تشنج بعلت سوء مصرف ترامادول

در دو سال اخیر 18 بیمار بعلت سوء مصرف ترامادول یا قطع مصرف این دارو مراجعه نموده اند. این افراد مردان 18 تا 33 ساله بودند که در 9 مورد تشنج منتشر شدید به فاصله حدود 2 ساعت پس از مصرف 3 تا 10 قرص ترامادول 100 میلی گرم پدید آمده بود. این افراد بطور گاه و بیگاه در گذشته ترامادول مصرف می کردند ولی به ترامادول اعتیاد نداشتند. در 7 نفر دیگر به دنبال یک یا دو روز قطع ترامادول، تشنج ظاهر شده بود. این افراد روزانه سه تا بیست قرص ترامادول را حداقل بمدت 3 ماه مصرف کرده بودند. دو مورد دیگر که بدنبال مصرف مقادیر زیاد ترامادول با وقفه تنفسی و مرگ مغزی در بیمارستان بستری بودند ویزیت بعمل آمده بود.

امروزه هر بیمار جوان که با تشنج بدون علت مشخص مراجعه کند یا دچار شوک و وقفه قلبی تنفسی بشود در وحله اول سوء مصرف یا قطع ترامادول را باید در نظر گرفت. متاسفانه تهیه این داروی فوق العاده خطرناک و اعتیادآور، بطور آسان برای افراد عادی ممکن بوده و از آن بعنوان تفنن یا جایگزین سایر مواد اعتیادآور استفاده می کنند.

ترامادول

هیدروکلراید ترامادول پودر سفید کریستال تلخ بی بو است. در کشورهای غربی مخلوط ترامادول 5/37 میلی گرم با آستامینوفن 325 میلی گرم تحت نام Ultracet مورد مصرف است. این دارو از ترکیبات اوپیوم بوده بصورت سنتتیک تهیه شده است. اثر آن روی مراکز عصبی بوده، با قرار گرفتن روی گیرنده های اوپیویید مغز از باز جذب سروتونین و نورآدرنالین جلوگیری می کند. مثل سایر ترکیبات تریاک علاوه بر اثر ضد درد باعث گیجی، خواب آلودگی، تهوع، یبوست، تعریق و خارش می شود. با خوردن 100 میلی گرم ترامادول سطح خونی دارو در دو ساعت به حداکثر می رسد. حدود 20 درصد ترامادول به پروتئین خون بسته می شود. 30 درصد ترامادول بصور تغییر نیافته و 60 درصد آن بصورت متابولیتهای شکسته شده در کبد از راه ادرار دفع می شود. در 7 درصد مردم بعلت کمبود نهادی آنزیم سیتوکروم میزان شکسته شدن دارو ضعیف بوده و سطح خونی دارو 20 درصد بیش از میزان مترقبه است. داروهایی مثل فلوکستین و آمی تریپ تیلین که مانع فعالیت آنزیم سیتوکروم می شوند شکسته شدن دارو را از این طریق کم می کنند. مصرف همزمان داروهای مهارکننده بازجذب سروتونین و مهارکننده منوآمینواکسیداز موجب تشدید عوارض دارو و گاها سندرم سروتونین می گردند. نیمه عمر دفع دارو 5 تا 6 ساعت بوده در افراد با نارسایی کلیه و کبد و افراد پیر مقادیر کمتر دارو قابل تحمل است. موارد مصرف ترامادول برای تسکین درد به مدت کمتر از 5 روز و به مقدار 50 تا 100 میلی گرم هر 8 ساعت تجویز می شود.

موارد منع مصرف:

در افراد با سابقه حساسیت به ترامادول و ترکیبات تریاک، و نیز مواردیکه بیمار هرگونه مسمومیت اعم از الکل، خواب آورها، مسکن ها، داروهای روان گردان و ضد افسردگیها داشته باشند نباید تجویز گردد.

خطرات مصرف ترامادول

تشنج: حتی با مصرف مقادیر درمانی دارو، تشنج در بعضی افراد مشاهده می شود. با مقادیر بیشتر دارو احتمال بروز تشنج بیشتر است. مصرف توام آن با مهارکننده های باز جذب سروتونین (فلوکستین و سیتالوپرام) و ضد افسردگی های سه حلقه ای (ایمی پرامین، نورتریپ تیلین و آمی تریپ تیلین) و دیگر ترکیبات سه حلقه ای ( پرومتازین)، ترکیبات تریاک، مهار کننده های منواکسیداز (ترانیل سیپرامین)، و نورولپتیک ها احتمال تشنج را افزایش می دهند. در افراد با سابقه صرع، افراد مصدوم ضربه سر، بیماران با اختلال متابولیسم و عفونت های مراکز عصبی و موارد قطع الکل و مواد مخدر، در صورت استفاده از ترامادول احتمال بروز تشنج بیشتر می شود. در صورت درمان مسمومیت ترامادول با نالوکسان هم احتمال بروز تشنج افزایش می یابد.

