تشنج بعلت سوء مصرف ترامادول

در دو سال اخیر 18 بیمار بعلت سوء مصرف ترامادول یا قطع مصرف این دارو مراجعه نموده اند. این افراد مردان 18 تا 33 ساله بودند که در 9 مورد تشنج منتشر شدید به فاصله حدود 2 ساعت پس از مصرف 3 تا 10 قرص ترامادول 100 میلی گرم پدید آمده بود. این افراد بطور گاه و بیگاه در گذشته ترامادول مصرف می کردند ولی به ترامادول اعتیاد نداشتند. در 7 نفر دیگر به دنبال یک یا دو روز قطع ترامادول، تشنج ظاهر شده بود. این افراد روزانه سه تا بیست قرص ترامادول را حداقل بمدت 3 ماه مصرف کرده بودند. دو مورد دیگر که بدنبال مصرف مقادیر زیاد ترامادول با وقفه تنفسی و مرگ مغزی در بیمارستان بستری بودند ویزیت بعمل آمده بود.

امروزه هر بیمار جوان که با تشنج بدون علت مشخص مراجعه کند یا دچار شوک و وقفه قلبی تنفسی بشود در وحله اول سوء مصرف یا قطع ترامادول را باید در نظر گرفت. متاسفانه تهیه این داروی فوق العاده خطرناک و اعتیادآور، بطور آسان برای افراد عادی ممکن بوده و از آن بعنوان تفنن یا جایگزین سایر مواد اعتیادآور استفاده می کنند.

ترامادول

هیدروکلراید ترامادول پودر سفید کریستال تلخ بی بو است. در کشورهای غربی مخلوط ترامادول 5/37 میلی گرم با آستامینوفن 325 میلی گرم تحت نام Ultracet مورد مصرف است. این دارو از ترکیبات اوپیوم بوده بصورت سنتتیک تهیه شده است. اثر آن روی مراکز عصبی بوده، با قرار گرفتن روی گیرنده های اوپیویید مغز از باز جذب سروتونین و نورآدرنالین جلوگیری می کند. مثل سایر ترکیبات تریاک علاوه بر اثر ضد درد باعث گیجی، خواب آلودگی، تهوع، یبوست، تعریق و خارش می شود. با خوردن 100 میلی گرم ترامادول سطح خونی دارو در دو ساعت به حداکثر می رسد. حدود 20 درصد ترامادول به پروتئین خون بسته می شود. 30 درصد ترامادول بصور تغییر نیافته و 60 درصد آن بصورت متابولیتهای شکسته شده در کبد از راه ادرار دفع می شود. در 7 درصد مردم بعلت کمبود نهادی آنزیم سیتوکروم میزان شکسته شدن دارو ضعیف بوده و سطح خونی دارو 20 درصد بیش از میزان مترقبه است. داروهایی مثل فلوکستین و آمی تریپ تیلین که مانع فعالیت آنزیم سیتوکروم می شوند شکسته شدن دارو را از این طریق کم می کنند. مصرف همزمان داروهای مهارکننده بازجذب سروتونین و مهارکننده منوآمینواکسیداز موجب تشدید عوارض دارو و گاها سندرم سروتونین می گردند. نیمه عمر دفع دارو 5 تا 6 ساعت بوده در افراد با نارسایی کلیه و کبد و افراد پیر مقادیر کمتر دارو قابل تحمل است. موارد مصرف ترامادول برای تسکین درد به مدت کمتر از 5 روز و به مقدار 50 تا 100 میلی گرم هر 8 ساعت تجویز می شود.

موارد منع مصرف:

در افراد با سابقه حساسیت به ترامادول و ترکیبات تریاک، و نیز مواردیکه بیمار هرگونه مسمومیت اعم از الکل، خواب آورها، مسکن ها، داروهای روان گردان و ضد افسردگیها داشته باشند نباید تجویز گردد.

خطرات مصرف ترامادول

تشنج: حتی با مصرف مقادیر درمانی دارو، تشنج در بعضی افراد مشاهده می شود. با مقادیر بیشتر دارو احتمال بروز تشنج بیشتر است. مصرف توام آن با مهارکننده های باز جذب سروتونین (فلوکستین و سیتالوپرام) و ضد افسردگی های سه حلقه ای (ایمی پرامین، نورتریپ تیلین و آمی تریپ تیلین) و دیگر ترکیبات سه حلقه ای ( پرومتازین)، ترکیبات تریاک، مهار کننده های منواکسیداز (ترانیل سیپرامین)، و نورولپتیک ها احتمال تشنج را افزایش می دهند. در افراد با سابقه صرع، افراد مصدوم ضربه سر، بیماران با اختلال متابولیسم و عفونت های مراکز عصبی و موارد قطع الکل و مواد مخدر، در صورت استفاده از ترامادول احتمال بروز تشنج بیشتر می شود. در صورت درمان مسمومیت ترامادول با نالوکسان هم احتمال بروز تشنج افزایش می یابد.

واکنش آنافیلاکسی

حمله خطرناک و گاهاً کشنده با مصرف اولین دوز دارو حتی به مقدار کم گزارش شده است. علائم مختلف  حساسیت از قبیل اسپاسم برونش، آنژیوادم ، آبریزش و خارش و تورم چشم ها و صورت، نکرولیزاپیدرمال سمی و سندرم استیون جانسون مشاهده می شود. این افراد اغلب سابقه حساسیت به کدئین دارند.

دپرسیون تنفسی

تجویز ترامادول به افراد با نارسایی تنفسی و تجویز توام آن با مواد بیهوشی و الکل موجب دپرسیون تنفسی می گردد. در این موارد درمان نالوکسان با رعایت احتمال خطر تشنج بعمل می آید. ترامادول در موارد ضربه سر ، بعلت ایجاد اختلال عمل مرکز تنفسی و با تولید میوز مشکلات بیشتری در کنترل و درمان پدید می آورد.

