عوارض عصبی مصرف “شیشه”

ماده مخدر که تحت عنوان “شیشه” به طور متداول در جامعه مصرف می شود

مشخصات بیمار: مرد 40 ساله، متاهل، دارای دو فرزند، شغل کارگر

علت مراجعه : به علت کمی تعادل، گیجی، گرفتگی صدا، اشکال تکلم، آب ریزش از دهان، اختلال دید.

این علائم دو هفته قبل از مراجعه به دنبال مصرف استنشاقی ماده مخدر موسوم به شیشه ظاهر شده بود. ماده مخدر را برای اولین بار به عنوان تفنن مصرف کرده بود.

12 ساعت پس از مصرف علائم ظاهر شده و در مدت 2 هفته تغییر قابل ملاحظه نداشت. در سابقه قبلی بیمار عادت به سیگار-روزانه 2 تا 3 نخ- و مصرف متادون –یک قرص 5 میلی گرمی در روز- از شش ماه قبل به دنبال ترک اعتیاد تریاک وجود داشته است.

به غیر از متادون، مواد مخدر دیگر و الکل مصرف نمی کرده و سابقه تزریق مواد مخدر نیز نداشته از سلامت خوب برخوردار بود. شاخص توده وزنی (BMI) برابر 21 بود (محدوده نرمال). با شغل خود و اداره امور خانواده اش مشکلی نداشت.

در معاینه تبدار نبوده و فشار خون طبیعی داشته و خشکی دهان و برافروختگی مشاهده نشده است. سطح هوشیاری در حد طبیعی بوده اما حافظه نزدیک برای چند روز گذشته به طور خفیف مختل گردیده بود. در معاینه چشم، نستاگموس چرخشی بدون فلج چشمی جلب توجه می کرد. نمای ته چشمها طبیعی بود. اختلال تکلم دیزآرتریک، آب ریزش از دهان بدون علائم فلج اعصاب کرانیال مشاهده شد. اختلال بلع و تکلم و تشدید رفلکس چانه حاکی از فلج “سودوبولبر” بود.

لرزش خفیف دستها و اختلال تعادل در ایستادن و راه رفتن، تشدید رفلکسهای وتری اندامها وجود داشت و حسهای صورت و اندامها طبیعی بود.

در مصاحبه علائم اختلال روانی و افسردگی مشاهده نشده ولی از بی خوابی شکایت داشت.

در مراجعه بعدی –یک هفته بعد- آزمایشهای درخواستی زیر نتایج طبیعی را نشان داد:

CBC، FBS، CRP، CHOL، TRIG، CRP، ALT و AST، TSH، VDRL، HIV، ANA و Anti DNA .

در MRI مغز قسمتهای فرونتال، سانترال، پاریتال و اکسی پیتال و بطنهای طرفی طبیعی بود. در تصویرهای T2W در هیپوکامپ و مید برین و به خصوص در پونز مناطق هیپراینتنس مجزا و پراکنده وجود داشت و در T1W در پونز نواحی هیپواینتنس مشاهده شد.

بعد از دو هفته استراحت در منزل و مصرف کلونازپام (5/0 میلی گرم دو بار در روز) و دیفنوکسیلات (دو قرص در روز) و ادامه متادون با دوز قبلی در مراجعه بعدی، بیشتر علائم قبلی برطرف شده بود. نستاگموس و تشدید رفلکسهای وتری، دیسارتری و اختلال تعادل در حد کم وجود داشت. فاسیکولاسیون در زبان ظاهر شده بود. بی اختیاری ادرار و آب ریزش از دهان برطرف شد. در راه رفتن تعادل بهتری داشت.

تصاویر بالا و تصویر راست پایینMRI-T2W نشان دهنده کانون های هیپر اینتنس مید برین، پدانکول ها، پونز و مخچه است

نصویر چپ پایین MRI-T1W کانون های هیپواینتنس مید برین را نشان میدهد

آشنایی با متامفتامین

آمفتامین و دکستروآمفتامین به اشکال سولفات،آسپارتات وساکارات برای کنترل سندرم پرتحرکی و کم توجهی کودکان (ADHD) و کنترل نارکولپسی بالغین مصرف می شود. به لحاظ ایجاد گرایش شدید و وابستگی و اعتیاد، تجویز آن در نهایت احتیاط و برای موارد کاملآ ضروری توصیه میشود.

آمفتامینها از طریق تحریک سیستم سمپاتیک غیرکاتاکولامین و با اثر روی اعصاب مرکزی و محیطی موجب بروز علایم تحریک عصبی،فشار خون،عوارض قلبی و…..می گردد.

آمفتامینها در مدت حدود سه ساعت از راه گوارش جذب شده، نیمه عمر دفع آن حدود 12ساعت است.

موارد مصرف: مصرف آمفتامین  صرفاً به موارد سندرم پر تحرکی و کم توجهی کودکان و نارکولپسی بالغین محدود شده است.تجویز متامفتامین برای موارد پزشکی به جهت اعتیاد آوری شدید آن قدغن شده است.

سوء مصرف: مقادیر کم آمفتامینها ممکن است بعلت ایدیوسنکرازی موجب خطر جانی بشود. با مصرف مکرروابستگی فیزیکی و روانی به آمفتامینها بیشتر شده و عوارض آسیب گیرنده های دوپامین پایدارتر می شود.

علایم مصرف آمفتامینها: علایم تحریک سمپاتیک بصورت افزایش فشارخون، تپش قلب، تحریکات عصبی، توهمات و سرخوشی و در موارد شدید رفتارهای کنترل نشده و ضد اجتماعی مشاهده می گردد و گاهاً تشنج، سکته مغزی ومرگ بعلت وقفه قلب پدید می اید. با مصرف طولانی مدت آسیبهای اجتماعی و خانوادگی، سوء تغذیه، درماتت منتشر، رفتارهای خطیر جنسی و اختلال روانی اسکیزوفرنی مانند مشاهده می شود.

علایم  ترک اعتیاد: خستگی، تحریک پذیری، بیخوابی، عصبانیت، افسردگی و تمایلات خودکشی… مشاهده می شود.

کمک به ترک اعتیاد: مثل درمان اعتیاد هروئین، متادون و داروهای نورولپتیک، فلوکستین، بوپروپیون ومودافینیل کمک کننده است. نالوکسان که مسدود کننده گیرنده های تریاک است موثر نمی باشد.

این نوشته در تخصصی ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

508 Responses to عوارض عصبی مصرف “شیشه”

 1. فاطمه می‌گوید:

  باعرض سلام
  مدتی تحت نظر دکتر تغذیه اقدام به کاهش وزن نمودم و دکتر قرصهای گیاهی در اختیار من و کلیه بیمارانی که به او مراجعه میکنند میگذارد پس از مدتی از طریق شخصی شنیدم که قرصها حاوی مواد شیشه می باشد به آزمایشگاه رفتم تا قرص را آنالیز کنند که قبول نکردند حال میخواهم بدانم با وجود اینکه دوره کمی از این قرص استفاده کرده ام آیا دچار عوارض آن شده ام را خیر از چه طریق می توان اقدام کنم؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   دادن داروی حاوی مواد مخدر توسط پزشک قابل تصور نیست، تحت عنوان عوام فریبی درمانگران طب سنتی و گیاه درمانها در این سایت مطالبی نوشته شده است. مطمئن باشید که با مراجعه به پزشک متخصص تغذیه در مورد کاهش وزن با رژیم غذائی راهنمائی صحیح دریافت خواهید کرد.

 2. حمید می‌گوید:

  سلام چرا متادن قطع شده داماد ما نمیتونه شربت بخوره ت

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با مراجعه به مراکز ترک اعتیاد نباید مشکلی برای تهیه متادون داشته باشید، به شرط آنکه از بد بدتر نشوند. یعنی در کوتاه مدت همه چیز را باید کنار بگذارند

 3. mohsen tahami می‌گوید:

  soali dashtam inke aia masrafe iekbar shishe baraie ghalabe bar tarse maghtaei mofid ast? se sal ast ke be ravanpezeshk morajee mikonam ama natijeie delkhah ra nagerefteam khaheshan darooei moarefi konid takonoon bish az 25 noe ghors masraf kardeam mersi

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   مصرف شیشه برای حل هیچ مسئله روانپزشکی مفید نیست ، در جوار درمان روان درمانی رفتاری شناختی برای غلبه بر ترس نیاز دارید و آن کار روانپزشک مجرب است.

