کمردرد، ديسك، سياتيك

تقریبا نصف مردم عادی در دوره ای از زندگی شان دچار کمردرد می شوند و شدت آن تا حدی است که بطور موقت مانع کار مي شود. اکثریت کمردرد ها بعلت اختلال در ساختار مفصل، دیسک، استخوان و یا عضلات مجاور بوده و آسیب عصبی بهمراه ندارد. لذا مراقبت و درمان کمردرد را اغلب پزشکان عمومی، ارتوپدی و فیزیوتراپی به عهده می گیرند. در معاینه اغلب اختلال عضوی واضح وجود ندارد. درد و محدودیت حرکت کمر تنها یافته بالینی می باشد.

سابقه

کمردرد مزمن اغلب در ناحیه پایین کمر در حوالی مهره های سوم تا پنجم کمری و یا در عضلات اطراف مهره ها و محل اتصال مهره های کمری به لگن (مفصل ساکروایلیاک) احساس می شود. درد ممکن است موقع بیدار شدن از خواب و یا موقع حرکت بعد از استراحت شدت یابد. این نوع درد نشانه ضایعه عضوی خطیر نیست.  درد به عضلات کمر و لگن و پاها انتشار داشته ولی محدودیت چندانی در حرکات ایجاد نمی کند. استئوپروز (پوکی استخوان) ممکن است در بیماران سنین بالا وجود داشته باشد ولی بخودی خود عامل درد نمی باشد. دردهای شبانه که باعث اختلال خواب بیمار باشد ممکن است نشانه بیماری های خطیر مثل متاستاز استخوانی باشد. تب، عرق شبانه و کاهش وزن ممکن است نشانه بیماری های عفونی مثل تب مالت، سل، سرطان غدد لنفاوی و یا HIV باشد. کمردرد بندرت بعلت پارگی حلقه اطراف دیسک بین مهره ای و فتق دیسک کمر بوجود می آید. سیاتیک علائم خاص خودش را بعلت دیسک کمر ظاهر می نماید که در پایین به شرح آن پرداخته خواهد شد.

نوع خاصی از آرتروز پیشرونده که تحت عنوان اسپاندیلیت انکیلوزان نامیده می شود سیر پیشرونده درد و جمود مفاصل مهره ها در سرتاسر ستون فقرات پدید می آورد. تنگی کانال کمر، در افراد پیر و معمولا مردان، با کمردرد، لنگیدن و درد سیاتیک موقع راه رفتن مشخص می شود. کمردرد مداوم و پیشرونده شدید بدون سابقه قبلی التهاب مفصلی یا تصادف،ممكن است بعلت بیماریهای مختلف پشت پریتوان مانند تومورهای کلیه و پانکراس، زخم دودنیوم و پارگی آنوریسم آئورت شکمی و یا خونریزی پشت پریتوان بوجود آمده باشد.درد حاد ناحیه کمر بدنبال پیچ خوردگی و ضرب دیدگی و یا بلند کردن جسم سنگین به فاصله چند ساعت پدید می آید كه اصطلاحاً کشیدگی یا Strain گفته می شود. اين درد اغلب بعلت آسیب فاست مهره (مفصل پايك هاي مهره ها) و ندرتاً بعلت پارگی دیسک پدید می آید. در این شرايط خم شدن به جلو و پهلو و راست کردن کمر بعلت درد مشكل می شود. درد ناحیه طرفی کمر اغلب بعلت آسیب مفصل پایکهای مهره (Facet) می باشد و درد موجب اسپاسم عضلات آن ناحیه می گردد. در نوجوانان درد حاد ناحیه کمر اغلب بعلت اسپاندیلولیستیز (لغزیدن و جابجایی مهره ها روی هم) که ناشی از ضعف رباطهای بین پایکهای مهره ای ناحیه L5 می باشد. این خود زمینه را برای شکستگی  فراهم می کند. درد ناحیه پشت و بالای کمر ممکن است بعلت شکستگی فشاری مهره باشد كه معمولا بعلت افتادن روی باسن یا به پشت پدید می آید. در افراد پیر با پوکی استخوان شکستگی خود بخود مهره نیز دیده می شود. درد شدید کمر بعد از ضربه مستقیم روی فقرات یا به سر که موجب پارگی رباطها و عناصر نگهدارنده مهره ها می شود موضوع جدی تشخیص از نظر بی ثبات بودن مهره های فقرات می باشد. اختلال در کنترل ادرار نشانه فشار و آزردگی نخاع یا ریشه های کدا اکین (دم اسبی) است. دیسک کمر بعلت پارگی حلقه اطراف دیسک معمولا در L5-L4 و S1-L5 موجب درد سیاتیک با علائم حسی و حرکتی مربوطه می شود. پارگی و جابجایی دیسک L5 بعلت آسیب مفصل پایکهای S1-L5 می باشد.

پاتوفیزیولوژی

عناصر حساس به درد، انتهاهای عصبی دریافت کننده درد در کپسول مفصلی پدیکولهای مهره ها و حلقه اطرف دیسک‌ها است. همچنین غضروف روی مهره ها در مواردیکه ضایعه استخوانی وجود داشته باشد عامل احساس درد است. درد از محل اوليه به نواحی دورتر مثل پا و پشت منعکس می شود. دردهای عضلات ناحیه دور فقرات به همان نواحی محدود می شود.

منشاء درد در کمر، درد مزمن آرتروز مفاصل پدیکولهای مهره ها و لیگامانهای مجاور آن است. درد این ناحیه به التهاب ارتباط چندانی ندارد. با پیشرفت دژنرسانس سطوح این مفاصل (فاست ها) هیپرتروفی مفصل و شل شدن رباطهای نگهدارنده آن، استواری فقرات را بر روی هم و وضعیت محوری ستون فقرات بهم می خورد. در نتیجه لغزیدن یک فقره روی فقره دیگر (اسپوندیلولیستزیس) موجب تنگ شدن کانال نخاع و فشار بر ریشهاي عصبی کودا اكین و درد و اختلال عصبی مربوط به این ناحیه می شود.

پیش آگهی

اغلب کمر دردها خود بخود بهبود می یابند ولی در بعضی افراد درد و ناراحتی مزمن ادامه می یابد. در اغلب موارد 50 درصد درد شدید در مدت یک ماه و بقیه درد در مدت دو ماه بهبود می‌يابد و در موارد کمي بمدت طولانی تر دوام می یابد. احتمال عود درد حاد در سه ماه بعدی 25 درصد و در یک سال 75 درصد است. سیر کمردردها به علل عفونی و تومورها و… مربوط به عامل بیماری و نحوه پاسخ به درمان می باشد.

