کمردرد، ديسك، سياتيك

تقریبا نصف مردم عادی در دوره ای از زندگی شان دچار کمردرد می شوند و شدت آن تا حدی است که بطور موقت مانع کار مي شود. اکثریت کمردرد ها بعلت اختلال در ساختار مفصل، دیسک، استخوان و یا عضلات مجاور بوده و آسیب عصبی بهمراه ندارد. لذا مراقبت و درمان کمردرد را اغلب پزشکان عمومی، ارتوپدی و فیزیوتراپی به عهده می گیرند. در معاینه اغلب اختلال عضوی واضح وجود ندارد. درد و محدودیت حرکت کمر تنها یافته بالینی می باشد.

سابقه

کمردرد مزمن اغلب در ناحیه پایین کمر در حوالی مهره های سوم تا پنجم کمری و یا در عضلات اطراف مهره ها و محل اتصال مهره های کمری به لگن (مفصل ساکروایلیاک) احساس می شود. درد ممکن است موقع بیدار شدن از خواب و یا موقع حرکت بعد از استراحت شدت یابد. این نوع درد نشانه ضایعه عضوی خطیر نیست.  درد به عضلات کمر و لگن و پاها انتشار داشته ولی محدودیت چندانی در حرکات ایجاد نمی کند. استئوپروز (پوکی استخوان) ممکن است در بیماران سنین بالا وجود داشته باشد ولی بخودی خود عامل درد نمی باشد. دردهای شبانه که باعث اختلال خواب بیمار باشد ممکن است نشانه بیماری های خطیر مثل متاستاز استخوانی باشد. تب، عرق شبانه و کاهش وزن ممکن است نشانه بیماری های عفونی مثل تب مالت، سل، سرطان غدد لنفاوی و یا HIV باشد. کمردرد بندرت بعلت پارگی حلقه اطراف دیسک بین مهره ای و فتق دیسک کمر بوجود می آید. سیاتیک علائم خاص خودش را بعلت دیسک کمر ظاهر می نماید که در پایین به شرح آن پرداخته خواهد شد.

نوع خاصی از آرتروز پیشرونده که تحت عنوان اسپاندیلیت انکیلوزان نامیده می شود سیر پیشرونده درد و جمود مفاصل مهره ها در سرتاسر ستون فقرات پدید می آورد. تنگی کانال کمر، در افراد پیر و معمولا مردان، با کمردرد، لنگیدن و درد سیاتیک موقع راه رفتن مشخص می شود. کمردرد مداوم و پیشرونده شدید بدون سابقه قبلی التهاب مفصلی یا تصادف،ممكن است بعلت بیماریهای مختلف پشت پریتوان مانند تومورهای کلیه و پانکراس، زخم دودنیوم و پارگی آنوریسم آئورت شکمی و یا خونریزی پشت پریتوان بوجود آمده باشد.درد حاد ناحیه کمر بدنبال پیچ خوردگی و ضرب دیدگی و یا بلند کردن جسم سنگین به فاصله چند ساعت پدید می آید كه اصطلاحاً کشیدگی یا Strain گفته می شود. اين درد اغلب بعلت آسیب فاست مهره (مفصل پايك هاي مهره ها) و ندرتاً بعلت پارگی دیسک پدید می آید. در این شرايط خم شدن به جلو و پهلو و راست کردن کمر بعلت درد مشكل می شود. درد ناحیه طرفی کمر اغلب بعلت آسیب مفصل پایکهای مهره (Facet) می باشد و درد موجب اسپاسم عضلات آن ناحیه می گردد. در نوجوانان درد حاد ناحیه کمر اغلب بعلت اسپاندیلولیستیز (لغزیدن و جابجایی مهره ها روی هم) که ناشی از ضعف رباطهای بین پایکهای مهره ای ناحیه L5 می باشد. این خود زمینه را برای شکستگی  فراهم می کند. درد ناحیه پشت و بالای کمر ممکن است بعلت شکستگی فشاری مهره باشد كه معمولا بعلت افتادن روی باسن یا به پشت پدید می آید. در افراد پیر با پوکی استخوان شکستگی خود بخود مهره نیز دیده می شود. درد شدید کمر بعد از ضربه مستقیم روی فقرات یا به سر که موجب پارگی رباطها و عناصر نگهدارنده مهره ها می شود موضوع جدی تشخیص از نظر بی ثبات بودن مهره های فقرات می باشد. اختلال در کنترل ادرار نشانه فشار و آزردگی نخاع یا ریشه های کدا اکین (دم اسبی) است. دیسک کمر بعلت پارگی حلقه اطراف دیسک معمولا در L5-L4 و S1-L5 موجب درد سیاتیک با علائم حسی و حرکتی مربوطه می شود. پارگی و جابجایی دیسک L5 بعلت آسیب مفصل پایکهای S1-L5 می باشد.

پاتوفیزیولوژی

عناصر حساس به درد، انتهاهای عصبی دریافت کننده درد در کپسول مفصلی پدیکولهای مهره ها و حلقه اطرف دیسک‌ها است. همچنین غضروف روی مهره ها در مواردیکه ضایعه استخوانی وجود داشته باشد عامل احساس درد است. درد از محل اوليه به نواحی دورتر مثل پا و پشت منعکس می شود. دردهای عضلات ناحیه دور فقرات به همان نواحی محدود می شود.

منشاء درد در کمر، درد مزمن آرتروز مفاصل پدیکولهای مهره ها و لیگامانهای مجاور آن است. درد این ناحیه به التهاب ارتباط چندانی ندارد. با پیشرفت دژنرسانس سطوح این مفاصل (فاست ها) هیپرتروفی مفصل و شل شدن رباطهای نگهدارنده آن، استواری فقرات را بر روی هم و وضعیت محوری ستون فقرات بهم می خورد. در نتیجه لغزیدن یک فقره روی فقره دیگر (اسپوندیلولیستزیس) موجب تنگ شدن کانال نخاع و فشار بر ریشهاي عصبی کودا اكین و درد و اختلال عصبی مربوط به این ناحیه می شود.

پیش آگهی

اغلب کمر دردها خود بخود بهبود می یابند ولی در بعضی افراد درد و ناراحتی مزمن ادامه می یابد. در اغلب موارد 50 درصد درد شدید در مدت یک ماه و بقیه درد در مدت دو ماه بهبود می‌يابد و در موارد کمي بمدت طولانی تر دوام می یابد. احتمال عود درد حاد در سه ماه بعدی 25 درصد و در یک سال 75 درصد است. سیر کمردردها به علل عفونی و تومورها و… مربوط به عامل بیماری و نحوه پاسخ به درمان می باشد.

