اهمیت ارزیابی کاهش حافظه

احساس کاهش حافظه مسئله شایع است.تعیین علت و پیش بینی سیر بیماری از خیلی جهات مهم است. اطمینان از بود و نبود کاهش واقعی حافظه و یافتن علت قابل کنترل و یا مواجه شدن با سیر بیماری پیشرونده آلزایمر و یا دیگر اشکال زوال عقل برای خود و اطرافیان حیاتی است.
ممکن است فرد خودش یا اطرافیان فراموشی و کاهش کارآئی و اختلال در خلق و اشکال در مهارت عملی و بینائی و تعاملات اجتماعی را متوجه شوند.
چنانکه افت حافظه در یک فرد پیر ( بالای 75 سال) بارز باشد امکان تشدید فراموشی و تبدیل به آلزایمر بعد از دوسال و نیم 23 تا 47 در صد است.
در هر فرد با احساس فراموشی ارزیابی بالینی با در نظر گرفتن سن، شغل، کارآئی، زمینه ارثی، سطح تحصیلات و استعداد،حوادث مغزی و بیماریهای داخلی، استرس و افسردگی، مصرف دارو و سیگار و مواد مخدر در مصاحبه و معاینه در نظر گرفته می شود. تستهای کامل متداول خونی و هورمونی و عفونی و موارد دیگر برحسب مورد شخص بعمل می آید.
تستهای جامع روان شناختی با ارزیابی ابعاد مختلف حافظه، تکلم و اشکال اجرائی و شخصیتی کمک میکند.
MRI مغز حتی قبل از بروز علائم بالینی ممکن است تحلیل و چروکیدگی قسمت داخلی لوب تمپورال نشان دهد که نشانه احتمال شروع آلزایمر در آینده نه چندان دور است. تشدید سگنال در ماده سفید در اغلب افراد مسن و اشخاص بافشارخون دیده میشود، هرچه وسعت ضایعات بیشتر باشد بروز زوال عقل با علت مویرگی بیشتر است. تستهای پیشرفته با تعیین سکن مارکر آمیلوئید مغزی و PET تسکن ضمن کمک به تشخیص زودتر ارزش بالینی برای بکارگیری روزمره را ندارد.
با اینکه هیچ راهکار مطمئن اعم از درمان داروئی و رژیم غذائی و استفاده از مکمل ها و چای سبز برای توقف سیر بیماری تایید نشده، تغییر روش زندگی با کنترل فشار خون و قند و کسترول، و افزودن به فعالیت فیزیکی و تمرین ذهنی و کم کردن استرس و افسردگی در خیلی از افراد علائم پیش آمده را بهبود و سیر بیماری کند میکند. استفاده از غداهای مدیترانه ای ( سیزیجات و دانه ها و روغن زیتون) و افزایش مراودات اجتماعی در تعدادی از افراد با کاهش حافظه موثر شناخته شده است.

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

59 Responses to اهمیت ارزیابی کاهش حافظه

 1. payam می‌گوید:

  باسلام و تبریک سال نو میلادی خدمت شما استاد محترم
  جناب آقای دکتر من خودم گاهی احساس فراموشی خفیف می کنم و مثل قبل نمی توانم مطالب را حفظ کنم بخصوص درس هایم و فکر می کنم بخاطر وسواس و اضطرابی که دارم باشد درسته ؟ و آیا این حالت موقت است یا ممکن است پیش آگهی بدی داشته باشد ؟
  همچنین جناب آقای دکتر پدر دیابت دارد گاهی اوقات در پاهایش و بیشتر در یک پا شب ها حالتی مثل سوزن سوزن شدن یا سوختگی می کند به شکلی که ابتدا در یک نقطه از پا این حالت شروع می شود و سریع نواحی وسیعتری از پا را فرا می گیرد و سپس قطع می شود و بعد از چند لحظه این حالت تکرار می شود و معمولا چندین ساعت طول می کشد من به پدرم چندبار منیزیم دادم چون فکر می کنم کمبود منیزم دارد و بعد از مصرف منیزیم تا چند روز خوب می شود ولی دوباره چند روز که منیزیم مصرف نمی کند این حالت باز می گردد به نظر شما آیا علت این حالت نوروپاتی است یا کمبود منیزم ؟
  باتشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با تمرین کنترل درونی میشود استرس و وسواس را کم کرد و یاد گیری را افزایش داد. در صورت بروز بامشکل دارو کمک میکند. در افراد باسبقه دیابت طولانی نوروپاتی دیابتی اغلب وجود دارد درمانهای متنوع در این زیمنه موثر شناخته شده با کنترل بالینی تجویز میشود.

