اهمیت ارزیابی کاهش حافظه

احساس کاهش حافظه مسئله شایع است.تعیین علت و پیش بینی سیر بیماری از خیلی جهات مهم است. اطمینان از بود و نبود کاهش واقعی حافظه و یافتن علت قابل کنترل و یا مواجه شدن با سیر بیماری پیشرونده آلزایمر و یا دیگر اشکال زوال عقل برای خود و اطرافیان حیاتی است.
ممکن است فرد خودش یا اطرافیان فراموشی و کاهش کارآئی و اختلال در خلق و اشکال در مهارت عملی و بینائی و تعاملات اجتماعی را متوجه شوند.
چنانکه افت حافظه در یک فرد پیر ( بالای 75 سال) بارز باشد امکان تشدید فراموشی و تبدیل به آلزایمر بعد از دوسال و نیم 23 تا 47 در صد است.
در هر فرد با احساس فراموشی ارزیابی بالینی با در نظر گرفتن سن، شغل، کارآئی، زمینه ارثی، سطح تحصیلات و استعداد،حوادث مغزی و بیماریهای داخلی، استرس و افسردگی، مصرف دارو و سیگار و مواد مخدر در مصاحبه و معاینه در نظر گرفته می شود. تستهای کامل متداول خونی و هورمونی و عفونی و موارد دیگر برحسب مورد شخص بعمل می آید.
تستهای جامع روان شناختی با ارزیابی ابعاد مختلف حافظه، تکلم و اشکال اجرائی و شخصیتی کمک میکند.
MRI مغز حتی قبل از بروز علائم بالینی ممکن است تحلیل و چروکیدگی قسمت داخلی لوب تمپورال نشان دهد که نشانه احتمال شروع آلزایمر در آینده نه چندان دور است. تشدید سگنال در ماده سفید در اغلب افراد مسن و اشخاص بافشارخون دیده میشود، هرچه وسعت ضایعات بیشتر باشد بروز زوال عقل با علت مویرگی بیشتر است. تستهای پیشرفته با تعیین سکن مارکر آمیلوئید مغزی و PET تسکن ضمن کمک به تشخیص زودتر ارزش بالینی برای بکارگیری روزمره را ندارد.
با اینکه هیچ راهکار مطمئن اعم از درمان داروئی و رژیم غذائی و استفاده از مکمل ها و چای سبز برای توقف سیر بیماری تایید نشده، تغییر روش زندگی با کنترل فشار خون و قند و کسترول، و افزودن به فعالیت فیزیکی و تمرین ذهنی و کم کردن استرس و افسردگی در خیلی از افراد علائم پیش آمده را بهبود و سیر بیماری کند میکند. استفاده از غداهای مدیترانه ای ( سیزیجات و دانه ها و روغن زیتون) و افزایش مراودات اجتماعی در تعدادی از افراد با کاهش حافظه موثر شناخته شده است.

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

26 Responses to اهمیت ارزیابی کاهش حافظه

 1. payam می‌گوید:

  باسلام و تبریک سال نو میلادی خدمت شما استاد محترم
  جناب آقای دکتر من خودم گاهی احساس فراموشی خفیف می کنم و مثل قبل نمی توانم مطالب را حفظ کنم بخصوص درس هایم و فکر می کنم بخاطر وسواس و اضطرابی که دارم باشد درسته ؟ و آیا این حالت موقت است یا ممکن است پیش آگهی بدی داشته باشد ؟
  همچنین جناب آقای دکتر پدر دیابت دارد گاهی اوقات در پاهایش و بیشتر در یک پا شب ها حالتی مثل سوزن سوزن شدن یا سوختگی می کند به شکلی که ابتدا در یک نقطه از پا این حالت شروع می شود و سریع نواحی وسیعتری از پا را فرا می گیرد و سپس قطع می شود و بعد از چند لحظه این حالت تکرار می شود و معمولا چندین ساعت طول می کشد من به پدرم چندبار منیزیم دادم چون فکر می کنم کمبود منیزم دارد و بعد از مصرف منیزیم تا چند روز خوب می شود ولی دوباره چند روز که منیزیم مصرف نمی کند این حالت باز می گردد به نظر شما آیا علت این حالت نوروپاتی است یا کمبود منیزم ؟
  باتشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با تمرین کنترل درونی میشود استرس و وسواس را کم کرد و یاد گیری را افزایش داد. در صورت بروز بامشکل دارو کمک میکند. در افراد باسبقه دیابت طولانی نوروپاتی دیابتی اغلب وجود دارد درمانهای متنوع در این زیمنه موثر شناخته شده با کنترل بالینی تجویز میشود.

