کمردرد، ديسك، سياتيك

تقریبا نصف مردم عادی در دوره ای از زندگی شان دچار کمردرد می شوند و شدت آن تا حدی است که بطور موقت مانع کار مي شود. اکثریت کمردرد ها بعلت اختلال در ساختار مفصل، دیسک، استخوان و یا عضلات مجاور بوده و آسیب عصبی بهمراه ندارد. لذا مراقبت و درمان کمردرد را اغلب پزشکان عمومی، ارتوپدی و فیزیوتراپی به عهده می گیرند. در معاینه اغلب اختلال عضوی واضح وجود ندارد. درد و محدودیت حرکت کمر تنها یافته بالینی می باشد.

سابقه

کمردرد مزمن اغلب در ناحیه پایین کمر در حوالی مهره های سوم تا پنجم کمری و یا در عضلات اطراف مهره ها و محل اتصال مهره های کمری به لگن (مفصل ساکروایلیاک) احساس می شود. درد ممکن است موقع بیدار شدن از خواب و یا موقع حرکت بعد از استراحت شدت یابد. این نوع درد نشانه ضایعه عضوی خطیر نیست.  درد به عضلات کمر و لگن و پاها انتشار داشته ولی محدودیت چندانی در حرکات ایجاد نمی کند. استئوپروز (پوکی استخوان) ممکن است در بیماران سنین بالا وجود داشته باشد ولی بخودی خود عامل درد نمی باشد. دردهای شبانه که باعث اختلال خواب بیمار باشد ممکن است نشانه بیماری های خطیر مثل متاستاز استخوانی باشد. تب، عرق شبانه و کاهش وزن ممکن است نشانه بیماری های عفونی مثل تب مالت، سل، سرطان غدد لنفاوی و یا HIV باشد. کمردرد بندرت بعلت پارگی حلقه اطراف دیسک بین مهره ای و فتق دیسک کمر بوجود می آید. سیاتیک علائم خاص خودش را بعلت دیسک کمر ظاهر می نماید که در پایین به شرح آن پرداخته خواهد شد.

نوع خاصی از آرتروز پیشرونده که تحت عنوان اسپاندیلیت انکیلوزان نامیده می شود سیر پیشرونده درد و جمود مفاصل مهره ها در سرتاسر ستون فقرات پدید می آورد. تنگی کانال کمر، در افراد پیر و معمولا مردان، با کمردرد، لنگیدن و درد سیاتیک موقع راه رفتن مشخص می شود. کمردرد مداوم و پیشرونده شدید بدون سابقه قبلی التهاب مفصلی یا تصادف،ممكن است بعلت بیماریهای مختلف پشت پریتوان مانند تومورهای کلیه و پانکراس، زخم دودنیوم و پارگی آنوریسم آئورت شکمی و یا خونریزی پشت پریتوان بوجود آمده باشد.درد حاد ناحیه کمر بدنبال پیچ خوردگی و ضرب دیدگی و یا بلند کردن جسم سنگین به فاصله چند ساعت پدید می آید كه اصطلاحاً کشیدگی یا Strain گفته می شود. اين درد اغلب بعلت آسیب فاست مهره (مفصل پايك هاي مهره ها) و ندرتاً بعلت پارگی دیسک پدید می آید. در این شرايط خم شدن به جلو و پهلو و راست کردن کمر بعلت درد مشكل می شود. درد ناحیه طرفی کمر اغلب بعلت آسیب مفصل پایکهای مهره (Facet) می باشد و درد موجب اسپاسم عضلات آن ناحیه می گردد. در نوجوانان درد حاد ناحیه کمر اغلب بعلت اسپاندیلولیستیز (لغزیدن و جابجایی مهره ها روی هم) که ناشی از ضعف رباطهای بین پایکهای مهره ای ناحیه L5 می باشد. این خود زمینه را برای شکستگی  فراهم می کند. درد ناحیه پشت و بالای کمر ممکن است بعلت شکستگی فشاری مهره باشد كه معمولا بعلت افتادن روی باسن یا به پشت پدید می آید. در افراد پیر با پوکی استخوان شکستگی خود بخود مهره نیز دیده می شود. درد شدید کمر بعد از ضربه مستقیم روی فقرات یا به سر که موجب پارگی رباطها و عناصر نگهدارنده مهره ها می شود موضوع جدی تشخیص از نظر بی ثبات بودن مهره های فقرات می باشد. اختلال در کنترل ادرار نشانه فشار و آزردگی نخاع یا ریشه های کدا اکین (دم اسبی) است. دیسک کمر بعلت پارگی حلقه اطراف دیسک معمولا در L5-L4 و S1-L5 موجب درد سیاتیک با علائم حسی و حرکتی مربوطه می شود. پارگی و جابجایی دیسک L5 بعلت آسیب مفصل پایکهای S1-L5 می باشد.

پاتوفیزیولوژی

عناصر حساس به درد، انتهاهای عصبی دریافت کننده درد در کپسول مفصلی پدیکولهای مهره ها و حلقه اطرف دیسک‌ها است. همچنین غضروف روی مهره ها در مواردیکه ضایعه استخوانی وجود داشته باشد عامل احساس درد است. درد از محل اوليه به نواحی دورتر مثل پا و پشت منعکس می شود. دردهای عضلات ناحیه دور فقرات به همان نواحی محدود می شود.

منشاء درد در کمر، درد مزمن آرتروز مفاصل پدیکولهای مهره ها و لیگامانهای مجاور آن است. درد این ناحیه به التهاب ارتباط چندانی ندارد. با پیشرفت دژنرسانس سطوح این مفاصل (فاست ها) هیپرتروفی مفصل و شل شدن رباطهای نگهدارنده آن، استواری فقرات را بر روی هم و وضعیت محوری ستون فقرات بهم می خورد. در نتیجه لغزیدن یک فقره روی فقره دیگر (اسپوندیلولیستزیس) موجب تنگ شدن کانال نخاع و فشار بر ریشهاي عصبی کودا اكین و درد و اختلال عصبی مربوط به این ناحیه می شود.

