کمردرد، ديسك، سياتيك

تقریبا نصف مردم عادی در دوره ای از زندگی شان دچار کمردرد می شوند و شدت آن تا حدی است که بطور موقت مانع کار مي شود. اکثریت کمردرد ها بعلت اختلال در ساختار مفصل، دیسک، استخوان و یا عضلات مجاور بوده و آسیب عصبی بهمراه ندارد. لذا مراقبت و درمان کمردرد را اغلب پزشکان عمومی، ارتوپدی و فیزیوتراپی به عهده می گیرند. در معاینه اغلب اختلال عضوی واضح وجود ندارد. درد و محدودیت حرکت کمر تنها یافته بالینی می باشد.

سابقه

کمردرد مزمن اغلب در ناحیه پایین کمر در حوالی مهره های سوم تا پنجم کمری و یا در عضلات اطراف مهره ها و محل اتصال مهره های کمری به لگن (مفصل ساکروایلیاک) احساس می شود. درد ممکن است موقع بیدار شدن از خواب و یا موقع حرکت بعد از استراحت شدت یابد. این نوع درد نشانه ضایعه عضوی خطیر نیست.  درد به عضلات کمر و لگن و پاها انتشار داشته ولی محدودیت چندانی در حرکات ایجاد نمی کند. استئوپروز (پوکی استخوان) ممکن است در بیماران سنین بالا وجود داشته باشد ولی بخودی خود عامل درد نمی باشد. دردهای شبانه که باعث اختلال خواب بیمار باشد ممکن است نشانه بیماری های خطیر مثل متاستاز استخوانی باشد. تب، عرق شبانه و کاهش وزن ممکن است نشانه بیماری های عفونی مثل تب مالت، سل، سرطان غدد لنفاوی و یا HIV باشد. کمردرد بندرت بعلت پارگی حلقه اطراف دیسک بین مهره ای و فتق دیسک کمر بوجود می آید. سیاتیک علائم خاص خودش را بعلت دیسک کمر ظاهر می نماید که در پایین به شرح آن پرداخته خواهد شد.

نوع خاصی از آرتروز پیشرونده که تحت عنوان اسپاندیلیت انکیلوزان نامیده می شود سیر پیشرونده درد و جمود مفاصل مهره ها در سرتاسر ستون فقرات پدید می آورد. تنگی کانال کمر، در افراد پیر و معمولا مردان، با کمردرد، لنگیدن و درد سیاتیک موقع راه رفتن مشخص می شود. کمردرد مداوم و پیشرونده شدید بدون سابقه قبلی التهاب مفصلی یا تصادف،ممكن است بعلت بیماریهای مختلف پشت پریتوان مانند تومورهای کلیه و پانکراس، زخم دودنیوم و پارگی آنوریسم آئورت شکمی و یا خونریزی پشت پریتوان بوجود آمده باشد.درد حاد ناحیه کمر بدنبال پیچ خوردگی و ضرب دیدگی و یا بلند کردن جسم سنگین به فاصله چند ساعت پدید می آید كه اصطلاحاً کشیدگی یا Strain گفته می شود. اين درد اغلب بعلت آسیب فاست مهره (مفصل پايك هاي مهره ها) و ندرتاً بعلت پارگی دیسک پدید می آید. در این شرايط خم شدن به جلو و پهلو و راست کردن کمر بعلت درد مشكل می شود. درد ناحیه طرفی کمر اغلب بعلت آسیب مفصل پایکهای مهره (Facet) می باشد و درد موجب اسپاسم عضلات آن ناحیه می گردد. در نوجوانان درد حاد ناحیه کمر اغلب بعلت اسپاندیلولیستیز (لغزیدن و جابجایی مهره ها روی هم) که ناشی از ضعف رباطهای بین پایکهای مهره ای ناحیه L5 می باشد. این خود زمینه را برای شکستگی  فراهم می کند. درد ناحیه پشت و بالای کمر ممکن است بعلت شکستگی فشاری مهره باشد كه معمولا بعلت افتادن روی باسن یا به پشت پدید می آید. در افراد پیر با پوکی استخوان شکستگی خود بخود مهره نیز دیده می شود. درد شدید کمر بعد از ضربه مستقیم روی فقرات یا به سر که موجب پارگی رباطها و عناصر نگهدارنده مهره ها می شود موضوع جدی تشخیص از نظر بی ثبات بودن مهره های فقرات می باشد. اختلال در کنترل ادرار نشانه فشار و آزردگی نخاع یا ریشه های کدا اکین (دم اسبی) است. دیسک کمر بعلت پارگی حلقه اطراف دیسک معمولا در L5-L4 و S1-L5 موجب درد سیاتیک با علائم حسی و حرکتی مربوطه می شود. پارگی و جابجایی دیسک L5 بعلت آسیب مفصل پایکهای S1-L5 می باشد.

پاتوفیزیولوژی

عناصر حساس به درد، انتهاهای عصبی دریافت کننده درد در کپسول مفصلی پدیکولهای مهره ها و حلقه اطرف دیسک‌ها است. همچنین غضروف روی مهره ها در مواردیکه ضایعه استخوانی وجود داشته باشد عامل احساس درد است. درد از محل اوليه به نواحی دورتر مثل پا و پشت منعکس می شود. دردهای عضلات ناحیه دور فقرات به همان نواحی محدود می شود.