تشخیص

محدودیت دامنه حرکات، در بلند کردن پا در حال خوابیده به پشت، خم شدن از ناحیه کمر در حال ایستاده و دیگر محدودیت های حرکت بعلت درد وجود دارد. اختلال در حس مربوطه به ریشه های عصبی کمری و خاجی و ضعف عضلات مربوط به این ریشه ها و کاهش رفلکس ها در موارد آسیب ریشه های عصبی این ناحیه بوجود می آید. در موارد مشخص کمر درد بعلت کشیدگی و زور معمولا رادیوگرافی کمر و CT اسکن و اسکن MRI ضروری نیست. در موارد درد مقاوم بیش از چند هفته و در موارد درد به علت نامشخص بررسیها با رادیولوژی و اسکن جهت تشخیص موارد عفونی و توموری ضرورت پیدا می کند. در موارد آرتروز بدون عارضه عصبی اغلب رادیوگرافی ساده کمر کافی است. تغییرات دژنراتیو در سطوح مفاصل مهره ها و دیسک با پیشرفت سن بیشتر دیده می شود و اغلب بدون علامت است. در موارد دردهای شدید و مقاوم عمقی پایین کمر و ناحیه زیر دنده ها بررسی بیشتر با اسکن ضروری است. آزمایش خون از نظر سدیمانتاسیون، CRP، شمارش خون و در مواردی کشت خون و ایمونوالکتروفورز برای رد عفونت و تومورها ضرورت پیدا می کند.

درمان

انواع مسکن ها در کاهش کمر درد موثر بوده و ارجحیت چندانی نسبت به یکدیگر ندارند. برای کاهش درد استراحت در مرحله حاد ضرورت دارد. دراز کشیدن در هر وضعیتی که راحت باشد خوب است. ماساژ عضلات کمر، گرم کردن عضلات دچار اسپاسم، استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل دیکلوفناک، بروفن و ایندومتاسین موثر است. در گذشته از اجزاء کشش و روش های فیکس نمودن استفاده می نمودند اما امروزه متروک شده است. شل کننده‌ها مثل دیازپام بیشتر مصرف می شود در مواردي تاثیر در سیر بهبودی دارد. دستکاری های ناشیانه فیزیوتراپی روی کمر ممکن است در مواردی به آسیب بیشتر منجر شود. توضیح چگونگی اختلال و نحوه تشدید ناراحتی در نشستن و ایستادن نامتناسب و برداشتن و بلند کردن اجسام سنگین برای پیشگیری از عود بيماري کمک می کند. استفاده از کرست کمر ارتوپدی در مرحله فعالیت بعد از بهبودی نسبی توصیه می شود. توجه به وضعیت مناسب تختخواب و صندلی در کار و رانندگی لازم است. در مواردی درد مزمن کمر نشانه افسردگی و اضطراب مزمن بوده که صرفا به درمان با داروهای مربوطه جواب می دهد. در 40 سال گذشته مشخص شده است که جراحی اغلب عوارض بیشتر از اثر مطلوب در درمان کمردرد داشته است.در موارد استثنایی برای ایجاد ثبات و بهم پیوستن مهره ها، عمل جراحی لازم است.

تغييرات د‍ژنراتيو فقرات كمر (اسپانديلو آرتروز)

ديسك كمر و سیاتیک:

سیاتیک به درد عصب سیاتیک اطلاق می شود که از ناحیه سرین (نشيمنگاه) شروع شده و به ناحیه پشت پا و سمت طرفی ران و ساق منتشر می شود كه ممکن است با کمر درد همراه نباشد. درد سیاتیک بعلت فشرده شدن ریشه عصب L4 و L5 و S1 است. فشردگی عصب بعلت جابجایی دیسک، استئوآرتریت و تنگ شدن سوراخ بین مهره ها و یا لغزیدن مهره ها و تنگ شدن کانال نخاع پدید می آید. سیاتیک به ندرت بعلت کیست سینوویال و یا تومور غلاف اعصاب این ناحیه پیش می آید. درد ناحیه طرفی کمر و به دنبال آن درد سیاتیک كه در مدت چند ساعت تا چند روز پدید می آید نشانه پارگی و جابجایی دیسک كمر است. اغلب دیسک کمر بدون علت مشخص ظاهر مي‌شود ولی در مواردی با پیچ خوردگی کمر، بلند کردن جسم سنگین و یا ضربه مستقیم به کمر پدید می آید. درد سیاتیک دو طرفه اغلب نشانه آرتروز پیشرفته کمر است.

شرح بالینی:

اغلب بیماران از درد ناحیه سرین که به پشت و یا سمت طرفی ران منتشر می شود شکایت دارند. ممکن  است درد به ساق و پا منتشر شود. در مواردی درد شدید مانع از نشستن و ایستادن بیمار شده و در بعضی موارد اختلال حس و کاهش قدرت اکستانسیون (بالا بردن) در مچ و انگشتان پا مشاهده مي‌شود.

مواردیکه کمر درد مزمن و محدودیت حرکت کمر در گذشته وجود داشته و درد سیاتیک ظاهر بشود، اغلب علت آن تنگی کانال است. درد مفصل فاست محدود به ناحیه کمر بوده و با تغییر وضعیت تشدید می یابد.

اختلال کنترل ادرار با سیاتیک دو طرفه نشانه فشرده شدن ریشه های کدا اکین بوده و مسئله اورژانس جراحي تلقی می گردد.

پاتوفیزیولوژی سیاتیک: درد انتشاری بعلت فشرده شدن ریشه عصب در اثر دیسک و یا تغييرات ديگر ناشی از آرتروز مهره ها و تنگي کانال نخاع و سوراخ بین مهره ها است و بندرت بعلت کیست یا تومور پدید می آید.

عصب سیاتیک ممکن است بعلت تزریق و یا هماتوم و آبسه در ناحیه عضلات سرین آسیب ببیند و ندرتاً بعلت گیر کردن عصب در زیر عضله پیری فورم در این ناحیه مشاهده می شود.

پیش آگهی

سیاتیک اغلب به مرور زمان خوب می شود. نصف بیماران درمدت دو هفته و 70 درصد در مدت یکسال بهبود می یابند و 30 درصد بقیه به درجاتی درد را بمدت طولانیتر دارند. در موارد درد مزمن و عود کننده به لحاظ ادامه ناراحتی و اختلال در کارایی که درمان محافظه کارانه مفید نباشد جراحی در هفته های اول بیماری توصیه میشود.

تشخیص

محدودیت حرکت در بلند کردن پا در حال خوابیده در معاینه مشاهده می شود. بروز درد در پای دیگر نشانه خوبی از دیسک جابجا شده در پایین کمر است.

