وسواس ام اس، ام اس خیالی

سلام آقاي دكتر
دختري ٢٣ ساله هستم كه دو سال پيش يه احساس مور مور خفيف تو انگشت پاي چپم داشتم و چشمام يهويي ضعيف شد،از اونجايي كه شديدا از ام اس ميترسم رفتم ام آر آي جوابش نرمال بود هيچ مشكلي نداشتم ولي اين ترس همچنان با من بود تا اينكه پارسال يه چند وقتي موقع راه رفتن اصلا تعادل نداشتم سرگيجه كه نه،گيجي سر داشتم سرم سنگين ميشد و موقع راه رفتن يه احساسي مثل شناور بودن و ليز خوردن داشتم كه دوباره گفتم برام ام آر آي نوشتن و رفتم ام آر آي،بازم جواب نرمال بود و هيچ مشكلي نبود،الان چند روزه دوباره اون حالت گيجي سر و بي ثباتي رو دارم وامشب خيلي شديدتر شده و كف پاي چپم يه نيم ساعتي كاملا كرخت شده بود ك دوباره خوب شد ولي همچنان گيجي سر و احساس شناور بودن موقع راه رفتن دارم،آيا ممكنه ام اس باشه؟اگر نيست چي باعث اين حالتا شده؟نياز هست دوباره ام آر آي بگيرم؟خواهش ميكنم جواب بديد خيلي ميترسم از دلشوره دارم پس ميفتم.
پاسخ دکتر سیفی
این نوع سیر بیماری که به وفور در افراد جوان تحصیل کرده با آگاهی کم به مسائل پزشکی و زمینه وسواس و نگرانی دیده میشود از چند لحاظ قابل دقت است:
اولا تشخیص 95% بیماریها از جمله ام اس با درک سیر علائم و معاینه بالینی است نه با آزمایش و ام آر آی. متاسفانه اصرار بیمار و تابعیت پزشک از خواسته بیمار کار تشخیص را لوث میکند و مسیر درمان را به بیراهه میکشد. بطوریکه سردرگمی بیشتر با اتلاف وقت و هزینه و درمان نابجا را پیش می آورد.
ثانیا بیماریهای روان تنی که مشخصا ناراحتی شما تابلوی کاملی از این مشکل است صدها بار شایعتر از بیماری عضوی از قبیل ام اس است و علائم آزار دهنده و درمان آن بمراتب مشکلتر و برای بیمار، و برای پزشک فرساینده است، بطوریکه عملا اختلال کارکردی جسمی و روانی فرد را بیش از بیماری عضوی تحت تاثیر قرار میدهد.
ثالثا به جهت ماهیت مشکل که موضوع وسواس است اغلب بیماران به تشخیص و درمان با تردید نگاه میکنند و برای درمان پایبندی نشان نمیدهند لذا پزشک معالج با روبرو شدن با چنین معضل و احساس اتلاف وقت بی حاصل مینماید و با خواسته بیمورد بیمار کنار می آید و عملا رسالت مواجهه سخت با کشاکش درمان را از دو شش می اندازد.

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

862 Responses to وسواس ام اس، ام اس خیالی

 1. احمدرضا می‌گوید:

  سلام اقای دکتر وقتی ام ار ای نرمال باشه اسپاسم عضلات ران پا که گذرا هست و گاهی هم تپش قلبی که میگیرم‌ اینها علائم استرس هست؟

 2. elena می‌گوید:

  سلام من ۱۸ سالم هست و یک ماه و نیم که احساس یه حالت عجیب کف پام دارم و کمی کف دست مثل گزگز یا یه جریان خفیف که صبح ها بسیار کمه و در عصر و شب بیشتر وقتی میشینم پام خواب می ره و دستمم که زیر سرم میزارم خواب میره ولی وقتی بیرونم یا سرم گرمه یا راه میرم اصلا متوجش نمی شم عضلاتمم میگره به تقریبا ۱۴ تا دکترشامل عمومی و اعصاب و روان و متخصص بینایی و متخصص داخلی مراجعه کردم که همشون میگن وسواسم پ ازمایش خون نوشتن که tsh:10.4 بود نشون داد کم کاری تیروید دارم و دکتر غدد برام لووترکسین تجویز کردن در ضمن ویتامین d هم ۲۳ بود که میگن کم هست ولی من همچنان تر از ام اس دارم و روحیم باختم احساس میکنم باید برم دکتر مدام و با خوندن مطالب گوگل بیشتز فک میکنم ام اس دارم دکتر اعصاب روان برام فلوکسیتن تجویز کرده ولی متاسفانه وقتی میخورم عوارضش روم زیاده واقعا دارم دیونهه میشم نمیدونم این حالت پام که گزگز میکنه اصلا نمیدونم چیه مال ام اس هست یا از کم کاری تیروید یا من خیلی وسواس شدم واقعا احساس میکنم زندگی برام تموم شد احساس میکنم یه پام سنگین ایا اینا ام اس هست یا از کم کاری تیروید هست یا از وسواس شدیدم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تا موقعی که در معاینه علت مشخص پیدا نشود درمان وسواس روان تنی قطعا توصیه میگردد. مشکل روان تنی واقعا مزمن و عاجز کننده است. درمان وسواس را با مهارتهای روان درمانی شناختی و داروئی را ابجاب میکند،آنهم در صورت پایبندی بیمار به درمان در بلند مدت عملی است.