منشاء درد در کمر، درد مزمن آرتروز مفاصل پدیکولهای مهره ها و لیگامانهای مجاور آن است. درد این ناحیه به التهاب ارتباط چندانی ندارد. با پیشرفت دژنرسانس سطوح این مفاصل (فاست ها) هیپرتروفی مفصل و شل شدن رباطهای نگهدارنده آن، استواری فقرات را بر روی هم و وضعیت محوری ستون فقرات بهم می خورد. در نتیجه لغزیدن یک فقره روی فقره دیگر (اسپوندیلولیستزیس) موجب تنگ شدن کانال نخاع و فشار بر ریشهاي عصبی کودا اكین و درد و اختلال عصبی مربوط به این ناحیه می شود.

پیش آگهی

اغلب کمر دردها خود بخود بهبود می یابند ولی در بعضی افراد درد و ناراحتی مزمن ادامه می یابد. در اغلب موارد 50 درصد درد شدید در مدت یک ماه و بقیه درد در مدت دو ماه بهبود می‌يابد و در موارد کمي بمدت طولانی تر دوام می یابد. احتمال عود درد حاد در سه ماه بعدی 25 درصد و در یک سال 75 درصد است. سیر کمردردها به علل عفونی و تومورها و… مربوط به عامل بیماری و نحوه پاسخ به درمان می باشد.

تشخیص

محدودیت دامنه حرکات، در بلند کردن پا در حال خوابیده به پشت، خم شدن از ناحیه کمر در حال ایستاده و دیگر محدودیت های حرکت بعلت درد وجود دارد. اختلال در حس مربوطه به ریشه های عصبی کمری و خاجی و ضعف عضلات مربوط به این ریشه ها و کاهش رفلکس ها در موارد آسیب ریشه های عصبی این ناحیه بوجود می آید. در موارد مشخص کمر درد بعلت کشیدگی و زور معمولا رادیوگرافی کمر و CT اسکن و اسکن MRI ضروری نیست. در موارد درد مقاوم بیش از چند هفته و در موارد درد به علت نامشخص بررسیها با رادیولوژی و اسکن جهت تشخیص موارد عفونی و توموری ضرورت پیدا می کند. در موارد آرتروز بدون عارضه عصبی اغلب رادیوگرافی ساده کمر کافی است. تغییرات دژنراتیو در سطوح مفاصل مهره ها و دیسک با پیشرفت سن بیشتر دیده می شود و اغلب بدون علامت است. در موارد دردهای شدید و مقاوم عمقی پایین کمر و ناحیه زیر دنده ها بررسی بیشتر با اسکن ضروری است. آزمایش خون از نظر سدیمانتاسیون، CRP، شمارش خون و در مواردی کشت خون و ایمونوالکتروفورز برای رد عفونت و تومورها ضرورت پیدا می کند.

درمان

انواع مسکن ها در کاهش کمر درد موثر بوده و ارجحیت چندانی نسبت به یکدیگر ندارند. برای کاهش درد استراحت در مرحله حاد ضرورت دارد. دراز کشیدن در هر وضعیتی که راحت باشد خوب است. ماساژ عضلات کمر، گرم کردن عضلات دچار اسپاسم، استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل دیکلوفناک، بروفن و ایندومتاسین موثر است. در گذشته از اجزاء کشش و روش های فیکس نمودن استفاده می نمودند اما امروزه متروک شده است. شل کننده‌ها مثل دیازپام بیشتر مصرف می شود در مواردي تاثیر در سیر بهبودی دارد. دستکاری های ناشیانه فیزیوتراپی روی کمر ممکن است در مواردی به آسیب بیشتر منجر شود. توضیح چگونگی اختلال و نحوه تشدید ناراحتی در نشستن و ایستادن نامتناسب و برداشتن و بلند کردن اجسام سنگین برای پیشگیری از عود بيماري کمک می کند. استفاده از کرست کمر ارتوپدی در مرحله فعالیت بعد از بهبودی نسبی توصیه می شود. توجه به وضعیت مناسب تختخواب و صندلی در کار و رانندگی لازم است. در مواردی درد مزمن کمر نشانه افسردگی و اضطراب مزمن بوده که صرفا به درمان با داروهای مربوطه جواب می دهد. در 40 سال گذشته مشخص شده است که جراحی اغلب عوارض بیشتر از اثر مطلوب در درمان کمردرد داشته است.در موارد استثنایی برای ایجاد ثبات و بهم پیوستن مهره ها، عمل جراحی لازم است.

تغييرات د‍ژنراتيو فقرات كمر (اسپانديلو آرتروز)

ديسك كمر و سیاتیک:

سیاتیک به درد عصب سیاتیک اطلاق می شود که از ناحیه سرین (نشيمنگاه) شروع شده و به ناحیه پشت پا و سمت طرفی ران و ساق منتشر می شود كه ممکن است با کمر درد همراه نباشد. درد سیاتیک بعلت فشرده شدن ریشه عصب L4 و L5 و S1 است. فشردگی عصب بعلت جابجایی دیسک، استئوآرتریت و تنگ شدن سوراخ بین مهره ها و یا لغزیدن مهره ها و تنگ شدن کانال نخاع پدید می آید. سیاتیک به ندرت بعلت کیست سینوویال و یا تومور غلاف اعصاب این ناحیه پیش می آید. درد ناحیه طرفی کمر و به دنبال آن درد سیاتیک كه در مدت چند ساعت تا چند روز پدید می آید نشانه پارگی و جابجایی دیسک كمر است. اغلب دیسک کمر بدون علت مشخص ظاهر مي‌شود ولی در مواردی با پیچ خوردگی کمر، بلند کردن جسم سنگین و یا ضربه مستقیم به کمر پدید می آید. درد سیاتیک دو طرفه اغلب نشانه آرتروز پیشرفته کمر است.