بیماران سرپایی با مصرف ترامادول در رانندگی و انجام کارهای حساس دچار مشکل می شوند و در مواردیکه مصرف الکل محتمل است نبایستی تجویز شود.

عوارض قطع دارو

با قطع ناگهانی دارو علائم اضطراب، تعریق، بیخوابی، تهوع و لرز، اسهال، درد و گرگرفتگی، ترس و بیقراری، و گزگز انتهاها پیش می آید. لذا قطع دارو باید بتدریج صورت گیرد.

اعتیاد

مصرف ترامادول موجب وابستگی روانی و جسمی شبیه اعتیاد به تریاک می گردد. ترامادول نباید به افراد معتاد و یا با سابقه مصرف ترکیبات تریاک داده شود.

مسمومیت ترامادول

خطر عمده مصرف بیش از حد دارو در افراد معتاد مشاهده می شود که موجب دپرسیون تنفسی و مرگ می گردد.

مصرف ترامادول در افراد مبتلا به صرع

بیمارانی که تحت درمان کاربامازپین هستند از طرفی ترامادول به سهولت در کبد متابولیزه و بی اثر شده و از طرف دیگر صرع را تشدید می کند.

عوارض ترامادول در حاملگی مشخص نشده است لذا در دروان حاملگی و شیردهی نباید تجویز بشود.

این نوشته در تخصصی, عمومی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

3,697 Responses to تشنج بعلت سوء مصرف ترامادول

 1. مرجان می‌گوید:

  برادرم امروز غروب بخاطر مصرف ترامادول سطح هوشیاریش اومده پلیین و توی کماست،آیا به هوش میاد،لطفا کمکم کنید

 2. علي می‌گوید:

  سلام اقاي دكتر من يك تشنج داشتم با ترامادل ٣/٥سال پيش ولي بداز اون موقع دچار مشكلات عضبي شدم و اختلال تو تعادلم بوجود اورده بد از تشنجمم ديگه مصرف نكردم ميخواستم ببينم پيش روانشناس برم بهتره ميشه حالم كاملا خوب بشه؟يا حتما بايد به روانپزشك مراجعه كنم؟ چون قرصاش عوارض داره و منم حساسيت دارم نسبت به قرص

 3. ناشناس می‌گوید:

  سلام اقای دکتر من دوبار تشنج داشتم به خاطر مصرف بیش ازحد ترامادول. ۵سال هست از روزی ۱دانه به روزی ۲۵عدد. امابعداز۵سال این اولین باری بود که تشنج کردم میخاستم بدانم که تشنج یه عادت میشه برام یابستگی به موقعیت هام داره

 4. Ali می‌گوید:

  ایا تشنج به عادت تبدیل میشه اقای دکتر؟

 5. Ali می‌گوید:

  اقای دکتر اگه من ترک کنم دیگه تشنج نخواهم داشت؟

 6. شکیب می‌گوید:

  من میخوام خودکشی کنم, یکبار وقتی 15 سالم بود 6 تا ترامادول 500 میلی گرم خوردم ولی چیزیم نشد, میخواستم ببینم اگه 50 تا 100 میلی گرم بخورم تموم میشه؟

 7. آریانیا می‌گوید:

  سلام جناب دکتر من ب۲ مصرف داشتم دو سال بعد ده روز انداختم ب متادون و اوردمش ب روزی یک قطره از قطره چکان و الان کلا مصرف نمیکنم درد و خماریم چندان نیست ک اذیتم کنه ویتامین ب۱ و e استفاده میکنم اما از ساعت ۲تا ۵ صبح تشنج ب سراغم میاد راهنماییم کنید لطفا ممنون

 8. Alberto می‌گوید:

  سلام.دکتر من دارم با متادون ترامادول رو ترک میکنم.دارم تلاش می کنم کمتر و کمتر کنم.تا به حال تشنج نداشتم اما واقعا می ترسم.روزی نهایت ۴ تا ۱۰۰ مصرف می گردم.چقد زمان میبره این پروسه.؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با مصرف متادون برای مصرف ترامادول توجیهی نیست. با قطع ترامادول تشنج پیش نمی آید . متادودن را بتدریج کم کرده قطع کنید.

 9. حمید می‌گوید:

  سلام . آیا حافظه ی صدمه دیده ی بنده ناشی از مصرف 8 ساله ی ترامادول به همراه آلپرازولام (جهت جلوگیری از تشنج ناشی از ترامادول) با گذر زمان ترمیم پیدا میکند؟ منظورم حافظه ی ضعیف شده ی دائمی هست که احساس میکنم با قطع مصرف آلپرازولام هم ترمیم نمیشود. به چند روز قطع مصرف نیاز هست تا حافظه نسبتا به وضع قبلی برگردد. ممنونم از محبتتان

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با مصرف مواد نه صرفا خواب آور گیرنده ها حساسیت خود را در مغز از دست میدهند مدتها تمرین ذهنی برای نوتوانی لازم است.

   • حمید می‌گوید:

    و استاد آیا بدلیل اینکه حرفه ی من تدریس هست و به این حافظه نیاز شدید دارم آیا استفاده از قرص های تقویت کننده حافظه(ریواستیگمین، ممانتین، پیراستام)میتونه در درمان علامتی درکوتاه مدت و در فاصله ی این “نو توانی” که فرمودید، موثر واقع بشه؟! این سوال برام حیاتی هست لطفا اگر در جمع هم بد آموزی داشته باشه لطف و مرحمت بفرمایید به ایمیل بنده بفرستید.من 34 سالم هست در فاصله ی این نو توانی لطمه ی زیادی به شغل و زندگی من وارد میشه. ممنونم از لطفتون استاد

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     ممکن است دارو ها از طریق تلقین اثر مثبت داشته باشد هیچ چیز جای اراده و اشتیاق را در یادگیری و سخنوری نمیگیرد.

