نحوه پیشگیری از برخورد و کنترل تنش در مراکز درمانی

برای کنترل تنش و برخورد بین پرسنل پزشکی و مراجعین بایستی روشهای پیشگیری در اولویت باشد. جو پذیرش و مصاحبه و معاینه و راه اندازی بیمار بایستی طوری مدیریت شود که از اولین برخورد تا آخر روابط، جائی برای سوء تفاهم و درگیری وجود نداشته باشد. ضمن در نظر گرفتن شرایط بیمار و امکانات تشخیص و درمان، و رعایت خیرخواهی و مصلحت بیمار، مصاحبه و معاینه بایستی با درک وضعیت روحی بیمار و اطرافیان در محیط با تفاهم و بدون اختلال و اشتغال جانبی بعمل آید. تشخیص و راهکارهای درمانی نیز بایستی کاملا شفاف بوده، امکانات بیمار و حق انتخاب نهائی اش هم باید لحاظ شود. علیرغم رعایت همه موارد گاها اشکالات تشخیص و درمان و عوارض حاصله به اشکال مختلف پیش می آید. بهتر است هر اقدام تشخیصی و درمانی و امکان شکست درمان و عوارض احتمالی توضیح داده شده و نظرات بیمار و منسوبین و توقعات شان سنجیده شود. جوانب اختلاف نظر درمانگر و درمان خواه هم کم و بیش بهتر است بحث شود، ولی از هرگونه بحث تنش زا و اختلاف برانگیز حتی در قالب طرح واقعیت باید اجتناب نمود. در صورت نبود تفاهم، ارجاع به مراکز مشاوره دیگر علیرغم ضرورت کم به لحاظ اطمینان سازی صلاح است.
در مواردی که به هر حال تنش و نارضایتی پیش آید، اگر در تماس تلفنی، با توضیح علل و جوانب مشکل و نشان دادن راهکارهای ممکن ، اختلاف حل شود چه بهتر؛ اگر کار به رویائی کشید و باز با توضیح و تفاهم حل شود خاتمه مخمصمه حتی با کوتاه آمدن پزشک پذیرفته است، ولی وقتی سوء تفاهم بوی حشونت و برخورد غیر منطقی بدهد، بایستی صحنه مشاجره و مجادله را به بیرون از محیط خلوت اطاق معاینه کشید و با حضار اعم از پرسنل و بیماران و همسایگان نزدیک در صحنه حضور یافت و ایشان را برای قضاوت و نظارت به موضوع سهیم نمود. در صورت پیش آمد شرایط برخورد فیزیکی نباید برای اعمال خشونت پیش قدم شد بهتر است سایرین را برای میانجیگری و یا در صورت ضرورت تماس تلفنی با پلیس و تهیه صورت جلسه اشتراک داد.
در مراکز درمانی خلوت و کم پرسنل با نصب آژیر و در دسترس بودن رموت در پیش پزشک و منشی و اطلاع دربان و همسایگان به ضرورت حضور در محل در صورت بصدا درآمدن آژیر میتوان در عالب موارد بدون حضور پلیس هم با حمایت چند نفر به غائله فیصله داد.
گلاویز شدن و استفاده از اسپری و وسایل دیگر را باید بعنوان آخرین روش دفاعی اضطراری در نظر گرفت، در چنین مواردی در صورت امکان ترک صحنه و درخواست امداد از پلیس گزینه بهتر است.

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

27 Responses to نحوه پیشگیری از برخورد و کنترل تنش در مراکز درمانی

 1. وحید می‌گوید:

  دکتر سیفی عزیز.
  آیا مصرف غذا یا خوراکی‌هایی که مثلا در بدن‌سازی مصرف فراوان دارند و موجب افزایش گلوتومات می‌شوند از علل اصلی ALS هستند؟ ممنون

 2. علی می‌گوید:

  باسلام اقای دکترمتاسفانه امروز یک سگ به طرف من حمله ور شد ولی خوشبختانه اسیبی بهم نرسید دچار تپش قلب و گزگز پاها و تیک هایی در بعضی از نقاط بدن و سوزن سوزن شدن سرم شدم چکار باید بکنم ؟

 3. امیر می‌گوید:

  سلام
  آقای دکتر من چند ماهه که مشکل درد دست دارم طوریکه وقتی یه مقدار با دستم کار می‌کنم یا حتی در موقع نوشتن ، مچ و کف و روی دستم درد میکنه و اگه بیشتر فشار بیاد به بالاتر و نقاط دیگه هم سرایت می‌کنه.. در این مدت دکتر زیاد رفتم و هنوز بهبود پیدا نکرده.. آخرین دکتری که رفتم که فوق تخصص دست بودند، فرمودند که از لحاظ معاینه و عکسها مشکلی ندارم، شاید مشکل عصبی باشه
  حدود دو هفته ی پیش ، مجددا نزد دکتری ویزیت شدم و ایشون، قرص های ولتارن ۵۰ و نیزوپرد ۵ رو تجویز کردند.
  بعد از دو سه روز مصرف این داروها، دچار حالت گزگز و خارش و سوزن سوزن شدن در تمام بدنم شدم. الان حدودا بیشتر از ۱۰ روزه که این مشکل رو دارم.. گاهی زیاد و گاهی کم و گاهی هم ساکت میشه ولی تقریبا مدام این حس رو دارم
  خواهش می‌کنم راهنمایی کنید که مشکل من چیه و چکار باید کنم؟ دلیل این حالت گزگز چیه ؟
  ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   چند علت مثل سندرم کارپال تانل، سندرم خروجی قفسه سینه و دیسک گردن، سندرم رایتر، مشکل استرس و روان تنی را بایستی با معاینه تفکیک نمود.

   • امیر می‌گوید:

    ممنون
    آقای دکتر برای این حالت گزگز و سوزن سوزن شدن تمام بدنم که اخیرا بوجود اومده، چکار باید کنم ؟ خیلی نگرانم

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     استرس و اضطراب را درمان کنید.

     • امیر می‌گوید:

      سلام
      آقای دکتر مجددا مزاحمتون میشم
      مشکل گزگز بدنم با وجود اینکه خیلی کمتر شده ولی همچنان گاهی اوقات وجود داره
      به علاوه اخیرا حدود یک هفته ای میشه که پاشنه و پشت پاشنه ی هر دو پاهام بدون هیچ اتفاقی درد می کنه و بعد از مدت کمی راه رفتن، عجیب درد می کنه و این درد به انگشتها و مچ و قسمتهای بالاتر پام هم سرایت می کنه. البته فقط موقعی که ایستاده باشم یا هنگام راه رفتن درد می کنه و وقتی فشار رو پاهام نباشه درد نمی کنه.
      البته پای راستم قبلا گاهی اوقات وقتی پا برهنه روی سنگ و جسم سخت فشار بهش می اومد ، در قسمت گوشه ی پاشنه حس تیر کشیدن بهم دست میداد.
      ممنون میشم راهنماییم کنید

     • دکتر سیفی می‌گوید:

      بنظر نمیرسد به مسئله جدی بیماری عصبی ارتباط داشته باشد بعد از معاینه بالینی ارزیابی علل موضعی یا خیالی بهتر ممکن خواهد بود.

     • امیر می‌گوید:

      آقای دکتر چند مرتبه هم پیش اومده که قسمت چپ و راست جلوی گردنم به صورت نقطه ای دچار درد شده

 4. الهه می‌گوید:

  سلام اقای دکتر
  من حدودا یک هفتس یک احساس گزگز مزمن در انگشت شست دست چپم دارم.دوروز پیش سطح مچ دستم گزگز کرد و بعد خوب شد.ایا این علائم ام اسه؟

 5. الهه می‌گوید:

  معاینه منظورتون ام ار ای و نوار مغز هستش؟اقای دکتر این گزگز خیلی عجیبه گاها قطع میشه و گاها شدت میگیره.به نظر شما ام ار ای بدم؟

 6. دکتر سیفی می‌گوید:

  علايم بهم ربط ندارد معاينه گلو براي اطمينان از عفونت بعمل ايد

 7. ب می‌گوید:

  سلام. وقتتون بخیر.
  بیمار ما سرگیجه و حالت تهوع دارد و بعضی وقتها اینقدر زیاد می شود که باعث افزایش تپش قلب می شه. در MRI چند تقطه در عصب بینایی دیده شده. مربوط به چه بیماری هایی می تونه باشد؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بعید است چند نقطه در عصب بینائی در اسکن دیده شود و ارتباطی به علائم بیمار داشته باشد.

   • ب می‌گوید:

    خیلی متشکرم. گفتند MRI دیگری با ترزیق انجام شود.
    این چند نقطه که می گویند چیست؟

   • ب می‌گوید:

    ببخشید جواب MRI دقیقا این است:
    Multiple T2 and FLAIR hypersignal foci are evident in periventricular white matter some displaying characteristic configuration and orientation to callososeptum.
    Findings are highly suggestive of demyelinating disease.
    Further evaluation by cervical MRI is recommended.
    No evidence of mass effect or midline shift is seen.
    The sella and pituitary and parasellar structures are unremarkable.
    The cerebellopontine angles, brain stem, cerebellar hemispheres, petromastoid regions and orbits are unremarkable.
    Paranasal sinusitis is noted.

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     علائم ضایعه ماده سفید مغز در دور بطنها دیده شده این علتئم صزفا با مطابقت علائم بالینی معنی دار است. سینوزیت تصادفی دیده شده مسئله مهم نیست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هشت × 1 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>