نوریت اوپتیک عود کننده و احتمال ام اس یا دویک

سوال:
با عرض سلام مجدد.آقای دکتر با توجه به اینکه من مبتلا به نوریت اپتیک هستم اما به ام اس و دویک سایر بیماری ها که مربوط به آن است مبتلا نشدم.اما با وجود عود های مکرر که درطول نزدیک به 3سال 4دفعه عود التهاب عصب چشم داشتم امکان زمین گیر شدن به طور ناگهانی هستم؟یعنی اینکه امکان دارد یک دفعه ام اس پیشرونده را بگیرم؟با سپاس فراوان از شما
پاسخ:
این سوال حیاتی شما مرابه مرور مجدد منابع کشاند. سوابق 1247 بیمار با نوریت اوپتیک در 6 سال، مطالعه شده، از این تعداد 6% شان عود کننده بوده، از این عده 12/5 در صد به بیماری دویک و 14/5 در صد به ام اس مبتلا شده اند. در آنهائیکه دو یا بیشتر پلاک در ام آر آی داشته اند صرفا به ام اس مبتلا شده موردی از دویک دیده نشده، و آنهائیکه پلاک در مغز نداشته اند ام اس دیده نشده ولی در 18در صدشان دویک دیده شده. در مواردی که اوپتیک نوریت که با کورتون د رمان نشده بودند احتمال بروز ام اس دوبرابر بیشتر بود ( 44% در مقابل 20 درمان شده ها). تبدیل نوریت اوپتیک به دویک بطور متوسط در 2/3 سال و به ام اس 5/3 سال بوده. شیوع دویک در زنان نسبت به مردان 7 به یک ، و در ام اس دو به یک بود. عودهای نوریت اوپتیک در دو سال اول در مبتلایان به دویک بیشتر بوده است. عارضه بینائی بجا مانده در دویک بیشتر بوده است.
با این تفاسیر اگر شما خانم هستید، اختلال دید بعد از نوریت بجا مانده، عودها در دو سال دیده شده و در ام آر آی پلاک دیده نشده احتمال بروز بیماری دویک در آینده مطرح میشود و درمان بایستی برای پیشگیری دویک در نظر گرفته شود نه ام اس ، چون درمان پیشگیری ام اس با اینترفرون دویک را تشدید میکند. اگر شرایط برعکس است بخصوص که پلاکهائی دیه شده احتمال ام اس در آینده مطرح میشود و بهتر است ام اس پیشگیری شود. لطفا این خلاصه را پرینت کنید و در صورت نیاز با پزشک معالج تان درمیان بگذارید.

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

187 Responses to نوریت اوپتیک عود کننده و احتمال ام اس یا دویک

 1. سامی می‌گوید:

  سلام و عرض خسته نباشید خدمت دکتر سیفی.
  من ازمایش خون توی يه آزمایشگاه داده بودم هشت ماه قبل هموگلوبین نرمال 13 تا 17 بود و برای من رو 16.5 زده بود و هماتوکریت هم 46.
  سه ماه قبل ازمایش دادم توی يه آزمایشگاه دیگه که میزان نرمال هموگلوبین 14تا 18 بود مال من 16.5 و هماتوکریت 45 بود.
  سه روز قبل بخاطر درد حس بد توی قلب و پشت قلب که زیاد و کم میشه اما همیشه هست توی يه آزمایشگاه دیگه ازمایش دادم که زده بودهموگلبین نرمال 13 تا 17 مال من شده بود هموگلبینم 17.5!! و هماتوکریت هم شده بود 51.
  زیاد شدن ناگهانی میزان هموگلوبین و هماتوکریت و درد قفسه سینه پشت و جلو قلب و ضعف عضلاتی که دارم با این که اکو و نوار قلبم نرمال بوده ميتونه ناشی از چی باشه؟
  بسیار نگران شدم وقتی دیذم این میزان نسبت يه قبل افزايش يافته. آیا مهمه؟؟؟ و بایذ چيکار کنم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   درد قلب ارتباطی با هموگلوبین بالا ندارد عیار آزمایشگاهها مختصر با هم فرق دارد در شرایط تشنگی و ورزش سنگین و کوهنوردی و مصرف سیگار هموگلوبین بالا میرود