 10. حمید می‌گوید:

  حافظه ی ضعیف شده ناشی از سو مصرف 8 ساله ی ترامادول و آلپرازولام قابل بازگشت است؟ در چه مدتی؟

 11. Amirhoseinkhaksar می‌گوید:

  من قبلا ترا با عرق خوردم و رفتم تو كما ١١روز بستري بودم امشب دوباره ي نصفه از ترامادول ٢٠٠خوردم و حالم خيلي بده چيكار كنم؟؟قلبم بد كار ميكنه سرم گيجه گوشام سنگينه

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با کم کردن ترامادول مشکلی پیش نمی اید در صورت مشکل تحمل ترک بایستی درمانهای بی ضرر با مشاوره حضوری تجویز شود.

 12. فروغ می‌گوید:

  سلام اقاي دكتر مي خواستم درباره قرصm20 fتوضيح بدين با تشكر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   چنین داروئی در فارماکوپه ثبت نشده شاید از نوع غیر متعارف است بهتر است ترکیب شیمیائی را از داروخانه بپرسید.

 13. شیدا می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید آقای دکتر من حدود ۱ماه حامله شدم متاسفانه چند روزه فهمیدم همسرم ترمادول مصرف میکنه ولی ۲۰میلی آیا بنظرتون برای جنین از طرف همسرم مشکلی پیش میاد آیا اقدام به سقط جنین کنم

 14. سجاد می‌گوید:

  سلام.من دیشب 4تا ترامادول خوردم و الان سرگیجه و خواب الودگی و حالت تهوع دارم.باید چیکار کنم ک اینا از بین برن؟چیزی هس بخورم ک اثرشون از بین بره؟با تشکر

 15. saba می‌گوید:

  با چند تا ترامادول میشه مرد؟؟

 16. دکتر سیفی می‌گوید:

  سوال مشخص برای جواب دادن پرسیده نشده ، اغلب موارد گفته شده جنبه تخلیلی دارد. برای ترک یا ادامه مصرف ترامادول و دیگر مخدر ها انگیزه و تصمیم شخصی شرط اول است.

 17. مسعود می‌گوید:

  باسلام.من مدتی ترامادول100استفاده میکردم وبه یک چهارم کاهشش دادم ولی متاسفانه الان کاملابیخوابم وموقع خواب دردوحرکات غیرارادی توقسمت آرنج تامچ دستم دارم.لطفامنوراهنمایی کنیدکه واسه مهاردردوحرکات غیرارادیه دستام چکارکنم.ممنون

 18. Arman می‌گوید:

  سلام من دیشب پنج تا ترا زدم .تشنج کردم و دستام تقریبا از سرشانه ضربه دیدن ورفتم اتاق عمل بعدسه روز ازبیمارستان ترخیص شدم .میخواستم ببینم آیا ترامادول موجب فلج شدن روفراهم میکنه؟

 19. امیر می‌گوید:

  جناب دکتر من‌خیلی وقته ترامادول مصرف میکنم چند وقت دیگه وقت عمل جراحی برای زیبایی دارم منتها می خوام بدونم اگه ترامادول بخورم عمل مشکلی برای تداخل ترامادول با داروی بیهوشی پیش نمیاد چون خیلی میترسم از طرفی به دکتر جراحمم هم نمی تونم چیزی بگم چون میترسم دیگه عملم نکنه به خاطر اعتیادم .درضمن تا حالا ۲ بار ترامادول خوردم رفتم عمل جراحی ولی مشکلی پیش نیومده فقط یزره خمار شدم ولی اینبار دوزم زیادتره واسه همین میپرسم.مرسی خواهشن اگه کسی چنین تجربه ای داره راهنماییم کنه

 20. سعید می‌گوید:

  سلام اقای دکتر.هم خونه ی من مصرف ترامادول داره و روزی هفت الی هشت عدد دوز ۲۰۰ مصرف میکنه.بیشتره وقتام تشنج میکنه و منم دستو پامو گم میکنم از ترس.چون خیلی حالتش وحشتناکه.وقتی تشنج میکنه توی خونه هستیم چه راهی هست که انجام بدیم تا از شدت تشنج کمتر بشه.چه خوراکی بخوره اپن لحظه بهتره.منظورم مایع جات شیرین بهتره یا شور؟ لطفا راهنکاییم کنید.چون اگه ادامه دار باشه مجبورم خونه مو عوض کنم.چون همش استرس دارم.

 21. حسن می‌گوید:

  سلام
  آقای دکتر یکی از دوستان بنده
  بخاطر مصرف همزمان مصرف ترامادول و متادون اور دوز کرده
  و الانم چندین روز هست که تو آی سی یو هست( به علت اینکه تنفسش خیلی پایین هست ، و هر روز سرم میزنند و از دیروز دکتر بهش متادون تجویز کرده) آیا امیدی هست که حالش خوب شه؟!
  لازم به ذکر هست که در این مدت هیچی نخورده
  ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید

 22. امیر محسن می‌گوید:

  سلام اقای دکتر من تا 5 ماه پیش ترامادول مصرف میکردم 5 ماهه که مصرف نمیکنم چند بار هم قبلا ترک کردم بخاطر یه مشکلی که پیش اومد متاسفانه 12 روز میشه که دارم مصرف میکنم روزی 200 هفته بعد باید برم خدمت میخواستم ببینم اگه از امروز مصرف نکنم تا هفته بعد اثرات قطع مصرف تموم میشه? یا بنظرتون 3 روز یک چهارم بی 2 مصرف کنم بهتره ? تا عوارض قطع مصرف رو متوجه نشم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است بدون هیچ جایگزین کلا کنار بگذاری

   • امیر محسن می‌گوید:

    سلام شرمنده دوباره مزاحمتون میشم اقای دکتر من امروز 2 روز میشه که یک چهارم قرص بی 2 مصرف کردم و علائم ترک ترامادول را ندارم از طرفی هم فردا باید برم خدمت میخواستم ببینم از فردا دیگه این بی 2 رو هم مصرف نکنم ایا علائم ترک میاد سراغم ?