واکنش آنافیلاکسی

حمله خطرناک و گاهاً کشنده با مصرف اولین دوز دارو حتی به مقدار کم گزارش شده است. علائم مختلف  حساسیت از قبیل اسپاسم برونش، آنژیوادم ، آبریزش و خارش و تورم چشم ها و صورت، نکرولیزاپیدرمال سمی و سندرم استیون جانسون مشاهده می شود. این افراد اغلب سابقه حساسیت به کدئین دارند.

دپرسیون تنفسی

تجویز ترامادول به افراد با نارسایی تنفسی و تجویز توام آن با مواد بیهوشی و الکل موجب دپرسیون تنفسی می گردد. در این موارد درمان نالوکسان با رعایت احتمال خطر تشنج بعمل می آید. ترامادول در موارد ضربه سر ، بعلت ایجاد اختلال عمل مرکز تنفسی و با تولید میوز مشکلات بیشتری در کنترل و درمان پدید می آورد.

بیماران سرپایی با مصرف ترامادول در رانندگی و انجام کارهای حساس دچار مشکل می شوند و در مواردیکه مصرف الکل محتمل است نبایستی تجویز شود.

عوارض قطع دارو

با قطع ناگهانی دارو علائم اضطراب، تعریق، بیخوابی، تهوع و لرز، اسهال، درد و گرگرفتگی، ترس و بیقراری، و گزگز انتهاها پیش می آید. لذا قطع دارو باید بتدریج صورت گیرد.

اعتیاد

مصرف ترامادول موجب وابستگی روانی و جسمی شبیه اعتیاد به تریاک می گردد. ترامادول نباید به افراد معتاد و یا با سابقه مصرف ترکیبات تریاک داده شود.

مسمومیت ترامادول

خطر عمده مصرف بیش از حد دارو در افراد معتاد مشاهده می شود که موجب دپرسیون تنفسی و مرگ می گردد.

مصرف ترامادول در افراد مبتلا به صرع

بیمارانی که تحت درمان کاربامازپین هستند از طرفی ترامادول به سهولت در کبد متابولیزه و بی اثر شده و از طرف دیگر صرع را تشدید می کند.

عوارض ترامادول در حاملگی مشخص نشده است لذا در دروان حاملگی و شیردهی نباید تجویز بشود.

این نوشته در تخصصی, عمومی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

3,711 Responses to تشنج بعلت سوء مصرف ترامادول

 1. فرهاد می‌گوید:

  با سلام آقای دکتر من الان ۸سال هست که دارم واسه تشنج کاربامازپین مصرف میکنم،آیا با مصرف یه دونه قرص ترامادول ۵۰مشکلی پیش میاد؟؟؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   حتما تشنج را نحریک میکند.

  • مجتبی اریان زاده می‌گوید:

   اقای دکتر من مصرف کننده ترامادول حدود ۳سال بود که بودم و چند بار هم تشنج کردم ولی باز استفاده کردم چون پعتاد شده بودم اخرین تشنج واقعان بد بودحالا اسم ترامادول میاد میترسم بعد اخرین تشنج موقعی بود گه رفتپ حالمو بهپ بزمم که بیهوش شدم .الان احساس میکنم بعد این چند سال درست بهتر شدم ولی تکرر ادرار دارم دگتر هم رفتم تزمایش هم دادم ولی هیچ مشکلی نبود مشکل اصلی ترس و تکرر و افت فشار هست شاید بقیه با کشیدن یه سیگار،چیزی شون نشه ولی من سری افت فشار پیدا میکنمدوست دارم دوباره تشنج گنم تا بدنم به حالت اول برگرده قبلان بعد تشنج اسنفراغ میکردم و تمام و دوباره به حالت عادی بر میگشتم جنابدکتر تو سایت تورو قران جواب منو بدین که چیکار کنم چون ای دی ندارم.خدا حفظتون کنه فور کنید،به پسرتون میخوایین کمک کنید به حق بی بی فاطمه زهرا س حاجت دارین بگیرین

   • دکتر سیفی می‌گوید:

    بنظر میرسد هنوز وابستگی روانی شما برطرف نشده بهتر است با راهنمائی روان پزشکی و درمانهای غیر مخدر به روش بی ضرر دست بیابید.