 2. سامی می‌گوید:

  درد قلبم جوریه که وقتی به پهلو چپ دراز میکشم و نفس عمیق میکشم بیشتر میشه و با حرکت ماهیچه های قفسه سینه شدید تر ميشه اين چه دلیلی میمونه داشته باشه؟
  از چند سال قبل زمانی که قوز میشستم احساس گرما پشت قلبم میکردم مخصوصا موقع غذا یا بعد غذا یا گاهی در حالت عادی که با دراز کشیدن این گرما پشت قلب کم ميشد که اندوسکوپی کردم دکتر گفت چیزی نیست و مشکل از معده نیست. و برام موند. گاهی مجبور بودم غذا رو به پهلو بخوابم بخورم.
  ضعف عضلات و کرختی پوست ميتونه با هموگلبین و هماتوکریت بالا مرتبط باشه؟؟
  موقع تایپ با انگشت شصت انتهای انگشت شما تا کمی بالا تر حالت کرختی میگیره و بی حسی. موقع تایپ با چهار تا انگشت دبگه پشت دست این حالت رو میگیره.
  موقع شستن دست عضلات بازو حرکتش احساس میشه وگردهم یکم سنگین شده موقع حرکت به سمت چپ و راست. ضعف عضلات پا هم هست چه موقع پیاده روی چه موقع عادی. باید آروم راه برم موقع سریع راه رفتن شدید تر ميشه
  ازمایش قندم همیشه نرمال بود البته همیشع چون با سایر ازمایش ها میدادم 13 ساعت تا 14 ساعت ناشتا بودم و بود 78
  این سری 12 ساعت ناشتا بودم میزان قندم شده بود 100 البته توی يه آزمایشگاه دیگه دادم. دقیقا روی آخرین رنج نرمال بود. سنگینی سرم بعد خوردن شیرینی جات گاهی بیشتر میشه.
  ویتامین d هم لب مرز بود. 20 بود قابل قبول متل من 17 بود

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این علائم وسیر بیماری بیشتر به مشکل خود مشغولی وسواسی سباهت دارد مگر اینکه علت مشخص در معاینه دیده شود.

 3. کورش می‌گوید:

  سلام و عرض خسته نباشید خدمت دکتر سیفی
  آیا سونوگرافی ریه هم مثل بقیه سونوگرافی ها هست روش کارش؟ آیا آمبولی ریه و مشکلات ریه رو ميشه در سونوگرافی ریه مشاهده کرد؟

 4. کورش می‌گوید:

  ایا در هولترفشار خون هر نیم ساعت دستگاه فشار را میگیرد همزمان با گرفتن فشار نوار قلب هم میگیرد؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   هولتر تا آنجا که میدانم برای ثبت مداوم نوار قلب است. پزشک قلب ممکن است برحسب مورد مانیتور فشار خون 24 ساعته را تجویز کند.

 5. کورش می‌گوید:

  سلام آقای دکتر هولترینگ فشار خون دادم. نشون داد فشار خونم طی 24 ساعت از 12 تا 16 متغیر هست فشار خون پایینی هم از 8 تا 9 و خورده اي. متخصص قلب بهم قرص متوهگزال 47.5 دادن گفتن تا یک ماه قرص رو نصف کن و هر 12 ساعت بخور. درد قفسه سینه و ضعف عضلاتم رو براشون گفنم و گفتم mri و تست های خونی ماهیچه نرمال بود. اکو و نوار قلب رو هم دیدن که نرمال بود. فقط فشار خونم طی 24 ساغت بالا پایین ميشد.
  الان تازه نصف اولین قرص رو خوردم نمیدونم چرا من بهبودی بعد گذشت دوساعت ندیذم. قرص متوهگزال 47.5 نسبت يه لوزارتان و مترال قوی تره؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اثر داروها در یک حد است شروع تاثیر دارو زمان میبرد. کم کردن نگرانی و رژیم غذای سبک ورزش و خواب کافی موثر است.