  • مسعود می‌گوید:

   سلام كوچيكتون مسعودم
   من با مصرف اولين بار كارم به بيمارستان كشيد ،مرگو ديدم،اخرشم تپش قلبه واسم موند

 4. sanaz می‌گوید:

  در هنگام مصرف داروی اعصاب استفاده از شیشه از نظر جسمی چه عوارضی دارد ؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   مت آمفتامین (شیشه) به تنهائی و به خصوص مواقعی با داروهای ضد افسردگی (مثل نورتریپتیلین و فلوکستین و مشابه هایشان) همرا باشد موجب افزایش شدید فشار خون ، خونریزی مغز ، بی نظمی قلب و مرگ ناگهانی میشود.

 5. مریم می‌گوید:

  سلام یه سوال داشتم
  من کسی رو میشناسم که ورزشکاره و هیکل کاملا ورزشی داره ولی زیاد اب میخوره بداخلاقی میکنه عصبانی میشه مشکل قلب پیدا کرده زیاد افت دهانی میزنه و تبخال و زخمهای دور لب پرخاشگر شده شبها گاهی تا 5 صبح بیداره کم غذا میخوره کم میخوابه و بدبین بطوری که دختری رو که 2 سال زحمت کشید تا بدست بیارتشو در عرض چندماه از خودش روند بنظرتون شیشه مصرف میکنه ؟میدونم که تفریحی یه چیزی استفاده میکنه

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   سلام
   از روی حدث و گمان گذاشتن تشخیص صریح صحیح نیست، بهترین راه مراجعه به مشاوره روانشناختی و در صورت لزوم انجام تستهای شخصیتی و آزمایشهای ضروری است در همه حال اشکلات یاد شده تان را با راه روش مربوطه کنترل میکنند

   • raha می‌گوید:

    با سلام .آقای دکتر ممکنه بشه واقعی ترک کرد؟؟؟جایگزینش چی باشه بهتره ک راحتتر ترک کنه؟اگ ترک کنه چ علاعمی میاد سراغش …اگ روزای اوله خوب شدنش باشه چ شکل میشه

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     با تصمیم و پیگیری مراقبت ترک دایم ممکن است جایگزینی غیر مخدر با کنترل بالینی روان پزشک عملی است

 6. مریم می‌گوید:

  با سپاس از توضیحاتتون
  و اگر امکان این اقدامات نباشه چطور میشه به یه جواب تقریبا صحیح رسید آیا میشه یه فرد طبیعی هر شب تا 5 صبح بیدار باشه و هرروز هم که تا 6 محل کار بوده یعنی روزی 2-3 ساعت خواب فقط و در روز یک وعده غذا؟ و پرخاشگر هم شده باشه و یه جورایی ناامید که در حال نابودی زندگی و اینده خودش و نامزدش بشه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با سلام
   شرایطی که توضیح داده اید معمولآ خیلی زود به فرسودگی و تحلیل جسمی و روانی منجر میشود. صرفآ ارتباط درمانی جدی در شرایط بستری یا سرپائی میتواند نجات بخش باشد.

 7. مهشید می‌گوید:

  …… دچار توهم شده شبها فکر می کنه کسی توی خونه است و کسانی که توی خیابان رد می شوند می گوید ما را می خواهند اذیت کننند

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بدبینی هذیانی یا پارانوئیا نوعی اختلال روانی قابل درمان است ، در موارد شدید برای خود و دیگران ممکن است خطر ساز بشود. با مشاوره روان پزشکی و درمان نتیجه مطلوب بدست می آید.

 8. پارسا می‌گوید:

  سلام
  امیدوارم خوب باشید،
  من دوستی دارم که شدیدا بدبین و فکر میکنه همه آدم های اطرافش با هم در ارتباط هستن تا اذیتش کنن.
  وقتی علائم مصرف شیشه را خوندم تقریبا مطمئن شدم که شیشه مصرف کرده،
  ۱) از کجا بدونم که هنوز مصرف میکنه یا نه ؟
  من همش کنارش هستم ولی چند جا خوندم که میتونه تزریقم بکنه یا از بینی مصرف کنه. نکنه توی دستشویی این کار بکنه ؟
  ۲) ما ایران نیستیم و زنگ زدم خانوادش بیان ولی حدودا ۲ تا ۳ روز دیگر میان، می ترسم اگر دکتر ببرمش دردسر براش پیش بیاد و دیپورت بشه ، تو این ۲- ۳ روز توصیه میکنید چطور باهاش حرف بزنم یا رفتار کنم که نه به خودش آسیب برسونه نه احتمالا به من؟ یا اگر دارویی که میتونه آرومش کنه؟ همش میشینه فکر میکنه همه چیز را به هم ربط میده و به همه حتا من مشکوکه. من چیکار کنم تو این ۲ -۳ روز ؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   باسلام
   علت بدبینی در افرد جوان در اغلب موارد بیماری روانی پارانوئید است ، چنانکه توهم بعلت دارو و مواد باشد معمولا موقت و گذرا است ، صحبت رک و صادقانه و اطمینان دادن از نبود خطر و متوجه نمودن شان به ( حساس شدن به مسائل و افراد و …) ، توصیه کردن آرامش قکری و استراحت و اشتغال با فعالیتهای بدون استرس و در نهایت مراجعه به روان پزشک و دریافت درمان از راهکارهای اولیه است.

 9. باران می‌گوید:

  همسرم 3سال تزريق هروئين-5سال تزريق كراك-5سال مصرف شيشه دارد اكنون بعداز تمام اين سالها دچار مشكلات قلبي خونريزي گاه گاه بيني تنگي نفس كبودي دردهاي شكمي دردهاي شديد استخواني و تورم در بعضي قسمتها سوزش ادرار و يبوست مزمن شده است اما حاضر نيست به دكتر مراجعه كنه فقط به گفته خودش آزمايش خوني داده كه دكتر تشخيص سرطان رو بهش داده و گفته 5ماه ديگربيشتر زنده نيست هرچند رفتن به دكترواين تشخيص ازنظرمن واقعي نيست و تمام اين علائم ازنظرمن ناشي از مصرف بي رويه مواد مخدراست وهمسرم حاضر به مراجعه به دكتر همراه من نيست خواستم باشما مشورت كنم كه آيا اين علائم نشانه نوع خاصي از سرطان است يا مصرف مواد و آيا باتوجه به مصرف طولاني مدت از مواد با ترك ميتوان به نجات همسرم اميدوار باشم
  باتشكرفراوان ازشما

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با سلام
   احتمال عوارض عفونی ناشی از تزریق آلوده و گرفتاری کبد و دریچه های قلب و اختلال انعقاد خون وجود دارد. با قرار گرفتن تحت جایگزین متادون میتواند ضمن ترک کلیه مواد مخدر جهت تشخیص به آزمایشهای تکمیلی مراجعه نماید در وحله اول به درمانگاه ترک اعتیاد و درمانگاه عفونی مراجعه نمایند.

 10. گیلدا می‌گوید:

  سلام ،شوهر من……… خواهش می کنم مرکز خوب راه حلی برای من پیشنهاد کنید متشکرم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با سلام در مرحله اول خودتان به یکی از مراکز مشاوره در محل مراجعه کنید مطمئنا راه حل عملی برایتان نشان میدهند امید است بتوانید کمک شان کنید.

