عوارض عصبی مصرف “شیشه”

ماده مخدر که تحت عنوان “شیشه” به طور متداول در جامعه مصرف می شود

مشخصات بیمار: مرد 40 ساله، متاهل، دارای دو فرزند، شغل کارگر

علت مراجعه : به علت کمی تعادل، گیجی، گرفتگی صدا، اشکال تکلم، آب ریزش از دهان، اختلال دید.

این علائم دو هفته قبل از مراجعه به دنبال مصرف استنشاقی ماده مخدر موسوم به شیشه ظاهر شده بود. ماده مخدر را برای اولین بار به عنوان تفنن مصرف کرده بود.

12 ساعت پس از مصرف علائم ظاهر شده و در مدت 2 هفته تغییر قابل ملاحظه نداشت. در سابقه قبلی بیمار عادت به سیگار-روزانه 2 تا 3 نخ- و مصرف متادون –یک قرص 5 میلی گرمی در روز- از شش ماه قبل به دنبال ترک اعتیاد تریاک وجود داشته است.

به غیر از متادون، مواد مخدر دیگر و الکل مصرف نمی کرده و سابقه تزریق مواد مخدر نیز نداشته از سلامت خوب برخوردار بود. شاخص توده وزنی (BMI) برابر 21 بود (محدوده نرمال). با شغل خود و اداره امور خانواده اش مشکلی نداشت.

در معاینه تبدار نبوده و فشار خون طبیعی داشته و خشکی دهان و برافروختگی مشاهده نشده است. سطح هوشیاری در حد طبیعی بوده اما حافظه نزدیک برای چند روز گذشته به طور خفیف مختل گردیده بود. در معاینه چشم، نستاگموس چرخشی بدون فلج چشمی جلب توجه می کرد. نمای ته چشمها طبیعی بود. اختلال تکلم دیزآرتریک، آب ریزش از دهان بدون علائم فلج اعصاب کرانیال مشاهده شد. اختلال بلع و تکلم و تشدید رفلکس چانه حاکی از فلج “سودوبولبر” بود.

لرزش خفیف دستها و اختلال تعادل در ایستادن و راه رفتن، تشدید رفلکسهای وتری اندامها وجود داشت و حسهای صورت و اندامها طبیعی بود.

در مصاحبه علائم اختلال روانی و افسردگی مشاهده نشده ولی از بی خوابی شکایت داشت.

در مراجعه بعدی –یک هفته بعد- آزمایشهای درخواستی زیر نتایج طبیعی را نشان داد:

CBC، FBS، CRP، CHOL، TRIG، CRP، ALT و AST، TSH، VDRL، HIV، ANA و Anti DNA .

در MRI مغز قسمتهای فرونتال، سانترال، پاریتال و اکسی پیتال و بطنهای طرفی طبیعی بود. در تصویرهای T2W در هیپوکامپ و مید برین و به خصوص در پونز مناطق هیپراینتنس مجزا و پراکنده وجود داشت و در T1W در پونز نواحی هیپواینتنس مشاهده شد.

بعد از دو هفته استراحت در منزل و مصرف کلونازپام (5/0 میلی گرم دو بار در روز) و دیفنوکسیلات (دو قرص در روز) و ادامه متادون با دوز قبلی در مراجعه بعدی، بیشتر علائم قبلی برطرف شده بود. نستاگموس و تشدید رفلکسهای وتری، دیسارتری و اختلال تعادل در حد کم وجود داشت. فاسیکولاسیون در زبان ظاهر شده بود. بی اختیاری ادرار و آب ریزش از دهان برطرف شد. در راه رفتن تعادل بهتری داشت.

تصاویر بالا و تصویر راست پایینMRI-T2W نشان دهنده کانون های هیپر اینتنس مید برین، پدانکول ها، پونز و مخچه است

نصویر چپ پایین MRI-T1W کانون های هیپواینتنس مید برین را نشان میدهد

آشنایی با متامفتامین

آمفتامین و دکستروآمفتامین به اشکال سولفات،آسپارتات وساکارات برای کنترل سندرم پرتحرکی و کم توجهی کودکان (ADHD) و کنترل نارکولپسی بالغین مصرف می شود. به لحاظ ایجاد گرایش شدید و وابستگی و اعتیاد، تجویز آن در نهایت احتیاط و برای موارد کاملآ ضروری توصیه میشود.

آمفتامینها از طریق تحریک سیستم سمپاتیک غیرکاتاکولامین و با اثر روی اعصاب مرکزی و محیطی موجب بروز علایم تحریک عصبی،فشار خون،عوارض قلبی و…..می گردد.

آمفتامینها در مدت حدود سه ساعت از راه گوارش جذب شده، نیمه عمر دفع آن حدود 12ساعت است.

موارد مصرف: مصرف آمفتامین  صرفاً به موارد سندرم پر تحرکی و کم توجهی کودکان و نارکولپسی بالغین محدود شده است.تجویز متامفتامین برای موارد پزشکی به جهت اعتیاد آوری شدید آن قدغن شده است.