تشخیص

محدودیت دامنه حرکات، در بلند کردن پا در حال خوابیده به پشت، خم شدن از ناحیه کمر در حال ایستاده و دیگر محدودیت های حرکت بعلت درد وجود دارد. اختلال در حس مربوطه به ریشه های عصبی کمری و خاجی و ضعف عضلات مربوط به این ریشه ها و کاهش رفلکس ها در موارد آسیب ریشه های عصبی این ناحیه بوجود می آید. در موارد مشخص کمر درد بعلت کشیدگی و زور معمولا رادیوگرافی کمر و CT اسکن و اسکن MRI ضروری نیست. در موارد درد مقاوم بیش از چند هفته و در موارد درد به علت نامشخص بررسیها با رادیولوژی و اسکن جهت تشخیص موارد عفونی و توموری ضرورت پیدا می کند. در موارد آرتروز بدون عارضه عصبی اغلب رادیوگرافی ساده کمر کافی است. تغییرات دژنراتیو در سطوح مفاصل مهره ها و دیسک با پیشرفت سن بیشتر دیده می شود و اغلب بدون علامت است. در موارد دردهای شدید و مقاوم عمقی پایین کمر و ناحیه زیر دنده ها بررسی بیشتر با اسکن ضروری است. آزمایش خون از نظر سدیمانتاسیون، CRP، شمارش خون و در مواردی کشت خون و ایمونوالکتروفورز برای رد عفونت و تومورها ضرورت پیدا می کند.

درمان

انواع مسکن ها در کاهش کمر درد موثر بوده و ارجحیت چندانی نسبت به یکدیگر ندارند. برای کاهش درد استراحت در مرحله حاد ضرورت دارد. دراز کشیدن در هر وضعیتی که راحت باشد خوب است. ماساژ عضلات کمر، گرم کردن عضلات دچار اسپاسم، استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل دیکلوفناک، بروفن و ایندومتاسین موثر است. در گذشته از اجزاء کشش و روش های فیکس نمودن استفاده می نمودند اما امروزه متروک شده است. شل کننده‌ها مثل دیازپام بیشتر مصرف می شود در مواردي تاثیر در سیر بهبودی دارد. دستکاری های ناشیانه فیزیوتراپی روی کمر ممکن است در مواردی به آسیب بیشتر منجر شود. توضیح چگونگی اختلال و نحوه تشدید ناراحتی در نشستن و ایستادن نامتناسب و برداشتن و بلند کردن اجسام سنگین برای پیشگیری از عود بيماري کمک می کند. استفاده از کرست کمر ارتوپدی در مرحله فعالیت بعد از بهبودی نسبی توصیه می شود. توجه به وضعیت مناسب تختخواب و صندلی در کار و رانندگی لازم است. در مواردی درد مزمن کمر نشانه افسردگی و اضطراب مزمن بوده که صرفا به درمان با داروهای مربوطه جواب می دهد. در 40 سال گذشته مشخص شده است که جراحی اغلب عوارض بیشتر از اثر مطلوب در درمان کمردرد داشته است.در موارد استثنایی برای ایجاد ثبات و بهم پیوستن مهره ها، عمل جراحی لازم است.

تغييرات د‍ژنراتيو فقرات كمر (اسپانديلو آرتروز)

ديسك كمر و سیاتیک:

سیاتیک به درد عصب سیاتیک اطلاق می شود که از ناحیه سرین (نشيمنگاه) شروع شده و به ناحیه پشت پا و سمت طرفی ران و ساق منتشر می شود كه ممکن است با کمر درد همراه نباشد. درد سیاتیک بعلت فشرده شدن ریشه عصب L4 و L5 و S1 است. فشردگی عصب بعلت جابجایی دیسک، استئوآرتریت و تنگ شدن سوراخ بین مهره ها و یا لغزیدن مهره ها و تنگ شدن کانال نخاع پدید می آید. سیاتیک به ندرت بعلت کیست سینوویال و یا تومور غلاف اعصاب این ناحیه پیش می آید. درد ناحیه طرفی کمر و به دنبال آن درد سیاتیک كه در مدت چند ساعت تا چند روز پدید می آید نشانه پارگی و جابجایی دیسک كمر است. اغلب دیسک کمر بدون علت مشخص ظاهر مي‌شود ولی در مواردی با پیچ خوردگی کمر، بلند کردن جسم سنگین و یا ضربه مستقیم به کمر پدید می آید. درد سیاتیک دو طرفه اغلب نشانه آرتروز پیشرفته کمر است.

شرح بالینی:

اغلب بیماران از درد ناحیه سرین که به پشت و یا سمت طرفی ران منتشر می شود شکایت دارند. ممکن  است درد به ساق و پا منتشر شود. در مواردی درد شدید مانع از نشستن و ایستادن بیمار شده و در بعضی موارد اختلال حس و کاهش قدرت اکستانسیون (بالا بردن) در مچ و انگشتان پا مشاهده مي‌شود.

مواردیکه کمر درد مزمن و محدودیت حرکت کمر در گذشته وجود داشته و درد سیاتیک ظاهر بشود، اغلب علت آن تنگی کانال است. درد مفصل فاست محدود به ناحیه کمر بوده و با تغییر وضعیت تشدید می یابد.

اختلال کنترل ادرار با سیاتیک دو طرفه نشانه فشرده شدن ریشه های کدا اکین بوده و مسئله اورژانس جراحي تلقی می گردد.

پاتوفیزیولوژی سیاتیک: درد انتشاری بعلت فشرده شدن ریشه عصب در اثر دیسک و یا تغييرات ديگر ناشی از آرتروز مهره ها و تنگي کانال نخاع و سوراخ بین مهره ها است و بندرت بعلت کیست یا تومور پدید می آید.

عصب سیاتیک ممکن است بعلت تزریق و یا هماتوم و آبسه در ناحیه عضلات سرین آسیب ببیند و ندرتاً بعلت گیر کردن عصب در زیر عضله پیری فورم در این ناحیه مشاهده می شود.

پیش آگهی

سیاتیک اغلب به مرور زمان خوب می شود. نصف بیماران درمدت دو هفته و 70 درصد در مدت یکسال بهبود می یابند و 30 درصد بقیه به درجاتی درد را بمدت طولانیتر دارند. در موارد درد مزمن و عود کننده به لحاظ ادامه ناراحتی و اختلال در کارایی که درمان محافظه کارانه مفید نباشد جراحی در هفته های اول بیماری توصیه میشود.

تشخیص

محدودیت حرکت در بلند کردن پا در حال خوابیده در معاینه مشاهده می شود. بروز درد در پای دیگر نشانه خوبی از دیسک جابجا شده در پایین کمر است.

نشانه هاي دیسک جابجا شده (فتق دیسک)

ریشه دیسک درد ضعف عضله رفلکس کاهش حس
S1 S1-L5 پشت ران تا مچ پا نزدیک کننده ران، خم کننده زانو، خم كننده مچ و انگشت شصت کاهش رفلکس آشیل سطح جانبی و کف پا
L5 L5-L4 پشت ران ضعف عضله جلوی ساق، فوت دارپ (افتادگي پا) رفلکس زانو سطح جانبی و پایینی انگشت شصت
L4 L4-L3 جلو و سطح طرفی ران چهار سر ران رفلکس زانو قوزک داخلی
L3 L3-L2 جلو و سطح داخلی ران و زانو نزدیک کننده ران و چهار سر رفلکس زانو سطح داخلی ران

تصویربرداری فقرات را بغیر از موارد اورژانس و با عارضه میتوان چند هفته به تاخیر انداخت. در عکس ساده اطلاعات کمی  بدست می آید. معمولا MRI در مدت بعد از دو هفته از شروع بیماری به منظور ارجاع به جراحی انجام میگیرد. در موارد سیاتیک با عارضه تشخیص های افتراقی دیسک از متاستاز فقرات، بیماریهای عفونی و التهابی ریشه عصبی مثل بیماری لایم و بروسلوز و نیز مننژیت کاسینوماتوز مطرح می شود.