شرح بالینی:

اغلب بیماران از درد ناحیه سرین که به پشت و یا سمت طرفی ران منتشر می شود شکایت دارند. ممکن  است درد به ساق و پا منتشر شود. در مواردی درد شدید مانع از نشستن و ایستادن بیمار شده و در بعضی موارد اختلال حس و کاهش قدرت اکستانسیون (بالا بردن) در مچ و انگشتان پا مشاهده مي‌شود.

مواردیکه کمر درد مزمن و محدودیت حرکت کمر در گذشته وجود داشته و درد سیاتیک ظاهر بشود، اغلب علت آن تنگی کانال است. درد مفصل فاست محدود به ناحیه کمر بوده و با تغییر وضعیت تشدید می یابد.

اختلال کنترل ادرار با سیاتیک دو طرفه نشانه فشرده شدن ریشه های کدا اکین بوده و مسئله اورژانس جراحي تلقی می گردد.

پاتوفیزیولوژی سیاتیک: درد انتشاری بعلت فشرده شدن ریشه عصب در اثر دیسک و یا تغييرات ديگر ناشی از آرتروز مهره ها و تنگي کانال نخاع و سوراخ بین مهره ها است و بندرت بعلت کیست یا تومور پدید می آید.

عصب سیاتیک ممکن است بعلت تزریق و یا هماتوم و آبسه در ناحیه عضلات سرین آسیب ببیند و ندرتاً بعلت گیر کردن عصب در زیر عضله پیری فورم در این ناحیه مشاهده می شود.

پیش آگهی

سیاتیک اغلب به مرور زمان خوب می شود. نصف بیماران درمدت دو هفته و 70 درصد در مدت یکسال بهبود می یابند و 30 درصد بقیه به درجاتی درد را بمدت طولانیتر دارند. در موارد درد مزمن و عود کننده به لحاظ ادامه ناراحتی و اختلال در کارایی که درمان محافظه کارانه مفید نباشد جراحی در هفته های اول بیماری توصیه میشود.

تشخیص

محدودیت حرکت در بلند کردن پا در حال خوابیده در معاینه مشاهده می شود. بروز درد در پای دیگر نشانه خوبی از دیسک جابجا شده در پایین کمر است.

نشانه هاي دیسک جابجا شده (فتق دیسک)

ریشه دیسک درد ضعف عضله رفلکس کاهش حس
S1 S1-L5 پشت ران تا مچ پا نزدیک کننده ران، خم کننده زانو، خم كننده مچ و انگشت شصت کاهش رفلکس آشیل سطح جانبی و کف پا
L5 L5-L4 پشت ران ضعف عضله جلوی ساق، فوت دارپ (افتادگي پا) رفلکس زانو سطح جانبی و پایینی انگشت شصت
L4 L4-L3 جلو و سطح طرفی ران چهار سر ران رفلکس زانو قوزک داخلی
L3 L3-L2 جلو و سطح داخلی ران و زانو نزدیک کننده ران و چهار سر رفلکس زانو سطح داخلی ران

تصویربرداری فقرات را بغیر از موارد اورژانس و با عارضه میتوان چند هفته به تاخیر انداخت. در عکس ساده اطلاعات کمی  بدست می آید. معمولا MRI در مدت بعد از دو هفته از شروع بیماری به منظور ارجاع به جراحی انجام میگیرد. در موارد سیاتیک با عارضه تشخیص های افتراقی دیسک از متاستاز فقرات، بیماریهای عفونی و التهابی ریشه عصبی مثل بیماری لایم و بروسلوز و نیز مننژیت کاسینوماتوز مطرح می شود.

درمان

در سیاتیک نیز مثل کمر درد استراحت و درمان در فاصله زمانی چند هفته ممکن است نتیجه بخش باشد. با جراحی بهبود درد زودتر حاصل می شود ولی در طولانی مدت و معمولا بعد از یکسال نتیجه جراحی با درمان بدون جراحي یکسان می باشد. حدود 30 درصد بیماران پس از شش هفته استراحت به جراحی نياز پيدا می کنند. در موارد سیاتیک شدید دو طرفه با ضعف پا و اختلال کنترل ادرار جراحی در مرحله نخست ضروری است. در موارد با اختلال حس و افتادگی پا امکان بهبودی با استراحت و درمان بدون جراحی هم وجود دارد. مراقبت و درمان بمدت 6 تا 8 هفته قبل از جراحی توصیه می گردد. موارد سیاتیک بدون دیسک و اسپاندیلوز مشخص به جراحی خوب جواب نمی دهد. تزریق استروئید اپی دورال در بعضی موارد ممکن است موثر باشد.

ديسك متعدد بين مهره هاي كمر

تنگی کانال

تغییرات دژنراتیو مهره های کمری موجب تنگ شدن کانال نخاعی وفشار به ریشه های عصبی می گردد. دژنراسانس در قسمت های لیگامانها و مفاصل فاست بین مهره ها پدید آمده و در مواردی موجب لغزیدن مهره ها روی هم می شود.

سیر بالینی

معمولا در مردان سنین بالا با سابقه دردکمر و دردهای خفیف متناوب سیاتیک که با راه رفتن شدت یافته و با دراز کشیدن کاهش می یابد مشاهده مي شود. در معاینه کاهش قوس کمر مشاهده مي‌شود. تشخیص آن از نارسایی شریانی ایلیاک مطرح مي‌شود، در هر دو مورد لنگیدن متناوب ديده می‌شود با این تفاوت که لنگیدن متناوب عصبی علائم اختصاصی خود را دارد.