   • کورش می‌گوید:

    ممنون بابت پاسخگویی
    یعنی متورال 50و متوهگزال 47.5 یک چیز هستن؟
    ضعف عضلات با فشار خونه رابطه ای داره؟ قرص رو خوردم یکی دوساعت اول نیروی عضله ام یکم بیشتر شد بعد اون متوسط.
    به پهلو چپ بازم میخوابم و نفس عمیق میکشم درد قفسه سبنم بیشتر میشه درصورتی که دکتر در حالت ایستاده گوشی رو روی دو نقطه از قلب گذاشتن و یک قسمت از پشت گفتن نفس عمیق بکش معمولی بود و درد و خس خسی مشاهده نشد. اکو و نوار قلب دو هفته قبلم رو ديدن دیگه اکو و نوار قلب جدید نگرفتن. با خوردن یک دونه نصفه از قرص هنو درد جلو قلبم هست حالت سوزش و درد حتی در حالت استراحت. توی تمام آزمایشاتم فقط فشار خون توی ازمایش هولترینگ 24 بالا یود.

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     جزئیات بیشتر ار بهتر است با پزشک معالج درمیان بگذارید.

     • کورش می‌گوید:

      گفنم چند روز سنگینی سمت قلب هم اضافه شده گفنن که از فشار خونه چون اکو و نوار قلب دو هفته قلب نرماله.
      یعنی جای نگرانی نيست؟

     • دکتر سیفی می‌گوید:

      فشار خون در اندازه گیری فشار بهتر معلوم میشود.

 6. کورش می‌گوید:

  فقط غیر علایم بالا و ضعف عضلانی که قبلا براتون گفتم بدتر شده و پاهام موقع پیاده روی و راه رفتن سنگین شده و دست راستمم همین طور سنگينه
  گاهی يه صدای وز وز توی کف پای چپ و قلب حس میکنم.
  دست چپمم موقع تایپ و فعالیت سنگین شده.و حالت بی حسی دارع اما دست میرنم حس داره يه جوري انگار پوستم کلفت و مرطوب شده. صورت و پیشونیمم همبن حالته. Mri که 8 ماه قبل از سرم دادم نرمال بود و تست cpk و ldh و Ana و anti Dna هم نرمال بوذ. من باید چيکار کتم آقای دکتر. دست راستم سنگينه و پاهام هم سنگينه چه حالت عادی چه پیاده زوی و پوست های صورت و پیشونیمم هم همون حالت بی حسی وسنگینی رو پیدا کرده که کم کم به وجود اومده. فعلا دو روز دارم قرص فشار رو میخورم و بی نهایت ترسیدم چون حالتم دارع تشدید میشه من چيکار کنم لطفا راهنماييم کنید. بیماری قند ميتونه این حالات رو به وجود بیارع؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است هر نوع تلقین بیماری جسمی را کنار بگذاری با اراده و اعتماد برای مقابل با مشکل واقعا سخت بیماری روان تنی و درمان طولانی مدت وسواس خودت را آماده بکنی.

 7. کورش می‌گوید:

  سلام و عرض خسته نباشید
  این قرص متاهگزال 47.5 رو میخورم هر 12 ساعت يه نصفه. نمیثونم چرا از چند ساغت بعذش پشت قلبم گرم میشه و چشمام میسوزه آیا ميتونه به عوارض این قرص ربط داشته باشه؟
  قبلا هم ایندرال 10 رو خورده بوذم چند برابر این حالت برام پیش اومد.گرمای شدید از سمت معده به سمت قلب و دست چپ و سوزش چشم که این سری با خوردن متاهگزال از چند ساعت بعذش این حالات پیش اومد.
  البته قرص سيتالپرام خورده بودم سه ساغت بعذش ایندرال بعدش این اتفاق افتاد. و از بعد اون سيتالپرام رو نخوردم. اما قبل این اتفاق ایندرال 10 رو میخوردم بدنم گرما پیذا نمیکرد پشت قلب و دست چپ اینا.
  دلیلش سوزش چشم و گرمای پشت قلب و گرمای خفیف در بدن چی میتونه باشه از چند ساغت بغد از خوردن قرص متاهگزال؟ این حالت خطرناکه؟
  يه رور بعد اون اتفاق هم چتد ماهه قبل ایندرال خوردم همین حالت شدم. اما قبلا گه سيتالپرام رو اصلا نخورده بودم ایندرال میخوردم همچي حالتی نمیشدم. سيتالپرام رو کلا دو بار خوردم و قطع کردم
  دکتر قلب گفت قشار و تپش داری

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   عوارض گفته شده با مصرف دارو همخوانی ندارد برای کنترل استرس با پزشک معالج بایستی در ارتباط باشید.