پیش آگهی

اغلب کمر دردها خود بخود بهبود می یابند ولی در بعضی افراد درد و ناراحتی مزمن ادامه می یابد. در اغلب موارد 50 درصد درد شدید در مدت یک ماه و بقیه درد در مدت دو ماه بهبود می‌يابد و در موارد کمي بمدت طولانی تر دوام می یابد. احتمال عود درد حاد در سه ماه بعدی 25 درصد و در یک سال 75 درصد است. سیر کمردردها به علل عفونی و تومورها و… مربوط به عامل بیماری و نحوه پاسخ به درمان می باشد.

تشخیص

محدودیت دامنه حرکات، در بلند کردن پا در حال خوابیده به پشت، خم شدن از ناحیه کمر در حال ایستاده و دیگر محدودیت های حرکت بعلت درد وجود دارد. اختلال در حس مربوطه به ریشه های عصبی کمری و خاجی و ضعف عضلات مربوط به این ریشه ها و کاهش رفلکس ها در موارد آسیب ریشه های عصبی این ناحیه بوجود می آید. در موارد مشخص کمر درد بعلت کشیدگی و زور معمولا رادیوگرافی کمر و CT اسکن و اسکن MRI ضروری نیست. در موارد درد مقاوم بیش از چند هفته و در موارد درد به علت نامشخص بررسیها با رادیولوژی و اسکن جهت تشخیص موارد عفونی و توموری ضرورت پیدا می کند. در موارد آرتروز بدون عارضه عصبی اغلب رادیوگرافی ساده کمر کافی است. تغییرات دژنراتیو در سطوح مفاصل مهره ها و دیسک با پیشرفت سن بیشتر دیده می شود و اغلب بدون علامت است. در موارد دردهای شدید و مقاوم عمقی پایین کمر و ناحیه زیر دنده ها بررسی بیشتر با اسکن ضروری است. آزمایش خون از نظر سدیمانتاسیون، CRP، شمارش خون و در مواردی کشت خون و ایمونوالکتروفورز برای رد عفونت و تومورها ضرورت پیدا می کند.

درمان

انواع مسکن ها در کاهش کمر درد موثر بوده و ارجحیت چندانی نسبت به یکدیگر ندارند. برای کاهش درد استراحت در مرحله حاد ضرورت دارد. دراز کشیدن در هر وضعیتی که راحت باشد خوب است. ماساژ عضلات کمر، گرم کردن عضلات دچار اسپاسم، استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل دیکلوفناک، بروفن و ایندومتاسین موثر است. در گذشته از اجزاء کشش و روش های فیکس نمودن استفاده می نمودند اما امروزه متروک شده است. شل کننده‌ها مثل دیازپام بیشتر مصرف می شود در مواردي تاثیر در سیر بهبودی دارد. دستکاری های ناشیانه فیزیوتراپی روی کمر ممکن است در مواردی به آسیب بیشتر منجر شود. توضیح چگونگی اختلال و نحوه تشدید ناراحتی در نشستن و ایستادن نامتناسب و برداشتن و بلند کردن اجسام سنگین برای پیشگیری از عود بيماري کمک می کند. استفاده از کرست کمر ارتوپدی در مرحله فعالیت بعد از بهبودی نسبی توصیه می شود. توجه به وضعیت مناسب تختخواب و صندلی در کار و رانندگی لازم است. در مواردی درد مزمن کمر نشانه افسردگی و اضطراب مزمن بوده که صرفا به درمان با داروهای مربوطه جواب می دهد. در 40 سال گذشته مشخص شده است که جراحی اغلب عوارض بیشتر از اثر مطلوب در درمان کمردرد داشته است.در موارد استثنایی برای ایجاد ثبات و بهم پیوستن مهره ها، عمل جراحی لازم است.

تغييرات د‍ژنراتيو فقرات كمر (اسپانديلو آرتروز)

ديسك كمر و سیاتیک:

سیاتیک به درد عصب سیاتیک اطلاق می شود که از ناحیه سرین (نشيمنگاه) شروع شده و به ناحیه پشت پا و سمت طرفی ران و ساق منتشر می شود كه ممکن است با کمر درد همراه نباشد. درد سیاتیک بعلت فشرده شدن ریشه عصب L4 و L5 و S1 است. فشردگی عصب بعلت جابجایی دیسک، استئوآرتریت و تنگ شدن سوراخ بین مهره ها و یا لغزیدن مهره ها و تنگ شدن کانال نخاع پدید می آید. سیاتیک به ندرت بعلت کیست سینوویال و یا تومور غلاف اعصاب این ناحیه پیش می آید. درد ناحیه طرفی کمر و به دنبال آن درد سیاتیک كه در مدت چند ساعت تا چند روز پدید می آید نشانه پارگی و جابجایی دیسک كمر است. اغلب دیسک کمر بدون علت مشخص ظاهر مي‌شود ولی در مواردی با پیچ خوردگی کمر، بلند کردن جسم سنگین و یا ضربه مستقیم به کمر پدید می آید. درد سیاتیک دو طرفه اغلب نشانه آرتروز پیشرفته کمر است.

شرح بالینی:

اغلب بیماران از درد ناحیه سرین که به پشت و یا سمت طرفی ران منتشر می شود شکایت دارند. ممکن  است درد به ساق و پا منتشر شود. در مواردی درد شدید مانع از نشستن و ایستادن بیمار شده و در بعضی موارد اختلال حس و کاهش قدرت اکستانسیون (بالا بردن) در مچ و انگشتان پا مشاهده مي‌شود.

مواردیکه کمر درد مزمن و محدودیت حرکت کمر در گذشته وجود داشته و درد سیاتیک ظاهر بشود، اغلب علت آن تنگی کانال است. درد مفصل فاست محدود به ناحیه کمر بوده و با تغییر وضعیت تشدید می یابد.

اختلال کنترل ادرار با سیاتیک دو طرفه نشانه فشرده شدن ریشه های کدا اکین بوده و مسئله اورژانس جراحي تلقی می گردد.

پاتوفیزیولوژی سیاتیک: درد انتشاری بعلت فشرده شدن ریشه عصب در اثر دیسک و یا تغييرات ديگر ناشی از آرتروز مهره ها و تنگي کانال نخاع و سوراخ بین مهره ها است و بندرت بعلت کیست یا تومور پدید می آید.