درمان

در سیاتیک نیز مثل کمر درد استراحت و درمان در فاصله زمانی چند هفته ممکن است نتیجه بخش باشد. با جراحی بهبود درد زودتر حاصل می شود ولی در طولانی مدت و معمولا بعد از یکسال نتیجه جراحی با درمان بدون جراحي یکسان می باشد. حدود 30 درصد بیماران پس از شش هفته استراحت به جراحی نياز پيدا می کنند. در موارد سیاتیک شدید دو طرفه با ضعف پا و اختلال کنترل ادرار جراحی در مرحله نخست ضروری است. در موارد با اختلال حس و افتادگی پا امکان بهبودی با استراحت و درمان بدون جراحی هم وجود دارد. مراقبت و درمان بمدت 6 تا 8 هفته قبل از جراحی توصیه می گردد. موارد سیاتیک بدون دیسک و اسپاندیلوز مشخص به جراحی خوب جواب نمی دهد. تزریق استروئید اپی دورال در بعضی موارد ممکن است موثر باشد.

ديسك متعدد بين مهره هاي كمر

تنگی کانال

تغییرات دژنراتیو مهره های کمری موجب تنگ شدن کانال نخاعی وفشار به ریشه های عصبی می گردد. دژنراسانس در قسمت های لیگامانها و مفاصل فاست بین مهره ها پدید آمده و در مواردی موجب لغزیدن مهره ها روی هم می شود.

سیر بالینی

معمولا در مردان سنین بالا با سابقه دردکمر و دردهای خفیف متناوب سیاتیک که با راه رفتن شدت یافته و با دراز کشیدن کاهش می یابد مشاهده مي شود. در معاینه کاهش قوس کمر مشاهده مي‌شود. تشخیص آن از نارسایی شریانی ایلیاک مطرح مي‌شود، در هر دو مورد لنگیدن متناوب ديده می‌شود با این تفاوت که لنگیدن متناوب عصبی علائم اختصاصی خود را دارد.

فیزیوپاتولوژی

تنگی کانال موجب فشار به عناصر داخل کانال شده شدت آن معمولا بر روی ریشه عصبی، مربوط به همان سطح می باشد. تنگی ناشی از هیپرتروفی سطوح مفصلی ، هیپرتروفی لیگامان فلاووم (Ligamentum Flavum)، لغزیدن مهره (اسپاندیلولیستیز) و تشکیل پل بین مهره ها بعلت تغییرات آهکی جلو دیسک ها پدید می آید. تمام این تغییرات دژنراتیو با پیشرفت سن و فعالیت بیشتر و ضربه های خفیف مکرر تشدید می یابد. بعضی افراد با زمینه خانوادی زمینه مساعد بیشتری برای تنگی کانال دارند.

پیش آگهی

معمولا سیر تنگی کانال رو به تشدید بوده در مواردی باعث ناتوانی در راه رفتن شده و اقدام به جراحی  ضرورت می يابد.

تشخیص

سیر بالینی بیماری معمولا مشخص است و تشخیص آن از نارسایی جریان خون پاها از روی یافته های بالینی عصبی ممکن است. و یافته هایی از نارسایی جریان خون مشاهده نمی شود. از علائم بارز آن لنگیدن متناوب بصورت ضعف و اختلال حس پاها پس از کمی راه رفتن، از بین رفتن رفلکس آشیل و تشدید درد می باشد. علائم با استراحت بطور نسبی به حال طبیعی بر می گردد. بلندکردن پا در حال خوابیده محدودیت داشته و نیز انعطاف کمر در حرکات مختلف محدودیت دارد. در رادیوگرافی ساده پلهای اسپاندیلوتیک بین مهره ها مشهود بوده ولی تغییرات مربوط به لیگامان ها در عکس ساده مشخص نبوده، لغزندگی مهره ها در عکس نیم رخ مشخص می شود. اسکن سی تی و اسکن MRI تنگی کانال را نشان می دهد. الکترومیوگرافی با نشان دادن فیبریلاسیون در عضلات مربوط به اعصاب آسیب دیده به تشخیص کمک میکند.

درمان

ورزشهای کمری و کشش و نرمش تحت نظر فیزیوتراپ اغلب نیاز به جراحی را رفع می کند. تمرین های حرکتی مناسب برای اصلاح قوس کمر و رفع تنگی کانال علائم بیماری را بهبود می نماید. استفاده از دوچرخه ثابت با خم شدن به جلو در حال پدال زدن و تمرین های کشش کمر با خم شدن به جلو در وضعیت نشسته در روی صندلی و آویزان شدن از بارفیکس در کاهش عارضه های تنگی کانال موثر است. جراحی در موارد شدید به منظور رفع فشار از روی ریشه های عصبی موثر بوده و به راه رفتن کمک میکند ولی در طولانی مدت در سرنوشت معلولیت چندان فرق نمی کند. با جراحی برداشتن چند لامینای مهره و ثابت نمودن (فیکساسیون) مهره ها با گراف استخوانی و میله و پیچ بعمل می آید. دردوره نقاهت بعد از عمل که شش تا دوازده هفته است بیمار ضمن فیزیوتراپی میتواند راه برود و رانندگی کند. اجراء سایر روشهای غیر متعادف مثل تزریق اپی دورال و دستکاریها توسط شکسته بند موثر نمی باشد.

در سندرم فاست: درد شدید و اسپاسم و بی حرکتی حاد بعلت التهاب یا خشکی مفصلی پدیکول مهره‌هاي گردن یا کمر پدید می آید. درد کاملا موضعی بوده بیمار قادر به حرکت مفصل از وضعیت ثابت نمی باشد. با اجراء گرما و ماساژ بر روی ناحیه درد و کشش ملایم، علائم در کوتاه مدت بهبودی کامل می آید. در مواردی تزریق موضعی بی حس کننده و استروئید ضرورت پیدا می کند.

این نوشته در تخصصی, عمومی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

5,677 Responses to کمردرد، ديسك، سياتيك

 1. محمد می‌گوید:

  سلام دکتر وقتتون بخیر
  ببخشید مزاحم میشم مادرم 46 سالشه دیسک کمر داره. ینی کمرش دو سه ماهی درد میکرد بعد این کمردردش الان افتاده روی پای راستش جوری که وقتی راه میره درد شدیدی داره و نمیتونه زیاد راه بره. عکس که گرفتیم اینو نوشته: نتیجه رو براتون آپلود کردم لطفا مشاهده کنید و لطفا بفرمایید آیا باید مادرم عمل بشه؟ البته چند جلسه فیزیوتراپی هم رفته ولی من فک می کنم اگه 40 جلسه هم که بره بازم همینطوریه. قبل از اینکه پیش ارتوپد بره پیش دکتر عمومی رفته بود چندین بار، هر بار هم که هفت هشت تا آمپول می داد یکم بهتر میشد باز پادردش بیشتر شد. بعد دیدیم که دردش زیاد شده رفتیم پیش متخصص ارتوپد. ازتون خواهش می کنم راهنماییم کنیدخیلی خیلی نگرانشم ممنونم از شما. این هم عکس MRI هست:
  http://uupload.ir/files/tb6p_5345.jpg

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در معاینه اعصاب عارضه سیاتیک شدید دیده شود و احتمال بهبودی با درمان نباشد به جراح اعصاب برای عمل ارجاع میکنند

 2. محمد می‌گوید:

  سلام
  ممنون از پاسختون. ببخشید این برای معاینه اعصاب باید عکس بگیرم یا به ارتوپد باید مراجعه کنم.