 8. کورش می‌گوید:

  این حرارت بدن بعد از خوردن هر نیم ساعت یک لیوان آب و گذشت زمان کم کم کم میشه اما اذیت میکنه.
  پوست های پیشونیم که بعد از اون خودارضایی در تابستون پارسال سفت و بی حس و کلفت شذه بود البته دست میزنم حس میکنم اما این مشکل به پوست صورت و گردن و عضلات دور چشم که دی ماه به وجود اومد الانم عضلات پشت کمر و جلوي شکمم همون حالت شده که بعد اون خودارضایی در کوهستان به وجود اومد. الان ده ماه ترک کردم اما فقط توی آزمایشاتم فشارم بالا بود در حد 15 تل 16 عضلات روی قفسه سینمم یکم سنگین شده.
  لطفا راهنماييم کنید.

 9. کورش می‌گوید:

  امروزم از شدت درد قفسه سینه یک دونه استامينوفن کدیین ظهر خوردم تقریبا ساعت 2.
  اکو نوار قلبم نرمال اما درد قفسه سینه و گرما که بعد اون قرص فشار يه وجود مياد چی اولین بار بعد خوردن سيتالپرام و ایندرال این حالت برام پیش اومد و الان ديگه برام مونده وقتی قرص ایندرال و فشار میخورم .
  علایم من ميتونه ناشی از چه بیماری باشه.ایا ترک خودارضایی بعد چندین سال ميتونه سیستم بدن رو بهم بريزه؟؟؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این موضع ها بهم ارتباط ندارد با ارتباط نزدیک بالنی میزان دارو برای کنترل اضطراب و فشار بدست می آید.

 10. کورش می‌گوید:

  با این وضع علایمم برای فردا میخوام برم خون بدم. آیا الآن سه روز که قرص فشار رو میخورم و با توجه به نرمال بودن ازمایشم مشکلی در خون دادن به وجود مياد؟

 11. کورش می‌گوید:

  سوزش چشم و درد پشت و جلو قلب و ضعف عضلات پا و سنگینی دست راست موقع بلند کردن وسیله و کرختی پوست سینه و عضلات پشت و بی حسی و سفتی پوست عضلات و پیشونی و صورت و موقع شستن دست عضلات باز حرکت میکنن. که بعضی هاش جدیدا اضافه شده.
  ماه قبلم بعد خوردن ایندرال تمام تنم آتیش گرفت و پشت و جلو قلبم و دست چپم موند.
  دکتر قلب هم فقط قشار خون تشخیص داد و متاهگزال رو برام تجویز کردن. نمیدوتم سوزش چشم ها به این قرص ربط دارع یا نه اما اولین بار بعد خوردن سيتالپرام و ایندرال باهم این مشکلات پیش اومد. درد قفسه سینه هم دارم با اینکه اکو و نوار قلبم نرمال بود.
  مراجعه به متخصص مغزو اعصاب نيازه باز؟

 12. کورش می‌گوید:

  آقای دکتر با توجه به علایمم که گقتم براتون و هموگلبین تقریبا 17 اگه آسپرین 80 رو نصف کنم بخورم ضرری داره؟ هر سری ازمایش خون میدم سبک میشم یکم.
  بخاظر درد قفسه سبنم و پشت گاهی مجبورم استامينوفن کدیین بخورم کمتر حس کنمش
  قرص متاهگزال 47.5 روزی دو تا نصفه رو میخورم

 13. کورش می‌گوید:

  فقط بعد از خوردن آسپرین پشت و جلو قلب و دست چپم و پشت کمرم گرم …… هم مایعات رو بایذ قلپ قلپ بخورم
  تست cpk و ldh و Ana و anti Dna رو توی آبان ماه دادم نرمال بود.
  مشکلات گردن ميتونه باعث این علایم بشه؟؟؟ و اینکه من اگه نوار عصب و عضله بدم با توحه به علایمم مشخص میشه همه چیز توی نوار عصب و عضله؟؟؟؟؟؟؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   باز طبق معمول سوالات قبلی خود مشغولی وسواسی مستمر و شدید دست بردارتان نیست اگر از من راهنمائی میخواهید فعلا به درمان روان پزشکی قانع باشید.