 2. شکوه می‌گوید:

  سلام اقای دکتر دوست من چند روز پیش تشنج کرد دکتر گفت در اثر مصرف ترامادول هست البته اون میگفت چون سرما خورده این قرصو مصرف کرده من اطلاعی از چگونگی مصرفش ندارم ایا تشنجش میتونه در اثر یک بار مصرف باشه یا در اثر مصرف مداومه

 3. البرز می‌گوید:

  سلام جناب دکتر من الان چند ماهی میشه ترامادول ترک
  کردم روزی نه تا دويست میلی گرم میخوردم اما الان احساس میکنم کم کن دارم وسوسه میشم برای مصرف مجدد حال سوالم این است برای رفتن نزد روانشناس آیا پیش هر روانشناسی می‌توان رفت یا باید پیش روانشناسان رفت که دوره مخصوص اینکار را دیده باشند

 4. ازدیارباران می‌گوید:

  سلام من ۹ساله ترامادول مصرف میکردم روزی۳۰عددترتمادول ۱۰۰ میخوردم تاپارسال به کمک خانواده ترک کردم ولی الان ۱ماه میشه دوباره شروع به مصرف کردم ولی اینبار روزی ۱۱عددتی دی دول تو۳نوبت ۴ساعته مصرف میکنم چطورباید دوباره ترک کنم ولی دردو بیقراری وخماری نکشم من نمیخام خانواده ام بفهمن وگرنه زندگیم نابود میشودواسه همین به هیچ وجه نمیتونم پیش روانپزشک یا روانکاو یا مرکز ترک بروم اگه میتونید کمکم کنید ازتون ممنون میشم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بدون کنترل بالینی از نزدیک و درمانهای جایگزین و توانبخشی احتمال موفقیت درمان کم است. بهتر است با پزشک آشنا به مشکلات تان در تماس باشید

 5. نيلوفر می‌گوید:

  اقاي دكتر همسر من روزي يك عدد با دوز ٥٠ مصرف مي كنه مدتشو نمي دونم يعني اعتياد داره؟

 6. احمد می‌گوید:

  با سلام من حدود ۳ ماه مصرف هروز ترامادول داشتم قبل اونم هفته ای دوبار میخوردم مصرفم هم روزی دو عدد قرص ۲۰۰ بود ولی الان چند روزه بدون رفتن به دکتر یا چیزی نمیخورم ولی سرگیجه خفیف یا گنگ شدن سر به سراغم میاد میخواستم ببینم چه راهی وجود داره که این اتفاقها نیوفته یا چه چیزی باید خورد که بهم بیشتر کمک کنه دیگه سمتش نرم.ممنوم از لطفتون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با تحمل چند روزه این علائم بتدریج برطرف میشود در صورت تحمل نشدن درمان غیر مخدر با مراجعه به پزشک اعصاب یا روان کمک میگیرید

 7. آقا رهی می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما دکتر
  استاد من چند روزه تقریبا روزانه یه خشاب ترامادول ۲۰۰مصرف میکنم قبل از این روزانه تقریبا ۴عدد قرص متادون ۴۰میخوردم
  تقریبا ۸سالی میشه ک با ترامادول آشنا هستم و تا الان ۵بار تشنج کردم ولی فکم موقع تشنج قفل نمیشه
  متادون ترکش برام خیلی خیلی سخته واسه همین رو آوردم ب مرفین ک اثر متادون از بدنم بره بیرون بعدش ترامادول رو ترک کنم
  دفعات قبل ک تشنج کردم قبل از تشنج ادرار شدیدی داشتم تمامه دفعات تشنجم قبلش ادرار شدید داشتم
  میخواستم بدونم اگه کسی بالای سرم نباشه و تشنج کنم چه اتفاقاتی ممکنه بیوفته با این تعداد قرصی ک مصرف میکنم
  البته ۵باری ک تشنج کردم مصرفم روزانه ۲۰تا ۲۰۰بوده
  ممنونم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با این مقدار مصرف خیلی وقت حتی با تمام امکانات درمان مرگ بعلت تشنج و وقفه تنفس پیش می آید بهتر است ترامادول را کنار بگذارید بعد به قطع بقیه برسید.

 8. الی می‌گوید:

  سلام آقای دکتر.همسر من ترامادول مصرف میکرده الان میخواد ترک کنه ولی هی تسنج میکنه.دکتر هم رفتیم ولی فرق نمیکنه.چیکار کنم خیلی نگرانشم.به نظرتون طب سنتی بهتره؟ از لحاظ تغذیه چی براش بهتره

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر مصرف ترامادول کنار گذاشته شود تشنج دیده نمیشود اگر بیماری صرع مطرح باشد با درمان مناسب کنترل میشود.