فیزیوپاتولوژی

تنگی کانال موجب فشار به عناصر داخل کانال شده شدت آن معمولا بر روی ریشه عصبی، مربوط به همان سطح می باشد. تنگی ناشی از هیپرتروفی سطوح مفصلی ، هیپرتروفی لیگامان فلاووم (Ligamentum Flavum)، لغزیدن مهره (اسپاندیلولیستیز) و تشکیل پل بین مهره ها بعلت تغییرات آهکی جلو دیسک ها پدید می آید. تمام این تغییرات دژنراتیو با پیشرفت سن و فعالیت بیشتر و ضربه های خفیف مکرر تشدید می یابد. بعضی افراد با زمینه خانوادی زمینه مساعد بیشتری برای تنگی کانال دارند.

پیش آگهی

معمولا سیر تنگی کانال رو به تشدید بوده در مواردی باعث ناتوانی در راه رفتن شده و اقدام به جراحی  ضرورت می يابد.

تشخیص

سیر بالینی بیماری معمولا مشخص است و تشخیص آن از نارسایی جریان خون پاها از روی یافته های بالینی عصبی ممکن است. و یافته هایی از نارسایی جریان خون مشاهده نمی شود. از علائم بارز آن لنگیدن متناوب بصورت ضعف و اختلال حس پاها پس از کمی راه رفتن، از بین رفتن رفلکس آشیل و تشدید درد می باشد. علائم با استراحت بطور نسبی به حال طبیعی بر می گردد. بلندکردن پا در حال خوابیده محدودیت داشته و نیز انعطاف کمر در حرکات مختلف محدودیت دارد. در رادیوگرافی ساده پلهای اسپاندیلوتیک بین مهره ها مشهود بوده ولی تغییرات مربوط به لیگامان ها در عکس ساده مشخص نبوده، لغزندگی مهره ها در عکس نیم رخ مشخص می شود. اسکن سی تی و اسکن MRI تنگی کانال را نشان می دهد. الکترومیوگرافی با نشان دادن فیبریلاسیون در عضلات مربوط به اعصاب آسیب دیده به تشخیص کمک میکند.

درمان

ورزشهای کمری و کشش و نرمش تحت نظر فیزیوتراپ اغلب نیاز به جراحی را رفع می کند. تمرین های حرکتی مناسب برای اصلاح قوس کمر و رفع تنگی کانال علائم بیماری را بهبود می نماید. استفاده از دوچرخه ثابت با خم شدن به جلو در حال پدال زدن و تمرین های کشش کمر با خم شدن به جلو در وضعیت نشسته در روی صندلی و آویزان شدن از بارفیکس در کاهش عارضه های تنگی کانال موثر است. جراحی در موارد شدید به منظور رفع فشار از روی ریشه های عصبی موثر بوده و به راه رفتن کمک میکند ولی در طولانی مدت در سرنوشت معلولیت چندان فرق نمی کند. با جراحی برداشتن چند لامینای مهره و ثابت نمودن (فیکساسیون) مهره ها با گراف استخوانی و میله و پیچ بعمل می آید. دردوره نقاهت بعد از عمل که شش تا دوازده هفته است بیمار ضمن فیزیوتراپی میتواند راه برود و رانندگی کند. اجراء سایر روشهای غیر متعادف مثل تزریق اپی دورال و دستکاریها توسط شکسته بند موثر نمی باشد.

در سندرم فاست: درد شدید و اسپاسم و بی حرکتی حاد بعلت التهاب یا خشکی مفصلی پدیکول مهره‌هاي گردن یا کمر پدید می آید. درد کاملا موضعی بوده بیمار قادر به حرکت مفصل از وضعیت ثابت نمی باشد. با اجراء گرما و ماساژ بر روی ناحیه درد و کشش ملایم، علائم در کوتاه مدت بهبودی کامل می آید. در مواردی تزریق موضعی بی حس کننده و استروئید ضرورت پیدا می کند.

این نوشته در تخصصی, عمومی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

5,705 Responses to کمردرد، ديسك، سياتيك

 1. مرتضی ذاکری می‌گوید:

  قای دکتر در جواب mriمن اومده یسک ال۳-۴من اکستروژن یافته وطول وعرض ۲۴میلی متر وقطر۷میلی متر ودیسک ال۴_۵بالجینگ با این شرایط تنها راه درمان من جراحی هست یا روش های دیگری وجود داره ممنون میشم. پاسخگو باشید چون واقعا از این شرایط خسته شدم…واینم ده روز پیش توسط دکتر ارتوپد یک آمپول دپومدرول تزریق کردم که از اون زمان فقط قرص ب۱و روماتیدین مصرف میکنم ودردی ندارم جز کمی بیحسی در قسمت قوزک داخلی

 2. سامان می‌گوید:

  سلام
  من حدود 3 سال است که کمر درد دارم و فقط 2 سال پیش متجه شدم به علت دیسک کمر است. ام آر آی نشان دهنده دیسک سمت چپ است و اوایل فقط در پای چپ درد داشتم و پای راست مشکلی نداشت. مدتی روی پهلوی راست هم می خوابیدم که متوجه شدم کم کم درد در سمت راست کمر هم ایجاد می شود. تا جایی که حالت گرفتگی و قولنج سمت راست کمر هم پیدا شد که با شکستن قولنج آن حالت آرامش به دست می آمد ولی مجددا مدتی بعد شروع می شد. در ادامه کمی درد در قسمت باسن شروع شد و پشت ران راست و ساق پای راست هم درد گرفت که ام آر آی جدید هم فقط دیسک سمت چپ را نسان داد و سمت راست مشکلی نداشت. با این وضعیت آیا علت درد سمت راست همان دیسک سمت چپ است یا مشکل دیگری به وجود آمده است؟ با تشکر