سوء مصرف: مقادیر کم آمفتامینها ممکن است بعلت ایدیوسنکرازی موجب خطر جانی بشود. با مصرف مکرروابستگی فیزیکی و روانی به آمفتامینها بیشتر شده و عوارض آسیب گیرنده های دوپامین پایدارتر می شود.

علایم مصرف آمفتامینها: علایم تحریک سمپاتیک بصورت افزایش فشارخون، تپش قلب، تحریکات عصبی، توهمات و سرخوشی و در موارد شدید رفتارهای کنترل نشده و ضد اجتماعی مشاهده می گردد و گاهاً تشنج، سکته مغزی ومرگ بعلت وقفه قلب پدید می اید. با مصرف طولانی مدت آسیبهای اجتماعی و خانوادگی، سوء تغذیه، درماتت منتشر، رفتارهای خطیر جنسی و اختلال روانی اسکیزوفرنی مانند مشاهده می شود.

علایم  ترک اعتیاد: خستگی، تحریک پذیری، بیخوابی، عصبانیت، افسردگی و تمایلات خودکشی… مشاهده می شود.

کمک به ترک اعتیاد: مثل درمان اعتیاد هروئین، متادون و داروهای نورولپتیک، فلوکستین، بوپروپیون ومودافینیل کمک کننده است. نالوکسان که مسدود کننده گیرنده های تریاک است موثر نمی باشد.

این نوشته در تخصصی ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

414 Responses to عوارض عصبی مصرف “شیشه”

 1. مجید می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  من یه کارگر داشتم که دو سال برام کار می کرد. شیشه مصرف می کرد. البته همه کار را زن و بچه هاش انجام می دادند. مجبور شدم اخراجش کنم. هر چه اثر انگشت ازش داشتم و حقوق داده بودم همه را انکار کرد. برام اسلحه و چاقو کشید. بالاخره با وساطت بزرگان مجبور شدم 70 میلیون تومان بهش بدم که اعصاب خود و خانوادم راحت بشه ولی الان هم که رفته ول کن نیست. دچار توهمه میگه 200 میلیون دیگه پیشتون دارم یا باید بدی یا میکشمت. من دعا میکنم هرچه زودتر بمیره. به نظر شما عمرش چقدره. من چکار کنم؟
  ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   عمر افراد معتاد قابل پیش بینی نیست. با اقدامات قانونی و استخدام محافظ خصوصی میتوانید جلو خطرات احتمالی را بگیرید.

 2. مريم می‌گوید:

  سلام آقاى دكتر. مرسى بابت مطالبتون. من دوستم بعد ٤ ماه ترك شيشه گاهى باز دچار حالت هاى عجيب و توهم ميشه. خواستم بدونم تا چه مدت اين حالت ها وجود داره. تحت درمان هم هست و دارو هم مصرف ميكنه. خيلى ناراحت كنندست اين وضعيت. آيا امكانش هست كسى تا آخر عمرش ديگه سمت شيشه نره يا غير ممكن؟ ممنون

 3. فرزانه می‌گوید:

  با سلام. برادر من مدت پنج ساله که اعتیاد ش رو ترک کرده و الان دیگه چیزی مصرف نمیکنه و با گروهی مرتب توی جلسات n.a شرکت میکنه..قبلا همه چیز. مصرف کرده بوده از جمله شیشه.الان به زندگی قبلش برگشته ولی مشکل بزرگی که داره. حافظه ش هست حافظه ش خیلی کم شده ما فکر میکردم بعد از چند سال خوب میشه ولی اصلا بهتر نشده. میدونم از عوارض مصرف شیشه ست.ولی چکار باید بکنیم خیلی خیلی نگران حالش هستیم.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است با معاینه و آزمایشها و اسکن از احتمال بیماری عامل اختلال حافظه مطمئن شد. در صورت نبود علت جدی با تمرینهای حافظه میشود توانبخشی را به اجرا گذاشت.

 4. مهری می‌گوید:

  سلام اقای دکتر من ۹سال مصرف شیشه دارم درطی سال فقط ۱ماه وقف میندازم و اصلا با هیچ چیز نمیتونم این را ترک کنم لطفا کمکم کنید از خونه بیرون نمیرم ارتباط ندارم با هیچکس به نامزدم شک دارم و واقعا هم شکم به حقیقت میشه ولی دیدم به همه بده و با هرچیز کوچکی اشک میریزم حتی مطلب روزنامه

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   حتما لازم است در یکی از مراکز ترک تحت نظر باشید و نسبت به ترک تصمیم قطعی داشته باشید. مطمئن باشید که فقط با اراده و تصمیم خودتان به این موفق خواهید شد. با ترک اعتیاد همه بدبینی و افسردگی و نابسامانی نهایتا بهتر خواهد شد.