   • کورش می‌گوید:

    آقای دکتر اگه لخته خونی در بدن باشد آیا روی تست های پلاکت و Inr و pt و ptt و CBC در ازمایش خون مشخص میشود؟
    من درد قفسه سینم هست همینجوری به پهلو چپ میخوابم نفس عمیق میکشم دردم بدتر میشه و پشت کمر که قلب هست حس گرما دارم. قرص فشار هم که دکتر داد تاثیری نداشت. این درد 24 ساعته من چیه خیلی نگرانم کم نمیشه .

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     با این روش سردرگمی و سوالات بی منتها به تشخیص بیماری نمیتوانید برسید اول مشکل وسواس فکری و روان تنی را بایستی مداوا کنید بعد هر مشکل جسمی در هر زمان دیده شود نسبت به معاینه و معالجه بعمل می آید.

 14. کورش می‌گوید:

  سلام آیا فشار مغز رو میشه با mri از مغز تشخیص داد؟
  و اینکه چند روزه پیشونیم یکهو سنگین و چشمام سنگین میشه این حالت زمانی که دراز کشیده ام بدتر میشه با توجه به قرص قشار خون که مبخورم متاهگزال 47.5روزی دوتا نصفه. آیا ميتونه از عوارض این قرص باشه؟؟؟؟؟

 15. کورش می‌گوید:

  سلام دکتر.
  پاهام وحشتناک سنگین شده دیگه بیست سی متر راه رو به زور ميرم برام زوری ادامه بدم حالت بهم خوردن تعادل بهم دست میده دستامم همین وضع شذه چه موقع شستن چه موقع بلند کردن وسایل.عضلات صورتمم يه جوري شده. یکمی هم مشکل بلع دارم درد ماهیچه های سینم با خوردن قرص قشار خوب نشد همش احساس میکتم يه چی مثل هوا توی ریه سمت چپم گیر کرده.
  7 ماه قبل بخاطر سفتی عضلات صورت که موقع غذا خورن شل ميشد و بقیه حالات سفت بود و یکمی هم دوست پیشونیم سفت بود متخصص مغز و اعصاب يه mri از سرم گرفتن. اما من دارم هفته به هفته یا دو هفته به دوهفته بدتر میشم.
  قرص فشار خون که متخصص قلب داد بهم اصلا اثر نداشت. توی نوشتن هم دچار مشکل شدم

 16. کورش می‌گوید:

  این درد رو توی پشت هم دارم که عضلات کمرم موقع حرکت حالت کرختی و سفتی داره. پوست های صورتمم همبن حالت رو داره
  دلیل درد من چی میتونه باشه آیا از غده تیموس ميتونه باشه؟
  گاهی درد جوري شديده که حس از حال رفتن بهم دست میده

 17. احمد می‌گوید:

  سلام پسری 21 ساله هستم
  نزدیک به 8 ماه قبل پوست های صورتم و گردن اینا حالتی پیذا کرد شبیه اینکه انگار عسل رو آب کردن ریختن روی صورتم و اینکه فشار خونم هي بالا ميرفت و درد قفسه سینه و ضعف عضلات داشتم. تست ادرار 24 ساعته دادم نرمال بود توی نفرینم. ضعف عضلاتم ابتدا پا بود و بعد اون دستام اینا رو هم گرفت و. پوست های پیشونیم و صورتم اینا انکار عسل رو آب کردن ریختن روش و پاهام ضعف دارع. و اینکه mri از سرم هم دادم نرمال بود

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این علائم بایستی با معاینه مشخص بشود چنین توصیفی با بیماری مشخصی منطبق نیست.