نشانه هاي دیسک جابجا شده (فتق دیسک)

ریشه دیسک درد ضعف عضله رفلکس کاهش حس
S1 S1-L5 پشت ران تا مچ پا نزدیک کننده ران، خم کننده زانو، خم كننده مچ و انگشت شصت کاهش رفلکس آشیل سطح جانبی و کف پا
L5 L5-L4 پشت ران ضعف عضله جلوی ساق، فوت دارپ (افتادگي پا) رفلکس زانو سطح جانبی و پایینی انگشت شصت
L4 L4-L3 جلو و سطح طرفی ران چهار سر ران رفلکس زانو قوزک داخلی
L3 L3-L2 جلو و سطح داخلی ران و زانو نزدیک کننده ران و چهار سر رفلکس زانو سطح داخلی ران

تصویربرداری فقرات را بغیر از موارد اورژانس و با عارضه میتوان چند هفته به تاخیر انداخت. در عکس ساده اطلاعات کمی  بدست می آید. معمولا MRI در مدت بعد از دو هفته از شروع بیماری به منظور ارجاع به جراحی انجام میگیرد. در موارد سیاتیک با عارضه تشخیص های افتراقی دیسک از متاستاز فقرات، بیماریهای عفونی و التهابی ریشه عصبی مثل بیماری لایم و بروسلوز و نیز مننژیت کاسینوماتوز مطرح می شود.

درمان

در سیاتیک نیز مثل کمر درد استراحت و درمان در فاصله زمانی چند هفته ممکن است نتیجه بخش باشد. با جراحی بهبود درد زودتر حاصل می شود ولی در طولانی مدت و معمولا بعد از یکسال نتیجه جراحی با درمان بدون جراحي یکسان می باشد. حدود 30 درصد بیماران پس از شش هفته استراحت به جراحی نياز پيدا می کنند. در موارد سیاتیک شدید دو طرفه با ضعف پا و اختلال کنترل ادرار جراحی در مرحله نخست ضروری است. در موارد با اختلال حس و افتادگی پا امکان بهبودی با استراحت و درمان بدون جراحی هم وجود دارد. مراقبت و درمان بمدت 6 تا 8 هفته قبل از جراحی توصیه می گردد. موارد سیاتیک بدون دیسک و اسپاندیلوز مشخص به جراحی خوب جواب نمی دهد. تزریق استروئید اپی دورال در بعضی موارد ممکن است موثر باشد.

ديسك متعدد بين مهره هاي كمر

تنگی کانال

تغییرات دژنراتیو مهره های کمری موجب تنگ شدن کانال نخاعی وفشار به ریشه های عصبی می گردد. دژنراسانس در قسمت های لیگامانها و مفاصل فاست بین مهره ها پدید آمده و در مواردی موجب لغزیدن مهره ها روی هم می شود.

سیر بالینی

معمولا در مردان سنین بالا با سابقه دردکمر و دردهای خفیف متناوب سیاتیک که با راه رفتن شدت یافته و با دراز کشیدن کاهش می یابد مشاهده مي شود. در معاینه کاهش قوس کمر مشاهده مي‌شود. تشخیص آن از نارسایی شریانی ایلیاک مطرح مي‌شود، در هر دو مورد لنگیدن متناوب ديده می‌شود با این تفاوت که لنگیدن متناوب عصبی علائم اختصاصی خود را دارد.

فیزیوپاتولوژی

تنگی کانال موجب فشار به عناصر داخل کانال شده شدت آن معمولا بر روی ریشه عصبی، مربوط به همان سطح می باشد. تنگی ناشی از هیپرتروفی سطوح مفصلی ، هیپرتروفی لیگامان فلاووم (Ligamentum Flavum)، لغزیدن مهره (اسپاندیلولیستیز) و تشکیل پل بین مهره ها بعلت تغییرات آهکی جلو دیسک ها پدید می آید. تمام این تغییرات دژنراتیو با پیشرفت سن و فعالیت بیشتر و ضربه های خفیف مکرر تشدید می یابد. بعضی افراد با زمینه خانوادی زمینه مساعد بیشتری برای تنگی کانال دارند.

پیش آگهی

معمولا سیر تنگی کانال رو به تشدید بوده در مواردی باعث ناتوانی در راه رفتن شده و اقدام به جراحی  ضرورت می يابد.

تشخیص

سیر بالینی بیماری معمولا مشخص است و تشخیص آن از نارسایی جریان خون پاها از روی یافته های بالینی عصبی ممکن است. و یافته هایی از نارسایی جریان خون مشاهده نمی شود. از علائم بارز آن لنگیدن متناوب بصورت ضعف و اختلال حس پاها پس از کمی راه رفتن، از بین رفتن رفلکس آشیل و تشدید درد می باشد. علائم با استراحت بطور نسبی به حال طبیعی بر می گردد. بلندکردن پا در حال خوابیده محدودیت داشته و نیز انعطاف کمر در حرکات مختلف محدودیت دارد. در رادیوگرافی ساده پلهای اسپاندیلوتیک بین مهره ها مشهود بوده ولی تغییرات مربوط به لیگامان ها در عکس ساده مشخص نبوده، لغزندگی مهره ها در عکس نیم رخ مشخص می شود. اسکن سی تی و اسکن MRI تنگی کانال را نشان می دهد. الکترومیوگرافی با نشان دادن فیبریلاسیون در عضلات مربوط به اعصاب آسیب دیده به تشخیص کمک میکند.

درمان

ورزشهای کمری و کشش و نرمش تحت نظر فیزیوتراپ اغلب نیاز به جراحی را رفع می کند. تمرین های حرکتی مناسب برای اصلاح قوس کمر و رفع تنگی کانال علائم بیماری را بهبود می نماید. استفاده از دوچرخه ثابت با خم شدن به جلو در حال پدال زدن و تمرین های کشش کمر با خم شدن به جلو در وضعیت نشسته در روی صندلی و آویزان شدن از بارفیکس در کاهش عارضه های تنگی کانال موثر است. جراحی در موارد شدید به منظور رفع فشار از روی ریشه های عصبی موثر بوده و به راه رفتن کمک میکند ولی در طولانی مدت در سرنوشت معلولیت چندان فرق نمی کند. با جراحی برداشتن چند لامینای مهره و ثابت نمودن (فیکساسیون) مهره ها با گراف استخوانی و میله و پیچ بعمل می آید. دردوره نقاهت بعد از عمل که شش تا دوازده هفته است بیمار ضمن فیزیوتراپی میتواند راه برود و رانندگی کند. اجراء سایر روشهای غیر متعادف مثل تزریق اپی دورال و دستکاریها توسط شکسته بند موثر نمی باشد.