 2. الی می‌گوید:

  سلام آقای دکتر مادرم پنجاه و پنج سالشونه. با وزن 74 کیلو و قد صد و شصت. دارای واریس خفیف و آرتروز زانو. انگشت شصت پای راستشون حالت بی حسی مانند داره و بعضی وقتها گز گز میکنه. درد نداره و راحت تکون میخوره. ممکنه مساله حادی باشه ؟

 3. الی می‌گوید:

  با سلام. آقای دکتر مادربزرگ بنده دارای آلزایمر بودن و نهایتا در اثر سکته مغزی فوت کردن. پدر بنده پنجاه و نه سالشونه. مقداری کم حرف تر شدن و یک مقدار افسرده تر نسبت به قبل. چند روز قبل با دیدن نمره پلاک ماشین جلویی از ما پرسیدن که نمره برای کدوم شهره. در صورتی که قبلا همه موارد رو حفظ بودن. یکی دوباری هم کیفشون رو جا گذاشتن. با توجه به اینکه مادربزرگم هم آلزایمر داشتن خطرش برای پدرم هست ؟ بازنشسته فرهنگی هستن و تحت درمان با تئوفلین جی، ایروکاست، و داروهای عفونت روده میباشند. آیا راهی برای پیشگیری از آلزایمر هست؟ با توجه به اینکه در شهر ما ( میانه) MRI وجود نداره، میشه از سی تی اسکن بدون تزریق در جهت تشخیص اولیه استفاده کرد؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است از نظر سلامتی کلی و معاینه حافظه و روان شناسی ارزیابی بعمل آید. چنانکه عللی در سلامتی عمومی و روانی دیده نشود و افت حافظه تایید شود تغییر در ریکردها و رفتارها و تغذیه در توقف سیر آلزایمر و مهم است دستورعملهای متعدد وجود دارد که در معاینه حضوری قابل توضیح است.

 4. رحیم شفاعی می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید حدود3ماهی میشه دچار گزگز در پاها و تیک و پرش یکطرف چشم و بازوهای دستم شدم،تهران دکتر جمشید دونلو مراجعه کردم و با معاینه تشخیص روان تنی و استرس و اضطراب دادن وسرترالین . پروپرانولول تجویز کردن و چندان حالم بهتر نشده ،تعریف شما را خیلی شنیدم امیدوارم بتوانم حضوری خدمت برسم مشکل مرا حل کنید واقعا کلافه شده ام.خیلی ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در معاینه داخلی و اعصاب سالم هستید بهتر است درمان را مدتی به همراه تمرینهای فیزیکی و تقویت اعتماد بنفس ادامه دهید. اصلاح مشکل روان تنی اغلب زمان بر است. راضی به سفر طولانی تان نیستم.

   • رحیم شفاعی می‌گوید:

    سلام و خسته نباشید دوباره ،،شبها موقع خواب دچار پرش و تیک عضلات پا و دست میشم و مواقع ترس و اضطراب بیشتر میشه آیا به مرور با این داروها رفع میشه ،چقدر زمان میبره اثر این داروها معلوم بشه وقتی در یک جمع شلوغ میرم این حالت در من بیشتر میشه ودچار تپش قلب میشم ؟با تشکر فراوان

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     بسته به شدت علائم و مقدار و نوع درمان پاسخ به معالجه فرق میکند. حفظ آرامش و اشتغال به فعالیت روزمره هم کمک میکند.

 5. الی می‌گوید:

  برای تشخیص زودهنگام آلزایمر mri بهتره یا نوار مغز یا سی تی اسکن سر؟ عوارض کدوم کمتره؟ آیا درسته که سی تی اسکن خودش مضره؟

 6. Payam می‌گوید:

  باسلام و تشکر از شما استاد گرامی بابت راهنمایی های خیلی خوبتان
  جناب آقای دکتر داروهای ضدافسردگی چرا باعث افزایش وزن میشوند من با اینکه حجم غذایم نصف شده و ورزش هم می کنم و هورمون های آندروژن و تیروییدی ام هم نرماله ولی بخاطر مصرف سرترالین شدید وزنم زیاد شده

 7. Payam می‌گوید:

  باعرض سلام مجدد ببخشید آیا اگر فردی مثل من که مشکل اضطراب منتشر و خودبیمار انگاری دارد اگر داروی سرترالین را قطع کند و چند روز اولی که بدون مصرف دارو علایم بیماری و علایم ترک دارو مشاهده میشود را بتواند تحمل کند و بگذراند بعد از آن آیا دیگر نیاز به دارو پیدا نخواهد کرد و به این شکل میتوان بیماری را درمان کرد ؟

 8. حسن می‌گوید:

  نقش استرس در تقلیل بخش حافظه ای مغز
  در یک مطالعه تحقیقی که توسط دکتر Carl M. Anderson و همکاران او در کنگره روانپزشکی مبتنی بر زیست شناسی در 2016 بر گذارشد نشان داده شده که سورفتار و تربیت در برخی مقاطع خردسالی با میران حجم و اندازه بعضی از نقاط مغز در سنین بالاتر ارتباط دارد.ان نواحی مفزی برای کنترل هیجان و رفتار اهمیت دارند و ازطریق کاهش ایجاد سیناپس و ارتباط و یا از طریق نقس در سیاپس های ایجاد شده و اختلال در تولید ارتباط با سیناپس های دیگر در سنین قبل ازبلوغ باعث ایجاد مشکلات می شود.در کنار ان سورفتار و بر توجهی و سواستفاده از کودک به عدم رشد حجم مغزی هم مربوط می شود.در مراحل اولیه رشد کودک چنان اسیب هایی به عدم رشد کافی نیمکره چپ و پس از ان به اسیب نیمه راست مغز مربوط می شود.اسیب فیزیکی شدید در حوالی سن 3 سالگی به ناحیه قشر مغزی در ناحیه وانترومدیال پرفرونتال جنس مونت صدمه می زند.در همان سنین و نیز 8سالگی در جنس مذکر به همان نواحی در سمت چپ و درسنین 7 و 12سالگی به نواحی یادشده در طرف راست اسیب می زند.در زنان اسیب فریکی به ناحیه دورسولنتریور سینگولیت در حوالی سنین 5سالگی و بی توجهی روحی و عاطفی در حوالی سنین 7 و 11سالگی ضایعه درست می کند. عوارض روحی و عاطفی در سنین 15 و 16 سالگی و سواستفاده فیزیکی توسط یک همسال در حوالی 10 سالگی منجر به ضایعات کوچک تر در همان نواحی در سمت راست می شود.در پسران هم صدمه فیزیکی در سنین 3سالگی و اسیب روحی و عاطفی در سنین بالتر به اسیب همان نواحی در سمت چپ و راست به ترتیب منجر می شود.
  منبع :http://drdavanlou.com/%D9%86%D9%82%D8%B4-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%B3-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D9%82%D9%84%DB%8C%D9%84-%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%AD%D8%A7%D9%81%D8%B8%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%BA%D8%B2/

 9. حسن می‌گوید:

  تشخیص افسردگی با آزمایش خون
  این آزمایش خون کمک می‌کند تا برای هر مبتلا به افسردگی درمان مناسب را در نظر گرفت
  محققان دانشگاه نورث وسترن در میشیگان می‌گویند کلیکآزمایش خونی را ابداع کرده‌اند که به کمک آن می‌توان افسردگی را تشخیص داد.
  اوا ردی یکی از محققان اصلی این پژوهش می گوید این آزمایش مشابه اندازه گیری چربی خون یا قند بالا است و “روانپزشکی را وارد قرن بیست و یکم می‌کند.”
  به این ترتیب “تشخیص علمی افسردگی به همان صورتی که فشار خون بالا یا کلسترول بالا تشخیص داده می‌شود ممکن شده است.”
  این تست را که در “هر آزمایشگاهی” می‌توان انجام داد و در واقع اندازه‌گیری ۹ مولکول RNA در خون است.
  RNA مولکول‌هایی هستند که رمزهای ژنتیکی DNA را ترجمه و دستورالعمل های آن را بصورت پیام منتقل می‌کنند.
  دکتر ردی که شانزده سال برای این ازمایش خون تحقیق کرده است می گوید به باور او بسیاری از بیماری ها تغییراتی در خون ایجاد می کنند که می توان از روی آنها به تشخیص بیماری رسید، به عبارت دیگر مواد شیمیایی موجود در خون را می توان بعنوان “ردپای آسیب اعصاب” (neurodegenerative fingerprint) در نظر گرفت.
  افسردگی شایعترین بیماری روانپزشکی است و در دنیا بیش از ۳۵۰ میلیون نفر به آن مبتلا هستند
  دکتر ردی می گوید چون عقیده داشتم افسردگی هم مثل بیماری های دیگر است با تحقیق بر روی حیوانات مولکول‌هایی را که وجود آنها در خون نشانه افسردگی باشد شناسایی کردم و بعد به دنبال مولکول های مشابه در انسان گشتم.
  مطالعه روی حیوانات نشان داده بود ۲۶ ماده با استرس و برخی ویژگی های ژنتیکی در ارتباط هستند.
  تحقیق دکتر ردی و همکارانش بر روی انسان نشان داد از میان این ۲۶ مولکول، ۹ مولکول در مبتلایان به افسردگی بالاتر از افراد سالم است.
  تحول در تشخیص بیماری‌های روانپزشکی
  تا به حال تشخیص افسردگی فقط بصورت بالینی امکان پذیر بوده است. با مشاوره حضوری (و نیز پرسش‌نامه)، خلق بیمار ارزیابی می‌شود و پعد نتایج با مجموعه‌ای از معیارهای مشخص تطبیق داده می‌شود.
  علائم اصلی افسردگی
  احساس اندوه یا خلق پایین تقریبا هر روز
  از دست دادن علاقه یا توان لذت بردن از بیشتر فعالیت‌های زندگی روزمره
  خستگی و بی‌انرژی بودن
  احساس بی ارزش بودن یا احساس گناه شدید
  اشتغال ذهنی با فکر مرگ یا خودکشی
  کاهش توان فکر کردن و تمرکز و دشواری در تصمیم‌گیری
  پریشان‌حالی یا کندی روانی- حرکتی
  کم‌خوابی یا پرخوابی
  تغییر اشتها یا کاهش وزن
  با این حال بسیاری از بیماران ممکن است قادر نباشند حالات خود را بخوبی توصیف کنند یا ممکن است در درک سوال‌ها دچار مشکل باشند.
  بنابراین امکان دارد بیماری تشخیص داده نشود یا در برخی موارد تشخیص بیماری درست نباشد.
  به گفته دیوید مور پرفسور طب پیشگیری که به همراه دکتر ردی این تحقیق را در نشریه روانپزشکی کاربردی منتشر کرده‌اند، علائمی مثل خستگی و کم بودن انرژی، حال بد، خلق پایین و کاهش اشتها و اضطراب و بی خوابی که از علائم افسردگی هستند در بیماری های دیگر و همچنین دیگر بیماری های روانپزشکی مشترک هستند:
  “سلامت روان از صد سال پیش تغییری نکرده، یعنی بیماری‌ها و اختلالات با علائم بالینی تشخیص داده می‌شوند.”
  با این حال بویژه در یکی دو سال گذشته جستجوی محققان برای یافتن نشانه‌های ژنتیکی و مولکولی در مبتلایان به نتایج بی‌سابقه‌ای در زمینه بیماری‌های روانپزشکی از جمله افسردگی و کلیکاسکیزوفرنی رسیده و در نگرش به این بیماری‌ها تحولی اساسی ایجاد کرده است.
  روش تحقیق
  برای این تحقیق ۳۲ بیمار ۱۲ تا ۷۹ ساله مبتلا به افسردگی را با ۳۲ فرد سالم در همان گروه سنی مقایسه کردند و دیدند ۹ مولکول مختلف در خون این افراد متفاوت است.
  این افراد ۱۸ هفته تحت روان درمانی قرار گرفتند و این ۹ مولکول در کسانی که به درمان جواب داده بودند کاهش یافته بود اما در کسانی که به درمان جواب نداده بودند این مواد همچنان بالا بود.
  زنان بیشتر از مردان به افسردگی مبتلا می‌شوند
  دکتر مور می‌گوید در حال حاضر می‌دانیم که دارو در درمان افسردگی موثر است اما نه در همه موارد و می دانیم روان درمانی در درمان افسردگی مفید است اما نه در همه موارد.”
  اما با اندازه‌گیری این ۹ مولکول هم می توان ارزیابی کرد که روان درمانی برای چه کسانی مناسب است و هم تشخیص داد چه کسانی در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند.
  از این رو این اولین آزمایشی است که بصورت عینی و قابل اندازه‌گیری سودمندی رفتار درمانی شناختی (Cognitive Behavioral Therapy) را نشان داده است.
  محققان معتقدند چون افسردگی اغلب پیش از بروز علائم آلزایمر و پارکینسون ظاهر می شود اندازه‌گیری این مواد در خون می‌تواند به تشخیص زودهنگام این بیماری‌ها نیز کمک کند.
  دکتر ردی و تیم تحقیقاتی اش پیش از این آزمایش خونی را برای تشخیص افسردگی در نوجوانان ابداع کرده بودند.
  شروع افسردگی در اواخر دوره نوجوانی در ۲۵ درصد موارد ابتلا رخ می دهد و معمولا پیش آگهی بدتری از افسردگی بزرگسالان دارد.
  در قدم بعدی دکتر ردی قصد دارد این تست را در جمعیت بزرگتری به آزمایش بگذارد و بررسی کند که آیا از آن می‌توان در تشخیص بین افسردگی و اختلال دو قطبی (افسردگی – شیدایی) استفاده کرد یا نه.
  منبع :http://drdavanlou.com/%D8%AA%D8%B4%D8%AE%DB%8C%D8%B5-%D8%A7%D9%81%D8%B3%D8%B1%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%AE%D9%88%D9%86/