 3. هستی می‌گوید:

  سلام اقای دکتر.من سوالم رو در صفحه دیگری پرسیده بودم ولی الان دسته بندیش رو پیدا نمیکنم. میدونم که شما اخر هر شب به سوالات جواب میدین.لطفا یه بار دیگه هم جواب من رو بدین ممنونم.
  دختری 27 ساله هستم 3 سال هست سینووکس میزنم نشانه اولیه دوبینی و بی حسی دست و صورت بود. چون خدا رو شکر در این مدت هیچ مشکلی نداشتم دکترم پیشنهاد دادن ام ار ای بدم و بعد از اون اگر شد تزریق رو قطع کنیم.
  این نتیجه ام ار ای من هست میشه بفرمایین نتیجه چی هست؟ و نظر شما درباره قطع درمان چی هست و ممکنه چه عواقبی داشته باشه؟ و با این مدت درمان و تجربه شما احتمال عود وجود دارد یا خیر؟
  MRI of brain(with and without contrast)
  Technique:
  MRI of brain was performed using a siemens 105tesla unit,IV contrast was applied .there was no complications.
  Multiplanar and multisequence images were obtained.

  a few non-enhancing abnormal signals are seen in centrum semiovale and periventricular white matter,subcortical u fibers and left cerebellar hemisphere that are favor to known patient demyelinating disease.
  all ventricles are symmetric , no hydrocephallus is seen basal cisterns and other CSF spaces are normal.
  the cerebellar hemispheres, mid brain,,pons, medulla oblangata and cerebellopontine angles are normal.
  no space occupying lesion or sign of brain herniation shift is evident.
  circle of willis, ICAs and venus sinuses and other vascular components are normal.
  paranasal sinuses and orbit contents are normal.

 4. هستی می‌گوید:

  ممنونم از صبر و حوصله شما در پاشخگویی. نظر شما ادامه دزمان تا چه زمانی می باشد؟ اگر عود کند همان علایم قبلی را خواهد داشت؟ و همان پلاکها یا پلاکهای جدید ایجاد وی شوند؟
  ایا ممکن هست به گردن هم برسد؟
  برای جلوگیری از عود چه کاری میتوانم انجام دهم.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تعیین نوع درمان با کنترل بالینی است در صورت عدم پاسح به درمان دارو عوض میشود. بروز محل عارضه در عود قابل پیش بینی نیست.

 5. ارتاویل می‌گوید:

  سلام اقای دکتر . چشم پزشک میتونه التهاب عصبی بینایی رو با معاینه با معاینه چشم با قطره بفهمه؟ دید من با عینک ۱۲/۱۰ شد. التهاب عصب بینایی میتونه با عینک اصلاح بشه؟
  من وقتی پاهام و دستم تو معرض سرماس یکیش گرفتگی عظله و پارستزی میگیره و وقتی میگیرم گرما خوب میشه دلیلش چی میتونه باشه؟

  • ارتاویل می‌گوید:

   منظورم معاینه چشم که در مطب انجام میشه بود.چون دکتر گفت ما حتی اگه التهاب عصب بینایی در گذشته باشه باز میتونیم تشخیص بدیم.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با مصاحبه و معاینه چشم پزشک و متخصص مغز و اعصاب همه علائم گفته شده قابل تشخیص است.

   • ارتاویل می‌گوید:

    اقای دکتر عذر میخوام درد یا سوزش ناحیه پشت گوش هنگام نگاه کردن در یک طرف به عصب بینایی مربوط میشه یا گوش داخلی؟ با درد این ناحیه تمام مشکلات تعادلی و بینایی من شروع شد. الان خوب شدم . تمام ازمایشاتم سالم بود.فقط نوار چشم ندادم.بیناییم با عینک کاملا واضح میبینم.فقط درد اطراف گوش و ناحیه اکسیپیتال شروع تمام این گرفتاری ها بود. امکانش هست که بیماری ویروسی بوده و ام ار ای نشون نده؟ سیناریزن انداختم خوب شدم.ایا میتونه مشکلات گوش بر چشمم هم تاثیر بزاره؟

 6. احمدرضا می‌گوید:

  اقای دکتر من بدلیل ضعف عضلات کمر و گیجی ام ار ای دادم جوابش این بود:
  mri of the brain
  multiple images in different plains with appropriate sequences reveal…..
  the cervical cord appear normal with no damage
  ممکنه راهنمایی کنید ایا در ام ار ای چیز مشکوکی نسبت به ام اس وجود دارد؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   همه موارد شرح داده شده در ام آر آی طبیعی است

   • احمدرضا می‌گوید:

    اقای دکتر پس خواب رفتگی خفیفی که گاهی در انگشت دست چپم و گاهی در نوک انگشت دست راستم اتفاق میوفته و گاهی در ساق پام و گاهی در انگشت شصت پام میشه و در همه ی حالات بعد مدت کوتاهی قطع میشه ولی در بدن جابجا میشه در یک سمت بدن نیست این خواب رفتگی به ام اس ربطی نداره؟

 7. ارتاویل می‌گوید:

  حس سوزش این ناحیه ب گردنمم گاهی میزنه. نظر خود شما چیه؟ با یک استفراغ قوی این ناحیه درد گرفت و سرگیجه و درد چشم و بیخوابی و تاری دید خیلی خفیف هم ب دنبالش اومد. تو شهر ما فقط پریمتری بود گرفتم گفت سالمه.شما متخصص هستین این جور شرایط تو کدام بیماری بیشتر میاد. غلظت خون دارم.دو روز قبل این جریان هم حجامت کرده بودم.فقط همین حد میگم که ام ار ای کامل بدون تزریق با سونو گرافی عروق و ازمایشات خونم سالم بود.فقط این حس درد خفیف تو این ناحیه از دوماه پیش شروع شده.بیماری عفونی یا ویروسی میتونه باشه؟ تو این دوماه درد چشم تاری خیلی خفیف درد حد بیت و پنج صدم که با عینک تصحیح شد و سرگیجه ای ک حس کنم خودم دارم حرکت میکنم داشتم.نوارگوشمم سالم بود.esr خونمم ۲ هست

 8. احمدرضا می‌گوید:

  اقای دکتر من حدود یک هفته ای هست جاهای مختلف بدنم خواب میره و قطع میشه مثل پشت ساق پام کف پای راست و چپم گاهی هم نوک انگشتای دست یا پام یکمی هم ساق پای راستم گرفته که بعضی وقتا ازاد میضه در ازمایش خون هم کم ابی بدنم نشون داده شد ایا این خواب رفتگی به ام اس مربوطه یا کم ابی؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اين علائم نشانه ام اس نيست علتهاي ديگر در معاينه مشخص ميشود

   • احمدرضا می‌گوید:

    اقای دکتر من بعد از تزریق دوتا امپول نوروبیون در دو هفته و مصرف همزمان مولتی ویتامین wellman دچار خواب رفتگی درجاهای مختلف شدم ممکنه به دلیل مصرف نوروبیون و مولتی ویتامین باشه؟

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     این احتمال قابل تصور نیست.

