عوارض عصبی مصرف “شیشه”

ماده مخدر که تحت عنوان “شیشه” به طور متداول در جامعه مصرف می شود

مشخصات بیمار: مرد 40 ساله، متاهل، دارای دو فرزند، شغل کارگر

علت مراجعه : به علت کمی تعادل، گیجی، گرفتگی صدا، اشکال تکلم، آب ریزش از دهان، اختلال دید.

این علائم دو هفته قبل از مراجعه به دنبال مصرف استنشاقی ماده مخدر موسوم به شیشه ظاهر شده بود. ماده مخدر را برای اولین بار به عنوان تفنن مصرف کرده بود.

12 ساعت پس از مصرف علائم ظاهر شده و در مدت 2 هفته تغییر قابل ملاحظه نداشت. در سابقه قبلی بیمار عادت به سیگار-روزانه 2 تا 3 نخ- و مصرف متادون –یک قرص 5 میلی گرمی در روز- از شش ماه قبل به دنبال ترک اعتیاد تریاک وجود داشته است.

به غیر از متادون، مواد مخدر دیگر و الکل مصرف نمی کرده و سابقه تزریق مواد مخدر نیز نداشته از سلامت خوب برخوردار بود. شاخص توده وزنی (BMI) برابر 21 بود (محدوده نرمال). با شغل خود و اداره امور خانواده اش مشکلی نداشت.

در معاینه تبدار نبوده و فشار خون طبیعی داشته و خشکی دهان و برافروختگی مشاهده نشده است. سطح هوشیاری در حد طبیعی بوده اما حافظه نزدیک برای چند روز گذشته به طور خفیف مختل گردیده بود. در معاینه چشم، نستاگموس چرخشی بدون فلج چشمی جلب توجه می کرد. نمای ته چشمها طبیعی بود. اختلال تکلم دیزآرتریک، آب ریزش از دهان بدون علائم فلج اعصاب کرانیال مشاهده شد. اختلال بلع و تکلم و تشدید رفلکس چانه حاکی از فلج “سودوبولبر” بود.

لرزش خفیف دستها و اختلال تعادل در ایستادن و راه رفتن، تشدید رفلکسهای وتری اندامها وجود داشت و حسهای صورت و اندامها طبیعی بود.

در مصاحبه علائم اختلال روانی و افسردگی مشاهده نشده ولی از بی خوابی شکایت داشت.

در مراجعه بعدی –یک هفته بعد- آزمایشهای درخواستی زیر نتایج طبیعی را نشان داد:

CBC، FBS، CRP، CHOL، TRIG، CRP، ALT و AST، TSH، VDRL، HIV، ANA و Anti DNA .

در MRI مغز قسمتهای فرونتال، سانترال، پاریتال و اکسی پیتال و بطنهای طرفی طبیعی بود. در تصویرهای T2W در هیپوکامپ و مید برین و به خصوص در پونز مناطق هیپراینتنس مجزا و پراکنده وجود داشت و در T1W در پونز نواحی هیپواینتنس مشاهده شد.

بعد از دو هفته استراحت در منزل و مصرف کلونازپام (5/0 میلی گرم دو بار در روز) و دیفنوکسیلات (دو قرص در روز) و ادامه متادون با دوز قبلی در مراجعه بعدی، بیشتر علائم قبلی برطرف شده بود. نستاگموس و تشدید رفلکسهای وتری، دیسارتری و اختلال تعادل در حد کم وجود داشت. فاسیکولاسیون در زبان ظاهر شده بود. بی اختیاری ادرار و آب ریزش از دهان برطرف شد. در راه رفتن تعادل بهتری داشت.

تصاویر بالا و تصویر راست پایینMRI-T2W نشان دهنده کانون های هیپر اینتنس مید برین، پدانکول ها، پونز و مخچه است

نصویر چپ پایین MRI-T1W کانون های هیپواینتنس مید برین را نشان میدهد

آشنایی با متامفتامین

آمفتامین و دکستروآمفتامین به اشکال سولفات،آسپارتات وساکارات برای کنترل سندرم پرتحرکی و کم توجهی کودکان (ADHD) و کنترل نارکولپسی بالغین مصرف می شود. به لحاظ ایجاد گرایش شدید و وابستگی و اعتیاد، تجویز آن در نهایت احتیاط و برای موارد کاملآ ضروری توصیه میشود.

آمفتامینها از طریق تحریک سیستم سمپاتیک غیرکاتاکولامین و با اثر روی اعصاب مرکزی و محیطی موجب بروز علایم تحریک عصبی،فشار خون،عوارض قلبی و…..می گردد.

آمفتامینها در مدت حدود سه ساعت از راه گوارش جذب شده، نیمه عمر دفع آن حدود 12ساعت است.

موارد مصرف: مصرف آمفتامین  صرفاً به موارد سندرم پر تحرکی و کم توجهی کودکان و نارکولپسی بالغین محدود شده است.تجویز متامفتامین برای موارد پزشکی به جهت اعتیاد آوری شدید آن قدغن شده است.