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     بهتر است حتی علائم مختصر هم باشد کنار بگذارید.

     • امیر محسن می‌گوید:

      متشکرم اقای دکتر ان شا الله که هیچ علائمی نداشته باشم و حتی اگر داشته باشم هم مطمنا مصرف نمیکنم چون دکتر دلسوزی همچون شما این حرف را میزنید و مسلما خیر و صلاح ما بیماران را خواستارید.. خدا همواره پشت و پناهتون باشه

 23. رضا می‌گوید:

  سلام
  با قطع کردن ترامادول به علت یکبار تشنج،آیا بعد از ۱-۲ ماه بدون مص ف ممکن است تشنج برای بتر دوم صورت بگیره؟؟؟

 24. امیر می‌گوید:

  سلام دکتر من ۲.۵هستش ترامادول مصرف میکنم که دیشب کار خودشو کرد ضربان قلبم جوری رفت بالا که داشت وا میستاد عرق سرد داشتم چشمام تار میدید زنگ زدیم اورژانس رفتم بیمارستان بعد ازمایش،نوار قلب گفتن قلبت سالمه ولی دیشب کم مونده بود سنکوب کنی از بیمارستان اومدم خونه حالم خوب بود که ساعت ۱۱شب ۱/۴ترمادول خوردم باز قلبم شروع کرد الان میخوام دیگه از فردا نخورم ولی خیلی درد دارم نمیتونم هم کم کنم چون یک ضره که میخورم قلبم از جاش گنده میشه کمکم کنید تروخدا ایمیلمو میزارم جواب بدین

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با مراجعه به مرکز تخصصی روانپزشکی و دریافت جایگزین غیر مخدر راحت میتوانید بدون مشکل مصرف ترامادول را کنار بگذارید.

 25. آوا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  ۴ماه پیش شرایطی واسمون پیش اومد که من و همسرم از نظر روحی خیلی داغون بودیم،بخاطر از دست دادن فرزندم،شب و روز در حال گریه بودیم،شب تا صبح با هم مینالیدیم،بعد از یکماه متوجه شدم همسرم از شدت ناراحتی و برای اینکه خودشو آروم کنه قرص ترومادول ۲۰۰مصرف میکنه و مقدار زیادی توی وسایلش پیدا کردم،با هم خیلی دعوا کردیم ولی از اونجایی که خیلی ضعیفم و زود کوتاه میام قرصها رو دوباره بهش دادم البته از عوارضش هم زیاد خبر نداشتم بهم گفت یه مسکن قویه،حتی رفته بودیم مسافرت گفت اگر خسته شدی اصلا دوتایی باهم میخوریم البته هیچ وقت به من از این قرصها نداد ولی با حرفهاش مخمو زد که بیخیال قرصا شدم
  تا اینکه چند روز پیش پسر سه سال و نیمه خودم یکی از اون قرصها رو اشتباهی خورد،من قرصو میخواستم بندازم ولی همسرم اونو نگه داشت و باعث شد این اتفاق بیوفته
  اون لحظه همسرم مرده بود از ترس،خودشم متوجه شد که پسرم قرص ترومادول ۲۰۰خورده،صداش دورگه شده بود همش حرف میزد انگار خواب بود ولی بیدار بود
  سریع بردیمش بیمارستان و معده بچه رو شستشو دادن
  هر چی بود بخیر گذشت
  ولی من هنوز نگرانم،شوهرم هیچ قرصی تو خونه نذاشته ولی مطمعنم اونارو ننداخته،چیکار کنم دوباره مصرف نکنه
  اصلا از کجا بفهمم مصرف کرده
  آخه همسرم همیشه عادیه،این نوضوع داره دیوونم میکنه تو رو خدا هر کی میدونه به من کمک کنه

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهترین کار صحبت صادقانه و با اعتماد سازی است طوری که نیازی به پنهان کاری نبیند. بحد کافی لطمه را تجربه کرده برایش اطمینان بدهید که با کمک همدیگر قادر به کاستن و ترک خواهد بود. از روی رفتار و تغییر احوال و روحی و جسمی میشود وابستگی را تشخیص داد. تاکید بکنید که با مصرف روزی تشنج و مرگ ساغش می آید. با ترک هیچ مشکلی پیش نمی آید.

 26. میلاد می‌گوید:

  سلام وقت بخیر اقای دکتر
  من حدود 3 سال ترامادول مصرف میکردم،که توی 6،7 ماه اخیر خیلی مصرفم بالا رفت در حد روزی 600 تا 700 میلی گرم،حدودا 2ماه پیش تشنج داشتم که زود منو رسوندن بیمارستان،
  حالا بعد 2ماه کلا دیگه گذاشتم کنار،سوالم اینه ممکنه اون تشنج روی مغزم تاثیر گذاشته باشه؟ ازون شب به بعد همش استرس و افسردگی پیدا کردم،ازون شب به بعد احساس میکنم مغزم مثه قبل نیس،و انرژی نداره

 27. Atefe می‌گوید:

  سلام دکتر
  من ۸ ماهه که ترامادولو ترک کردم ولی زمانی که مصرف داشتم به دلیل تشنج دکتر مغز و اعصاب قرصای ضد تشنج داده بود که خبرم نداشت من مصرف دارم.
  همزمان با قرصای ضد تشنج ترا هم میخوردم.
  الان اگه بخوام مصرف کنم باز تشنج میکنم؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر علت مصرف ترامادول بوده با قطع تشنج تکرار نمیشود. اگر زمینه صرع بوده باید مصرف دارو ادامه یابد بهتر است قطع با نظارت پزشک بعمل آید.