     • احمدرضا می‌گوید:

      اقای دکتر‌ حس‌ مور مور که در جاهای مختلف بدنم مثل توی دوتا پام و گاهی دستهام و صورتم هست حدود یک‌‌ هفته ای میشه و قطع هم میشه. ممکنه از نوروپاتی محیطی باشه؟ چجور‌ باید بفهمم که نوروپاتی هست یا نه

     • دکتر سیفی می‌گوید:

      این علائم نشانه استرس است به نوروپاتی ارتباط ندارد.

 9. malihe می‌گوید:

  ببخشيد اقاي دكتر پرش قسمت هاي مختلف بدن مي تواند نشانه ام اس باشد؟

 10. tara می‌گوید:

  با سلام اقای دکتر احساس گزش یا فرو کردن سوزن در نقاط مختلف بدن به خصوص نوک انگشتان و احساس نبض در تمامی نقاط بدن از جمله کف دست کف پا نوک انگشتان کمر گوش باسن و… و همچنین احساس یک حالت عجیب در دست و پا مثل این که پا رو به موتور یخچال زدیم یا مثلا مثل جریان برق خفیف که شب هنگام خواب بیشتر و هنگام بلند کردن چیز سنگین البته قدرت بدنیم مشکلی نداره و طی مراجعه مکرر به انواع تخصص ها و پس از ازمایش خون تشخیص کم کاری تیروید و وسواس شدید دادن و نیازی به ام ار ای ندونستن به طوری که گاهی اوقات به من میخندند و می گویند دنبال دردسرم سابقه وسواس در من بسیار قدیمی بوده اما میگن الان اوت کرده و به من فلوکستین دادن ایا تشخیص درست است یا نیاز به ام ار ای هست؟ایا اینها علایم ام اس هست؟ دو ماه است که فکر این بیماری تمام روز و شبم رو خراب کرده و مراجعه به گوگل ترس من رو بیشتر تشخیص شما چیه و این که میتونه ام اس باشه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این علائم نشانه های بیماری روان تنی است تا موقعی که در معاینه عارضه مشخص بالینی دیده نشود هرگونه تستهای بی هدف اشتباه خواهد بود بایستی درمان وسواس و مشکل روان تنی بطور جدی در طولانی مدت کنترل شود.

 11. محمد می‌گوید:

  سلام اقای دکتر من بیست و هفت سالمه ، ….. فک میکنم استرس میگرم شدیدا ، نمیدونم باید چیکار کنم میدونم حالم خوبه ولی اون حرفا اذیتم میکنه

  • محمد می‌گوید:

   جالب اینه که هر علائمی که میخوندم به خودم تلقین میکردم و اونو تو بدنم اجرا میکردم البته دکتر مغز و اعصاب گفت از استرس و ترس از بیماریه که رفع میشه و شد فقط وقتی فکرم درگیر میشه و استرس میگیرم دست راستم درد میگیره و حالتم جوری میشه که انگار میخام سوار دستگاه شهره بازی بشم و استرس زیادی میگیرم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این علائم و سیر مرض مشخصا نشانه های مشکل روان تنی است بهتر است مبحث خود بیمار انگاری را در این سایت چند بار مطالعه کنید و بیش از این وقت و هزینه تلف نکنید. وسواس تلقین بیماری از بیماریهای سخت و مزمن است برای درمان نیز مهارت پزشک و همکاری بیمار در طولانی مدت ضروری است. هر موقع مشکل جسمی به هر شکل دیده شود موضوع جداگانه بررسی میشود ولی موضوع وسولس همیشه در راس مشکلات خواهد بود. امیدوارم این مطلب برایتان قانع کننده باشد هر ساعت چند علامت جدید موجب این همه سوال و اتلاف وقت نشود. درمان جدی را با روان روان پزشک پیگیر باشید.

 12. نادر می‌گوید:

  سلام استاد خسته نباشید.مشکلی که بنده دارم سر درد پشت سرم هست یک طرف سمت چپ.و دستام و پاهام با کشش یا فشار دادن انگشت هام مور مور میشن . ولی به طور لحظه ای.یا وقتی دستمو در یک جهت خاص نگه میدارم موقع کار با گوشی و یا کار دیگه حس لرزش میگیرن.ولی همه اینا با تغییر موقعیت حل میشن.میخواستم نظر شما رو بدونم در این مورد.ام ار ای هم گرفتم طبیعی بود.با درد پشت سرم که حس سوزش هست گاهی یک دندانمم تیر میکشد ولی همه اینا لحظه ای هست.و با تغییر موقعیت زود رفع میشن.ممنون میشم راهنماییم کنید

 13. نادر می‌گوید:

  اقای دکتر با این همه علایمی ک من دارم در معاینه مطب و ام ار ای هیچ موردی نبوده آیا میتوان دیگر به ام اس فکر نکرد. هرچند این علایم هست هنوز.
  دومین سوالمم اینه ک شما تست vep رو ارجح میدونین یا معاینات پزشکی و mri رو؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در معاینه شخص سالم باشد تستی ضرورت ندارد. در زمینه وسواس اگر فکر ام اس هم نباشد دردهای لاعلاج زیادی باز هم تصور میشود

   • نادر می‌گوید:

    اقای دکتر بسیار ممنون دستتون رو میبوسم.فقط این گزگز کف پای سمت چپم که همراه شده با مردمک adie منو نگران میکنه. همه چیم سالم گزارش شده تو اسکن.کف پام انگار گذاشتم رو چیزی که گز میکنه رد میشه تو طول روز بیش از ده بار اینجور میشه.درد هم نداره.فقط گز میکنه رد میشه.مردمک همان سمتمم adie شده.سپاس بابت این همه مهربونیت و فدای مرام و معرفتتون.

