والبنازین ( valbenazine) داروی جدید تایید شده FDA برای درمان تاردیو دیسکاینزی

تاردیو دیسکاینزی حرکات دیستونیک عضلات دهان است که بصورت جمع کردن لبها، درآوردن و پیچش زبان، حرکات غیر ارادی فک و عضلات حلق دیده میشود. این عارضه ناشی از مصرف داروهای ضد سایکوز در طولانی مدت پدید می آید. اگر در شروع علائم جلوگیری نشود عارضه آزار دهنده برای تمام عمر بیمار ماندگار میشود. به جهت اختلال تکلم و بلع بیمار عملا عاجز میشود. حرکات ناهنجار مداوم با مشکل تکلم حضور اجتماعی بیمار را در جمع محدود میکند و این خود افسرذدگی و گوشه گیری را بدنبال می آورد.
با مصرف داروهای قدیمی مثل کلرپرومازین و هالوپریدول شانس بروز این عارضه 8/5 در صد و با مصرف داروهای جدید مثل اولانراپین و ریسپریدون 3/1 در صد است.
چگونگی بروز تاردیودیسکاینزی حساس شدن بیش از حد گیرنده های دوپامین، بعلت مهار اثر دوپامین با داروها است. چگونگی تاثیر درمانی والبنازین در این سندروم مهار آزاد شدن دوپامین از وزیکولهای ترانسپورتر2 در سیناپسهای انتهاهای عصبی پره سیناپسی انحام میگیرد.
عارضه عمده این دارو خواب آلودگی و افزایش زمان Q-T در قلب است. افسردگی را تشدید نمیکند.

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال و , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پنج × = 30

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>