 3. سامان می‌گوید:

  سلام
  یه روز که در خانه نشسته بودم و در حال کار با گوشی بودم احساس کردم که یک گرفتگی عضلات در بین کتف ها تا گردن ایجاد شده و درد شروع شد و تا چند روزی درد تا داخل دست ها و حتی مچ دست ها می رسید. با گذشت چند روز درد کیک نقطه کمتر شد ولی یک نقطه از مهره های بین دو کتف حالت درد همراه با سوزش دارد و بعضا تا گردن هم انتشار پیدا می کند. خصوصا وقتی سر را رو به پایین می آورم. با جمع کردن شانه ها به عقب و شکستن قولنج مهره احساس بهتری می کنم ولی باز شروع می شود. آیا دیسک می باشد؟ راه درمانی چیست؟
  در سوال قبلی هم دیسک مهره های s1 -l5 است و مهره l4-l5 هم دارای برجستگی شده
  با تشکر

 4. نصیری می‌گوید:

  باسلام و خسته نباشید
  بنده حدود یک ماه هست دچار درد وسوزش پاها..بخصوص پای چپم هستم..که درد وسوزش کمر ولگن و پشت ران ها به نسبت ساق پاهام کمتر است
  بامراجعه به دکتر احتمال فاصله گرفتن مهره 4و5 رو داده اند…که باعث کشیدگی وتحریک عصب ام شده….مدت یک هفته است که کپسول گاباپنتین 100 مصرف میکنم…هر12ساعت…به همراه داروهای تقویتی….وخیلی دردم کاهش پیدا کرده….یعنی این داروها مسکن میباشد یا درمان و ترمیم عصب تحریک شده است؟؟؟

 5. مرتضی ذاکری می‌گوید:

  سلام دکتر من الان بعد ۵جلسه لیزردرمانی و فیزیوتراپی ..قرص درد مصرف نمی کنم ولی وقتی روی صندلی میشینم بلند میشم تا سی ثانیه پام گرفته میشه دور زانوم درد میگیره ولی بعدش باز میشه دردی ندارم وهنوز جلسه لیزردرمانی دارم ولی پای چپم که در داشتم خیلی گوشت پام شل شده ولی از نظر حسی مشکلی ندارم…نظرتون لطف کنید ممنون میشم..‌‌ی پیام هم قبلا دادم

 6. نصیری می‌گوید:

  باسلام
  من بخاطر سوزش پاها کمر دکتر برام یک ماه گاباپنتین 100 داده…حدود سه هفته است مصرف کردم روزی دوتاکه خیلی بهتر شده بودم…باتوجه به اینکه میگن نباید این دارو را بیکبار قطع کرد من هفته اخرو روزی یک عدد میخورم…ولی بعد دوروز احساس میکنم درد سوزشیم برگشته…یعنی من خوب نشدم یا باید چقدر دیگه مصرف کنم این دارو را؟؟؟

 7. سارا شرف می‌گوید:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید .نشستن بیشتر از چنددقیقه برای من عذاب آوره .باید حتما دراز بکشم تا خوب شم .حس میکنم کمرم و زیر زانوهام خشکه وقتی میخام بلند بشم و سرپا وایسم طوول میکشه تا کمرم صاف بشه .و دردی مثله خارپاشنه هم دارم .ممکنه اینا نشانه دیسک کمر باشه؟

 8. مجید می‌گوید:

  سلام دکتر من ۲۶ دارم وه سه سال است که دچار دیسک کمر هستم یه مدت خوب بودم ولی الان یک ماه دوباره کمر دردم تشدید شده و باعث ضعف عظلاتم شده وه زیاد نمیتونم بشینم و راه برم دوباره به دکتر مراجعه کردم و MRI گرفتم جوابش این بود. در ضمن مدتی است که به دلایلی استرس زیادی دارم آیا تاثیری داره؟ وه به نظر شما باید چیکار کنم دکتر میگه قابل عمل نیست؟
  Lumbar spine MRI: The lordosis of L.spine and signal of L4/5 and L3/L4 dises are reduced There are dise bulging of L3/L4, L4/L5 and DI1/D12 that have a little impression on the nerve roots and cord

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر عوارض حسی و رفلکسی و حرکتی مربوط با سیاتیک پیش نیامده با فیزیوتراپی و رعایت اصول مراقبت دیسک کمر اغلب کنترل میشود.

 9. علی اویسی می‌گوید:

  با سلام من سیاتیک و دیسک دارم و تزریق اپیدورال هم کردم خوب نشده هفته ای دو شب هم فوتسال بازی میکنم، دو دقیقه بیشتر نمیتونم راه برم راهنمایی بفرمایید

 10. محسن می‌گوید:

  با سلام لطفا بفرماييد ايستادن زياد بر روي پا مثلا هشت تا ده ساعت در روز ويا راهپيمايى جهت ورزش در كوه به صورت هفته اى يك بار ويا استفاده از بار فيكس براى كسى كه تنگ كانال نخاعى در قسمت پايين كمر دارد مناسب است يا خير و همچنين حمل كوله پشتى