عصب سیاتیک ممکن است بعلت تزریق و یا هماتوم و آبسه در ناحیه عضلات سرین آسیب ببیند و ندرتاً بعلت گیر کردن عصب در زیر عضله پیری فورم در این ناحیه مشاهده می شود.

پیش آگهی

سیاتیک اغلب به مرور زمان خوب می شود. نصف بیماران درمدت دو هفته و 70 درصد در مدت یکسال بهبود می یابند و 30 درصد بقیه به درجاتی درد را بمدت طولانیتر دارند. در موارد درد مزمن و عود کننده به لحاظ ادامه ناراحتی و اختلال در کارایی که درمان محافظه کارانه مفید نباشد جراحی در هفته های اول بیماری توصیه میشود.

تشخیص

محدودیت حرکت در بلند کردن پا در حال خوابیده در معاینه مشاهده می شود. بروز درد در پای دیگر نشانه خوبی از دیسک جابجا شده در پایین کمر است.

نشانه هاي دیسک جابجا شده (فتق دیسک)

ریشه دیسک درد ضعف عضله رفلکس کاهش حس
S1 S1-L5 پشت ران تا مچ پا نزدیک کننده ران، خم کننده زانو، خم كننده مچ و انگشت شصت کاهش رفلکس آشیل سطح جانبی و کف پا
L5 L5-L4 پشت ران ضعف عضله جلوی ساق، فوت دارپ (افتادگي پا) رفلکس زانو سطح جانبی و پایینی انگشت شصت
L4 L4-L3 جلو و سطح طرفی ران چهار سر ران رفلکس زانو قوزک داخلی
L3 L3-L2 جلو و سطح داخلی ران و زانو نزدیک کننده ران و چهار سر رفلکس زانو سطح داخلی ران

تصویربرداری فقرات را بغیر از موارد اورژانس و با عارضه میتوان چند هفته به تاخیر انداخت. در عکس ساده اطلاعات کمی  بدست می آید. معمولا MRI در مدت بعد از دو هفته از شروع بیماری به منظور ارجاع به جراحی انجام میگیرد. در موارد سیاتیک با عارضه تشخیص های افتراقی دیسک از متاستاز فقرات، بیماریهای عفونی و التهابی ریشه عصبی مثل بیماری لایم و بروسلوز و نیز مننژیت کاسینوماتوز مطرح می شود.

درمان

در سیاتیک نیز مثل کمر درد استراحت و درمان در فاصله زمانی چند هفته ممکن است نتیجه بخش باشد. با جراحی بهبود درد زودتر حاصل می شود ولی در طولانی مدت و معمولا بعد از یکسال نتیجه جراحی با درمان بدون جراحي یکسان می باشد. حدود 30 درصد بیماران پس از شش هفته استراحت به جراحی نياز پيدا می کنند. در موارد سیاتیک شدید دو طرفه با ضعف پا و اختلال کنترل ادرار جراحی در مرحله نخست ضروری است. در موارد با اختلال حس و افتادگی پا امکان بهبودی با استراحت و درمان بدون جراحی هم وجود دارد. مراقبت و درمان بمدت 6 تا 8 هفته قبل از جراحی توصیه می گردد. موارد سیاتیک بدون دیسک و اسپاندیلوز مشخص به جراحی خوب جواب نمی دهد. تزریق استروئید اپی دورال در بعضی موارد ممکن است موثر باشد.

ديسك متعدد بين مهره هاي كمر

تنگی کانال

تغییرات دژنراتیو مهره های کمری موجب تنگ شدن کانال نخاعی وفشار به ریشه های عصبی می گردد. دژنراسانس در قسمت های لیگامانها و مفاصل فاست بین مهره ها پدید آمده و در مواردی موجب لغزیدن مهره ها روی هم می شود.

سیر بالینی

معمولا در مردان سنین بالا با سابقه دردکمر و دردهای خفیف متناوب سیاتیک که با راه رفتن شدت یافته و با دراز کشیدن کاهش می یابد مشاهده مي شود. در معاینه کاهش قوس کمر مشاهده مي‌شود. تشخیص آن از نارسایی شریانی ایلیاک مطرح مي‌شود، در هر دو مورد لنگیدن متناوب ديده می‌شود با این تفاوت که لنگیدن متناوب عصبی علائم اختصاصی خود را دارد.

فیزیوپاتولوژی

تنگی کانال موجب فشار به عناصر داخل کانال شده شدت آن معمولا بر روی ریشه عصبی، مربوط به همان سطح می باشد. تنگی ناشی از هیپرتروفی سطوح مفصلی ، هیپرتروفی لیگامان فلاووم (Ligamentum Flavum)، لغزیدن مهره (اسپاندیلولیستیز) و تشکیل پل بین مهره ها بعلت تغییرات آهکی جلو دیسک ها پدید می آید. تمام این تغییرات دژنراتیو با پیشرفت سن و فعالیت بیشتر و ضربه های خفیف مکرر تشدید می یابد. بعضی افراد با زمینه خانوادی زمینه مساعد بیشتری برای تنگی کانال دارند.

پیش آگهی

معمولا سیر تنگی کانال رو به تشدید بوده در مواردی باعث ناتوانی در راه رفتن شده و اقدام به جراحی  ضرورت می يابد.

تشخیص

سیر بالینی بیماری معمولا مشخص است و تشخیص آن از نارسایی جریان خون پاها از روی یافته های بالینی عصبی ممکن است. و یافته هایی از نارسایی جریان خون مشاهده نمی شود. از علائم بارز آن لنگیدن متناوب بصورت ضعف و اختلال حس پاها پس از کمی راه رفتن، از بین رفتن رفلکس آشیل و تشدید درد می باشد. علائم با استراحت بطور نسبی به حال طبیعی بر می گردد. بلندکردن پا در حال خوابیده محدودیت داشته و نیز انعطاف کمر در حرکات مختلف محدودیت دارد. در رادیوگرافی ساده پلهای اسپاندیلوتیک بین مهره ها مشهود بوده ولی تغییرات مربوط به لیگامان ها در عکس ساده مشخص نبوده، لغزندگی مهره ها در عکس نیم رخ مشخص می شود. اسکن سی تی و اسکن MRI تنگی کانال را نشان می دهد. الکترومیوگرافی با نشان دادن فیبریلاسیون در عضلات مربوط به اعصاب آسیب دیده به تشخیص کمک میکند.