 9. بن می‌گوید:

  سلام خسته نباشید. دکتر مصرف چند میلی گرم ترامادول خطر مرگ حتمی برای یه فرد 18 ساله که اعتیاد به هیچی نداره رو داره؟

 10. آقا رهی می‌گوید:

  دکتر عذر خواهی میکنم یه سوال دیگه هم داشتم
  قبل از تشنج من متوجه حسی میشم و میفهمم ک قراره تشنج کنم
  میخواستم بدونم اینجموقع ها نمیشه کاری کرد ک تشنج نکنم؟؟؟

 11. پگاه می‌گوید:

  سلام اقای دکتر
  بعد از ترک کامل ترامادول بعد از 4سال مصرف عوارض وابستگی روانی تا چه مدت ادامه داره؟
  واسه قوی شدن روحیه و بالا بردن اعتماد به نفس شما چه پیشنهادی دارید؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   مدت وایستگی روانی مربوط به زمینه روحی فرد است با ورزش و کار زندگی سالم میتوان گرایش به موارد را کم کرد.

 12. Ryhnee ba می‌گوید:

  سلام اقای دکتر من تازه شروع به مصرف کردم فقط بدنم خارش داره و یکم زود عصبی میشم در هفته شاید فقط دوبار یا سه بار قرص مصرف کنم..میخواستم ببینم مصرف کم قرص هم باعث تشنج میشه یا فقط باعث بی حوصلگی و عصبی بودن میشه..

 13. mtg می‌گوید:

  سلام من حدود سه ماه هست که قرص ترامادول مصرف میکنم روزی 3/4 چند بار میخواستم بزارم کنار ولی نشد سردرد بدن درد شدید میومد سراغم لطفا کمکم کنین ایا پاد زهری چیزی داره یا نه

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با مراجعه به متخصص و دریافت داروی غیر مخدر موقت راحت میتوانید کنار بگذارید تجویز دارو از این طریق منع قانونی دارد.

 14. زهره میرزایی می‌گوید:

  سلام من دیشب یه قرص ترامادول خوردم فقدیه دونه ازدیشب تاالان نتونستم بخابم سرگیجه حالت تهوع دارم احساس میکنم بدنم خیلی داغ شده احساس خفگی میکنم راهنمایی کنید لطفا

 15. امیر می‌گوید:

  سلام اقای دکتر
  قبلا ترامادول رو ترک کردم و متاسفانه به دلایلی 1 ماهی میشه مصرف رو شروع کردم(روزی 2 قرص 200) اما چون در حال خدمت هستم و در شهر دوری خدمت میکنم نمیتوانم به صورتی ترک کنم که علائم ترک سراغم بیاد 3 روز فرصت دارم تا در منزل ترک کنم به نظر شما 3 روز نصف بی 2 مصرف کنم و بعد دیگه مصرف نکنم باز هم علائم ترک سراغم میاد ? چون در جایی ک هستم اصلا نمیشه با اون شرایط به خدمت ادامه بدم .. خواهشن کمک کنید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   خدمت فرص خوبی برای مبارزه با هوس و تمرین سختی ها است با ورزش و مطالعه میتوانید بدون جایگزین کنار بگذارید.

 16. امیرعلی می‌گوید:

  سلام
  خسته نباشید
  من سه ماه و نیم است ک قرص ترامادول مصرف میکنم، روزی 5 عدد قرص 100 میلی گرم.
  میخواستم بدونم که عوارض ترک ناگهانی تا چند روز باقی می ماند!؟
  آیا میتوانم از 10 روز دیگر سره کار بروم؟ کارم داخل شرکت است.
  با تشکر

  • امیرعلی می‌گوید:

   سنم 25 سال. از دیروز مصرف را قطع کردم. درد زیادی تحمل میکنم.

   • دکتر سیفی می‌گوید:

    اگر با آستامینوفن ساده کنترل نشود مراجعه به پزشک کمک میکند.

    • امیرعلی می‌گوید:

     سلام آقای دکتر
     من 10 روزه که مصرف رو قطع کردم، تقریبا علائم ترک و خماری از بین رفته. ولی خب واسه خوابیدن کمی مشکل دارم. رفتم آزمایش خون ناشتا دادم، همه چی اوکی بود جز قند خون که روی 110 بود. قبلا زیر 100 بود. بهم گفتن توی مرحله پیش دیابت هستی! آیا اینم از عوارض ترک مرفین به حساب میاد؟ آخه این روزا غذا هم زیاد خوردم، اشتهام باز شده. قد و وزنم هم نرمال هستش.ولی سعی میکنم کنترل کنم. خدا کنه این مورد هم از عوارض زود گذره ترک باشه. موقع پیاده روی هم زود خسته میشم. ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در مدت یکی دو هفته بیشتر عوارض برطرف میشود

 17. ... می‌گوید:

  سلام شخصی دو یا سه هفته به صورت مداوم روزی ۵ عدد ترامادل ۲۰۰ مصرف می کرد و در اخر با دو بار تشنجی که کرد دیگه مصرف نکرد اگه بازم مصرف کنه تشنج میکنه ؟

 18. محمدحسن می‌گوید:

  ایا عوارض تشنج بعد از قطع ترامادول از بین میرود به طور کامل از بین میرود??