 10. Mahsa می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشيد
  مادر من مدتيه عدم تعادل در راه رفتن دارن و چند بارى تو خيابون زمين خوردن جورى كه يك بار با پيچ خوردگى شديد پا مواجه شدن كه منجر به پارگى تاندون آشيل و عمل جراحى شد،علائم ديگه شون شامل تارى ديد،سرگيجه و سردرد خفيف و احساس سنگينى در سر هست.با مراجعه به دكتر ارتوپد تشخيص دادن كه مشكل از پاهاشون نيست و براشون ام آر آى نوشتن.اما جوابش حاضر نيست و منم نگرانم،ميشه راهنمايي كنين كه مشكل از كجا ميتونه باشه؟؟؟در ضمن مادرم آب مرواريد هم دارن و بايد جراحى كنن.

 11. دکتر سیفی می‌گوید:

  تحلیل شدید مغز در قسمتهای قشر و نسج عمقی و ضایعه ناشی از گرفتگی عروقی در عمق نیمکره راست گفته شده است. ضایعه جدید دیده نشده است.

 12. دکتر سیفی می‌گوید:

  تحلیل شدید مغز در قسمتهای قشر و نسج عمقی و ضایعه ناشی از گرفتگی عروقی در عمق نیمکره راست گفته شده است. ضایعه جدید دیده نشده است.

 13. دکتر سیفی می‌گوید:

  تحلیل شدید مغز در قسمتهای قشر و نسج عمقی و ضایعه ناشی از گرفتگی عروقی در عمق نیمکره راست گفته شده است. ضایعه جدید دیده نشده است.

 14. دکتر سیفی می‌گوید:

  تحلیل شدید مغز در قسمتهای قشر و نسج عمقی و ضایعه ناشی از گرفتگی عروقی در عمق نیمکره راست گفته شده است. ضایعه جدید دیده نشده است.