 5. لیلا می‌گوید:

  سلام سابقه بیماری ام اس دارم ولی پیشرفتی نداشته و شرایطم خوبه با این حال هفته ای یکبار امپول سینووکس میزنم حدود ۶ ماهه فیتنسو شروع کردم و از نظر روحی خیلی بهتر و مصممتر هستم فقط این اواخر با کسی وارد رابطه شدم که کوکائین مصرف میکنه و برای تجربه بیشتر لذت عشق و سکس منو به مصرف ایس تشویق کرده دوسدارم تجربه کنم ولی چیزی که در مورد تاثیرش روی مغز در اینترنت توسط محققین و پزشکان گفته شده با چیزی که مصرف کننده میگه خیلی فرق دا ره و نمیتونم تصمیم بگیرم به نظر شما مصرفش اگه در سال دوبار باشه برام مشکل درست میشه؟چون گفته شده که نشاط اوره و تاثیر مخرب نداره اگه کنترل شده مصرف بشه

 6. سعد می‌گوید:

  ایا مصرف بیست بار شیشه اسیب جبران ناپزیر بهم زده!؟

 7. مهدی می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید
  …… یکم دیگه شیشه کشیدم ولی از همون وقت تا الان بی خوابی شدید و اظطراب و حالت تهوع دارم نمیدونم چیکارکنم بیخوابیم یکمی برطرف شد ولی اظطراب و اینکه احساس میکنم خبی بی حالم هنوز توی بدنمه و خوب نمیشه خواستم به پزشک مراجعه کنم ولی ترسیدم شما چه راه حلی رو پیشنهاد میکنید الان هم حدود 14 ساعت از مصرف شیشه گذشته باید دفع شده باشه نمیدونم چرا خوب نمیشم ؟؟
  خواهش میکنم جوابم رو بدیدمرسی ممنون

 8. امیر می‌گوید:

  سلام
  قبلا گفتم سه سال پیش درمصرف شیشه بارپنجم سایکوزشدم سه ماه قبل کفقط متادون مصرف میکردم وسوسه وتریاک هم مصرف ودچارفشارعصبی
  داغ شدن شدید زیربغل هاکول وگردن همراه اسپاسم درآمبولانس کل بدنم
  بجز چشم وبالای سریخ زده ودردکشنده بپهلوها وتهوع شدیدوتوهم مرگ
  غروب همانروزدکترمرخص کردوچندباری فشار عصبی داغ شدن پهلووگردن
  داشتم ام ار ای مغز ونوارسالم بودازمایش خون فقط Ast..Alt 140وبقیه
  نرمال قلب هم سالم تاچندروزپیش بازفشارعصبی 7روزمیگذرد سمت چپ
  پاشنه پا مچ ساق باسن مهره قلب ساعد بازو گردن بخصوص فشاردورگ
  فک دهن چشم هردوطرف وگرمی کول گردن میترسم ام اس باشه فردا میرم دکتراعصاب مجدد ببینه راستی من دراین سه سال فقط متادون یکبارلغزش تریاک داشتم وشیشه وانواع ان اصلا نداشتم الان روزی 20 میل
  قرص میخورم اگه لازمه اینم نخورم نورچشامواذیت میکنه دهنم حالت قفل میشه سه ماه خوب وعالی بودم عالی ولی بازم برگشت نوروپاتی فککنم
  اقای دکترهرچی لازمه بگید من انجام بدم یابدونم چیکارکنم خسته شدم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   فقط کافی است مصرف مواد را کنار بگذارید، استرس و اضطراب را با اراده یا راهنمائی روان پزشک کنترل بکنید اگر در معاینه سالم هستید مطمئن باشید بیماری جدی جسمی ندارید. محض اطمینان بعد از ترک مواد تست کبدی را کنترل کنید.

 9. نازنین می‌گوید:

  سلام
  اقای دکتر نامزدم ۷ماه است که اعتیاد پیدا کرده اوایل تریاک سه ماهه اخر شیشه مصرف کرده وابستگیش بهم خیلی زیاده و خیلی هم گریه میکنه با هر چیز کوچیک گریه میکنه خیلی ازنظر روحی داغونه ۷روز پیش به میل خودش بخاطر ترس از دست دادنم رفت کمپ برای ترک ایا امکانش هست براهمیشه ترکم کنه نگران خودشو اینده ام چطور میتونم کمکش کنم که عوارضش کمتر اذیتش کنه و وسوسه رفتن سمت مواد از سرش بپره لطفا راهنمایی کنید؟:-(

 10. احمد می‌گوید:

  سلام
  دارو
  برای ترک شیشه در خانه لطفا راهنمایی کنید
  به دلایلی دسترسی ب کمپ یا کلینیک میسر نیست
  با سپاس

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   برای ترک شیشه داروی جایگزین خاص ضروری نیست.اگر تحملش سخت باشد جایگزین مواد اوپیومی را از مراکز تر میتوانید موقتا دریافت کنید. در بیرون از مراکز توزیع نمیشود.