 11. فریده می‌گوید:

  سلام- با کسی آشنا شدم . بعد از مدتی فهمیدم شیشه مصرف می کند . همه علائمی که در مورد شیشه ایها صدق می کند را دارد. حال که شدیدا به من مشکوک شده و بدبین و فکر می کند بر علیه او کاری کردم .قسمم برایش خوردم . اما باور نمی کند و فقط حرف خودش راقبول می کند… سوال من این است که می تواند به من اسیبی برساند یا دنبال انتقام باشد ؟

 12. امیدوار می‌گوید:

  با سلام
  اینجانب حدودا 38 سال سن دارم ………..نظر شما به خاطر مصرف شیشه میتونه باشه

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با سلام، همانطور که در مطلب مربوط به مصرف ترکیبات آمفتامین در این سایت نوشته شده ، شیشه و ترکیبات مشابه موجب آسیب شریانها و مویرگهای اعضاء مختلف و گاهی باعث خونریزی مغزی و حمله قلبی هم میشود

 13. پری می‌گوید:

  سلام
  …. تریاک مصرف … و 10 روز یک بار شیشه مصرف میکنه ….. میگه ک مصرف شیشه خنثی میشه ایا درسته؟ مصرف 10 روز یکبار اعتیاد میاره؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با سلام ، مصرف تفننی تریاک اعتیاد آور است و مصرف استثنائی شیشه هم خطرات کشنده دارد،مصرف این مواد هیچ مشکلی را که حل نمیکنند موجب مشکلات بیشتر هم میشوند حتمآ داروهای موثر و راههای بهتر برای رفع مشکل از طریق مشاوره با متخصصین مربوط به مسائل جنسی وجود دارد

 14. م.ف.خ می‌گوید:

  با سلام شوهر یکی از دوستانم 1 ساله که گرفتار شیشه شده.خانواده اش نزدیکه 6 ماهه متوجه شدن.الان خودش میگه ترک کرده و متادون مصرف میکنه ولی تقریبا هفته ای یک بار بی خواب میشه و علائمی شبیه مصرف شیشه داره.به هیچ وجه راضی نمیشه بره دکتر.ایا این شخص خودش میتونه ترک کرده باشه؟چی کار کنیم که راضی بشه بره مرکز ترک اعتیاد؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با سلام ، اعتیاد به متادون از جهاتی مشکلتر از شیشه است، اگر شخص نخواهد به زندگی سالم برگردد معمولا کمک دیگران هم موثر واقع نمیشود. تعداد معتادان به شیشه نسبتا کم است ولی جیره بگیران متادون که سالیان سال کار و زندگی شان اعتیاد به این ماده از راه قانونی و سوء استفاده پزشکی بوده ادامه دارد. برای مثال در یک شهر 120000 نفری 156 نفر در طی بیش از هفت سال فقت از یک مرکز متادون دریافت میکنند،

 15. نازنين می‌گوید:

  آقاي دكتر سلام
  مي خواستم بپرسم فواصل مصرف در افرادي كه شيشه مصرف مي كنند چه جوريه؟ ……. مي خوام بدانم مثلا مي تواند 24 ساعت يا بيشتر دوام بيارد و مصرف نكند و آيا در اين حالت دچار بي قراري و خشم ممكن است بشود؟

  با سپاس

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با سلام، شیشه یا کریستال ماده مخدر مهلک ضمن داشتن عوارض متعدد جسمی و روانی از جمله توهمات ، …..دارد. ترک اعتیاد شیشه امکان پذیر است

   • شیوا می‌گوید:

    جناب دکتر میشه کسی بعد از ترک شیشه باز هم توهم بزنه؟برادرم یک هفته است که ترک کرده اما با فشار های عاطفی که از طرف خانومش بهش میشه بازم توهم میزنه توهم بعد از ترک هم امکان داره پیش بیاد؟؟

 16. سحر می‌گوید:

  سلام خدمت جناب آقای دکتر
  من پسری را میشناسم چندین ماه شیشه مصرف کرده
  سوال من این است آیا واقعا میتوان شیشیه را ترک کرد عوارض ترک این مواد مخدر چیست
  لطفا جواب بدید
  متشکرم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با سلام ماده مخدر شیشه علیرغم خطرات مرگبار جانی اعتیاد آور نیست و شخص بدون احساس عوارض فیزیکی قطع اعتیاد بدون هیچ مشکل میتواند قطع کند وابستگی روانی مسئله قابل تحمل است.

 17. نفیسه دیدگر می‌گوید:

  باسلام پسری دارم 25ساله …… لطفامراراهنمایی کنیدبرای ترک دادنش چه بایدکنم سپاسگزارم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با سلام، با توجه به طولانی بودن مسئله اعتیاد، بستری طولانی مدت در بخش روانپزشکی و روان درمانی در جوار ترک اعتیاد برای شان ضرورت خواهد داشت.

 18. مریم می‌گوید:

  شوهر من در شب ها کارهای عجیب انجام می داد ناکهان فریاد مزد سقف دارد خراب میشود ……. عنوان نمی کردم که ناراحت نشود ممکن است برای این موضوع ,,,,,,,؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با سلام،‌ مصرف مواد مخدر نمي تواند عامل اختلال رفتار خوابي باشد. رفتارهاي كنترل نشده در حال خواب نوعي اختلال خواب است كه با دارو و روان درماني كنترل مي شود قبل از شروع درمان مشاوره روان پزشكي و اشنايي با سير بيماري و مشكلات رفتاري فرد ضروري است

 19. منا می‌گوید:

  سلام
  حدود 10 سال تریاک مصرف میکرد حدوده 3 سال که ترک کرده و متادون مصرف میکنه و الان 7 ماه میشه که فهمیدیم شیشه مصرف کرده به مدت 7 ماه و 1 ماهی هست که رفتاراش غیر قابل تحمل شده و…
  خیلی بی توجهه به هممون وحتی دیگه سر کار نمیره و فراموش میکنه حرفاش رو قولای الکی میده. خیلی شرایط بدی داریم خواهش میکنم کمکم کنید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با سلام بنظرم غیر از شرایط بستری کسی نمیتواند ایشان را کنترل کند، به هر وسیله برای ترک اعتیاد و نوتوانی بهتر است بستزی شان کنید.

 20. امی می‌گوید:

  با سلام خدمت اقای دکتر ,یه سوال در مورد یکی از دوستانم که بباردار است داشتم از خدمتتون که منو خیلی خیلی نگران کرده. متاسفانه تا قبل از بارداری شیشه مصرف میکرد, میخواستم بپرسم مصرف قبل از بارداری چه خطراتی بر جنین دارد,و متاسفانه متوجه شدم که در بارداری هم یک تا دو بار هم مصرف کرده که خودش از نگرانی با من مشورت کرد,مصرف الانش چه تاثیری بر جنینش دارد,در ضمن در ماه 7 بارداریمیباشد

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   مصرف شیه اگر قبل از بارداری هم ضرر نداشته باشد ضمن بارداری حتمآ در شد جنین اثرات بد جبران ناپذیر دارد.

 21. مهسا می‌گوید:

  سلام من 4 بار شیشه مصرف کردم ولی هفته ای یک بار ان هم به مدت 10 دقیقه.ایا ممکن است برایم مشکلی پیش بیاید؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در صورت ادامه بروز خطرات متنوع حتمی است.

  • ساناز می‌گوید:

   با عرض سلام،بنده يك دوره شيشه مصرف ميكردم،بعد از قطع مصرف دجار افسردكي شديد،و اختلال دو قطبي،بيقراري و باره از اختلالات عصبي ديكر شدم.در دوره درمان ولبان،سيتولوبرام،رسبديدون و همجنين ٥جلسه شوك الكتريكي دريافت كردم،بعد از شوك متاسفانه دجار عوارض حاد توهم بيني اختلال شديد حافظه،بي قراري شديد،و حتي دجار حالتي شبيه به تشنج يا حمله قلبي(تبش قلب ناكهاني شديد،عدم تنفس صحيح،كج شدم دهان و خراب رفته كي كل بدن
   شدم.راستي اون زمان قرص اسنترا به دستور بزشكم مصرف مي كنم،و همجنين قرص ضد تشنج.و كامبلكسي از جنسينك اما توهماتم هر روز بيشتر و وحشت ناك تر مي شوند.لطفا كمكم كنيد.وضعيت بسيار وخيمي دارم.جند بار بزشكم را عوض كردم اما شرايط هر بار بد تر مي شود.

   • دکتر سیفی می‌گوید:

    بنظرم برای کوتاه مدت هم باشد بهتر یستری شوید و تحت نظر روانپزشک حاذق و کسسی که وقت کافی برای روان درمانی و تنظیم درمانهای داسته باشد تحت نظر قرار گیرید.

 22. فروغ می‌گوید:

  سلام خواستم اطلاعاتی در مورد مصرف قرص HI بدونم .این قرص چی هست و در چه مواردی مصرف میشود.
  با تشکر

 23. دکتر یزدان نیاز می‌گوید:

  همکار گرامی کمی مطالب خود را تصحیع کنید ؟
  ماده مخدر که تحت عنوان “شیشه” به طور متداول در جامعه مصرف می شود از ترکیب متامفتامین،فن سیکلیدین (CPC) با مواد و داروهای متنوع مانند استامینوفن، کدئین، آمی تریپتیلین، دیازپام و …. می باشد

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تا آنجا که اطلاع دارم شیشه یا کریستال، مت آمفتامین است ، ولی در بازار مواد ارزانتر دیگر مخدرها به مخلوط با متافتامین تحت نام شیشه به معتادین داده میشود، لذا علائم مسمومیت و عوارض اعتیاد از نوع ترکیبی است.

