بررسی های ایمونولژیک عفونت های ویرال و باکتریال در رابطه با نورومیلیت اپتیک

نورومیلیت اپتیک (NMO) در سالهای اخیر بعلت داشتن AQP-4 IgG Anti Aquaprine-4 Antibody) ) در مایع نخاع بیماران، در طبقه بندی جدا از مالتیپل اسکلروز (M.S) قرار گرفته است. M.S. با تعدادی از عفونت ویروسی بخصوص مونونکلئوز عفونی رابطه علتی نزدیک دارد. همچنین رابطه عفونت ویروسی HTLV-1 (Human T Lymphocyte Virus-1) با میلیت مزمن دمیلینیزان به علت فعال شدن لنفوسیت های پلی کلونالB  مشخص شده است.در مطالعات گذشته، ارتباط NMO با عفونت های ویرال سیتومگال، وارسیلا- زوستر، ابیشتن بار، هپاتیت، HIV، و مایکوپلاسما پنومونی و مایکوپلاسما توبرکولوز که در فاصله زمانی کمتر از یک ماه با NMO وجود داشته، بررسی شده است. رابطه این علل عفونی در 15 تا 25 درصد بیماران NMO، در مواردی که بیماری با گرفتاری نخاعی و وجود آنتی بادی AQP-4 همراه بوده، مشخص شده است.

در بررسی اخیر که در یک مرکز تحقیقاتی ژاپن بعمل آمده، 19 بیمار با AQP-4 مثبت NMO که شامل 17 زن و 2 مرد در محدوده سنی 16 الی 71 سال، از نظر احتمال وجود بیماری عفونی با NMO حاد همزمان بوده، مورد مطالعه قرار گرفتند. 24 نوع عامل ویروسی و باکتریایی احتمالی مورد آزمایش قرار گرفتند. از این تعداد نصف بیماران به میلیت حاد دچار بودند و در بقیه NMO به تنهایی وجود داشت. از 15 موردی که در مرحله حاد بیماری قرار داشتند در 7 مورد (47 درصد) عفونت ویروسی نهفته وجود داشت. همزمان با این بیماران، 32 بیمار با بیماریهای متابولیک و دژنراتیو تحت همان بررسی قرار گرفتند که در بین این افراد علائم عفونت ویروسی در 15 درصد موارد وجود داشت. از بین نشانه های آزمایشگاهی عفونت ویروسی، اوریون (Mumps) و هرپس (Herpes) شایع ترین بود. در موارد NMO حاد بدون گرفتاری نخاع، سیر بهبودی بدون توجه به نوع درمان سریع بود.

علیرغم تنوع عوامل بیماری زا مانند زمینه های ژنی مختلف در افراد و نیز عوامل متغیر محیطی و نامحسوس بودن علائم عفونت های ویرال، در این بررسی ارتباط بیماری دمیلینیزان NMO با عفونت نهفته اوریون و هرپس نشان داده شده است. در هیچکدام از بیماران علائم گرفتاری غدد بزاقی و علائم بالینی عفونت ویرال وجود نداشت.

منبع: http://www.jns-journal.com/article/S0022-510X(10)00521-6

این نوشته در تخصصی ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2 Responses to بررسی های ایمونولژیک عفونت های ویرال و باکتریال در رابطه با نورومیلیت اپتیک

 1. Reza می‌گوید:

  با عرض سلام خدمت پزشک ارجمند آقای دکتر سیفی٬

  متأسفانه چند روز قبل با خبر شدم که خواهر یکی از دوستانم که پرستار بازنشسته هستند٬ دچار بیماری تبخال مغز شده و مدتی در قرنطینه نگهداری شده بودند و فعلا ً در منزل تحت مراقبت نزدیکان بوده و به مصرف دارو ادامه میدهند.

  وقتی تلفنی با ایشان تماس گرفتم متوجه شدم که در هنگام حرکت تعادل ندارند.

  سؤالهایی با اجازه شما مطرح میکنم در این رابطه (Herpes):

  ۱ – آیا این بیماری غیر قابل علاج است؟
  ۲ – آیا این بیماری مسری است؟
  ۳ – آیا اینکه از قرنطینه خارج شده اند به این معناست که بیماری از وضعیت مسری خارج شده است؟
  ۴ – دوره ی بیماری مادام العمر است یا موقت و یا طولانی؟

  با تشکر از توجه شما

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   آنسفالیت هرپسی مسری نیست اگر در روزهای اول با درمانهای ضد ویروس کنترل شود و عوارض شدید نداشته باشد بتدریج علائم مانده برطرف میشود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 8 = سیزده

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>