أطراف توجه زياد نداره راهي هست واسه بهتر شدنش؟
  سؤال دوم آقاي دكتر بلع سخت داره و زياد استفراغ ميكنه دليلش به خاطر بيماريشه؟
  سوم خيلي بيقراره و گريه ميكنه ايا هيدروسفال بودن باعث سردرد ميشه؟؟
  و جناب دكتر خيلي خرخر ميكنه و نفس كشيدن سخته واسش چيكار كنم خوب بشه؟؟
  ممنون از جوابتون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در این موارد درمانها و مراقبتها در حد نگهدارنده بعمل می آید. تغذیه کامل اگر ممکن نباشد با سوند معده و درمانها برای کم کردن آب مغز تجویز میشود. در اسکن مغز وسعت ناهنجاری که مسئول همه علائم گفته شده است مشخص میشود.

 43. ماری می‌گوید:

  باعرض سلام.من سونوی بیست وهفت هفته انجام دادم واندازه بطنهای طرفی مغز9.7 میلیمتربوده.این قضیه بسیارنگرانم کرده.لطفاراهنمایی بفرمایید.مچکرم

 44. منصوره می‌گوید:

  با سلام خدمت شما دکتر عزیز…بنده زمان تولد تشنج کردم الان سنم ۲۵سال از همون کودکی لرزش داشتم تو دستامو پاهام هیچوقت بخاطر لرزش بدنم دکتر نرفتم تا یکسال پیش که میخواستم جراحی بینی انجام بدم به محض اینکه به دکتر بیهوشی گفتم تشنج کردم دستور گرفتن ام ار ای رو داد بد به دلیل نرمال نبودن ام ار ای بردم به دکتر مغز و اعصاب نشون دادم که دکتر بیهوشی قبل از ام ار ای تشخیص هیدروسفالی داد و اینکه دکتر مغز و اعصابم دقیقا همین تشخیص رو داد و اجازه عمل ندادن گفتن ۸۰ درصد امکان داره حین عمل برم تو کما دیگه جراحی بینی کنسل شد حتی دکتر مغز و اعصاب وقتی ام ار ای رو دید گفت تا چه مقطعی درس خوندی گفتم لیسانس تعجب کرد گفت شما با این ام ار ای باید الان فراموشی گرفته باشید و اینکه نتونید راه برید چون مغزتون شبیه یه زن ۷۰/۸۰ سالست، آقای دکتر الان واقعا احساس میکنم آلزایمر گرفتم خیلی چیرای جزیی رو فراموش میکنم و یهو بدنم سست میشه اگه امکان داره بهم بگید راه درمان هست این وضعیت خیلی روحیمو بهم ریخته لطفا کمکم کنید با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در معاینه اعصاب سالم هستید با لرزش هم کنار بیایید به زندگی سالم تان ادامه دهید. اختلالات مادرزادی ثبات یافته چیزی نیست که فکر کسی مختل کند.

 45. فهیمه می‌گوید:

  با سلام
  نوزاد ما با دورسر38 متولد شد الان 22 روزه هستش دور سر 41 شده. رشد نوزاد مناسب است وزن الان 4900 و قد 54
  سونوگرافی دوران بارداری اندازه بطن جانبی حداکثر نرمال 11 بوده.
  ممکنه هیدروسفالی تهدید بکنه؟
  سونوگرافی مغز نوزاد نرمال بوده.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   علیرغم بزرگ بودن دور سر بطنها طبیعی است هیدروسفالی نیست. اگر سیر رشد از این حد در روی منحنی بالاتر بزند اسکن مغز لازم خواهد بود. رشد دور سر روی منحنی ثابت مسئله طبیعی است.