 11. باقری می‌گوید:

  سلام
  مرسی بابت پاسخگوییتون اجرتون با خدا
  دختر 21 ساله هستم که یک سال و نیمه شیشه مصرف میکنم
  تا حالا چند بار از یک هفته تا نهایتا 37 روز ترک داشتم ولی متاسفانه بخاطر ضعف بدنی و خابالودگی شدید لغزش کردم
  دانشجوی مهندسی IT دانشگاه امیرکبیر هستم و بخاطر حجم درسم و علاقه ی شدیدم به رشته ام از خواب بیزارم و وقتی مصرف نمیکنم تنها زمانیه که تو کلاسام شرکت نمیکنم میخاستم ببینم باید چیکار کنم پیش دکتر روانپزشک ام رفتم اما بازم لغزش کردم

 12. عرفان می‌گوید:

  آیا کشیدن شیشه با خوردن متادون سازگار است

 13. دانیال می‌گوید:

  سلام آقای دکتر من برای اولین بار شیشه مصرف کردم و الان از زمانی مصرفم 30 ساعت میگذره ولی هنوز نتونستم بخوابم و تپش قلبم میزون شده ولی بی خواب شدم. قرص خواب مصرف کنم درست میشم؟ چیکار باید بکنم؟ میترسم برم دکتر میشه یه راهنمایی بکنید؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بعد از گذشت این زمان عوارض یک بار مصرف منتفی میشود بایستی استرس را کم کنید به زندگی عادی تان برسید.

 14. عباس می‌گوید:

  لطفا ماده یا دارویی که در دسترس عموم باشه معرفی کنید برای سومصرف شیشه و از بین برنده علائم مصرف شیشه مثلا که آبلیموه برای تریاک هست برای بریدن شیشه چه چیزی رو توصیه میکنید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با ترک مصرف شیشه عرض چند روز اثر مخدر از بین رفته است و در چند هفته عوارض ترک جسمی از بین میرود ممکن است وابستگی روانی مدتها دوام یابد برای پیشگیری از برگشت دوباره به اعتیاد توانبخشی با نظر متخصص لازم است. تجویز و توصیه درمان از طریق مجاز نیست.

 15. رضا می‌گوید:

  ز رانتيجه هايتان
  من مشکل اضطراب و ترس اجتماعی داشتم و بعضی مشکلات روانی دیگه که ممکن بود هر روز یا بعضی وقتها بهش دچار بشم
  هر کاری کردم هم خوب نشد پیش دکتر رفتم داروهایی داد که آرامبخش و یا توهم زا بودند که خود داروها هم
  حالم بد تر میکردند و دچار افسردگی و بقیه اختلالات میشم عمرم با همینا گذشت حالم خوب نشد که هیچ یه سری مشکلات اعصاب و روانی هم پیدا کردم
  تا رفتم سراغ شیشه برای کم کردن اضطراب و بقیه مشکلات عصبی و ترس های اجتماعی و بقیه اختلالات تا مدتی کنترل شده و با وقفه های کوتاه و بلند مصرف میکردم
  ولی اون موقع عوارض ش کمتر متوجه میشدم تا اینکه مکان زندگی را تغییر دادم جایی بود که هیچ گونه موادمخدر نبود اونجا دچار مشکلات ترک شیشه اعصاب خرابی ها و مشکلات فکری شدم به مدت یک سال از مصرف شیشه دور بودم ولی دوباره همان مشکلات اضطرابی و بقیه اختلالات نمی گذاشت درست تصمیم بگیرم و زندگی و فکرم را مختل کرده بود تنها بعد از ازدواج بود که حالم بهتر شد حالا چطور میتوانم عوارض به جا مانده از مصرف شیشه را مثل اعصاب خرابی ها و بی تحملی ها و مشکلات فکری و ذهنی را درمان کنم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با راهنمائی یک نفر روان پزشک یا روان شناس مجرب راهکارهای تمرین تحمل سختی ها و نوتوانی جسمی و روحی را بایستی مدتها پیگیر باشید. احساس سختی و نراحتی را برای خود نوعی تکاپو و تمرین استقامت تلقی کنید، حدالامکان خودتان را از راحتی دور نگه دارید.

 16. واحد می‌گوید:

  salam aghaye samiee man 8 sal be metadon va shisheh aetiyad daram ….