 28. Atefe می‌گوید:

  و اینکه میخوام بدونم اگه با دیازپام و کلونازپام بخورم برای جلوگیری از تشنج تاثیر داره؟

 29. Atefe می‌گوید:

  بعد از ترک دیگه تشنج نداشتم و هیچ قرصی نخوردم الان میخوام باز ترامادول یا قرص دتا بخورم چی باهاش بخورم که تشنج نکنم؟

 30. میثم می‌گوید:

  سلام اقای دکتر.من روزی 1/4 مصرف ترامادول دارم ایا امکان تشنج وجود داره؟ممنون از راهنمایتون

 31. حمزه می‌گوید:

  دوستان این قرص هاری راواسه سکس استفاده نکنید … آخرش به اعتیاد میکشد. ….

 32. سینا می‌گوید:

  من زیاد مصرف نداشتم چندباری خوردم ولی تشنج کردم.اگ بذارم کنار همه چی حل میشه؟ب غلط کردن افتادم

 33. میلاد می‌گوید:

  با سلام. من الان نزدیک به هفت ساله ترامادول مصرف میکنم روزی پنج عددترامادول 200 ..الان نزدیکه یکساله تشنجم شروع شده و تا الان پنج بار تشنج بد کردم طی این یه سال… سوالم اینجاست که چرا همش تو سرم ترس دیوانه شدن و تشنج دارم چرا همش فکر میکنم میخوام تشنج بکنم؟؟ آیا این طبیعیه؟ چون وقتی مصرفمو پایین میارم تا روزی دو دونه قرص دویست تشنج نمیکنم ولی فکر اینکه هرلحظه میخوام تشنج بگیرم داره دیوونم میکنه
  خواهش میکنم راهنماییم کنین
  باتشکر

 34. دکتر سیفی می‌گوید:

  با مصرف مقادیر کم متادون تشنج پیش نمی آید.

 35. فایزه می‌گوید:

  سلام دکتر
  نمیدونم کی این پیاممو جواب میدید یا اگه دادید من این سایتو پیدا میکنم یا نه
  اگه 5 عدد ترامادول 500 سوبایی رو مصرف کنیم چند ساعت زنده ایم؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بی خیالش از چنین دیوانه بازی، فردا روز دیگریست و طلوع دیگر، کافی است بخودت فرصت بدهی زمان توان مقاومت را به هر مشکل خواهد داد.

 36. مازیار می‌گوید:

  سلام دکتر من نزدیک به 4 سال ترا مصرف داشتم که اکثر اوقات میزان مصرفم از روزی هفت عدد تا 12عدد 100 بالا پایین میشد و مدت زیادی که از کمک های شما بهره میبرم یعنی تا دو یا سه سال پیش که تشنج هام بعلت مصرف پشت سر هم بمیزان فاصله زمانی سه یا چهار ماه اتفاق می افتاد بفکر درمان و ترک افتادم و با اینجا اشنا شدم و بی نهایت ازتون سپاس گذارم که بدون هیچ چشم داشتی و صادقانه به من و همنوعانم کمک میکنید و به ما به چشم یک بیمار نگاه میکنید چون من خیلی خیلی به پزشک مراجعه کردم که بخدا حتی یک پزشک سالم و درست تو این زمینه ندیدم همشون به چشم یک انگل به ادم نگاه میکنن که اگه یکی مثل من که وضع مالیش یکم بهتر از بقیه باشه شروع به خالی کردن جیبشون میکنن تا کاری که افیون لعنتی نتونست تمام کنه اونا تمامش میکنن و ادم و لگد مال میکنن و زیر پاهاشون و نگاه هاشون ادم رو له میکنن با شما البته اینجا دو یا سه سال پیش اشنا شدم و از کمک های بی ریاتون استفاده کردم هر چند کم بود ولی چندین بار ازتون کمک خاستم که دستم رو رد نکردید و به همشون پاسخ دادید حتی فکر میکردم همه دکتر ها بدن ولی از اینکه میبینم شما هنوز بعد این همه مدت با همون پتانسیل قبل و همون حوصله قبل بدون عوض شدن دیدگاهتون به این موضوعات” به همه پیام ها پاسخ میدید باعث تغییر دیدگاهم شدید و قوت قلب برای من و امثالم هستید و مشکلم اینکه بعد 4 سال مصرف ترا به توصیه یک پزشکی در زمینه ترک چون قادر به ترک نبودم متادون رو برام جایگزین کرد تا تشنج های ترامادولم بیشتر از این نشه و با اون 4 سال سابقه ترا الان 2 سال که مصرف متادون رو دارم که میزان مصرفم 7 عدد قرص40 بوده و تونستم مصرفم رو کم کم کمشون کنم و به روزی یک عدد 20 برسونم یا حتی گاهن بعضی روز ها اگه کمتر اذیت بشم حتی مصرف هم ندارم الان نزدیک به یک سال هست که به ثبات در این زمینه رسیدم ولی یک مشکلی که دارم یعنی بعد از تشنج اخرم که بعدش ترا ترک و دوره متادونم رو اغاز کردم اینه که به هیچ عنوان نمیتونم سر خوش یا به زبون خودمون حتی با بالا بردن دارو هامم هم نمیتونم نعشه بشم یعنی با کمک دارو هم نمیتونم خوشحال باشم و هیچوقت شاد نمیشم که باعث عذاب وجدانم میشه و بدجوری ولع مصرف شیشه و مخدر های دیگه رو بجونم میندازه یعنی هم میل به شروع مواد های دیگه رو دارم و هم ترس بی نهایتی دارم که لغزش نکنم تا ثباتم از دست بره و به وضعیت قبلم برگردم بد جوری سر دو راهی موندم که حتی یک کلمه از پاسخ شما برام میتونه بی نهایت تاثیر گذار باشه البته دوره دارو های افسردگی هم طی کردم البته نه بصورت مداوم کم و بیش طی کردم چون دارو ها عواقب زیادی داشت و میترسیدم و البته این رو هم بگم که مشکل جسمانی هم ندارم یعنی هنوزم با همه این سختی ها کسی قادر به تشخیص بیمار بودنم نیست چون وضع مالیم بهتر بود با باشگاه رفتن و ورزش کردن همیشه خوشتیپ تر و از بقیه موندم همیشه جونتر موندنم و زیباتر بودنم مثال دوستان و فامیل هاست هنوز . و الان سنم هم 28 سال هست و مجرد خیلی نوشتم ببخشید همه اینا رو نوشتم تا توضیحاتم کامل باشه که به پاسخ بهتری برسم و اینکه سوالاتم قطعا با توضیحاتم میتونه سوالات دیگران هم باشه که دوستان میخونن اونا هم به پاسخشون برسن و اینکه موضوع اخر اینکه نمیدونم دکتر سیفی یعنی شما یک شخص هستید یا اینکه یک اکانت هست که یک تیم پزشکی به مردم کمک میکنه در هر صورت میخوام بگم بینهایت ممنونم بخاطر بودنتون و اینکه اگه برای پاسخ مطالبی رو نمیشه اینجا بیان کنید تو ایمیلم بهم توضیح بدید ممنون میشم و یا حتی لازم باشه وجهی هم برای دریافت پاسخم پرداخت بشه مایلم پرداخت کنم البته برای ملاقات حضوری هم حاظرم ولی فکر نکنم اونقدر قوی باشم که درمان جدیدی رو شروع کنم چون شرایطم خیلی سخت شده فقط خاهشن خاهشن پاسخم رو بصورت کامل بدید یا اینکه ازم نخاین پیش پزشک دیگه برم یا اینکه بگید نیاز به ملاقات حضوری هست باور کنید قادر به انجامشون نیستم و منو با مشکلاتم میزارید یه گوشه بمونم بی نهایت به پاسختون احتیاج دارم… لطفا
  خیلی خیلی زیاد شد ببخشید بازم سپاسگزار از اینکه مطالعه میکنید.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   ممنون از اظهار قدردانی تان، من چون دست تنها به کابران جواب میدهم شاید در جوار سایر کارهای مطب و مطالعه و ترجمه و مطالب نوشتن وقت کافی نتوانم برای توضیحات مفصل بگذارم. در این سالها با هزینه خودم بدون اخذ کمک و تبلیغات این سایت را اداره کرده ام و تابحال به کسی توصیه نکرده ام به من مراجعه کند. خوشحالم که مراحل سخت را گذرانده اید و همه تجارب بد را پشت سر گذاشته اید. توصیه من ادامه مسیر زندگی پاک و سخت و دوری از راههای سرخوشی و نشئه و… است در مقابل ارده و تمرینهای سخت بقیه راهکارها کم اثر است. برای موفقیت تان اطمینان دارم سرفراز باشید. تجربه تان برای خیلی ها با ارزش است.

 37. فاطمه جعفریان می‌گوید:

  چگونه کدئین با عملکرد مهاری در over dose باعت بروز تشنج و تحریک می شود؟

 38. محمد الف می‌گوید:

  سلام جناب آقای دکتر سیفی یه سوال داشتن اگر راهنماییم کنید ممنون میشم.من گاها ترامادول مصرف میکنم مثلا یه وقتایی چند روز پشت سر هم و یه وقتهایی هم میشه 1ماه مصرف نمیکنم ولی الان میخوام ببینم اگر 2000میلی یعنی 10عدد 200میلی یکجا مصرف کنم احتمال زنده بودنم چقدر هست؟در واقع قصد خودکشی دارم و نمیخوام بعدش زنده بمونم آیا با این تعداد قرص امیدی به مردن هست یا خیر؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اولا هر پزشك براي سالم بودن راهنمايي ميكند لاغير ثانيا اغلب مسموميتها احتمال آسيب مغزي و معلوليت دايم به دنبال دارد اگر افسردگي و نا اميدي داريد راه حل با مشاوره و درمان است

 39. امیر می‌گوید:

  سلام
  من تقریبا یه ماه پیش دو روز پشت هم یه ترامادول 225 با یه نصف 225 و روز سوم دو تا دویست مصرف کردم.
  شب سوم با همیشه فرق میکرد چشام یه لحظه که بسته شد دستام دوبار پرید هوا به صورت مشت
  بعد چند ثانیه به خودم اومدم و سریعا رفتم سمت حیاط که کمی قدم بزنم…
  بدنم همش داغ و سرد میشد تو هر لحظه شب سردی بود و من خیس عرق بودم
  حس میکردم هر لحظه قرار تشنج کنم
  اون شب سعی کردم بخوابم ولی تا خوابم میبرد به سر و فکم فشار میومد و با تپش قلب و نفس تنگی از خواب میپریدم تا فرداش که بستری شدم دو روز سرم زدم
  از اون موقع دیگه هیچی مصرف نکردم حتی سیگار
  ولی سردرد دارم(دردای سوزنی بالا و پشت سر گاهی) و درد وسط پیشونی
  پشت چشمم خیلی درد میگیره و تحت فشار
  این علائم چیه اقای دکتر خسته شدم
  دکتر اعصاب و روان هم میرم و قرص مصرف میکنم هنوز خوب نشدم ولی بهتر از هفته اولم
  کی خوب میشم کامل؟
  سوال مهمم اینه که آیا اون پرش دستام به خاطر مسمومیت با ترامادول بود؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با ترك مصرف تشنج پيش نمي آيد و علايم ترك هم در مدت چند هفته منتفي ميشود