   • احمد می‌گوید:

    سلام و عرض خسته نباشید
    مدت یک ماه هم هست دچار درد ناگهانی دست چپ و پشت و قفسه سینه میشم که سوت ممتد هم میکشه گوشم گاهی این حالت بعد خوردن غذا شدید تر ميشه. درد قفسه سینه خفیف هم توی طول روز حتی در حالت استراحت. هم دارم. ضعف عضلات هم دارم.
    البته از دو سه سال قبل موقعی که قوز میشستم و کمربندن محکم بود يه درد وحشتناک شبیه گرما پشت قلبم حس میکردم.
    اکو و نوار قلب هم دادم توی دوماه اخیر و نرمال بوذ.
    اینا به چه عواملی ربط داره؟ ازمایش خون یک ماه قبلم قندم بود 102 که به پزشکی مراجعه نکردم

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     این علائم بیشتر به دردهای روان تنی شبیه است اگر در معاینه و چک آپ کلی عارضه ای دیده نشده به بیماری خاص عصوی مربوط نمیشود

 18. کورش می‌گوید:

  سلام و عرض خسته نباشید.
  آیا قرص متاهگزال 47.5 که دکتر قلب برای فشار خون و تپش قلب برام تجویز کردن روی ازمایش ldh و Cpk و Ana تاثیری داره؟؟؟

 19. کورش می‌گوید:

  سلام و عرض خسته نباشید
  آقای دکتر من بعد از قرص هايي مثل استامينوفن کدیین و متوهگزال اینا دچار گرما پشت و جلو قلب میشم که به دست چپمم میزنع فشارمم تا نیم ساعت بعذ این قرصا بالا میره اما بعد نیم ساعت کم کم بهتر میشه.
  چند وقته درد يه دست چپم میزنع و اولین بار این درد قلب من یک ماه قبل بعذ از خوردن سيتالپرام و ایندرال 10 باهم شروع شد.
  گاهی حس از حال رفتن دارم
  امرور سر امتحان بعد خوردن قرص استامينوفن کدیین ضربان قلبم کوبنده شد و رگای سرم سنگین و ضعف عضلات هم موقع انجام کار هام دارم. موقع راه رفتن پاهام سنگین میشع. هموگلبینم 16.8 بود توی لیست 13 تا 17 بود
  قندم هم 100 بود و ldh توی ازمایش جديدم 280. و crp ام 3 بوذ

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   هیچکدام از علائم گفته شده و نتایج آزمایشها نشانه بیماری عضوی مشخص نیست ، زمینه وسواس و هراس عامل این نوع نارحتی است.

 20. نازنین می‌گوید:

  سلام اقای دکتر خسته نباشین.متخصص مغز و اعصاب و یا چشم پزشک میتونه کسی رو که دچار التهاب عصب بینایی شده در یک ماه پیش رو با دیدن ته چشم تشخیص بده؟ مثلا کسی امروز دچار التهاب عصب بینایی بشه ولی یک ماه بعد به دکتر مراجعه کنه و در مطب معاینه بشه

 21. میترا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر من شهریور ماه96 به دنبال عصبانیت شدید دچار ناتوانی در پای راست شدم پس از نوار چشم مشخص شد التهاب عصب بینایی در هر دوچشم دارم ولی ام ار ای مغزی و گردن و مایع نخاعی سالم هستش ولی پس از اون اتفاق پای راستمو هنگام راه رفتن میکشم تازگی ها رفتم نوار چشم التهاب عصب بینایی از بین رفته ولی ضعف بینابینایی مونده من باید چیکار کنم؟

 22. میترا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر من شهریور ماه 96 به دنبال یک عصبانیت دچار ناتوانی و احساس درد در پای راست شدم با مرجعه به پزشک و معاینه بالینی ام ار ای برام نوشتن و مایع نخاعی و ام ار ای گردن که همشون ساام هستنولی چون حدود یک سال پیش از این اتفاقم یعنی سال 95 به طور ناگهانی دچار افت بینایی شدید شده بودم ولی پیش پزشک نرفتم اون زمان ، پزشکم وقتی اینو فهمید برام نوار چشم نوشت که مشخص شد التهاب عصب بینایی در هر دو چشم بخصوص چشم راست دارم سال 96 الانم وقتی راه میرم پای راستم میکشم و خستگی زودرس دارم ؟من باید چی کار کنم یعنی افت بینایی حدود دو سال پیش به خاطر التهاب عصب بینایی بوده؟ولی الان یک هقته پیش رفتم نوار چشم التهاب عصب بینایی نداشتم ولی افت بینایی خوب نشده و اکثر اوقات درد پشت چشم و افتادگی پلک دارم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   شرح نتیجه معاینه اعم از افت بینائی و علائم نخاعی و حسی و حرکتی نوع بیماری و درمان را معین میکند.