 3. مرضیه می‌گوید:

  با سلام.آقای دکتر آیا می شود مهره ستون فقرات عفونت کند یا عفونت مربوط به دیسک می شود؟ممنونم

 4. مهدی می‌گوید:

  با سلام. من پدرم تورم دیسک کمر و تنگی نخاع داره و رفته دکتر واسش فلوکستین20 رو تجویز کردن و از روزی که دارن استفاده میکنن هم معدشون بهم ریخته و هم اینکه کلا اشتهاشون کم شده آیا این دارو واسه تورم دیسک کمر مفید هست؟ بعد اینکه چه قرص یا داروی برای تورم دیسک کمر خوب هستش

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   فلوکستین برای افسردگی و وسواس تجویز میشود بعضا این نوع عوارض دارد بهتر است با پزشکشان برای کنترل تصمیم بگیرید.

 5. رحمن می‌گوید:

  سلام آقای دکتر.خسته نباشید.آیا…. باعث فرسایش دیسک کمر می شود؟ چند ماهی هست که دیسک خفیف دارم و درد به پای راست گاها میزند اما دکترها گفته اند چیزخاصی نیست و فست ضعیف شده اما دردش ادامه دارد و کم و زیاد میشود

 6. رحمن می‌گوید:

  سلام.آیا آمپول هیالوبریکس برای درمان دیسک کمر کاربرد دارد؟چگونه؟

 7. اسما می‌گوید:

  سلام من ۲۰ سالمه، از اسفند پارسال کمردرد داشتم کمر که در واقع پشت کلیه راستم بود همه جا همه آزمایش mri و اسکن و…. همه چی سالمه میگن مشکل جسمی نداری ولی خیلی درد دارم اصلا نمیتونم قدمو صاف کنم پیش دکتر مغز و اعصاب و روانپزشک هم رفتم نتیجه ای نگرفتم ممنون میشم بگین چیکارکنم خسته شدم از این وضع. پیشاپیش ممنون از پاسخ گوییتون.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر درد و سفتی کمر صبحها بارز است کنترل بیماری التهابی کمر توسط متخصص روماتیسم لازم خواهد بود.

   • اسما می‌گوید:

    سلام دوباره. نه آقای دکتر آزمایش روماتیسم اینا هم دادم بازم سالم بود کلا آزمایشی نمونده ندم تا آزمایش سرطان، ژنتیک و… تو سایت با میوفاسیال روبه رو شدم میتونه این باشه؟ یا هم سایکوسوماتیک؟ البته روانپزشک رفتم تاثیری نداشته.

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     میوفاشیال و سایکوسوماتیک از خیلی لحاظ شبیه اند در هر دو مورد روشهای درمان مشترک است

     • اسما می‌گوید:

      ممنون از پاسخگوییتون آقای دکتر. نظرتان چیکار کنم که خوب شم؟ خیلی روانپزشکا رفتم خیلی قرصا خوردم تاثیری نداشته حتیrtms هم رفتم بی تاثیر بود.در واقع دردم شده درد بی درمون.هرجا میرم میگن سالمی مشکل جسمی نداری برو روانپزشک خب میرم بازم بی فایدست اخه. تو ۲۰ سالگی از زندگی افتادم دیگه تنها چیزی که فکر میکنم خودکشی و مرگه

     • دکتر سیفی می‌گوید:

      اگر در معاینه سالمید بایستی مشکل جدی وسواس را قبول کنید و درمان منطقی وسواس را که خیلی هم مشکل و آزار دهنده تر است جدی پیگیر باشید.

 8. رحمن می‌گوید:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید.مدت 9 ماه هست که بعلت بلند کردن بار سنگین درد کمر دارم که به ران و ساق پای راست هم میزنه و حتی سر انگشتان دست و پهلو هم خیلی کم درد میکنند. اما دردش گاها میاد و گاها هم از بین میره.این عکسهای ان ار آی و سی تی اسکنم هست.ممنون میشم اگر لطف بفرمایید راهنمایی کنید که چه کنم.پیش چند دکتر هم رفتم همه گفتن چیزی نیست درد برطرف میشه اما نشده.ممنونم
  http://uupload.ir/files/0lyf_office_lens_۲۰۱۸۰۱۲۴-۱۸۱۴۴۷.jpg http://uupload.ir/files/5ccj_office_lens_۲۰۱۸۰۱۲۴-۱۸۱۴۱۱.jpg

 9. علی مکری می‌گوید:

  با دردود خدمت شما دکتر گرانقدر که وقت میزارید و پاسخگو هستید. احتراماً جواب MRI بنده به این سورت هست:
  L5-S1: prominent left paracentral disc extrusion
  L4-5: mild disk bulging
  جسارتا آیا با توجه به بند 1 معاف کامل هستم ؟ کیدونم که با bulging معاف از رزم هستم ولی با اکستروژن اشاره شده در بند 1 چطور دکتر ؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   خیلی از این موارد بدون علامت بالینی است و شامل معافیت نمیشود برحسب نتیجه معاینه در کمسیون نظر میدهند.

 10. حنانه می‌گوید:

  سلام خسته نباشید من یه چند روزی هست که کمرم درد می‌کرد که امروز با یه سرفه ناکهانی کلا کمرم گرف و زمین گیر شدم و اصلا نمیتونم سرپا وایسم و کمرم و صاف نگه دارم و این درد میزنه به باسنم و یه پام که تا پایین سال پام درد میکنه بنظرتون چیکار کنم رو رمین هم دراز میکشم انگار کمرم خشک میشه دیگه نمیتونم تکون بخورم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   درد سیاتیک احتمالا بعلت دیسک کمر پیش آمده اگر با استراحت و کشش و نرمش بهتر نشودمعاینه و بررسی خوب خواهد بود.

 11. بهراد می‌گوید:

  سلام خسته نباشید. سال نوتون مبارک باشه
  من به تازگی ازمایش ام ار ای دادم نتیجه آزمایش :
  Posterior disc bulging at L4 – 5 level is seen.
  Schmorls nodes in several lumber disc levels is also seen.
  Other disc space.. are normal
  درد کمر ندارم ولی گز گز و ضعف عضلات پای راست، 24 سالمه 78 کیلو وزنمه 184 قدمه_ اقای دکتر شدت بیماری در چه حد است؟ ایا میتونم ورزش ادامه بدم یا خیر؟
  مرسی

 12. رقیه می‌گوید:

  سلام دکتر من 19 سالمه و دیسک کمر دارم مهره ی 3و4 حلقه لاغری میتونم بزنم یا برای کمرم ضرر داره؟

 13. زهرا می‌گوید:

  سلام و تبریک برای سال جدید.دکتر چندتا سوال داشتم اگه پاسخ بدید بسیار ممنون میشم:
  ۱. آیا فاست ها میتونن علایم فتق دیسک را تقلید کنن؟ مثل درد ،داغی و گزگزمچ پا؟
  ۲ . آیا در موارد فتق دیسک علایم سیاتیکی با سطح دررفتگی دیسک ارتباط داره یعنی مثلا دیسک بالجینگ میتونه علایک شدید سیاتیک ایجادکنه؟
  باتشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در هر دو شرايط احتمال موارد گفته شده وجود دارد تاييد عارضه با معاينه و مشاهده علائم مشخص ميشود.