   • امیر می‌گوید:

    جواب سوالم رو نگرفتم آقای دکتر…
    *سوال مهم اینه که آیا اون پرش دستام به خاطر مسمومیت با ترامادول بود؟
    الان یه ماه و خوردِی گذشته درد کاسه چشم و فشار در سر ولم نمیکه..
    درضمن اینکه گفتید ترک مصرف من اعتیاد نداشتم چند بار خوردم ولی اون سری سه روز پشت هم خوردم
    قرصیم که مصرف کردم روش نوشته بود tamol x
    آیا همون ترامادولِ؟

 40. توحید می‌گوید:

  با سلام دکتر برادر بنده متولد 67 هست آخرهای سال 89 خدمت سربازی رو تموم کرده گویا در طول خدمت روزی 3تا ترامادول استفاده میکرده که به هیچکس هم نگفته که بعد سربازی تصمیم میگیره قطع کنه که از تقریبا خرداد یا مرداد سال 90 سردردهای شدیدمثل میگرن داشته . داروی ژلوفن ، میگرن و …. مصرف میکنه تا سردرد تسکین پیدا کنه تا ما از سال 91 به ارومیه اثاث کشی کردیم و اون واسه خاطر دانشگاه موند سلماس خونه مادر بزرگم تو این مدت هم هر از چندی میشنیدیم که سرش درد کرده دوستاش بردن خونه و ….. و ما خیلی جدی نمیگرفتیم چون درد میگرنی داشتیم تو خانواده فک کردیم ارثی هست تا اینکه اوایل 92 دانشگاه تموم شد و اومد پیش ما ارومیه از همون موقع اولین تشنجهاش شروع شد اون اوایل نمیدونستیم از چیه و چرا؟ تحت نظر یه پزشک بوده تهران تا سال 94 که مرداد ماه بود که با وجود مصرف چند داروی ضد تشنج با هم باز هفته ای 2 ، 3 بار تشنج میکرد تا که پرس و جو کردم بردمش پیش یه دکتر ارومیه همه داروهاش رو به غیر از دپاکین قطع کرد و با دپاکین روزی 3 بار و کلا دوز 1250 مصرف میکرد که تا 2 سال خیلی خوب کنترل شد و کلا 2 تا 4 بار تشنج داشته تا اینکه 8 آبان امسال دو بار پشت سر هم و بطور مقاوم بردیم بیمارستان بدنش کبود شده بود تنفس مصنوعی و دستگاه تنفس اینا وصل کردن که بعد 2 روز از دستگاهها جداش کردن تو خود بیمارستان هم 4 بار در طول هفته نه پشت سر هم تشنج داشته و بعد 6 روز مرخصش کردیم و بردیم خونه ( معلوم شد که 3،4 روز داروهاشو نخورده بوده)الان لوبل 500 استفاده میکنه 7 آذر هم 2 بار پشت سرهم تشنج داشت که بار دوم که بیدار شد یه دارو فنی توئین دادم خورد که باز خوابید بعد 5 دیقه بیدار شد سرش به شدت درد میکرد که یه داروی میگرن هم خورد خوابید و خوب شد این یه خلاصه از وضعیت بردادرم بود خواهشا اکه راهنمایی دارید بفرمایید لطفا(در ضمن بعد تشنج سردرد به خاطر کم رسیدن اکسیژن به سر میتونه باشه؟)

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   شرح حال و سیر بیماری بین رابطه صرع مقاوم با ادامه مصزف احتمالی ترامادول و قطع داروی ضد صرع و علل دیگر مغزی مبهم است صرفا در ارتباط بالینی تنگاتنگ یک متخصص میتواند به شرایط جسمی و روحی و رفتاری ایشان تسلط داشته و کنترل درمان را از نظر تعداد و نوع و مقدار داروها در دست بگیرد.

 41. رز می‌گوید:

  باسلام

  شوهر من بی تی مصرف میکنه ،میبینم چند روزه یکبارم یه قرص m20ddpهم مصرف میکنه ، البته نصف قرص ازمایش اعتیادش هم منفی بود از شما خواهش میکنم کمکم کنیدخودش قبول نمیکنه معتاد هست میگه این تنباکو هست ا ن قرصم واسه درد مفاصلم هست

 42. امیر می‌گوید:

  ترامادول ترک کردنش راحته ولی اینکه بتونی لغزش نکنی سخته.و اینکه کسی تشنج کنه و بازم مصرف کنه اون فرد دیگع حقشه ک بمیره.تاوان باید بدی تا بتونی پاک بمونی . . .ت ا و ا ن

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   (اینکه کسی تشنج کنه و بازم مصرف کنه اون فرد دیگه حقشه که بمیره) را قبول ندارم، انسانها تحت شرایط ناجور، ناهنجار ببار می آیند همه به درجاتی نیازمند کمک هستند.