 14. Setareh می‌گوید:

  سلام اقای دکتر عذر میخوام.من گاهی گردنم رو ک پایین میارم خیلی خفیف در حد چند نقطه در انگشت دست سمت چپم حس گزگز میکنم.این همیشه نیست مثلا ی بار میشه بعد هی گردنمو خم میکنم دیگه نمیشه.گاهی هست گاهی نیست.ب نظرتون میتونه نشانه لرمیت گردن باشه؟ همیشه نیست گاهی هست گاهی نیست و یک بار هم که شد دیگه اصلا نمیشه بعد چند مدت دیگه میبینی یهو باز شد.در ضمن غلظت خونمم ۱۷ هست.میتونه از غلظت خون باشه؟مممون میشم راهنماییم کنین و بگین که لرمیت گاه به گاه هست یا دایمی تو ام اس

 15. الهه می‌گوید:

  سلام اقای دکتر
  اقای دکتر من یه مشکلی دارم هروز یه جای بدنم گزگز میکنه یه روز کف پام یه روز انگشتای دستم یه روز اونیکی دست و پام.کلافه شدم میترسم ام اس باشه.از همه بیشتر دست چپم این مشکلو داره اونم فقط انگشتاش

 16. tara می‌گوید:

  با سلام دکتر خواستم بدونم سنگینی پا چه طوری هست؟یعنی چه نشانه هایی داره؟ ایا کسی که سنگینی پا داره میتونه مدت طولانی و مسافت زیادی رو راه بره ؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر احساس سنگینی خیالی باشد مثل فرد سالم میتواند فعالیت کند.

   • tara می‌گوید:

    دکتر من خیلی تند راه میرم طوری که دوستام میگن یواش راه برو بعد چندین بار یک خیابان طولانی رو راه میرم ولی احساس میکنم پای راستم سنگین هست نمیدونم خیالی هست یا واقعی ولی دو ماه این حس و دارم قبلا سایر علایمم گفته بودم که برام تشخیص روان تنی و وسواس رو دادین ایا واقعا سنگینی پامم خیالی هست؟خیال واقعا چه طوری این حسا ازار دهنده رو پدید میاره

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     اگر در معاینه اعصاب علتی ببینند امر دیگر است.

     • tara می‌گوید:

      من هر دکتری که رفتم نیاز به معاینه اعصاب ندیدن حدود ۱۳ تا دکتر از هر نوع تخصص همشون قرص فلوکستین میدن فلوکستینم ارومم نمیکنه دقیقا از وقتی که ترس ام‌اس به جونم افتاده این احساس سنگینی پا رو دارم مشکلی اصلا تو راه رفتن ندارما ولی فک میکنم پا راستم سنگین دکتر شما لطفا بگین من چیکار کنم ؟

     • دکتر سیفی می‌گوید:

      وقتی بیماری عضوی تشخیص داده نشده بهتر است وسواس و اضطراب را درمان کنید.

 17. رها می‌گوید:

  سلام آقاي دكتر عزيز..من ٣٣ سال دارم از يك ماه قبل گز گز و سوزش در لب بالام احساس مي كنم نه جاي ديگه صورتم البته گاهي چند ساعت يا يك روز هست بعد خوب مي شه وچند روز بعد دوباره برمي گرده .تاري ديد ندارم ولي مگس پران در هر دو چشمم احساس مي كنم .قبلا عمل ليزيك چشم انجام دادم. گز گز گاهي در بعضي انگشتهاي تمام دست و پاهام دارم ولي لحظه اي هست و با تكان دادن اندامها بر طرف مي شه كه اون هم از وقتي شروع شد كه به علايم ام اس فكر كردم .البته شغلم بسيار پراسترس همراه نشستن طولاني مدت در يك وضعيت هست.بيشتر سوزش لب بالام اذيتم مي كنه .به نظر شما مي تونه از علايم ام اس باشه يا بيشتر اضطرابي است . سوزش لب مي تونه از علايم عفونت گوش يا سينوزيت هم باشه؟ممنون از راهنماييتون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر سوزش در تمام لب است علت عضوی بعید است اگر در یک ناحیه ثابت و یکطرفه است بایستی بامعاینه تایید و علت یابی شود.

 18. sara می‌گوید:

  با سلام خواستم ببینم احساس جریان برق مثل این که پا یا دست به موتور یخچال زده باشیم در ۲ دست و ۲ پا ام اس هست؟ایا میتونه از کم کاری تیرویید باشه؟

 19. sara می‌گوید:

  جرقه نیست برقم نمیگیرتم ولی تو کف دستم و پام یه جوریه نمیدونم گزگز هست یا مور مور اصلا اینا تشخیص نمیدم بیرونم که. هستم یا راه میرم احساسش نمی کنم اصلا ولی وقتی تو خونم یا چیز سنگین بلند میکنم میفهممش من دیروز تست وسواس دادم و نتیجش وسواس شدید اظطراب شدید و عدم تمرکز بود نمیدونم حالا ام اس هست یا از کم کاری تیرویید یا وسواس؟

 20. sara می‌گوید:

  با عرض شرمندگی اینو یادم رفت بگم من خیلی که راه میرمم وقتی میام خونه متوجه میشم این حالت تو پاهم بیشتر میشه صبح ها و ظهرا کم هست شبا موقع خواب زیاده بعضی روزام احساس میکنم نوک انگشتم چیزی نیش میزنه

 21. elmira می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید دکتر من سرما خوردم چند روز بعد سرما خوردگیم احساس گرفتگی در پشت گردن کردم سرمو تکان دادم انگار هم جای سرم خنجر میزدن یا شمشیر تو سرم میکردن از پشت سر تا جلو سر که فقط یک ربع یا 20 دقیقه طول کشید و دیگه هیچ وقت تکرار نشد و چند روز قبلشم ظهر با معده خالی که از شب قبل هیچی نخورده بودم قهوه خوردم و یک ساعت بعد از جام بلند شدم که دستم بشورم جلو چشم سیاهی رفت و بعد دستم بی جون شد و شل شد و سوزن سوزن لبمم تیک زد که بعد خوردن شکلات خوب شدم ولی شب میاوردم بالا و لرز داشتم من به خاطر وسواس و اظطرابم دکترم قرص زولوف تجویز کردن که با خوردنش دچار تپش قلب شدید تهوع و مسمومیت شدید شدم که قطعش کردم احساس میکردم گوشه داخل چشمم چیزی هست که رفتم دکتر چشم معاینه و بینایی سنجی کردن و گفتن چشمم سالم هست و با یه حمام ساده خوب میشه که همینطورم شد من از بچگی مگس پران داشتم دکتر ایا این ها میتونه علایم ام اس باشه یعنی ام اس هست؟

 22. setayesh می‌گوید:

  اقاي دكتر بالاي لبم به به مساحت نيم ميلي متر يعني خيلي كوچك به اندازه دو نقطه سوزش داره از داخل چه علتي ميتونه داشته باشه ؟ ممنون ميشم جواب بديد

 23. سمیرا می‌گوید:

  سلام دکتر عزیز من ۲ ماهه در دستام و پاهام مور مور دارم سوزن سوزن شدن ندارم اصلا یعنی وقتی دستم زیر سرم میزارم یا میشنم خواب میره ولی بعد یک دقیقه خوب میشه و وقتی تند تند صحبت میکنم لب پایینم مور مور میشه البته ناگفته نمونه از استرس پوست لب پایینم کندم و دور زبانم پر دونه شده انگار با قیچی دالبر بریدن گاهی این حالت مور مور میره تو یه رانم گاهی تو کمر گاهی ران دیگم گاهی نزدیک باسن ولی بیشتر کف دو دست و کف دو پام و داخل انگشتان دست و پام هست همه جامم نبض میزنه سرم و نوک انگشتام شکمم بازوم همه جا استرس بسیار شدیدی دارم ایا این علایم بیماری جدی مثل ام اس هست؟ با تشکر از صبر و پاسخ گویی شما

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این نوع علائم مهاجر حسی اغلب نشانه استرس و ترس از بیماری است بعد از معاینه و مصاحبه پس از اطمینان تشخیص درمان اختلال روان تنی لازم خواهد بود.

   • سمیرا می‌گوید:

    دکتر روانشناسم تشخیص خود بیمار انگاری دادن ایا واقعا درسته؟من از ترس ام اس فکر خودکشی هم به سرم زده

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     با مصاحبه روان پزشکی این تشخیص نباید اشتباه باشد.

     • سمیرا می‌گوید:

      دکتر اولا به مدت یک دقیقه دست و پام خواب می رفت بعد که توسط دوستم با ام اس اشنا شدم تو کف پای راستم مور مور بود پا دیگم خیلی کم بعدش هر دو تا دست و پام به یه اندازه این حالت داره واقعا ام اس نیست من که دیگه از ترس دارم میمیرم

     • دکتر سیفی می‌گوید:

      بهترین تشخیص و درمان در چنین موارد با مصاحبه و معاینه اعصاب ممکن است. نباید با حدس و آزمایشهای بیمورد درمان اساسی را سهل گرفت.مسائل روحی و تلقین و وسواس خیلی شایعتر و مشکلتر از بیماری های عضوی است.

 24. فاطمه می‌گوید:

  سلام دکتر ممکنه اولین علامت ام اس گرفتگی عضلات و استفراغ باشه؟ و این که بی حسی چند دقیقه ای که هیچ وقت تکرار نشده میتونه جدی باشه؟

 25. الهه می‌گوید:

  اقای دکتر کم کاری تیرویید میتونه باعث مور مور یا گزگز بشه؟

 26. setayesh می‌گوید:

  اقاي دكتر بعضي وقتها در مچ پاي چپم بعضي وقتها روي يه تيكه از رونم همچنين بعضي وقتها توي يه قسمت از ساق پام يه حس بد وجود دارد كه اين حس ها هم زمان نيست يني هر سري توي يه تيكه از قسمتشه كل ران پا يا كل ساق پا يا كل كفه پا اين حس نيست چه علتي ميتونه داشته باشه چهار روز اين حس هارا داشتم كه ثابت نبود يني بعد چند ساعت خوب ميشد و دوباره اين حس رو احساس ميكردم كه يك هفته بود خوب شده بود كه دوباره اين حس ها در قسمت مختلف پاي چپم شروع شده چه علتي ميتونه داشته باشه ممنون ميشم جواب بديد

 27. Behroz می‌گوید:

  سلام اقای دکتر دو تا سوال داشتم از خدمتتون.آیا میگرن و علایم آن میتونه سه ماه ادامه داشته باشه؟ و سردرد بیشتر نباشه علایم دیگه ادامه داشته باشه مانند سرگیجه و سفتی گردن و مشکلات چشمی .دوم این ک نگاه کردن به صفحه موبایل یا تلوزیون در شب و تاریکی وقتی ک چراغ ها هم خاموش باشه میتونه حمله میگرنی به دنبال داشته باشه؟ممنونم از لطفتون

 28. Behroz می‌گوید:

  مرسی اقای دکتر.یه سوال دیگه این که ام ار ای بدون تزریق ارزش تشخیصی کمتری نسبت به با تزریق داره؟ تو بیماری های مثل ام اس

 29. حسینی نیا می‌گوید:

  سلام اقای دکتر سوالی از خدمتتون داشتم . مردمک تونیک یکطرفه یا همون مردمک آدی با رفلکس های طبیعی ربطی به بیماری ام اس داره؟ در چه بیماری هایی مردمک آدی به وجود میاد؟آیا قابل اصلاح هست؟همیشه یک‌مردمک کمی بزرگتر از اون یکی مردمک هست.