 15. دکتر سیفی می‌گوید:

  تحلیل شدید مغز در قسمتهای قشر و نسج عمقی و ضایعه ناشی از گرفتگی عروقی در عمق نیمکره راست گفته شده است. ضایعه جدید دیده نشده است.

 16. دکتر سیفی می‌گوید:

  تحلیل شدید مغز در قسمتهای قشر و نسج عمقی و ضایعه ناشی از گرفتگی عروقی در عمق نیمکره راست گفته شده است. ضایعه جدید دیده نشده است.

 17. حجت پناهی می‌گوید:

  با سلام و آرزوی سلامتی شما و همکاران محترم, آقایی33ساله ساکن تهران میباشم حدودیکماه میشه بعلت گزگز وتیک های مکرر دست بخصوص پاها به دکتر جمشید لطفی متخصص مغزواعصاب مراجعه و در همان بدو ورود به اتاق معاینه تشخیص استرس واضطراب و مشکل روان تنی مطرح نمودند و گفتن نیازی به MRI نیست داروهای تجویزی آسنترا و پروپرانولول ولی همچنان مقداری گزگز در سرم وجود دارد با توجه به تعریف و تمجید هایی که از بیماران شما و همشهریان تبریزی شنیدم در صورت مقدور بودن راهنمایی بفرمایید البته در صورت عدم بهبود کامل حضوری به مطبتان مراجعه کنم.باتشکر بی نهایت

 18. صابر انتظارمهدی می‌گوید:

  ضمن عرض سلام و تحیات خدمت شما بزرگوار،
  پدر خانم بنده ساکن تبریز مییاشند و حدود 3 سال است دچار مریضی ناشناخته ای هستند که ایشان را زمین گیر کرده و خانواده ای را نگران و پریشان، و بدتر از آن عدم اظهار نظر کلی یا جزیی پزشکان در مورد بیماری وی . علی ایحال شرح حال مریض بدینصورت است:
  سرگیجه و حالت تهوع توام با عدم تعادل در راه رفتن به صورتی که قادر به قدم انداختن نمیباشند و بلافاصله به زمین می افتند،رنگ پوستشان سفید میشود استفراغ کرده بی حال می افتند،تمامی آزمایشات مربوط به تشخیص مغز واعصاب ار نظر پزشکان معالج بلامشکل تعریف شده و نتیجه خاصی در تشخیص نداشته است ضمن اینکه نظر پزشکان و اساتید متعددی همچون آقایان دکتر حریریان،یوسف آبادی،نیکان فر،حاتمی،حمائری،شریفی،هاشمی لر،اسکوئی ،خانم دکتر حسینی و … نوعی تشنج را گواهی میدهد. از نوع داروهای تجویزی نیز چنان می نماید که تشنج و صرع و پارکینسون و … قویترین احتمال را دارند ولی هنوز بعد از 3 سال قطعیتی در تشخیص نداشته اند و قاعدتاً نتیجه ای در بهبود وضعیت مریض در بر نداشته است،داروهایی نظیر:
  دپاکین کرونو 500 ،کاربامازپین 400 ،ملاتونین 3 میلی ،ال دورام سی،ریسپریدون 1 میلی و بالاخره فقط دپاکین به تنهایی تجویز شده است. نهایتاً مریض در بیمارستان رازی بستری و از ناحیه ریه دچار عفونت میباشند و در حال حاظر داروی دپاکین هر روز نصف صبح و نصف عصر زیر نظر دکتر شریفی تجویز شده و انتی بیوتیک هم مصرف میکنند.
  به علت عدم استطاعت مالی مراجعه به بیمارستان خصوصی برایشان میسر نیست کما اینکه دلسردی از عدم تشخیص بیماری در طول این 3 سال و عدم صدور نظر قانع کننده از سوی پزشکان، انگیزه ای برای مراجعه به پزشک غیر برای خانواده ایشان باقی نگذاشته است ، بنده با مطب جناب عالی تماس گرفتم روز 5شنبه ساعت 5 عصر و متاسفانه تشریف نداشتید ،در صورت امکان اگر برایتان مقدور است بنده را راهنمایی نمایید.اگر صلاح بدانید حضوری هم خدمت میرسیم. با تشکر از حوصله شما بزرگوار.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   از روی علائم متنوع مغزی پیشرونده احتمال بیماری مالتیپل سیتم آتروفی مطرح است. در معاینه و بررسی مدارک میشود در این مرحله به تشخیص نهائی رسید. ساعات کار من در مطب در وقت اداری است.

 19. مهسا . ک می‌گوید:

  جناب آقای دکتر با سلام. من سال گذشته دچار فلج بلز شدم و پس از دو ماه با فیزیوتراپی یهبود یافتم. پس از سه ماه عدم تقارن را در صورتم احساس کردم و پس از مراجعه به دکتر متخصصم تشخیص بیماری همی فاسیال اسپاسم داده شد. پس از یک دوره تزریق بوتاکس موقتا درمان شدم اما مجددا اسپاسم ها آغاز شد. به جراح هم برای جراحی مراجعه کردم ولی از عمل ممانعت کرد و مجددا مجبور به بوتاکس شدم. سوالی که داشتم آیا ممکن است بعد از مدت تزریق طولانی بوتاکس بهبود یابم. با سپاس . در ضمن من 33 سال دارم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تاثیر شل کنندگی بوتاکس موقت است با ماساژ طولانی مدت و تمرین تنظیم حرکات صورت در جلو آینه میتوانید به ایراد ظاهری غلبه کنید.