در سندرم فاست: درد شدید و اسپاسم و بی حرکتی حاد بعلت التهاب یا خشکی مفصلی پدیکول مهره‌هاي گردن یا کمر پدید می آید. درد کاملا موضعی بوده بیمار قادر به حرکت مفصل از وضعیت ثابت نمی باشد. با اجراء گرما و ماساژ بر روی ناحیه درد و کشش ملایم، علائم در کوتاه مدت بهبودی کامل می آید. در مواردی تزریق موضعی بی حس کننده و استروئید ضرورت پیدا می کند.

این نوشته در تخصصی, عمومی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

5,622 Responses to کمردرد، ديسك، سياتيك

 1. سیاوش می‌گوید:

  با عرض معذرت خدمت شما مادرم مشکلی داره ۲بار مطرح کردم خدمتتون اما با هر چقدر به صفحات مراجعه میکنم نمیتونم سوالم و جواب شمارو پیدا کنم.از اونجایی که مساله برام خیلی مهمه خدمتتون دوباره ارسال میکنم همراه email .
  با عرض سلام و خسته نباشید
  مادری دارم 68 ساله در اثر بی احتیاطی زمین خورده بود و به کسی اطلاع نداده بعد از گذشت یک سال به تدریج احساس ناراحتیش شروع شد اونقدر زیاد شد که الان در راه رفتن مشکل داره در حدی که با راه رفتن به درد در کمر پایین کمر دچار میشه.البته در راستای ستون فقرات نه.بلکه بیشتر در قسمت فیله کمر.جواب mri رو براتون ارسال میکنم لطف کنید نظر و خواهشا در صورت امکان راهکاری هم با توجه به سنش بفرمایید.ایا درمان جراحی داره؟درمان دارویی یا ورزشی وجود داره برای بهبودش؟ایا نرمشهای اصلاحی مخصوص کمر براش مفیده یا فعالیت براش مضر؟و سوال اخرم اینکه با احساس درد در فیله کمر باید فعالیت رو قطع کنه کا برای تقویت ان تا حدی تحمل کنه و بعد استراحت
  degenerative joint diseases as vertebro body marginal ostephytis and disc is seen at multilevels
  facet joint hypertrophy is seen at L3-L4to L5-S1 levels
  disco vertebral change have led to canal stenosis at l2-l3 and L4-L5 levels and right foraminal stenosis at L4-L5 level
  compression fracture is seen at T11 and L1 verteberal bodies signal of cord is ok

  Ayoub.hematzade@gmail.com خواهش میکنم کمک کنید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   دیروز به این سوال پاسخ داده شده بهتر است در محل طرح سوال جواب را چک کنید گفته شد با توجه به شکستگی مهره و دیسک و آرتروز معالجه چند جانبه با نظر اعصاب و ارتوپدی و فیزیوتراپی لازم است.احتمالا نیاز به جراحی نخواهد بود.

 2. somi می‌گوید:

  با سلام من 25 سالمه نتیجه ام ار ای من بصورت زیر است راهنماییم کنید .باتشکر
  partial disk dehydration is noted at l4 -l5 and l5- s1
  very mild right neuroforaminal broad based disk protrusion is noted at l3-l4 level with anterior indentation of theca sc
  mild spondyloretrolisthesis of l4 on l5 is noted with pseudo disk bulging at the same level
  central disk protrusion is noted at l5 – s1 level is anterior indentation of theca sac
  visualized cord and conus medullaris are normal

 3. سمیه مهدی می‌گوید:

  در جواب ام ار ای از کمرم نوشته شده همانژیوم در بادی مهره L3 دیده میشود و کونوس مدولاریس در ناحیه مهره اول کمری خاتمه یافته و به فیلامانهای ان تقسیم شده
  و در جواب ام ار ای از گردنم هم نوشته شده دیسک دهیدراتاسیونهمراه با دیسک بالنجیک در سطح C5-6 همراه با indentation قدامی تکال ساک دیده میشود.
  میشه راهنماییم کنید که این این نتیجه یعنی چی؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این تغییرات ( خال عروقی مهره و دیسک خفیف گردن ) در افراد سالم هم دیده میشود اگر در معاینه علتی دیده نشده جای نگرانی نیست.

 4. hossein می‌گوید:

  سلام اقای دکتر … چند روز از پشت کمرم حین جابجایی صدا میاد . ایا مشکل دارم؟ در ضمن دیسک extrud l5-s1 دارم.

 5. حسین می‌گوید:

  سلام
  اقای دکتر دیسک پاره شده همون دیسک جابجا شده است ؟

 6. علی می‌گوید:

  با سلام خدمت اقای دکتر من مدت چند ماهمه مشکل دیسک کمر دارم مهره 4 و 5بیرون زده یکیش کامل خواستم بدونم بدون عمل جراحی امیدی به بهبود هست ممنون….

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اغلب موارد دیسک کمر بدون جراحی با مراقبت کنترل میشود. اگر علائم آسیب سیاتیک یا عوارض مقاوم پیش نیامده با استراحت و فیزیوتراپی مشکلی در درمان پیش نمی آید.

 7. رضا می‌گوید:

  با عرض سلام وخسته نباشید خدمت جناب دکتر اینجانب حدود اربعین پارسال که پیاده روی کربلا رفته بودم خیلی فشار رو بدنم آمد زیرا سرما هم خورده بودم که خودم در پیاده روی طاقتم تموم شده بود الان از آن زمان استخوانهای رانم درد خفیف به همراه سوزش داره ناگفته نماند گاهی اوقات سر شانه هام درد وسوزش داره ازمایش خون به گفته متخصص دادم از لحاظ هورمونی کامل انجام دادم مشکلی نداشتم نظر شما راجع اینجانب چی هست و من چکار باید انجام بدم ممنون میشم راهنماییم کنیین باتشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اغلب دردهای مزمن از این نوع در زمینه آرتروز فقرات و لگن و یا بعلت زمینه اضطراب پیش می آید اگر در معاینه و آزمایشهای چک آپ سالم هستید با ورزش و نرمش سبک و استراجت کافی بهتر میشود.