 30. لیلا می‌گوید:

  سلام دکتر من ۳ ماه پیش ناگهانی عضلاتم گرفت ‌و وقتی دستم زیر سرم میذاشتم یا رو پام مینشستم زود خواب می رفت ولی یک دقیقه هم طول نمیکشید رفتم دکتر بهم امپول روباکسین داد عضلاتم خوب شد اما بعد احساس عجیبی در دست و پام به وجود اومد که تو پای راستم بیشتر بود ناچار بعد هفت سال ازمایش خون دادم که متوجه شدم کم کاری تیرویید دارم یک ماه بعد درمان تیرویدم شروع کردم اما الان تو ۲ تا دست و ۲ پام به همین اندازه این حس عجیب دارم یه حسی نمیدونم مور مور هست یه وووره تو پامه انگار زیر پام و دستم یه چیزی مثل موتور لباس شویی گذاشتن الان یک ماه نیم هست قرص تیرویدم میخورم به در خواست دکتر اعصاب و روان فلوکستینم به خاطر وسواسم میخورم قدرت بدنیم خوب هست 5 ساعت راه میرم تند تند خستم نمیشم بیرونم این حالت دست و پام احساس نمیکنم شبا موقع خواب و تو خونه اذیتم میکنه دکتر ام اس هست؟ اگه ام اس هست بهم بگین لطفااااا خوب میشم یعنی با ادامه درمان کم کاری تیروییدم؟

 31. sara می‌گوید:

  اقاي دكتر من كاسه چشم راستم و اطرافش چهارروزه درد ميكنه ايا ممكن بيماري ام اس باشد؟

 32. fateme می‌گوید:

  دکتر جرقه چشم و مگس پران بدون هیچ مشکل دیگه نشانه ام اس هست؟دکتر من از کودکی مگس پران داشتم ولی فک نمیکردم چیز مهمی باشه بهش توجه نمیکردم این ماه بهش حساس شدم و رفتم دکتر چشمم با یک دستگاه معاینه کرد و گفت چشمت سالم هست و ازم پرسید جرقه داری گفتم نمیدونم ولی الان جدیدا بعضی اوقات گوشه چشم چپم یه نور پهنی میبینم وقتی تند تند پلک میزنم میبینم بعد چند ثانیه هم میره در ضمن تو تاریکی امتحان کردم که اصلا جرقه نمیبینم و بینایی سنجیم رفتم چشمم سالم بود ولی چون ۳ ماهی هست یکم دست و پام مور مور میشه ترسیدم ایا ام اس هست؟

 33. صادق می‌گوید:

  سلام اقای دکتر.سوالی داشتم این که ام اس بر چشم چجور تاثیر میزاره؟ تاری دید با عینک اصلاح میشه؟معاینه چشم کافیه یا ازمایش vep?

 34. ali می‌گوید:

  اقاي دكتر من چند تا علايم نداشتم كه شما گفتيد اين علايم ثابت نيست و به ام اس مربوط نميشود من حدود دو هفته پيش پايين گلوييم درد هاي عجيب تير كشنده اي داشتم كه فقط يك روز طول كشيد وخوب شد يك هفته بعد باز يك بار فكر ميكنم اين درد رو داشتم كه الان چند روزه تقريبا هرروز دارم الان تو اينترنت نوشته كه اين يا علامت ام اس يا عصب سه قلو هست دارم از ترس ميميرم تورو خدا بگين من چمه تا فردا ميخوام برم دكتر مغز اعصاب

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   مشکل تان بیشتر در راستای مسئله رون تنی است که شایعتر و معضل تر از بیماریهای عضوی است تا موقعی که بیماری دیگری تشخیص داده نشده به صلاح تان است این بیماری را منطقی درمان کنید.

 35. sahar می‌گوید:

  سلام ميخواستم بدونم كم جون بودن يكي از پاها يا داشتن حس بد كه چند ساعت هست چند ساعت نيست چه علتي دارد ؟

 36. هستی ن می‌گوید:

  سلام آقای دکتر خواهش می کنم اگه امکانش هست جواب بدهید .من چندروز پیش یه وزنه ی سنگینی رو بلند کردم از فردای اون روز ابتدا احساس گرفتگی ز قسمت باسن تا پایین پا داشتم .بعد از همون روز حالت سوزن شدن در تمام قسمت های یکی از پاهام داشتم .بعد اون حالت گرفتگی از بین رفت ولی الان 4 روزه اون حالت سوزن شدن به غیر همون پا احساس میکنم تو پای دیگم حتی دستمم هست . این حالت سوزن شدن خیلی منو می ترسونه که ام اس داشته باشم با این کع فقط ف روزه و اولین باره تو عمرم.چون من ادم بی نهایت ترسو و استرسی هستم طوری که هر بیماری میگیرم میکنم سرطان دارم یا بیماری بدتر . این حالت سوزن شدن خیلی منو می ترسونه به نظرتون به دکتر مراجعه کنم ؟ ممکنه ام اس باشه؟

 37. shaghayegh می‌گوید:

  سلام خسته نباشيد ممنون ميشم جواب منو بديد
  من حدود دو ماه پيش كف دست چپم كمي جون نداشت و او حس هميشه رو نداشت كه فرداي اون روز كمي درد هم در ساق همان دستم داشتم كه بعد از چهار روز كلا خوب شد روز چهارم كه دستم به حالت اول برگشت شب همان روز چشم راستم حدود چند ثانيه تار ديد كه بعد از چندتا پلك زدن به حالت عادي برگشت من اين علايم را كه تاحالا در عمرم نداشتم در گوگل زدم و علايم ام اس است…… اين استرس ها و علايم عجيبم شروع شد

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در معاینه اعصاب علائم غیر طبیعی دیده نشود درمان مسئله شایع و آزار دهنده وسواس خود بیمار انگاری را جدی بگیرید.