 20. زهرا می‌گوید:

  با سلام، دختری۲۳ ساله هستم یکسال پیش دستها بازوها و قفسه سینه ام دچار خواب رفتگی متوسط شد، بیمارستان سینا مراجعه کردم ام ار ای شدم و چند پلاک دراطراف بطن مغز و یک پلاک نخاع گردنی مشخص شد. آمپول سینوکس رو یکسال هست مرتب مصرف میکنم. در ام ار ای ۶ ماه پس از اولین حمله ، هیچ پلاک جدید مشاهده نشد و پلاک های قبل کمرنگ شده بود. هیچ حمله ای در یکسال گذشته نداشته ام و فقط از حمله ی اول مقداری تغییر حس نوک انگشتان دست باقی مانده، لطفا راهنمایی بفرمایید بر اساس تجربه تقریبا چند سال طول میکشد تا درمان شوم یا ناتوان شوم؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تا اینجا پاسخ به درمان خوب بوده بهتر است چند سال درمان را ادامه دهید هرچه مدت خاموشی و کنترل طولانی باشد امید بهبودی و سلامتی بیشتر است.

  • زهرا می‌گوید:

   باتشکر از جناب دکتر. من فردای گذاشتن این کامنت 3 روز است دچار اسپاسم سمت راست گردن شدم. آیا حمله ی ام اس است وباید کورتون بگیرم؟ یا با ژل پیروکسیکام و قرص باکلوفن رفع می شود؟ مرسی

 21. payam می‌گوید:

  باسلام خدمت شما استاد گرامی
  جناب آقای دکتر من از شش روز قبل شروع به کاهش دوز سرترالینم کردم به این شکل که دوز ثابت مصرفی ام که 100 میلی گرم بود را به مدت سه روز به دوز پنجاه میلی کاهش دادم و سپس سه روز است دوز را به بیست و پنج میلی کاهش داده ام در این مدت تنها کمی حالت سرگیجه و کمی احساس دلشوره داشته ام ولی برخلاف دفعات قبل می دانم که این از علائم ترک دارو است برای همین این علائم باعث افزایش اضطراب یا حملات پانیک در من نشده اما باتوجه به اینکه سرترالین تا یک هفته در خون باقی می ماند می خواستم بدانم به نظر شما از روزی که دارو به طور کامل قطع شود چه مدت زمانی بیشتر احتمال بازگشت علائم وجود دارد ؟ و چند روز که بگذرد دیگر می توان اطمینان پیدا کرد که قطع دارو بدون علائم بازگشت و سندرم ترک بوده ؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   عود بیماری بعد از قطع درمان به عوامل زمینه روانی اعم از اضطراب و افسردگی و وسواس مربوط است. بهتر است قطع درمان با اطلاع پزشک معالج و کنترل علائم در مدت دو سه ماه بعمل آید.

   • Payam می‌گوید:

    با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما استاد محترم ببخشید الان حدود سه هفته از قطع کامل سرترالین می گذرد در طول این مدت میزان سرگیجه ای که داشتم نیز بسیار کم شده در طول روز هم نه اضطرابی دارم و نه سرگیجه ای اما شب ها از ساعت ۷ شب تا ۱۱ شب یک مقدار اضطراب خفیف را تجربه می کنم که دقیقا در همین زمان وقتی چشم هایم را بصورت سریع از چپ به راست و بالعکس می چرخانم سرگیجه ی خفیفی هم تجربه می کنم به نظر شما آیا این میزان کم نیز به مرور زمان خوب میشود یا باید به آن عادت کنم با سپاس فراوان

 22. نوید می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید. من یه پست عجله ای در صفحه بیوگرافی شما انجام دادم و عذر خواهی میکنم.
  مادرم 78 سالشون هست و حدود 3 سال پیش شروع به فراموش کردن و یا تکرار مکرر چندین واقعه در روز کرد،دکتر بردیم،دکتر سیتی کولین و ریواستگیمین تجویز کرد ولی بهبودی در ایشان پیدا نشد و بیماری روند خود را ادامه داد
  سال پیش دکتر ایشان را عوض کردیم و به متخصص دیگری بردیم و ایشان آلزانتین (ممانتین) و ریواستیگمین خارجی که 800 هزار هزینه برداشت،دادند
  مادرم بعضی چیزهارو کامل فراموش میکنند و کلا منکر اتفاقات میشند ولی بعضی چیزهایی که در این بین افتاده رو به یاد دارند.اونهایی که زیاد می بینند رو کامل میشناسن.کم اشتها شده اند ولی خوشبختانه راه خونه رو میشناسند و خودشون رو میدونند ولی دیگه قادر به آشپزی و خوردن دارو ها و کارهای مازاد روزمره نمیتونند انجام بدند. فقط کارهای خاصی رو حتما باید روزمره انجام بدهد و در صورت عدم پرداخت به این کارها عصبانی میشند و بی حال میشند. ایشون فشار خون دارند و صبحا معده درد میگیرند و امپرازول میخورند.
  ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   انتقال دهنده های عصبی در آلزایمر انوع داخلی و خارجی زیاد فرق ندارند ارزش هزینه کردن زیاد ندارد. در مراحل پیشرفته آلزایمر داروها چندان تاپیر ندارد. درمانهای تسکین دهنده برحسب نیاز تجویز میشود. بهتر روش کمک در این مرحله کمک به شرطی سازی فعالیتها و امور روزمره است. همه نوع فعالیت در حد توان را بایستی مرتب و بطور تکراری مساعدت نمود تا مدتهای طولانی بدون استرس و سردرگمی بتواند خود را اداره کند. کمک عاطفی و برانگیختن انگیزه مثبت و تمرینهای فیزیک و ذهنی بدون استرس مفیدتر است.