 19. علیرضا می‌گوید:

  سلام دکتر ،من حدودا 2 سال مصرف ترامادول روزی 100 یا 200 میلی گرم مصرف داشتم تا یه ماه پیش که ترک کردم علایم جسمی و خماریشو رد کردم ولی خواستم بدونم عوارض روانی ترک ترامادول اختلال در تصمیم گیری و بی انیگزگی و منگ بودن و… واسه همیشه خواهند بود یا میشه درمانش کرد؟؟

 20. شادي می‌گوید:

  سلام وقتتون بخير
  من ميخواستم بدونم كسي كه تا حالا ترامادول اصلا مصرف نكرده اگه به قصد خودكشي دو بسته ترامادول ٥٠همزمان مصرف كنه با توجه به اينكه در روال عادي زندگي هفته اي يكي دوبار هم الكل مصرف داشته ايا امكان مرگ هست با خير ؟

 21. حمید غلامی می‌گوید:

  سلام دکترجان
  من حدود 8ماهه ترامادول مصرف میکنم و الان روزی دوتا 200میخورم
  …چندروز پیش کسی خونه نبود واول صبح دوتا200خوردم و چند دقیقه بعد رو مبل خوابم برد و وقتی از خواب بیدار شدم سرم گیج میرفت و لیوانی که ازش آب خوردم افتاده بود شکسته بود و خودمم از روی مبل افتاده بودم پایین…. در صورتی که هیچ کدوم از اینارو یادم نمیاد… لطفا کمکم کنید چطوری کنار بذارم؟؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   عرض یک هفته کمتر و کمتر و بعد قطع کنید، سه روز نصف سه روز یک چهارم بعد چند روز ناراحتی و ترک برای همیشه.

 22. ناصر می‌گوید:

  سلام ناصرم مقیم سوید.
  من قبل از تشنج متوجه حسی میشم مثل اینکه از زبانم کف داغ میاد بیرون و میفهمم ک قراره تشنج کنم روانم بهم میریزه سرم داغ میشه چیزای منفی بدترش میکنه و … اون روز تنها چیزی که به فکرم رسید آب سرد بود صریع رفتم زیر دوش آب سرد و به خودم آرامش تلغین می دادم که دفع بشه، تنها یک دفعه پیش آمد بعد از ۱ سال مصرفم ودرصورتی بود که روزش شیش تا ۲۰۰ خوردم.
  بعد از آن روز مصرفم را به حداکثر یعنی به ۱ نیم و ۲ تا رسوندم. سوال من اینکه این حسی که داشتم حس قبل از تشنج بوده و جدیدن حس می‌کنم زبانم موقعه حرف زدن میگیره و میترسم که تشنج میاد سراغم و حرف نمیرنم برای مدتی که اروم بشم ؟برای جلوگیری از این راهی هست به غیر مراکز درمانی چون من تو ایران نیستم و دستم از همه چیز کوتاهه، نمیدونم این چه بلایی بود که گرفتارش شدم! سپاس گزارم از وقتون که صرف خواندن و پاسخ دادن به این مطلب میشه!

 23. دل شکسته می‌گوید:

  سلام آقای دکتر همسر من قبلا ترامادول مصرف میکرد دقیق نمیدونم ولی حدودا ۱سال آخرین بار ۴عدد قرص ۱۰۰خورده بود که باعث تشنج شد بعدازاون ترک کرد.الان نزدیک ۸ماهه که ترک کرده ولی جدیدا توخواب خیلی تیک میزنه بخاطر همین خیلی بهش شک کردم مدام اسم ترامادول رو زبونمه وبهش میگم دوباره شروع کردی و اون همش انکار میکنه.چیکار کنم لطفا کمکم کنید.

 24. حسن می‌گوید:

  سلام دوستان من خودم در روز ۸تا ترامادول می خوردم ودر عرض ۲۰ روز کلا سم ضدایی شدم والان هیچ گونه قرصی نمی خورم درسته یکم خوابم به هم خورده ولی نه دردی داشتم نه چیزی …..