 38. sina می‌گوید:

  اقاي دكتر در كف دست چپم و انگشتان احساس سوزش وجود داره، كل كف دست و انگشتان به طور همزمان سوزش ندارد و اين احساس سوزش پنج دقيقه هست پنج دقيقه نيست من ديشب كمي از نيرويي كه در دستم هميشه است احساس كردم كم شده ولي صبح كه از خواب بيدار شدم حالت عادي داشت ولي بجايش احساس سوزش دارم ميتونه نشانه ام اس باشد

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این علائم بعید است از منشاء عارضه عصیس جدی باشد. اگر با تمرینهای فیزیکی بهتر نشود معاینه محض اطمینان لازم خواهد بود.

 39. maryam می‌گوید:

  اقاي دكتر سه روزه در كف دستانم احساس اينكه يك سوزن وارد ميشود وجود دارد و هر دفعه در قسمت هاي مختلف كف دستم است مثلا نوك يك انگشت يا دو انگشت يا وسط كف دستم يك دفعه گزش ميكند و ميسوزد چند ثانيه بعد درست ميشود يا پايين انگشت شصتم البته هر دو دستم هم زمان اين حس ها احساس نميشود هر كدام در زمان جداگانه احساس ميشود من دو ماه پيش در كف يكي از دستانم اين حس را داشتم كه بعد از پنج روز درست شد اما الان هر دو دستم اين حس يك سوزن يا يك گزش و سوزش يكدفعه اي وجود دارد ايا مسئله ي مهمي است؟ و نشانه ام اس هست يا نياز به پيگيري دارد؟ اگر دوباره چند روز ديگر بهتر شد ايا باز نياز است به پزشك مغز واعصاب مراجعه كنم؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در معاینه بالینی نوع اختلال حس ناشی از عارضه عصی محیطی از نوع استرس و تلقین مشخص میشود در هر حال مشکل عصبی مرکزی نیست.

 40. fateme می‌گوید:

  اقاي دكتر حسي مثل دردخيلي مبهم خفيف و حس خيلي بدي در مچ يكي از پاهايم ، حدودكمي كمتر از يك ماه پيش اين احساس ميكردم كه بعد از يك هفته خوب شد و الان باز اين حس به سراغم امده ايا ميتواند ام اس باشد؟و اين حس ٢٤ساعته نيست و بعضي وقتها در طول روز به حالت عادي برميگردد

 41. حمید می‌گوید:

  سلام اقای دکتر عذر میخوام تجمع مایع در ماکولای چشم به ام اس ربط داره؟من یه جایی خوندم آدم ماکولای میکروکیستیک در ام اس هست.من چشام رو رفته بودم که دکتر گفته بود مرکز بیناییت یعنی همون ماکولا مایع تجمع کرده.ایا این تجمع مایع همون microcystic oedema macular میباشد یا اون یه بحث جداست؟

 42. sanaz می‌گوید:

  ببخشيد اقاي دكتر من براي وجود حس بد يا وجود يك حس عجيب در دست و پاي چپم به دكتر مراجعه كردم كه به من ويتامين دي ٣ و ويتامين ب تجويز كردن بدون ازمايش و يا ام ار اي من براي جوش هاي صورتم قرص داكسي سيكلين ميخورم ميخواستم بدونم اين قرص با ويتامين ها تداخل نداره و وجود اين حس غير عادي به كمبود ويتامين مربوط ميشود؟ چون ايشون تعادل و قدرت دست منو با چند حركت امتحان كردن گفتن عدم تعادل يا ضعف و كمبود قدرت در دست شما ديده نميشه و امكان داره كمبود ويتامين باشه ايشون يك دكتر عمومي بودند و اينكه حس هاي غير عادي هم زمان در دست و پايم نيست حدود يك ماه نيم پيش در پاي چپم بود حالا در دست چپم ممنون ميشم پاسخ بديد

 43. ايمان می‌گوید:

  سلام
  ٢٧ سالمه وتاازگي به كانادا اومدم
  تحت فشار رواني شديد هستم و خودمو دائم كنترل ميكنم با اينكه هيچ مشكلي ندارم
  حدود ١ ماه هست كه شب موقع خواب پاهام و سر و مغزم سر ميشد بطوري كه با متوجه شدنش از خواپ ميپريدم و به سرعت اب ميخوردم و بهتر ميشدم
  مدتي است كه صبح زود سر كا ميرم و سرماي شديد اينجا و باد سر و صورتم رو بسيار اذيت كرده
  بعد صرف شام به تخت رفتم كه ناگهان خوابم برد و كمبود اكسيژن باعث از خواب پريدگي شد و سري پاها به اوج خودش رسيد
  تا ١ هفته پيش كه سر كار حالم بد شد و رفتم بيمارستان
  بعد از ازمايش خون و صحبت با پزشك متوجه شد كه انمي گرفتم و ميزان اهن خونم ٥ بود كه برام داروي اهن تجويز كرد
  بعد از ارن روز احياس سر گيجه تمايل سر به جلو جمع شدن ناخوداگاه انگشتان دسته چپ چون اسيب ديدگي داره از زمان بچگي خواب الودگي كاذب
  تضعيف ران وو زانو پاي چپ البته درد بخاطر يرپا بودن كار
  تنگي نفس هنگام خواب
  احساس كجي صورت
  احساس كند ذهن بودن و عدم تمركز
  ديدم ضعيف يا تار نشده فقط زياد زل ميزنم و فرو ميزم تو فكر
  ممنون ميسم پاسخ بدين

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در ماههای اول تعییر محل و استرس تغییرات فرهنگی و با نداشتن دسترسی به حمایتها این نوع علائم اضطراب دیده میشود. باراده کافی با رای حفظ اعتماد بنفس و کار و تلاش مستمر میتوانید بزودی سلامت جسمی و روحی را بدست آورید در صورت لزوم صرف درمان ضد اضطراب کافی خواهد بود.