 23. علی می‌گوید:

  با سلام و عرض خسته نباشید.
  همسر بنده به مدت یک ماه دچار تاری دید لحظه ای شده است. اوایل شدت بیشتر بود و لیکن اکنون کمتر. تاری دید در دو سه روز اول در حد 20 دقیقه در یک چشم با درد همراه بود و الان 2-3 روز یکبار با زمان 3-4 دقیقه و بدون درد.
  MRI گردن و نخاع کاملاً سالم ولی VEP التهاب را نشان داده و p100 در حدود 130 برای هر دو چشم است.
  در MRI عفونت سینوس نیز گزارش شده است و حدود یک ماه پیش سرماخودگی داشت و سفالکسین مصرف می کرد. لازم به ذکر است که مصرف اموکس سیلین باعث حساسیت و بروز جوش و خارش و تهوع می گردد.
  بررسی های ظاهری توسط پزشک مغز و اعصاب نشان داد که هیچ علامتی در تعادل و گزگز دست در اثر فشار دادن محکم سر به پایین و … ندارد.
  سوال من این است که آیا التهاب عصب می تواند در اثر عفونت باشد؟
  آیا احتمال بروز ام اس در آینده زیاد است؟
  نیاز به بستری شدن و تزریق دارو وجود دارد؟

 24. علی می‌گوید:

  با عرض پوزش و خسته نباشید مجدد.
  اولین مراجعه ما به چشم پزشک بوده و چشم پزشک سلامت کامل برای چشم را تاکید و معرفی به متخصص مغز و اعصاب نوشتند. با این توصیف آیا ابتلا به میگرن مطرح می شود؟

 25. علی می‌گوید:

  با عرض سلام مجدد.
  پس از پیگیری های مکرر، ازمایش پریمتری انجام و نتیجه نرمال بود.
  آزمایش VEP مجدد انجام و P100 برای یک چشم 110 و دیگری 114 شد. نتایج قبلی حدود 130 با فاصله 3 هفته قبلتر بود.
  پزشک معالج هیچ دارویی تجویز نکرد و وقت بررسی مجدد برای دو ماه دیگر داد.
  آیا احتمال بهبود با سرعت فوق در سه هفته وجود دارد یا خطای آزمایش در یکی از موارد می تواند باشد؟
  لازم به توضیح است که تار دیدن لحظه ای از بین نرفته ولی با فواصل 7 تا 10 روز به مدت 5 دقیقه اتفاق می افتد. و سوال اصلی این است که آیا احتمال ام اس در آینده زیاد است؟ روش پیشگیری در سبک زندگی و خوردن غذاهای گرم و … موثر است؟ دارو درمانی و …. لازم است؟

 26. علی می‌گوید:

  با عرض پوزش فراوان ، نکته فراموش شده این که در هر چند روز دل پیچه و اسهال بدون علت خاص نیز مشاهده می شود.

 27. علی می‌گوید:

  البته موارد زیر را فراموش کردم:
  1- ازمایش خون برای ANA , Anti DS-DNA را نرمال نشان داد و از این بابت مشکلی نداشت. معاینه ته چشم نیز توسط متخصص مغز و اعصاب سالم بود.

 28. دکتر سیفی می‌گوید:

  با وجود اسکن طبیعی و معاینه عصبی سالم بیماری دویک مطرح نمیشود مگر اینکه علائم عودهای مکرر دیده شود

 29. دکتر سیفی می‌گوید:

  در معاینه اعصاب میاستنی براحتی قابل تشخیص است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 + پنج =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>