 14. تارا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  من 30 ساله هستم و از حدود دو ماه قبل دچار کمر درد شدم؛ طوری که اطراف ستون مهره م با خم شدن انگار کش میومد و درد می گرفت و فکر کردم شاید خود ستون مهره ها باشه. عجیب اینجاست که گاهی احساس خارش توی ستون مهره و مور مور کم توی کمر هم داشتم و وقتی سمت چپ کمرم جوش های ریز زیادی زد فکر کردم زوناست؛ اما به فاصله دو سه روز بعد از بین رفتن…..

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بنظر نمیرسد علائم گفته شده به عارضه عضوی مربوط باشد به احتمال زیاد منشاء روان تنی دارد. میتوانید با کم کردن استرس و تمرینهای ورزشی سیر بهبودی را امتحان کنید.

 15. دنيا می‌گوید:

  با سلام و درود فراوان خدمت شمل، شرمنده من چند روزي هست كه كمر درد دارم جوري ك حتي وقتي ميخوابم يا مي ايستم يا هرحالتي درد ميكنه مادرم بم ميگه اگه از ديسكت باشه موقع استراحت خوب ميشه ولي درد كمر من در هيچ شرايطي خوب نميشه ميخواستم بدونم بايد چكار كنم و از چي ميتونه باشه اين درد ممنون ميشم اگر جواب بدين با سپاس فراوان

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است معاینه و درصورت امکان چک آپ خونی و رادیوگرافی بعمل اید علل مختلف ممکن است باعث کمر درد بشود.

 16. Amin می‌گوید:

  سلام من پسري ٢٤ساله هستم چند وقتي ميشه درد شديدي درناحيه ران پا احساس ميكردم كه كلا منو از پا انداخته بود بعد انجام ام ار اي اونو به متخصص نشون دادم كه گفت بايد جراحي انجام بدي و من قبول نكردم الان دوماه ازون جريان ميگذره كه تقريبا درد ازون اون شدت در اومده ولي هنوز هم نميتونم كارهامو به قاعده انجام بدم ووقتي نرمش مختص كمر درد انجام ميدم درد ناجوري حس ميكنم از ناحيه ران پا ..ديگه نميدونم بايد چيكار كنم لطفا راهنماييم كنيد.

 17. بهاره می‌گوید:

  سلام،ممنون بابت اطلاعات سودمند سایت،من 37ساله هستم با سابقه سندرم پیریفورمیس چپ از دوازده سال قبل که با آب درمانی به خوبی کنترل بود ،دو سال قبل درد شدید زانوی راست داشتم و با وجود ریپورت پارگی رباط ای سی ال در ام آر آی فوق جراحی زانو گفتن درد از کمره و پزشکی هم که ایشون ارجاعم دادن رد کرد نظرشون رو و در نهایت هم زانو خوب شد. بعد یه مدت که ورزش در آب رو رها کردم دوباره درد زانوی راست و البته ساق هر دو پا دارم.فعلا ادویل مصرف می کنم

 18. مصطفی ذوالقدری می‌گوید:

  با سلام آقای دکتر بنده حدود یکسال میشه که کمرم درد میکنم میزنه به پای راستم ام ار آی گرفتم گفتن دیسک مهره 4 و 5 داری رفتم تهران پیش دکتر حیدریان ازن تراپی الان یک هفته است ازن تراپی کردم فعلا درد داره پام به نظرتون جواب میده . باید بیشتر استراحت کنم ? میشه راهنماییم کنید چه چیزهایی رو رعایت کنم خوب بشه؟

 19. آذر می‌گوید:

  باعرض سلام و خسته نباشید
  من 27ساله هستم 8سال پیش هنگام بلندشدن از زمین پای راستم پیچ خورد و کمرم در سمت راست صدای خفیفی داد در ابتدا درد نداشتم اما بعد از یکی دوسال درمواقعی که فعالیت زیادی انجام میدادم در سمت راست کمرم درد احساس میکردم الان مدتی است که این درد تشدید شده و بیشتر مواقع حس میشود و همچنین به زانو سمت راست هم تیر میکشد مشکل من جدی است و چه کار باید بکنم؟ممنونم

 20. مصطفی می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  جواب MRI من به صورت زیر هست
  L5-S1 is dyhedrated and centrally protruded
  میشه در موردش توضیح بدید و راه های برطرف شدنش بگید؟
  ممنونم از لطفتون

 21. محتبی می‌گوید:

  باسلام خدمت دکتر مردمی وانسان دوست که به فکر خدمت به همنوعان می باشد اینجانب 46 ساله دارای 95کیلووزن و180 سانت قد قبل از عید درد شدید درناحیه باسن ومچ پاداشتم که با ام ارای به عمل آمده دیسک تشخیص داده شدوتحت درمان دکترارتوپدبودم درحال حاضر درناحیه باسن ومچ پا درد ندارم ولی گزگز پا درانگشت شصت وکف وروی پا آزاردهنده است ممنون خواهم شد راهنمایی بفرمایید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   معمولا با استراحت و فیزیوتراپی متناوب سیر بهبودی پیش می آید در صورت تشدید عارضه حسی و حرکتی ندرتا جراحی ضرورت مییابد.

 22. مصطفی می‌گوید:

  عوارض که به باسن و ران پا و ساق پا میزنه بعضی از موقع ها…آیا میشه درمان کرد یا این دیسک تا اخر عمر همراهمون هست؟و این که از لحاظ دسته بندی جزو کدوم دسته از دیسک ها قرار می گیره؟از کی میتونم ورزش کنم و چه نوع ورزش هایی مفید هست و سوال اخر اینکه باید ها و نباید هایی که باید رعایت بشه چه چیزهایی هستن.
  ممنونم از وقتی که اختصاص میدید و به سوالات ما پاسخ میدید.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   درد سیاتیک معمولا به دیسک های پائین کمر مربوط است. تمرینهای شنا و کشش و نرمش متنوع خوب است نشستن طولانی مدت و زور و فشار زیادی روی کمر باید مراعات شود. هر کسی در دروه ای از زندگی خود کمردرد و سیاتیک را تجربه میکند.