 17. مهدی می‌گوید:

  سلام، می خواستم بدونم علت مرگ یک معتاد به شیشه که تو دهنش پر از کف بوده تشنج بوده؟ و اگر تشنج بوده علت تشنج افزایش دمای بدن بوده؟ ممنون از پاسختون

 18. علی حضرتی می‌گوید:

  سلام دکتر پنجاه سال دارم قرص ب دو مصرف می‌کنم حدودا قبل از عید تفننی……شیشه استفاده کردم تا سه روز پیش دیدم تو اینترنت ….عوارض زیاد داره ترسیدم دیگه استفاده نمی‌کنم …..بد آیا با قرص به دو سازگاری دارد یا نه

 19. ریحانه می‌گوید:

  سلام من از تیر ماه گذشته ماهی دو بار با دوز بالا مصرف همزمان کوکایین و الکل داشتم ، مثلا از امروز عصر تا فردا عصر ولی بعد از اون تا دو هفته بعد نه وسوسه داشتم نه بدنم نیاز پیدا میکردتنها چیزی که اذیتم میکرد تا بیست و چار ساعت فک درد بود البته گاهی یک عدد قرص اکس و یا شیشه هم میزدم یعنی از هر چی رو میز بود یه کمی ،،،، هیچ مشکل جسمی یا عصبی نداشتم یک روز به یکباره با دیدن یکی از دوستام که از لحاظ جسمی و رفتاری سالم بود ولی به خاطر مصرف زیاد کوکایین گاهی حرفی میزد و فردا فراموش میکرد چندشم شد و در جمع گفتم من دیگه نمیکشم ، دکترنرفتم دارو نخوردم هیچ کار خاصی نکردم بارها هم تو همون جمع رفتم ولی مصرف نکردم، چند ماه گذشته هنوز هم وسوسه ندارم اگه من به خودم و حرفی که از دهانم خارج شده ارزش و احترام نذارم از دیگران چه انتظاری میتونم داشته باشم ؟ من اینجوری ترک کردم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این اراده و اعتماد بنفس قابل تحسین است و بهترین راه برای برای غلبه به وسوسه اعتیاد است. امیدوارم همیشه موفق باشید.

 20. ارش می‌گوید:

  سلام
  ایا میشه عوارض شیشه را با ریتالین کاهش داد و نسخی شیشه را مرحله ای شکست
  مشکل شیشه عدم اعتماد. بنفس هستش من یک روز. یک روز. الان نزدیک یک ساله مصرف میکنم ث باید. ریتالین که دکتر. مغزواعصاب نوشته را میخوردم که کوتاهی کردم و. از. وقتی شیشه کشیدم قرص نخوردم درضمن من هر. چند. روز. یک گرم مصرف دارم حالا ایا همین دارو کمکم میکنه
  لطفا منا به مرکز ارجاع ندید. و مشخصا درخصوص ترک با ریتالین راهنمایی کنید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   ریتالین توام با مخدر عوارض بیشتر دارد با ریتالین احتمال تحمل ترک اعتیاد بعید است بایستی تحت نظر یک نفر روان پزشک برای دریافت دارو و پیگیری ترک تحت نظر باشید.

 21. علی می‌گوید:

  سلام بنده حدود هشت سال هست که مصرف دارم به طور مخلوط

  تنها دیدم دوستانم رو که دونه دونه به مرگ کشیده شدن فقط با یه ماده به اسم متادون بدن رو به طرز عجیبی خورد میکنه و راه درامدیی خیلی از دوستان و شرکت ها تامین میشه اینکه متادون بخور

  بدترین ماده ای که میشه دید متادون هست اگر قصد ترک شیشه دارید تنها راهش مشکلات زندگی خود را با کمک روانشناس حل کنید و شیشه را هرچه زودتر ترک کنید

  به محض خوردن متادون اعتماد به نفس واهی زندگی شما رو فرا میگیره و میشه کار روزمرتون و پول رو پول گزاشتن یه سری ادم اگرم متادون رو ترک کنی پنجاه روز درد دیوانه وار در انتظارته افسردگی فوق العاده وحشتناک چون دیگه اعتماد به نفس و انرژی قبل رو نداری افسردگی ترک متادون صد هزار برابر ترک شیشه هستش
  خاهش میکنم نکنید اینکارو ترک شیشه و دوا اصلا نیازی به متادون نداره سرو جمه دو روز خماری داره دوا هم سه روز با تهوع استفراق اونم باید بخابی حرکت نکنی بعدم یه روانشناس و خودت

  بدنمون به خاطر متادون نابود شد روانمون خراب شد
  نظر دوستان پیش ما محترم هست و تلاش دکترا که تلاش میکنن همه دوستان به زندگی برگردن
  تجربیات بنده بودن که رفیقامون از دست رفتن با متادون و در رده دوم شیشه بعدشم دوا

 22. حسین می‌گوید:

  بنده مصرف کننده تریاک هستم و هر موقع اراده کنم با کم کردن تدریجی کنار میزارم ولی چند وقتیه با نشستن با جماعتی به نام رفیقان هر دو شب یکبار شیشه مصرف کردم من انگار تا الان پنج باری شیشه مصرف کردم ولی مصرف اصلی و هروز من تریاک است آیا میشه دیگه شیشه نکشم و تریاک رو ادامه بدم آیا عوارض ترک نداره شیشه بعد از پنج بار مصرف دو روز درمیان بوده.یعنی تریاک اون عوارض ترک ناشی از شیشه رو برطرف میکنه؟ یا اصلاً هنوز شیشه ای نشدم دیگه نکشم فرقی نداره همون تریاک رو بکشیم؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   هرچه مدت مصرف مواد بیشتر باشد و هرچه عادت به مواد اعتیاد آور قوی تر باشد و هرچه مصرف مواد متنوع باشد عوارض جسمی وروانی و اجتماعی بیشتر و ترکش مشکلتر میشود. همه افراد در اابتدا تصور میکنند که مصرفشان کم و تفننی است و میتوانند ترک کنند ولی بعدا با مشکل بیشتر مواجهمیشوند. اگر بخواهی خلاصی پیدا کنی بایستی همه چیز را یک باره کنا بگذاری.

 23. علي می‌گوید:

  سلام آقاي دكتر من ٩سال شيشه بصورت خوراكي مصرف ميكردم الانبه لطف خدا ٢ماهه ترك كردم ولي از اشتها افتادم غذا نميتونم بخورم تو دلم آشوبه دست و پاهام بي حس شدن نميتونم كار كنم مرتب كلافه و سردرگمم حدود ٢٠ كيلو وزن كم كردم لطفا منو راهنمايي كنين در ضمن خودم در منزل ترك كردم بدون دارو

 24. معين می‌گوید:

  سلام آقاي دكتر
  من به مدت يكسال مصرف lsd و weed داشتم و به خودم اومدم و خواستم به زندگي سالمم برگردم و هيچ احساس وابستگي به اين دو ماده نميكنم ولي اختلالات رفتاري و گفتاري در ارتباط با اطرافيانم بيشتر از هر چيز منو افسرده كرده
  فقط مي خواستم بدونم بازيابي ذهني و برگشت به زندگي سالمم بدون دكتر امكان پذير هست؟؟؟

 25. نفیسه وثوقی می‌گوید:

  سلام میخواستم بدونم آیا میشه مواد مخدر شیشه رو همراه با مشروبات الکلی استفاده کرد همسرم مصرف مواد مخدر داشته و میگه دیگه مصرف نمیکنم اما بعضی حالاتش همون جوریم هنوز و مشروب مصرف میکنه من گیج شدم که آیا مصرف میکنه یا نه لطفا راهنمایی کنید

 26. Sadaf می‌گوید:

  سلام ببخشید پدر من فکش رو کج میکنه نمیتونه نگه داره حتی موقع غذا خوردن و حرف زدن هی فک رو تکون میده و کج میکنه این میتونه یکی از علائم مصرف شیشه باشه؟ خواهش میکنم جواب بوین

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   حرکات غیر ارادی فک بعلتهای مختلف از جمله عوارض داروهای اعصاب پدید می آید بهتر است در معاینه و مصاحبه علت یابی شود.

 27. سیامک می‌گوید:

  سلام آقای دکتر من یک جوان۳۳ساله هستم دانشجویphd چند سال تریاک وشیره مصرف کردم پیشنهاد شد واسه ترک متادون بخورم ام مصرف متادنم خیلی زیاد شد .من از افرادی هستم که بعد گصرف پشیمونی عجیبی بهم دست میده بارها سعی کردم متادون ترک کنم نشد و ۲۰ روز واقعا اذیت شدم الان در عرض ع روز مصرفم از ۳ تا چهل قرص که دیروز به ۳ ۵ رسوندم اما برای دفع متادون که زودتر سالم بشم گاباپنتن ۳۰۰ و کلونیدین و شیشه مصرف کرد آیا شیشه روند دفع متدون افزایش میده یا نه لطفا تورو خدا کمکم کنید من از افرادی بودم که بعد از تصادف بر خلاف میل باتنیم معتاد شدم رطف راهنمایی کنید امفتامین پیوند متدن جدا میکن از بدن یا نه

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   هم مقدار مصرف و هم ترکیب مواد را جدا به حد خطر جانی رسانذه اید. بهتر است تحت نظر روان پزشک مجرب در این زمینه با درمانهای جایگزین به ترک کلی و کامل اقدام کنید.

 28. M می‌گوید:

  سلام.حدود دو سال من ماهی یکبار شیشه مصرف میکردم.چند ماه بعد مصرف بی قراری شدید…دارم.خیلی اعصابم به هم میریزه.دلیلش چیه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اختلال خلق با گرایش به تسکین و مصرف مواد در زمینه تان هست بهتر است با معاینه و کنترل درمان شود.