 23. مونا می‌گوید:

  سلام خسته نباشید من22سالمه یک شب از خواب بیدار شدم پای راست سنگین شده بود ولی میتونستم بلندش کنم یه مدت بعدم دوباره شب بیدار شدم دست راست سنگین شده بود و خواب رفته بود بازم میتونستم تکون بدم روشونم نخوابیده بودم دستم گز گز میکنه وقتی باهاش کاری انجام میدم باهاش وقتی هم زانوم رو میارم بالا بخام دوباره پام رو بذارم زمین اگه اروم ببرم پایین یه لرزش خفیف دارم وقتی هم دراز کشیده باشم بخام بشینم بازم با یه لرزش خفیفه ولی یهو بلند شم لرزش ندارم . انگار تو قسمتای مختلف بدنم سوزن میکنن تا یه مدت بعد اضطراب شدیدم سر پا هم باشم طپش قلب دارم بیشتر وقتا.اضطراب اجتماعی دارم و عصبی هم قبلا خیلی میشدم آیا لازمه برم دکتر مغز و اعصاب

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   ضمن کنترل ارادی اضطراب و مصرف دارو در صورت لزوم، معاینه مجدد اعصاب برای اطمینان از تایید یا رد علائم حسی و حرکتی و چشمی ، عصبی را داشته باشید

 24. مونا می‌گوید:

  ببخشید آقای دکتر اینم بگم من مردمک چشمامم میلرزد وقتی دقت میکنم

 25. payam می‌گوید:

  با سلام جناب آقای دکتر چند روز پیش خدمتتون کامنت گذاشتم در مورد قطع سرترالین نوشته بودم خدا رو شکر الان هشت روز از کاهش دوز تدریجی و قطع دارو می گذرد و تنها علامت ترک دارویی که دارم حالت سرگیجه ای است که وقتی سر یا چشمانم رو سریع تکان می دهم نمایان می شود و خدا رو شکر اضطراب و سایر علائم ترک دیگری را نداشته ام . به نظر شما این سرگیجه تا کی باقی می ماند و آیا دارویی برای درمان سرگیجه ناشی از ترک SSRI ها وجود دارد ؟ باتشکر فراوان

 26. علیرضا صالحی می‌گوید:

  با سلام آقای دکتر نظر شما در مورد این روش چیست؟بنده دچار استرس و اضطراب هستم دارو هم استفاده کردم ولی بعد از مدتی قطع کردن دوباره بعضی وقتها دچار حالت استرس میشم به دکترآذرنگی مراجعه کردم وایشون پیشنهاد روشTMSرو دادن میخواستم بدونم آیا فرقی میکنه یا بیهوده وقت و هزینه تلف کردن هست ؟باتشکر
  http://irnfb.ir

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بسته به به زمینه روان شناختی شخصی در توانائی تمرکز ، و مهارت درمانگر نتیجه فرق میکند. به تمرین مدیتیشن ارادی همان کار را احتمالا بتوانی انجام دهی.

 27. عادل قاضی می‌گوید:

  منو

  جستجو
  کد خبر: ۵۹۴۵۸۸۶
  گروه : علمی پزشکی » بهداشت و درمان
  تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۵ – ۱۲:۰۱
  اندازه فونت نسخه چاپی ارسال به دوستان
  ذخیره
  ساخت داروی گیاهی ضد آلزایمر به دست محققان ایرانی
  داروی گیاهی “ملیتروپیک” که برای نخستین بار در دنیا توسط محققان پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی تولید شده است.
  ساخت داروی گیاهی ضد آلزایمر به دست محققین ایرانیبه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محققان جهاددانشگاهی با بهره گیری از دانش کهن و بومی ایران زمین در درمان مشکلات مغزی و نیز با بررسی مطالعات روز دنیا در این زمینه توانستند این داروی ارزشمند را تولید کرده و پس از آزمایش اثربخشی آن، طی روزهای آتی معرفی نمایند.

  اعضای تیم تحقیق جهت تکمیل فرایند ارائه محصول به انجام مطالعه بالینی گسترده‌ای پرداختند، در این مطالعه که بر 42 بیمار مبتلا به آلزایمر خفیف تا متوسط در سنین بین 80-65 سال انجام شد به این افراد عصاره گیاه بادرنجبویه تجویز و به دسته‌ای دیگر دارونما داده شد.