 23. رضا می‌گوید:

  باسلام خدمت دکتر سیفی درحین ورزش بدنسازی فشار زیاد وارد کمرم امد بعد از چن روز درد زیادی در کمرم افتاد که بعد گذشت چن روز درد به قسمت تحتانی کشیده شد در صورتی که الان به نشیمنگاه سمت راست و ران و کمی ساق پای راست رسیده ضمنا درد از بالای کمر به پایین بهبود یافته و الان به پا سمت راست و نشیمنگاه سمت راست رسید برای درمان راهنمایم کنید باتشکر

 24. سید موسوی می‌گوید:

  سلام جناب دکتر
  این جواب ام آر ای من هستش.بیزحمت واسم ترجمش کنید.و نتیجه گیری کنید واسم.تشکر
  Dear Dr Seyed M. R. I OF THE LUMBosACRAL SPINE without co rast Disc dehydration and diffuse dise hulging associated with small central-right paracentral disc protrusion is noted at level of L5-SI causes mild obliteration of right side lateral recess and minimal pressure effect over right side exiting nerve root. The lumbar spines show a smooth lordotic curve. Bony spinal canal displays normal width. The vertebral bodies are normal in their shape and interrelationships, Hypersignal TIW and T2W bone marr les are seen in Li L s vertebra suggestive of vertebral hema The conus medullaris terminates ially at it ate level and divides into its filaments. The dural tube appears nori n its lumbar portion and evaluable sacral portion.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   غير از ديسك جابجا شده بين ٥ كمر و اول ساكروم با فشار بهريشه عصبي طرف راست بقيه موارد تغييرات عادي است

   • سید موسوی می‌گوید:

    سلام مجدد دکتر
    دکتر دیسک من پاره شده یا متورم شده؟
    چنتا دکتر رفتم و نظریه ها متفاوتن.
    حقیقتش من کوهنوردی…سالن فوتسال و فوتبال چمنی میرفتم….الان کلی داغونم به لحاظ روحی.
    فقط پاشنه و گودی پای چپم کمی احساس سفتی یا گرفتکی در حد نشکون دارند گاهی اوقات و اینکه روی باسن راستم(رگ بالاش)درد داره…3ماه گذشته ولی همچنان درگیره.
    البته میتونم 15 دور دور چمن با 30 درصد سرعت بدوم فعلا…ولی نشستن روی صندلی اذیتم.
    ممنونم میشم اگه کمکم کنید….خیلی حال روحیم نامناسبه.

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     بهتر است نشستن و سر پا بودن را کم کنید با نرمش و شنا و کارهای عادی با استراحت دراز کش متناوب سیر بیماری امتحان کنید اگر عارضه سیاتیک ادامه یابد در نهایت جراحی هم مشکل نیست.

 25. سید موسوی می‌گوید:

  دکتر راه درمان رو هم واسم بفرمایید.
  یکی میگه استخر…یکی میگه فیزیوتراپی…یکی میگه حرکات ورزشی…خداییش همه رو انجام میدم ولی درد سرجاشه کماکان.
  پاهام رو در حالت دراز کشیده،از 90 درجه هم رد میکنم موقع بالا آوردن…ولی اصلا درد و فشاری به کمرم نمیاد…پس این چه حکایتیه؟(جناب دکتر،من موقعی که مستقیم رفتم پایین واسه بلند کردن توپ فوتبال،کمرم از دوسمت رگ به رگ شد…فقط بعدش 10 دقیقه بازی کردم و2تا شوت با پای راست زدم و اومدم افتادم بیرون زمین.)

 26. بهناز می‌گوید:

  there is normal shape and signal of dural sac.
  L4 shows fine anterior listhesis.mid lumbar canal stenosis.
  study is negative for extended neoplastic masses.
  no conus lesion is seen and there is no cord tethering
  v-bodies are normal
  L2-L3 disc shows posterior upward thin herniation.
  L3-L4-L5 discs show posterior protrusion

  خواهش مي كنم بگين اوضاع كمر مادر 70 سالم چه طوره

 27. مونا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  چند ماهه دچار گرفتگی خاصی در گردنم شدم که در حالت ثابت به مدت طولانی نمیتونم سرم رو نگه دارم و به سمت راست فشار میاره و میچرخه … درد ندارم ….
  MRI انجام دادم … نتیجه ش به این صورته : پروتروژن خفیف سانتروپاراسانترال چپ دیسک C4-C5 و مختصر بالج آنولر بعضی از دیسک ها با ایجاد امپرسیون های خفیف بر روی سطح ونترال تکال ساک
  دکتر برای من آمپول ویتامین دی و ضد التهاب و قرص ملوکسیکام و ویتامین ب1 و قرض معده تجویز کردن
  میخواستم بدونم … برای مشکل من راه حل به غیر از دارو وجود نداره … تا از عوارض داروها دور باشم و مصرفشون نکنم؟؟؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این علائم به دیسک گردن مربوط نیست احتمالا تورتیکولی متناوب است در معاینه عضلات گردن وتوجه به کشیدگی متناوب عضله مشخص میشود در صورت تایید درمان خاص خودش دارد

   • مونا می‌گوید:

    با تشکر از پاسختون آقای دکتر
    خودمم بیشتر حس میکنم باید مربوط به عضلات گردنم باشه .. چون وقتی نرمش گردن میکنم .. به نظرم میاد کمی بهتر میشه علائمش … و این که حس مورمور و گزگز در دستهام ندارم و درد به دست و کمرم منتشر نمیشه … وفشار فقط در ناحیه گردنم هست .. مخصوصا وقتی سرم رو پایین میگیرم
    پس به نظر شما این داروها رو مصرف نکنم ؟ (با توجه به عوارضی که دارن)
    و به یک متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات دیگه مراجعه کنم؟
    (دکتری که من پیششون رفتم متخصص ارتوپد و ستون فقرات بودن)
    درمان مشکل من به چه صورت هست معمولا؟

 28. Sana می‌گوید:

  باسلان وخسته نباشید
  من حدود3سال پیش دچارپیچ خوردگی پاشدم.وام ارای هم گرفتم مشکلی نداشت گفتن ب مرورخوب میشه نشدفیزیوتراپی رفتم تایه مدت خوب بوددوباره انکارعصبای پام دردمیکنن.مخصوصاوقتی ازخواب بیدارمیشم انگارهنوزپام حالت استراحته حدودیه ساعت طول میکشه تاحالت طبیعی پیداکنه..
  ولی حدود1سالی میشه دردکمرمم اضافه شده طوری ک سمت راست کمرم باانگشت کوچیک پام باهم شروع به دردمیکنن.ام ارای هم گفت دیسک ال یک وال دو دهیدراته اس.میخواستم ببینم مشکل من دقیقاازکمره یاپا..چیکارکنم تاازیه ربع بیشترپیاده روی میکنم شدیددوتتباهم دردمیگیرن

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   علائم درد خود مچ و…پا از درد کمر بسادگی در معاینه ارتوپدی قابل تشخیص است.

   • Sana می‌گوید:

    سلام مجدد
    دهیدراته بودن دیسک ال یک وال دو چطوری درمان میشه…من شغلمم مشت میزیه.
    مچ پاک درام ارای چیزی نشون ندادفقط یک نکته بود:اونم ارتیفکت ناشی ازجسم متال درمدیال مچ پارویت شد.همین دومشکل ولی توپام حس گزگز دارم.یاسوزن سوزن.کمرمم حتمابایدبه جایی تکیه بدم واگرنه درددارم.
    لطفاراهنماییم کنید.همه میگن ب مرورخوب میشی ولی نمیشم

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     خشکی دیسک مسئله عادی است اگر با زور و فشار زیادی آسیب نبیند کارکرد طبیعی مترقبه است.