 2. الی می‌گوید:

  سلام آقای دکتر مادرم پنجاه و پنج سالشونه. با وزن 74 کیلو و قد صد و شصت. دارای واریس خفیف و آرتروز زانو. انگشت شصت پای راستشون حالت بی حسی مانند داره و بعضی وقتها گز گز میکنه. درد نداره و راحت تکون میخوره. ممکنه مساله حادی باشه ؟

 3. الی می‌گوید:

  با سلام. آقای دکتر مادربزرگ بنده دارای آلزایمر بودن و نهایتا در اثر سکته مغزی فوت کردن. پدر بنده پنجاه و نه سالشونه. مقداری کم حرف تر شدن و یک مقدار افسرده تر نسبت به قبل. چند روز قبل با دیدن نمره پلاک ماشین جلویی از ما پرسیدن که نمره برای کدوم شهره. در صورتی که قبلا همه موارد رو حفظ بودن. یکی دوباری هم کیفشون رو جا گذاشتن. با توجه به اینکه مادربزرگم هم آلزایمر داشتن خطرش برای پدرم هست ؟ بازنشسته فرهنگی هستن و تحت درمان با تئوفلین جی، ایروکاست، و داروهای عفونت روده میباشند. آیا راهی برای پیشگیری از آلزایمر هست؟ با توجه به اینکه در شهر ما ( میانه) MRI وجود نداره، میشه از سی تی اسکن بدون تزریق در جهت تشخیص اولیه استفاده کرد؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است از نظر سلامتی کلی و معاینه حافظه و روان شناسی ارزیابی بعمل آید. چنانکه عللی در سلامتی عمومی و روانی دیده نشود و افت حافظه تایید شود تغییر در ریکردها و رفتارها و تغذیه در توقف سیر آلزایمر و مهم است دستورعملهای متعدد وجود دارد که در معاینه حضوری قابل توضیح است.

 4. رحیم شفاعی می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید حدود3ماهی میشه دچار گزگز در پاها و تیک و پرش یکطرف چشم و بازوهای دستم شدم،تهران دکتر جمشید دونلو مراجعه کردم و با معاینه تشخیص روان تنی و استرس و اضطراب دادن وسرترالین . پروپرانولول تجویز کردن و چندان حالم بهتر نشده ،تعریف شما را خیلی شنیدم امیدوارم بتوانم حضوری خدمت برسم مشکل مرا حل کنید واقعا کلافه شده ام.خیلی ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در معاینه داخلی و اعصاب سالم هستید بهتر است درمان را مدتی به همراه تمرینهای فیزیکی و تقویت اعتماد بنفس ادامه دهید. اصلاح مشکل روان تنی اغلب زمان بر است. راضی به سفر طولانی تان نیستم.

   • رحیم شفاعی می‌گوید:

    سلام و خسته نباشید دوباره ،،شبها موقع خواب دچار پرش و تیک عضلات پا و دست میشم و مواقع ترس و اضطراب بیشتر میشه آیا به مرور با این داروها رفع میشه ،چقدر زمان میبره اثر این داروها معلوم بشه وقتی در یک جمع شلوغ میرم این حالت در من بیشتر میشه ودچار تپش قلب میشم ؟با تشکر فراوان

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     بسته به شدت علائم و مقدار و نوع درمان پاسخ به معالجه فرق میکند. حفظ آرامش و اشتغال به فعالیت روزمره هم کمک میکند.