 8. فرشید می‌گوید:

  باسلام خیلی وقت پیش درد ازپام شروع شد بعدچن ماه کار چن روز خونه خوابیدم یهو کمرم گرف الان دوماه کمرم درد میگیره و درد لگن بیشتر است و درقسمت پایین کمر و درد پشت زانو وچهار سر زانو. رو صندلی ک میشنیم درد لگن زیاد میشع مشکل ازچست؟

 9. yasi می‌گوید:

  سلام وخسته نباشید. خدمت شما. جواب mri. annular disk bulging is seen at L4_5 and L5_S1levels causing mild impression on the thec
  al sac and lateral recess.Decreasedlumbar lordosis is seen.Vertebral bodies are normal in shape,signal and alignment.Nobonemarrow. Signal abnormality is seen.Anteroposterior diameter of lumbar canal is normal.conus medullaris as well as cauda equina and distalcord appear normal.l.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   غیر از مختصر جابجائی دیسک در دو فضا عارضه مشخص دیده نمیشود ممکن است این حد تغییر عارضه مشخص نداشته یا سیاتیک خفیف را موجب شود.

 10. وجود رضا بحرینی می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید
  جناب آقا دکتر سیفی، من حدود 15 سال پیش به علت فشارهای غیراصولی در کار دیسک بین ال4 ال 5 رو عمل کردم، وحدودا یک ماه پیش به هنگام راه رفتن پام پیچ خورد و دوباره درد کمرم عود کرد که هنوز ادامه داره، که این درد به پا و سیاتیک سمت چپم کشیده شده، گزارش ام ار ایم بدین صورت میباشد،
  تغییرات عمل جراحی قبلی مشهود است
  Extrusion دیسک در سطح l4-5 مشاهده میشود
  هیپر تروفی فاست رویت میگردد
  تنگی neural formalism در سطح l4-5 بصورت دوطرفه مشهود است
  Conus و cauda equine نمای طبیعی دارند
  وبعداز مراجعه به یک جراح مغز و اعصاب ایشان عمل فوری رو پیشنهاد دادن و دکتری دیگر که ایشان متخصص مغز و اعصاب هستن گفتن که با استراحت و دارو مشکل برطرف خواهد شد و هیچ احتیاجی به عمل نیست. من سردوراهی بدی قراردارم ، لطفا بفرمایین که چکار باید کرد. از اینکه توجه میفرمایید خیلی ممنونم.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در معاینه عارضه جدی عصبی دیده نشده بهتر است یک دوره استراحت و فیزیوتراپی را امتحان کنید.

 11. حمید می‌گوید:

  با سلام خدمت استاد گرانقدر بنده مبتلا به فتق دیسک کمر هستم با وجود تزریق ازن و اپیدورال بهبودی کامل حاصل نشده است دکتر پیشنهاد تخیله قسمت بیرون زده دیسک را به روش جراحی بسته داده است به نظر شما چند درصد احتمال درمان با این روش وجود دارد

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   95% دیسکها بدون جراحی و دستکاری خوب میشود. اگر عوارض عصبی وجود ندارد با استراحت و فیزیوتراپی کنترل میشود در صورت عدم کنترل با جراحی نتیجه نهائی بدست می آید.

 12. محمد می‌گوید:

  با سلام
  چند روزه از ناحيه كمر و مهره پنجم درد شديد دارم و در ناحيه كف پا نيز احساس گرفتگي ماهيچه وجود دارد
  MRI Report:
  L4-L5 is dehydrated and centrally protruded, but it could be subclinically.
  لطفا راهنمايي فرماييد.
  با سپاس

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   جابجائی دیسک بین 4-5 کمری گزارش شده ممکن است در معاینه و تطبیق علائم، این علت عامل علائم سیاتیک باشد.

 13. علی قاسمی می‌گوید:

  باسلام وخسته نباشید خدمت آقای دکتر بنده از چند ماه پیش دچار کمر درد شدم وام آر آی که گرفتم پارگی دیسک نشان داد ودرد به پام میزد که دکتر جراح تشخیص جراحی داد اما من پیش متنخصص طب فیزیکی رفتم وبا طب سوزنی وفیزیوتراپی وورزش تقریبا نود درصد بهبود پیدا کردم ولی باز استرس واضطراب زیادی از این دارم که مبادا کارم به جراحی کشیده بشه خواستم نظر شما را بدونم که آیا احتمال خوب شدنم هست یا نه?ممنون از لطفتان

 14. حدیث می‌گوید:

  با سلام سه هفته ای هست ک تو دانشگاه دراز نشست رفتم و کمرم ازناحیه پشت درد میکنه ایا مهرم اسیب دیده؟خواهش میکنم.زود جواب بدید ممنون

 15. محمدامين می‌گوید:

  سلام آقاي دكتر
  جواب MRI بنده اين است. ميشه بفرمائيد مشكل بنده چيست و آيا نياز به جراحي دارم يا نه؟
  T10-T11 disc is hyperbulged
  nerve spinal canal are unremarkable
  bony spinal canal is normal in aligment and size without abnormal signal
  visible cord. conus medullaris and cauda equine are okay
  para vertebra soft tissue seen normal

 16. منیر می‌گوید:

  سلام اقای دکتر
  ممنون از محبت شما در پاسخگویی به سوالات
  سوالی که داشتم ، جوابش رو توی پاسخها دیدم اما دقیق متوجه نشدم
  آیا دی هیدارته شدن که توی MRI نشون داده میشه هیچ درمانی نداره ؟

  مثلا نوشیدن آب و مایعات
  یا آب درمانی (راه رفتن در استخر)
  با نرمش و ورزش

  از اونجایی که این دی هیدارته شدن به مرور ممکنه به فتق و دیسک تبدیل بده ترجیح میدم درمانش کنم تا باهاش مدارا کنم

  ممنون میشم پاسخ بدین

 17. حقیقت می‌گوید:

  باسلام خدمت آقا دکتر خانمی ۳۸ ساله هستم ۵ ماه است که درد کمر داشته وام ار ای انجام دادم در عکس دکتر گفته است دیسک کوچک دارم ولی نامه ام ار ای به شرح زیر است ضمنا درد تا ساق وپاشنه کف پا واحساس خواب رفته گاهی از پشت زانو پایم خالی شده و زمین میخورم خواهش دارم مرا راهنمایی کنید ممنون
  Disc bulging with annular tear at L5_S1 level is seen. Other discounts spacse and neural for Amina appear normal
  Vertebral bodies posterior elements and their alignment are normal.
  No abnormal bone marrow signal is seen.
  Conus medullaris and dural sac appear normal.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   جابجائی دیسک با علائم سیاتیک در تایید عوارض دیسک کمر است مدتی با استراحت و دارو و فیزیوتراپی بایستی مداوا شود.

 18. شیدا می‌گوید:

  سلام دکتر مادر من جواب ام ار ای ایشون disc dehydration and bulding at L4_S1 levels seen هست
  یعنی چی
  نگرلن شدم خواهش مسکنم جواب بدین !