 44. Arax می‌گوید:

  اقای دکتر وقتی پای چپمو فشار میدم یا گاهی دستام تو فشار باشه گزگز میکنه .بدنم جوریه که وقتی فشار بدم بعضی جاها رو گزگز میکنه.لحظه ای هست گزگزام.دلیلش چی‌میتونه باشه؟

 45. احمدزاده می‌گوید:

  اقای دکتر یک بار اسکن ام ار ای کامل از مغز نخاع و گردن در هنگام داشتن علایم برای رد ام اس کافیست؟
  گزگز و عدم تعادل بدون پلاک ام اس امکان پذیر هست؟

 46. احمدزاده می‌گوید:

  اقای دکتر اینم یادم رفت بپرسم سرگیجه ام اس چگونه است؟ تفاوتش با بقیه سرگیجه ها چگونه است؟
  ایا گزگز گذرا در دست و پای چپ لحظه ای باشه نشانه ام اس هست؟

 47. Arvin می‌گوید:

  سلام دکتر سیفی عزیز.سوالی از خدمتتون داشتم .من سرگیجه خفیف دارم.یعنی طوریکه گاهی حس میکنم زیر پای چپم خالی میشه و انگار شناور هستم.همیشه روی پای چپم هست این موضوع و دقیقا همون پام لحظه ای گاهی مور مور میشه.ام ار ای یک بار دادم چند ماه پیش چیزی نبود.به نظرتون این نوع سرگیجه به گوش داخلی ربط داره یا مغز؟ ایا میتونه علایم ام اس باشه؟سرگیجم طوریه که چرخش نمیبینم.حس میکنم رو آب هستم..یک بار هم حس شوک مانند قوی ای از گردنم تا نوک انگشتم داشتم.یک برق گرفتگی شدید از گردن تا انگشت طوریکه واقعا من فک‌کردم یه لحظه میمیرم.فقط چند ماه پیش به خاطر همین موضوع ها ام ار ای بدون تزریق کردم طبیعی بود .حس شناور بودن و تکان خوردن اذیتم میکنه.به نظرتون میگرن میتونه باشه؟ یا علایم ام اس هست اون شوک قوی و این حس شناور بودن.وقتی قرص سیناریزین میندازم خوب میشم یکم

 48. الهه می‌گوید:

  سلام دکتر حدود سه ماه پیش متوجه ریزش مو گرفتگی عضلات درد بی سابقه روز قاعدگی و تا دستم میذاشتم زیر سرم خواب میرفت و با درست کردن حالتم خوب میشد یه چند هفته بیخیالش شدم تا این که دست ها و پاهام شروع به مور مور کرد انگار مثلا یه چی تو دست و پام میگه وووو دکترم ازمایش خون برام نوشت که متوجه شدم کم کاری تیرویید دارم ۲ ماه هست که قرص تیرویید میخورم و واسه وسواسم فلوکستین گرفتگی عضلات و سایر علایم بهبود یافته ولی مور مور هنوز هست و من انرژیم زیاده طوری که ساعت ها راه میرم تند تند قدرت بدنیمم مشکل نداره وقتی بیرونم یا سرم گرمه یا دانشگام اصلا متوجه مور مور دست و پام نمیشم همین تا میام خونه احساسش مینکم یا شب موقع خواب یا وقتی که چیز خیلی سنگین بلند میکنم همون طور که گفتم ساعت ها راه میرم تند تند طوری که دوستام شاکی میشن ولی احساس میکنم یه پام یجوریه نه درد داره نه چیزی ولی فک میکنم یجوریه اقای دکتر نکنه این مور مور مال ام اس هست ترسیدم لطفا راستش بهم بگین

 49. فرزاد می‌گوید:

  سلام خسته نباشید
  بیش از یک ماه هست که پرش عضلات دارم.
  و چند روزی هست که عضلاتم سریع خسته میشن.
  احساس ضعف در عضلاتم دارم و امروز که خواستم یک لیوان آب بخورم، یک ذره که سرمو آوردم جلو یک حالت لرزشی پیدا کرد!
  دو هفته پیش هم دکتر مغز و اعصاب که نوار مغزمم دید گفتش که فقط فاسیکولاسیون دارم و در اثر استرس و اضطراب هست.
  ممکنه من ام اس یا یک بیماری عصبی دیگه داشته باشم؟

 50. نگار می‌گوید:

  یک بار که اونجور میشه دیگه یک ساعت اینا هر چی کنی تکرار نمیشه ولی یک ساعت بعد بازم بکنی اونجور میشه

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این ناشی از اضطراب است.

   • نگار می‌گوید:

    اقای دکتر این حالت تو پای چپمم هست.مور مور لحظه ای پاشنه پا میاد عین ویبره میره.ماندگار نیست.تو انگشت وسط دست چپم طوریه که وقتی دستمو از بازو کش میدم لحظه ای مور میکنه ول میکنه.بازم کش میدم نمیشع.ولی بعد ده دقیقه میکنم باز میشه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− چهار = 2

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>