 46. مریم می‌گوید:

  سلام اقای دکتر من در هفته ۲۹ بارداریم دچار دیابت بارداری نیز هستم اندازه بطنهای جانبی جنینم ۱۰.۱ میباشد خیلی نگرانم هیچ مشکل تریزومی ندارم .ایا دیابت میتواند دلیلش باشد؟؟؟؟؟ از ماه قبل تااین ماه ۰.۴ افزایش داشته خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید با تشکر

 47. فاطمه می‌گوید:

  با سلام خدمت آقاي دكتر سيفي عزيز
  همانطور كه قبلا خدمتتون عرض كردم دختر پانزده ام ماهه ام مبتلا به سندرم دندي واكر ميباشد كه بنا به نظر دكتر فرم بيماري شديده و هيدروسفال هست
  دكترش واسش شربت هيدروكسي زين و قرص ملاتونين تجويز كرده بود يه مدت خوب بود باز مثل قبل شده بيشتر بيداره و گريه ميكنه آقاي دكتر ميخواستم بدونم بايد چيكار كنم كه بهتر بشه؟؟ دليلش بخاطر هيدروسفال بودنه؟؟و اينكه آقاي دكتر خيلي عرق ميكنه
  ممنون از جوابتون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در معاینه با توجه به علائم و سیر پیشرفت و نتایج بررسی با اسکن یا یونو نحوه کنترل هیدروسفالی مشخص میشود.

 48. مهدی سراج می‌گوید:

  سلام آقا دکتر من 25 سالمه بیماری نروفیماتوز دارم. الان چند وقت پیش سرچیچ میرفت سر درد شدید داشتم رفتم آزمایش دادم MRIدادم دکترم گفت شما هیدروسفالی شدی سرت اب افتاده باید عمل کنی شنت مغزی کار گذاشته برام الان 40 روز از عملم میگذره اصلا خب نشدم سر گیچمم بدتر شده نمیتونم خب از جام بلد شم سرم بد درد میگیره میشه بگی چمه کی میخوام بهتر بشم دکترم میگه به مرور زمان خب میشی ولی دردش داره منو کلافه میکنه….

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بایستی در اسکن کنترل سیر کاهش هیدروسفالی و ضایعه مشخص شود اگر علت انسداد نوروفیروم باشد شاید نیاز به جراحی باشد میتوانید گزارش اسکن را برای قضاوت بهتر ارسال نمائید.

 49. باران می‌گوید:

  سلام م .اقای دکتر لدفا جواب منم بدین .ما نسبت فامیلی دوری داریم .پسر من بعد از دنیا اومدن یکماه تن ای سیو بود. و گفتن خونریزی مغزی داره و دورسرش بزرگ شد .و تشنج و …..و فقط سی تی اسکن میشد ک گفتن احتمال ل سندرم دندی واکر هم هس .الان چهار ماهشه و در سه ماهگی شنت گذاشتن براش .هیچی و با چشم دنبال نمیکنه .صدا در نمیاره .خ حرکت نداره .برای اینده ی بچه م نگرانم م .مشکلات اینجور بچه ها چی هس تو اینده .

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با این توصیف رشد تکاملی کودک خوب نیست ناهنجاری مغزی با عوارض خونریزی و هیدرویفالی آینده تکاملی را خوب نشان نمیدهد. در معاینه بالینی و کنترل سیر علائم و تکامل توسط متخصص کودکان و اعصاب وضع پیش آگهی را بهتر حدس میزنند.

 50. روزبه می‌گوید:

  سلام جناب دکتر. جنین من از هفته نوزدهم دچار هیدروسفالی خفیف شد و چند هفته بعد اون به حالت عادی برگشت آزمایش آپینیوسنتز مشکلی نشون نداد اما ام ار آی که دو هفته بعد از سونوی طبیعی انجام شد ۲۵ هفته گفت که به هیدروسفالی متوسط دچار شده .گفتن ۱۳ هستش مقدارش و اینکه شیار های مغزش هم نامتقارن تشکیل شده. جناب دکتر خواهش میکنم بفرمائید بچه م چی میشه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است با سونوی دوره ای 3-5 هفته چند بار کنترل شود اگر تا موقع زایمان به بیش از 14/5 نرسد مشکلی پیش نمی آید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× هشت = 40

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>