 19. محمود می‌گوید:

  باسلام میخواستم نظر شما رو در مورد این mri چیه؟ و آیا شدید است یا خیر؟
  cemtral and right paracentral disc extrusion in l4_l5 with causes central canal and right laternal pecess stenosis.
  Central disc protrusion and mild central canal narrowing are depicted in l3-l4.
  Minimal disc bluge is present in in the rest of lumbar disc levels.
  A vertebral hemangioma is noted in body of l1.
  Mild disc dehydration is seen in l3-l4 and l4-l5.
  و آیا باعث معافیت پزشکی میشه یا ن؟ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   دیسک به درجات متوسط تا خفیف توضیح داده شده اگر عوارض حسی و حرکتی ایجاد کند ممکن است معافی تایید شود.

 20. غلامرضا آبروشن می‌گوید:

  سلام، من بر امدگی دیسک کمر دارم و بیش از یکسال است درد از کم و سیاتیک دارم از پشت ران تا پایین و پا، عکس Mrرا می فرستم لطفا بفرمایید عمل بکنم یا نه ، ولی با استراحت و مراعات یکساله حل نشده و نگران در آینده پام فلج شود 60ساله هستم و هیچ بیماری دیگری ندارم سوال دومم اینست که در تهران با اندوسکوپی عمل می کنند با بی حسی موضعی و یک سوراخ بر امدگی را بر می دارند نظر شا چیست ?برداشتن بر امدگی که پرده را هم پاره می کند نشت دسک بعدی و فشار بیشتر به عصب ندارد ممنون از راهنمایی شما

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در پی جواب قبلی بهتر است نتیجه گزارش اسکن و علائم موجود از معاینه عصبی را اغلام نمائید.

 21. غلامرضا آبروشن می‌گوید:

  سلام سیاتیک دارم آیا جراحی با اندوسکوپی درست است انجام دهم یک سال است خوب نشده 60سالم است بیماری دیگه ای ندارم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   میتوانید گزارش اسکن را بفرستید. اگر تابحال عارضه حسی و یا حرکتی بجا نگذاشته مانع کار و فعالیت نشده احتمالا باورزش و استراحت بهتر میشود.

 22. آتنا می‌گوید:

  با سلام و عرض ادب خدمت جناب آقای دکتر
  میخواستم اطلاعی راجب نتیجه ام ار ای بدونم
  wedging and anterior compression is seen in body L2
  not significant canal and foraminal stenosis is noted
  thoracic cored appear normal
  با توجه به اینکه درد خفیفی دارم ممنون میشم در این مورد راهنمایی کنید منو
  باتشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   فشرده شدن خیف بدنه مهره دوم کمری بدون اثر فشاری به کانال و یا سوراخ بین مهره ای گفته شده.

 23. پریسان می‌گوید:

  سلام خسته نباشید مادرم ۱ ماه هست که عمل اپیدورال را انجام داده مهره ۳ کمرش بیروز زدگی شدید داشت پاشم میلنگید بدنش هم کج شده بود بعد از ۳ بار اپیدورال کمی بهتر شده نمیلنگه اما باز بدنش کج هست.مادرم ۴۵ سال سن دارن ایا با جراحی بهتر میشن ممنون میشم راهنمیایی کنین

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   نیاز به جراحی موقعی است که با فیزیوتراپی بهتر نشود و تغییرات مهره ها با عمل قابل اصلاح باشد.

 24. محمدرضا می‌گوید:

  با سلام
  به خاطر شدت درد مداوم در ناحيه پايين كمر و گاهاً گردن به پزشك مراحعه كردم و با توجه به نتيجه ي MRI كمر و گردن ميگويند چيز مهمي نيست
  به نظر شما براي اين درد چه بايد كرد؟ آيا فيزيوتراپي موثر است؟
  Disc dehydration at servical discs is seen.
  Minimal central disc protrusion at C3-C4 level is seen without canal stenosis.
  Left paracentral disc protrusion at C4-C5 and C5-C6 levels are seen without canal stenosis or cord compression.
  Disc bulging at C7-C7 level is seen causing thecal san impression.
  Suspected hyper signal intensity in posterior aspect of cervical cord at C5-C6 and C6-C7 levels is seem.
  Correlation with clinical history and laboraty findings and also brain MRI is recommended.
  Cervical MRI with contrast is rexommended.
  Hemangioma at T5 level is seen.

  Disc dehydration at L1-L2 , L2-L3 and L4-L5 levels is seen.
  Disc dehydration and minimal right paracentral disc protrusion at T11-T12 level is seen without canal stenosis.
  Left paracentral and foraminal duisc protrusion at L2-L3 level is seen causing mild narrowing of left lateral recess and left foraminal.
  Minimal disc bulging at L4-L5 level is seen without canal stenosis.
  از لطف شما سپاس گزارم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تغييرات جابجايي خفيف ديسك و ارتروز در گردن و كمر گزارش شده با درمان و فيزيتراپي اغلب كنترل ميشود

 25. زهرا می‌گوید:

  باسلام آقای دکتردختری۲۰ساله هستم ومدتیه قسمت لگن وپایین کمرم دردشدیدی احساس میکنم وجدیدادردبه ران پاکناربیرونی رانم بسیاردردشدیدحس میکنم وحتی گاهی بعدازدوره دردحالت خونمردگی وکبودیهایی ایجادمیشه همچنین زانودردوسوزش زیرزانوودردپاشنه پاوحالت خوابرفتگی انگشت شست پاهم ایجادمیشه

 26. امیر می‌گوید:

  سلام و عرض ادب دارم.
  از 2 سال پیش بعضا هنگام نشستن تو ماشین بعد از نیم ساعت یه درد از پشت ساق پا تا پشت ران ایجاد میشد (پای چپ) و کلا بعد از پیاده شدن رفع میشد . 3 هفته پیش دو کیسه خاک 30 کیلویی کول کردم 3 طبقه . بعدش یه گرفتگی عضله کشاله ران پای چپ ایجاد شد که با تزریق کاملا رفع شد . هفته بعد کمرم شروع به درد خفیف کرد . و در نهایت چون جمعه ها کوهنوردی میروم و قله میزنم بالای کوه با ایستادن 5 دقیقه زیر ابشار و خیس شدن .مندردم از اون روز بیشتر شد و الان یک هفته میشه پایبن کمرم هنگام نشستن صندلی و ایستادن زیاد مثله فلفل میسوزه و گاها به لگن هم درد خفیفی انتقال پیدا میکنه . به جلو راحت خم میشم . به عقب که خم میشم یه درد مختصر حس میکنم . کارمند هستم نزدیکه 2 ساله .
  ممنون میشوم از راهنماییهای جنابعالی بهره مند شویم.
  با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   احتمال ديسك و سياتيك زياد است با استراحت متناوب در حال دراز كش و تمرينهاي فيزيكي كمري معمولابرطرف ميشود