 5. الی می‌گوید:

  برای تشخیص زودهنگام آلزایمر mri بهتره یا نوار مغز یا سی تی اسکن سر؟ عوارض کدوم کمتره؟ آیا درسته که سی تی اسکن خودش مضره؟

 6. Payam می‌گوید:

  باسلام و تشکر از شما استاد گرامی بابت راهنمایی های خیلی خوبتان
  جناب آقای دکتر داروهای ضدافسردگی چرا باعث افزایش وزن میشوند من با اینکه حجم غذایم نصف شده و ورزش هم می کنم و هورمون های آندروژن و تیروییدی ام هم نرماله ولی بخاطر مصرف سرترالین شدید وزنم زیاد شده

 7. Payam می‌گوید:

  باعرض سلام مجدد ببخشید آیا اگر فردی مثل من که مشکل اضطراب منتشر و خودبیمار انگاری دارد اگر داروی سرترالین را قطع کند و چند روز اولی که بدون مصرف دارو علایم بیماری و علایم ترک دارو مشاهده میشود را بتواند تحمل کند و بگذراند بعد از آن آیا دیگر نیاز به دارو پیدا نخواهد کرد و به این شکل میتوان بیماری را درمان کرد ؟

 8. حسن می‌گوید:

  نقش استرس در تقلیل بخش حافظه ای مغز
  در یک مطالعه تحقیقی که توسط دکتر Carl M. Anderson و همکاران او در کنگره روانپزشکی مبتنی بر زیست شناسی در 2016 بر گذارشد نشان داده شده که سورفتار و تربیت در برخی مقاطع خردسالی با میران حجم و اندازه بعضی از نقاط مغز در سنین بالاتر ارتباط دارد.ان نواحی مفزی برای کنترل هیجان و رفتار اهمیت دارند و ازطریق کاهش ایجاد سیناپس و ارتباط و یا از طریق نقس در سیاپس های ایجاد شده و اختلال در تولید ارتباط با سیناپس های دیگر در سنین قبل ازبلوغ باعث ایجاد مشکلات می شود.در کنار ان سورفتار و بر توجهی و سواستفاده از کودک به عدم رشد حجم مغزی هم مربوط می شود.در مراحل اولیه رشد کودک چنان اسیب هایی به عدم رشد کافی نیمکره چپ و پس از ان به اسیب نیمه راست مغز مربوط می شود.اسیب فیزیکی شدید در حوالی سن 3 سالگی به ناحیه قشر مغزی در ناحیه وانترومدیال پرفرونتال جنس مونت صدمه می زند.در همان سنین و نیز 8سالگی در جنس مذکر به همان نواحی در سمت چپ و درسنین 7 و 12سالگی به نواحی یادشده در طرف راست اسیب می زند.در زنان اسیب فریکی به ناحیه دورسولنتریور سینگولیت در حوالی سنین 5سالگی و بی توجهی روحی و عاطفی در حوالی سنین 7 و 11سالگی ضایعه درست می کند. عوارض روحی و عاطفی در سنین 15 و 16 سالگی و سواستفاده فیزیکی توسط یک همسال در حوالی 10 سالگی منجر به ضایعات کوچک تر در همان نواحی در سمت راست می شود.در پسران هم صدمه فیزیکی در سنین 3سالگی و اسیب روحی و عاطفی در سنین بالتر به اسیب همان نواحی در سمت چپ و راست به ترتیب منجر می شود.
  منبع :http://drdavanlou.com/%D9%86%D9%82%D8%B4-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%B1%D8%B3-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D9%82%D9%84%DB%8C%D9%84-%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%AD%D8%A7%D9%81%D8%B8%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%BA%D8%B2/

 9. حسن می‌گوید:

  تشخیص افسردگی با آزمایش خون
  این آزمایش خون کمک می‌کند تا برای هر مبتلا به افسردگی درمان مناسب را در نظر گرفت
  محققان دانشگاه نورث وسترن در میشیگان می‌گویند کلیکآزمایش خونی را ابداع کرده‌اند که به کمک آن می‌توان افسردگی را تشخیص داد.
  اوا ردی یکی از محققان اصلی این پژوهش می گوید این آزمایش مشابه اندازه گیری چربی خون یا قند بالا است و “روانپزشکی را وارد قرن بیست و یکم می‌کند.”
  به این ترتیب “تشخیص علمی افسردگی به همان صورتی که فشار خون بالا یا کلسترول بالا تشخیص داده می‌شود ممکن شده است.”
  این تست را که در “هر آزمایشگاهی” می‌توان انجام داد و در واقع اندازه‌گیری ۹ مولکول RNA در خون است.
  RNA مولکول‌هایی هستند که رمزهای ژنتیکی DNA را ترجمه و دستورالعمل های آن را بصورت پیام منتقل می‌کنند.
  دکتر ردی که شانزده سال برای این ازمایش خون تحقیق کرده است می گوید به باور او بسیاری از بیماری ها تغییراتی در خون ایجاد می کنند که می توان از روی آنها به تشخیص بیماری رسید، به عبارت دیگر مواد شیمیایی موجود در خون را می توان بعنوان “ردپای آسیب اعصاب” (neurodegenerative fingerprint) در نظر گرفت.
  افسردگی شایعترین بیماری روانپزشکی است و در دنیا بیش از ۳۵۰ میلیون نفر به آن مبتلا هستند
  دکتر ردی می گوید چون عقیده داشتم افسردگی هم مثل بیماری های دیگر است با تحقیق بر روی حیوانات مولکول‌هایی را که وجود آنها در خون نشانه افسردگی باشد شناسایی کردم و بعد به دنبال مولکول های مشابه در انسان گشتم.
  مطالعه روی حیوانات نشان داده بود ۲۶ ماده با استرس و برخی ویژگی های ژنتیکی در ارتباط هستند.
  تحقیق دکتر ردی و همکارانش بر روی انسان نشان داد از میان این ۲۶ مولکول، ۹ مولکول در مبتلایان به افسردگی بالاتر از افراد سالم است.
  تحول در تشخیص بیماری‌های روانپزشکی
  تا به حال تشخیص افسردگی فقط بصورت بالینی امکان پذیر بوده است. با مشاوره حضوری (و نیز پرسش‌نامه)، خلق بیمار ارزیابی می‌شود و پعد نتایج با مجموعه‌ای از معیارهای مشخص تطبیق داده می‌شود.
  علائم اصلی افسردگی
  احساس اندوه یا خلق پایین تقریبا هر روز
  از دست دادن علاقه یا توان لذت بردن از بیشتر فعالیت‌های زندگی روزمره
  خستگی و بی‌انرژی بودن
  احساس بی ارزش بودن یا احساس گناه شدید
  اشتغال ذهنی با فکر مرگ یا خودکشی
  کاهش توان فکر کردن و تمرکز و دشواری در تصمیم‌گیری
  پریشان‌حالی یا کندی روانی- حرکتی
  کم‌خوابی یا پرخوابی
  تغییر اشتها یا کاهش وزن
  با این حال بسیاری از بیماران ممکن است قادر نباشند حالات خود را بخوبی توصیف کنند یا ممکن است در درک سوال‌ها دچار مشکل باشند.
  بنابراین امکان دارد بیماری تشخیص داده نشود یا در برخی موارد تشخیص بیماری درست نباشد.
  به گفته دیوید مور پرفسور طب پیشگیری که به همراه دکتر ردی این تحقیق را در نشریه روانپزشکی کاربردی منتشر کرده‌اند، علائمی مثل خستگی و کم بودن انرژی، حال بد، خلق پایین و کاهش اشتها و اضطراب و بی خوابی که از علائم افسردگی هستند در بیماری های دیگر و همچنین دیگر بیماری های روانپزشکی مشترک هستند:
  “سلامت روان از صد سال پیش تغییری نکرده، یعنی بیماری‌ها و اختلالات با علائم بالینی تشخیص داده می‌شوند.”
  با این حال بویژه در یکی دو سال گذشته جستجوی محققان برای یافتن نشانه‌های ژنتیکی و مولکولی در مبتلایان به نتایج بی‌سابقه‌ای در زمینه بیماری‌های روانپزشکی از جمله افسردگی و کلیکاسکیزوفرنی رسیده و در نگرش به این بیماری‌ها تحولی اساسی ایجاد کرده است.
  روش تحقیق
  برای این تحقیق ۳۲ بیمار ۱۲ تا ۷۹ ساله مبتلا به افسردگی را با ۳۲ فرد سالم در همان گروه سنی مقایسه کردند و دیدند ۹ مولکول مختلف در خون این افراد متفاوت است.
  این افراد ۱۸ هفته تحت روان درمانی قرار گرفتند و این ۹ مولکول در کسانی که به درمان جواب داده بودند کاهش یافته بود اما در کسانی که به درمان جواب نداده بودند این مواد همچنان بالا بود.
  زنان بیشتر از مردان به افسردگی مبتلا می‌شوند
  دکتر مور می‌گوید در حال حاضر می‌دانیم که دارو در درمان افسردگی موثر است اما نه در همه موارد و می دانیم روان درمانی در درمان افسردگی مفید است اما نه در همه موارد.”
  اما با اندازه‌گیری این ۹ مولکول هم می توان ارزیابی کرد که روان درمانی برای چه کسانی مناسب است و هم تشخیص داد چه کسانی در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند.
  از این رو این اولین آزمایشی است که بصورت عینی و قابل اندازه‌گیری سودمندی رفتار درمانی شناختی (Cognitive Behavioral Therapy) را نشان داده است.
  محققان معتقدند چون افسردگی اغلب پیش از بروز علائم آلزایمر و پارکینسون ظاهر می شود اندازه‌گیری این مواد در خون می‌تواند به تشخیص زودهنگام این بیماری‌ها نیز کمک کند.
  دکتر ردی و تیم تحقیقاتی اش پیش از این آزمایش خونی را برای تشخیص افسردگی در نوجوانان ابداع کرده بودند.
  شروع افسردگی در اواخر دوره نوجوانی در ۲۵ درصد موارد ابتلا رخ می دهد و معمولا پیش آگهی بدتری از افسردگی بزرگسالان دارد.
  در قدم بعدی دکتر ردی قصد دارد این تست را در جمعیت بزرگتری به آزمایش بگذارد و بررسی کند که آیا از آن می‌توان در تشخیص بین افسردگی و اختلال دو قطبی (افسردگی – شیدایی) استفاده کرد یا نه.
  منبع :http://drdavanlou.com/%D8%AA%D8%B4%D8%AE%DB%8C%D8%B5-%D8%A7%D9%81%D8%B3%D8%B1%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%AE%D9%88%D9%86/