 25. مژگان می‌گوید:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید ببخشیدکسی ک ترامادل مصرف میکنه باکمذوزیادشدن مصرف تورابطه جنسیشم تاثیرمیزاره ینی ب انزال نرسه؟

 26. خدا کمک میکنه می‌گوید:

  من هر روز 14 تا قرص 200 مصرف میکردم.به مدت 5 سال.اوایل خب با هر روز یک قرص 100 شروع شده بود.تقریبا 20 روز پیش یکباره مصرفم رو قطع کردم و هر روز یه دونه 200 خوردم.اونم سه روز.بعدش دیگه خیلی عادی زندگی میکنم.واللا خیلی راحته.فقط و فقط اراده میخواد.اگه اراده داشته باشی حتی خماریش هم برات لذتبخش خواهد بود که داری رها میشی از شر اون بمب غربی
  فقط اراده میخواد/هیچی هم جایگزین نکردم.دوستان عزیز چه یکباره و چه تصاعدی منفی مصرف رو قطع کنید.به خدا خانمان سوز هست.

 27. homa می‌گوید:

  سلام اقای دکتر..همسرم این قرص روروزی یک بسته میخوره همراه باهاش فک کنم ی مقدارتریاک میخوره..دقیق نمیدونم چون پنهان میکنه..یک بارپارسال ترک کرد…عوارض مصرف این دوتاباهم چیه؟؟ خطرمرگ داره؟؟

 28. مهرزاد می‌گوید:

  سلام دکترومن شیش ماهه که هر روز روزی یه دونه ترامادول 200 میخورم چه مشکلاتی ممکنه ک پیش بیاد؟

 29. امید می‌گوید:

  با سلام
  من سه سال 7تا 8 عدد ترا200 میخوردم اما از ده روز پیش با مصرف قرص b2 ترکش کردم اما الان مشکل تنفسی حین خواب رو پیدا کردن و اسهالی نیز گرفتم آیا اینها با ترک کامل قابل حله؟
  توو این ده روز هر روز یک دوم تا سه چهارم بی2 مصرف میکنم و هر روز هم کمترش میکنم برای اون دوتا مشکل چیکار کنم؟

 30. رضا می‌گوید:

  سلام
  ببخشید آقای دکتر من برا اولین بار قصد دارم ! من سابقه استفاده از این قرص رو نداشتم.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   هم اثر دارو و هم عوارض احتمالی در افراد فرق میکند و قابل پیش بینی نیست. بهتر است با متخصص روان پزشک یا مغز و اعصاب مشورت و راهنمائی موثرتر اتخاذ گردد.

 31. knight می‌گوید:

  دکتر من چند ماه مصرف داشتم بعد به متادون رو اوردم برا ترک بعد ی ماه دیدم ترک متادون خیلی سخت تره دو سه روزی ترامادول خوردم میخوام ببینم خطر تشنج دارم لطفا راهنمایی کن

 32. تنهااا می‌گوید:

  سلام اگه یه آدمی دوبسته ترامادول مصرف کنه بد از روش بلافاصله یه بسته سیگاربکشه چی میشه

 33. زانا می‌گوید:

  سلام خسته نباشيد
  بنده به مدت چند ماه هر هفته ١ الي ٢ عدد قرص ترامادول مصرف كردم اما ازش بدم مياد و نميخوام اين كار رو ادامه بدم الان از اخرين قرصي كه خوردم ١٠ روز ميگذره ايا ازمايش اعتياد بدم مثبت ميشه يا منفي؟ ازمايش ازدواج چي

 34. مصطفی می‌گوید:

  سلام خانم دکتر میشه بفرمایین درمان جایگزین در مراکز درمانی چی هست چون اگر متادون باشه که از ترامادول بدتره و با حداقل چهل دارو تداخل اثر داره و ترکش هم سخت تر و بسیار طولانی تر از ترامادوله و اگر وازونیدین منظورتونه که به هیچ وجه نمیتونه شدت افتضاح دلهره و اظطراب و درد و دلپیچه رو کم کنه ترک ترامادول برام یه امر غیر ممکنه از شدت دلهره و اظطراب حدود سه ساعت توی خونه دویدم و خودمو به در و دیوار زدیم این در حالی بود که کلونیدین هم مصرف میکردم و تا قبل از اون فقط چند ماه مصرف داشتم و مصرفم از دوز مجاز درمانی یعنی چهارصد میلی گرم در روز کمتر بود

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   من جمشید سیفی تابحال توصیه درمانی برایتان ننوشته ام. برای این قبیل موارد روان پزشک ماهر با روان درمانی و داروهای جایگزین غیر مخدر در کوتاه مدت میتواند به غائله خاتمه دهد.