 27. آنی می‌گوید:

  سلام دکتر من مدتی وقتی زیاد وایمیستم یا زیاد میشینم کمرم درد مبکنه علت چیه؟

 28. Amirhesam می‌گوید:

  ببخشید آقای دکتر من دیسک کمر دارم و سوارکاری هم می کنم آیا ادامه سوارکاریم که به کمرم آسیب نمی زنه

 29. امیر می‌گوید:

  سلام آقای دکتر من ۸ماه پیش تو پیاده روی اربعین با یک طرف لگن به زمین خوردم بعد با درد خیلی زیاد برگشتم ایران دکترا میگن دیسک خفیف دارم و سیاتیک بعد از چند هفته استراحت مطلق الان پای راستم رو نمیتونم دراز کنم اگه دراز کنم کمرم از زمین فاصله میگیره درد هم داره انگار که یک رگ کشیده بشه درد میکنه وقتی راه هم میرم میلنگم ممنون میشم راهنماییم کنین

 30. امیر می‌گوید:

  راستی آقای دکتر من دو نوبت فیزیوتراپی رفتم یعنی ۲۰ جلسه وزنم هم ۷۳کیلو است ممنون

 31. n.m می‌گوید:

  سلام.
  یه سوال داشتم .
  من ام ار ای گرفتم از کمرم تو گزارشش نوشته بالجینگ دیسک L4_L5وL5_S1مشهود است.
  میشه توضیح بدید چیه؟

 32. M.a می‌گوید:

  سلام من چندوقت پیش کمردرد شدید داشتم رفتم دکترام ارای برام نوشت گزارش ام ار ایم این بود میخواستم ببینم میشه بگید دقیقا مشکل چیه و چیکارباید بکنم؟؟میشه راهنماییم کنید؟
  پروتروژن Broad Base سانترال دیسک L5_S1وL4_L5مشهود است.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   برجسته شدن دیسک اغلب عارضه ای ایجاد نمیکند اگر کمر درد مسئله است با نرمش و استراحت خوب میشود.

 33. n.m می‌گوید:

  برجسته شدن دیسک خطرناکه؟؟؟راه درمانش چیه؟

 34. طاهره صفاری نیا می‌گوید:

  با عرض سلا و سپاس از جواب های عالی شما از قبل از عید تا امشب کمر درد شدید گرفتم که عرق زیادی از کمرم با شروع درد میاد و درد به پهلوی چپ و پشتم میزند تیر میکشه ام آر آی سی تی اسکن سونو گرافی کامل شکم دادم همه چی سالمفقط تشخیص التهاب نخاع دادند با مسکن ومتو کاربامول و شیاف ساکت نمبشه امشب دیگه امانم را برده آیا مصرف بیش از حد شیاف مثلا هر شب یک الی دوتا خیلی مضر است متخصص داخلی و کلینیک درد و جراح ارتوپدهم رفتم ولی درد همچنان باقیست

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر علل دیگر مثل تب مالت و روماتیسم فقرات و ضایعه مهره ای مطرح نباشد در نهایت امتحان درمان مشکل روان تنی ممکن است راهکار مناسب باشد.

 35. مریم می‌گوید:

  با سلام . طبق جواب ام آر آی و تشخیص پزشک متخصص بنده در مهره های ال۵ /ال۴ و مهره های ال۵ /اس۱ دچار بیرون زدگی دیسک هستم و آرتروز در مهره های ال و اس ۱،،، پزشک داروی لایریکا تجویز کردن بهمراه استراحت و …
  الان بیش از دو ماه هست که لایریکا رو هر شب مصرف میکنم . تا چند دوره مجاز به مصرف این دارو هستم
  همچنان درد در کمر و پاها دارم در صورت فعالیت و کار روزانه .

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   لایریکا همان پره گابالین است که هم برای صرع و هم برای دردهای عصبی بعنوان تسکین داده میشود در درمان عوارض مفصلی اثر درمانی ندارد.

 36. امیر می‌گوید:

  با سلام و عرض ادب .
  جناب اقای دکتر ممنون میشم بابت نتیجه emg نوار عضله بنده راهنمایی بفرمایید .
  Chronic active right moderate l4l5 radiculopathy

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   عارضه قدیمی ریشه عصبی کمری 4 و 5 در طرف راست.

   • امیر می‌گوید:

    متشکرم .
    پس با این اوصاف بنده دیسک کنر در مهره l4l5 دارم . اقای دکتر وقتی زیاد روی صندلی میشینم یکم کمر و هر دو پام شروع میکنن به سوزش. همچنین یکم هم ادرار سوزش داره . یعنی اینا از علایم این عارضه هستش . و درمانش جراحی هست یا نرمش ؟

 37. غلام حسین می‌گوید:

  با سلام و عرض خسته نباشید من دچار دیسک کمرl5-s1شدم که بیشتر رو l5متمرکزه خودشم مزمن هست و دوطرفه و من تحصیلاتم ارشد هستش ایا معاف میشم؟

 38. مهرداد می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید

  در چند سال اخیر در موقع حمل بار یا فشار زیاد روی کمر درد در ناحیه مهره های کمرم احساس میکردم، ولی این اواخر 2-3 هفته درد کمرم تشدید شده و یکسره شده و در ناحیه گودی کمر بیشتر احساس میشود چه در خواب و یا نشتن و راه رفتن ادامه دارد.
  سن 36 سال قد 1.74 وزن 92
  بعد از دادم آزمایش MRI نتیجه به شرح زیر می باشد ، لطفا مرا راهنمایی کنید.
  L3-l4 and l4-l5 discs are mildly dehydrated and show mild posterior bulging without evidence of significant herniation.
  Mild degree hypertrophy of facet joints and ligamentum flavum is noted small schmorls nodes are seen in vertebral end plates.
  Vertebral bodies and posterior elements are intact without abnormal signal.
  Alignment of vertebras is normal
  Cord and nerve roots are normal
  No significant pathologic finding is evident in paravertebral soft tissues.
  ممنون میشم راهنمایی کنید، با تشکر از جناب دکتر

 39. احسان می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشيد من چند ماهي دچار درد سياتيك مزمن اما خفيف در هر دو پا شده ام و انواع غير استروئيد. ها و متوكاربامول خورده ام اما جوابي نگرفتم. آزمايشات كبد و كليه و خون همه نرمال ميباشند. از ستون فقرات ام آر آي گرفتم تو جواب زده همه چيز نرما فقط التهاب خفيف بين مهره ٤و٥. با نرمش هاي كششي بهتر ميشم اما چند ساعتي نشه انجام بدم درد اذيت ميكنه مخصوصا سر كار. دردم از باسن شروع ميشه و تا پاشنه پاهام ادامه داره طوري كه به پهلو نميتونم بخوابم. خواهشمندم دستوري برا درمان بنده بفرمايين تا شغلمو از دست ندادن. شغل من فني هست. مونتاژ و طراحي تابلوهاي ابزار دقيق. با تشكر.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در معاینه و اسکن عارضه دیسک و سیاتیک دیده نشود و آزمایشها علل عفونی و روماتیسمی نشان ندهد با ورزش و نرمش و استراحت متناوب بایستی کنترل شود در صورت ادامه مشکل احتمال اختلال روان تنی مطرح میشود.توصیه درمان از این طریق ممنوعیت دارد.