  • Reza می‌گوید:

   با سلام حضور جناب دکتر سیفی٬
   ظاهرا ً در کشورهای مختلف٬ کریستال یا شیشه٬ دارای ترکیبات متفاوت است.
   دو نمونه از شیشه بیشتر از انواع دیگر مورد مصرف بوده است را که در سایت ویکی پدیا توضیح داده شده٬ در اینجا کپی کردم تا اگر خواستید در اینجا قرار دهید.

   الف) ۴-متیل‌آمینورکس «4-Methylaminorex»
   ۴ متیل امینورکس یک ماده مخدر بسیار قوی از دسته محرک‌ها است که اولین بار در سال ۱۹۶۰ سنتز شد نام‌های خیابانی ان یخ ice و سرخوشی شناخته شده U۴Euh«یوفوریا»Euphoria است. ساختمان شیمیایی۴ متیل امینو رکس از ماده فنیل پروپانولامین ساخته می‌شود، به فرم خوراکی و دودی و انفیه ( کشیدن به بینی ) آنرا استفاده می‌کنند. ساخت آن بسیار آسان و مشابه با ماده مخدر متامفتامین است و می‌توان با قرص‌های آنتی هیستامین و کمی سیانید و بروم آنرا تهیه کرد. ۴ متیل امینورکس دارای اثرات مشابه با آمفتامین ولی طولانی تر از آن است. اثرات آن قویتر از شیشه (متامفتامین) است و مدت بیشتری در بدن می‌ماند اثرات آن ۱۲ ساعت با استفاده استنشاقی( پایپ ) و ۱۶ ساعت به صورت خوراکی دوام دارد! این ماده قبلاً به جای داروی آمفتامین، برای کاهش اشتها استفاده می‌شد. مصرف و ساخت آن، در جهان غیر قانونی است.

  • Reza می‌گوید:

   ب) – متیل آمفتامین، که در بازار سیاه بنام «شیشه» معروف است، نام یک ماده روان گردان است. این ماده محرک قوی سیستم اعصاب مرکزی است. مت‌آمفتامین با تاثیر مستقیم بر مکانیسم‌های مغز شادی و هیجان در فرد ایجاد می‌کند. مت‌آمفتامین همچنین باعث اختلال شدید در خواب و یا بی‌خوابی شدید می‌شود. مصرف کننده دچار بی‌اشتهایی شدید شده و ساعت‌ها و حتی تا روزها اشتها به غذا ندارد. در عین حال این ماده باعث تشنگی می‌شود و مصرف کننده مجبور است مقدار زیادی آب بنوشد. میزان جذب و دسترسی ماده به بدن ۶۲٫۷ تا ۱۰۰درصد است….

   http://fa.wikipedia.org/wiki/%DB%B4-%D9%85%D8%AA%DB%8C%D9%84%E2%80%8C%D8%A2%D9%85%DB%8C%D9%86%D9%88%D8%B1%DA%A9%D8%B3

   ب)
   http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%AA%E2%80%8C%D8%A2%D9%85%D9%81%D8%AA%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86

   • دکتر سیفی می‌گوید:

    شرح کامل ویرایش شده این مطلب در صفحه اصلی سایت قرار داده شد. با تشکر از زحمات شما دوست ارجمند.

 24. mas می‌گوید:

  دکتر سلام
  من یک سالی هست با یک خانم آشناشدم.چند ماه اول آشنایی چاق بود یدفعه گفت سرطان معده دارم خیلی لاغر شده و هیچ موقع حاضر نمیشه داروهاشو تحت هیچ شرایطی بهم نشون بده .ولی تمام علایم مصرف شیشه رو داره وپرخاشگر و زود رنج شده .یه توضیح اثاثی که بتونم فرق بین مصرف شیشه و داروهای سرطانی رو بفهمم رو بدید؟ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   شیشه ماده مخدر (مت آمفتامین) است. معتادین بصورت پودر استنشاقی مصرف میکنند و گاهی بصورت تزریقی. علائم بی اشتهائی و دیگر مشخصه های اعتیاد سنگین آن را میتوانید در ویکی پدیای فارسی تحت نام شیشه- مخدر بخوانید.

 25. هومن می‌گوید:

  سلام
  خواهشن منو راهنمایی کنید
  برادر من چند سال شیشه مصرف میکنه همیشه نصبت به همه سو ظن داشت چند روزیه که میگه تلوزیون اتاقش داره اونو نشون میده و میگه قبلا تو اتاقش دوربین گذاشتن و تصاویرش رو ظبط کردن و الان دارند از ماهواره پخش میکنند در صورتی که هیچ چیزی نیست یا همش میگه همه دارند دربارش صحبت میکنند مثلا همین امشب بعد افطار بچه کوچه که داشتن بازی میکردن میگفت دارند درباره اون صحبت میکنند لطفا بفرمایین من باید چکارکنم تا درمان بشه

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این نوع بیماران بدگمان هیچ نوع راهنمائی و معالجه را قبول نمیکنند. به هر وسیله حتی به زور هم شده باید در بخش روانی بستری و معالجه شوند.

 26. هومن می‌گوید:

  سلام خیلی ممنون از پاسخی که دادین
  ببخشید که دوباره کامنت میذارم اما پیرو نوشته قبلیم باید بگم چند باری رفته کمپ ترک اعتیاد که دفعه اخرش یک ماه پیش بود و داوطلبانه رفته بود و مثل اینکه خودش میخواد دوباره بره کمپ ترک اعیتاد.
  به نظر شما رفتن کمپ به مدت طولانی مثلا سه ماه میتونه مفید باشه ؟
  ممنون که راهنمایی میکنی

 27. nasrin می‌گوید:

  baradar man chand vaghti hast ke zanash ra mizanad va migooyad to meymoon hasti va jat balayr derekhteh az in harfa be nazar shoma che bimari darad

 28. hasti می‌گوید:

  سلام من دوستی دارم ک مدتی بود شیشه مصرف میکرد والان میگه ک دیگه مصرف نمیکنه ولی هنوزم بعضی از این علائم رو داره ازکجا متوجه بشم ک مصرف میکنه ی نه؟عوارض بعد از ترک چیه؟ با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   علائم خفیف ترک اعتیاد مدتها بعد از ترک به درجاتی احساس میشود. فرد معتاد از خیلی جهات رفتاری و کاری و اجتماعی علائم اعتیاد را همیشه نشان میدهد.

 29. ایدا می‌گوید:

  سلام.نامزدم قبل از اشنایی با من 10 سال شیشه و الکل همزمان استفاده میکرد.الان 6 ماهه که تحت نظر دکتر ایزدی هستند و پاک.در طول این سالها چندبار به کمپ رفته ولی بعد از 21 روز باز… ایا میشه امیدوار بود که تا اخر دیگه سراغ ان نرود.6 ماه مدت قابل ملاحظه ای هست؟ و اینکه او مشکلات دیگران را در طول مصرف نداشت یا خیلی خیلی کم ایا الکل باعث شستن ان شده؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   هرچه مدت ترک بیشتر و شخص دنبال کار و مسئولیت زندگی باشد و اطرافیان مراقب باشند امید زندگی بدون اعتیاد زیاد میشود. مصرف الکل و مواد اثر و عوارض یک دیگر را بیشتر میکند.