درمان

ورزشهای کمری و کشش و نرمش تحت نظر فیزیوتراپ اغلب نیاز به جراحی را رفع می کند. تمرین های حرکتی مناسب برای اصلاح قوس کمر و رفع تنگی کانال علائم بیماری را بهبود می نماید. استفاده از دوچرخه ثابت با خم شدن به جلو در حال پدال زدن و تمرین های کشش کمر با خم شدن به جلو در وضعیت نشسته در روی صندلی و آویزان شدن از بارفیکس در کاهش عارضه های تنگی کانال موثر است. جراحی در موارد شدید به منظور رفع فشار از روی ریشه های عصبی موثر بوده و به راه رفتن کمک میکند ولی در طولانی مدت در سرنوشت معلولیت چندان فرق نمی کند. با جراحی برداشتن چند لامینای مهره و ثابت نمودن (فیکساسیون) مهره ها با گراف استخوانی و میله و پیچ بعمل می آید. دردوره نقاهت بعد از عمل که شش تا دوازده هفته است بیمار ضمن فیزیوتراپی میتواند راه برود و رانندگی کند. اجراء سایر روشهای غیر متعادف مثل تزریق اپی دورال و دستکاریها توسط شکسته بند موثر نمی باشد.

در سندرم فاست: درد شدید و اسپاسم و بی حرکتی حاد بعلت التهاب یا خشکی مفصلی پدیکول مهره‌هاي گردن یا کمر پدید می آید. درد کاملا موضعی بوده بیمار قادر به حرکت مفصل از وضعیت ثابت نمی باشد. با اجراء گرما و ماساژ بر روی ناحیه درد و کشش ملایم، علائم در کوتاه مدت بهبودی کامل می آید. در مواردی تزریق موضعی بی حس کننده و استروئید ضرورت پیدا می کند.

این نوشته در تخصصی, عمومی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

5,511 Responses to کمردرد، ديسك، سياتيك

 1. بهروز می‌گوید:

  ‎جناب دکتر عزیز خواهش میکنم نظرتونو اعلام کنید؛ آیا امکان دارد پس از ۹ ماه بدون استراحت آنچنانی همراه با اندکی ورزش وضعیت من از ام ار آی حالت اول به ام ار آی حالت دوم تغییر کند؟؟

  ‎ام آر ای حالت اول :
  T12/L1 spondylosis , adjacent schmorles nodes – disc space narrowing , dehydration & bulging
  L4/L5 disc bulging
  L5/S1 retrolisthesis grade 1 , spondylosis -disc space narrowing , dehydration , bulging & mild foramina stenosis

  ‎ام ار آی حالت دوم :
  Disc dehydration and right centrolateral disc protrusion are seen at L5/S1 level.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تغییرات قبلی لغزندگی مهره و دیسک 4-5 در ام آر آر دوم دیده نشده دیسک 5-1 برجسته شده اگر علاائم جدی تولید نکرده با استراحت و فیزیوتراپی کنترل میشود

 2. جواد می‌گوید:

  سلام آقای دکتر بنده سه هفته پیش درد خفیف در سمت راست شکم و بعد،در قسمت کلیه هام و پهلو و در ادامه مور مور شدن بدن و وگز گز شدن بدن و سختی ادرار و یبوست مواجه شدم ک یبوست بعد،چ روز خوب شد،ولی بقیه علائم اذیتم میکردن ک به دکتر مراجعه کردم.سونو بیضه و کلیه انجام دادم که ورم کلیه نشون داده بود و دکتر گفت بخاطر مصرف کمـاب و تخلیه نارست مثانس ،ازمایش خون و ادرارم دادم که کست ادرار منفی بود و چیزی از،عفونت داخل اون پیدا نشد ولی با این تفاسیر دکتر بهم گفت که پروستاتم التهاب کرده و برای دو هفته کپسول برای عفونت میخوردم یه نوافن مسکن هم میخورزم که بعد،دو هفته ک امروز مراجعه کردم هیچ بهبودی حاصل نشده بود فقط،اون کپسول نوافن مور موررکردن رو از بین برده بود،ک بعدداز دو هفته همون مور مور باززهم شروع شد و درد به پاهام ریخته بود،و پاهام تا نک انگشتان درد مبکرد،مخصوصا ساق پا ووپشت پا و مچ پام برام جالب بود،ک دکتر احتمالا اشتباه تشخیص داده!!!بعد،بهم گفت که چون بهتر نشدی پس عفونت نداشتی و احتمالاـاز مجرای ادرارت باشه و هفته بعد،بیا تا با سوند برات باز کنم ..تا امروز عصر که اززمطب اومدم تو سایت شما متوجه شدم این علایمی که من دارم میتونه اززدیسک کمر باشه!!!!! نکته ای که باعث شد بیشاررشک کنم این بوددکـدقیقا چ روز بعد،کار سنگینی که کرده بودم این علایم بروزرکرد (سنگ های بزرگ و سنگین بلند،کرده بودم).متوجه شدم که دک رربه احتمال ۹۰درصد،اشتباه تشخیص داده.
  با این تفاسیر اقای دکتر بنظ شما من مشکلم چی میتونه باشه و دیسک کنر احتمالش بیشتر نیس بنظرتون؟؟
  یه بارردیگه علائم رو میپم؛درد پهلو و زیر سینه ها اختلال در مثانه و سختی در دفع ادرار…درد کمر و لگن مخصوصا انتهای ستون فقرات بالای باسن ،مور مور شدن دست و پاهام و مخصوصا پاها

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تشخیص علت نخاعی و یا صرفا عصبی تلقینی و روان تنی با معاینه بالینی اعصاب امکان پذیر است. این علائم همگی با عارضه سیستم اداری قابل تطبیق نیست.