سوء مصرف: مقادیر کم آمفتامینها ممکن است بعلت ایدیوسنکرازی موجب خطر جانی بشود. با مصرف مکرروابستگی فیزیکی و روانی به آمفتامینها بیشتر شده و عوارض آسیب گیرنده های دوپامین پایدارتر می شود.

علایم مصرف آمفتامینها: علایم تحریک سمپاتیک بصورت افزایش فشارخون، تپش قلب، تحریکات عصبی، توهمات و سرخوشی و در موارد شدید رفتارهای کنترل نشده و ضد اجتماعی مشاهده می گردد و گاهاً تشنج، سکته مغزی ومرگ بعلت وقفه قلب پدید می اید. با مصرف طولانی مدت آسیبهای اجتماعی و خانوادگی، سوء تغذیه، درماتت منتشر، رفتارهای خطیر جنسی و اختلال روانی اسکیزوفرنی مانند مشاهده می شود.

علایم  ترک اعتیاد: خستگی، تحریک پذیری، بیخوابی، عصبانیت، افسردگی و تمایلات خودکشی… مشاهده می شود.

کمک به ترک اعتیاد: مثل درمان اعتیاد هروئین، متادون و داروهای نورولپتیک، فلوکستین، بوپروپیون ومودافینیل کمک کننده است. نالوکسان که مسدود کننده گیرنده های تریاک است موثر نمی باشد.

این نوشته در تخصصی ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

442 Responses to عوارض عصبی مصرف “شیشه”

 1. ساجده می‌گوید:

  سلام میخواستم بدونم علت اینکه بعضی از ادمایی ک شیشه ای بودن و ترک کردن و بعد از اون شکم زیادی میارن چیه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با ترک هر نوع مخدر و آرامبخش کم شدن فعالیت و زیاد شدن اشتها موجب چاقی میشود باید علتهای دیگر مثل کمکاری تیروئید را هم در نظر گرفت.

 2. سحر می‌گوید:

  سلام
  دختری هستم ۲۶ ساله
  مدت ۹ ساله که شیشه مصرف میکنم. اصلأ دیگه حالم خوب نیست حتی نمیتونم توضیح بدم که چی میخوام بگم
  فقط ی راه برای نجات
  واقعأ خستم
  نزدیک شدن به مرگ رو ….

 3. موفق می‌گوید:

  سلام دوستان خوب ،با محبت و با وفا
  اصلاً نگران نباشين،با خوردن يا كشيدن نيم يا يك گرم شيره سوخته همه مشكلات حل ميشه،ازين اخه به اون شاخه نپريد،حالشو ببريد و به زندگيتون ادامه بدين،سلطان نعشه جات همينه كه گفتم.هرموقع خواستين ترك كنيد به اندازه سركبريت شروع به كم كردن كنيد،باهاش حال كنيد.من دانشجوي دكتراي عمرانم و تقريباً ٢٠ ساله همه چي مصرف كردم و ترك كردم ولي اينو دوست دارم،درد همه درداست.معالجه اي وجود نداره همه چي درون خودته.زندگي كن و حالشو ببر.(البته بميزان منطقي)

 4. سرباز می‌گوید:

  سلام جناب دکتر دیدم چقدر با صبر و حوصله پاسخ مراجعان را دادید ذوق کردم دکتر جان من الان توسط داروی گیاهی متادون رو قطع کردم ولی اشتباه کردم تو این مدت یه ده باری شیشه کشیدم خواستم به اجبار ذ مصرف میرسم یا نه ؟؟چون این داروهای گیاهی هم داره تموم میشه
  با تشکر مجدد

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بعضا تو داروهای گیاهی حتی تنباکو ترامادول قاطی میکنند فقط با اراده و اعتماد بنفس و مشغله کاری میتوانی همه چیز عادت آور را برای همیشه کنار بگذاری.

 5. سارا می‌گوید:

  سلام اقای دکتر یک سوال داشتم ،من همسرم شیشه مصرف میکنن ومن هم هروقتی چندتادودبرای سرحال شدن میگرفتم ولی الان حدود 3ماهه
  صبحوعصرعادت کردم استفاده میکنم بنده شاغل هستم وازلحاظ جسمی خیلی تاثیر بدی گزاشته وبه شدت لاغرشدم احساس میکنم شغلمو ازدست میدم اگرادامه داشته باشه البته یکی دوهفته میشه که دارم خودمو کنترل میکنم مصرفو پایین اوردم بحدی که صبحها خیلی کم که خابم بپره فقط استفاده میکنم ولی ازنظر روحی خیلی بهم ریختم وافسرده وعصبی شدم لطفا کمکم کنیدازبلای خانمانسوز نجات پیداکنم اگردارویی هست لطفا معرفی کنید درضمن بگم پیش دکتر نمیتونم برم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر با اراده و یک باره کنار بگذارید هیچ مشکلی پیش نمی آید ولی اگر نتوانید مراجعه به پزشک در هر صورت آسان و ثمربخش است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شش × = 42

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>