 43. یوسف می‌گوید:

  باسلام خدمت آقای دکتر.
  حدود یه سالی میشه که ترامادول مصرف میکردم.تا اینکه شب عروسی رفیقم که برنامه ریزی های زیادی داشتم، تشنج کردم و کارم به اورژانس و بیمارستان کشید.
  اول از همه دوستان میخوام که به هر قیمتی شده این قرص لعنتی رو ترک کنن.چون هم آبروی آدم رو میبره(توی جامعه از شخصی که ترا مصرف میکند، با عنوان «قرصی» یاد میشود)هم سلامت آدم رو به خطر میندازه.
  ثانیا سوالم از آقای دکتر اینه که آیا مشکلاتی که در حافظه بر اثر تشنج ایجاد میشود، برطرف میشود و اگر بله، چه مدت طول میکشد؟(منظورم از مشکلات حافظه، مشکلاتی که در یادآوری رویدادهای روزمره یا اسامی افراد است یا بطور خلاصه: فراموشی نصفه نیمه)

 44. ali می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید من یک معتاد بهبود یافته از شیشه و بقیه مواد مخدر هستم الان مدت یکسال هست که ترامادل مصرف میکنم هفته قبل بر اثر تشنج شدید قفسه سینه و قلبم و اطراف قلبم بشدت درد میکند …. امکانش هست منو راهنمایی کنید از چه قرصی برای ترک ترامادل استفاده کنم ؟ چون میترسم با ترکش باز هم تشنج کنم … ممنونم از شما

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با ترک ترامادول تشنج پیش نمی آید با نظر درمانگر داروهای غیر مخدر توصیه میشود، تجویز دارو از این طریق ممنوع است.

   • ali می‌گوید:

    یه سوال دیگه داشتم آقای دکتر سیفی ….
    بعد از اولین تشنج امکانش هست باز هم تشنج داشته باشم ؟
    چون در این یکسال اولین باری بود که اتفاق افتاد
    یا با کم کردنش دوزش درصدش پایین میاد ؟
    در کل میشه منو راهنمایی کنید بدون رفتن پیش درمانگر ، این مشکل رو پشت سر بزارم ؟
    ممنونم از وقتی که میزارید برای ما …

 45. محمد نوایی می‌گوید:

  سلام اقای دکتر ببخشید من سه بار به دلیل مصرف ترامادول تشنج کردم
  الان تصمیم به ترک گرفتم میخواستم بدونم به مغزم اسیبی رسیده یا نه ؟

 46. محمد نوایی می‌گوید:

  علائمش چیه اقای دکتر ک متوجه بشم مغزم اسیب دیده

  من شیش ماهه ترامادول مصرف میکنم ایا ممکنه اسیب دیده باشه

 47. NavidAAA می‌گوید:

  با اجازه ادمین و دکتر
  خوشحال میشم بتونم کمکی در ترک یا راهنمایی ب دوستان بکنم
  درضم بازم میگم ک ترا مثه تریاک نیست ک بدن به دوزش عادت کنه و طلب دوز بالاتری داشته باشه ازتون
  ای متاع به همراه حشیش بدترین متاع روی زمین هستش
  شما ده سال روزی ی ورق ترا استفاده کن شاید تشنج نکنی
  ولی بعد از ده سالی ک روزی ی ورق مصرفت بوده یک عدد قرص میخوری و تشنج میکنی

 48. مجتبی می‌گوید:

  سلام. من بر اثر مصرف ترامادول 3بار با فاصله زمانی حداقل دوسال مابین تشنج کردم. این دفه اخری تقریبا ده روز پیش بود. ازون موقع تا الان ی درد بدی تو قسمت شقیقه چسبیده ب گوش سمت چپم حس میکنم. همون ناحیه در سمت راست سرم با فشار کم انگشت درد میگیره. پشت گردنم هم سمت چپ درد میکنه و هنوز خوب نشده. دفعه های پیش این مشکلارو نداشتم. 23سالمه.
  شاید مهم باشه بدونین تمرکز رو حرف زدنم ندارم. انگار نمیدونم ی موضوع رو چجوری تعریف کنم.
  ممنون

 49. میلاد متولی می‌گوید:

  با سلام خدمت دکتر سیفی عزیز:
  من نزدیک دوسال هست ک ترامادول مصرف میکنم ک اول با 50شروع والان به روزی 5تا7 دوز 200میلیگرم مصرف میکنم.الان یک ماهی هست که حافظه کوتاه مدتم خیلی ضعیف شده و خاطرات و اسم همکارانو به سختی بیاد میارم ولی قبلا خیلی حافظه خوبی داشتم و چون تو کار فیلم و کتابم تمام فیلم ها کارگردان و بازیگرانش و اسم کتابها با نویسنده هاش میدونستم ولی الان هیچی یادم نمیاد و چندباری هم تشنج کردم که الان چند وقتیه ک آلپرازولام برای تشنج شبها میخورم.خیلی نگرانم.توروخدا راهنماییم کنین که بیشتر ازین داغون تر نشم.ممنونم.اگه مطب دارین آدرس بدین بیام پیشتون.مرسی

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   غیر ترک مصرف هیچ را موثر برای پیشگیری تشنج و عوارض مغزی وجود ندارد خود عادت به خواب آور هم مشکل دیگری خواهد بود. بهتر است برای ترک به یکی از همکاران در دسترس مراجعه داشته باشید.

 50. ناديا می‌گوید:

  سلام دكتر
  همسر من حدود ٣ ماه به دليل درد كمر ترامادول مصرف كرده البته با دستور پزشك
  و بعد از چند وقت هر يك ماه يك تشنج داره كه به خاطر همين تشنج ها به صورت كم كم ترامادول رو گذاشت كنار و قطع كرد
  ولي اين ماه هم دوباره تشنج داشت؟
  آيا بعد از قطع ترامادول تشنج رخ ميده؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


1 × پنج =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>