 3. باران می‌گوید:

  سلام
  من ۲۷ سال دارم، عکس ام آر آی من نشون داده که دیسک کمر خفیف دارم و الان درد عصب سیاتیک منو اذیت میکنه
  همزمان زانو درد هم گرفتم که برای اون هم در عکس ام آر آی مشخص شد التهاب رباط و کشکک و پارگی مختصر منیسک هم دارم
  دکتر خودم فقط گفتن تا چند ماه کارهای سنگین انجام ندم
  میخواستم اگر درمانی هست راهنمایی بفرمایید
  با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   برای هر دو مورد ضمن معاینه داروهای لازم و توصیه های فیزیوتراپی تجویز میکنند از این طریق توصیه درمان ممنوع است.

 4. باران می‌گوید:

  سلام

 5. غلامرضا می‌گوید:

  با سلام.
  جناب اقای دکتر
  بنده جوانی 33 ساله ام
  از 3 سال پیش در گیر درد کمر در ناحیه تحتانی.و ادامه ان به دو طرف باسن و ران و ساق پا می شوم.
  اوایل از نکروز سر استخوان ران ترسیدم.پیش دکتر طاهری اعظم رفتم حتی سال 95 هم اقدام کردم مشکلی از ناحیه لگن نداشتم.ام ار ای لگن و کمر تو این چند ساله دادم ولی مشکلی ندارم.ولی متاسفانه در ناحیه کمر و ساق پا هر از چند ماهی پدیدار میشه

 6. هما می‌گوید:

  سلام جناب دکتر،وقتتون بخیر،من در مهره های ۴ـ۵ دیسک کمر دارم.ام ار ای دادم و دکتر گفت باید عمل کنم..اوایل فقط سیاتیک پشت پای راستم درد میکرد،اما الان بعد مدت چهار سال هم سیاتیک رو و پشت پای راستم و هم گاهأ سیاتیک پشت پای چپم درد میکنه،سوالی که دارم اینه:اگر عمل نکنم ولی مراعات کنم مشکل حادی پیش میاد یا عمل واجبه به نظرتون?

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در چهار سال مشکلی پیش نیامده مسئله حاد نیست میتوانید با درمان و فیزیوتراپی سیر پیشرفت را کنترل کنید. جراحی آخرین راه حل است.

 7. zahra می‌گوید:

  سلام ببخشید یه سوال از خدمتون داشتم. من حدودا یک هفته پیش کمر درد داشتم از سمت چپ و همینطور پای چپم درد میکرد تا پاشنه پام. چهار روز استراحت کردم.الان درد پام خیلی کمتر شده ولی کمردم خوب نشده والان که درد پام بهتر شده کمرمم وسطش خیلی درد میکنه. میشه لطفا دراین مورد توضیحی بدین.ممنونم

 8. دکتر سیفی می‌گوید:

  معمولا جراح ها عمل اورژانس را جدی میگیرند اگر با داخلی اعصاب مسئله را پیگیر باشید در 95 % موارد درمان بدون جراحی را توصیه میکنند. ضمنا با سیر پیشرفت بهبودی که داشته اید ضرورتی برای اقدام بیشتر فعلا مطرح نیست. فر موقع مشکی جدی پیش آمد برای جراحی میشود اقدام کرد.

 9. جواد می‌گوید:

  سلام جناب دکتر سیفی خسته نباشید آقای دکتر من تقریبا دوسال پیش یه کمر درد شدیدی گرفتم بعد از پنج شیش روز بعدش ریخت به پای چپم درد کمرم اروم اروم کم شد اومد کاملا ب پاهام پای چپم گیر نداشت گرم میشد ی جورایی حس میکردم خستس تا اینکه اومد به پای راستم تا چن مدتی تو رون هردوتا پام بود خستگی باز اومد به پای چپم تا اینک یه چن مدت گذشت اومد به دست راستم هردوتا دستم گرم میشد واقعا اذیتم میکرد حالا اومده این درد ب مهره های رویه باسنم البته مهره های رویه باسنم تیر میکشه و باسن سمت راستم خسته میشه باز فرق کرد اومد به پاهام یا تو رون پا یا زانو یا پشت پا تو کمرم هم باشه بیشتر ستون فقراتم درد نمیکنه بیشتر تو پهلو هامه به ۷..۸ تا دکتر ارتوپدی رفتم یکی گفته کم اهنی یکی گفته دیسک خفیفی یکی گفته کم خونی یکی گفته عضلاتت ضعیفه یکی گفته از اعصابته والا موندم ب خودکشی راضی ام امید من شمایی لطفا حداقل تشخیص بدین دردمو بدونم اینم بگم بدنم بیشتر اوقات گرمه و اگه فوتبال یا والیبالو…بازی کنم بدنم بگیرع این درد تو بدنم نیس تا اینکه گرفتگی ازم خارج شه

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است نتیجه معاینه اعصاب از نظر آسیب ریشه های عصبی گردن و کمر مشخص شود اگر علائمی دیده شود از نظر دیسک ام آر آی لازم خواهد بود.

 10. Leila می‌گوید:

  سلام من 14سالمه چندروزه که دردشدیدی درناحیه کمروپشت ران دارم آیا من سیاتیک دارم ؟
  راه درمانش چیه؟

 11. آیلین می‌گوید:

  سلام دکتر سیفی.خانمی 33 ساله هستم.پارگی دیسک کمر داشتم تا حدی که بی اختیاری ادرار و مدفوع داشتم عمل باز کردم بی اختیاری م درست شد.3 ماهی از عمل میگذره خیلی بهتر شدم اما قسمتهایی از بخش داخلی ران و اندام تناسلی کمی بیحس هست.کمی هم کمردرد دارم.اینها طبیعی ست؟ دکترم گفته نیازی نیست هیچ اقدامی انجام بدی و فقط باید صبر کنی اگر هم اینها خوب نشد اقدامی نکن تحمل کن.گفت فیزیوتراپی هم نرو.فقط اگر توانستی برو آب درمانی.دکترم هم دیگر ایران نیست و نمیاد.چکار کنم؟؟ بنظر شما خوب میشم؟؟ بخاطر مشکلات بوجود آمده خیلی افسرده و ناراحتم.خیلی زیاد.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اختلال حس ناشی از آسیب عصبی مدت طولانی دوام مییابد بمرور این بیحسی کمتر میشود و اگر مقداری بماند عادت میشود مسئله جدی نیست.