 29. razavi می‌گوید:

  با عرض سلام و آرزوی قبولی طاعات. جناب دکتر ممکن است توصیه هایی بفرمایید جهت جلوگیری از چاقی در یک فرد مبتلا به دیسک کمر با توجه به محدودیت هایی که در بعضی کارها مثل پیاده روی و ورزشهای دیگر دارد؟

 30. مرتصی کیانی می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید به جناب آقای دکتر سیفی
  من مردی ۳۱ ساله هستم . بعد از هر عرق کردن چه بازی فوتبال باشه یا کار وقتی باد به کمرم میخوره کمرم خشک میشه به طوری که اصلا نمیتونم خم شم این همیشه با من هستش حتی موقعی که بدون عرق کردن هم باد سرد بخوره کمرم خشک میشه ودرد عضلانی میگیرم یا رگهام مشکل پیدا میکنه تو کمرم علت چیست با عرض پوزش

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اغلب بعلت آرتروز است نرمش همه روزه و لباس کم موقع ورزش برای عرق نکردن کافی خواهد بود.

 31. Z می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر حدود دو ماه پیش بعد از زدن اسکوات با وزنه ده کیلو سنگین تر از روال معمول احساس سوزش در ناحیه داخلی کشاله ران حوالی ادکتور کردم دو هفته استراحت کردم و علائم بهبود پیدا کرد اما دوباره بعد از ورزش علایم برگشت اینبار احساس پالس ضعف زانو و کف پا در سمت چپ اضافه شد و هر روز درد و ناراحتی بیشتر میشه نتایج ام ار ای هم این هست
  L4_l5 disk small left foraminal and far lateral protrusion
  کمتر از یک ماه دیگه کنکور دارم و خیلی نگران هستم چون در حال حاضر نمیتونم بشینم چه مراقبت هایی باید انجام بدم تا بتونم روز کنکور تمام ۴ ساعت رو راحت بشینم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر عرض چند روز با کشش و نرمش و استراحت در حال دراز کش بهبودی پیش نیاید معاینه اعصاب و درمان داروئی حتما موثر خواهد بود.

 32. Z می‌گوید:

  ممنون دکتر من یک هفته هست که استراحت مطلق میکنم و فقط ورزشهای مرتبط رو انجام میدم و گاباپنتین و سلکوکسیب مصرف میکنم و حدود یک ماه و نیم هست درگیر این پالس و گز گز و درد هستم و کاملا فعالیتم رو مختل کرده تست عصب عضله هم دادم و مشکلی از اون بابت نداشتم با این وجود یک و نیم ماهه خوب نشدم

 33. حسن مرادی می‌گوید:

  من رگ پشت کمرم سمت چپ درد داره می کن دیسکه ولی رکه درد داره تا پست گردن می ره داخل سر قسمت چپ سرم زیاد می سوزه جریان چیه تورا خدا راهنمای کنین

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   درد محل سیاتیک ممکن است به دیسک کمر مربوط باشد درد عصبی گردن به این موضوع ارتباط ندارد.

 34. سمیه می‌گوید:

  البته در اون یک ماه درد بسیار شدیدی در پای چپ داشتم که فیزیوتراپ میگفتن سیاتیک هستش..ولی بعد از اینکه پیش دکتر متخصص ستون فقرات رفتم و برام سرم تجویز کردن هیچگونه دردی در پا ندارم کمرم هم درد زیادی نداره فقط گاهی وقتا احساس میکنم مهره وسط و پایین کمرم حالت حرکتی دارن و الانم داروهارو مرتب میخورم تا یک ماه دیگه که ببینم چطورم
  …۳۵ سال سن دارم و ۵۸ کیلو وزن

 35. سمیه می‌گوید:

  ت آقای دکتر
  حدود یک ماه پیش در ناحیه کمر احساس درد کرده و به دکتر مراجعه کردم که ایشون گفتن علت در دیسک هستش و من رو به فیزیوتراپ ارجاع دادن که من هم چهارده جلسه رفتم ولی درد کمتر نشد برای همین mriگرفتم و به دکتر ستون فقرات مراجعه کردم که ایشون گفتن نباید فیزیوتراپی میرفتم و بعد از مشاهده عکس نظرشون این بود که نزدیک به عمل هستم ولی چون سنم کم بود گفتن ی ماه بهت فرصت میدم که فقط استراحت و استخر داشته باشی حالا پنج روزه استراحت میکنم و از این هفته هم استخر میرم ..خواستم ببینم نظر شما چیه..ممنون میشم…
  اینم متن ام آر آی:
  L4_L5 disc show diffuse bulge with impreesion on thecal sac and neural foramina in both sides.
  Vertebral end plate are intact.
  Vertebral bodies, posterior elements, facets and para spinal muscle are normal in signal and shape.
  Rest of study is unremarkable

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   دیسک کمر بدون تنگی کانال توضسح داده شده اگر علائم آسیب سیاتیک دیده نشده معمولا بدون جراحی کنترل میشود.

 36. آزیتا می‌گوید:

  سلام روزتون بخیر خسته نباشید… من بی دلیل حدود یه هفته کمرم درد میکرد… به دکتر عمومی مراجعه کردم ایشون با معاینه و بالا اوردن پا بهم گفتن که فقط به کمرتون فشار اونده و سلکوسیب و متوکاربامول دادن اومدم خونه…. خوب نشد و چند روز دیگه با یکم خم و راست شدن….. یکی از پاهام قفل کرد… و درد کمرم بیشتر شد به طوری که نمیتونستم از جام بلند شم…. چون به تعطیلات خوردیم… باز رفتم پیش همون دکتر داروهارو تغییر دادن گفتن اگر تا دوروز دیگه خوب نشدی باید بری ام ار آی … دارویی که دادن امپول متیل پردنیزولون استات بود و گاباپنتین….‌امروز گرفتی پام خوب شده فقط یکم احساس مرمور و گرفتی در ناحیه کمرم دارم….. به نظرتون من مشکل دیسک کمر دارم و الان باید چیکار کنم دقیقا….

 37. زینب قاسمی می‌گوید:

  با سلام ..من 28سالمه حدود چهارماه پیش رفتم باشگاه برای اولین بار قبل نرمش ی حرکت بدی رو انجام دادم ک سمت چپ باسنم تیر کشید ب حدی ک نتونستم ادامه بدم ک بعد از شب این درد بدتر شد از باسنم تیر میکشید تا مچ پام ک درد وحشتناکی بود این درد شب بیشتر بود ک تا چند شب و اکثرا روز ادامه داشت ک تا ی روز متوجه شدم مچ پام حس نداره یعنی افتادگی پیدا کرده پنجه پام بالا نمیاد ک با انجام فیزیوتراپی و اب درمانی سه تا از انگشتان پام حرکت دارن ولی مچ پام هنوز افتادگی داره ک با انجام ام ار ای تشخیص دکتر مهره 4و5فاطله داره ک ب مهره پایین فشار اورده ک باید جراحی بشه البته گفتن عمل سختی نیس ولی باید انجام بشه ک من استرس دارم ک نکنه با عمل پام خوب نشه ممنون میشم راهنمایم کنید با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   برای موارد حاد سیاتیک و افتادگی پا اغلب جراحی توصیه میکنند برگشت عارضه بعد از عمل مشخص میشود.

