ده دقیقه پله رفتن بهتر از قهوه و سودا هوشیار کننده است

بنا به مطالعه، برای افراد با محدودیتهای فعالیت ورزشی بیرون از خانه و اداره بعلت محیط نامناسب و آلودگی هوا، ده دقیقه بالا و پائین رفتن از پله های ساختمان بهتر از خوردن یک فنجان قهوه و نوشیدن یک قوطی سودا برای تامین هوشیاری و بیداری فرد موثر بوده است

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2 Responses to ده دقیقه پله رفتن بهتر از قهوه و سودا هوشیار کننده است

 1. امین معصومی می‌گوید:

  با سلام خدمت دکتر سیفی.
  - مادر من 59 سال سن دارد. با سابقه سکته مغزی و 2 بار تشنج و گرفتگی کامل یکی از عروق کرونری قلب و مصرف کارودیلول و آملودیپین برای فشار خون و قلب و 2000میلگرم لوبل (لوتیراستام) برای تشنج و آسپرین و آتورواستاتین20 و ویتامین ب 1

  دکتر با اجازه شما این سوابق رو گفتم که این موضوع رو بیان کنم:

  - مادرم از 6 روز قبل یک نقطه در سرش درد می‌کند. در سمت چپ سر و نزدیک به مرکز و فرق سر. درد متوسط ولی ممتد و بدون قطعی است. مادرم گاهی احساس می‌کند آن نقطه داغ می‌شود و گرمایش را احساس می‌کند. فشار خونش با دستگاه دیجیتال بازویی خانگی حدود 123 روی 70 بود.

  - 3روز پس از آغاز درد، مادرم را به اورژانس بیمارستان میلاد تهران بردیم پزشک کشیک اورژانس که احتمالاً یک پزشک داخلی بود با شنیدن سوابق بیماریها و گرفتن فشارش گفت که فشار خون نرمال است و خطر سکته مغزی نیست و احتمالاً میگرن عصبی است با اصرار من پزشک اورژانس یک سی‌تی‌اسکن مغزی مولتی اسلایس برای مادرم نوشت که وقتی تصویر سی‌تی‌اسکن رو مشاهده کرد گفت خوب است و چیز مهمی نیست.

  - پزشک کشیک اورژانس برای مادرم استامینوفن تجویز کرد ولی علاوه بر این مُسکن قرص سوماتریپتان 100 میلی‌گرمی برای میگرن نوشت. من به مادرم فقط یک بار در همان لحظه که دارو را از داروخانه اورژانس بیمارستان گرفتم و آن هم یک فقط عدد سوماتریپتان 50mg دادم (چون داروخانه 100میلی‌گرمی نداشت) که تأثیری هم در رفع درد نداشت . من یک ساعت بعد با خواندن بروشور فارسی داخل قرص سوماتریپتان و مراجعه به اینترنت متوجه شدم مصرف این قرص میگرن عوراض جدی برای بیماران قلبی و عروقی کرونری دارد و حتی خطر سکته‌ی قلبی و مرگ هم دارد در نتیجه تجویز این داروی میگرن برای کسانی که سابقه سکته مغزی و انسداد عروق قلبی دارند فقط باید زیر نظر متخصص مغز و اعصاب باشد به همین دلیل من دیگر سوماتریپتان به مادرم ندادم تا بعد از این روزهای تعطیلات در روز چهارشنبه با پزشک متخصص مغز و اعصاب در بیمارستان مشورت کنم.

  نکته عجیب اینکه دیروز به اندازه یک روز کامل 24 ساعته درد نقطه‌ای سمت چپ سر نزدیک به فرق سر کاملاً برطرف شد و مادرم احساس راحتی کرد فقط یک مقدار به خاطر 5 روز درد ممتد احساس منگی در سر داشت.

  ولی از شب قبل درد نقطه‌ای در همان محل سر دوباره بازگشته یک مقدار خفیف‌تر ولی ممتد بدون قطعی گاهی همراه با داغ شدن در همان نقطه.

  سؤال من از شما پزشک محترم و حاذق مغزواعصاب این است که:

  1 – آیا واقعاً همانطور که در اطلاعات دارویی سوماتریپتان گفته شده این داروی میگرن برای بیماران قلبی و عروقی کرونری و با سابقه سکته مغزی خطرناک است و آیا داوریی برای میگرن عصبی وجود دارد که این عوارض و خطرها را نداشته باشد؟

  2- آیا درد نقطه‌ای در یک طرف سر که گهگاهی داغ هم احساس می‌شود درد میگرنی است. البته مادرم یکی دو روز است به هنگام درد به بقیه می‌گوید سروصدا نکنید یعنی به صداهای بلند تا حدی حساس شده و اشتهای غذاخوردنش هم کمتر شده؟

  پیشاپیش از لطف شما سپاسگزارم.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   درد موضعی در ناحیه مزبور بعلت باز شدن مویرگ آناستاموز برای جبران کمخونی کاروتید داخلی از طریق کاروتید جارجی است. متناوبا درد ظاهر میشود و نهایتا برطرف میشود. در زمینه عروقی قلیی و مغزی سوماترپتان ممکن است موجب عارضه بشضود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


2 − = یک

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>