 35. رها می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما دکتر محترم
  ببخشید یک سوالی خدمتتون داشتم
  راستش نامزد من پارسال تشنج کرد من اون موقه چن ماهی بیشتر نمیشد ک باهم عقد کرده بودیم
  و اون میگفت من این بیماری رو از بچه گی نداشتم ولی قبلش دو بار دیگم تشنج کرده بود بعد چن روز پیش قرص Tee-doll 200 رو تو وسایلش پیدا کردم ولی اون گفت ک این قرص فقط قرص تاخیریه و فقط واسه اون مصرف میکرده
  الان ک توضیحات شمارو خوندم فهمیدم بخاطر این قرص بوده ک تشنج میکرده
  میخواستم بپرسم اگه این قرصو بطوره کامل مصرف کنه و دیگه مصرف نکنه دیگه تشنج نمیکنه؟؟؟
  ممنونم پاسخگو باشید

 36. Edi می‌گوید:

  با سلام
  من ۳۲سال سن دارم و ۴سالی میشه که به ترامادول وابسته شدم و تا روزی ۱۰عدد قرص ۲۰۰رسیده بودم ولی چند ماهی میشه که به کمک یک روانپزشک به روزی ۳ عدد رسوندم ولی خیلی خیلی سختی کشیدم تا امروز که دیگه طاقت نیاوردم و دوباره مثل قبل مصرف کردم من تا بحال تشنج نداشتم ولی الان احساس از حال رفتن دارم،سوال من از شما این هست که من توی ۴سال مصرف تشنج نکردم الان احتمال تشنج دارم یا نه؟

 37. امیر می‌گوید:

  آقای دکتر با سلام،

  همسر من میگه الان ۳ سال میشه که دیگه ترامادول نمیخورم، اما از یک سال اخیر تا حالا سه مورد تشنج داشته به فاصله های ۶-۸ًماه
  کسی که اصلا سابقه تشنج‌نداشته… مشکل چی‌میتونه باشه ؟ آیا بعد از این‌همه مدت هنوز اثر withdrawal هست. ؟
  البته به مدت دو سال و نیم هر روز مصرف داشته قبل از این سه سال ترک.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با ترک ترامادول تشنج دیده نمیشود اگر بدون مصرف تشنج دیده میشود بایستی بیماری صرع بعلت عوارض حملات گذشته یا علل دیگر درمان شود

 38. ashkan می‌گوید:

  سلام دکتر من امشب تشنج کردم تشنج عصبی تقریبا هوشیاریم دسته خودم بود بخاطر مصرف ترامادول 200 – در کل 3 بار روی هم رفته تشنج کردم میخاستم ببینم اگر بلافاصله قرص رو ترک کنم امکانش هست تشنج کنم یا ن ؟ برای ترک ترامادول چه راهی راحت تر هست ؟ و اینکه بعد از اینکه ترامادول رو ترک کنم امکانش هست بعدا تشنج کنم یا دچار صرع بشم ؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با ترک ترامادول تشنج پیش نمی آید، ترک ترامادول بدون جایگزین بصلاح است و خطر بعدی پیش نمی آید .

 39. sara می‌گوید:

  ســلام من سن کمی دارم 12سالمه و هر هفته یا هروقت که بتونم ترامادول 200مصرف می کنم قبلا 100 و الان200 که ۹ یا ۱۰ ماه یا بیشتر میشه و حال روحی و جسمیم اصلا خوب نیست باید چیکار کنم؟

 40. من و شما می‌گوید:

  با سلام
  دكتر جان دوستم قرصي رو مصرف كرده نميدونم اسمش چيه و افتاده روي سرش چن روزي هست كه هوشياريش رو از دست داده و وقتي به هوش مياد تشنج ميكنه برا همين دكترا جلوي تشنجش ميگيرن و الان تقريبا قطع اميد كردن ميشه شما يكم توضيح بدين عللش و ايا درماني وجود نداره تا كي اين شكلي هست چون هوشياريش ٢/٥-٣ هست

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   احتمالا با مسمومیت نوعی مخدر تشنج شدید به آسیب مغزی منتهی شده اگر در چند روز بیدار نشود امید برگشت سلامتی ناچیز خواهد بود.