 30. Reza می‌گوید:

  با عرض سلام و ارادت خدمت جناب دکتر سیفی٬
  همانطور که قبلاً ذکر کرده بودم٬ یکی از دوستانم که ۵۰ ساله و مدت لااقل ۲۰ سال مبتلا به اسکیزوفرنی است و داروی این بیماری را مصرف میکند-ضمناً ایشان حدود ۱۵ سال سابقه ی مصرف تریاک را داشته٬ که در ۵ سال اخیر آنرا میخورده است و حدود ۶ ماه قبل٬ پس از مسمومیت شدید ناشی از مصرف تریاک٬ از مصرف آن خودداری و متادون را جانشین آن کرده بود. شما توصیه کرده بودید که بدلیل طولانی بودن دوره ی بیماری و طولانی بودن دوره ی مصرف تریاک٬ وی کماکان متادون استفاده کنند که این توصیه کاملاً علمی و منطقیست. اخیراً متوجه شدیم که دوباره مصرف متادون را قطع و مصرف تریاک را جانشین آن ساخته. وقتی از وی دلیل این اقدام را پرسیدم پاسخ داد که در حین مصرف متادون از نظر شرایط فردی و اجتماعی بسیار غیر عادی٬ با سر و وضعی ژولیده٬ نامنظم٬ و بی توجه به نظافت شده بوده٬ بنابراین به مصرف مجدد تریاک روی آورده. البته به این موضوع نیز تأکید کرد که در صورتی که تریاک مرغوب! (با مواد شیمیایی دیگر مخلوط نشده باشد) مصرف کند٬ مسائل جانبی ی مصرف متادون را نخواهد داشت و به جای متادون با مصرف تریاک سالم! از نظر روحی-روانی در وضعیت بمراتب بهتری خواهد بود.

  بنظر شما برای تصمیم گیری و عمل در شرایط فوق٬ آیا بهتر نیست که در انتخاب دو گزینه ی «بد» و «بدتر» (تریاک سالم! بعنوان گزینه ی بد٬ و متادون به عنوان گزینه ی بدتر)٬ گزینه ی «بد» یا همان تریاک را انتخاب و مصرف کند؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   قسمت آخر نوشته تان کاملا منطقی است به چند دلیل:
   1- برای افرادی که سالها با مصرف تریاک زندگی متعادل داشته و سن شان بالا است ، و یا ترک تریاک به دلایلی مشکل است ادامه مصرف تریاک را مجاز میدانند.
   2- بطوریکه اظهار نموده اند متادون در طولانی مدت بیشتر مسئله ساز و پرهزینه است . و از طرفی چون در موارد زیادی مصرف متادون دوز مسمومیت تصاعدی لگاریتمی دارد ( در واقع با مصرف دو برابر آن برعکس مشتقات تریاک اثر دو برابر نیست بلکه ده برابر میشود) بسهولت به مرگ منتهی میشود.

 31. شایان می‌گوید:

  سلام…استاد عزیز
  من 10 سال مصرف تریاک داشتم و 6 ساله معتاد به تریاکم، و اراده قوی برای ترک دارم حدود 2 ماه هست مصرف ندارم..از قرص متادون برای ترک استفاده کردم، حدود یک هفته مقدار 40 میلی گرفتم…دو هفته 20 میلی و یک هفته هم 10 میلی و 5میلی..بعدش هم هر 5 روز حدود 3 میلی….الآن هم 6 روز هست هیچ مصرفی از متادون و غیره ندارم، فقط اینروزها مقداری کم خوابی و بی تابی و گز گز در کمر دارم که البته همیشگی نیست، شبها بیشتر هست..دارم می جنگم که حتی یک میلی دیگر هم حتی برای یک بار نه متادون مصرف کنم و نه تریاک ولی این گز گز و بد خوابی رو راهنمایی میخوام که چیکارش کنم؟ و تا کی ادامه داره؟ نهایت کاری که میکنم در اینجور مواقع یه قرص یا یه نصفه قرص استامینوفن معمولی میخورم تا یکی دو ساعت خوابم ببره و بعدش با دلهره و عرق بیدار میشم، میخوام مقاومت کنم و این رنجها رو دارم تحمل میکنم که دیگه متادون مصرف نکنم حتی برای یکبار، من رو مدیون خودتون میکنید که راهنماییم کنید چیکار کنم بعضی وقتها این بد خوابی و بی تابی و گاها سردرد غیر قابل تحمل میشه….چیکار کنم؟ ایشالله خودتون و خانوادتون همیشه سالم باشید و از گزند بدور

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   خوشبختانه مسئله را به جای خوب رسانده اید فکر میکنم با یکی دو مراجعه به پزشک مغز و اعصاب و یا روانپزشک و دریافت درمان سبک از نظر بیخوابی و دیگر عوارض در کوتاه مدت راحت خواهید شد.

 32. azin می‌گوید:

  سلام خسته نباشید برادر من 22 سالشه در حدود دو سال پیش به ترامادول اعتیاد داشت و حدود چهار بار ترک کرده هنگام مصرف بیش از حد لاغر و افسرده بود یک مدت به تریاک و شیره اعتیاد پیدا کرد بعد از ترک این دو مدتی به صورت تفننی تریاک مصرف می کرد مثلا هفته ای 1 بار بعد از شکست عشقی و مرگ یکی از عزیزان که خودش رو مقصر می دونه خیلی افسرده شده وقتی از خواب بیدار میشه به شدد عصبی و پرخاشگر است کاملا غیر منطقی شده اصلا نمیتونیم باهاش صحبت کرد همیشه از مرگ و ناامیدی حرف میزنه و از شرایط زندگیش گله میکنه حالا چند شبه اصلا نمیخوابه به حالت چرت تا صبح دو پاکت سیگار میکشه و لی اشتهاش خوبه امکان داره شیشه مصرف کنه؟ ما باید چیکار کنیم؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   حتمآ با روان پزشک مشاوره داشته باشید نیاز مبرم به معالجه افسردگی دارند. در صورت مصرف هرنوع مواد باید با پزشک در میان بگذارند.

 33. حمید می‌گوید:

  عمه من بر اثر مصرف کریستال خوراکی فوت کرد بدین ترتیب که یک هفته بعد مصرف با گژگژ کردن دست وپا درد شدید پاها کبودی پوست بعد از بستری پاها فلج میشه بعد دکتر گفت نخاع آسیب دیده ظرف 24ساعت از نخاع به قلب رسیده و تمام.لطفا توضیح بدید آیا راهی بوده برای نجات دکترا کوتاهی کردن؟در ضمن تا یک روز قبل از مرگ از ترس آبرو به کسی حتی دکتر نگفته شیشه مصرف کرده35سالش بود

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در همه مسمومیتهای کشنده هم اقدامات درمانی زودرس و هم امکانات درمانی مهم است، اگر بیمار دیر برای درمان رسانده شود شوک ناشی از مسمومیت موجب آسیب غیرقابل برگشت مغز و کلیه ها میشود. در مراکز مجهز غیر از درمانهای خنثی کننده تصفیه خون با دیالیز و در موارد شوک شدید استفاده از پمپ خاص که موقتآ کار قلب را انجام میدهد برای بیمار نجات دهنده است. برای مطالعه توضیح این موضوع به مبحث مسمومیت نمک حمام در این سایت مراجعه نمائید.

 34. شایان می‌گوید:

  سلام دکتر عزیز
  خوشحالم که یک ماه دیگر گذشت و من طبق نوشته تحمل کردم ….سختیها را تحمل کردم جنگیدم و حتی یک میلی نه قرص متادون و B2 مصرف کردم و نه تریاک و شیره
  از شما ممنونم ….الآن نزدیک 3 ماه هست مصرف تریاک ندارم و 2 ماه هست مصرف قرص ندارم
  سخنی با دوستان….عزیزان اگر اثرات مخرب مواد را درک کنیم چه بلحاظ نیاز وحشتناکی که جسم پیدا میکنه و گیرنده هایی با دهان باز هر روز و هر لحظه منتظرند به اونا مواد برسه و تعداد این گیرنده ها و یا اگر اشتباه نکنم سیناپس ها هر لحظه بیشتر میشه و مثل گرگهای گرسنه بدن نحیفمون رو بیرحمانه می جوند بلحاظ اجتماعی و خانواده هم طرد میشیم بعنوان یه شخص بی اراده حالا فکر کنید مثل من ورزشکار هم بوده اید، چه اسفناک میشه قیافه تغییر میکنه و تو رو خودت نمیاری! ولی ماه پشت ابر نمیمونه!
  نظری دارم راجع به تجربه ای که بعد از چندین سال مصرف تریاک و شیره که بتنگ اومدم چند بار هم موقت کنار گذاشتم ولی نمیشد تا اینکه الان خدا را شکر 3 ماه هست مصرف ندارم….تجربه ای که ندانسته سعی کردم با مصرف غول وحشتناک متادون، مصرف تریاک رو ترک کنم که اگر دانشم بیشتر بود اصلا متادون مصرف نمیکردم شاید نهایتش B2 مصرف میکردم….بزودی دربارش تجربمو میگم ایشاله بدرد دوستان بخوره….فقط دوستان باور کنید یه آدم دیگه شدم….نیاز به نئشگی ندارم دیگه میتونم لیمو ترش و شیر و ماءشعیر و خیلی چیزای دیگه بخورم، مسافرت برم و لذت ببرم ….چیزی که 10 سال بود نداشتم و وووو