 11. مهرناز می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید،اقای دکتر من ۲۸سالم هست و درد در ناحیه ی کمر بیشتر اوقات دارم به باسن سمت راستم و کف هر دو پا صبحها که بیدار میشم و پامو زمین میزارم گزگز حس میکنم و در مواقعی که درد دارم در قسمت کمر اگر راه برم و وایسادم درد زیادتر میشه و یه رگ تو باسن راستم میخواد پاره بشه،حتی نمیتونم دست به نواحی کمرم که درد داره بزنم با کمی فشار سوزش خیلی بدی ایجاد میشه که می‌خوام داد بزنم،در مورد گردنم هم همین جور شده به دست راستم زده و با کمی کار کتف و شونه هام خیلی درد میگیره و خسته میشن که دوست دارم اون لحظه بخوابم فقط این سنگینی از شونه هام برداشته بشه،و گاهی درد مبهم تو بازوهام و مچ و انگشتان دستم دارم اما سمت راست بیشتره جدیدا وقتی سرمو خم میکنم یه گزگز خفیف تو انگشت وسط راستم دارم اگه دقت کنم متوجه میشم اگه نکنم نه و خیلی حساس شدم و مدام سرمو خم میکنم و شاید پنج بار گز بزنه و پنج باز اینجوری نشه اما خیلی نگرانم کرده و با کوچکترین فشار دست و پاهام خواب میره و با تکان دادن برطرف میشه،و مورمور هرز گاهی در قسمت‌های بدنم دارم یکبار شکم یکبار صورت،یکبار کمر،یکبار پاها که از خیلی سال پیش هست و دکترا گفتن استرس‌های!
  اما نظرتون رو در مورد گردن و کمرم بگید خیلی نگرانم تو اینترنت چیزای وحشتناکی نوشته در مورد گردن و خم کردن و گزگز نوشته کمکم کنید؟؟؟
  ممکنه از دیسک باشه یا ارتروز؟
  تو سن ۲۸سالگی دیسک و آرتروز مطرح هست؟
  یا من ام اس گرفتم؟
  چندین سال وسواس بیماری گرفتم و اطرافیانم خیلی اذیت میشن پس این دردها این نشونه ها چیه؟
  من سه سال و نیم پیش ام آرای مغز دادم نرمال نرمال بودمعاینه اعصاب هم نرمال بود اما بعد از اونها کمر و گردنم داره اذیتم میکنه
  از سر کار اومدم خونه دیدم با خم شدن گردنم دستم گزگز کردو فرداش گردن و شونه درد گرفتم که هنوزم ادامه داره!
  ببخشید یادم رفت بگم آقای دکتر هنگام جارو برقی کشیدن اگه دستم کشیده بشه برق تو دستم میاد یا با کوچکترین ضربه دستم یه جریانی توش میاد میترسم ،اینا علامت چیه ؟
  فکر میکنم ممیمیرم

 12. مهرناز می‌گوید:

  آقای دکتر ببخشید میشه این سوال منو پاسخ بدید؟
  خم کردن گردن و گزگز در انگشت به ام اس مربوط میشه؟یا عوامل دیگه ای هم داره؟توروخدا جواب منو بدید جوابمو پیدا نمیکنم تو اینترنت فقط نوشته ام اس

 13. فرشید می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  ممنون که وقت میذارید و پاسخگوی بیماراتون هستید
  من سال قبل با برداشتن جسم سنگین مشکل کمر درد پیدا کردم،رفتم دکتر،گفتن دیسک خفیف داری با استراحت و آب درمانی خوب میشی
  یک سالی خوب بودم حتی فوتسال هم بازی میکردم اما دوباره رعایت نکردم و کار سنگین انجام دادم و دردم خیلی از قبل بیشتر شده
  صبح ها یکی دو ساعت بعد از بیداری درد دارم
  چکار باید بکنم تا خوب بشم؟ آیا مثل سابق میشه کمرم؟
  ممنون

 14. مسعود می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  عموجونم چندروزی هست که ازجاش هم نمیتونه بلندبشه،آزمایش ام ار ای انجام داده خواهشن توضیح بدین …ممنونم
  T1 / sagittal t2 / weighted images were performed
  through lumbar spine with axial t2 / w scans and myelogram in addition
  Visualized cord and conus medullaris and cauda eguina shows normal shape and signal intensity.
  The lumbar canal is of adeguate dimensions.
  The bone marrow is of normal signal.
  vertebral alignment is normal and paravertebra soft tissue seem normal.
  No evidence of intramedullary lesion or thecal sac abnormality is seen. right subarticular disc protrusion at L2-L3is noted.
  left foraminal disc protrusion atL3-L4 level is noted.
  There is a disc bulging with biforaminal narrowing at l4-l5 and l5-S1levels.

 15. مهرناز می‌گوید:

  سلام آقای دکتر من متأهل و ۲۸ساله هستم،
  آقای دکتر من حدود چهار ساله میشه علایم ناپایداری دارم و هر دفعه اتفاق توو بدم رخ میده مانند نبض،مورمور،گزش ،درد سالهای اول دکتر مغز و اعصاب رفتم و معاینه بالینی شدم و نظرشون منفی بوده ترس من از اینترنت شروع شد و همش فکر میکنم که این بیماری رو دارم ،و حدود دوساله که دیگه دکتر نرفتم و اطرافیان رو اذیت نکنم،
  اما تو این دوسال کمر درد و گردن درد گرفتم،
  بطوریکه گاهی هست گاهی درد نیست،
  سوال من این هست که من وقتی گردنمو خم میکنم یه گزگز خفیف تو انگشت دست راستم انگشت میانه حس میکنم ،اگه دقت کنم متوجه میشماما موقع کار یا حرف زدن اگه خم کنم متوجه نمیشم که گز زده ،،،خیلی نگرانم دوباره افسردگیم و سرچ کردن برگشته و چیزای وحشتناکی میخونم توو اینترنت توروخدا کمکم کنید به خانوادم که میگم همش دعوام میکنن که دوباره شروع کردی و تلقین میکنی،من حسش میکنم با تلقین فرق داره،،،اگه بخندم و کاری انجام بدم هیچی متوجه نمیشم اما تنها متوجه میشم وقتی خم میکنم گز میزنه یه دوبار میزنه،دوبار نمیزنه ،
  هنگامی که خوابم دستمو میگیرم بالا و آویزون میکنم گردنمو خم میکنم حسش میکنم دست راستمه اما اگه دستام رو زمین باشه یا مچ کرده باشم حسش نمیکنم
  چکار کنم توروخدا یه جواب واضح بمن بدید تا کمک بهم بشه،
  درضمن اون چهار سال پیش که دکتر میرفتم دکتر معاینه کرد و با قاطعیت گفت ام اس نداری و نگاه بخودت بکن داری با خودت چکار می‌کنی چون چشمام پر از اشک و بغض بود،گفت فقط ام آری گردن بابت دیسک باید بدی،و از اون روز من ترسم بیشتر شد نسبت به گردن که الان این اتفاقات واسم افتاد،البته گردن درد دارم و درد بین دو کتف و شونه و دست کشیده میشه و دستام زود خواب میره که با تغییر حالت خوب میشه،فقط کار زیاد یا نشستن تو یه حالت خیلی شونه هام خسته میشن و درد میگیرن،
  من ام اس دارم؟؟؟
  توجیحم کنید توروخدا این خم کردن مال همینه؟؟؟
  اطرافیانم از حرفهای من خسته شدن!فکر میکنم من روانی شدم،
  اون اوایل همش تو مطبا بودم اعم از داخلی،عمومی,ارتوپد،مغزو اعصاب،روماتولوژ،ازمایش خون،که دیگه نداشتن دو سالی برم اما این دوسال گردن و کتف در دارم که این خم کردن هم اضافه شده،،،تورو به امام حسین جواب منو بدید،
  آقای دکتر ممکنه چهار سال خودشو نشون نداده و الان با این خم کردن نشون داده؟؟
  من اون اوایل اجسامو سایه دار می‌دیدم که دکتر گفت چشمات استیگماته،و چیزی نیست،بعداز مدتها بر اثر لنز قرنیه چشمامم آسیب دید ،که صبح بیدار شدم فکر کردم حمله بهم دست داده که بیمارستان رفتم گفتن قرنیه خراش دیده،نکنه عصب چشمم آسیب‌دیده بوده و متوجه نشدم!

 16. همایون می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  نزدیک به دو ماهه که از درد کمر (پایین کمر) و درد بیضه چپ رنج میبرم .
  به نزد دکتر اورولوژی (محمدرضا نوروزی) مراجعه کردم و با یک معاینه یک ثانیه ای بیضه ، فرمودند که مشکلی ندارم.
  بعد از کمرم MRI گرفتم و گفتند که دیسک خفیف و تنگی کانال نخاعی خفیف دارم .
  آقای دکتر عزیز ؛ این دردها در طول این دو ماه مداومت نداشته ، مثلاً چند روز درد نداشتم بعد دوباره دردها به سراغم آمده .
  آیا امکان دارد در بیضه چپم به علت دیسک و تنگی کانال نخاع باشه ؟
  زمانی درد بیضه دارم که روی صندلی یا زمین می نشینم .

 17. حسین می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید
  درمواردی ک مهره های L4وL5ب هم نزدیک بشن شما براب درمان چ میشنهادی دارید؟

 18. اوا می‌گوید:

  سلام معنی unanular tearing at l5&s1 is depected چیست

 19. فاطمه می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر
  من 23 سالمه
  ی تصادف داشتم کمرم درد داشت رفتم ام ارای دو سال قبل گفتن چیزی نیست ریشه های عصب کمرم اسیب دیده بهم قرص دادن ملوکسیکام الان ی مدتیه اول زانوی چپم شروع به درد کرد الان دوتا زانوم وقتی قرصو میخورم بهترم
  اما ی شبایی فوق العاده درد دارم و نمیتونم بخابم وقتی رو شکم میخابم دردش کمتر میشه و اینکه فک کنم سیاتیکه چون دردش ازکمرم شروع میشه تا ساق پا جوری که گاهی اوقات نمیتونم تکون بخورم سال 92 تصادف داشتم.
  لطفا راهنماییم کنین چیکار کنم.
  ممنونم منتظر ایمیلتون هستم.خداقوت

 20. نصیری می‌گوید:

  باسلام
  من بخاطر سوزش پاها ناشی از فاصله گرفتن مهره و تحریک عصب دوماه گاباپنتین مصرف کردم….دوهفته میشه داروهام تموم شده…درد پاهام کمتر شده….ولی احساس سرما میکنم تو پشتم بخصوص کمر به بالا…انکار سرماخوردگی خفیف دارم…ازچی میتونه باشه…چیکار کنم؟؟؟

 21. reza می‌گوید:

  سلام خدمت آقای دکتر من دنبال امپول برای کمر درد هستم که سفید و شیری رنگه

 22. هژار می‌گوید:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید. مادرمن ۴۸سال دارد حدود سه چهارسالی است که سمت چپ پایین کمرش شبها خیلی خیلی درد داره طوریکه خوابش مشکل پیداکرده چندبار ام آر آی داده بار آخر هم عکس گرفته دکترش گفته بعلت آرتروزه کمرش درد داره جدیدآ اشتهاش خیلی کم شده البته چند ماهی هم بعلت بیماری مادرش از نظر روحی هم شرایط خوبی نداره لطفآ راهنمایی کنید مشکلش چی میتونه باشه درضمن فقط شبها درد داره

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر علت جدي داخلي و عفوني و… مطرح نشده با درد شبانه كمر ناشي از آرتروز با تمرينهاي فيزيكي كنترل ميشود