 40. مسعود می‌گوید:

  با سلام
  آقای دکتر من دردی در درون باسنم دارم، که مانند سوزش هستش و به پایین هم منتشر میشه، گاهی بیشتر و گاهی هم کم میشه و فقط با نشتن زیاد و… دوباره حس میشه، ولی یک احساس ویبره در کف پا دارم که آن هم زیاد به وجود میاد و آزار دهنده تر از درد باسن و ران است، می خواستم راهنمایی نمایید. دو ماه هست که این درد به صورت دوره و ویبره در پا به صورت ثابت وجود داره؟ نظر حضرتعالی چیست؟ با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   احتمال فشرده شدن عصب سیاتیک بعلت دیسک یا عوامل دیگر مطرح میشود در معاینه و بررسی با اسکن بهتر مشخص میشود.

 41. لعیا می‌گوید:

  با سلام.اقای دکتر من 42سال سن دارم وسه سالی هست که دیسک کمر دارم.در ابتدا خفیف بود ولی یک ماه پیش با درد شدید باسن و پشت ساق پا و بی حسی اندکی در پای چپ به پزشک مراجعه کردم.با معاینه و نوار عضله و mriکه پزشک مغز و اعصاب انجام دادند پارگی دیسک 5 و عصب سیاتیک تشخیص دادند وتوصیه به جراحی فوری نمودند اما به توصیهپزشک متخصص دیگری یک ماه استراحت نمودم کمی دردم کمتر شده ولی هنوز نمیتونم به خوبی راه برم و بعد از چند دقیقه دوباره دردم بیشتر میشه.دکترم دوباره استراحت نسبی یک ماهه پیشنهاد کردن و هنوز فیزیوتراپی نمیشوم.لطفا در مورد نحوه درمان و اینکه این روش را ادامه بدم یا روش دیگری بکار بگیرم منو راهنمایی کنید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در مدت یکی دو مته با استراحت و نرمش علائم بطور قابل ملاحظه برطرف نشود و در معاینه علائم عارضه سیاتیک دیده شود تاخیر جراحی جابز نیست.

 42. علیرضا می‌گوید:

  ایا دیسک بالجینگ با ورزش و به مرور زمان به حالت اولیه خود بر میگردد یا هر کس دیسک خفیف بگیرد تا اخر عمر همراه اوست

 43. علی می‌گوید:

  سلام آقای دکتر.من قبلا رفتم دکتر گفت شما سیاتیک دارید،زیاد جدید نگفتم،حالا که رفتم ام آ ر ای گرفتم،دکتر کفت مهره 4،5شدیدا ضرب خورده‌اند،الان دوماه….. پشت روان راستم با 3انگشتای پام خوابیدن شست پام وکناریش بیداره زیاد نمیتونم راه برم حال باید چکار کنم با ورزش خوب میشم یا…. نمیدونم چکار درستهکمکم کنید من37سالمه باتشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   ارزیابی علت و انتخاب درمان به لحاظ عوارض ناهمگون گفته شده بدون معاینه و تطبیق با اسکن ممکن نیست.

 44. علی اویسی می‌گوید:

  با سلام آیا تزریق تریامسینولون ولیدوکایین خطرناک است؟ چون در نقطه ی حساس بدن تزریق میشه، چه فایده ای داره

 45. علی اویسی می‌گوید:

  درود، میخواستم بدونم تزریق اپیدورال جهت تنگی نخاع خطرناک که نیست یا عوارض بدی که ندارد؟؟

 46. دخترک می‌گوید:

  با سلام خدمت دکتر گرامی
  من خانمی 33 ساله هستم از حدود دو سال پیش کمردردم نسبت به سنوات گذشته افزایش یافت و پس از عکس و ام آر ای تشخیص دیسک 20 روز استراحت در منزل تجویز شد. بعد از مدت استراحت کمردردم کمی بهبود یافت ولی درد شدیدی در استخوان لگن قسمت پهلو شروع شد. امسال مجددا ام آر ای دادم تورم دیسک بین L3,L4 و همچنین T11,T12 گزارش شده همچنین گره اشمورل در dORSOLUMBAR VERTEBRAE .خواهش می کنم در خصوص کاهش درد و رفع محدودیت های حرکتی بنده رو راهنمایی کنید.در مواقعی مانند آشپزی و غیره که ایستاده هستم دردم بسیار بسیار تشدید می شود.

 47. هادی می‌گوید:

  l3/l4 and l4/l5 levels with bilateral exit foramen stenosis
  با سلام آقای دکتر. به نظر شما این مورد احتیاج به جراحی دارد؟

 48. شقایق می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  می خواستم نظرتون رو راجع به جواب MRI بدونم
  An ovoid 14×7 mm faint high T2 signal lesion with enhancement was seen in cord at the T11level,suggesting intramedullaty mass (ependymoma?) inflammatory process.(demyelinating process or myelitis could be in ddx list)
  ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   توده داخل نخاع پشتی احتمال تومور خوش خیم یا ضایعه التهابی را مطرح نموده اند. برای تشخیص مطابقت گزارش با سیر بیماری و علائم عصبی لازم است.

 49. Amir ali می‌گوید:

  آقای دکتر آیا تیروکمان برای دیسک کمر ضرر دارد؟
  البته آقای دکتر دیسکم درد نداره

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   فشار ناشی از کشیدن کمان بیشتر به شانه و گردن منقل میشود تا کمر لذا برای کشکل کمر نباید ایراد کند.

 50. امیر بندیانی می‌گوید:

  با سلام
  نتیجه ام آر آی م این ه، لطفا راهنماییم کنین، ممنون
  Dehyration & central bulging of 4_5 disc is noted causing mild pressure on thecal sac.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 × سه =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>