 35. محمد می‌گوید:

  سلام.سوالی داشتم که جوابشو هیچ جایی پیدا نگردم.مصرف همزمان شیشه با متادون خطری داره؟

 36. شایان می‌گوید:

  سلام….یه تجربه
  دوستان ترک تریاک بمراتب راحت تر از ترک متادون هست….بنظرم معتادین به تریاک و شیره بجز تزریقی ها اگر از متادون برای ترک استفاده نکنند بهتره….متادون بنظر من تغییر الگوی مصرف مواد مخدر هست از کشیدن به خوردن که این موضوع باعث درگیر شدن عمیق تر میشه بعلاوه اینکه موادی که موجود هست ناخالصی داره اما متادون ناخالصی نداره و بهمین دو دلیل وابستگی بیشتری بوجود میاره و ترکش خیلی مشکلتر از تریاک و حتی شیره تریاک هست….چون خودم تجربه داشتم و درک کردم میگم….بعد از چند سال مصرف صبح و عصر تریاک و شیره بصورت تدخین، جهت ترک، ندانسته و سر خود رفتم بازار و قرص متادون خریدم و شروع کردم بمصرف، خیلی خوب خلا مواد رو پر میکرد نا گفته نمونه قبلنا هم بعضی وقتها _البته کم پیش میومد _که نمیشد تریاک مصرف کنم متادون میخوردم و فکر میکردم جای نگرانی نیست و جایی شنیده بودم که متادون نگهدارنده هست و ضرری نداره بهمین دلیل فکر میکردم ترک مواد با وجود متادون خیلی راحته پس دلیلی نداره بعضیا آه و ناله میکنند تا اینکه دیدم بعد از مدتی مصرف متادون پشت پاهام شروع به ورم کرد فقط دلیلشو مصرف متادون میدونستم با خودم گفتم خوبه چند روزی متادون مصرف نکنم ببینم ورمها برطرف میشه یا نه؟ خلاصه چشاتون روز بد نبینه فرداش اصلا قابل تحمل نبود، خماریی که تا حالا تجربه نکرده بودم اومد سراغم….اصلا قابل مقایسه با خماری تریاک و حتی شیره نبود….منی که فکر میکردم متادون رو راحت میتونم کنار بذارم مثل خ.. توش گیر افتادم، نزدیک بود تشنج بگیرم و اجبارا مصرف کردم….اونجا بود که تحقیق کردم و فهمیدم خلاصی از متادون خیلی خیلی سخت تر از تریاکه خلاصه رفتم بجنگ متادون که تو پستهای قبلی توضیح دادم و با امروز نود و سه روز هست که مواد مصرف نمیکنم وشصت و سه روز هست که متادون مصرف نمی کنم….قبلن چند باری تریاک رو کنار گذاشته بودم ولی ترک متادون چند برابر سختیش بیشتره….اینو گفتم که ندانسته هشداری بدم از چاله به چاه نیفتیم، نخواهیم همین طوری با متادون تریاک رو ترک کنیم، بنظر من ترک کردن تریاک و شیره با خود تریاک و شیره خیلی بهتر و راحت تره بشکلی که اگر هر روز مقداری مصرف رو کمتر کنیم با اراده و مبارزه میشه ترک کرد….نهایتش اگر در مراکز ترک اعتیاد دکتر با وجدان باشه( که هست) با قرص ضعیف تر B2 ویا شربت تریاک شروع بترک دادن میکنه که خیلی بهتر از متادون هست

  • شایان می‌گوید:

   سلام جناب دکتر سیفی…. نظر شما رو میخواستم در اینمورد مثل همیشه که رهگشا هست….ممنونم بزرگوار

  • رضا می‌گوید:

   سلام : متاسفانه شما خودسرانه به مصرف متادون رو اوردی و اگر با مشاوره پزشک و زیر نظر بودی و مصرف کوتاه مدت رو برای خودت درنظر میگرفتی اینطور نمیشد . متادون از نظر من برای ترک تریاک و شیره مناسب نیست عوارض این دارو هم ورم صورت . زردی . بی خابی یا پرخابی . گیجی و تند شدن ضربان قبلب و استرس و بی قراری هست . معمولا بدن درد کمتری نصبت به مورفین داره اما باز هم برای تریاک مناسب نیست ! این دارو برای اشخاصی که هروئین و کراک و حتی شیشه مصرف میکنند مناسب تر هست .
   بوپرنورفین به مقدار کم بهتره هرچند که خیلیها گول داروهای ترک اعتیاد رو میخورن و فکر میکنن که مثلا متادون مصرف کنم دیگه بعدش درد و عوارضی نداره و متاسفانه پزشکها هم برای سود جویی خودشون عوارض این داروها رو برای بیمار تعریف نمیکنن . خیلی از پزشکهای ترک اعتیاد رو مشاهده کردم که توی شربت متادون (اب) مخلوط میکنن تا سود بیشتری بفرمایند که این کار درستی نیست . البته این هم بگم که گاهی شربت متادون هم حالات سرخوشی و تسکینش حتی اگر ازیک شرکت تولید کننده هم باشه فرق داره . یبار میخوری گرمت میکنه تسکن خوبی داره حتی به مقدار کم . یکبار هم که مصرف میکنی میبینی که بدجور حرارت بدنت رو اوورد پائین و عرق سرد روی بدنت نشسته و ضعف داری!
   درضمن متادون بدجور درصد اعتیاد رو بالا میبره اگر شما الان درحال مصرف روزانه یک گرم تریاکی و از ترک با متادون پشیمان شدی بعد مصرف حتی 5 روز متادون باید 2 گرم تریاک مصرف کنی !! با مواد خودتون ترک کنید اروم اروم کمش کنید بعد به 0 برسونید .

   • دکتر سیفی می‌گوید:

    تجویز متادون در همه جای دنیا برای ترک اعتیاد مشتقات تریاک پذیرفته شده است مقدار و مدت مصرف باید روی اصول مشخص توصیه شده باشد

 37. NA می‌گوید:

  ترک مواد مخدر بدون مصرف قرص ، دارو و شربت
  ترک مواد مخدر با انجمن های NA در سراسر ایران .
  ترک مواد مخدر به وسیله راهنمایی ها و تجربیات همدردانتان .
  برای رهایی از مواد مخدر به انجمن و سایت NA در ایران مراجعه کنید .
  لازم به ذکر است ترک مواد مخدر به این روش میلیون ها نفر در جهان را رهایی داده است .
  HTTP://na-iran.org
  HTTP://forums.na-iran.org

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با تشکر از این اطلاع رسانی مفید، کار NA در ایرن مثل خیلی از کشورها در کمک رسانی به معتادین ارزنده و واقعآ با ارزش است.

 38. بهار می‌گوید:

  سلام
  برادرم 22سن دارد، چند سالی است که به احتمال 90درصد حشیش مصرف میکندو 2سالی است که دچار خودبزرگ بینی شدید شده،تا جایی که مثلا میگفت همه موضع گیری های وزیر امور خارجه انگلیس تحت تاثیر من است و یک بار وقتی 2 طرف گردنش (روی غدد تیرویید) را تیغ کشیده بود گفت 1چشم به سمتم میآمد و اعتراف به مصرف حشیش کرد، تقریبا 6ماه بود که علایم 2قطبی بودن و اسکیزوفرنی را داشت و حرفهای غیر واقعی میزند مثلا میگوید شبکه منوتو برنامه زنده دارد و مارا میبینند یا حرفهایشان تحت تاثیر من است. همیشه میخواستیم برای درمان به دکتر مراجعه کنیم اما راضی نمیشد فقط 1سال قبل یک بار آمد و الان هم خودمان به ÷زشک مراجعه و ریس÷ریدون و الانزا÷ین را در آبمیوه و… به او میدادیم.3 شب ÷یش حال خوبی نداشت و صبح اعتراف به مصرف شیشه کرد و راضی به مراجعه به ÷زشک شد و ÷درم او را در بخش روانی بستری کرد و امروز بسیار بیقرار بود و میگفت میخواهم بیرون بیایم و اصلا دیگر با شما زندگی نمیکنم و از همه اعضای خانواده متنفرام و اگر مرا نبرید آزاد که شدم بابا را میکشم.
  به نظرمن مشکلات روانی و توهماتش به خاطر مصرف مواد است و نباید در بخش روانی بماند.
  لطفا به ما بگویید چکار کنیم؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   حتمآ مدت مناسب باید در شرایط بستری تحت نظر روان پزشک قرار گیرد بعد از کنترل توهمات نیز مدتها باید درمان مناسب دریافت کند.