 23. سیدمرتضی حسینی می‌گوید:

  باسلام
  مادرمن ۹سال پیش عمل دیسک کمر داشته ۶۴ سال سن دارند.سابقه بیماری آرتود روماتیسم وقند خون دارند در حال حاضر پس از گذشت چند سال از عملشون چندین مرتبه درد سیاتیک وگرفتگی پا داشتن که با تحمل و مصرف مسکن زمانش گذشته.ولی الان یکهفته هستش که دردشون زیادشده ولی ساعت ۳تا۴ صبح درد و گرفتگی شدیدی دارند و باوجود تزریق مسکن ومصرف شیاف دیکلوفناک از دردشون کاسته نمیشه.
  ممنون میشم راهنماییمون کنید چون باتوجه به رماتیسم مفصلیشون امکان انتقالشون به دکتر و جابجایشون نیست.
  باتشکر

 24. امیدددد می‌گوید:

  سلام دکتر
  من 22 سالمه و 4 ساله دیسک کمر دارم بعد از ساله اول درد و توصیه اکثر جراح ها به جراحی باز با دکتری به نامه حیدریان در تهران اشنا شدم ایشون تزریق ازون رو پیشنهاد کرد که انجام دادم و برگشتم شهرم و همچنین پیش یک طب سنتی رفتم که در مجموع تقزیبا 95 درصد خوب شدم ولی بعد از 2 سال نوک انگشت شصت چپم دچار بی حسی شد همچنین احساس سرد شدن کلاهک آلت تناسلی ، بعد از یک سال هم اون یکی انگشت شصتم احساس بی حسی داخلش اومد الان هم بعضی موقع ها بعد از زیاد نشستن کلاهک آلتم درد میگیره و همچنان سرد میشه و
  نوک انگشتای شصتمم که بی حسه الان موندم چه کنم پیش یه دکترم رفتم گفت سرد شدن و درد تو الت ربطی به دیسکت نداره ولی من مطمنم ربط داره اخه وقتی زیاد میشینم یه کم کلاهکش درد می گیره پس به نظرم قطعا مربوطه حالا موندم چه کنم از طرفی انقدر درگیرم نکرده که خیلی پی گیرش بشم و از طرفی میترسم در آینده باعث مشکل بشه
  نظر شما چیه ؟
  متشکر

 25. معصومه می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما ، بنده ۲۴ سال سن دارم و حدود چند ماهی میشه ک کمر درد شدید دارم و درد ب ناحیه باسن و پای راست هم کشیده میشه ، اصلا نمیتونم ب مدت حتی چند دقیقه بدون درد بایستم یا بنشینم،
  میخواستم اگر امکانش هست جواب mri برام تفسیر کنید ممنون میشم.
  :Lumbosacral spine MRI reveals
  Posterocentral disc protrusion at the L5_S1 level.
  Right paracentral disc protrusion at the L1_2 level.
  Schmorl nodes are also seen at the D12_L1 and L1_2 levels.
  Decreased lumbar lordosis.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   دیسکهای بین مهره ای با جابجائی عقبی و طرفی مطرح شده اگر عوارض عصبی ایجاد نکند( در معاینه اعصاب مشخص میشود) با مراقبت و فیزیوتراپی کنترل میشود.

 26. معصومه می‌گوید:

  سلام اقای دکتر مادرم چند وقتیه ک گردن درد داره و الان دردش شدید تر شده و درد ب دستاش و پشت سرش هم کشیده میشه ، mri هم انجام داده و بهش گفتن ک دیسک گردنش پاره شده و باید عمل بشه ، ممنون میشم اگه شما هم نظرتونو بگید .
  Lordosis: decreased
  Disc hydration: decreased at C2_6 levels
  Disc morphology: wide base and large left paracentral disc protrusion at the C5_6 level associated with annular tear creating lateral recess narrowing and pressure effect on nerve root
  No sign of herniation in the other levels

 27. معصومه می‌گوید:

  سلام خسته نباشید ، من مادرم ۷۵ سال دارد و پارسال به خاطر مهره های پایین کمرش که شکسته بود عمل تزریق سیمان انجام دادن و متاسفانه بعد از عمل یکی ار پاهاش از زانو به پایین بی حس شد ، یک سال است که ما دکتر هم خیلی بردیمش اما هیچکدوم راه درمان قطعی به ما نداد. راه درمانی نداره آقای دکتر ؟ :(

 28. انجلا قویدل می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید و تشکر از شما بابت پاسخگویی به سوالات
  من چندین ساله درد گردن و شانه و قسمت پشت سینه ای دارم . جدیدا درد پشتم شدید شده و حتی خواب خوبی هم ندارم و محدودیت حرکت هر دو شانه به علت درد دارم .فیزیوتراپی رفتم. در حال حاضر کایروپاکتیک هم انجام میدم. نتیجه MRI رو میذارم لطفا راهنمایی بفرمایید :
  Broad – based protrusion at C4-C5*
  Anterior disc bulding at C3-C4 , C5-C6 & C6-C7 levels*
  * Disc dehydratation with variable degrees of almost all visualized disc space & decreased cervical lordosis
  و نتیجه mri of thoracic :
  Redused height of anterior aspect of T6 vertebral body accompanied by increased dorsal hyphosis*
  * Diffused and mild disc space narrowing and dehydratation as well as small anterior marginal osteophytosis representing preliminary factors for discovertebral degenerative change

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تغییرات در دیسکها و مهره های گردن و پشتی در حد آرتروز را مطرح میکند فیزیوتراپی و درمان داروئی بهتر از دستکاریهای خشن است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− 2 = پنج

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>