 12. شایان می‌گوید:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  ببخشید نتیجه ام آر آی من اینه لطف کنید بفرمایید که آیا من با این بیماری میتونم معاف دائم بشم یا نه؟
  و ممنون میشم که لطف کنید بفرمایید آیا دکتر های معاین در نظام وظیفه جهت تشخیص از روی نتیجه ام آر آی نتیجه میگیرند؟ یا معاینه فیزیکی میکنند و تشخیص میدهند؟
  MR study of lumbosacral spine column using sagittal T1 ,T2 and selected T2/w images:
  posterior central disc protrusion is seen at level L4_L5.
  other disc are normal in signal intensity without hernation.
  visualized cord and conus medullaris are normal in shape and signal intensity.
  vertebral alignment, spinal canal posterior elements are normal.
  bone marrow signal is normal.
  para vertebra soft tissue seems normal.
  با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   به تغییرات دیسک در این حد در کمسیون زیاد توجه نمیکنند اگر در معاینه عارضه جدی دیده نشود رد میکنند.

 13. تبسم رضانیا می‌گوید:

  با سلام 37ساله هستم مدتی است درد در ناحیه ی باسن وهمچنین گز گز شدن انگشتان پای چپ را احساس میکنم در جواب ام ار ای امده
  Disk dehydration,annular teat and bulging in L5-S1 level are seen
  ایا احتیاج به عمل دارم؟

 14. اصغر جردکانی می‌گوید:

  سلام سالهاست که از کمر درد رنج میبرم ولی با رعایت موارد و گاها استخر تا امروز دوام اوردم چند وقته که درد به باست چپ و پشت ران تا یاق و کف پا سرایت کرده خصوصا موقع خواب و نشستن درد بیشتر میسه و با ایستادن و راه رفتن درد کمتر به سراغم میاد ظاهرا تو ام آر آی دیسک در ناحیه l4-l5 بیرون زدگی دارند فکر میکنید راهی به جز عمل جراحی دارم

 15. امید رضانیا می‌گوید:

  جواب ام ار ای
  Left paracentral disk extrusion with down subligamentus in L4-5level are seen
  Disk dehydrtion,annular tear and bulging inL5S1level are seen
  لطفا ترجمه کنید.اندکی گرفتگی باسن چپ و گزگز پا دارم ولی درد اور نیست

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   دیسک جابجا شده در بین مهره 4-5 و پارگی دیسک و برجسته شدن در بین 1-5 گزارش شده، این مفاهیم برای تشخیص و درمان خود بیمار که نیاز به معاینه و درمان دارد کمک کننده نیست.

 16. امید می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشی
  ترجمهی ام ار ای لطفا
  Left paracentral disk extrusion with down ward subligamentus in L4-L5level are seen.
  Disk dehydration ,annular tear and bulging in L5S1level are seen
  ممنون

 17. حسین می‌گوید:

  سلام دکتر خسته نباشید میخواستم جواب این mri رو بدنم و شما چه درمانی پیشنهاد میدیدl4 l5 shows disc dehidration asoociated with centeral and right para centeral disc protrusion causing moderate bilateral neural foraminal stenosis and touching over the exiting never root at both sides.other vis ualeized disc space are pereserved with no significant disc herniiation درد هم فقط قسمت وسط کمر دارم بدون که به پاهام بزنه. و با فعالیت بهتر میشم و بر طرف میشه ولی با نشستن رو خوابیدن دوباره میاد.ممنون میشم راهنماییم کنید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   جابجائی دیسک در یک فضای بین مهره ای 4-5 با فشار به ریشه عصبی گفته شده با نرمش و رعایت استراحت قابل کنترل است.

 18. مصطفی می‌گوید:

  باسلام وخسته خدمت شما آقای دکترو تشکر وسپاس فراوان از زحمات و جواب دادن ووقت گذاشتن شما
  اقای دکتر حدود 3 یا 4سالی هست کمر درد دارم قبلا فقط ران چپم درد داشتم الا بیشتر اوقات درد به پشت زانوم هم زده وبه شدت درد میکنه البته بسیار استخر میرم وبسیار اب درمانی میکنم وراه میرم تو اب ولی خیلی درد دارم. زحمتی داشتم امکانش هست نتیجه این MRIرو که چند روز پیش دادم واسم توضیح بدید.. واقعا ممنون و لطف میکنید.. خداوند خیرتون بده
  1.Degenerative change at L5_S1with mild retrolysthesis and diskopathy.
  2. R/O chronic infection
  3. Decreased lordosis

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تغییرات آرتروز و لغزندگی و دیسکوپاتی در فاصله 5-1 و لزوم رد احتمال عفونت مزمن، کاهش گوددی کمر شرح داده شده.

 19. زمانی می‌گوید:

  سلام خسته نباشید
  پایین ترین قسمت کمرم و بالا سمت راست ستون فقراتم در اثر ضربه خیلی درد میکنه
  عکس گرفتم دکتر گفت مهره های کمرم سالمه و شکستگی وجود نداره و تشخیص اسپاسم و استراحت دادند اما با گذشت دو هفته هیچ تغییری حاصل نشده ایا تشخیص درست بوده

 20. دکتر سیفی می‌گوید:

  این تغییرات زیاد دیده میشود اگر تحت زور و فشار زیادی قرار نگیرد مشکلی پیش نمی آید.

 21. افسانه می‌گوید:

  سلام دکتر عزیز من به تازگی در کمر به همراه درد از پشت باسن تا ران داشتم که بعد از جواب mri =disc ld می
  dehydration broad based disc protrusion with right foraminal narrowing at l5-s1 level is seen
  می باشد دکترم نظرشون جراحی می باشد.از انجایی که نوار عصب عضلم هم خوب و سالم بود تمایلی به عمل جراحی ندارم ممکنه راهنمایی کنید الان دردم خیلی کمتره حدود 6 هفته است که درگیرم ممنون

 22. مجتبی می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید . اقای دکتر در جوتب MRI من همه چیز رو نرمال زدن فقط معنی این رو نفهمیدم grade I spondylolisthesis at the level of L5-S1 و همچنین centeral and RT para centeral disk protruion at the lwvwl of L4-L5 با تشکر فراوان از شما

 23. ابراهیم لطفی قراملکی می‌گوید:

  سلام، اگه امکان داره، جواب MRI زیر را و نحوه درمان آن را توضیح دهید. تشکر
  L5S1: mild disc dehydration, annular disc bulging are seen with mild narrowing of neuroforaminas

 24. حمید می‌گوید:

  با عرض سلام خدمت استاد عزیز.
  بنده قسمت تحتانی کمرم درد میکنه و درد میزنه به لگن پا. بنظرتون دلیلش چی میتونه باشه؟ ممنون

 25. سحر می‌گوید:

  سلام اول میخاستم تشکر کنم که وقت میذارید با حوصله جواب میدید،من مشکل بیرون زدگی دیسک ۴و ۵ دارم دوسال با فیزیو تراپی نرمش تحمل میکنم اما همیشه درد دارم گاهی زیاد ،گاهی کم،یک سوال داشتم می خواستم نظرتون رو راجع دیسکوژل بپرسم ،آیا خوبه یا فقط تبلیغ میکنن؟با دیسکوژل میشه درد نداشته باشم؟

 26. مسلم می‌گوید:

  با سلام خدمت آقای دکتر
  مدت سه ماه است از زیر باسن تا مچ پا احساس میکنم درون این فاصله داغی ناگهانی رخ میدهد که بصورت ناگهانی این حالت از بالا به پایین که دو آلی سه ثانیه است طول میکشد رخ میدهد.(این حالت بیشتر در پای چپ احساس می شود. لازم به ذکر است 38سال سن دارم)
  لطفا راهنمایی کنید…

 27. الهام می‌گوید:

  با سلام خدمت دكتر عزيز.من ٢٣ ساله هستم و چندروزي هست كه كمرم به شدت دردميكنه اما نميتونم درست تشخيص بدم كه كدوم قسمت از كمرم هستش.روي مهره هام كه دست ميكشم دردي حس نميكنم ولي باسن سمت چپم خيلي دردميكنه و دردش به پام ميزنه به ساق و ران پاي چپم.خودم حس ميكنم مهره هام نباشن ولي درد امونمو بريده.نزديك به ٨جلسه ام بدنسازي كار كردم ممكنه كه از فشار وزنه ها باشه و يا ممكنه سرما باعث گرفتگي بشه خيلي نگرانم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این درد مال سیاتیک است اگر با چند روز استراحت کامل و نرمش در حال خوابیده برطرف نشود در معاینه اعصاب بهتر ارزیابی میشود.

 28. هما می‌گوید:

  سلام اقای دکتر.وقتتون بخیر،من ناخنای پام.هر دو پام انگشت سومم.بدون دلیل افتادن.از یه دکتر داروساز پرسیدم،گفتن به جز ضربه و کفش ناراحت شایدعروق پا بسته شده و خون کافی به ناخن ها نمیرسه.به توجه به اینکه من دیسک کمر دارم و از ابتدا که فهمیدم ،رگ عصب پشت پام کمی بی حس شده.احتمالش هست که دیسکم شدیدتر شده باشه و دلیل افتادن ناخن هام از دیسکم باشه?

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   دو علت برای افتادن ناخن پا ذگر شده یکی ضربه و فشار و دومی عفونت قارچی، با معاینه متخصص پوست بیشتر راهنمائی میکند.

 29. دکتر سیفی می‌گوید:

  برجسته شدن ديسك به طرف چپ گفته شده اگر علائم سياتيك داريد فيزيوتراپي كافي خواهد بود

 30. یوسفیان می‌گوید:

  با سلام آقای ۴۱ ساله هستم حدود ۴ هفته قبل پس از بلند کردن بار نسبتا سنگین احساس کشیدگی در پشت ران چپ داشتم درد شدید و مزمن بتدریج به قسمت بیرونی ساق و قوزک پا انتشار یافت و اندکی بی حسی در قسمت بیرونی کف پا و دو انگشت کناری دارم و کمرم به یک سمت کج شده و پایم را میکشم نتیجه MRI به شرح زیر می باشد :
  Osteophyte discs in L5-S1,L4-5,L4-3levels with pressure effect on both left and right root L5 is present Schmoral nodules are seen in mid lumber area
  در ضمن جراح مغز و اعصاب یکماه آب درمانی و ناپروکسن و باکلوفن و ویتامین B1 تجویز نموده میخواستم نظر آقای دکتر را هم بدانم ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   دیسک کمر در سه فضای آخر توضیح داده شده درمان مناسب برای کنترل دیسک و سیاتیک تجویز شده بهتر است ادامه دهید

 31. نیما ادیبی می‌گوید:

  سلام آقای دکتر.
  ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایین
  Annual tear with posterior central and right paracentral disc
  protrusion and right lateral recess obkitreration is seen at L-1 and L-2 Llevel.
  well defined high T1/T2 lesion at L1 vertebral suggest hemangioma.
  other levels disc dehydration is seen.
  ما بقیه چیزارو گفته نرمال هست ولی نتیجه آخرو نوشته:
  conclusion: L1 -L2 discopathy

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   پارگی حلقه نگهدارنده و جابجائی دیسک به عقب و راست در فاصله 1-2 کمری ( خال عروقی در مهره 1 مسئله بی اهمیت است) گزارش شده است.

   • نیما ادیبی می‌گوید:

    سپاسگزارم آقای دکتر فقط به عنوان آخرین سوال اینکه این پارگی حلقه نگهدارنده چی هست و باید چه کاری انجام بدم برای درمانش؟
    خیلی خیلی ممنونم از لطف شما

 32. Shahin.ashkanfar می‌گوید:

  سلام.با عرض سلام خسته نباشید من یه پسر۱۷سالم که کمر درد بسیارشدیدی دارم گاهی وقتا پای چپم داغ میکنه فکر میکنم از مغز استخون دارم میسوزم خلاصه باید یه ده دیقه بگیرمش زیر اب سرد تا خوب شه ولی به هرحال این پنج ماهه کمرد دارم بیشتر البته دوتا مهره پایین پیش لگن هستن بعضی وقتا اونقدر درد میگیره که واقعا غیرقابل تحمل ….. به پزشک هم مراجعه نکردم گفتم شاید خودش خوب شه که نشده راستی رزمی‌کارهم هستم و فشارزیادی رو کمرم این پنج ماهه تمرینو قطع کردم قبلا دردهام اینقدر طولانی نمیشد لطفا تشخیصتون رو بگید