 38. رضا می‌گوید:

  سلام روزبخیر. تشکر از سایت خوبتون و وقتی که اختصاص میدید. وزن مریض ۹۵ کیلو قد ۱۷۸ سابقه دیسک کمر دوسال قبل مهره ۴ و ۵ داشتم. که با استراحت و استخر خوب شد. دلیل پشت میز نشینی زیاد. این هم نتایج آزمایشات جدید به دلیل مشکل ادامه دار شده اخیر

  http://uupload.ir/files/3pnd_20180609_203456.jpg
  http://uupload.ir/files/rksd_20180609_203428.jpg
  http://uupload.ir/files/5zt0_20180609_203344.jpg
  http://uupload.ir/files/4x6f_20180609_200721.jpg

  لطفا در صورت امکان نظرتون رو بفرمایید
  باتشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با هر کیلو اضافه وزن پانزده کیلو اضافه فشار به مهره ها وارد میشود بهترین راهکار کم کردن وزن و تحرک است. اغلب علائم اسکن با سیر عوارض مطابقت موازی ندارد.

   • رضا می‌گوید:

    ممنون از نظرتون. ففط بخش دوم رو متوجه نشدم. توضیح اینکه مشکل درد و اسیب در سال ۹۴ مرتفع شد یعنی زندگی عادی. ولی به دلیل درد بوجود اماده در اواخر سال ۹۶ و اوایل ۹۷ مجددا اسکن و تست انجام شد که گزارشات پیوست ارائه شده هستن.

 39. مهسا می‌گوید:

  سلام آقاي دكتر اكستراشن در ديسك كمر يعني چي؟! من اسمال اكستراشن ديسك چهار وپنج دارم بايد چه كنم ؟! ممنونم

 40. زهرا می‌گوید:

  سلام و خسته نباشيد
  ٢روزه پيش در حال ورزش با كمر خوردم زمين درد زيادي داشتم
  دكتر رفتم عكس گرفتم معلوم شد كه زاعده عرضي مهره ٥ شكسته
  خيلي ترسيدم
  ممكنه تو اينده باعث كمر درد بشه،؟
  و اين كه دكتر گفته خودش جوش ميخوره چون تو عضلات هستش
  ولي جابه جا شده دستور خيلي خاصي نداده ميشه نظر بدين شما؟ ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   پس از دو سه هفته درد بدون جوض خوردگی هم معمولا مشکلی پیش نمی آید دو سه هفته استفاده از کمر بند طبی به درمان کمک میکند. نظر متخصص ارتوپدی را هم جویا شوید.

 41. آرزو می‌گوید:

  سلام وخسته نباشید
  حدود یک ماه است که وقتی می خوام بلند شم یا اینکه ازپشت میز می خوام پا شم پشت زانو سمت چپم بهشدت درد میگیره بعد از حدود یک دقیقه خوب میشه خواستم ببینم دلیلش چیه و برای درمان چکار باید بکنم.ممنون

 42. سپیده می‌گوید:

  سلام .من مشکل فتق دیسک داشتم و مهره ی 4 کمرم به تشخیص پزشک لق هستش …حدود 3 هفته است عمل کردم ..فقط بیرون زدگی دیسکو عمل کردن .و به علت اینکه سنم پایین بود و گفتن با قوی شدن عضلاتت مهرهی 4 کمرت گرفته میشه …حالا میخواستم بدونم رابطه با همسرم احتمال داره برام مشکل ساز بشه یا نه …..ممنون میشم پاسخ بدید

 43. مری می‌گوید:

  سلام شوهرم جواب ام ارایL2-L3posteriordiscbulging is seen.L5-S1,L4-L5,L3-L4broadbased discprotrusion with canl,bilateralNFstenosis is seen. دکترگفته دیسکش زده بیرون وتنگی کانال داره وبایدعمل بشه.ولی فعلا ۱۰ جلسه بره فیزیوتراپی تادوهفته بعدبریم بگه چکارکنیم.دکتر ایا باعمل خوب میشه.ایا عملش دیسک گزاری داره؟؟میشه باهمین فیزیوتراپی ومراعات عمل نکرد.راهنمایی کنید لطفا

 44. حديث می‌گوید:

  سلام خسته نباشيد خواستم بگم پايين كمرم ميسوزه درد داره به پام و پهلوهام كشيده ميشه انگار يه رگ كشيده ميشه چيكار كنم خوب شم ؟

 45. نيما می‌گوید:

  سلام ٤٩سالمه ورزش يوگا كم و بيش انجام مي دهم اما دوهفته اي مي باشد كه يك مهره كمرم كه در وسط كمر مي باشد دردمي كند مخصوصا اينكه زمان نماز خواندن وقتي سجده مي روم درد مي گيرد و زانويم هم دوهفته اي مي باشد كه سمت چپ قسمت داخلي زانو درد مي گيرد مخصوصا اينكه بخواهم به چپ يا راست بپيچم درد شديد مي گيرد لطفا راهنمايي كنيد

 46. برهان می‌گوید:

  سلام
  من پاي چپم دو سه ساله درد ميكنه .بعضي وقتا خيلي زياد بعضي وقتام كم
  ام أر آي رفتم ديسك خيلي خفيف داره كه نميتونه عامل اين درد باشه درد از قسمت بالايي پاي چپم شروع ميشه تا انگشتاي پام
  پامو كه زمين ميذارم زانوم خود بخود خم ميشه
  دكتر اينبار دگزا هم تجويز كرده
  بنظرتون من چيكار كنم
  با اين داروها فقط موقتا خوب ميشم بعد يه مدت دوباره شروع ميشه

 47. میلاد امیری می‌گوید:

  با سلام خدمت آقای دکتر
  مادر من حدودا یک هفته است در پایین پایین دل سمت چپ دچار درد شدید که خواب را مشکل ساز کرده است شده اند
  آزمایشگاها و موارد دیگر از عدم وجود مشکل از کلیه عفونت مثانه سنگ و همچنین آندوسکوپی روده مشکلی ندارد این مشکل احتمال وجود مشکل از دیسک کمر یا اعصاب نخاعی می تواند باشد ممنون میشم سریعتر پاسخگو باشید

 48. حسین می‌گوید:

  سلام
  در گزارش ام آر آی نوشته
  s1 is transition vertebra.
  میشه بفرمائید چی هست؟ و روش های مناسب درمانی چیست و احیانا اگه کاری رو نباید انجام بدم بفرمائید.
  متشکرم

 49. نصیری می‌گوید:

  باسلام وخسته نباشید
  من یه مدتیه یعنی ازماه رمضون دچار دردساق پا وگزگز پای چپ شده ام که به پای راستم هم همان درد را گرفته ولی به نسبت کم….احساس سوزش ودرد در کمر وباسن دارم ولی بیشتر دردم در پاهام هست…….شکل من چیه اقای دکتر

 50. نصیری می‌گوید:

  باسلام…….
  وتشکر از جوابتون….فاصله افتادن بین مهره های کمر وتحریک عصب باعث میشه درد تو بازوها یاپشت داشته باشیم…..ودرد دیسک کمر چطور بخوابیم بهتر است؟؟؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


2 × شش =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>