  پس از اتمام مطالعه شاخص های فراموشی، فعالیت های شناختی و عوارض جانبی مورد پایش قرار گرفتند و بعد از چهار ماه انجام مطالعه نتیجه به شکل قابل توجه و معناداری بیان می‌کرد.

  در افرادی که از عصاره بادرنجبویه استفاده کرده‌اند نسبت به افرادی که دارونما مصرف نموده‌اند میزان آلزایمر خفیف تا متوسط به خوبی کنترل شده است و همچنین عارضه اضطراب و تحریک پذیری به شکل محسوسی نسبت به دسته دوم که دارونما مصرف نموده‌اند، کاهش داشته است.

  این محصول دارای قابلیت معرفی در سطوح بین المللی و فروش و عرضه به بازارهای جهانی است که با عنایت خداوند متعال پس از رونمایی و معرفی، تمهیداتی برای معرفی این محصول در سطح بین الملل اندیشیده شده است.

  گفتنی است؛ داروی گیاهی “ملیتروپیک” که برای نخستین بار در دنیا توسط محققان پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی تولید شده است، پنجم بهمن ماه با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رییس جهاددانشگاهی و جمعی از پژوهشگران معرفی و رونمایی خواهد شد.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   ممنون از اطلاع رسانی تان و به امید موفقیت شما، اگر امکان دارد ترکیب و ماده موثره داروی تولید شده و تاییدیه منابع صلاحیت دار را اعلام فرمائید.
   بطوریکه مستحظر هستید داروی گیاهی با فریب کاری عده ای از جمله وابسته دانشگاهی در تبریز برای درمان ام اس تبلیغ نمودند و پول کلانی از بیماران سراسر ایران به جیب این افراد فاقد صلاحیت در تبریز واریز شد و این حقه بازی مردم و پزشکان را به داروهای گیاهی تایید نشده از طرف منابع معتبر و بیطرف بدبین کرده است.

 28. mojhdeh می‌گوید:

  آقای دکتر ممنون از پاسخ قبلیتون.مشکوک به حاملگی بودم که الان مطمئن شدم که باردارم و قرص دلوکستین 20 رومیخورم.بدون قرص تحمل درد رو ندارم.آیا این قرص رو ادامه بدم یا بجاش آسنترا بخورم.بنظرتون کدوم توبارداری بیشترمصرف میشه

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   هر دو دارو در یک حد خفیف در حاملگی محدود توصیه شده بهتر است باکنترل بالینی حداقل مقدار ضروری مصرف شود.

 29. هادی می‌گوید:

  سلام و عرض ادب خدمت شما
  آقای دکتر من خواهرم چند روز پیش تو خونش حالش بهم می خوره و سرش هم به جایی خورده و حدود 1 ساعتی طول کشیده تا متوجه بشن و برسوننش به بیمارستان. وقتی اورژانس اومد متوجه شد سطح هوشیاری پایینه .اول می گفت سرم خیلی درد می کنه و نفش تنگی داشت که الان کمتر شده . منتقل کردنش به بیمارستان که از همون (48 ساعت)موقع هیچکس رو نمیشنااسه . سیتی اسکن و ام ار ای هم انجام دادن و چند دکتر دیدن و گفتن توی عکسها عارضه ای دیده نمیشه .
  اما هیچ کس رو نمیسناسه . بعضی از وسایل رو هم نمشناسه مثلا تلویزیون و … به نظر شما علت میتونه چی باشه و آیا این فراموشی موقته یا دایم.
  ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر اختلال هوشیاری واقعی است و حالت تلقین روانی ندارد بهتر است مایع نخاع آزمایش کنند شاید عفونت مغزی یا خونریزی پرده های مغزی باشد که در اسکن دیده نمیشود.

 30. Payam می‌گوید:

  با سلام و عرض خسته نباشید
  جناب آقای دکتر با لطف خداوند و کمک ها و راهنمایی های شما الان بیش از ۴۵ روز است که قرص زولوفت ۱۰۰ که مصرفش برایم بیش از حد دردسر ساز شده بود را قطع کردم تمام علائم سندروم ترک مثل سرگیجه و اضطراب و خواب آلودگی از بین رفته اند و مشکلات خواب نیز ندارم هرچند که گاهی اوقات اضطراب خفیفی را تجربه می کنم که فکر می کنم این وضعیت برای تمام افراد عادی نیز وجود دارد . ببخشید به نظر شما باتوجه به اینکه خیلی از بیماری های اعصاب مثل وسواس و اضطراب منتشر بعد از چند سال دوباره احتمال بازگشت دارند چه کارهایی باید انجام بدم که در آینده این بیماری دوباره عود نکند ؟ با سپاس فراوان

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   زندکی فعال و خود اعتلائی ارادی با تمرکز و دقت، و با بالاردن خود آگاهی و روابط اجتماعی، مطالعه ورزش و کار سازنده همه موثرند.

 31. سوسن ترکیان می‌گوید:

  باسلام.من هرزگاهی باداغ شدن شدیدداخل گوشهاوپیشانی مواجه میشم.خصوصا هنگام استرس واضطراب.لطفاعلت وراهکاررابفرمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


7 × = پنجاه شش

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>