   • بهار می‌گوید:

    آقای دکتر پس تمام پرخاشگریها و رفتارهای بد و توهین آمیزش ریشه روانی دارد و نه مصرف موادی مانند شیشه هرویین حشیش؟
    پس اول باید حت نظر روان پزشک مشکل اعصاب و روانش حل شود و همان جا در کنارش مشکل اعتیادش نیز در همان مرکز روان درمانی حل شود؟

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     اختلال رفتار زمینه ای با مصرف مواد بتوان چند میرسد بدون ترک اعتیاد اصلاح رفتار که تمام عمر بوده مشکل است.

     • س.م می‌گوید:

      سلام
      4ماه پیش باپسری نامزد شدم که به ظاهر آدم کاملا سالم-ورزشکار-مهربان-مودب-هیکل کاملامناسب…
      به بهانه های مختلف ازدادن آزمایش ازدواج طفره میرفت نهایتا توآزمایش متوجه شدیم آمفتامین مصرف میکنه!
      زیربار نمیره واصرارداره که توآزمایش اشتباه شده.
      حتی نمیدونم چی وچه مقدار مصرف میکنه اماباتوجه به تحقیقاتی که کردم وعلائمی که تواین مدت دیدم مطمئنم که معتاده.
      علائمش:بهم ریختگی خواب-بیخیالی-تعریق زیاد-خوردن مواد قندی به مقدار زیاد-خوردن الکل به مقدارزیاد-تبخال دور دهان-لرزش دست-کمی اعتماد به نفس-امتناع از حضوردر جمع-ضربان قلب زیاد
      اما به هیچ عنوان توهم ویاسوءزن ندیدم ازش
      ضمنابه بهانه های مختلف ازملاقات هامون امتناع میکنه ووقتی هم باهم هستیم خیلی زودمنوبرمیگردونه…
      میخواستم بدونم ازروی این علائم میشه فهمید چه ماده ای مصرف میکنه؟یاچه مدت مصرف میکنه؟یاباتوجه به اینکه انکار میکنه میشه امیدوار به ترکش بود؟
      آقای دکترعاجزانه درخواست میکنم خیلی صریح به سوالم جواب بدین
      ازاینکه زیاده حرف زدم عذر خواهی میکنم.خیلی عاجزومستاسل شدم…
      پیشاپیش از لطف جناب عالی ممنونم

     • دکتر سیفی می‌گوید:

      بهتر است برای مصاحبه و معاینه روانپزشکی و در صورت لزوم آزمایشهای کامل در این زمینه به همراه شان به پزشک مراجعه کنید و اصل قضیه را مشخص کنید.

 39. مینا می‌گوید:

  سلام خدمت اقای دکتر برادری دارم 28 سال داره مدتی است لاغرشده هرکاری روبازمان طولانی انجام میده تریاک مصرف میکرد میگه هرمرکز درمانی منوببرید من معتاد نیستم ولی سیستمش به کلی تغییرکرده خواهش میکنم چه جوری بهش بقبولانیم که معتاده تاکمکش کنیم .

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   متاسفانه امکان کمک برای کسیکه نمیخواهد کمک بشود کم است، بهتر است بتدریج متوجه شود که خودش مسئول عواقب اشتباهات خودش است.

 40. س.م می‌گوید:

  مجددا سلام
  آقای دکتر تو پیام قبلی چندتامطلب وفراموش کردم بگم.
  باتوجه به اینکه 2روز مانده به تاریخ عقداین ماجراپیش آمد ماکلا نامزدی رو بهم زدیم ولی در فاصله 5روز خانواده خودش پیگیری کردن 2بار دیگه آزمایش دادن پیش مشاورهم رفتن نامه رو هم واسه ما آوردن.نامه پلمپ شده از همان آزمایشگاه.همینطور مصرانه اعلام آمادگی میکنه هرجاوهرطوری که مابخوایم میاد آزمایش میده.اماچون میدونم که اگه 48ساعت استفاده نکنه تو آزمایش نشون نمیده و راه های دیگه ای هم وجود داره برای منفی شدن آزمایش خانوادم به شدت نگران هستن ولی من میخوام بدونم میتونم بهش اعتماد کنم یانه؟بااین تفاسیر ازتون خواهش میکنم راهنماییم کنید چه کار باید بکنم؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   غیر از موضوع مشکوک اعتیاد باید به سیر زندگی فرد در گذشته توجه نمود از شواهد گذشته و وضعیت کلی شخصیتی فرد و امکان مسئولیت پذیری و اداره امور خانواده در کل تصمیم گرفت

 41. رضا می‌گوید:

  سلام : شما که میفرمائید متادون از مشتقات تریاک هست بسیار بسیار اشتباه میفرمائید چون متادونهای جدیدی که الان در داخل ایران و یکی از شرکتهای تولید کنندش هم (داروپخش) هست این ماده مخدر بسیار مزخرف شیمیائی هست که توسط رکتورهای خاصی تولید میشه و باعت مرگ و عوارض جانبی زیادی هست که میتونم بگم هزاران هزار بار رحمت بر تریاک که گیاهی هست و عوارضی هم نداره بجز کرختی و ریزش اب بینی و درکل خماری . دولت هم اشتباه بزرگی میکند که تریاک رو از دسترس خارج کرده و متادون رو در اختیار مردم میذاره ، بوپرنورفین هم چیزی بسیار فجیهی هست خماری زیادی داره اما وابستگیش نصبت به متادون کمتره ولی عوض متادون میشه یه چیز جایگزین کرد اما بوپرنورفین رو نمیدم . درهرحال خاهش میکنم اطلاعاتتون رو یکم بیشتر بفرمائید . و یک چیزه دیگه اینه که من نمیدتنم چرا وقتی که متادون رو کنار میذاری و یا درحال مصرفش هستی چرا اینقدر تشنه مشروب و همون الکل میشی !

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   رضا جان، با پوزش چند تا از دیدگاههایت که از این قبیل بودند و پاسخ متناسب نداشتم حذف نمودم بنظرم بهتر است در هر مورد از این مطالب به نظرات کارشناسی باور داشته باشیم.

 42. ل.ت می‌گوید:

  همسر من به گفته خودش چهار بار شیشه مصرف کرده ورزش کار است و لاغر هم نشده و به گفته خودش خیلی پشیمان می خواستم بدانم ایا چهار بار مصرف در طول یکماه و نیم اعتیاد می اورد .

 43. ali می‌گوید:

  با سلام و احترام
  خدمت دكتر عزيز
  بنده بمدت ٢ سال است كه منزوى و خانه نشين هستم و هر ٢ هفته يك بار از خانه خارج ميشوم.اعتياد به متادون دارم و گاهى ترياك .افسردگى خويى و افسردگى عمده و اجتماع گريزى و هراس و شخصيت مرزى و….را دارم.از سيتالوپرام استفاده كرده ام ولى بهبودى حاصل نشد.به نظر شما شوك الكتريكى مناسب است؟
  و سوال مهمتر اينكه اعتياد و بيمارى شديد من ،كدام علت و كدام معلول هستند .و درمان كداميك در اولويت است؟زيرا خطر خودكشى و … مرا تهديد ميكند.
  با تشكر فراوان از زحمات شما

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اختلال خلق عوارض رفتاری و وابستگی به مواد که ریشه چندین ساله دارد با تغییر رویکرد سختگیرانه بخود و با کار و تلاش و ایجاد زمینه مشوق و انگیزه به تعامل خوب خانوادگی و اجتماعی و تغییر هویت به شکل قابل قبول برای خود و خانواده و اجتماع میتوانید در بلند مدت به زندگی معمولی دست یابید. الکتروشوک صرفآ برای موارد افسردگی شدید و خطر خودکشی موثر است.