 29. حامد می‌گوید:

  سلام آقای دکتر من جوان 20 ساله هستم که به مدت 8 ماه مصرف به روز در میان هربار یه گرم شیشه داشتم. الان 3 ماه هست ترک کردم. اما عوارض ایدز را که میخوامم میبینم سرفه های خشک و خطوط سفید زبان و ورم مفاصل دو تا دستم
  و همچنین یه جا خوندم که حالتی شبیه سرما خوردگی که باعث حجیم شدن غدد
  لنفاوی میشه رو داشتم. البته من سیگاری هم هستم . ولی الان 3 ماه هست شیشه رو کنار گذاشتم. روم نمیشه برا آزمایش برم مصرفم هم فقط کشیدنی بوده و چند باری مشترک با چند نفر دست به دست کشیدیم. میخواستم ببینم مشکل جدی ای در رابطه با ایدز دارم یا احتمالش هست که داشته باشم؟ ممنون میشم اندکی کامل توضیح بدید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   ایدز از طریق تماس پوستی و دهان منتقل نمیشود از طریق تزریق و تماس جنسی منتقل میشود. آزمایش ایدز برای خیلی از موارد افراد عادی هم تجویز میشود. انجام تست دلیل بر بیماری نیست.

 30. آرمين می‌گوید:

  سلام آقاى دكتر من ٢٦ سالمه و حدود ٣ سال هر روز مرتب گل ( ماريجوانا) مصرف كردم. مدت يكساله با رنج بسيار به اميد اينكه دوباره مث سابق ميشم ترك كردم حتى سيگار و قليان هم نميكشم. اما بعد يكسال عوارض مواد هنوز در من شديده. ترس و اضطراب بسيار زياد افسردگى شديد هميشه گيج و خوابالودم انگار يك ثانيه تويه اين دنيام چن ثانيه تويه اين دنيا نيستم. در راه رفتن دست و پاهام هماهنگ نيستن اصلا يه وضعيه. حافظه ام داغونه نميتونم ٥ تا عددو حفظ كنم. چشام يه طوريه وحشت زدس و اصلا نميتونه تمركز كنه نميتونم تو چشم هيچكى نيگاه كنم. نميتونم بخوابم خوابام خيلى سطحى و بد شده. خيلى منزوى شدم داغونم توروخدا راهنمييم كنيد. دكتر روانپزشكم رفتم بم قرص كيوتياپين داده ولى انگار نه انگار هيچى عوض نشده ديگه نميدونم چيكار كنم خيلى خسته شدم بخدا زندگيم مث جهنمه. آيا امكانش هست كه يه روزى خوب بشم؟ يكى ميگفت ديگه تا آخر عمر بايد با اين وضعيت زندگى كنم وباش بسازم نظر شما چيه لطفا هرچى لازمه بهم بگيد منم مث پسرتون. مرسى

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این علائم نشانه سندرم پانیک و زمینه افسردگی و وسواس است با روان درمانی رفتاری شناختی و تمرینهای مدیتیشن و تمرکز بکار و مطالعه در جوار درمانهای متنوع با نظارت بالینی از نزدیک مشکل قابل حل است. نباید روی گذشته هر آنچه بوده زیاد دلمشغولی داشته داشته باشید.

 31. مهرداد می‌گوید:

  با سلام خدمت دکتر گرامی اقای دکتر من به ماده مخدر ناس اعتیاد پیدا کردم تقریبا ۵ ساله دارم استفاده میکنم و الان کمی دست هام دچار لرزش خفیف شده و همچنین تقریبا ۶ ماهه تو کل عضلات بدنم فاسیکولاسیون پیدا کرده خصوصا تو کف پا میتونه از ناس لعنتی باشه خیلی هم سعی کردم ترکش کنم ولی موفق نشدم وقتی هم استفاده میکنم دچار منگی و سردرد خفیف میشم ایا اینها همه از، عوارض ناس هست؟ یا مشکل جدی تری دارم؟ با تشکر از سایت خوب و پربارتون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   ناس ظاهرا تنباكوي جويدني است ولي بعلت تركيبات غير از توتون عوارض شديد سلامتي دارد ، غير از سكته ها و اعتياد ، انواع سرطانها را موجب ميشود، ترك آن همانند سيگار مشكل است ولي بدون جايگزين ميشود كم كرد و كنار گذاشت

 32. مهرداد می‌گوید:

  ممنونم از راهنمایی هاتون ان شاالله که همیشه صحیح و سلامت باشین که همیشه به دردهای مردم گوش کردین و بدون هیچ چشم داشتی راهنمایی کردین میتونم بپرسم اقای دکتر این لرزش دست هام از چی میتونه باشه خفیفه ولی میتونم ببینم که لرزش داره ؟

 33. مسعود می‌گوید:

  سلام اقای دکتر من مصرف متادون دارم بمدت ۴ساله چند وقتی شیشه مصرف میکنم وبمدت کوتاهی ترک شیشه میکنم ولی دوباره شروع میکنم چه دارویی مناسب هستش من این شیشه نامرد رو کنار بزارم بخدا دارم روانی میشم کمکم کن اینقدر هم من بد خمارم حتی اب میخورم فکر میکنم خمار شدم

 34. پوریا می‌گوید:

  لطفان خاهشن گول متادون درمانی رونخورید من خودم 5سال اعتیاد به شیشه هرویین وبنگ داشتم وخیلی جاها به اسم اینکه درمان میکنند رفتم جواب که نگرفتم هیچ تازه باداروهای دیگه ای آشنا شدم که باعث اوردوز شد الان دوساله که کنگره60 میرم بدون هیچ هزینه ای به درمان واقعی رسیدم ازخانواده ها خاهش میکنم برای ترک دادن فرزند یاهمسرتون روبازیچه دست کمپ یاپزشکا نکنید یکم تحقیق کنیدالبته پزشکان محترمندولی اونها فقط درس خوندن ولی ما اعتیاد خماری نحشگی را باپوست گوشت استخون لمس کردیم اگرکسی سوال داشت به وبلاگ کنگره60 مراجعه کنید

 35. حمید می‌گوید:

  سلام آقای دکتر عزیز و شریف و محبوب.
  آیا ممکن و یا قطعی هست که در اثر حتی یکی دو بار تشنج چند دقیقه ای در شخص سالم و به هر علتی که باشد حافظه ی انسان آسیب کمابیش دائمی ببیند؟

 36. سپیده می‌گوید:

  سلام . اقای دکتر لطفا راهنماییم کنید خواهش میکنم من برادرم چهارساله معتاد شیشه اس چند بار دکتر بردیم بعد سه روز دوباره برگشت داشت .دکتر قرص ب۲ میداد که مصرف کنه ولی باز تحمل نداشت . حالا میخواد ترک کنه حالش خیلی خرابه فقط دیازپام میخوره روزی سه تا که بخوابه دو روزه گذشته میترسم روز سوم باز شروع بشه . چیکار کنم چون داره بیقراریش شروع میشه بگین چیکار کنم دردش کم شه. ممنون میشم رودتر جواب بدین

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   برای این نوع موارد اعتیاد سنگین ترکیب داروها با نظر متخصص و روان درمانی حمایتی و راهنمائی اطرافیان ضرورت دارد.

 37. الناز مسلم می‌گوید:

  سلام دکتر خسته نباشید.من برادری دارم که شیشه مصرف می کنه این اواخر بدبین و شکاک شده و به پدر و مادر و خواهرم میگه من و اذیت می کنن یه ماه رفت کمپ موند اومد بیرون دوباره مصرف کرد الان راضیش کردم اومده پیش یه روانپزشک و روانکاو در زمینه ترک اعتیاد دکتر بهش قرص کلونازپام و نیموسکار وریسپریدون داده این داروها روش تاثیر مثبت میذاره؟ روشی که انتخاب کردیم درسته؟ امکان داره دوباره مصرف کنه؟ همه رو عاصی کرده پرهاشگر و بد دهن هم شده ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با کنترل بالینی بایستی درمان همه جانبه اختلال روانی و رفتاری و توانبخشی و مهار از عود اعتیاد بایستی بعمل آید.

 38. ابی می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید من حدود ۳ سال تریاک و شیره و ترامادول مصرف کردم.و الان حدود ده ماه است که دیگر فقط متادون مصرف میکنم اول بیست بود بعد چهل.دو ماه است پبش دکتر ترک اعتیاد رفتم و الان تحت نظر ابشون متادون مصرف میکنم.سوال اول من این است که درمان با متادون چقدر حدودا طول میکشد؟و سوال دومم این است که سه چهار بار هم شیشه هم کشیدم و دیگه نکشیدم در مدت زمان درمان من تاثیر دارد یا نه؟و سوال آخرم مصرف همزمان شیشه و متادون چه عوارضی دارد؟ممنون ببخشید پر حرفی کردم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با این روش سیر اعتیاد به بدتر شدن است اگر در دو سه هفته نتوانی همه چیز را کنار بگذاری آینده خوبی پیش بینی نمیشود.

 39. بهنام می‌گوید:

  سلام آیا مصرف شیشه کلسیم‌ بدن را متوقف می‌کند؟

 40. علی می‌گوید:

  سلام حدودا پونزده سال مصرف داشتم یه مدتی مصرف نکردم در حال حاضر بیست روز مصرف کردم وبه علتی تو این بیست روز شاید روزی یه پوک کشیدم چون کنترلم میکردن و احساس میکنم اگه الان ترک کنم دوباره برا یک بار مصرف اقدام میکنم و نمیتونم به اطرافیانم بگم یعنی متوجه نمیشن وقبول نمیکنن وگرنه تمایل به قطع مصرف دارم از اولش گفتم بزارید یک بار با ارامش مصرف کنم نذاشتن واین باعث ادامه دار شدنش شده مشکل ما اینه که اطرافیانمون حرف سگ حسن دله رو باور میکنن ولی برا ما ارزش قائل نیستن فقط ادا در میارن که دوسمون دارن وگرنه مردن ما براشون عروسیه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نُه − = 8

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>