 10. Mahsa می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشيد
  مادر من مدتيه عدم تعادل در راه رفتن دارن و چند بارى تو خيابون زمين خوردن جورى كه يك بار با پيچ خوردگى شديد پا مواجه شدن كه منجر به پارگى تاندون آشيل و عمل جراحى شد،علائم ديگه شون شامل تارى ديد،سرگيجه و سردرد خفيف و احساس سنگينى در سر هست.با مراجعه به دكتر ارتوپد تشخيص دادن كه مشكل از پاهاشون نيست و براشون ام آر آى نوشتن.اما جوابش حاضر نيست و منم نگرانم،ميشه راهنمايي كنين كه مشكل از كجا ميتونه باشه؟؟؟در ضمن مادرم آب مرواريد هم دارن و بايد جراحى كنن.

 11. دکتر سیفی می‌گوید:

  تحلیل شدید مغز در قسمتهای قشر و نسج عمقی و ضایعه ناشی از گرفتگی عروقی در عمق نیمکره راست گفته شده است. ضایعه جدید دیده نشده است.

 12. دکتر سیفی می‌گوید:

  تحلیل شدید مغز در قسمتهای قشر و نسج عمقی و ضایعه ناشی از گرفتگی عروقی در عمق نیمکره راست گفته شده است. ضایعه جدید دیده نشده است.

 13. دکتر سیفی می‌گوید:

  تحلیل شدید مغز در قسمتهای قشر و نسج عمقی و ضایعه ناشی از گرفتگی عروقی در عمق نیمکره راست گفته شده است. ضایعه جدید دیده نشده است.

 14. دکتر سیفی می‌گوید:

  تحلیل شدید مغز در قسمتهای قشر و نسج عمقی و ضایعه ناشی از گرفتگی عروقی در عمق نیمکره راست گفته شده است. ضایعه جدید دیده نشده است.

 15. دکتر سیفی می‌گوید:

  تحلیل شدید مغز در قسمتهای قشر و نسج عمقی و ضایعه ناشی از گرفتگی عروقی در عمق نیمکره راست گفته شده است. ضایعه جدید دیده نشده است.

 16. دکتر سیفی می‌گوید:

  تحلیل شدید مغز در قسمتهای قشر و نسج عمقی و ضایعه ناشی از گرفتگی عروقی در عمق نیمکره راست گفته شده است. ضایعه جدید دیده نشده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× پنج = 25

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>