 44. ali می‌گوید:

  با سلام و احترام
  خدمت جناب آقاى دكتر سيفى…
  ممنون از راهنمايى مفيد شما…آرزو ميكنم هميشه احساس خوشبختى كنيد،كه بالاترين نياز و ثروت بشر است.
  آخرين سوالى كه از حضورتان داشتم اين است كه،تحت سريع ترين شرايط ترك ،چه مدت زمانى لازم است كه بتوان دوز مصرفى روزانه ٤٠ ميلى گرم قرص متادون (٢عدد قرص ٢٠ ميلى گرم) را به قطع مصرف رساند ،كه جسم نياز به بسترى نداشته باشد؟البته مسائل روحى و خطر بازگشت مدنظر نميباشد ،زيرا كه روحيات و انديشه ها جداگانه تحت درمان هستند.
  با تشكر

 45. مجید می‌گوید:

  سلام خسته نباشید
  من برادرم الآن چند وقته مصرف شیشه میکند و علائم توهمی دارد و متأهل هستش و 30 سالشه . .
  الآن هم همسرش بارداره و 3 ماهه دیگه بچه اش به دنیا میاید و به خانمش بدجور شک دارد و دعوا میکند . .
  و اخلاقش خیلی بد شده و غیر قابل تحمل شده است جوری که همسرش میخواهد ازش با وجود بارداریش ازش جدا شود و لازم به ذکره 1 ماه پیش کمپ هم خوابوندیمش ولی باز هم دوباره شروع کرده است لطفا راهنمایی کنید.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با کمک شما افراد خانواده و مددکار اجتماعی و روانشناس بالینی حتمآ باید به ترک اعتیاد گردن نهد و از کسیخته شدن پیوندهای خانواده جلوگیری شود.

 46. شهرام می‌گوید:

  با سلام وتشكر از شما.برادر من بعد از مصرف شيشه در طولاني مدت ولي بصورت منقطع دچار حالاتي مشابه بيمار اسكيزوفرني شده(جنون بعد از مصرف شيشه)ايا مصرف داروهاي روانپزشكي براي او موثرتر است يا شوك مغزي؟

 47. پرى می‌گوید:

  سلام اقاى دکنر
  پدرم در ابتدا به مدت 15سال از ترىاک استفاده مىکرد بعد از ان مدت 6سال شيشه و شيره همزمان مصرف ميکرد بعد از 6سال خودش تصمىم گرفت شىشه و شىره رو ترک و فقط ترىاک استافاده کنه به صورت خوردن. الان 4ماه مىگزره که بدون هىچ داروى و در خانه شىشه را ترک و فقط توىاک استفاده مىکنه بعد از گزشت 4ماه چنان به حالت روانى اضطراب ترس توهم ناتوانى جسمى و بىخابى دچار شده است که همه ناراحت و نگرانيم .اقاى دکتر با مراجعه به روانپزشک مىشه نتىجه گرفت ايا بعد گزشت چند ماه مغزش درست کار مىکنه خىلى نگران و افسرده ام اىابهبودى امکانپزىره لطفا راهنماى فرمايد و اگر نىاز است که در کلنىک جاى بسترى شود بگويد .اختلالات روانى بعد از ترک شىشه قابل درمان هست اقاى دکتر ىا واسه همىشه اىن اختلالات باقى مىمونه .منتظر جوابتونم.لطفا…….

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در اغلب موارد اختلال روانی ارتباط با ترک و یا مصرف مواد در گذشته ندارد. در شرایط فعلی بهتر است تحت نظر روان پزشک سرپائی و یا در صورت لزوم تحت بستری کنترل شود.

 48. امیر می‌گوید:

  سلام آقای دکتر من 6 سال شیره میکشم ..چند باری شیشه کشیدم ترک کردم .اما اینبار 1 سال کشیدم …2 روزه دارم ترک میکنم .دوس ندارم که دارو یا پیش روان پزشک برم .به نظر شما میتونم بهبودی پیدا کنم .

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   افراد زیادی هستند که بدون مراجعه به مراکز ترک و یا دریافت جایگزین با تصمیم و اراده خود ترک کرده اند.

 49. سارا می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید. دوستی دارم که از 8سال پیش مصرف الکل قرص و ماری جوانا داشت.و از وقتی من او را شناختم مشکل داشت. بسیار بدبین پرخاشگر بسیار بیثبات و اعتماد به نفس بسیار بالا.نمیدانم او بیماری اعصاب داشت یا از عوارض مصرف مواد بود.چند سال پیش به شیشه معتاد شد و بعد از چند بار ترک الان یکسال هست که خود به تنهایی ترک کرده اما متاسفانه وضع روحی و روانی او بشدت فاجعه امیز است. بشدت بدبین.پرخاشگر توهم.خودزنی و هزاران ناتوانی دیگر.و به هیچ عنوان زیر بار درمان و مصرف قرص و رفتن روانپزشک نمیرود و چون مرد هست هیچکس زورش به او نمیرسد.چطور به او کمک کنیم؟آیا میتوان بهبودی را به او برگرداند؟مثل یک انسان طبیعی؟با توجه به اینکه هرگز او را نرمال ندیدم.خوتهش میکنم کمک کنید؟آیا تنها راه ریختن دارو در غذای او یا به زور بستری کردن اوست؟قبلا یک ماه در بیمارستان اعصاب بستری شده و هیچ اثری نداشته.آیا ممکن است اینها در اثر ترک باشد و پس از مدتها بدون دریافت دارو به بهبودی برود؟یا روز به روز بیماری بدتر میشود.ناتوان شده قدرت کار و روابط اجتماعی ندارد.آیا ممکن است خود به خود خوب شود؟1سال و پس از ترک به این شدت مشکل پیدا کرد.به هیچ عنوان زیر بار معالجه نمیرود میگوید من دیوانه نیستم و حمله میکند خواهش میکنم کمک کنید.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   موضوع بغرنج تر از آن است که در یک خلاصه نویسی بشود راههای کمک احتمالی مطرح نمود، به لحاظ اینکه راههای عادی درمان بی نتیجه بوده بنظرم بهتر است با یک نفر روان پزشک در رابطه با بکارگیری روشهای غیرمستقیم درمان در ارتباط باشید.

 50. سارا می‌گوید:

  معذرت برای کامنت دوباره ایا ممکن است دیوانه شده باشد و دیگر راه بازگشت و بهبودی نداشته باشد؟این مساله شدیدا مارا نگران کرده لطفا راهی ارائه کنید.آیا کسی با مصرف شیشه به دیوانگی دائمی مبتلا شده؟آیا ممکن است صرفا علائم ترک باشد و پس از مدتی از بین برود؟یکسال است اینگونه است و یکسال است هیچ مخدری مصرف نکرده.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اغلب اختلالات روانی شدید بدون ارتباط با اعتیاد دیده میشود و عمومآ قابل کنترل هست. بعد از ترک طولانی مدت شیشه عوارض چندان باقی نمیماند.

   • محمد ناین می‌گوید:

    سلام اقای دکتر من در طول ۴۸ساعت دو بار شیشه کشیدم ایا من الان معتاد شدم؟؟؟لطفا جوابمو بدید ممنون

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     اگر کنار بگذارید مطمئنا سالم خواهید بو.د.

     • raha می‌گوید:

      دکتر تو رو‌خدا ب کامنت من جواب بدین…نامزدم ادعا میکنه ک شیشه رو در حد ده تا پوک استفاده کرده اونم چند بار…این اعترافش وقتی ک ب ازمایش خون رفتیم و تو نمونه ازمایشش مصرف شیشه ظاهر شد کرد.والان میگ من معتاد نبودم فقط گول خوردم و الان کنار گذاشتم از چه چیزایی میتونم بفمم ک واقعا کنار گذاشته.؟آیا واقعا میشه امید داشت ک ترک کنه؟خودشون تو کلینیک ترک اعتیاد کار میکنن و کاملا ب همه چیزش آگاهی دارن…آیا این اطلاعاتی ک دارن در این زمینه میتونه ب ترکشون کمک کنه؟خودشون همش میگ من زندگیمو دوس دارم و میخام زندکی کنم و گذاشتم کنار.میشه ب حرفاش اعتماد کنم؟

     • دکتر سیفی می‌گوید:

      محض اطمینان هر چند هفته مصاحبه با یک نفر روان پزشک جدی لازم است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 × دو =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>