 33. حمید می‌گوید:

  با عرض سلام و احترام.
  بنده مدتی هست که کمرم درد میکنه و رفتم پیش دکتر مغز و اعصاب و معاینه کردن و گفتم روی پنجه ها راه برم و بعد گفتن روی پاشنه پا راه برم و مشکلی پیش نیومد. بعد فرستادن به نوار عصب و عضله. نتایج همه چیز رو نرمال نشون داد. بعد رفتم پیش همون دکتر تا نتیجه نوار عصب و عضله رو نشون بدم، فرستادن به ده جلسه فیزیوتراپی. ده جلسه تموم شده اما دردم باز هم هست ولی شدتش خیلی کم شده. بنظرتون چیکار کنم که درد کلا از بین بره؟ ممنون

 34. روح الله می‌گوید:

  سلام
  بنده فتق دیسک دارم عصب سیاتیکم به شدت درگیره
  پای راستم مخصوصا زیر قوزک پام خیلی درد داره
  حدود 1 ماه میشه الان ک استراحت میکنم بهترم ولی پای راستم لاغرتر از پای چپم شده ابا نیاز به عمل هست یا با استراحت خوب میشه؟؟؟؟30 سالمه
  لطفا زودتر جواب بفرمایید

 35. محسن می‌گوید:

  با سلام بنده 39 ساله هستم که مدتی هست دردی در لگن سمت راست و کشاله ران دارم که جواب MRIهم به شرح زیر است:All lumber discs show degrees of dehydration. posterior bulging are noted in L4-L5 and L5-S1 disc without evidence of significant hermiation. لطفا راهمایی کنید یک ماه گذشته ولی هنوز درد احساس می شود کمتر شده ولی هنوز هستش.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   درد لگن سمت راست و کشاله ران ارتباط با تغییرات دیسک خفیف دیده شده ندارد، بهتر است احتمال علتهای دیگر بررسی بشود.

 36. M می‌گوید:

  با سلام…مادرم کمرش درد میکرد، ب دکتر مراجعه کردند.آقای دکتر ایشون رو بستری کردند بعد از آمپول دِگزامِتازون در هز چند دقیقه ای براش استفاده میکردند.بعد از چند روز پای راستشون فلج شد.ناگفته نماند دیابت دارند و از انسولین استفاده می کنند و ناراحتی کلیه و تیروئید و فشار خون و چربی هم دارند.ب دکترهای زیادی مراجعه کردند حتی طب سنتی و هیچ بهبودی ای پیدا نکردند.از شما خواهشمندم ک مرا راهنمایی کنید

 37. محسن.خ می‌گوید:

  سلام 39 سال دارم مدت یک ماهی هست که لگن سمت چپم درد همراه با بی حسی دارم رفتم ام ار آی گفتند دیسک خفیف داری و در نتیجه ام آر ای این نوشته که:all lumbar discs show degrees of dhydration. posterior are noted in L4-L5 and L5-S1 disc without evidence of significant herniation. و 5 جلسه فیزیوتراپی لیزری رفتم و اخیرا کمی بهتر است ولی کشاله ران کمی سوزش دارم لطفا راهمایی کنید چکار کنم.

 38. فاطمه فراهانی می‌گوید:

  سلام یه هفتس وقتی چند دقیقه حالت خمیده دارم بعدش نمیتونم صاف بشم کمرم صاف نمیشه

 39. مریم می‌گوید:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید دختری ۲۶ ساله هستم من دوهفته ای میشه هرازگاهی پهلوهام درد میکرد میزد ب شکمم ک سونوگرافی انجام دادم و آندوسکوپی ک تنها مشکلم کمی ورم معده بود اقای دکتر من عرازگاتی یبوست هم میگیرم …… در ضمن من ۴ ماهه کلا در حال انجام فعالیت هستم و خیلی کم استراحت کردم و استرس زیادی ب خاطر شرایط زندگیم دارم و در ضمن بعد دوروز از شروع این درد من سرماهم خوردم نمیدونم همه اینا رو گفتم ک بتونین راهنماییم کنین ممنونم…

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بنظر نمیرسد مسئله جدی مطرح باشد با کنترل بالینی مشکل گوارشی اعم از معده و روده و کم کردن استرس و تمرینهای فیزیکی منظم میشود سلامتی را بدست آورد.

 40. Hoda می‌گوید:

  سلام، وقت تون بخیر..

  من حدود 1 سال و 3 ماه ورزش می کردم. کوهپیمایی و تمرین دویدن. دچار آسیب هایی در ناحیه پا شدم مثل اسپاسم عضلانی در ساق پا و پشت ران، خارپاشنه، التهاب عضلات یا مفاصل (به علت بیش تمرینی).

  ضمن اینکه کمردرد هم دارم. در گزارش MRI ام تنگی کانال نخاعی دیده شده. و همین طور فتق دیسک. این تصویر گزارش MRI کمر ام هست :

  http://s9.picofile.com/file/8317090776/MRI_study_of_Lumbar_Spine.jpg

  این عبارت ” تنگی کانال نخاعی ” برام نگران کننده ست. ممنون می شم لطفا نظرتون رو در مورد گزارش MRI کمر ام بفرمایین. (من قبلا.. در سال 90-91 مشکل دیسک کمر داشتم. فیزیوتراپی انجام دادم. چند سال مشکل خاصی نداشتم. که مجددا امسال..)

 41. Hoda می‌گوید:

  امکانش هست لطفا آدرس ایمیل تون رو بذارین که بتونم از طریق ایمیل، سوالی رو مطرح کنم؟

 42. حسین می‌گوید:

  با سلام, آقای دکتر من ی عکس ام آر آی جدید انداختم میخواستم ببینم دیسکم شدیده یا خفیف , میتونید کمکم کنید؟

 43. دکتر سیفی می‌گوید:

  ای علائم جزئی است اگر ادامه یابد معاینه و رادیوگرافی کمر ممکن است لازم باشد

 44. دکتر سیفی می‌گوید:

  عارضه جدی بنظر نمیرسد مگر اینکه ادامه داشته باشد معاینه و اسکن لازم میشود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


4 + = سیزده

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>