 41. امیرمحمد می‌گوید:

  سلام اقای دکتر ایا با بی 2 میشود ترامادول را ترک کرد?البته زیر نظر روانپزشک چون کارم طوریه که نمیتونم بستری بشم ایا راهی هست که بدون عوارض بشه ترک کرد مصرفم روزی 2 تا 200 هست

 42. مشکی پوش می‌گوید:

  سلام و خسته نباشی خدمت شما.
  اقایه دکتر من نزدیک ۶ساله ازدواج کردم همسر من اینطور که خودش میگه از سربازیش استفاده میکرده ولی ماهی یک دفعه چند ماه روزی ۳عدد میخورده ک باعث شد ضعیف و لاغر و زرد و کم اشتها رابطه جنسی اصلا نداشت .یکی دو بار فشا رو قند خونشو گرفتم بالا بود خیلی هم عرق میکردو چرت میزد همش خواب بود.
  الان نزدیک ۵ماهه ترکش دادیم.ولی الان ۵ ماهه از ترکش گذشته ولی هیکلش عین سابق نشده همینجوری لاغر هست .غذاش بد نیست عرق هم نمیکنه.ولی تازگیا خیلی عذر میخام دستشویی میره مدفوع میکنه شاید روزی ۴یا۵دفعه میخاستم بدونم هنوز احتمالش هست استفاده کنه یا حتی کمش؟
  اگه کم استفاده کنه باید چطوری متوجه بشم اخه قبلا با کیت تست احتیاط مرفین امتحانش میکردم اخه این تست ها بعد دو روز نشون نمیده خواستم بدونم اگه کم استفاده کنه چطوری متوجه بشم؟
  ممنون از سایت خوبتون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بایستی از نظر سلامتی جسمی و روحی معاینه کامل و تستهای مفصل بعمل آید علائم احتمالا بدون ارتباط با مصرف ترامادول است.

 43. سالح می‌گوید:

  سلام خدمت شما،استاد من حدود ۱سال ونیم بود که تدول ۲۰۰ مصرف میکردم اولاش فقط یکم ولی این اواخر روزی ۳عدد مصرف میکردم تا توی یک ماه گذشته دوبار تشنج کردم امروز که دارم براتون مینویسم چهار روز بعد تشنجمه که منم مصرف رو گذاشتم کنار وبعد این که از بیمارستان اومدم ی قرص که دکتر برام تجویز کرده به اسم مصرف میکنم ،میگم اگه در دوران ترک این قرص که تو بیمارستان برام تجویز کردن رو نخورم بازم تشنج میگیرم یا میتونم هیچ چیزی مصرف نکنم و ساده ترک کنم

 44. سالح می‌گوید:

  ممنون از جواب شما قرصی که دکتر تجویز کرده دپاکین کرونو۵۰۰ هست ،یعنی بعد چند هفته شخصن خود به خود میتونم دارو رو کنار بزار ایا کنار گذاشتن دارو عوارضی نخواهد داشت؟

 45. عادله می‌گوید:

  سلام
  ببخشید این قرصteedoll200برای چه مواردی استفاده میشه ؟چه کسایی استفاده میکنن ؟
  آیا برای جلوگیری از زود انزالی هم مورد استفاده قرار میگیره و فایده داره ؟
  عوارض اون چیه

 46. sara می‌گوید:

  دکتر به من دپاکین تجویز کرده چه اثراتی دارد؟ و دلیل این تجویز چیست؟؟

 47. ابیابی می‌گوید:

  سلام.بنده روزی6عدد 200 مصرف میکنم.به چه صورت کم و ترکش کنم.راهنمایی کنید ممنون میشم.

 48. سالح می‌گوید:

  اقای دکتر من بعد تشنجی که یک هفته پیش داشتم مصرف تدول رو ترک کردم البته اولش وسواس داشتم بدنم بی حال بود ولی الان خیلی خوبم و سر حالم و اصلن به مصرف فکرم نمی کنم ولی خیلی کم خواب شدم همین الان که دارم براتون مینویسم یاعت ۶ صبح هست و خوابم نمیاد با وجود ابن که بعد از ظهر بیل کاری هم کردم و خسته شدم ولی بازم فقط تونستم یک ساعت بخوابم و دوباره بیدار شدم البته شب قرص دپاکین کرونو هم مصرف کردم ،سوالم این هست احتمال داره به مرور زمان به حالت اصلی خوابم برگردم یا باید کار دیگه ای انجام بدم.

 49. احسان می‌گوید:

  سلام اقای دکتر بنده جوانی هستم 22 ساله چهار ساله مصرف میکنم ترامادول ب روزی پنج قرص دویستی رسیدم یکبار تشنج کردم فقط ی جواب بدین تاثیرات مغذیش تا همییشگی هست باادم بعد ترک ینی همیشه اثراتش میمونه یعنی نمیشه بعد ترک مثل دقیقا سابق بشی میشه یا نه ممنون میشم بگین و ب عنوان ک دکتر ک قسم خورده اید جواب درست رو بگین خیلی ممنونم

 50. محمد می‌گوید:

  سلام آقای دکتر من امروز برای سومین بار تو عمرم ترامادول خوردم مصرفم ایم بار یه قرص ۲۰۰شده که نصف نصف خوردم …سوالم این بود قبل از تشنج حال آدم چجوری میشه ؟؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نُه + = 11

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>